Jak vyrobit průbojník z pružiny -
HTML-код
- Опубликовано: 15 янв 2025
- Kovaný průbojník je skvělý pomocník v kovárně. Jak vyrobit a zakalit tento nástroj z pružiny se dovíte v tomto videu.
Na výrobu jsem použil:
základní kovářské nářadí
vidličku
probíjecí sekáč
trn (nebo kalibr)
spirálová pružina průměr materiálu 17mm
Dárek nakonec:
Jdi na: www.firmanazaz...
Vyber si jakýkoliv nezlevněný zážitek z nabídky
V objednávce vyplň promokod: KLADIVO a sleva 10% je tvoje
Kód se nevztahuje na univerzální poukaz
Akce platí do 31.8.2020
Více o kovářských kurzech: www.pausch.cz
Instagram ze života v kovárně: / kovarna_pausch
Romane díky za bezvadné videa. Patříš mezi ty na jejichž videa se těším, prostě super jak po stránce řemeslné tak filmové.
Ahoj, děkuji za přízeň.. I když se mi to vždycky nepodaří jak bych těl, tak se pořád učím :-)
Instablaster.
ahoj moc rád bych řek že te miluju haha ynoryje ale dobré videa
Krasna prace neprestavej s touto tvorbou konečně pořadnej kovař co je v kovarne jak doma a dokaže krasně vysvetlit praci s železem ❤🔥 ja jako uplnej novaček co si posvařoval improvizovanou uhelnou vyheň s fukarem a rad tvořim chladné zbraně tak me tvá tvorba neskutečně zaujala 😊 a konečně aspon vím jak správě zakalit ocel 😅 (dýka pri prvnim pokusu kalení zkončila na 4 kousky jak byla překalená) 😅
Ahoj, děkuji za podporu a budu se nadále snažit vkládat do videí důležité informace o kovařině ;-)
Ahoj Romane, díky za video, je opět povedené. Na jaké kovářské nářadí, ještě používáš pružinovou ocel? Díky Kamil.
Ahoj Kamile, tuhle ocel používám většinou na nějaké sekáče, hřebovnice atd.. Pružinovka není úplně vhodná pro práci se žhavým kovem, ale je poměrně dostupná a pokud nemáš nic vhodnějšího, tak se to dá. Asi lepší materiál na průbojníky bude 19642, 19824, nebo 19830.
Díky.
Video super, zkusil jsem to ještě zakalit. Dotaz. Na probití pro topůrko máš ty špice zakalený nebo jen kovaný do tvaru z pérovky? Dík
Ahoj, děkuji za sledování. Sekáče na prosekávání mám kalené stejným způsobem jako na tomto videu ruclips.net/video/mHHej1HBN9E/видео.html&lc=UgzuLWvBwtSz-otVi9t4AaABAg&ab_channel=Kov%C3%A1rnaRomanPausch .
Zdravím chcem sa spýtať, vidím že kališ v oleji asi ktorý je na to určený kaliaci olej. Keby som použil použitý olej z auta bolo by to dobre abo radčej vodu mam používať?
Zdravím, jsou speciální kalící oleje, ale já na běžné věci používám vyjetý motorový olej. Některé materiály nevydrží kalení ve vodě a mohou praskat. V zásadě platí, že čím řidší olej, tím rychleji chladí materiál. Pokud potřebujete rychlejší zchlazení, ale voda už je moc prudká, tak můžete použít třeba hydraulický olej.
Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak je průbojník broušený? Viděl jsem že někdo brousí čočku, někdo plošku. Děkuji.
Zdravím, já ve většině případů používám plochu, zdá se mi, že na probití to nemá extrémní vliv. Možná spíše záleží na tom, zda chcete zachovat více materiálu kolem průbojníku.
@@PauschCzKovarna Průbojník by měl být ostrý, aby čistě vyřízl z probíjeného otvoru tu "tabletu" která po otočení uprostřed zbyde. Jinak pro probíjení doporučuji používat emulzi grafitu v mýdlovém roztoku - nástroj jde pak lépe ven. Komentářů bych měl hodně, ale jinak videa jsou super a oceňuji, že ses k videonávodům, které mají hlavu a patu odhodlal. Někdy se ozvu. Roman
@@romankr3903 ...alebo nasipať prach z uhlia do diery, hlavne ak niekto používa vyhňu s uhlím. Je to najlacnejší, asi aj najtradičnejší lubrikant.
To uhlie tam začne horieť, vytvára pliny a pomôže vytlačiť zašprajcnutý priebojník z diery... alebo jemne namočiť priebojník do oleja.
@@lorifilm Grafit vydrží na nástroji většinou celou probíjecí operaci z obou stran. Průbojník nebo sekáč (na prosekávání při provlékání tyčí) namáčím jen na začátku. Protože používám nástroje z ocelí pro práci za tepla, nástroje se nesmí chladit vodou ani olejem, a probiji nebo proseknu to bez chlazení. Grafit mám buď ve formě husté mýdlové pasty, kterou si míchám sám, nebo průmyslové separační emulze.
Ahoj Romane, díky za další poučné video. Měl bych na tebe dotaz ohledně pružin, které používáš jako základní materiál. Z čeho to jsou pružiny, případně máš nějaké typy které doporučíš a kterým se naopak vyhnout?
Ahoj Tome, co se týká pružin, tak přesně nevím z čeho jsou, většinou z aut, protože na ně chodím na šroťák, nebo do servisů.. Většinou se jedná o ocel 14260, ale mrknu se ti ještě zítra do strojnických tabulek, tam myslím byla i nějaká 15ka. Osobně často používám spirálové, než listové pružiny, protože jsou menší a lépe se mi s nimi pracuje. Samozřejmě pokud chceš nějaký větší výrobek, tak listová bude lepší. Všeobecně se pružinovky špatně svařují...
Ahoj Romane,
proč kalíš průbojník na dvakrát, nejprve hrot, a pak celý? Ten hrot se tím stihne trochu popustit a nebude křehký?
Petr
Ahoj, ano, je třeba ten hrot malinko popustit. Normálně bych ten průbojník celý nekalil, ale protože je hodně malý a toho materiálu po stranách moc nezůstává ( jeto na průměr 8mm díru ), tak potřebuji aby byl trochu pevnější. Proto jsem to zachladil v oleji ještě cca při 650°C.