Najlepszy sposób żeby dobrze się grało na laptopie na normalnych temperaturach. 1. Podkładka jakąkolwiek może być nawet zwykła kostka która podniesie tył. Zwiększy to przepływ powietrza od razu mamy kilka stopni mniej. 2. Undervolting to daje sporą poprawę przy maksymalnym obciążeniu. 3. Wyłączenie Turbo Boost na procesorze. I tu was zaskoczę to daje najwięcej w grach stracicie może 1-2 klatki na sek a laptop z 90 stopni będzie się grzał na max 71 sprawdzone na kilku laptopach. Można grać godzinami z taką samą płynnością i bez przegrzania przy cichej pracy laptopa.
Według mnie: Podkładki, które mają więcej niż 2 wentylatory nie mają sensu, ponieważ kilka małych wentylatorów koło siebie tworzy zawirowania powietrza i może pogarszać przepływ powietrza. Najlepsza jest podkładka z 1 dużym wentylatorem, który dmucha na całą powierzchnie laptopa i nie musi się obracać z dużą prędkością, przez co nie tworzy zbędnego hałasu.
To co piszesz ma sens - dodam też że duży wiatrak=duże łopatki=duża powierzchnia pracy. Taka jedna łopatka dużego wiatraka przeciągnie, tyle powietrza co połowa małego wiaraka. No i hałas - jeden wiatrak - jeden silnik.
Tak, ma to jak najbardziej sens. Wystarczy porównać powierzchnię jednego dużego wiatraka średnicy 140mm a 5 czy 6 wiatraków o średnicy 60mm. Duży wiatrak może się wolniej kręcić, ciszej, niż nadrabiać ilością obrotów brak średnicy.
Że się tak wyrażę: ZALEŻY Od konstrukcji laptopa, rpm wentylatorów i ich ilości oraz umiejscowienia, temperatury w pomieszczeniu, jeśli jest łato, słońce wali ci w okno i dobierzesz odpowiednią podkładkę do swojego modelu to różnica będzie widoczna, lepiej najpierw zadbać o inne czynniki i mieć pewność ze jest czysty a pasta termoprzewodząca jest w miarę świeża
A ja patrzę i widzę ŚREDNIOWIECZE podkładek, trochę logiki, dlaczego ? Podkładka powinna nadmuchiwać powietrze na laptopa ponieważ w 99,9% laptopy zaciągają od spodu powietrze. Logicznym w tym mechanizmie jest zatem pomaganie w tłoczeniu powietrza do z laptopa, a nie tworzenie próżni pod laptopem co osłabia działanie wentylatorów laptopa w nadmuchu do sprzętu. Podsumowując: oczywiście wyciąganie z wierzchu przed podkładkę powietrza też działa, ale.. w związku z tym co opisałem, nie wygląda już tak dobrze ;) Inny aspekt/pomysł wyciągania z góry powietrza: podkładki które wyciągają powietrze od góry powinny być tak skonstruowane że pchają to powietrze do tyłu podkładki (czyli powietrze wylatuje z boku a nie przelatuje na przestrzał). Dlaczego o tym piszę, ponieważ takie podkładki są idealne by je umieszczać w szafkach w elektroniką. Można ją wtedy do góry nogami przykleić wewnątrz szafki na górze. Podsumowanie2: Sprawdziłem i takowa się doskonale sprawdza szafce pod telewizorem, do zbierania gorącego powietrza i wyrzucania przez mały otwór na zewnątrz.
Podkładka nawet z kawałka deski do krojenia czy książki jest zbawienna jeśli laptopa używamy na kanapie czy łóżku . Położenia laptopa na kołdrze to w zasadzie szybkie grzanie się całego sprzętu . Dlatego do łóżka drewniany "stołek" jest wystarczająca .
I tak lepiej mieć niż nie mieć. Dużo mitów dotyczących podkładek było powielanych i praktycznie każdy był sceptycznie nastawiony do nich. Jak widać niepotrzebnie.
Właśnie wczoraj pan od doradztwa w Media Expert tłumaczył mi że; im więcej wiatraków tym lepiej - ale na logikę ,mi to nie do końca pasowało. Duży wiatrak=duże łopatki=duża powierzchnia pracy . Taka jedna łopatka dużego wiatraka przeciągnie, tyle powietrza co połowa całego małego wiatraczka. No i hałas - jeden wiatrak - jeden silnik. Dodam że zauważyłem iż podkładki w stylu NP. GENESIS OXID 260 -z tymi nóżkami pod spodem - bardzo ślizgają się po stole. Te z ramką pod spodem NP. NATEC DIPPER - nie ślizgają się bo mają większą powierzchnię styku gumy z blatem stołu - to też bardzo ważna kwestia. DZIĘKI ZA MATERIAŁ- PROFESJONALNY I POMOCNY. Biorę jakąś z jednym wiatrakiem.
Znalazłem ten film szukając potwierdzenia na sensowność mojego dzisiejszego odkrycia. Doświadczyłem konkretnej sytuacji, w której taka podkładka faktycznie może robić różnicę. Poniżej mój przypadek: Mam od bardzo długiego czasu tą najtańszą podkładkę NATEC. Wcześniej laptop stał na niej cały czas ale ostatnio ją odłączyłem. Naszła mnie ochota na ponowne, po dłuższej przerwie, zainstalowanie i pogranie w DIRT 4. Mam dość stary sprzęt (ASUSR556L z Intel 5200U, Geforce 920M, 12 GB Ram) ale z tą konkretną grą problemów wcześniej nie miałem. Po ponownym zainstalowaniu kilka dni temu zauważyłem, że gra po uruchomieniu działa płynnie przez może 30 sekund, do max. minuty a później zaczyna raz na jakieś 2-3 sekundy łapać 1 sekundowe spadki płynności i jest przez to totalnie niegrywalna. No i zaczął się atak frustracji, żonglowanie sterownikami, przeinstalowywanie gry itp. Gra, która niecały rok temu działała płynnie nagle zaczęła się ciąć na tym samym sprzęcie. Komputer w międzyczasie przeszedł porządne czyszczenie więc tym bardziej nie miałem pomysłu. I wtedy przypomniałem sobie, że gdy ten laptop był używany do grania to stał cały czas na wspomnianej podkładce. Podłączyłem ją i... ...SZOK!!! Gra działa całkowicie płynnie! Zacząłem testować dalej włączając i wyłączając podkładkę w czasie gry (żeby upewnić się, że to nie jakiś dziwny zbieg okoliczności). Gdy odłączam podkładkę to płynna gra znowu zaczyna się ciąć po ok. 10 - 12 sekundach. Gdy podczas tych ścinek ponownie włączam podkładkę to płynność wraca samoistnie z tymże po nieco dłuższym czasie (pełna płynność po ok. 30 - 40 sekundach). Podkładkę kupiłem lata temu ale raczej jako placebo bo sam w to nie wierzyłem do końca. Z drugiej strony cały czas z niej korzystałem. Gdy teraz uruchomiłem wspomniną grę pierwszy raz bez podkładki to dopiero zobaczyłem różnicę. Także z niemałym zdziwieniem potwierdzam, że ten tani NATEC z jednym wentylatorem, który mam u siebie, może coś dawać - akurat u mnie przynajmniej w przypadku konkretnej gry (DIRT 4) decyduje o tym czy da się w ogóle grać🙂
9:10 Nadal NIKT NIC NIE WSPOMNIAŁ o tym że podkladki mają rózny przepływ powietrza który jest parametrem podawanym przy każdej podkładce.......... Tak samo jak predkosc obrotu wentylatorów (jak także ich konkretna wielkosc).... Testy spoko. Tylko wypadałoby podac takie podstawowe fakty
taka darmowa porada od użytkownika- jak chcecie zwiekszyc wydajność tych podstawek ściągnijcie te siatke zabezpieczająca,te małe otworki blokują przepływ powietrza. będzie lepiej ale i tak cudów się nie spodziewajcie.
Od 2012-2013 gdy Y580 wychodził płaca minimalna wzrosła o ok. 100% (1500-1600 na 3000), a średnia krajowa o 80% (z 3500-3600 na 6600). Tak więc ze względu na ciągłą inflację, 3500zł które wydałem w 2013 na Y580 to dzisiejszy odpowiednik 5000-7000zł. Też mam tego laptopa do dziś (choć parę dni temu nabyłem nowego) i działa z niewielkimi problemami typu kilka uszkodzonych klawiszy. Jak ktoś planuje się cofnąć w czasie i w 2013 kupić laptopa to polecam ;-)
Jeżeli chodzi o lenovo y580 to proponuję dysk przenieść w miejsce napędu DVD. Niestety dyski w standardowym miejscu przy dłuższej pracy się gotują. A dodatkowo można zmodyfikować bios i wykrecic tego gtx 660m na 1000mhz przy okazji robiąc undervolting. To też na temperatury mocno wpłynie
Warto byłoby też zrobić test przy zamkniętych klapach,bo część ludzi używa laptopów jako stacjonarkę z osobnym monitorem itd.Ciekawi mnie jak wpłynęłoby to na temperatury ;)
Taka podkładka w starszym laptopie jest wręcz obowiązkowa. Używam od kilku lat zwykłej no-name z laptopem, w którym jest i3 1gen oraz dedykowany radeon. Oczywiście była już wymieniona pasta np podczas montażu ssd, czy dołożeniu pamięci . Wychodzę z założenia, że o sprzęt trzeba dbać, choćby był on "zapasowym", a posłuży długie lata.
też używam takiej podkładki troche bardziej zaawansowanej z mini komputerem wbudowanym jednak samo uniesienie lapka zbiło temperatury więc nawet jej nie włączam. Poza tym dla mnie główna zaleta tych podkłądek to uniesienie laptopa pzez to ekran jest bardziej na wysokości glowy i nie trzeba jej opuszczać do ekranu co pomaga z bólem karku na kilku godzinnych sesjach
ŚREDNIOWIECZE podkładek, trochę logiki, dlaczego ? Podkładka powinna nadmuchiwać powietrze na laptopa ponieważ w 99,9% laptopy zaciągają od spodu powietrze. Logicznym w tym mechanizmie jest zatem pomaganie w tłoczeniu powietrza do z laptopa, a nie tworzenie próżni pod laptopem co osłabia działanie wentylatorów laptopa w nadmuchu do sprzętu. Podsumowując: oczywiście wyciąganie z wierzchu przed podkładkę powietrza też działa, ale.. w związku z tym co opisałem, nie wygląda już tak dobrze ;) Inny aspekt/pomysł wyciągania z góry powietrza: podkładki które wyciągają powietrze od góry powinny być tak skonstruowane że pchają to powietrze do tyłu podkładki (czyli powietrze wylatuje z boku a nie przelatuje na przestrzał). Dlaczego o tym piszę, ponieważ takie podkładki są idealne by je umieszczać w szafkach w elektroniką. Można ją wtedy do góry nogami przykleić wewnątrz szafki na górze. Podsumowanie2: Sprawdziłem i takowa się doskonale sprawdza szafce pod telewizorem, do zbierania gorącego powietrza i wyrzucania przez mały otwór na zewnątrz.
Osobiście posiadałem laptopa który strasznie sie przegrzewał (jak każdy laptop) natomiast po zakupie podkładki widziałem wzrost w wydajności i mniejsze temperatury
@@S3lix0 nie trzeba grac przy max pracy wentylatorow ja uzywam prace wentylatorow na poziomie 60 procent. Nie trzeba grac na okolo 70 czy 80 fps. ja gram na 30 i wszystko dziala płynnie patrz mój kanał.
Co do decybeli to trochę się mylisz. dB SPL (czyli jednostka poziomu ciśnienia akustycznego) nie opisuje wrażenia głośności, gdyż człowiek inaczej odczuwa głośność dla różnych częstotliwości. Prawdą jest natomiast, że 3 dB SPL to tak naprawdę 2 razy większe ciśnienie akustyczne. (nawiasem mówiąc 3 dB to także w przypadku wzmacniaczy dwukrotnie większa moc lub 1,41 -czyli pierwiastek z 2 - razy większa amplituda sygnału). Tak naprawdę poziom ciśnienia akustycznego jest dobrą wielkością mówiącą o narażeniu człowieka na zagrożenie związane z hałasem, ale już nie mówi dobrze o tym jak człowiek odczuwa głośność różnych rzeczy względem siebie. Dla człowieka różnice głośności wynikające ze poziomu zmiany ciśnienia akustycznego rzędu 0,2 dB są nierozróżnialne. Dużo też zależy jakie widmo ma dźwięk wydawany przez wentylatory. Dlatego różnica pojedynczych dB wcale nie musi być dobrze wyczuwalna.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale podkładka od genesis, jej małe wentylatory dookoła dużego wentylatora, nie wtłaczają powietrza na powierzchnię laptopa tylko ustawione są na zasys. Możesz je obrócić rozkręcając podkładkę :)
w moim przypadku nie wyobrażam sobie grać bez podkładki jakie było moje zaskoczenie gdy grając w CP 2077 z niestabilnych 25-30 klatek zrobiło się stabilne 35 fps na tych samych ustawieniach graficznych byłem w szoku
Nie gram bez podkładki na laptopie. Mam już mega staruszka Acer 8930g jednak jego zaletą jest ekran 18,4 cala. Trudno było ponad 10 lat temu dostać podkładkę pod tak duży laptop. Kupiłem podkładkę w całości wykonaną z aliminium pomalowanego na czarno, wyposażoną w 3 wiatraki i hub. Z tego co widzę w teście wszystkie podkładki to w większości tworzywo. U mnie spokojnie zdejmuje ponad 10 stopi przy graniu np Herosów 5. Ciekawe jak ta stara podkładka aluminiowa wypadła by w testach.
Natec plus Asus zephyrus g14 daje bardzo dobre wyniki. Bardzo dobrze wspomaga chłodzenie, a wręcz można wyłączyć wentylator w laptopie. Sama podkładka w tej cenie jak dla mnie rewelacja. Nie trzeszczy, gruby plastik, cicha i fajne delikatne podświetlenie. Zdecydowanie polecam.
2 года назад
Użytkuję małego ciasnego w środku 13' laptopa Dell z zasysaniem powietrza przez dolne kratki. Podkładka nawet pasywna daje to że laptop mniej "suszy" wentylem głównie podczas ładowania. Przy większych laptopach nie było to tak upiedliwe, ale w tym małym modelu jest. Chodzi głównie o to że powietrze ma dojście od dołu i to jest główna zaleta takich podkładek. Podobny efekt uzyska się podkładając pod krawędzie laptopa książkę czy coś, ale taka podkładka lepiej na stole wygląda, komp nie zsunie się z niej nagle i często miewa hub USB. Im sam laptop ma lepiej rozwiązany system chłodzenia (co widać na filmie), tym taka podkładka mniej jest potrzebna.
Do starego lapka miałem podkladkę ale bez podnoszenia, zbijała kilka stopni ale ze podnosiła lapka o jakieś 3 cm i lapek też nie był zbyt cienki to granie i pisanie nie było wygodne bo dłonie były wyżej niż cała ręka więc albo bolące nadgarstki albo uniesione nad blatem ręce bez oparcia na blacie by dłoń i cała ręka była na tym samym poziomie. Dlatego ja nie polecam podkładki.
Ale film ma błędów numer 1. 4:43 to jest lewa strona a nie prawa... 2. Nie wiesz nic o decybelach +3 decybele na wartościach 17 decybeli jest zupełnie czym innym przy 50 decybelach no i zupełnie czym innym przy 100 decybelach...
Mam podkładkę nateca, do tej pory korzystałem z niej tylko gdy używałem laptopa na kolanach ale nigdy jej nie podłączałem. Chyba pora korzystać z niej 100%
Moja podkładka zbija 10c i jest lepsza kultura pracy. Mogłeś jeszcze podać jakie obroty mają wentylatory podkładek, bo z mojej perspektywy to ma największy wpływ.
Kupiłem ostatnio za około 150 zł z regulowaniem wentylatorów za poziomem panelu i oświetleniem rgb. Lapotop to Acer Nitro 5 i w programie NitroSense gdzie program reguluje wentylację sam zauważyłem obniżenie pracy wentylatorów na poziomie 800 obrotów co najmniej czyli jest ciszej. Jeżeli olać ciszę i włączyć maksymalne obroty laptopa jak i podkładki to różnice potrafią dochodzić do 15 stopni różnicy. Prawda jest taka że jedynie nie sprawdziłem tego pod syntetycznym testem ale pod grami. Jestem zadowolony chociaż ja swoją wybrałem dlatego że automatyczne wentylatory sprawiają że nie da się go trzymać na nogach.
Hej Grzegorz, właśnie szukam coś do Nitro 5, z uwagi że mam 11 gen nie moge zrobić undervoltingu (bez grzebania w sofcie biosu) więc pomyślałem o podkładce. Nitro sense podaje 92 stopnie maksymalnie, jaka podkładkę masz i na ile zeszła tempereatura ? czy masz tez model w którym zasys powietrza do laptopa następuje od spodu i biegnie przez cała szerokośc laptopa w górnej jego częsci ?
Osobiście uważam, że te kwoty za podkładki lepiej przeznaczyć na dobrą pastę.. Wtedy laptop działa sprawniej w każdych warunkach nie tylko w domu na podkładce, a lepiej zawsze coś podłożyć pod tył laptopa, żeby był większy przepływ i tyle. Z resztą sam test wszystko mówi
Podkładki jak najbardziej mają sens zwłaszcza w starszych laptopach, w moim Lenovo Y510P z 2013r. podkładka (4 wentylatory) + przystawka COOLCOLD od "maifrendów" zbija temperaturę z około 90 paru stopni do 70 st. lub więcej, w zależności od obciążenia. W teście nie ma powiedziane jaka jest różnica w latach miedzy laptopem Lenovo a tymi dwoma MSI a dokładnie chodzi o to jak bardzo "zużyta" jest pasta termo w starszym Lenovo, myślę że po wymianie pasty na nową różnice będą jeszcze większe.
@Adam Honczaruk Podkładka TRUST GXT278 Yozu + COOLCOLD z Ali (wpisz w wyszukiwarkę i to taki z niebieskim bez wyświetlacza). Jedyne co to nie podłączam pod port USB w Lapku tylko zasilam zwykłą ładowarką od telefonu z odłączanym przewodem o prądzie ładowania chyba 1A
Też mam Lenovo Y580 z i7 3630QM. Na szczęście pomyślałeś o prowizorycznej podkładce :) Ja robię z 2 książek. I wyjąłem napęd, by zmniejszyć wagę. Na planie max wydajność grzeje w ręce i jest za głośny, więc używam na niższych. Myślę, że byle jaki wentyl przy tym "grzejniku" i temperatury byłyby niższe od tych podkładek z filmu. Kiedyś tak zrobiłem i było chłodno, ale niewygodnie XD
Co z tego, że niektóre podkładki(no klocek to wyjątek) miały średnie wyniki temperatury(6 stopni) jak wzrosły osiągi, procesor nie był ograniczany do stopnia.
mam podkladke genesis i bardzo szybko wentylator zaczal wydawac glosne dzwieki ktore zatrzymac mozna jedynie po uzyciu otwartej dloni i sily uderzajac w niego srednio polecam
kiedys mialem laptopa ktory bez podkladki poprostu przestawal dzialac (wadliwe chlodzenie) - podkladka obnizala temperature o kilka stopni, i tylko z nia dawal rade normalnie funkcjonowac
Ja powiem tak. Mam ho Pavillion dual core, nie moge wymienic pasty i niestety po 6 latach zaczely sie problemy corka rozwalila dwa dyski po crech-ach. Pasty nie moge wymienic, bo jednej srubki nie dalo sie odkrecic. Kupilam najtansza podkladke i nadal chidzi.
Polecał bym do tego testu della G3. To jest dopiero gorący laptop! Zabójca wszystkich podkładek. Sam posiadam i czy z podkładka czy bez i tak procesor ma 100 stopni w grach
Do tych klocków dodać zwykły wentylator z komputera, no i ma dmuchać powietrze pod laptopa. Będzie lepiej jak te wszystkie podkładki. Wypróbowałem ja, kolega, no i było git.
A czy jeśli laptop działa pod skosem to nie będzie szybciej "zużywał" się wentylator? Bo charakterysytka pracy sie zmieni i czy łożyska szybciej się nie zużyją?
Niby czemu ? Jeśli laptop gamingowy ma źle zrobioną wentylacje i zwłaszcza na podstawie bardzo dużo ciepła ucieka, a tam jak wiemy miejsca jest mało to taka podkłada ma dużo sensu. Natomiast najwięcej zależy od laptopa i jego konstrukcji
Od wielu lat oponki z zestawów klockowych sprawują się świetnie . Używałem ich pod PS3 , obecnie pod laptopem . Oponki , tak jak i myszka są podstawowym wyposażeniem plecaka z laptopem. Naprawdę polecam , szkoda kasy na plastikowe laptopowe pseudo biurka , które szybko się łamią , a i w transporcie nie są wygodne.
Mam laptopa Lenovo Legion Y740 i podkładkę Notepad U3 plus. Temperatury procka z 94 na 84 stopni. Dodam że mam pastę niedawno wymieniana na Thermalgryzli i czysty laptop a do tego undervolting. Wystarczy odpowiednio dobrać podkładkę do laptopa.
@@Gremigobles no właśnie jeden zaczą mi bzyczeć ostatnio. i się zastanawiam żeby włożyć tam 2x120 od BeQuiet albo Noctue tylko się zastanawiam nad zasilaniem tego.
@@wojciechmystkowski3281 Ja u siebie do wersji U2 tej podkładki założyłem 2x NF-A12x25 5V PMW i regulator obrotów NA-FC1. Wszystko pięknie przez USB działa... :)
Idealnie mieszczą się 3szt 120mm wentylatorów. Jakieś z dużym ciśnieniem statycznym na 12v są ok. Do tego dowolny zasilacz 12v pod ledy i ewentualnie najprostszy regulator (też taki pod ledy) od majfrendów lub z alledrogo.
czy ten lenovo był czyszczony przed testem? czy tak z "marszu"? znam tą konstrukcje dość dobrze i ten laptop zwykle się tak nie grzeje co do podkładek to w często występującym laptopie "w naturze" tzn. cała seria HP Pro Book ("grupa badawcza" to studenci w Krk) podkładki nic praktycznie nie dają ponieważ nie mają wlotów powietrza od dołu ale i tak umożliwia renderowanie w blenderze 24h/7 w granicach 100 stopni ;)
Takie pytanie. Jeśli laptop sam w sobie się chłodzi i wypycha ciepłe powietrze pod spodem a podkładka kotłuje zimne w te same otwory to nie przegrzewa się bardziej laptop jeśli to ciepło powraca i nie ma ujścia np tyłem laptopa?
Wiatraczki w tych podkładkach to jest porażka totalna. Ja zaraz po zakupie CM U2 wywaliłem te wentylatory z gownolitu do elektrosmieci i założyłem dwa 120mm wiatraki Noctuy - niebo a ziemia.
Zmaslo poszukaj używanych podkładek Zalmana.Bo nowych już raczej nie kupisz.Używam ich do dziś.To najlepsze podkładki jakie kiedykolwiek wyszły.Są tak zaprojektowane żeby wydajność chłodzenia była jak najwyższa.Zalman preferował raczej w duże 22cm wentylatory które równomiernie rozprowadzały powietrze.Nie wiem czemu ta marka wycofała się z chłodzenia laptopów.Ale jak do tej pory to najlepsza z możliwych firm produkująca najlepsze najwydajniejsze podkładki.Nie były tanie.niektóre kosztowały nawet 300zl ale gwarancja na nie sięgała nawet 3 lat producenta.W grach potrafiły zbić nawet do 20 st Celsjusza na procku i grafice.Piszę to z własnego doświadczenia.Jak do tej pory nie spotkałem się z marką która by dorównała Zalmanowi.Podkładki które tu pokazałeś są żywcem zerżnięte z Zalmana.Czemu tak mówię?Bo sam używam dokładnie takiej podkładki jak ten NATEC tylko że ja mam logo Zalman.To firma Koreańska która produkowała podkładki od kilkunastu lat i zdobyła prym w tej dziedzinie.I dlatego większość innych marek naśladuje ich projekty.Mój Zalman ma już ponad 5 lat A NATEC dopiero nie dawno wypuścił kopię tego Zalmana.Mam w domu 2 inne podkładki Zalmana,a moja kobieta ma u siebie jeszcze innego Zalmana.Ale wszystkie spełniają zadanie.Chłodzą dobrze laptopa.
szkoda ze w teście nie pojawił się coolermaster notepal u2 lub u3, są tam dwa lub trzy wentylatory które można umiejscowić po swojemu, czyli pod właściwymi wlotami powietrza
Ja mam Genesis Oxid 550 pod msi gf 75 thin i samo podniesienie laptopa robi w grach pod dużym obciążeniem 4,5 stopni różnicy na grafice a włączenie wiatraka daje od 2 do 3 stopni co daje te 7 stopni podkręcenie troszkę wiatraków w laptopie tak żeby nie przeszkadzały daję od 2 do 5 stopni zależy od sytuacji co mi daje od 9 do 12 stopni różnicy na grafice bez podkładki miałem 86 na grafice a teraz mam od 73-75-77 stopni z odpaloną podkładką i podkręconym wiatrakiem w laptopie.
Do tej pory kładłem książkę pod laptopa ale dla wygody kupiłem krux laptop stand. Nie ma wentylatorów, ale ma siatkę i daje maksymalny przepływ jaki można uzyskać bez wentylatorów. Z wad to niestety siatka zwykle jest poodginana w kierunku laptopa, przez co ten zamiast ładnie stać lekko sprężynuje.
Używam podkładki pod laptopa, żadna rewelacja, raczej za 50 zł. Laptop jest chłodniejszy, wydajność - to nie jest sprzęt do grania = Office, internet, trudno tak na oko stwierdzić. No dobra.... gram na nim w Baldur's Gate i po prostu działa.
Ja mam tą najtańszą (1 duży wiatrak jest cichszy niż kilka małych) PLUS mam odkręconą plastikową klapkę na spodzie laptopa, tak że płyta główna jest bezpośrednio odkryta na powietrze, w ogóle to bezpieczne? (używam już tak z rok i nic złego się nie dzieje)
Ja np mam otwory pod msi i daje mi podkladka spadek w iddle do 35 stopni z 44 stopni a w stresie temperatury rosna znacznie wolniej co do dobijania do maks temperatury nie wypowiem sie bo i7 6700 hq + 950 gtx m na jednym wentylatorze w laptopie ... Sprawia to ze temperatury do 90 stopni rosna bardzo szybko -mam 6 wentylatorow 70 mm w podkladce AAB z mozliwoscia regulacji wentylatorow pod katem predkosci i tego ktore dzialaja
fajny test. kiedyś do laptopa używałem podkładki, a teraz moja żona ma Della G3 z i5 9300H i GTX 1660Ti i seryjnie mocno się grzał, musiałem zrobić undervolting i jest ciut lepiej ale jak odpala wentylatory to jest bardzo głośny, chyba już wiem co jej kupie :), przydałaby się większa ilość podkładek w teście, może nowa seria z podkładkami do 50, 100 i np 250zł
Mniejsze temp to większa żywotność sprzętu bo dłużejej wytrzymają wszystkie ścieżki na pcb kondensatory i tp. A każdy by hciał by jego sprzęt był długo bez awaryjny zwłaszcza przy tym jak wszystko teraz drożeje. Dobrze że jeszcze nie zaczeli kopać na ps5 I xbox series x ale kto wiek kiedy zaczną wtedy dobry oled 55 cali będzie tańszy od konsoli :D
Mam podkładke chłodzącą od genesis za 140zł i chłodzi jak by chciała a nie mogą, przez pare minut wieje chłodnym powietrzem a później wieje powietrzem o temperaturze pokojowej, myślałem że taka podkładka będzie chłodzić a nic nie daje szkoda hajsu
Ja odkad zmienilem dysk na ssd to ogolnie chlodniejszy sie zdobil moj dell ale wiadomo ze goracy jest teraz tylko w miejscu chlodzenia caly czas mysle jakby go tu schlodzic przyjdzie lato pewnie bedzie na full dzialal wentyl
Hejka zmaslo. Mam ta podstawke genesis oxid 550 z tym ze on a mi nie chlodzi tylko mi wpycha gorace powietrze I ponoc slyszalem ze ktores wiatraczki trzeba przestawic zeby obracaly sie inaczej I wtedy bedzie chlodzic I wlasciwie nie wiem ktore to wiatraczki mam przestawic czy ten duzy czy ktores z tych malych. Prosilbym o pomoc
Lapki na właność miałem 3.. nie była to topka. I na żadnym.. nie pomogło by nic, jak się ma micro ventyl od dołu .. albo w ogóle nic :D Natec i Tracer, że prawie to samo. To Chińczyki, czego się dziwisz? 90% firm, firmujących swoim logiem produkty i sprzedajacy je stosunkowo nie drogo.. wychodzi z tych samych fabryk i można je kupić na ali. Podobnie jest, ze znanym SPC. Nie wiem jak teraz ale kiedyś ich obudowy można bylo za pół ceny na ali znaleźć z innym logiem.
bo po co dmuchac tam gdzie nie ma wlotów??? custom podkladka zbudowana na podstawie znajomosci budowy magistrali chlodzacej zrobi robote, inne..... zalezy od laptopa, moze byc tania... byle wiala gdzie trzeba
Ciekawa sprawa z tym MSI mam kilku znajomych którzy posiadają laptopy ten firmy i narzekają na układ chłodzenia. Widocznie znacznie się poprawił w nowszych modelach.
Dają te podkładki całkiem dużo. Używam lapka jako stacjonarki pod dwoma monitorami . Siedzi pod nim podkładka , jakaś marketówka . Używam jej już kilka lat . Ja bym wolał test podkładek które dmuchają powietrzem w laptopa , a takie które dodatkowo wyciágają ciepłe powietrze . Do takich testów tylko lapki z MSI . One mają największe proboemy z temperaturami 😁 mój stary lenovo y700 z gtx960 w 17 calach trzyma bardzo dobrze parametry , gdzie w bliźniaczym msi byłby ciągły throttling
Aby podkładka wyciągała powietrze to wylot powietrza w laptopie musiałby odbywac się od spodu a w większości lapotpów tak nie jest, wyloty znajdują się przeważnie z boku albo z tyłu. Od spodu jest za to wlot powietrza zimnego stąd podkładka ma sens.
A myślisz że thermaltake cl-n002-pl12bl-a jest porównywalna z tą masive testowaną z filmu ? Proszę odpowiedz. Lub powiedz która jest lepsza lub gorsza z tycb dwóch co powiedziałem
odkad pojawily sie procesory M1 wychodzi na to, ze caly rynek jest bez sensu i przestarzaly. Cała gałąź akcesoriów, rozwiazan dotyczących temperatur jest bez sensu. Okazuje sie, ze wydajnosc poziomu 3080 w laptopie lub najlepszych CPU w laptopie da sie osiągnąć przy mocy zaledwie 40 watów co umozliwia uzywanie tej samej mocy. A tymczasem intele i amd potrezbuja 200 watów do pelnej mocy i oczywiscie buczą i grzeją
👍 Subskrybuj moreleTV ➡ morele.tv/subskrybuj
🛒 Ceny wszystkich podkładek ➡ morele.tv/3KLzDtf
Produkty:
🛒 hermaltake Massive 20 RGB ➡ morele.tv/34cPhwW
🛒 Natec Dipper ➡ morele.tv/33QuYWv
🛒 Tracer Snowman ➡ morele.tv/3G9L2PY
🛒 Genesis Oxid 550 ➡ morele.tv/3H6RuIN
⚠ A tu znajdziecie najnowsze promocje na Morele ➡ morele.tv/Price-Man-Promki
Poprawcie nazwę produktu w opisie i komentarz z "hermaltake" na "Thermaltake" :)
ja proponuje ponowene testy + moze odkrecić/odczepić spód laptopa dla testu
Najlepszy sposób żeby dobrze się grało na laptopie na normalnych temperaturach. 1. Podkładka jakąkolwiek może być nawet zwykła kostka która podniesie tył. Zwiększy to przepływ powietrza od razu mamy kilka stopni mniej. 2. Undervolting to daje sporą poprawę przy maksymalnym obciążeniu. 3. Wyłączenie Turbo Boost na procesorze. I tu was zaskoczę to daje najwięcej w grach stracicie może 1-2 klatki na sek a laptop z 90 stopni będzie się grzał na max 71 sprawdzone na kilku laptopach. Można grać godzinami z taką samą płynnością i bez przegrzania przy cichej pracy laptopa.
Według mnie: Podkładki, które mają więcej niż 2 wentylatory nie mają sensu, ponieważ kilka małych wentylatorów koło siebie tworzy zawirowania powietrza i może pogarszać przepływ powietrza. Najlepsza jest podkładka z 1 dużym wentylatorem, który dmucha na całą powierzchnie laptopa i nie musi się obracać z dużą prędkością, przez co nie tworzy zbędnego hałasu.
To co piszesz ma sens - dodam też że duży wiatrak=duże łopatki=duża powierzchnia pracy. Taka jedna łopatka dużego wiatraka przeciągnie, tyle powietrza co połowa małego wiaraka. No i hałas - jeden wiatrak - jeden silnik.
@@jackwasp868 Dokładnie tak!
Tak, ma to jak najbardziej sens. Wystarczy porównać powierzchnię jednego dużego wiatraka średnicy 140mm a 5 czy 6 wiatraków o średnicy 60mm. Duży wiatrak może się wolniej kręcić, ciszej, niż nadrabiać ilością obrotów brak średnicy.
zawirownia? chłopie jeśli podstawka jest dobrze zrobiona i są odpowiednio wentylatry skierowane to wszystko jest okej
Macie coś teraz godnego polecenia?
Że się tak wyrażę: ZALEŻY
Od konstrukcji laptopa, rpm wentylatorów i ich ilości oraz umiejscowienia, temperatury w pomieszczeniu, jeśli jest łato, słońce wali ci w okno i dobierzesz odpowiednią podkładkę do swojego modelu to różnica będzie widoczna, lepiej najpierw zadbać o inne czynniki i mieć pewność ze jest czysty a pasta termoprzewodząca jest w miarę świeża
Można też... zrobić wszystkie te kroki 😁
@@MoreleTV glacier NC400 sobie sprawdź mordko, używam od wielu lat jednej sztuki ciągle robi robotę :)
A ja patrzę i widzę ŚREDNIOWIECZE podkładek, trochę logiki, dlaczego ?
Podkładka powinna nadmuchiwać powietrze na laptopa ponieważ w 99,9% laptopy zaciągają od spodu powietrze. Logicznym w tym mechanizmie jest zatem pomaganie w tłoczeniu powietrza do z laptopa, a nie tworzenie próżni pod laptopem co osłabia działanie wentylatorów laptopa w nadmuchu do sprzętu.
Podsumowując: oczywiście wyciąganie z wierzchu przed podkładkę powietrza też działa, ale.. w związku z tym co opisałem, nie wygląda już tak dobrze ;)
Inny aspekt/pomysł wyciągania z góry powietrza:
podkładki które wyciągają powietrze od góry powinny być tak skonstruowane że pchają to powietrze do tyłu podkładki (czyli powietrze wylatuje z boku a nie przelatuje na przestrzał). Dlaczego o tym piszę, ponieważ takie podkładki są idealne by je umieszczać w szafkach w elektroniką. Można ją wtedy do góry nogami przykleić wewnątrz szafki na górze.
Podsumowanie2: Sprawdziłem i takowa się doskonale sprawdza szafce pod telewizorem, do zbierania gorącego powietrza i wyrzucania przez mały otwór na zewnątrz.
Mogłeś zrobić test tych podkładek bez włączania ich czy dały by ten sam rezultat ja tak używam swojej starej podkładki :)
no to masz odpowiednik w postaci klocka przy 10:16, bo rozumiem że podkładkę też używasz po to tylko aby laptop miał dostęp do świeżego powietrza ;)
Ja mam podkładkę Glacier 400 od wielu lat i laptopa nie czyściłem przez ten czas nawet zawsze temp ładne ma ;)
Podkładka nawet z kawałka deski do krojenia czy książki jest zbawienna jeśli laptopa używamy na kanapie czy łóżku . Położenia laptopa na kołdrze to w zasadzie szybkie grzanie się całego sprzętu . Dlatego do łóżka drewniany "stołek" jest wystarczająca .
3:35 co to za połączenie z 2 portów USB jednego laptopa?
I tak lepiej mieć niż nie mieć. Dużo mitów dotyczących podkładek było powielanych i praktycznie każdy był sceptycznie nastawiony do nich. Jak widać niepotrzebnie.
Właśnie wczoraj pan od doradztwa w Media Expert tłumaczył mi że; im więcej wiatraków tym lepiej - ale na logikę ,mi to nie do końca pasowało. Duży wiatrak=duże łopatki=duża powierzchnia pracy . Taka jedna łopatka dużego wiatraka przeciągnie, tyle powietrza co połowa całego małego wiatraczka. No i hałas - jeden wiatrak - jeden silnik.
Dodam że zauważyłem iż podkładki w stylu NP. GENESIS OXID 260 -z tymi nóżkami pod spodem - bardzo ślizgają się po stole. Te z ramką pod spodem NP. NATEC DIPPER - nie ślizgają się bo mają większą powierzchnię styku gumy z blatem stołu - to też bardzo ważna kwestia.
DZIĘKI ZA MATERIAŁ- PROFESJONALNY I POMOCNY. Biorę jakąś z jednym wiatrakiem.
Znalazłem ten film szukając potwierdzenia na sensowność mojego dzisiejszego odkrycia. Doświadczyłem konkretnej sytuacji, w której taka podkładka faktycznie może robić różnicę. Poniżej mój przypadek:
Mam od bardzo długiego czasu tą najtańszą podkładkę NATEC. Wcześniej laptop stał na niej cały czas ale ostatnio ją odłączyłem. Naszła mnie ochota na ponowne, po dłuższej przerwie, zainstalowanie i pogranie w DIRT 4. Mam dość stary sprzęt (ASUSR556L z Intel 5200U, Geforce 920M, 12 GB Ram) ale z tą konkretną grą problemów wcześniej nie miałem. Po ponownym zainstalowaniu kilka dni temu zauważyłem, że gra po uruchomieniu działa płynnie przez może 30 sekund, do max. minuty a później zaczyna raz na jakieś 2-3 sekundy łapać 1 sekundowe spadki płynności i jest przez to totalnie niegrywalna. No i zaczął się atak frustracji, żonglowanie sterownikami, przeinstalowywanie gry itp. Gra, która niecały rok temu działała płynnie nagle zaczęła się ciąć na tym samym sprzęcie. Komputer w międzyczasie przeszedł porządne czyszczenie więc tym bardziej nie miałem pomysłu.
I wtedy przypomniałem sobie, że gdy ten laptop był używany do grania to stał cały czas na wspomnianej podkładce. Podłączyłem ją i...
...SZOK!!!
Gra działa całkowicie płynnie!
Zacząłem testować dalej włączając i wyłączając podkładkę w czasie gry (żeby upewnić się, że to nie jakiś dziwny zbieg okoliczności). Gdy odłączam podkładkę to płynna gra znowu zaczyna się ciąć po ok. 10 - 12 sekundach. Gdy podczas tych ścinek ponownie włączam podkładkę to płynność wraca samoistnie z tymże po nieco dłuższym czasie (pełna płynność po ok. 30 - 40 sekundach). Podkładkę kupiłem lata temu ale raczej jako placebo bo sam w to nie wierzyłem do końca. Z drugiej strony cały czas z niej korzystałem. Gdy teraz uruchomiłem wspomniną grę pierwszy raz bez podkładki to dopiero zobaczyłem różnicę.
Także z niemałym zdziwieniem potwierdzam, że ten tani NATEC z jednym wentylatorem, który mam u siebie, może coś dawać - akurat u mnie przynajmniej w przypadku konkretnej gry (DIRT 4) decyduje o tym czy da się w ogóle grać🙂
Dzięki bardzo mi pomogłeś tymi informacjami 😁👍
bardzo wartościowy materiał. Pozdrawiam
9:10 Nadal NIKT NIC NIE WSPOMNIAŁ o tym że podkladki mają rózny przepływ powietrza który jest parametrem podawanym przy każdej podkładce.......... Tak samo jak predkosc obrotu wentylatorów (jak także ich konkretna wielkosc).... Testy spoko. Tylko wypadałoby podac takie podstawowe fakty
taka darmowa porada od użytkownika- jak chcecie zwiekszyc wydajność tych podstawek ściągnijcie te siatke zabezpieczająca,te małe otworki blokują przepływ powietrza. będzie lepiej ale i tak cudów się nie spodziewajcie.
Kilka godzin temu ten temat właśnie wygooglowałem a teraz proszę robisz o tym filmik !! Przypadek ??
Y580, świetny laptop, mam do dziś i działa bez żadnej awarii. Teraz już takich laptopów w takiej cenie się niestety nie dostanie.
Od 2012-2013 gdy Y580 wychodził płaca minimalna wzrosła o ok. 100% (1500-1600 na 3000), a średnia krajowa o 80% (z 3500-3600 na 6600). Tak więc ze względu na ciągłą inflację, 3500zł które wydałem w 2013 na Y580 to dzisiejszy odpowiednik 5000-7000zł. Też mam tego laptopa do dziś (choć parę dni temu nabyłem nowego) i działa z niewielkimi problemami typu kilka uszkodzonych klawiszy. Jak ktoś planuje się cofnąć w czasie i w 2013 kupić laptopa to polecam ;-)
Dziękuję oglądałam z wielką przyjemnością , rozwiało to moje wątpliwości
Jeżeli chodzi o lenovo y580 to proponuję dysk przenieść w miejsce napędu DVD. Niestety dyski w standardowym miejscu przy dłuższej pracy się gotują. A dodatkowo można zmodyfikować bios i wykrecic tego gtx 660m na 1000mhz przy okazji robiąc undervolting. To też na temperatury mocno wpłynie
Nie wiedziałem o opcji moda biosu, fajna sprawa - poczytam i może wgram dziewczynie. DVD napęd musi zostać bo korzysta ale dzięki za sugestie 😄
3:34 zaciekawiło mnie to podłączenie kablem usb 🤔
Warto byłoby też zrobić test przy zamkniętych klapach,bo część ludzi używa laptopów jako stacjonarkę z osobnym monitorem itd.Ciekawi mnie jak wpłynęłoby to na temperatury ;)
Tez mnie trapi temat temperatur przy zamkniętej klapie
Notebook jako domowy serwer i klapa zazwyczaj zamknięta.
@@AdrianuX1985 Ja tak używam, ale on bierze 10W "Pentium N3520" żadnych różnic nie widać. Tylko dysk ma 55C a proc 80C. 0 wiatraków.
Taka podkładka w starszym laptopie jest wręcz obowiązkowa. Używam od kilku lat zwykłej no-name z laptopem, w którym jest i3 1gen oraz dedykowany radeon. Oczywiście była już wymieniona pasta np podczas montażu ssd, czy dołożeniu pamięci . Wychodzę z założenia, że o sprzęt trzeba dbać, choćby był on "zapasowym", a posłuży długie lata.
też używam takiej podkładki troche bardziej zaawansowanej z mini komputerem wbudowanym jednak samo uniesienie lapka zbiło temperatury więc nawet jej nie włączam. Poza tym dla mnie główna zaleta tych podkłądek to uniesienie laptopa pzez to ekran jest bardziej na wysokości glowy i nie trzeba jej opuszczać do ekranu co pomaga z bólem karku na kilku godzinnych sesjach
ano i zapomniałem o tym, że dzięki podkładce wentylatory nie wciągają tyle kurzu co teżjest dużym plusem
ŚREDNIOWIECZE podkładek, trochę logiki, dlaczego ?
Podkładka powinna nadmuchiwać powietrze na laptopa ponieważ w 99,9% laptopy zaciągają od spodu powietrze. Logicznym w tym mechanizmie jest zatem pomaganie w tłoczeniu powietrza do z laptopa, a nie tworzenie próżni pod laptopem co osłabia działanie wentylatorów laptopa w nadmuchu do sprzętu.
Podsumowując: oczywiście wyciąganie z wierzchu przed podkładkę powietrza też działa, ale.. w związku z tym co opisałem, nie wygląda już tak dobrze ;)
Inny aspekt/pomysł wyciągania z góry powietrza:
podkładki które wyciągają powietrze od góry powinny być tak skonstruowane że pchają to powietrze do tyłu podkładki (czyli powietrze wylatuje z boku a nie przelatuje na przestrzał). Dlaczego o tym piszę, ponieważ takie podkładki są idealne by je umieszczać w szafkach w elektroniką. Można ją wtedy do góry nogami przykleić wewnątrz szafki na górze.
Podsumowanie2: Sprawdziłem i takowa się doskonale sprawdza szafce pod telewizorem, do zbierania gorącego powietrza i wyrzucania przez mały otwór na zewnątrz.
Osobiście posiadałem laptopa który strasznie sie przegrzewał (jak każdy laptop) natomiast po zakupie podkładki widziałem wzrost w wydajności i mniejsze temperatury
nie każdy ma rude włosy.... Nie używam podkładki i nic mi się w laptopie nie przegrzewa....
@@S3lix0 nie trzeba grac przy max pracy wentylatorow ja uzywam prace wentylatorow na poziomie 60 procent. Nie trzeba grac na okolo 70 czy 80 fps. ja gram na 30 i wszystko dziala płynnie patrz mój kanał.
Co do decybeli to trochę się mylisz. dB SPL (czyli jednostka poziomu ciśnienia akustycznego) nie opisuje wrażenia głośności, gdyż człowiek inaczej odczuwa głośność dla różnych częstotliwości. Prawdą jest natomiast, że 3 dB SPL to tak naprawdę 2 razy większe ciśnienie akustyczne. (nawiasem mówiąc 3 dB to także w przypadku wzmacniaczy dwukrotnie większa moc lub 1,41 -czyli pierwiastek z 2 - razy większa amplituda sygnału). Tak naprawdę poziom ciśnienia akustycznego jest dobrą wielkością mówiącą o narażeniu człowieka na zagrożenie związane z hałasem, ale już nie mówi dobrze o tym jak człowiek odczuwa głośność różnych rzeczy względem siebie. Dla człowieka różnice głośności wynikające ze poziomu zmiany ciśnienia akustycznego rzędu 0,2 dB są nierozróżnialne. Dużo też zależy jakie widmo ma dźwięk wydawany przez wentylatory. Dlatego różnica pojedynczych dB wcale nie musi być dobrze wyczuwalna.
Nie wiem czy zauważyłeś, ale podkładka od genesis, jej małe wentylatory dookoła dużego wentylatora, nie wtłaczają powietrza na powierzchnię laptopa tylko ustawione są na zasys. Możesz je obrócić rozkręcając podkładkę :)
kiedyś do lapka kupiłem podkładke z genessia temp z 80 do 71,72 spadly bylem zadowolony :D
Bardzo fajny materiał, nie sądziłem, że te podkładki cokolwiek dają :P
w moim przypadku nie wyobrażam sobie grać bez podkładki jakie było moje zaskoczenie gdy grając w CP 2077 z niestabilnych 25-30 klatek zrobiło się stabilne 35 fps na tych samych ustawieniach graficznych byłem w szoku
W 4K?
@@krzychu_8682 tak, na laptopie
@@Jacizzy to możliwe bro rtx 3070 + Intel i7 11700h z podkładką chłodzącą jest możliwe
@@Jacizzy To wszystko wyjaśnia, dlaczego laptopy się przegrzewają ;)
Nie gram bez podkładki na laptopie. Mam już mega staruszka Acer 8930g jednak jego zaletą jest ekran 18,4 cala. Trudno było ponad 10 lat temu dostać podkładkę pod tak duży laptop. Kupiłem podkładkę w całości wykonaną z aliminium pomalowanego na czarno, wyposażoną w 3 wiatraki i hub.
Z tego co widzę w teście wszystkie podkładki to w większości tworzywo. U mnie spokojnie zdejmuje ponad 10 stopi przy graniu np Herosów 5.
Ciekawe jak ta stara podkładka aluminiowa wypadła by w testach.
Mi się wydaje że największe znaczenie ma kształt wentylacji laptopa. Na jednym wynik może być 15% a na innym 5%
Natec plus Asus zephyrus g14 daje bardzo dobre wyniki. Bardzo dobrze wspomaga chłodzenie, a wręcz można wyłączyć wentylator w laptopie. Sama podkładka w tej cenie jak dla mnie rewelacja. Nie trzeszczy, gruby plastik, cicha i fajne delikatne podświetlenie. Zdecydowanie polecam.
Użytkuję małego ciasnego w środku 13' laptopa Dell z zasysaniem powietrza przez dolne kratki. Podkładka nawet pasywna daje to że laptop mniej "suszy" wentylem głównie podczas ładowania. Przy większych laptopach nie było to tak upiedliwe, ale w tym małym modelu jest. Chodzi głównie o to że powietrze ma dojście od dołu i to jest główna zaleta takich podkładek. Podobny efekt uzyska się podkładając pod krawędzie laptopa książkę czy coś, ale taka podkładka lepiej na stole wygląda, komp nie zsunie się z niej nagle i często miewa hub USB. Im sam laptop ma lepiej rozwiązany system chłodzenia (co widać na filmie), tym taka podkładka mniej jest potrzebna.
W końcu coś co chciałem zobaczyć
Do starego lapka miałem podkladkę ale bez podnoszenia, zbijała kilka stopni ale ze podnosiła lapka o jakieś 3 cm i lapek też nie był zbyt cienki to granie i pisanie nie było wygodne bo dłonie były wyżej niż cała ręka więc albo bolące nadgarstki albo uniesione nad blatem ręce bez oparcia na blacie by dłoń i cała ręka była na tym samym poziomie. Dlatego ja nie polecam podkładki.
A od czego są bezprzewodowe klawiatury? Tak samo z myszkami- nie lubię używać touchpad i zawsze używam myszki bezprzewodowej.
Ale film ma błędów numer 1. 4:43 to jest lewa strona a nie prawa...
2. Nie wiesz nic o decybelach +3 decybele na wartościach 17 decybeli jest zupełnie czym innym przy 50 decybelach no i zupełnie czym innym przy 100 decybelach...
ja uzywam 2 kapsli po mrożonej herbacie i róznca siega 18 stopni ale jesli laptop ma od dołu 3 cm wlot powietrza to nic nie pomoze
Mam podkładkę nateca, do tej pory korzystałem z niej tylko gdy używałem laptopa na kolanach ale nigdy jej nie podłączałem. Chyba pora korzystać z niej 100%
Moja podkładka zbija 10c i jest lepsza kultura pracy. Mogłeś jeszcze podać jakie obroty mają wentylatory podkładek, bo z mojej perspektywy to ma największy wpływ.
Kupiłem ostatnio za około 150 zł z regulowaniem wentylatorów za poziomem panelu i oświetleniem rgb. Lapotop to Acer Nitro 5 i w programie NitroSense gdzie program reguluje wentylację sam zauważyłem obniżenie pracy wentylatorów na poziomie 800 obrotów co najmniej czyli jest ciszej. Jeżeli olać ciszę i włączyć maksymalne obroty laptopa jak i podkładki to różnice potrafią dochodzić do 15 stopni różnicy. Prawda jest taka że jedynie nie sprawdziłem tego pod syntetycznym testem ale pod grami. Jestem zadowolony chociaż ja swoją wybrałem dlatego że automatyczne wentylatory sprawiają że nie da się go trzymać na nogach.
Hej Grzegorz, właśnie szukam coś do Nitro 5, z uwagi że mam 11 gen nie moge zrobić undervoltingu (bez grzebania w sofcie biosu) więc pomyślałem o podkładce. Nitro sense podaje 92 stopnie maksymalnie, jaka podkładkę masz i na ile zeszła tempereatura ? czy masz tez model w którym zasys powietrza do laptopa następuje od spodu i biegnie przez cała szerokośc laptopa w górnej jego częsci ?
Osobiście uważam, że te kwoty za podkładki lepiej przeznaczyć na dobrą pastę.. Wtedy laptop działa sprawniej w każdych warunkach nie tylko w domu na podkładce, a lepiej zawsze coś podłożyć pod tył laptopa, żeby był większy przepływ i tyle. Z resztą sam test wszystko mówi
Podkładki jak najbardziej mają sens zwłaszcza w starszych laptopach, w moim Lenovo Y510P z 2013r. podkładka (4 wentylatory) + przystawka COOLCOLD od "maifrendów" zbija temperaturę z około 90 paru stopni do 70 st. lub więcej, w zależności od obciążenia. W teście nie ma powiedziane jaka jest różnica w latach miedzy laptopem Lenovo a tymi dwoma MSI a dokładnie chodzi o to jak bardzo "zużyta" jest pasta termo w starszym Lenovo, myślę że po wymianie pasty na nową różnice będą jeszcze większe.
@Adam Honczaruk Podkładka TRUST GXT278 Yozu + COOLCOLD z Ali (wpisz w wyszukiwarkę i to taki z niebieskim bez wyświetlacza). Jedyne co to nie podłączam pod port USB w Lapku tylko zasilam zwykłą ładowarką od telefonu z odłączanym przewodem o prądzie ładowania chyba 1A
Też mam Lenovo Y580 z i7 3630QM. Na szczęście pomyślałeś o prowizorycznej podkładce :) Ja robię z 2 książek.
I wyjąłem napęd, by zmniejszyć wagę. Na planie max wydajność grzeje w ręce i jest za głośny, więc używam na niższych.
Myślę, że byle jaki wentyl przy tym "grzejniku" i temperatury byłyby niższe od tych podkładek z filmu.
Kiedyś tak zrobiłem i było chłodno, ale niewygodnie XD
Polecam jeszcze podnieść nóżki kolejny kilka stopni na plus łatwiej podkładce mielić powietrze.
podkładka chłodzaca do laptopa ma sens.... kilka razy wyalała mi sie cola i pociekła pod podkładke a nie pod laptopa.
dziwie sie ze ten odcinek powstał dopiero w 2k22
Co z tego, że niektóre podkładki(no klocek to wyjątek) miały średnie wyniki temperatury(6 stopni) jak wzrosły osiągi, procesor nie był ograniczany do stopnia.
nagral bys film o podkladkach chlodzacych ale tym razem do smartfona?
mam podkladke genesis i bardzo szybko wentylator zaczal wydawac glosne dzwieki ktore zatrzymac mozna jedynie po uzyciu otwartej dloni i sily uderzajac w niego srednio polecam
A może dziki test zastąpienia bocznej części obudowy taka podkładka?
kiedys mialem laptopa ktory bez podkladki poprostu przestawal dzialac (wadliwe chlodzenie) - podkladka obnizala temperature o kilka stopni, i tylko z nia dawal rade normalnie funkcjonowac
Ja powiem tak. Mam ho Pavillion dual core, nie moge wymienic pasty i niestety po 6 latach zaczely sie problemy corka rozwalila dwa dyski po crech-ach. Pasty nie moge wymienic, bo jednej srubki nie dalo sie odkrecic. Kupilam najtansza podkladke i nadal chidzi.
Jak Ty strasznie kciuka wyginasz w drugą stronę, aż mnie palce rozbolały! :D
Polecał bym do tego testu della G3. To jest dopiero gorący laptop! Zabójca wszystkich podkładek. Sam posiadam i czy z podkładka czy bez i tak procesor ma 100 stopni w grach
Do tych klocków dodać zwykły wentylator z komputera, no i ma dmuchać powietrze pod laptopa. Będzie lepiej jak te wszystkie podkładki.
Wypróbowałem ja, kolega, no i było git.
A czy jeśli laptop działa pod skosem to nie będzie szybciej "zużywał" się wentylator? Bo charakterysytka pracy sie zmieni i czy łożyska szybciej się nie zużyją?
a te podkladki to tłoczą powietrze pod laptopa czy je z pod niego wyciągają ?
Nie spodziewałem się że te podkładki cokolwiek dają
Niby czemu ? Jeśli laptop gamingowy ma źle zrobioną wentylacje i zwłaszcza na podstawie bardzo dużo ciepła ucieka, a tam jak wiemy miejsca jest mało to taka podkłada ma dużo sensu. Natomiast najwięcej zależy od laptopa i jego konstrukcji
Od wielu lat oponki z zestawów klockowych sprawują się świetnie . Używałem ich pod PS3 , obecnie pod laptopem . Oponki , tak jak i myszka są podstawowym wyposażeniem plecaka z laptopem. Naprawdę polecam , szkoda kasy na plastikowe laptopowe pseudo biurka , które szybko się łamią , a i w transporcie nie są wygodne.
Mam laptopa Lenovo Legion Y740 i podkładkę Notepad U3 plus. Temperatury procka z 94 na 84 stopni. Dodam że mam pastę niedawno wymieniana na Thermalgryzli i czysty laptop a do tego undervolting. Wystarczy odpowiednio dobrać podkładkę do laptopa.
Też te guano wiatraki wymieniłeś u siebie? :D (w sensie w podkładce)
@@Gremigobles no właśnie jeden zaczą mi bzyczeć ostatnio. i się zastanawiam żeby włożyć tam 2x120 od BeQuiet albo Noctue tylko się zastanawiam nad zasilaniem tego.
@@wojciechmystkowski3281 Ja u siebie do wersji U2 tej podkładki założyłem 2x NF-A12x25 5V PMW i regulator obrotów NA-FC1. Wszystko pięknie przez USB działa... :)
@@Gremigobles o dzięki wariat. Zaraz sprawdzę taka opcję. Tylko jak podłączyłeś ten controller pod USB?
Idealnie mieszczą się 3szt 120mm wentylatorów. Jakieś z dużym ciśnieniem statycznym na 12v są ok. Do tego dowolny zasilacz 12v pod ledy i ewentualnie najprostszy regulator (też taki pod ledy) od majfrendów lub z alledrogo.
Cześć, przydałby sie test obniżenia ciepła baterii dzięki takiej podkładce - które niestety puchną od zbyt wysokich temperatur
Zmaslo. Podkładka thermaltakea ma więcej opcji nachylenia, chyba nie spojrzałeś dokładnie na nóżki bo jak ostatnio ustawiałem je to jest taka opcja
czy ten lenovo był czyszczony przed testem? czy tak z "marszu"? znam tą konstrukcje dość dobrze i ten laptop zwykle się tak nie grzeje co do podkładek to w często występującym laptopie "w naturze" tzn. cała seria HP Pro Book ("grupa badawcza" to studenci w Krk) podkładki nic praktycznie nie dają ponieważ nie mają wlotów powietrza od dołu ale i tak umożliwia renderowanie w blenderze 24h/7 w granicach 100 stopni ;)
Takie pytanie. Jeśli laptop sam w sobie się chłodzi i wypycha ciepłe powietrze pod spodem a podkładka kotłuje zimne w te same otwory to nie przegrzewa się bardziej laptop jeśli to ciepło powraca i nie ma ujścia np tyłem laptopa?
Mogłeś też dodać macbooka do testów. Brak otworów na spodzie byłby interesujący
Niestety nie mam już MacBooka na stanie :/
Wiatraczki w tych podkładkach to jest porażka totalna. Ja zaraz po zakupie CM U2 wywaliłem te wentylatory z gownolitu do elektrosmieci i założyłem dwa 120mm wiatraki Noctuy - niebo a ziemia.
Zmaslo poszukaj używanych podkładek Zalmana.Bo nowych już raczej nie kupisz.Używam ich do dziś.To najlepsze podkładki jakie kiedykolwiek wyszły.Są tak zaprojektowane żeby wydajność chłodzenia była jak najwyższa.Zalman preferował raczej w duże 22cm wentylatory które równomiernie rozprowadzały powietrze.Nie wiem czemu ta marka wycofała się z chłodzenia laptopów.Ale jak do tej pory to najlepsza z możliwych firm produkująca najlepsze najwydajniejsze podkładki.Nie były tanie.niektóre kosztowały nawet 300zl ale gwarancja na nie sięgała nawet 3 lat producenta.W grach potrafiły zbić nawet do 20 st Celsjusza na procku i grafice.Piszę to z własnego doświadczenia.Jak do tej pory nie spotkałem się z marką która by dorównała Zalmanowi.Podkładki które tu pokazałeś są żywcem zerżnięte z Zalmana.Czemu tak mówię?Bo sam używam dokładnie takiej podkładki jak ten NATEC tylko że ja mam logo Zalman.To firma Koreańska która produkowała podkładki od kilkunastu lat i zdobyła prym w tej dziedzinie.I dlatego większość innych marek naśladuje ich projekty.Mój Zalman ma już ponad 5 lat A NATEC dopiero nie dawno wypuścił kopię tego Zalmana.Mam w domu 2 inne podkładki Zalmana,a moja kobieta ma u siebie jeszcze innego Zalmana.Ale wszystkie spełniają zadanie.Chłodzą dobrze laptopa.
Polecam kiedyś sprawdzić z zewnetrzym źródłem zasilania podkładki
Co masz na myśli pisząc zewnętrznym źródłem? To ma jakieś znaczenie?
0:00 Właśnie taką mam do mojego laptopa :)
szkoda ze w teście nie pojawił się coolermaster notepal u2 lub u3, są tam dwa lub trzy wentylatory które można umiejscowić po swojemu, czyli pod właściwymi wlotami powietrza
3:55 przecież nawet na filmie widać że nóżki są dwó stopniowe
Oczywiście daje dużo polecam używać pozdrawiam. Teraz mogę oglądać 😁
Ja mam Genesis Oxid 550 pod msi gf 75 thin i samo podniesienie laptopa robi w grach pod dużym obciążeniem 4,5 stopni różnicy na grafice a włączenie wiatraka daje od 2 do 3 stopni co daje te 7 stopni podkręcenie troszkę wiatraków w laptopie tak żeby nie przeszkadzały daję od 2 do 5 stopni zależy od sytuacji co mi daje od 9 do 12 stopni różnicy na grafice bez podkładki miałem 86 na grafice a teraz mam od 73-75-77 stopni z odpaloną podkładką i podkręconym wiatrakiem w laptopie.
błąd w opisie zapomniało ci sie '' t '' w thermaltake ;)
Co to za kolorowa lampka led stoi w tle z lewej strony?
Nie ma szans...i każdy serwisant Ci to powie. Żeby to działało to taki wentylator musiałby wtłoczać powietrze przez te małe wloty pod laptopem.
Ja podkładam pod laptopa jakieś małe rzeczy żeby,,wydech" laptopa nie stał na nagrzanym stole tylko w powietrzu
Do tej pory kładłem książkę pod laptopa ale dla wygody kupiłem krux laptop stand. Nie ma wentylatorów, ale ma siatkę i daje maksymalny przepływ jaki można uzyskać bez wentylatorów. Z wad to niestety siatka zwykle jest poodginana w kierunku laptopa, przez co ten zamiast ładnie stać lekko sprężynuje.
Używam podkładki pod laptopa, żadna rewelacja, raczej za 50 zł. Laptop jest chłodniejszy, wydajność - to nie jest sprzęt do grania = Office, internet, trudno tak na oko stwierdzić. No dobra.... gram na nim w Baldur's Gate i po prostu działa.
Skąd koszulka?
Ja mam tą najtańszą (1 duży wiatrak jest cichszy niż kilka małych) PLUS mam odkręconą plastikową klapkę na spodzie laptopa, tak że płyta główna jest bezpośrednio odkryta na powietrze, w ogóle to bezpieczne? (używam już tak z rok i nic złego się nie dzieje)
4:45 "po prawej stronie pod klawiaturą" powinno być lewa, nie ma to jak przyczepić się o słowa hehe
🕵
Dobra rzecz dla osób lubiących poużywać sobie lapka na kołderce ;)
Ja np mam otwory pod msi i daje mi podkladka spadek w iddle do 35 stopni z 44 stopni a w stresie temperatury rosna znacznie wolniej co do dobijania do maks temperatury nie wypowiem sie bo i7 6700 hq + 950 gtx m na jednym wentylatorze w laptopie ... Sprawia to ze temperatury do 90 stopni rosna bardzo szybko -mam 6 wentylatorow 70 mm w podkladce AAB z mozliwoscia regulacji wentylatorow pod katem predkosci i tego ktore dzialaja
fajny test. kiedyś do laptopa używałem podkładki, a teraz moja żona ma Della G3 z i5 9300H i GTX 1660Ti i seryjnie mocno się grzał, musiałem zrobić undervolting i jest ciut lepiej ale jak odpala wentylatory to jest bardzo głośny, chyba już wiem co jej kupie :), przydałaby się większa ilość podkładek w teście, może nowa seria z podkładkami do 50, 100 i np 250zł
@HYuEDIT odpowiedź na wysokim poziomie widzę. Fajnie że masz RTX, mam nadzieję że chociaż doszedłeś jak pisałeś ten pełen pasji komentarz :)
Mniejsze temp to większa żywotność sprzętu bo dłużejej wytrzymają wszystkie ścieżki na pcb kondensatory i tp. A każdy by hciał by jego sprzęt był długo bez awaryjny zwłaszcza przy tym jak wszystko teraz drożeje. Dobrze że jeszcze nie zaczeli kopać na ps5 I xbox series x ale kto wiek kiedy zaczną wtedy dobry oled 55 cali będzie tańszy od konsoli :D
Mam podkładke chłodzącą od genesis za 140zł i chłodzi jak by chciała a nie mogą, przez pare minut wieje chłodnym powietrzem a później wieje powietrzem o temperaturze pokojowej, myślałem że taka podkładka będzie chłodzić a nic nie daje szkoda hajsu
Ja odkad zmienilem dysk na ssd to ogolnie chlodniejszy sie zdobil moj dell ale wiadomo ze goracy jest teraz tylko w miejscu chlodzenia caly czas mysle jakby go tu schlodzic przyjdzie lato pewnie bedzie na full dzialal wentyl
Podoba mi się idea robienia OC laptopa na "klocka" :D
Hejka zmaslo. Mam ta podstawke genesis oxid 550 z tym ze on a mi nie chlodzi tylko mi wpycha gorace powietrze I ponoc slyszalem ze ktores wiatraczki trzeba przestawic zeby obracaly sie inaczej I wtedy bedzie chlodzic I wlasciwie nie wiem ktore to wiatraczki mam przestawic czy ten duzy czy ktores z tych malych. Prosilbym o pomoc
co to za apka ta do porownywania temperatur
Lapki na właność miałem 3.. nie była to topka. I na żadnym.. nie pomogło by nic, jak się ma micro ventyl od dołu .. albo w ogóle nic :D
Natec i Tracer, że prawie to samo. To Chińczyki, czego się dziwisz? 90% firm, firmujących swoim logiem produkty i sprzedajacy je stosunkowo nie drogo.. wychodzi z tych samych fabryk i można je kupić na ali.
Podobnie jest, ze znanym SPC. Nie wiem jak teraz ale kiedyś ich obudowy można bylo za pół ceny na ali znaleźć z innym logiem.
bo po co dmuchac tam gdzie nie ma wlotów??? custom podkladka zbudowana na podstawie znajomosci budowy magistrali chlodzacej zrobi robote, inne..... zalezy od laptopa, moze byc tania... byle wiala gdzie trzeba
Osobiście podejście miałem takie jak ty, a coś tam da ale pewnie symbolicznie. Używałem głównie do tego żeby móc laptopa trzymać na kolanach.
Ciekawa sprawa z tym MSI mam kilku znajomych którzy posiadają laptopy ten firmy i narzekają na układ chłodzenia. Widocznie znacznie się poprawił w nowszych modelach.
mam msi grzał sie niemiłosiernie teraz mam tak poustawiane wszystko ze wentylatory pracuja na 60 procentach a reszta wygląda tak patrz mój kanał.
Dają te podkładki całkiem dużo. Używam lapka jako stacjonarki pod dwoma monitorami . Siedzi pod nim podkładka , jakaś marketówka . Używam jej już kilka lat . Ja bym wolał test podkładek które dmuchają powietrzem w laptopa , a takie które dodatkowo wyciágają ciepłe powietrze . Do takich testów tylko lapki z MSI . One mają największe proboemy z temperaturami 😁 mój stary lenovo y700 z gtx960 w 17 calach trzyma bardzo dobrze parametry , gdzie w bliźniaczym msi byłby ciągły throttling
Aby podkładka wyciągała powietrze to wylot powietrza w laptopie musiałby odbywac się od spodu a w większości lapotpów tak nie jest, wyloty znajdują się przeważnie z boku albo z tyłu. Od spodu jest za to wlot powietrza zimnego stąd podkładka ma sens.
u mnie zadziałało, około 8 stopni mniej
Mogłeś MacBooka Air M1 sprawdzić, który nie posiada wentylatorów.
A myślisz że thermaltake cl-n002-pl12bl-a jest porównywalna z tą masive testowaną z filmu ? Proszę odpowiedz. Lub powiedz która jest lepsza lub gorsza z tycb dwóch co powiedziałem
odkad pojawily sie procesory M1 wychodzi na to, ze caly rynek jest bez sensu i przestarzaly. Cała gałąź akcesoriów, rozwiazan dotyczących temperatur jest bez sensu. Okazuje sie, ze wydajnosc poziomu 3080 w laptopie lub najlepszych CPU w laptopie da sie osiągnąć przy mocy zaledwie 40 watów co umozliwia uzywanie tej samej mocy. A tymczasem intele i amd potrezbuja 200 watów do pelnej mocy i oczywiscie buczą i grzeją