Ocieplenie domu od wewnątrz - THERMANO GK.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 июл 2024
  • Przeskocz do części, która Cię interesuje
    0:00 Intro
    0:12 Budowa produktu do izolacji ścian i sufitów od wewnątrz Thermano GK.
    0:44 Zastosowanie - montaż na klatkach schodowych.
    1:41 Rozmiary i grubości płyt termoizolacyjnych Thermano GK.
    1:57 Jaką maksymalną grubość docieplenia zastosować dla ścian izolowanych od wewnątrz?
    2:25 Sposoby montażu płyt izolacyjnych Thermano GK na ścianach i sufitach od środka.
    Jak docieplić dom od wewnątrz?
    Płyta Thermano GK bazuje na doskonale znanej termoizolacji Thermano, czyli termoizolacji ze sztywnej pianki PIR. Natomiast w tej odsłonie, do płyty Thermano przykleiliśmy w sposób przemysłowy okładzinę GK.
    Kompozyt płyt Thermano i GK pozwala na szereg zastosowań i aplikacji w budownictwie przy czym należy podkreślić, że są to aplikacje wewnętrzne. Płyta Thermano GK może być montowana na klatkach schodowych. Do tego celu są przygotowane płyty o wymiarach 1200x2600 mm, najczęściej stosowane do izolacji ścian klatek schodowych. Zastosowanie izolacji Thermano o najwyższych parametrach izolacyjności λ (lambda)= 0,023 (W/mK) pozwala nam dostarczać płyty maksymalnie cienkie, tak aby nie zabierały światła klatki schodowej ponieważ minimalna, dopuszczalna przestrzeń klatek schodowych jest regulowana odrębnymi przepisami. Płyty izolacyjne z okładziną GK stosowane na klatki schodowe mają łącznie 30 mm grubości. To jest bardzo niewiele jeżeli chodzi o izolację termiczną zapewniającą właściwy poziom oporu termicznego dla ścian klatek schodowych.
    Płyty Thermano GK są oczywiście produkowane również w innych rozmiarach (1200x2600 mm, 1200x600 mm) i grubościach (30, 50, 60, 120 mm), a to dlatego aby móc zastosować je jako wewnętrzną termoizolację. Należy jednak pamiętać, że izolując ściany zewnętrzne od środka, nie można przełożyć całości termoizolacji zewnętrznej do wewnątrz. Taką ścianę jest najlepiej lekko docieplić grubością 4-6 cm. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia dla ściany konstrukcyjnej.
    Płyty Thermano GK daje kilka opcji mocowania. W przypadku klatek schodowych najczęściej wykorzystuje się do tego klej gipsowy - placki kleju standardowo są nakładane na płytę, a następnie przyklejane do ściany. Taką technikę klejenia można również stosować w przypadku ścian wewnętrznych wykorzystując do tego kleje gipsowe, poliuretanowe lub akrylowe. Bardzo często wykorzystuje się również montaż suchy, czyli montaż do przygotowanej podkonstrukcji drewnianej, stalowej lub aluminiowej. Do przygotowanego stelażu płyty są mocowane za pomocą czarnych wkrętów. Taki montaż pozwala na szybkie i suche wykończenie ścian wewnętrznych. Bardzo zachęcamy wykorzystanie tej możliwości, jaką daje Thermano GK i mocowanie płyty w sposób mechaniczny. Dzięki temu oszczędzamy wodę, której ograniczanie do celów budowlanych z całą mocą wspieramy.
    Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych jako okładziny pozwala również na szybkie wykończenie strony wewnętrznej budynku. Wystarczy tylko wyszpachlować powierzchnię i wymalować ściany i sufit. Po tych pracach pomieszczenie jest gotowe do użytku.
    Jeśli jesteście zainteresowani rozwiązaniami z użyciem płyt izolacyjnych Thermano GK, koniecznie sprawdźcie szczegółowe informacje o tym produkcie balex.eu/produkty/termoizolac...
    Więcej rozwiązań i inspiracji znajdziecie również tutaj: balex.eu/baza-wiedzy/aktualno...
    balex.eu/baza-wiedzy/blog
    #ThermanoGK #IzolacjaPlusWykończenie #ŚcianyWewnętrzne #BalexMetal #pir #instrukcja #montaz #dach #plyty #Docieplenie #Ocieplenie #termomodernizacja #poddasze #remont poddasza #budowa domu #remont starego domu
  • НаукаНаука

Комментарии • 21

  • @balexmetal
    @balexmetal  Год назад

    Płyta izolacyjna Thermano GK zintegrowana z okładziną gipsowo-kartonową to najlepszy sposób na docieplenie ścian od wewnątrz. Wyjątkowy stosunek grubości płyty do jej właściwości izolacyjnych sprawia, że to doskonały materiał do docieplenia klatek schodowych i innych pomieszczeń, gdzie kluczowym jest zachowanie jak największej powierzchni użytkowej. Thermano GK umożliwia uzyskać nawet o 5% więcej przestrzeni.  Więcej na balex.eu/produkty/termoizolacja-thermano/thermano-gk-tam-gdzie-liczy-sie-czas-i-wieksza-przestrzen

  • @danielszczesniak6017
    @danielszczesniak6017 Год назад

    Dobra opcja w wersji najcieńszej jako wykończenie drzwi bezprzylgowych wewnątrz.

  • @ravp6686
    @ravp6686 Год назад

    Dzień dobry,
    Cieszę się, że w końcu takie płyty pojawiły się w Państwa ofercie.
    Panie Jacku, mam kilka pytań:
    - jeśli płyty będziemy kleili do ścian, to przecież na kleju gipsowym płyta się nie przyklei. Jest śliska i gładka od strony PIR.
    - jakiej produkcji są płyty GK doklejane do PIR? Czy możliwe jest zamówienie wersji ognioodpornej?
    - jak wygląda temat montażu tych płyt od wewnątrz na krokwie? Mają Państwo system montażu i wymagania?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję.

    • @balexmetal
      @balexmetal  Год назад +2

      Witamy, przesyłamy odpowiedź od Jacka Łazuki: Płyty Thermano - wszystkie, nawet te z okładziną aluminizowaną mają bardzo dobrą adhezję do zastosowań wewnętrznych, również do klejów gipsowych. Ponieważ jednak rzeczywiście klej gipsowy nieco odbiega nośnością od wszystkich innych w przypadku płyt Thermano GK zastosowaliśmy inną okładzinę, która jest również gazoszczelna, warstwę aluminiową ma schowaną głębiej, wygląda jak powleczona gipsem i ma doskonałą adhezję, mniej więcej na tym samym poziomie do wszelkich klejów stosowanych na rynku. Na chwilę obecną standardowo stosujemy płytę GK zieloną - wodoodporną i przygotowujemy się do wprowadzenia (ok 4 m-ce) płyty zwykłej - szarej. Płyty ognioodpornej na razie nie rozpatrywaliśmy, a przeszkodą w tym względzie byłaby niestety wyższa cena, która spowoduje brak rotacji i martwe stany magazynowe.
      Odnośnie montażu płyt Thermano GK i zabezpieczenia ich przed pękaniem wskutek pracy drewnianych krokwi, to należy traktować je jak same płyty GK. Mam tu na myśli montaż rusztu pod krokwiami, który skompensuje ruchy krokwi i dopiero do nich montaż płyt Thermano GK.
      Podsyłamy jeszcze link do instrukcji montażu, którą można znaleźć na naszej stronie balex.eu/produkty?format=raw&task=download&fid=577
      oraz link do filmu również z instrukcją montażu - Jak docieplić ścianę i dach od wewnątrz. Montaż mechaniczny Thermano GK na podkonstrukcji: ruclips.net/video/pSyPOIkjKU0/видео.html
      Pozdrawiamy!

  • @zaaled
    @zaaled Год назад +1

    WiItam, posiadam dom jednorodzinny. Ściany zewnętrzne suporex 12 cm/w środku styropian 5 cm/kolejny suporex 24 cm. W dwóch pomieszczeniach, które są ewidentnie chłodniejsze od pozostałych występuje grzyb w narożniku. Czy bezpieczne byłoby zastosowanie takich płyt od wewnątrz? Jeśli tak jaka grubość?

  • @SebastianB.87
    @SebastianB.87 Год назад

    Chciałbym ocieplić ścianę wewnętrzna w nowo budowanym domu. Ściana ta nie jest z bloczków jak reszta domu lecz z lanego zbrojonego betonu. Czy mogę bezpośrednio do ściany zamontować płytę Thermank GK czy lepiej na listwach drewnianych, jeśli na listwach to czy muszę tą przestrzeń miedzy płyta a ściana czymś wypełnić?

    • @balexmetal
      @balexmetal  Год назад +1

      Każda z opcji jest możliwa. Klejenie klejem poliuretanowym lub gipsowym bezpośrednio do ściany, a także montaż na ruszcie. Tutaj znajduje się instrukcja:
      ruclips.net/video/5PbGVhoa5OI/видео.html
      ruclips.net/video/SBtA5KsK9EE/видео.html
      ruclips.net/video/pSyPOIkjKU0/видео.html

  • @krystiandamaschke893
    @krystiandamaschke893 6 месяцев назад

    Mam pytanie . Mam dach deskowany oraz na wierzchu jest papa i dachówka . Międzykrokwiami chcę dać pianę PUR a nakrokwiowo wasze płyty Thermano. Czy stosując pianę PUR pomiędzy krokwiami , muszę dać szczelinę dylatacyjną i membranę pomiędzy deskami a pianą PUR? Czy po połozeniu Płyt PIR daje się folię paraprzepuszczalną pomiędzy płytami PIR a płytami GK ?

    • @balexmetal
      @balexmetal  6 месяцев назад

      Jeżeli krokwie były suszone (są klasy C24), to w zasadzie nie ma żadnych wytycznych. Jeżeli jednak Pańskie krokwie są "standardowe" tj co najwyżej sezonowane lub kilkuletnie, to należy zapewnić im możliwość doschnięcia przez kolejne 20-30 lat. Przy układzie, który zamykamy od strony wewnętrznej szczelnie dyfuzyjnie (Thermano) należy wytworzyć szczelinę wentylacyjną pod deskowaniem. W przypadku zastosowania wełny między krokwiami wystarczająca jest szczelina wentylacyjna 3-4cm zabezpieczona membraną dachową. W przypadku zastosowania między krokwiami innego materiału, bardziej zamkniętego dyfuzyjnie (styropian, płyty PIR, pianka PUR) szczelina wentylacyjna powinna mieć szerokość min 1/2 wysokości krokwi, aby umożliwić ich wysychanie również z głębszych partii przekroju. Te materiały, w przeciwieństwie do wełen, nie wymagają zabezpieczenia membraną dachową, niemniej skoro myśli Pan o piance natryskowej, to i tak musi Pan wytworzyć powłokę na którą natryskuje się piankę, a membrana dachowa jest najtańszym rozwiązaniem. Płyty PIR Thermano zamontowane podkrokwiowo należy zabezpieczyć zaklejając styki między płytami taśmą aluminiową. Po takim działaniu dokładanie folii paroizolacyjnej niczego dodatkowego nie wnosi. Chyba, że zamiast płyt Thermano i potem płyt GK na ruszcie zastosuje się płyty zespolone Thermano GK-A lub Thermano GK-H2. Wtedy, nie mając możliwości zaklejenia styków taśmą aluminiową warto pomiędzy płytami Thermano GK, a krokwiami zastosować folię paroizolacyjną.

  • @michalkostecki2592
    @michalkostecki2592 Год назад

    Obecna izolacja na poddaszu 17 cm wełny, jednowarstwowo, między krokwiami + płyta GK. Czy możliwe jest "uzupełnienie" izolacji płytami Thermano GK poprzez bezpośrednie ich naklejenie?

    • @balexmetal
      @balexmetal  Год назад +1

      Tak, jakkolwiek rekomendujemy przykręcenie płyt THERMANO GK przez płyte do GK do stelarza zgodnie z wytycznymi producenta płyty GK, jakkolwiek stelarz nie powinin być szerszy niż w 40 centymetrowym rozstawie. przygotowujemy materiał w tym temacie. niebawem go opublikujemy.

  • @mariakwapisz3892
    @mariakwapisz3892 Год назад

    Panie Jacku! Mam mieszkanie w domu wielorodzinnym. Nie ma możliwości ocieplenia budynku na zewnątrz ze względu na brak zgody sąsiadów. Mieszkanie jest na 1 piętrze. Nad mieszkaniem strych. Ściany zewnętrzne- cegła, grubość 50cm. Czy można ocieplić tymi płytami. I jeszcze pytania : 1. Co zrobić z rurkami co umocowanymi nad podłogą ( kłaść płytę do rurek czy odsunąć i zamocować plyty za rurkami do samej podłogi) 2. Co z narożnikiem sufit - strych ? Czy w tym miejscu nie pojawi się problem? 3. Jaką grubość płyty można zastosować? Jeżeli nie sprawi kłopotu to bardzo proszę o wskazówki. Pozdrawiam!

    • @balexmetal
      @balexmetal  Год назад +1

      Dzień Dobry! Dziękujemy za pytanie. Ocieplenie od wewnątrz nie jest istotnie łatwą sprawą, jakkolwiek zastosowanie płyt w grubości do 4 maks 5 cm będzie w tym wypadku bezpieczne. Rurki można oczywiście schować w strukturze rdzenia płyty lub zamontować płytę na stelażu z odpowiednim dystansem. Tutaj podobna sytuacja: ruclips.net/video/cwBJbpk1zq0/видео.html
      Jeśli strych nie jest ocieplony to ciepło będzie uciekać górą. Zasadnym jest też docieplenie całego strychu np jako sufit podwieszany wykorzystując THERMANO GK lub od góry jako posadzkę (należy jednak zabezpieczyć mostki termiczne poprzez zapewnienie ciągłości termoizolacji).

    • @mariakwapisz3892
      @mariakwapisz3892 Год назад +1

      @@balexmetal Dziękuję bardzo . Już mogę zaczynać temat. Chociaż martwi mnie temat ciężaru płyty. Ale chyba damy radę podnieść i przykleić . Pozdrawiam !

  • @radekes6556
    @radekes6556 5 месяцев назад

    Czy te płyty można zastosować na izolację dachu podobnie jak płyty standardowe roof - chodzi o montaż pod krokwię, a między krokwiami wełna? Zaoszczędziiłoby to sporo zabawy z dodatkowym montażem płyt gk oraz kilka cm miesjca na plus.

    • @balexmetal
      @balexmetal  5 месяцев назад +1

      Niestety płyty Thermano GK, mają tą samą cechę, co same płyty GK - płyta GK jest zbyt krucha, żeby montować ją bezpośrednio do krokwi. Krokwie pracują przez całe życie i niezbędny jest ruszt, który ma kompensować ich ruchy. Nie będzie więc oszczędności miejsca, jeżeli myśli Pan o rezygnacji z rusztu - najpierw ruszt, a do niego montujemy płyty Thermano GK. Natomiast jest pewna oszczędność, jeżeli weźmiemy pod uwagę parametry izolacyjne Thermano vs np wełna. Tu rzeczywiści można zaoszczędzić sporo cm pod krokwiami.

  • @Konrad162
    @Konrad162 2 года назад

    na mur 44cm grubości porotherm mam z zewnątrz 5cm styropianu, czy robiąc remont pomieszczeń i kładąc Państwa produkt od wewnątrz. czy nie spowoduje to wytrącania się wilgoci w ścianie i pleśni w efekcie końcowym?

    • @balexmetal
      @balexmetal  2 года назад

      W przypadku tak opisanej przez Pana ściany nie ma ryzyka pojawienia się kondensatu w przekroju przy zastosowaniu płyt Thermano GK. Proszę pamiętać, że płyty Thermano mają gazoszczelne okładziny i stanowią doskonałą barierę dla pary wodnej, która migrując mogłaby skroplić się w ścianie konstrukcyjnej lub warstwie EPS. Jedynie zastosowanie termoizolacji wewnętrznej bez okładzin gazoszczelnych mogłoby doprowadzić do pojawienia się kondensatu na styku Porotherm i EPS. Izolacja wewnętrzna w naszym klimacie to nie jest łatwy temat i wymaga dobrej paroizolacji od strony wewnętrznej. Płyty Thermano GK zapewniają ten parametr. Wg obliczeń w tym momencie Pańska ściana przy standardowym użytkowaniu (wew. - +20stC, 50% wilgotności) generuje w zimie kondensat pomiędzy Porotherm, a EPS w ilości ok 450g/m2 - oczywiście przy założeniu wszystkich niekorzystnych zjawisk np. wystąpienia 55 najzimniejszych dni w roku w jednej nieprzerwanej sekwencji, co statystycznie się nie zdarza. Zastosowanie paroizolacji czy omawianych płyt Thermano GK od strony wewnętrznej eliminuje również to zagrożenie.

    • @Konrad162
      @Konrad162 2 года назад

      @@balexmetal bardzo dziękuję za odpowiedź

    • @j.s.5377
      @j.s.5377 8 месяцев назад

      Witam, i jakie rozwiązanie Pan zastosował .płyty thermano czy może coś innego i jak się to wybrane przez Pana rozwiązanie sprawuje?

  • @ePasjonat
    @ePasjonat Год назад

    Pan Profesor od PIR XD Okładzina z GK jest zbędna, płyty PIR łączy się na masę z fizeliną i zaciąga gipsem, nie wiadomo po co GK do tego.