Pomocný trativod (lacný, jednoduchý, líniový, malý) - ako postaviť, realizácia

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024
  • V tomto videu môžete vidieť, ako sa dá postaviť menší, líniový trativod. pre jeho výstavbu sme použili geotextíliu, štrkodrvu, kanalizačné tvarovky a drenážne rúry. Jeho veľkosť a účinnosť je závislá od podložia v menšej hĺbke (1-2m), no pre odvedenie dažďových vôd z malých plôch je vhodný pre jeho jednoduchú realizáciu.
    Ak sa ti naše video páčilo, môžeš nás podporiť nákupom na našom e-shope. Máme tam nejaký ten "merch" 🤩, alebo tiež klasický tovar 🧐. Ďakujeme!
    eshop.stavba-a...
    Hudba: Mr. Sunny Face - Wayne Jones (knižnica youtube)
    #trativod #realizacia #akonato #pomocny #lacny

Комментарии • 25

  • @lukasplx9330
    @lukasplx9330 Год назад +1

    A nebolo by lepsie tu jemnu strkodrvu 0-8 nahradit nejakou vacsou frakciou? (aspon 4-8).. nesposobi to teraz to, ze sa ten jemny prach postupne premyje cez geotextiliu a zacne upchavat drenaznu ruru?

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  Год назад

      To je dobrá otázka 👍. Ja som sa vo videu sústredil hlavne na to, aby sa nepoužila väčšia frakcia kvôli poškodeniu drenáže pri hutnení. Všeobecne je dobré použiť premývanú / pranú štrkodrvu, alebo tak ako píšete frakciu 4-8, ktorá je tiež zbavená drobných častíc. My sme použili tú pranú, myslím že 0-4mm.
      Ono z pohľadu prúdenia, pri trativode sa potrubie naplní a postupne vsakuje do okolia, alebo pod potrubie. Je to teda opačne ako pri odvodňovaní, kde potrebujeme vodu odviesť drenážou preč a to jemné sa nám tlačí dnu, alebo zapcháva geotextíliu.

  • @jurajgombik3641
    @jurajgombik3641 3 месяца назад

    Nemate nahodou zoznam materialov ? To koleno je 110 mm ? Dakujem za video

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  3 месяца назад

      - Drenážna spojka DN 100 ... 4ks
      - Drenážna PVC rúra ACO DN 100 ... 3x dĺžka trativodu
      - Odbočka KGEA DN 110/110 45° ... 2ks na oba konce drenáže
      - Presuvka KGU DN 110 ... 1ks na začiatok drenáže pre zmenu orientácie tesnenia
      - Netkaná textília 100-200g/m2
      - Štrkodrva fr. 4-8mm na tesný obsyp pri drenáži
      - Štrkodrva fr. 0-32mm na podsyp a obsyp vsaku
      - indulóna / nivea
      :) hádam pomôže.

    • @jurajgombik3641
      @jurajgombik3641 3 месяца назад

      @@StavbaOdApoZ Super dik a ten podsyp ste davali do akej vrstvy cca ?

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  3 месяца назад

      Nz. 😉 Hrubšej ŠD cca. 10cm a potom okolo 3cm jemnej pod rúry.

  • @dudysvk1
    @dudysvk1 3 года назад +1

    Chcem sa opytat na tu geotextiliu. Ta sluzi na to aby poda/voda neznicila potrbuje ze? alebo ta geotextilia je pripepustna a dokaze prepustit aj vodu do potrubia? myslim dazdovu vodu ktora sa dostane cez zeminu az k potrubiu.

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  3 года назад +1

      Geotextília zabraňuje vnikaniu zeminy do drenáže. Cez drenáž a geotextíliu voda preteká aj do okolia potrubia a zmáča ho. Ak by tam geotextília nebola, potrubie by sa postupne vtláčalo do podložia a zanášalo sa. Rovnako zhora by zemina prepadávala do potrubia. Pri použití drenáže napr. okolo základov to funguje aj tak že voda vteká do drenáže a GTX ju prečisťuje od jemných častíc.
      GTX vie prepustiť vodu, no nesmie to byť taká tá lisovaná, čo sa až akoby láme. Cez ňu voda preteká veľmi pomaly. Na toto si treba dať pozor a myslieť na to pri výbere. Potrebujem / nepotrebujem priepustnosť. Ja som napr. oddelil jeden kamenný múrik od zeminy touto lisovanou GTX a v päte múrika sa mi potom hromadila voda. GTX vôbec nevpustila vodu do podložia / štrkového lôžka. Nakoniec som ju sem tam prepichoval nožom, nech voda odteká ;).

    • @TheRadis44
      @TheRadis44 2 года назад

      @@StavbaOdApoZ byl by nějaký rozdíl dát kamínky dovnitř geotextílie? někde jsem je viděl dávat i dovnitř a geotextílii okolo..

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  2 года назад

      Rozdiel by bol v užitočnom objeme. Kamene zaberajú veľa miesta ;).

  • @alexandramajerova8079
    @alexandramajerova8079 Год назад

    Ako prosím vyzerá ukončenie rúry? Je koniec len zabalený v geotextilii a zahadzany zeminou?

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  Год назад +1

      Koniec rúry je obalený geotextíliou, obložený väčšími kameňmi a prisypaný štrkodrvou. Pri dorábaní svahu na okraji pozemku sme tieto kamene zasypali zeminou a svah zatrávnili. Keď som pozeral, či sa to nepremáča bolo to v pohode.

  • @tomas8049
    @tomas8049 3 года назад

    zdravím, mohu tohle využít na odpadovou vodu z koupelny ( sprcha, umyvadlo, pračka? (WC NE!) ( všechny připravky co tam používám jsou bio )) potřebuji k trativodu nějaké povolení/oznámení??

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  3 года назад

      Zdravím, na Slovensku (predpokladám aj v Česku) pozná legislatíva len jeden druh odpadových vôd. Tam patria aj vody z kúpeľne, tak ako píšete. A odpadové vody nesmú byť bez čistenia vyústené do vsaku. Tiež si myslím, že by sa vsak mohol zanášať, nakoľko mydlová / mastná voda bude uzatvárať geotextíliu a vsak časom pravdepodobne prestane fungovať.
      Čo sa týka vsaku pre dažďové vody, tak ak nie je riešený priamo v povolení stavby ktorú odvodňuje, povoľuje sa ohlásením drobnej stavby. Rovnako, ako keď sa samostatne povoľuje prípojka.

    • @puncovikolac489
      @puncovikolac489 2 года назад

      nepotrebujete ale bi som z domu nepustal odpadovu vodu lebo znecistuje zivotne prostredie

  • @jirisvoboda4609
    @jirisvoboda4609 4 года назад

    dobry den,jak daleko by to melo byt asi od retencni nadrze?

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  4 года назад

      Zdravím. Od retenčnej nádrže by som trativod osadil aspoň 3m tak, aby sa nezaplavovalo okolie nádrže.

  • @TheRadis44
    @TheRadis44 2 года назад

    Takže se voda průběžně vsakuje po celé cestě...to mě nenapadlo. Myslel jsem, že musím udělat celou vsakovací jámu, do které to povedu PVC plnou (neperforovanou) rourou. Tohle by mi možná ulehčilo. Každopádně asi není na škodu když to svedu do drenážní jámy že? Neví tu někdo jak velkou jámu bych měl udělat pro střechu RD o ploše cca také těch 60 m.

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  2 года назад +1

      Toto bol len pomocný trativod, odporúčam ho pre menšie plochy striech. Veľkosť vsaku závisí od podložia - typu zeminy. Orientačné plochy sú spomínané vo videu. Pre presný výpočet je potrebná vsakovacia skúška a návrh projektanta zdravotechniky (dažďovej kanalizácie). StM.

  • @stevkooo380
    @stevkooo380 24 дня назад

    Cele zle. Od frakcie 0 nepretecie nic. Aspon 16 - 32

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  22 дня назад

      Okolo drenážnych rúr nemôže byť uložená hrubozrnná frakcia, lebo by ich mohla pri hutnení / pritlačení poškodiť. Hrubozrnná frakcia by sa dala použiť na vytvorenie retencie (objemu pre vodu), ale na to nám tu slúžia samotné drenážky. Tiež do hrubého zrna sa postupne dostáva íl a časom sa to bez oddelenia geotextíliou úplne zmieša so zemou. Jemnozrnné tu teda plní účel len lôžka a voda po nahromadení v rúrach postupne vsiakne.

    • @stevkooo380
      @stevkooo380 22 дня назад

      @@StavbaOdApoZ cuduj sa svete mne uz 5 rokov cez tu drenazku oblozenu makadamom vali voda do sachty ako novo urobene. Zabudol som dodat ze geo mam obaleny makadam nie drenazku. A dalsia vec je pouzivat ciernu drenazku. Ta zlta praska uz pri prevoze.

    • @stevkooo380
      @stevkooo380 22 дня назад

      @@StavbaOdApoZ preco zmizol moj koment

    • @stevkooo380
      @stevkooo380 22 дня назад

      Same skolske sprostosti tu davas. Real je iny

    • @StavbaOdApoZ
      @StavbaOdApoZ  22 дня назад

      Myslím, že komentáre sú tu všetky. Čierna drenážna rúra sa používa skôr na odvod vody, ktorá presiakne do potrubia z okolia. Jej výhodou je hlavne hladký vnútorný povrch, ktorý vodu odvedie preč. To ale nebol cieľ v tomto prípade. My sme nerobili odvod vody do šachty, ale vsak. Voda tu má prevažne zastať, naplniť potrubie a postupne vsiaknuť.