Тренировъчен обем | Изграждане на тренировъчна програма

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 июл 2024
  • Тренировъчният обем е може би най-значимият параметър при изграждане на тренировъчна програма, особено когато целта е покачване на мускулна маса.
    Препоръките за тренировъчен обем обаче не са общовалидни и той следва да се напасва според индивидуалния човек.
    Какво обаче представлява тренировъчният обем? И как да следим нашия тренировъчен обем на нашата тренировъчна програма? В това наше видео ще отговорим на тези и много други въпроси.
    💚 Не забравяй да се абонираш:
    ruclips.net/user/bbteamor...
    🎥 Научи още по темата в това видео:
    • Тренировъчна интензивн...
    Още по темата:
    ---------------------------
    📃 Тренировъчните параметри
    www.bb-team.org/articles/2653...
    👉 Заяви своята БЕЗПЛАТНА консултация още сега:
    bbte.am/yourBBplan
    👉 Използвай промо код RUclips за до 10% намаление от първата си поръчка в BB-Team Магазин:
    bbte.am/2RLZKay
    👉 Зала за за кросфит тренировки Crossfit 681:
    crossfit681.com/
    🕐 Timestamps:
    00:00 - Въведение
    00:34 - Какво е тренировъчен обем?
    01:32 - Как да следим тренировъчния си обем?
    04:20 - Какъв е оптималният тренировъчен обем?
    06:00 - Условия за определяне на тренировъчния обем
    #bbteam #бъдиподобър
  • СпортСпорт

Комментарии • 7

  • @BBTeamVideos
    @BBTeamVideos  3 года назад +2

    🎥 *Вижте още:* Кога да тренирам? | Кое е най-доброто време за тренировки? 👉 ruclips.net/video/4OmtDwt7JE8/видео.html

  • @winscho2014
    @winscho2014 3 года назад

  • @nikzinikzi776
    @nikzinikzi776 3 года назад

    В период на изчистване на мазнини обема пак ли трябва да бъде толкова колкото и за покачване на мусколна маса или може да спадне ?

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад +1

      Привет,
      Индивидуално е. По принцип не е грешно и да се намали и често се налага, тъй като в калориен дефицит и възможностите за възстановяване са по-ограничени. В началото е добре обемът да си остане същият, но ако се окаже, че възстановяването куца и всички други фактори за оптимално такова са на ниво, то тогава е редно обемът да се намали, например с 10-20%.

    • @nikzinikzi776
      @nikzinikzi776 3 года назад

      @@BBTeamVideos Мерси за инфото

  • @deyan1812
    @deyan1812 3 года назад

    Много хора не използват стандартните прави серии,има ли някакви проучвания в тази посока?Ще ми бъде интересно да видя нещо по въпроса.Правите серии не са толкова ефективни след определено ниво на напредналост.За основните движения използвам нещо като рампа.Пример лежанката ми е 160 кг за пик от 4-6 повторения.Ако трябва да използвам 3-4 прави серии(работни) на 160 кг ....незнам дали можете да си го представите:) И още по интересното е да повторя тази лежанка след 72 часа..Разбирате ли ,че тези изследвания са за определен тип или по точно казано ДО определено ниво, и не са приложими за напреднали атлети.Обемът тук дори е излишен ,вреден,противопоказен.Колкото по напреднал си толкова по важен е интензитета в моя случай.Аз за да запазя мускулна маса нямам нужда от много работни серии а от 1-2(зависи от упр.) но на много висок интензитет.Тренирам мускулна група веднъж на 8-9 дни и на втория цикъл на 6 дни,всичко зависи от интензитета.Не се вписвам в рамките на седмичен цикъл а по скоро според тренировката и упражненията които използвам.Тренирам от ..97година.

    • @BBTeamVideos
      @BBTeamVideos  3 года назад

      Привет, Дидо,
      За съжаление не сме попадали на научни данни в тази посока, при които тренировъчният протокол е нелинеен конкретно за всяко индивидуално упражнение в дадена тренировка.
      Иначе ефективността на вълнообразната периодизация, изпълнена не в конкретен ден, а в конкретна седмица (например понеделник 10 повторения, сряда 4 повторения, петък 7 повторения) или конкретен мезоцикъл по седмици, е многократно доказана, но данните не показват, че е категорично и в пъти по-ефективен протокол от стандартната линейна периодизация. Може да потърсите за термина undulating periodization. Както всичко друго, си има своите позитиви за определени хора и определени ситуации, но не променя препоръките за тренировъчен обем.
      Не смятаме, че линейните серии за ефективни само до определено ниво на тренираност. Няма данни, които да показват това. Практиката също не го потвърждава.
      Ако обаче сам за себе си си преценил, че това дава най-добри резултати в твоя случай - продължавай така. :)