BOLESNE MIESIĄCZKI - CZY TO NORMA?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 4 авг 2024
  • W kolejnym filmie z serii poradników dla kobiet Marzena Bahr (osteopata, fizjoterapeutka na co dzień pracująca z kobietami) skupia się na bolesnych miesiączkach.
    "Szacuje się że około 80% kobiet na całym świecie może doświadczać pojedynczych symptomów natury psychosomatycznej przed lub na początku cyklu menstruacyjnego. Bolesność, tkliwość piersi, podenerwowanie kilka dni przed miesiączką to zjawisko naturalne i nie ma w tym nic nadzwyczajnego."
    Czy miesiączki zawsze muszą być bolesne? Czy muszą kojarzyć się z obniżoną jakością życia? Czy konieczne jest wykorzystanie środków farmaceutycznych? A może po prostu trzeba na chwilę się zatrzymać, wsłuchać w ciało. Rozwiązanie problemu jakim jest ból, może okazać się prostsze niż nam się wydaje. Wystarczy poznać swoje ciało.
    00:00 - Miesiączka - czy każda musi być bolesna?
    00:49 - Anatomia i świat zewnętrzny
    01:33 - Rozróżnienie zespołu bolesnych miesiączek
    02:03 - Statystyka - kobiety mające bolesne miesiączki
    02:33 - Ból - charakterystyka
    02:58 - Czynniki predysponujące do bolesnego miesiączkowania
    03:15 - Postawa, a bolesna miesiączka
    03:33 - Układ pokarmowy i wydalniczy, a bolesna miesiączka
    03:47 - Blizny i zrosty, a bolesna miesiączka
    04:06 - Stres, a bolesna miesiączka
    04:18 - Urazy i kontuzje, a bolesna miesiączka
    04:29 - Infekcje pęcherza moczowego a bolesna miesiączka
    04:46 - Terapia osteopatyczna
    05:32 - Jak sobie pomóc w warunkach domowych?
    06:09 - Dobra rada dla kobiet i bliskich
    Film jest uzupełnieniem artykułu, który ukazał się w Magazynie Fizjomed - tu link: fizjomed.com.pl/mam-bolesne-m...
    --- W filmie użyte zostały fragmenty książki "PROMETEUSZ Atlas Anatomii Człowieka. Tom II. Narządy Wewnętrzne"
    ◢Strony i kanały:
    RUclips: / fizjomedkrk
    Facebook: / fizjomedkrakow
    Instagram: / fizjomed
    Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii FIZJOMED: www.fizjomed.com.pl
    --- Zainteresował Cię ten temat? Koniecznie zasubskrybuj nasz kanał i kliknij kciuk w górę😊 Dzięki temu nie ominie Cię kolejny odcinek :)
    --- Ważne! Prezentowany materiał nie stanowi porady o charakterze medycznym, ma wyłącznie charakter informacyjny i nie może być traktowany jako specjalistyczna porada medyczna, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. Użytkownik kierując się wyłącznie informacjami uzyskanymi za pośrednictwem materiału działa na własną odpowiedzialność.
    ---- Poznaj nas: www.fizjomed.com.pl Montaż i zdjęcia: Fizjomed Prywatne Centrum Osteopatii i Fizjoterapii

Комментарии • 11

  • @Sandra-rt6vk
    @Sandra-rt6vk 3 года назад +5

    Cieszę się, że ten temat w końcu jest szerzej poruszany ;) Zawsze słyszałam, że taka moja uroda, a teraz wiem, że muszę głębiej szukać przyczyny.

    • @FIZJOMEDKRK
      @FIZJOMEDKRK  3 года назад +1

      Pani Sandro, bardzo dziękujemy za ten komentarz. Naszym zamiarem było pokazanie, że bolesna menstruacja nie zawsze powinna być traktowana jako norma. Mamy nadzieję, że tak jak dla Pani tak i dla innych kobiet, przygotowany materiał będzie pomocny:) Pozdrawiamy serdecznie!

  • @nadialenda5098
    @nadialenda5098 Год назад +1

    Bardzo dziękuję za ten film, nareszcie znalazłam konkretne informacje. Ubolewam, że ten temat jest niezbyt powszechnie poruszany i człowiek mimo wizyt u różnych lekarzy często otrzymuje radę żeby brać coraz silniejsze tabletki. Szkoda, że nie działają Państwo w okolicach Warszawy.

    • @FIZJOMEDKRK
      @FIZJOMEDKRK  Год назад +1

      Nadia, bardzo dziękujemy za ten komentarz. Przygotowywane przez nas materiały, często są odpowiedzią na pytania, które pojawiają się w gabinecie współpracujących z naszym centrum specjalistów. Cieszymy się, że poradniki są interesujące i edukują. W okolicach Warszawy, jak i samej Warszawie z pewnością znajdzie Pani osteopatę lub fizjoterapeutę uroginekologicznego:) Pozdrawiamy serdecznie!

  • @AngelikaMitrenga-gf2op
    @AngelikaMitrenga-gf2op Год назад +1

    Byłam u wielu ginekologów, i nikt nie wie przez co. Nie mam endometriozy ani innej zmiany. Co miesiąc przechodzę katorgę.

    • @FIZJOMEDKRK
      @FIZJOMEDKRK  11 месяцев назад

      @AngelikaMitrenga-gf2op, przyczyną bolesnych miesiączek nie są jedynie choroby czy dysfunkcje na poziomie układu rozrodczego. Tak jak wspomniano w filmie, czynników predysponujących kobiety do bolesnego miesiączkowania może być kilka, m.in. nieprawidłowa postawa ciała, zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, stres, blizny i zrosty, kontuzje czy zaburzenia w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Jeżeli w dalszym ciągu odczuwa Pani dyskomfort podczas miesiączki, może warto skonsultować się z fizjoterapeutą/osteopatą uroginekologicznym w swoim regionie. Pozdrawiamy serdecznie!

  • @MartaHe
    @MartaHe Год назад +1

    Ja mam permanentne napiecie.miesni dna miednicy. Nie umiem rozluznic przy mikcji :(

    • @FIZJOMEDKRK
      @FIZJOMEDKRK  Год назад +1

      Pani Marto, nie zawsze problem napiętych mięśni dna miednicy jest tam zlokalizowany. Często napięcie MDM wynika z innych dysfunkcji. Żeby mieć pewność warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym lub osteopatą. Pozdrawiamy serdecznie:)

    • @MartaHe
      @MartaHe Год назад

      @@FIZJOMEDKRK konsultowałam to w fizjo urogin. I ja mam też skrzywienie kregoslupa i mi fizjo powiedziała że każdy ma skrzywienie ale to nie wpływa na te miesnie. Ja mam problem emocjonalny przede wszystkim i wszystko przeżywam nadmiernie stresuje się denerwuje i analizuje-jestem pod opieką psychoterapeuty

  • @monikapedzel8855
    @monikapedzel8855 Год назад +1

    Jestem ciekawa co Pani sądzi o kubeczkach menstruacyjnych. Czy kubeczek to dobre i zdrowe rozwiązanie?

    • @FIZJOMEDKRK
      @FIZJOMEDKRK  11 месяцев назад

      @monikapedzel8855, korzystanie z kubeczków menstruacyjnych jest indywidualną kwestią każdej kobiety. Z pewnością znajduje swoich zwolenników jak i przeciwników.