nigdy mnie nie interesowalo - wojsko , uzbrojenie , strategia , itd. Tak swietnie ptrafisz opowiadac o tym wszystkim ze z zainteresowaniem slucham kazdego odcinka i coraz bardziej z ciekawoscia oczekuje kazdego nastepnego . Dziekuje za piekna polszczyzne . Panie Jarku . Gratuluje tego kanalu .
Pani Ewo ! Na spotkaniu z Romualdem Szeremietiewem była sala wypełnione facetami i może dwie kobiety. I jedna z nich wypaliła pytanie: - Kto w razie napadu na Polskę wydaje armii rozkaz ruszenia do boju. I Romuald Szeremietiew powiedział - Proszę Pani, to jest świetne pytanie bo nie wiadomo kto. Jak Pani widzi bycie kobietą nie deklasuje z tematów obronności. Pozdrawiam serdecznie.
To jak mnie nigdy nie interesowała polityka konstytucją dopuki pisiory nie dorwały się do władzy a poza tym jak zwykle nieoznansie doczekać nowego odcinka
@@mirekmarzec1321 ziomuś daruj sobie PiS vs po lub po vs PiS nikogo to już nie obchodzi.... temat chiny i usa nijak ma się do konstytucji w pl. Tego nawet nie kumasz a co dopiero konstytucję....
Witam Wszystkich serdecznie. Czapki z głów dla twórcy Wolskiego merytoryczne filmy , znajomość technicznych rozwiązań wojskowych . Jest czego posłuchać.
@@adamkluska356 i najczęściej o "legendarnej bezlicencyjnej chińskiej jakości" miałem gdzieś takie urządzenia elektryczne. Natomiast nowy sprzęt chiński, ale wyprodukowany na podstawie licencyjnej kopi ma natomiast bardzo często jakość lepszą od oryginału. Sam używam ok. 10 letniego laptopa druga generacja produkowana już jako chińska, pod marką Lenovo, czyli pierwsza już bez znaczka IBM-u, nadal świetnie działa, a między innymi zawiasy ulepszyli w nim właśnie Chińczycy.
@@adamkluska356 pokażą to uwierzę, z pewnością mają liczbowo więcej bambusowych patyków i ak47 na stanie, jeśli liczyć że 1 broń= zarówno f22 jak i ak47
Super odcinek. Brawo Panie Jarosławie za to, że Pan nie nudzi o technicznych elementach. Pierwsze odcinki tego typu dla laika było trudno sluchać. Teraz super.
Jarosławie! Wyciągasz w górę palec i pokazujesz mi stan baterii w telefonie. Rozumiem troskę, aczkolwiek wiem w czym rzecz, ale jej nie widzę🤭 Odcinek, jak zwykle niezwykle zajmujący. Dzięki i czekam na jeszcze.
Bardzo dobry kierunek rozwinięcia kanału.Dokładnie o takich porównaniach pisałem w komentarzu przy Pana drugim odcinku. Kiedyś Pan wspominał o absurdach na temat czołgów w filmach tj. Furia, Czterej pancerni i pies itp.itd Mógłby Pan jako odskocznię nakręcić taki odcinek.Pozdrawiam.
@@przemek7315 Pewnie nigdzie (może za 20-30 lat w Afryce 😄), ale zawsze można zobaczyć jak wyglądają technologicznie wojska chińskie na tle wojsk amerykańskich. Czekam na porównanie wojsk lotniczych, rakietowy i marynarki wojennej.
Nigdy, PRZENIGDY nie przyszłoby mi do głowy, że będę śledzić podobną tematykę. Pan jednak tak opowiada, że nie mogę się oderwać. Najbardziej lubię opowieści o strategii, surowcach i polityce, ale o opancerzeniu na tym kanale też słucham z rosnącym zainteresowaniem. 😊
Bardzo ciekawy program. Łapka w górę. W ChRL przeprowadzono redukcję wojska i z pamięci najbardziej dotknęły wojska lądowe. Odnoszę wrażenie, że czołgi to na eksport lub głównie przeciwko Indiom i Rosji - zresztą tak było z pamięci w książce (którą polecam ponieważ bardzo mało wiadomo o Azji). Ciekawe jak wygląda porównanie chińskich i rosyjskich (indyjskich) czołgów? PS. W chińskiej kulturze armia ma niższy status niż w Europie lub USA. Stawiają na wojnę gospodarczą. Stąd może ten charakter poligonowy, widoczny również w OPL i lotnictwie poprzez zadziwiająco dużą liczbę typów i prototypów. Myślę, że bardziej prawdopodobna jest blokada morska niż inwazja. Mao Zedong w ogóle planował wojnę partyzancką na terytorium Chin - to jest pewnie główny problem nie ma jak zająć Chin kontynentalnych, są za duże i zbyt ludne. W każdym razie poziom armii wtedy to było coś niesamowitego, wyprzedzało ich nawet LWP.
Panie Jarku, jakkolwiek temat ciekawy, to jednak konfrontacja pancerna USA vs Chiny raczej nie nastąpi, bo by się skończyło masakrą, na wypadek ewentualnego konfliktu na terenie Chin. To, co wydaje mi się interesujące, gdyby Pan mógł opowiedzieć, to czym Chiny mogą zasilic rosjan, jeśli chodzi o braki komponentów zachodnich przy produkcji broni pancernej, ze względu na różne restrykcje. Pozdrawiam
Również nie widzę pola, na którym armia chińska - pancernie - mogłaby zetrzeć się z armią amerykańską. No, nie, od biedy zawsze taki teatr działań można sobie wymyślić, ale ani Amerykanie nie widzieliby sensu lądować na terenie państwa chińskiego, a tym bardziej Chińczycy dokonywać lądowego desantu na USA. Konflikt pomiędzy USA i Chinami - oby nigdy się nie wydarzył(!) - rozegra się na wodzie i w powietrzu. Tajwan w tym konflikcie oberwie, jak Mariupol na Ukrainie...
A może nastąpi taka konfrontacja sił pancernych na Tajwanie, albo w czasie walk o wyspy na Pacyfiku, bo może dojść do walk o takie wysepki w razie ewentualnego konfliktu. Konflikt będzie pewnie głównie morsko-powietrzny, ale jakieś tam wysepki mogą mieć znaczenie strategiczne i mogą być o nie walki lądowe, jeśli nie na Tajwanie.
Proszę o więcej porównań do polskich czołgów (np. pancerz porównywalny do Twardego itp.), Pozdrawiam- fajny pomysł z odcinkami tego typu. Więcej porównań do polskiej broni w kolejnych odcinkach.
Wszystko zależy od nasycenia bronią przeciwpancerną. A nawet ze sporą ilością ręcznych czy innych cięższych systemów, trzeba zakładać dość spory margines błędu, czy to ludzkiego, czy samego systemu p.panc. Nawet same Brimstony nie mają 100% skuteczności. Nie mniej, przy takiej armii jak USA, nie posiadanie aktywnej obrony u przeciwnika dość szybko zamieni ich wozy w skwierki.
@@lukas40k Pan Wolski w analizie wyliczył ze potrzeba średnio 8 pocisków żeby wyeliminować czołg z walki. Wojna pokazuje ze nasycenie bronią p.panc jest bardzo duże. Broń p.panc dostarczana na wojnę to nie jest najnowocześniejsza broń.
Jarek, taka uwaga. Nie ma czegoś takiego jak Typ 99A2. W zasadzie poprawne oznaczenie to ZTZ-99A dla najnowszej konstrukcji, potem są nieco starsze ZTZ-99, a następnie najliczniejsze i najmniej zaawansowane ZTZ-96, ZTZ-96A i ZTZ--96B, do tego dochodzą czołgi lekkie ZTQ-15. Nawiasem mówiąc, czołgi ZTZ-96/96A/96B oraz ZTZ-99/99A korzystają z tej samej armaty, ZPT-98 kalibru 125mm i jej wariantów rozwojowych.
Panie Jarosławie..błagam: aeromobilne a nie areomobilne..aer to powietrze..uwielbiam Pana i ten kanał..i dlatego zależy mi na tym ;) pozdrawiam serdecznie..
@@piotrlisiak7205 O wojskach transportowanych samolotami, śmigłowcami, szybowcami ale nie koniecznie lądujących na spadochronach - wojska aeromobilne. "Czołgunie" to jednak nie są więc musimy jedno oko przymknąć. ;-)
Nie musisz. Już COVID pokazał czym się kończą zakłócenia dostaw. USA vs. Chiny to będzie demontaż 1,2,3 i 9 gospodarek świata oraz praktycznie całości światowej produkcji półprzewodników.
Porównanie bardzo ciekawe. Swoją drogą, czy na podstawie dostępnych źródeł są jakieś opracowania, które mogłyby wskazywać na to które domeny będa decydowały w ewentualnym konflikcie?
Wielkie dzięki za za tą rzetelną informację. Jak to dobrze, że amerykanie kłamią o zakończeniu produkcji Abramsów w latach 90-tych na liczbie ~4400 sztuk. Mało tego okazuje się, że ciągle je potajemnie produkują i to w astronomicznych ilościach. Przez te wszystkie lata produkcji nazbierało się ich tyle, że pewnie niedługo zaczną usypywać się do oceanu ;) Niezwykle cieszy mnie informacja o niskim potencjale produkcyjnym Chin. Wynika to zapewne z braku rąk do pracy, braku parku maszynowego, niedostępności nowych technologii, braku doświadczenia w produkcji, niedorozwiniętej logistyce oraz braku surowców. Wiadomo Chinole coś tam może i robią w chałupach z bambusa, ale to pracują dzieci (które są więźniami politycznymi) za miskę ryżu. Bardzo dziękuję za kawał dobrej roboty informacyjnej, po programie proszę nie zapomnieć udać się do kasy.
Panie Jarku - taki pomysł na Pana kanał. Może nagrałby Pan filmik w którym opisałby Pan przebieg historycznych bitew? Ja chętnie posłuchałbym jak opowiada Pan o Bitwie Warszawskiej (nie Cud nad Wisłą :)). Tak samo o wojnie w Ukrainie w 2014 roku. Na pewno wielu licealistów by wolało obejrzeć taki filmik, bowiem ma Pan tą zdolność że potrafi Pan mówić o wielu trudnych tematach w prosty i przystępny sposób, dodając trochę humoru.
Moim skromnym zdaniem każdy czołg powinienem posiadać swojego drona, wbudowanego gdzieś na wieżyczce. Szybki lot w górę, rozpoznanie, namierzanie i ogień. Czołg może zawsze pozostawać w bezpiecznej odległości.
całe zero zdziwienia ;) Taiwan wcale nie jest aż tak do tyłu względem możliwości USA (powiedziałbym że tak 15 lat wstecz technologicznie biorąc pod uwagę co.mają od amerykanów).
Odważny temat ale na moje ciekawsze jest to co ma wpływ na bieżącą sytuacje w geopolityce. No odważny temat. Zdziwiony jestem oglądalnością. Gratuluje że tylu fanów uzbrojenia go ogląda. Ja niestety nie należę do nich.
"Przed chwila znalazlem takiego newsa :'"Punkt zwrotny w wojnie z Rosją może nastąpić już w połowie jesieni 2022 roku, kiedy Ukraina otrzyma pomoc wojskową w ramach Lend-Lease - powiedział ekspert wojskowy i analityk Petro Czernyk. - Pamiętajmy, że największe sukcesy Rosjan - Siewierodonieck i Lisiczańsk - były ponad miesiąc temu. Potem nie mogli poczynić znaczących postępów. Jakość ukraińskiego oporu rośnie z każdym dniem. Moim zdaniem punkt zwrotny może nadejść, gdy będziemy mieli lotnictwo dobrej jakości - powiedział Czernyk. - Możemy je wypożyczyć w połowie jesieni - dodał. Lend-Lease to ustawa zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych m.in. pożyczać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."
merytorycznie szacun, jak zwykle. Jedna uwaga: nie wiem czy to zestawienie jest specjalnie użyteczne bo nie widzę sytuacji, w której wojska pancerne USA i ChRL się spotkają na polu bitwy. Może w Korei, jeżeli odpukać. Tajwan chyba jednak nie będzie tematem wojny. Wietnam? Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobny konflikt rozpocznie się i zakończy na morzu.
Co się tyczy potęgi gospodarczej ChRL - proponuję artykuł pana Marcina Adamczyka pt. "Papierowy tygrys, zmęczony smok" z 2020. Autor wskazuje, że Chiny najprawdopodobniej utkną w pułapce stosunkowo niskiego dochodu - być może na tyle niskiego, że ledwo zrównają się z USA - przy ponad 4-krotnie większej liczbie ludności. Obecny poziom zamożności Chińczyków to coś pomiędzy Białorusią a Rosją.
Jeśli jest tak, jak mówisz, to CN nie tylko ze względów gospodarczych siedzą cicho wobec konfliktu RU-UA. Co oczywiście nie znaczy, że nie wyciągają wniosków. No i pewnie wywiad CN będzie starał się być bardziej aktywny, ale i tak wątpię, czy zdołają zajumać choćby promil technologii wojskowej US.
Chińczycy celowo nie inwestują dużo w armię lądową. Nikt przy zdrowych zmysłach nie myśli nawet o inwazji lądowej na Chiny. Najbardziej śmiałe analizy jakie znam mówiły o zajęciu kluczowych ośrodków na wybrzeżu i ich zabezpieczenie. Ewentualna wojna z Chinami rozegra się na morzu i w powietrzu. To na tego typu systemy Chińczycy wydają zdecydowanie najwięcej pieniędzy. Chin nie trzeba zdobywać. Wystarczy je zablokować i odciąć od surowców, a zapadną się pod własnym ciężarem. Chińczycy doskonale o tym wiedzą i dlatego przygotowują się do przełamania blokady US Navy. Ich program rozbudowy floty jest gigantyczny. Produkują o wiele więcej okrętów niż USA. Oczywiście USA ma wciąż przewagę jeśli idzie o rozmiary i jakość okrętów. Chińczycy mają najwięcej Korwet i Fregat, natomiast USA od Niszczycieli wzwyż.
Hm. Ale biorąc pod uwagę wielkość Chin i ich całkiem już niezły stopień rozwoju. czy faktycznie nawet całkowita blokada oznaczałaby dla nich katastrofę? Tym bardziej, że pewne ilości towarów mogliby wymieniać z Europą za pośrednictwem kolei?
@@miceliusbeverus6447 Blokada morska oznaczałaby co najmniej 50% redukcję PKB. To i tak bardzo optymistyczny scenariusz. Takie załamanie spowodowałoby rozpad systemu, bo obywatele nie wytrzymaliby tego. Chiny są uzależnione od importu surowców, bez nich gospodarka załamie się całkowicie. Oczywiście chiny przygotowują się na taką blokadę rozwijając współpracę z Rosją. Rosyjskie surowce mogą pozwolić im przetrwać. Dlatego moim zadnim błędne są opinie, że chiny dominują nad Rosją. To są partnerzy. Rosja ma surowce, a chiny przemysł, który możne zrobić z nich użytek.
@@romanromanowski4470 No cóż, długofalowo Chiny mają chyba raczej przewagę nad Rosją... Chyba, że Rosji udałoby się zbudować Europę "od Dublina do Władywostoku"... Dzięki za wyjaśnienia. PS Swoją drogą, pewność możliwości braku inwazji to wielka siła Chin - jeśli doszłoby do konfliktu, należałoby jednak rozważyć akcję lądową... Nie trzeba okupować całego kraju; zniszczenie/przyłączenie miast nadbrzeżnych cofnęłoby ich do XIX w. - Oczywiście to na razie brzmi fantastycznie; ale "Lewiatan" (państwa anglosaskie i sprzymierzone) nie mogą sobie pozwolić na powstanie jednej spójnej koalicji Pekin-Moskwa-Berlin...
@@miceliusbeverus6447 "Nie trzeba okupować całego kraju; zniszczenie/przyłączenie miast nadbrzeżnych cofnęłoby ich do XIX w." To właśnie miałem na myśli pisząc "mówiły o zajęciu kluczowych ośrodków na wybrzeżu i ich zabezpieczenie." Dopuszczenie do walk na wybrzeżu to już jest porażka chin. One nie mogą sobie na to pozwolić. Dlatego armia ma dla nich drugorzędne znaczenie. Ona ma bardziej służyć do kontrolowania niż obrony terytorium. Dlatego tak mocno rozwijają lotnictwo, marynarkę oraz program kosmiczny (jego propagandowo cywilny charakter, to oczywiście przykrywka dla działań związanych z militaryzacją orbity/kosmosu, tak samo jak słynny wyścig na księżych pomiędzy USA i ZSRR). To w tych 3 "przestrzeniach" rozegra się wojna USA vs Chiny. Mnie osobiście bardzo zastanawia pomijanie kwestii sił kosmicznych przez większość specjalistów od wojskowości. Przecież już wiadomo, że kosmos jest/będzie ważniejszy od dominacji w powietrzu podczas konfliktu mocarstw na pełną skalę. Wystarczy wyłączyć system GPS i już słynne pociski z Himarsów, które teraz tak dobrze sobie radzą na Ukrainie, staną się zwykłymi niekierowanymi pociskami, tylko kilkadziesiąt razy droższymi. Wszelkie elektroniczne mapy taktyczne staną się niemal bezużyteczne. Wojska będą się gubić na dużych przestrzeniach (żołnierze będą szukać punktów orientacyjnych). Koordynacja działań będzie bardzo utrudniona. Na terenach pustynnych działania zbrojne będą niemal niemożliwe. USA w 1991r, zaatakowało Irak z rejonów głębokiej pustyni tylko dzięki GPS. Irakijczycy byli całkowicie zaskoczeni tym atakiem, bo byli na 100% pewni, że tam nie da się działać z powodu braku możliwości skutecznej nawigacji (coś jak statek na morzu bez radaru, stacji nawigacyjnych, latarni morskich itp). Podobnie wyłączenie komunikacji satelitarnej w połączeniu z WRE uniemożliwi koordynację działań zbrojnych na skale globalną. To znaczy wojska będą walczyć w sposób podobny do czasów 2WŚ. Walki w wielu miejscach z wysyłaniem co jakiś czas raportów do naczelnego dowództwa. Bez GPS i komunikacji satelitarnej oraz przy działających WRE przeciwnika, samoloty będą miały problemy ze znalezieniem wyznaczonych im celów. Podobnie pociski dalekiego zasięgu. Za jakiś czas dojdzie do tego możliwość dokonywania ataków z orbity. W skrócie, ten kto zdominuje orbitę uzyska miażdżącą przewagę nad przeciwnikiem. Podobną do tej, jaką obecnie daje całkowite panowanie w powietrzu. Jeśli chodzi o "długofalową przewagę chin nad Rosją" to się okaże w najbliższych latach jak z tym będzie. Zbliża się globalny kryzys. Zobaczymy jak poszczególne kraje sobie z nim poradzą. Jestem przekonany, że układ sił na świece za kilka lat, będzie się mocno różnił od obecnego.
@roman romanowski Wszystko, co piszesz, brzmi sensownie - ale nie jestem pewien, czy nie przesadzasz trochę z tym kosmosem - nie tyle co do zasady, tylko przedwcześnie wyciągając daleko idące wnioski... To jak z wynalazkiem prochu - rewolucyjny, ale przez setki lat dobrze użyta inna broń potrafiła "formacje prochowe" pokonać... Czy jest jakkolwiek realne obecnie strącenie większości satelitów dających nawigację? A zarazem niemożliwe szybkie zastąpienie ich satelitami"z magazynu"? Nawet co do przewagi w powietrzu jestem nieco sceptyczny - świetnie ją mieć, ale sama niczego nie gwarantuje, czego dowiodły liczne sytuacje od II Wojny po choćby Wietnam... Teraz na Ukrainie obok dronów mamy koktajle Mołotowa... A z czasów Wojny w Zatoce przypominam sobie taką anegdotę, jak to przeważające siły irackie szarżowały na jednostkę amerykańską - trzeba było artylerii, połączonej super nowoczesnym systemem naprowadzania... który akurat nie zadziałał. Gdyby nie to, że nie zdążyli całkowicie wycofać starego systemu, i dowódca atakowanej jednostki "po staromodnemu" przez zwykłe radio połączył się z dowódcą artylerii i podyktował mu koordynaty do ostrzału (zamiast "magicznej" koordynacji danych w kompleksowym systemie) , z amerykańskiej jednostki zostałyby strzępy... Tę opowieść trzeba by zweryfikować. Wiem za to na pewno, że w początkach ery odrzutowców Amerykanie, wprowadziwszy pociski powietrze-powietrze zrezygnowali z działek w swych myśliwcach... Dokąd nie zaczęli ponosić sporych strat od Migów (bodaj nad Koreą) i okazało się, że rakiety mają różne ograniczenia... Wszystkie powyższe opowieści mają służyć udowodnieniu, że od wspaniałego wynalazku do jego faktycznego panowania jest długa i wyboista droga.- A dodatkowo działanie wroga może dużo wyłączyć. Dlatego na miejscu decydentów rozwijałbym armię "w przeciwnych kierunkach" - poszukiwać nowości, ale zarazem szkolić żołnierzy np. w orientacji na pustyni bez GPS; obok obserwatorów z kosmosu nie zaniedbywać staromodnych lornetek itp...
@@Papashady88 o paaaanie gradobicie było i to solidne. Trzeba poczekać na zdjęcia z satelit jak kurz opadnie, ale najprawdopodobniej kilkanaście, bądź kilkadziesiąt wyrzutni grad i góry amunicji. Dosłownie na bocznicy kolejowej.
Panie Redaktorze, dziękuję za jak zwykle ciekawy materiał. Mam jednak pytanie laika: ok. porównanie sprzętu daje pogląd na ogólne zaawansowanie armii stron potencjalnego konfliktu. Ale jak często na współczesnej wojnie dochodzi do bezpośrednich starć czołgów? Jak bardzo różnice w jakości sprzętu odbijają się na całościowym przebiegu walk np. na Ukrainie?
Dla iOS: W aplikacji YT skopiować link do filmu, w przeglądarce wkleić i zrobić pełen ekran i wyjść do ekranu startowego przyciskiem home ;) wtedy film jest w osobnym „pływającym” okienku i można telefon zablokować a słuchać filmu dalej a la podcast. Na androidzie - może analogicznie tez da się coś zrobić. W app YT jest to specjalnie zablokowane, bo jest sprzedawane jako YT Premium.
Zawsze można wykupić Premium. Cena nie jest wygórowana a korzyści spore(jak dla mnie to najistotniejsze oczywiście wygaszanie ekranu), ja jakoś nie mogę się przekonać do Spotify i innych podobnych programów. Jakoś tak mam po prostu
Ciekawe, czekam na kolejne zestawienia🙂Gdzieś słyszałem, że Chińczycy uczyli się od Rosjan "sztuki" wojennej. Czy potrafi Pan coś na ten temat więcej powiedzieć? A co do samego odcinka... Czy jest jeszcze coś w ChRL co nie zostało "skopiowane"? 😁👍🏻
nigdy mnie nie interesowalo - wojsko , uzbrojenie , strategia , itd. Tak swietnie ptrafisz opowiadac o tym wszystkim ze z zainteresowaniem slucham kazdego odcinka i coraz bardziej z ciekawoscia oczekuje kazdego nastepnego . Dziekuje za piekna polszczyzne . Panie Jarku . Gratuluje tego kanalu .
Pani Ewo ! Na spotkaniu z Romualdem Szeremietiewem była sala wypełnione facetami i może dwie kobiety. I jedna z nich wypaliła pytanie:
- Kto w razie napadu na Polskę wydaje armii rozkaz ruszenia do boju. I Romuald Szeremietiew powiedział - Proszę Pani, to jest świetne pytanie bo nie wiadomo kto.
Jak Pani widzi bycie kobietą nie deklasuje z tematów obronności.
Pozdrawiam serdecznie.
To jak mnie nigdy nie interesowała polityka konstytucją dopuki pisiory nie dorwały się do władzy a poza tym jak zwykle nieoznansie doczekać nowego odcinka
@@mirekmarzec1321
"PiS"-iory wygrały wybory. Dlatego rządzą Polską. Jak nie wiesz, co to oznacza, to poproś kogoś o wytłumaczenie.
Tylko na 1.25x najlepiej słuchać
@@mirekmarzec1321 ziomuś daruj sobie PiS vs po lub po vs PiS nikogo to już nie obchodzi.... temat chiny i usa nijak ma się do konstytucji w pl. Tego nawet nie kumasz a co dopiero konstytucję....
Nikt nie prosił, a każdy potrzebował. Bardzo wartościowy i merytoryczny film
Witam Wszystkich serdecznie. Czapki z głów dla twórcy Wolskiego merytoryczne filmy , znajomość technicznych rozwiązań wojskowych . Jest czego posłuchać.
Człowiek z pasją każdy temat dobrze sprzeda. Gratulacje:)
słowa klucze odcinka: "bezlicencyjna kopia" :)
Potrafi, ale w 90% to złom który wygląda na nowoczesny
@@adamkluska356 i najczęściej o "legendarnej bezlicencyjnej chińskiej jakości" miałem gdzieś takie urządzenia elektryczne. Natomiast nowy sprzęt chiński, ale wyprodukowany na podstawie licencyjnej kopi ma natomiast bardzo często jakość lepszą od oryginału. Sam używam ok. 10 letniego laptopa druga generacja produkowana już jako chińska, pod marką Lenovo, czyli pierwsza już bez znaczka IBM-u, nadal świetnie działa, a między innymi zawiasy ulepszyli w nim właśnie Chińczycy.
@@adamkluska356 Chodzą bajki ,ze pancerz type 99 ma odpornosc 1200mm
@@adamkluska356 a może niczego nie mają i ich sprzęt rozpada się od kopniaka?
@@adamkluska356 pokażą to uwierzę, z pewnością mają liczbowo więcej bambusowych patyków i ak47 na stanie, jeśli liczyć że 1 broń= zarówno f22 jak i ak47
Trafny ogólny przekrój po armii ChRL. Miło się słuchało. Czekam na kolejne odcinki z serii. Uwielbiam słuchać technikaliów :)
Super odcinek. Brawo Panie Jarosławie za to, że Pan nie nudzi o technicznych elementach. Pierwsze odcinki tego typu dla laika było trudno sluchać. Teraz super.
Jarosławie! Wyciągasz w górę palec i pokazujesz mi stan baterii w telefonie. Rozumiem troskę, aczkolwiek wiem w czym rzecz, ale jej nie widzę🤭
Odcinek, jak zwykle niezwykle zajmujący. Dzięki i czekam na jeszcze.
Fajny materiał. Czekam na kolejne porownuania.
Bardzo dobry kierunek rozwinięcia kanału.Dokładnie o takich porównaniach pisałem w komentarzu przy Pana drugim odcinku. Kiedyś Pan wspominał o absurdach na temat czołgów w filmach tj. Furia, Czterej pancerni i pies itp.itd Mógłby Pan jako odskocznię nakręcić taki odcinek.Pozdrawiam.
I gdzie tymi czołgami się między sobą zmierza ?
@@przemek7315 Pewnie nigdzie (może za 20-30 lat w Afryce 😄), ale zawsze można zobaczyć jak wyglądają technologicznie wojska chińskie na tle wojsk amerykańskich. Czekam na porównanie wojsk lotniczych, rakietowy i marynarki wojennej.
Mega. Mam nadzieję że rozwiniesz tą serię.
Dobry kierunek. Dajesz Pan, Panie Wolski!
Nigdy, PRZENIGDY nie przyszłoby mi do głowy, że będę śledzić podobną tematykę. Pan jednak tak opowiada, że nie mogę się oderwać. Najbardziej lubię opowieści o strategii, surowcach i polityce, ale o opancerzeniu na tym kanale też słucham z rosnącym zainteresowaniem. 😊
Porównanie USA-Chiny, nareszcie! Bardzo potrzebne! Bardzo ciekawe! Powodzenia!
zdecydowanie ciekawa seria , napisze cos czego nie powinni przeczytać twórcy nowego ładu .. Oby tak dalej
Co ja tu widzę :) ale bardziej spodziewałem się filmu z komentarzem do dzisiejszych niedopałków na KRYMIE :)
WoW - Wolski o Wojnie, STANDARDOWY, nie standartowy!
Fajny Materiał. Dziękuję
Fajny Pomysł! Dokładnie co powiedziane to wszystko prawda. Zasoby ekonomiczne to ważny aspekt.
W końcu ! Czekałem na odcinek związany z USA i Chinami i czekam na więcej.
Zapowiada się najciekawsza seria na kanale
Czekam na kolejne filmy tego typu nie musisz skracać nic więcej info zawsze spoko
znowu krótszy materiał i chętnie oglądam :)
Przynajmniej jest merytoryczny odnośnik dla zainteresowanych: publikacje Wolskiego w Tetragonie.
Jak zwykle ciekawy materiał.
To się nie mogę doczekać następnej części o siłach morskich i lotnictwie
Fajne...👍Więcej takich programów. Dane techniczne to wisienka na torcie...🍒...😋
Bardzo ciekawy program. Łapka w górę.
W ChRL przeprowadzono redukcję wojska i z pamięci najbardziej dotknęły wojska lądowe.
Odnoszę wrażenie, że czołgi to na eksport lub głównie przeciwko Indiom i Rosji - zresztą tak było z pamięci w książce (którą polecam ponieważ bardzo mało wiadomo o Azji).
Ciekawe jak wygląda porównanie chińskich i rosyjskich (indyjskich) czołgów?
PS. W chińskiej kulturze armia ma niższy status niż w Europie lub USA. Stawiają na wojnę gospodarczą.
Stąd może ten charakter poligonowy, widoczny również w OPL i lotnictwie poprzez zadziwiająco dużą liczbę typów i prototypów.
Myślę, że bardziej prawdopodobna jest blokada morska niż inwazja.
Mao Zedong w ogóle planował wojnę partyzancką na terytorium Chin - to jest pewnie główny problem nie ma jak zająć Chin kontynentalnych, są za duże i zbyt ludne.
W każdym razie poziom armii wtedy to było coś niesamowitego, wyprzedzało ich nawet LWP.
Witam, pozdrawiam i siadam w zasłuchaniu,
Bardzo ładnie przedstawione, dzięki 🙂
Dzięki za odcinek, jak zwykle świetna robota. Ps. Takie techniczne „smaczki” są najlepsze.
Jak zawsze super!
na to czekałem!!super
Panie Jarku, jakkolwiek temat ciekawy, to jednak konfrontacja pancerna USA vs Chiny raczej nie nastąpi, bo by się skończyło masakrą, na wypadek ewentualnego konfliktu na terenie Chin. To, co wydaje mi się interesujące, gdyby Pan mógł opowiedzieć, to czym Chiny mogą zasilic rosjan, jeśli chodzi o braki komponentów zachodnich przy produkcji broni pancernej, ze względu na różne restrykcje. Pozdrawiam
Konfrontacji jako takiej nie będzie ale chińskie czołgi mogą się pojawić na Ukrainie
Również nie widzę pola, na którym armia chińska - pancernie - mogłaby zetrzeć się z armią amerykańską. No, nie, od biedy zawsze taki teatr działań można sobie wymyślić, ale ani Amerykanie nie widzieliby sensu lądować na terenie państwa chińskiego, a tym bardziej Chińczycy dokonywać lądowego desantu na USA. Konflikt pomiędzy USA i Chinami - oby nigdy się nie wydarzył(!) - rozegra się na wodzie i w powietrzu. Tajwan w tym konflikcie oberwie, jak Mariupol na Ukrainie...
A może nastąpi taka konfrontacja sił pancernych na Tajwanie, albo w czasie walk o wyspy na Pacyfiku, bo może dojść do walk o takie wysepki w razie ewentualnego konfliktu. Konflikt będzie pewnie głównie morsko-powietrzny, ale jakieś tam wysepki mogą mieć znaczenie strategiczne i mogą być o nie walki lądowe, jeśli nie na Tajwanie.
@@Marek-oo4iu wytłumacz mi jak Chińczycy dostarczą na Tajwan czołgi jak tam ciągle operują 2 zespoły lotniskowców USA ?
@ShenEvil Racja. Przy okazji wizyty Pelosi ltiskowce zostały wycofane.
Zapowiada się nowy, świetny cykl!
Proszę o więcej porównań do polskich czołgów (np. pancerz porównywalny do Twardego itp.), Pozdrawiam- fajny pomysł z odcinkami tego typu. Więcej porównań do polskiej broni w kolejnych odcinkach.
bardzo ciekawy pomysł na serię
Bardzo fajne porównania. Czołg w następnym konflikcie bez aktywnej obrony nie będzie miał szans na przeżycie na polu walki.
Wszystko zależy od nasycenia bronią przeciwpancerną. A nawet ze sporą ilością ręcznych czy innych cięższych systemów, trzeba zakładać dość spory margines błędu, czy to ludzkiego, czy samego systemu p.panc. Nawet same Brimstony nie mają 100% skuteczności. Nie mniej, przy takiej armii jak USA, nie posiadanie aktywnej obrony u przeciwnika dość szybko zamieni ich wozy w skwierki.
@@lukas40k Pan Wolski w analizie wyliczył ze potrzeba średnio 8 pocisków żeby wyeliminować czołg z walki. Wojna pokazuje ze nasycenie bronią p.panc jest bardzo duże. Broń p.panc dostarczana na wojnę to nie jest najnowocześniejsza broń.
Świetny materiał jak zawsze 😊
Dziękuję, czekam na kolejne odcinki :)
Panie Jarku, z niecierpliwością czekam na każde pana nagranie
👍
normalnie wszystko ogladam w pracy, ale WoW`em delektuje sie w domu ^^
Dobra robota, dzięki 👍
Świetny odcinek, proszę o więcej 👍
Myślę, że jest jeszcze kwestia jakby wyglądała produkcja militariów w czasie wojny - kto ma większy potencjal
Dzięki za ciekawy film .
Jarek, taka uwaga. Nie ma czegoś takiego jak Typ 99A2. W zasadzie poprawne oznaczenie to ZTZ-99A dla najnowszej konstrukcji, potem są nieco starsze ZTZ-99, a następnie najliczniejsze i najmniej zaawansowane ZTZ-96, ZTZ-96A i ZTZ--96B, do tego dochodzą czołgi lekkie ZTQ-15.
Nawiasem mówiąc, czołgi ZTZ-96/96A/96B oraz ZTZ-99/99A korzystają z tej samej armaty, ZPT-98 kalibru 125mm i jej wariantów rozwojowych.
Dla zasięgu.
Panie Jarosławie. Zasnąłem trzy godziny temu (ciężki dzień poweekendowy) przy czołgach chińskich, ale oglądam dalej, bo ciekawe to jest.
Fantastyczny kanał!
Super 👍👍👍
Panie Jarosławie..błagam: aeromobilne a nie areomobilne..aer to powietrze..uwielbiam Pana i ten kanał..i dlatego zależy mi na tym ;) pozdrawiam serdecznie..
A areo od Aresa Boga wojny.
@@andrzej4512 no chyba że tak👍😉
@@piotrlisiak7205 O wojskach transportowanych samolotami, śmigłowcami, szybowcami ale nie koniecznie lądujących na spadochronach - wojska aeromobilne. "Czołgunie" to jednak nie są więc musimy jedno oko przymknąć. ;-)
Tego potrzebowałem ✌
Bardzo dobrze że na kanale są poruszane także kwestie związane z geopolityka.
Łapa w ciemno. 👍
Bijemy do 300k
ciekawa mimika twarzy przy opisywaniu jakości niektórych chińskich pojazdów :). mina mówi wszystko😁
Dobrze, że się za to wziąłeś analitycznie.i w szczegółowych odcinkach.
Nie ufam tzw. geopolitykom straszącymi Chinami.
Pozdrawiam
Nie musisz. Już COVID pokazał czym się kończą zakłócenia dostaw. USA vs. Chiny to będzie demontaż 1,2,3 i 9 gospodarek świata oraz praktycznie całości światowej produkcji półprzewodników.
Porównanie bardzo ciekawe. Swoją drogą, czy na podstawie dostępnych źródeł są jakieś opracowania, które mogłyby wskazywać na to które domeny będa decydowały w ewentualnym konflikcie?
Wielkie dzięki za za tą rzetelną informację. Jak to dobrze, że amerykanie kłamią o zakończeniu produkcji Abramsów w latach 90-tych na liczbie ~4400 sztuk. Mało tego okazuje się, że ciągle je potajemnie produkują i to w astronomicznych ilościach. Przez te wszystkie lata produkcji nazbierało się ich tyle, że pewnie niedługo zaczną usypywać się do oceanu ;) Niezwykle cieszy mnie informacja o niskim potencjale produkcyjnym Chin. Wynika to zapewne z braku rąk do pracy, braku parku maszynowego, niedostępności nowych technologii, braku doświadczenia w produkcji, niedorozwiniętej logistyce oraz braku surowców. Wiadomo Chinole coś tam może i robią w chałupach z bambusa, ale to pracują dzieci (które są więźniami politycznymi) za miskę ryżu. Bardzo dziękuję za kawał dobrej roboty informacyjnej, po programie proszę nie zapomnieć udać się do kasy.
Panie Jarku - taki pomysł na Pana kanał. Może nagrałby Pan filmik w którym opisałby Pan przebieg historycznych bitew? Ja chętnie posłuchałbym jak opowiada Pan o Bitwie Warszawskiej (nie Cud nad Wisłą :)). Tak samo o wojnie w Ukrainie w 2014 roku. Na pewno wielu licealistów by wolało obejrzeć taki filmik, bowiem ma Pan tą zdolność że potrafi Pan mówić o wielu trudnych tematach w prosty i przystępny sposób, dodając trochę humoru.
Moim skromnym zdaniem każdy czołg powinienem posiadać swojego drona, wbudowanego gdzieś na wieżyczce. Szybki lot w górę, rozpoznanie, namierzanie i ogień. Czołg może zawsze pozostawać w bezpiecznej odległości.
Bingo..myślę, że pierwszą sprawą którą dość łatwo możnaby ulepszyć to mały dron zwiadowczy na wyposażeniu czołgu..
Nowy niemiecki czołg KF51 Panther ma przewidzianego na wyposażeniu własnego drona. Wariantowo z innym specjalnym wyposażeniem
super odcinek
Świetny odcinek 👏🏻
Wredny Wolski szkaluje technicznie Chińczyków. Tak trzymać :)
całe zero zdziwienia ;) Taiwan wcale nie jest aż tak do tyłu względem możliwości USA (powiedziałbym że tak 15 lat wstecz technologicznie biorąc pod uwagę co.mają od amerykanów).
Ciekawe, pozdrawiam.
Nigdy wcześniej nie sądziłem, że zajaram się tak bardzo na odcinek o wojskowości... :D
Trochę to wina wojny, a trochę zasługa Pana Wolskiego.
Odważny temat ale na moje ciekawsze jest to co ma wpływ na bieżącą sytuacje w geopolityce. No odważny temat. Zdziwiony jestem oglądalnością. Gratuluje że tylu fanów uzbrojenia go ogląda. Ja niestety nie należę do nich.
Oj. Szkoda że tak krótko. Film nagle się skończył, gdy myślałem, że jestem jakoś w 1/3 :)
W formie!!!
super sie sluchalo, wiecej danych :)
"Przed chwila znalazlem takiego newsa :'"Punkt zwrotny w wojnie z Rosją może nastąpić już w połowie jesieni 2022 roku, kiedy Ukraina otrzyma pomoc wojskową w ramach Lend-Lease - powiedział ekspert wojskowy i analityk Petro Czernyk.
- Pamiętajmy, że największe sukcesy Rosjan - Siewierodonieck i Lisiczańsk - były ponad miesiąc temu. Potem nie mogli poczynić znaczących postępów. Jakość ukraińskiego oporu rośnie z każdym dniem. Moim zdaniem punkt zwrotny może nadejść, gdy będziemy mieli lotnictwo dobrej jakości - powiedział Czernyk. - Możemy je wypożyczyć w połowie jesieni - dodał.
Lend-Lease to ustawa zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych m.in. pożyczać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności."
Dam like 👍 bo czekam na ten odcinek o morskich siłach zbrojnych
Podobało się 👍👍👍
merytorycznie szacun, jak zwykle. Jedna uwaga: nie wiem czy to zestawienie jest specjalnie użyteczne bo nie widzę sytuacji, w której wojska pancerne USA i ChRL się spotkają na polu bitwy. Może w Korei, jeżeli odpukać. Tajwan chyba jednak nie będzie tematem wojny. Wietnam? Wydaje mi się, że najbardziej prawdopodobny konflikt rozpocznie się i zakończy na morzu.
Merytorycznie jak zwykle świetnie. Ale to bedzie zamiast będzie aż rani uszy.
Super materiał
W końcu coś o Chinach, szczególnie o takimi temacie
👍👏dziekuje
Ciekawym tematem byłoby hipotetyczny przebieg konfliktu zbrojnego na Tajwanie.
Dzięki
Wszystko jasne 👍
👍
Dziękuje za merytoryczny odcinek.
Pan Bartosiak powinien posłuchać swoją drogą. Nie mogę już słuchać o „potędze gospodarczo-militarnej” Chin.
Co się tyczy potęgi gospodarczej ChRL - proponuję artykuł pana Marcina Adamczyka pt. "Papierowy tygrys, zmęczony smok" z 2020. Autor wskazuje, że Chiny najprawdopodobniej utkną w pułapce stosunkowo niskiego dochodu - być może na tyle niskiego, że ledwo zrównają się z USA - przy ponad 4-krotnie większej liczbie ludności. Obecny poziom zamożności Chińczyków to coś pomiędzy Białorusią a Rosją.
a ja o potędze niepokonanego USA
Super, przed obejrzeniem domyślam się, że najpewniej tak jak zawsze z komunistycznymi krajami, dużo prężęnia muskułów, ale sylwetka więźnia gułagów.
good one!
Super robota!
Bardzo ładny eufemizm dla słowa "kradzione", dziękuję.
Jeśli jest tak, jak mówisz, to CN nie tylko ze względów gospodarczych siedzą cicho wobec konfliktu RU-UA. Co oczywiście nie znaczy, że nie wyciągają wniosków. No i pewnie wywiad CN będzie starał się być bardziej aktywny, ale i tak wątpię, czy zdołają zajumać choćby promil technologii wojskowej US.
Kiedyś w Łabędach też zjeżdżał jeden czołg dziennie a liczebnie Byliśmy siedmiokrotnie mniejszym narodem.
Chińczycy celowo nie inwestują dużo w armię lądową. Nikt przy zdrowych zmysłach nie myśli nawet o inwazji lądowej na Chiny. Najbardziej śmiałe analizy jakie znam mówiły o zajęciu kluczowych ośrodków na wybrzeżu i ich zabezpieczenie.
Ewentualna wojna z Chinami rozegra się na morzu i w powietrzu. To na tego typu systemy Chińczycy wydają zdecydowanie najwięcej pieniędzy. Chin nie trzeba zdobywać. Wystarczy je zablokować i odciąć od surowców, a zapadną się pod własnym ciężarem. Chińczycy doskonale o tym wiedzą i dlatego przygotowują się do przełamania blokady US Navy. Ich program rozbudowy floty jest gigantyczny. Produkują o wiele więcej okrętów niż USA. Oczywiście USA ma wciąż przewagę jeśli idzie o rozmiary i jakość okrętów. Chińczycy mają najwięcej Korwet i Fregat, natomiast USA od Niszczycieli wzwyż.
Hm. Ale biorąc pod uwagę wielkość Chin i ich całkiem już niezły stopień rozwoju. czy faktycznie nawet całkowita blokada oznaczałaby dla nich katastrofę? Tym bardziej, że pewne ilości towarów mogliby wymieniać z Europą za pośrednictwem kolei?
@@miceliusbeverus6447 Blokada morska oznaczałaby co najmniej 50% redukcję PKB. To i tak bardzo optymistyczny scenariusz. Takie załamanie spowodowałoby rozpad systemu, bo obywatele nie wytrzymaliby tego. Chiny są uzależnione od importu surowców, bez nich gospodarka załamie się całkowicie.
Oczywiście chiny przygotowują się na taką blokadę rozwijając współpracę z Rosją. Rosyjskie surowce mogą pozwolić im przetrwać. Dlatego moim zadnim błędne są opinie, że chiny dominują nad Rosją. To są partnerzy. Rosja ma surowce, a chiny przemysł, który możne zrobić z nich użytek.
@@romanromanowski4470 No cóż, długofalowo Chiny mają chyba raczej przewagę nad Rosją... Chyba, że Rosji udałoby się zbudować Europę "od Dublina do Władywostoku"... Dzięki za wyjaśnienia.
PS Swoją drogą, pewność możliwości braku inwazji to wielka siła Chin - jeśli doszłoby do konfliktu, należałoby jednak rozważyć akcję lądową... Nie trzeba okupować całego kraju; zniszczenie/przyłączenie miast nadbrzeżnych cofnęłoby ich do XIX w. - Oczywiście to na razie brzmi fantastycznie; ale "Lewiatan" (państwa anglosaskie i sprzymierzone) nie mogą sobie pozwolić na powstanie jednej spójnej koalicji Pekin-Moskwa-Berlin...
@@miceliusbeverus6447 "Nie trzeba okupować całego kraju; zniszczenie/przyłączenie miast nadbrzeżnych cofnęłoby ich do XIX w." To właśnie miałem na myśli pisząc "mówiły o zajęciu kluczowych ośrodków na wybrzeżu i ich zabezpieczenie."
Dopuszczenie do walk na wybrzeżu to już jest porażka chin. One nie mogą sobie na to pozwolić. Dlatego armia ma dla nich drugorzędne znaczenie. Ona ma bardziej służyć do kontrolowania niż obrony terytorium. Dlatego tak mocno rozwijają lotnictwo, marynarkę oraz program kosmiczny (jego propagandowo cywilny charakter, to oczywiście przykrywka dla działań związanych z militaryzacją orbity/kosmosu, tak samo jak słynny wyścig na księżych pomiędzy USA i ZSRR). To w tych 3 "przestrzeniach" rozegra się wojna USA vs Chiny.
Mnie osobiście bardzo zastanawia pomijanie kwestii sił kosmicznych przez większość specjalistów od wojskowości.
Przecież już wiadomo, że kosmos jest/będzie ważniejszy od dominacji w powietrzu podczas konfliktu mocarstw na pełną skalę. Wystarczy wyłączyć system GPS i już słynne pociski z Himarsów, które teraz tak dobrze sobie radzą na Ukrainie, staną się zwykłymi niekierowanymi pociskami, tylko kilkadziesiąt razy droższymi. Wszelkie elektroniczne mapy taktyczne staną się niemal bezużyteczne. Wojska będą się gubić na dużych przestrzeniach (żołnierze będą szukać punktów orientacyjnych). Koordynacja działań będzie bardzo utrudniona. Na terenach pustynnych działania zbrojne będą niemal niemożliwe. USA w 1991r, zaatakowało Irak z rejonów głębokiej pustyni tylko dzięki GPS. Irakijczycy byli całkowicie zaskoczeni tym atakiem, bo byli na 100% pewni, że tam nie da się działać z powodu braku możliwości skutecznej nawigacji (coś jak statek na morzu bez radaru, stacji nawigacyjnych, latarni morskich itp).
Podobnie wyłączenie komunikacji satelitarnej w połączeniu z WRE uniemożliwi koordynację działań zbrojnych na skale globalną. To znaczy wojska będą walczyć w sposób podobny do czasów 2WŚ. Walki w wielu miejscach z wysyłaniem co jakiś czas raportów do naczelnego dowództwa.
Bez GPS i komunikacji satelitarnej oraz przy działających WRE przeciwnika, samoloty będą miały problemy ze znalezieniem wyznaczonych im celów. Podobnie pociski dalekiego zasięgu.
Za jakiś czas dojdzie do tego możliwość dokonywania ataków z orbity.
W skrócie, ten kto zdominuje orbitę uzyska miażdżącą przewagę nad przeciwnikiem. Podobną do tej, jaką obecnie daje całkowite panowanie w powietrzu.
Jeśli chodzi o "długofalową przewagę chin nad Rosją" to się okaże w najbliższych latach jak z tym będzie. Zbliża się globalny kryzys. Zobaczymy jak poszczególne kraje sobie z nim poradzą. Jestem przekonany, że układ sił na świece za kilka lat, będzie się mocno różnił od obecnego.
@roman romanowski Wszystko, co piszesz, brzmi sensownie - ale nie jestem pewien, czy nie przesadzasz trochę z tym kosmosem - nie tyle co do zasady, tylko przedwcześnie wyciągając daleko idące wnioski... To jak z wynalazkiem prochu - rewolucyjny, ale przez setki lat dobrze użyta inna broń potrafiła "formacje prochowe" pokonać... Czy jest jakkolwiek realne obecnie strącenie większości satelitów dających nawigację? A zarazem niemożliwe szybkie zastąpienie ich satelitami"z magazynu"?
Nawet co do przewagi w powietrzu jestem nieco sceptyczny - świetnie ją mieć, ale sama niczego nie gwarantuje, czego dowiodły liczne sytuacje od II Wojny po choćby Wietnam...
Teraz na Ukrainie obok dronów mamy koktajle Mołotowa... A z czasów Wojny w Zatoce przypominam sobie taką anegdotę, jak to przeważające siły irackie szarżowały na jednostkę amerykańską - trzeba było artylerii, połączonej super nowoczesnym systemem naprowadzania... który akurat nie zadziałał. Gdyby nie to, że nie zdążyli całkowicie wycofać starego systemu, i dowódca atakowanej jednostki "po staromodnemu" przez zwykłe radio połączył się z dowódcą artylerii i podyktował mu koordynaty do ostrzału (zamiast "magicznej" koordynacji danych w kompleksowym systemie) , z amerykańskiej jednostki zostałyby strzępy... Tę opowieść trzeba by zweryfikować. Wiem za to na pewno, że w początkach ery odrzutowców Amerykanie, wprowadziwszy pociski powietrze-powietrze zrezygnowali z działek w swych myśliwcach... Dokąd nie zaczęli ponosić sporych strat od Migów (bodaj nad Koreą) i okazało się, że rakiety mają różne ograniczenia...
Wszystkie powyższe opowieści mają służyć udowodnieniu, że od wspaniałego wynalazku do jego faktycznego panowania jest długa i wyboista droga.- A dodatkowo działanie wroga może dużo wyłączyć. Dlatego na miejscu decydentów rozwijałbym armię "w przeciwnych kierunkach" - poszukiwać nowości, ale zarazem szkolić żołnierzy np. w orientacji na pustyni bez GPS; obok obserwatorów z kosmosu nie zaniedbywać staromodnych lornetek itp...
bardzo ciekawa koncepcja na serie
Dobre
fajny pomysl
Na świetlicy na kompani czytało się "Polska Zbrojna"
,, Czołg lekki pływający obecnie śmietnik straszny,, to będzie klasyk 😆
Miałem pytać o ten temat, a tu już film o:
Panie Jarku. Temat fajny może nawet na dorzucenie napisów angielskich, żeby rozszerzyć zasięgi?
W sam raz do dzisiejszych fajerwerków na Krymie 😁
Coś nowego się na Krymie wydarzyło?
@@Papashady88 o paaaanie gradobicie było i to solidne. Trzeba poczekać na zdjęcia z satelit jak kurz opadnie, ale najprawdopodobniej kilkanaście, bądź kilkadziesiąt wyrzutni grad i góry amunicji. Dosłownie na bocznicy kolejowej.
@@Fisher10333 no to pięknie. Dzięki
@@Papashady88 z HIMARSA w ich kierunku wypadła rurka. Jaka rurka spytasz? Z Krymem
Panie Redaktorze, dziękuję za jak zwykle ciekawy materiał. Mam jednak pytanie laika: ok. porównanie sprzętu daje pogląd na ogólne zaawansowanie armii stron potencjalnego konfliktu. Ale jak często na współczesnej wojnie dochodzi do bezpośrednich starć czołgów? Jak bardzo różnice w jakości sprzętu odbijają się na całościowym przebiegu walk np. na Ukrainie?
Fajnie jakby dało się posłuchać pana jako podcastu na Spotify bo RUclips cieżko oglądać w pracy ://
Dla iOS: W aplikacji YT skopiować link do filmu, w przeglądarce wkleić i zrobić pełen ekran i wyjść do ekranu startowego przyciskiem home ;) wtedy film jest w osobnym „pływającym” okienku i można telefon zablokować a słuchać filmu dalej a la podcast. Na androidzie - może analogicznie tez da się coś zrobić. W app YT jest to specjalnie zablokowane, bo jest sprzedawane jako YT Premium.
@UCk6iOeJZYYBTL5DzAtbxmbg ja na iphone ://
Popieram. Na Spotify podcasty byłyby super opcją
Odpalamy RUclips w aplikacji Firefox i słuchamy filmu na zablokowanym ekranie
Zawsze można wykupić Premium. Cena nie jest wygórowana a korzyści spore(jak dla mnie to najistotniejsze oczywiście wygaszanie ekranu), ja jakoś nie mogę się przekonać do Spotify i innych podobnych programów. Jakoś tak mam po prostu
Armia w Polsce też zdziecinniała, a dodatkowo się rozbroiła.
Tylko my się nie indentyfikujemy jako "mocarstwo"
@@menlay2k a co to ma do rzeczy
Ciekawe, czekam na kolejne zestawienia🙂Gdzieś słyszałem, że Chińczycy uczyli się od Rosjan "sztuki" wojennej. Czy potrafi Pan coś na ten temat więcej powiedzieć?
A co do samego odcinka... Czy jest jeszcze coś w ChRL co nie zostało "skopiowane"? 😁👍🏻
Chciałbym,abyśmy my potrafili tak kopiować,a nie wszystko kupować.