Pěkné video. Jasně a přehledně vysvětleno. Jedinou připomínku mám k tomu, že nulový vodič se podle ČSN přivádí nejprve na kolík a pak na zdířku. Pro bezpečnost. Možná ale jde čistě o chybu v kreslení. Děkuji za video, to přepojení jsem potřeboval vysvětlit. Zemton
Dobrý deň. Nepresnosť pri ilustrácií zásuviek. Ak kreslíme zásuvku v sieti TN-C, tak je tam vždy použitý fázový L vodič + žltozelený PEN ! (nie ako ste uviedli na obrázku N). Celé je to nepresné ohľadom TN-C. Pretože pri zásuvke v TN-C sa vodič PEN zapája VŽDY najprv na kolík, a až potom je prepoj na pravú dierku . Je to z toho dôvodu, že ak by nastala porucha vodiča PEN v prepoji v zásuvke, tak zariadenie by nefungovalo vôbec, ale ochranný vodič by naďalej plnil funkciu ochrany kovového krytu zariadenia a chránil by napr. proti prierazu fázy L na kostru, kde by v tom prípade vyhodilo ochranný istič. Prezrel som si na chvíľu aj to Ďalšie video kde rozoberáte TN-C a tvrdíte, že je navrhoval socialistický pracovník a pod. Uvediem ďalej využitie TN-C.... Je pravda, že systém TN-C je menej vhodný do vnútorných inštalácií bytov a domov. Ale si zoberte, že všetky vedenia VN 22kV su vedené TN-C, taktiež všetky rozvodne , transformátory pracujú na tomto systéme, kompletné vedenia 110 kW, 400 kW atď, atď ..... Všade sa vedie spoločný PEN vodič. Nie je dôvod , aby sa ťahal zvlášť N a zvlášť PE. To sú moje postrehy. Ešte ma napadlo, veľa motorov 3 fázových asynchrónnych je napájaných 3 fázami plus PEN. Čiže aj kábel si musíte prispôsobiť koncovkami (reduciu) na to, aby ste ho mohli napojiť na TN-S.
VNka su pevne casti el. siete, vodice su upevnovane metric. skrutkami a samotne rozvadzace alebo stanice maju este aj vlastne uzemnenie. Su tak lepsie chranene pred nastrahami kt tnc prinasa. S tym prepojom N na PE, resp opacne mate pravdu, sam to tak vzdy robim ale preto, ze mi to viac vyhovuje, nikdy som sa nad tym nezamyslal.
@@andrejhmira5225Dobrý večer. Áno, ďakujem za opravu. Pri samostatnej distribúcií je to TT alebo IT. Pri 100 KV a 400 KV zrejme prevádzkujú IT ( Oddelenie všetkých živých častí od zeme , teda izolovane, PEN vodič nie je nutné viesť vedením ). Uviedol som veľmi zlý príklad s tým TN-C ako distribučnej siete. (Bola už pokročilá hodina). Ďakujem ešte raz za opravu.
Marku, žádné TN-C či jakékoli TN na rozvodech VN a VVN neexistuje! Užívá se tam napájecí systém IT (izolované od země) nebo IT s nepřímo uzeměným uzlem (Petersonova tlumivka pro kompenzaci nesymetrie zemních proudů). Zapomeň na TN, tam funguje ochrana trochu jinak. A asi máš překlepy 110kW je 110kV jako Volt.
12:59 Tohle mi jako laikovi vždycky vrtalo hlavou. Netušil jsem, že je to vysvětlení opravdu takhle jednoduchý.
5 месяцев назад
jak je to u spotřebičů, třeba třífázového sporáku, které jsou sice napojeny na TNC (tedy tři fáze + PEN), s tím že pen je napojena na PE i N svorky svorkovnice přístroje, ale navíc elektrikář vrtnul do kostry spotřebiče díru, zabrousil barvu okolo s obou stran a napevno tak ke kostře uchytil samostatný zemnící kabel vedoucí stěnou kamsi do přízemí zcela mimo izolaci výše zmíněných 4 žil? ... je takové "řešení" z pohledu bezpečnosti akceptovatelné? Dá se říci že řeší problém nežádoucího svedení napětí přes mamičku ?
Jak je to když mám TN-C a dám na to dvojtou zásuvku z Polska, která má levé strany propojené fází, pravé nulákem + kolík, ale ten kolík je umístěn nahoře u dolní zásuvky, a u horní zásuvky je umístěn dole. Dojde k nějakému problému když budu potřebovat zapojit spotřebič? Je to bezpečné? Měl bych vyměnit na zásuvky které splňují normy?
@@andrejkovac2303 V TNC sú len dva vodiče, L a PEN, ak ide o jednopólovú zásuvku a preto je potrebné viesť pripojenie PEN vodiča najskôr na kolík a až potom na N, pretože ak by prišlo k volneniu PEN z PE skrutky/svorky, tak by zásuvka stále fungovala, ale užívateľ by neprišiel na to, že je prerušené uzemnenie, čo je veľmi nebezpečná situácia, najmä pri používaní elektrických spotrebičoch I. triedy.
Ja som rozobral staru zasuvku zo 60rokov a su dva cierne kable zapojene,jeden je faza,druhy je Nulak zapojeny priamo pod srob,ziadna ochrana tam nie je ak neratam taku ciernu izolaciu ako silikon dole pod zasuvkou
@@StanTee183 Tak to isto nie je, ak sú tam len dva vodiče, nulák nemáš. Ide o fázu L a združený ochranný a pracovný vodič v jednom, čiže PEN. A ten sa musí rozdeliť na uzemňovacej svorke zásuvky na PE a N.
Super video. Presne toto som hľadal. Mám otázku. Prečo v TNC systéme je predpísané zapájať v zásuvke PEN vodič najprv na PE a až potom na N? Mne to príde nebezpečnejšie ako opačne.
pretoze ked sa poserie N, tak ochrana (napr. plech na topinkovaci) bude fungovat. Ak by to bolo naopak, tak ochrana nefunguje, ale stroj bude fungovat...
Dobry den. Co ak mam dom v ktorom kedysi bol instalovany system TNC. Aj zasuvky na 380 V maju len 4 vodice. 3 fazy pre a 1 dalsi vodic. Ako to viem prerobit bez burania?
Ano, bud je pripojeny AJ na uzemnenie celeho domu alebo ak ho dom nema tak na uzemnenie hlavneho rozvadzaca ci trafostanice. Napr. moj dom uzemnenie nema a zo stlpa el vedenia mi idu 4 kable (3xfaza + PEN), nulak a PE su tak spojene pravdepodobne az niekde v trafostanici.
@@bp-synapse Dost nepřesně popsáno. PEa N není spojený v distribuční trafostanici v (ČR i SK) VYCHÁZÍ vodič PEN a 3fáze, PEN má zde pracovní i ochrannou funkci. Je vyveden z tzv. UZLU zdroje - transformátoru (sekundární vinutí bývá do Y nbo Z), kde je i uzemněn. Pak vede PEN (zemní i fvenkovnívedení) a v místě rozdělelní (např. v rozvodnici domu se dělí na samostatné vedení PE ˇžz) +N (sm), tyto se pak již NESMÍ ve směru ke spotřeniči spojit a MUSÍ si podržet svoji barvu i funkci.
Bylo by dobré aby byl. Novostavby mají vždy už povinně tzv. Hlavní Ochranná Přípojnice HOP (řada nroem ČSN 33 2000-4-41 ...) a souvisí to i s ostatními vedeními do domu (telefon, vodovo, kabelovka ......) a přepěťovými ochranami a hromosvodem, staré domky uzemnění nemívají a 1. uzemnění je někde na rozvodné síti (místa a hodnoty jsou definovaná v již neplatné ČSN 341010).
PE je ochranny vodic na ktorom by sa nikdy nemal objavit prud, na rozdiel od Nulaku kt je spolu s fazou povazovany za pracovny vodic. PE je sice spojeny s Nulakom, ale este pred Prud.chranicom. Cez prud.chranic prechadzaju oba pracovne vodice, faza aj nulak, PE chranic obchadza. Ak sa teda z dovodu poruchy objavy prud na PE vodici, prud.chranic hned zaznamena, ze mnozstvo prudu vchadzajuce cez fazu do obvodu sa nerovna mnozstvu vracajucemu sa cez nulak a hned obvod rozpoji. Mozes si to overit aj tak, ze skusackou Vadaskou zmeras napatie tak, ze jeden kolik prilozis na fazu a druhy na uzemnovaci kolik PE. Ak je prud.chranic spravne zapojeny, okamzite odpoji obvod.
Predlzovacky ako som spomenul, vzdy iba z 3 ziloveho kabla. Hnedy(cierny) faza, modry nulak, zltozeleny PE(uzemnenie) V cz a sk je zvykom fazu umiestnovat na lavu zdierku zasuvky
Takže ak by bola vidlica aj zásuvka dvojpolova tak sa nezapojí logicky ochranný vodič, nakoľko táto sa sa použiť len na spotrebiče ochrannej triedy II. Inak sa to zapojiť nesmie. Nesmie sa kombinovať dvojpolove a trojpolove koncovky.
@@Miroslav-j2z zvonkovy kábel vôbec nie je problém. Bežné sú v predaji s prierezom 1,5mm2 čo zvládne záťaž 16A. Problém je jedine v tom že tento typ kábla nemá dvojitú izoláciu a preto je nebezpečné ho použiť na vysoké napätie.
Pri všetkej počestnosti socialistické hliníkové rozvody vydržali desiatky rokov. Pri všetkej počestnosti, koľko ľudí asi zabil elektrický prúd vďaka rozvodom TNC.
Ještě poznámka k tomu hliníku , za komunistů byla měď drahý nedostatkový zboží a hliník jsme měli a nebylo běžný mít mít myčku, mikrovlnou troubu, klimatizace atd .
Super video, konecne viem podla coho si pamatat ktora siet je ktora ;) TNS "S" ako separatne ............ musel som si to pustit zrychlene na rychlost 1,25 lebo trochu pomaly rozpravas, ale na hobby video super podane a myslim, ze zrozumitelnejsie ako v skole.
Skvělé video, ale co se týče těch německých zásuvek, tak je osobně nemám rád, a to kvůli častému používání spínaných zdrojů (pokytnutí DC napětí), které si dělají často uvnitř virtuální DC zem v polovině mezi nulou a napětím fáze. Když si vezmu pak někde 5VDC z něj, tak mezi kovovým obalem uzemněním skříně DC přístroje (skrze ground DC složky) a shodou okolností do stejného čtyřpsa zapojím přístroj na 230 s kovovou skříní uzemněnou přes PE, tak jaké napětí bude mezi oběma krabicemi (samožřejmě jednu zástrčku muím mít připojenou v poloze 0° a duhou v poloze 180°)? Bez proudového chrániče, takové opření o oba přístroje zapojené na tejný německý čtyřpes mže být docela výživný a nečekaný zážitek...:) Doufám, že to němce brzy přejde...:)
Jak píše Marek Petrikovič o vedení na kolík v TN-C!!!! A já přidávám - raději se na svá videa vyser a například toto smaž, vždyť to je zhovadilost co tam kreslíš!!! To je proti všem normám a je to i životu nebezpečné !!!!
TNC sa bezne pouziva v hlavnych rozvodoch kde su vacsie priemery vodicov a tiez z hliniku. Po elektromer je teda tahane tnc, mal by tam byt vybudovany mostik s uzemnenim a od elektromera by malo byt uz tns. Rozumej, k elektromeru ti ide tnc teda 3xf + PEN, to su 4 vodice, pri elektromere je zbudovane uzemnenie a z neho je vytiahnuta piata zila. Z povodneho PEN sa tak stava iba N a z novej zily PE. Ak sa elektromer nachadza vonku, PE by malo byt vytiahnute z uzemnenia skrinky. Ak sa elektromer nachadza v dome, PE by sa malo vytiahnut z centralneho uzemnenia domu.
@@bp-synapse Dali nám tam rozvodnicu /vonku je/ SEZ Typ ROS4/X-52 A na čo si spoeniem má 5 kolik. Tak rozmyslam, či by nebolo najlepšie spravit to, že od elektromotora bude 4 kolik, než prekopavat niečo pri rozvodnici.
@@pundzsu pokial mas do domu z nejakeho dovodu natahane tnc, teda 4 zily a z poistkovej skrinky v dome chces tahat tns, nie je problem. Akurat si budes muset tu piatu zilu vytvorit z povodneho PEN a to este pred prud.chranicom photos.app.goo.gl/kGoVerGtYLDMXSpj8
@@bp-synapse oni nám to natahali k hranici pozemku aby sme mali 400V. Ale nerozumiem prečo ma 4 kolik. Napísal som vyrobcom ci to má byt pre krásu za cca 700eur alebo k niečomu je aj dobrý, ale zatial bez odpovede.
Jako fake dobrý, Podle tohoto pána se prosím neřiďte, to co namaloval neodpovídá elektronormám, na takové provedení neuděláte legální revize Až vyhoříte pojišťovna Vám nic nedá. O znalostech pána hovoří už jen to, že neuvádí správnou terminologii značení vodičů,.
Pěkné video. Jasně a přehledně vysvětleno. Jedinou připomínku mám k tomu, že nulový vodič se podle ČSN přivádí nejprve na kolík a pak na zdířku. Pro bezpečnost. Možná ale jde čistě o chybu v kreslení. Děkuji za video, to přepojení jsem potřeboval vysvětlit. Zemton
Ďakujem za vysvetlenie super video :) veľký palec hore za jeho vytvorenie ...
Paráda šéfe 🤘🏻 rád som si zopakoval základy, lepšie ste to podali ako na škole 😄
Dobrý deň. Nepresnosť pri ilustrácií zásuviek. Ak kreslíme zásuvku v sieti TN-C, tak je tam vždy použitý fázový L vodič + žltozelený PEN ! (nie ako ste uviedli na obrázku N).
Celé je to nepresné ohľadom TN-C. Pretože pri zásuvke v TN-C sa vodič PEN zapája VŽDY najprv na kolík, a až potom je prepoj na pravú dierku . Je to z toho dôvodu, že ak by nastala porucha vodiča PEN v prepoji v zásuvke, tak zariadenie by nefungovalo vôbec, ale ochranný vodič by naďalej plnil funkciu ochrany kovového krytu zariadenia a chránil by napr. proti prierazu fázy L na kostru, kde by v tom prípade vyhodilo ochranný istič. Prezrel som si na chvíľu aj to Ďalšie video kde rozoberáte TN-C a tvrdíte, že je navrhoval socialistický pracovník a pod. Uvediem ďalej využitie TN-C....
Je pravda, že systém TN-C je menej vhodný do vnútorných inštalácií bytov a domov. Ale si zoberte, že všetky vedenia VN 22kV su vedené TN-C, taktiež všetky rozvodne , transformátory pracujú na tomto systéme, kompletné vedenia 110 kW, 400 kW atď, atď ..... Všade sa vedie spoločný PEN vodič. Nie je dôvod , aby sa ťahal zvlášť N a zvlášť PE. To sú moje postrehy. Ešte ma napadlo, veľa motorov 3 fázových asynchrónnych je napájaných 3 fázami plus PEN. Čiže aj kábel si musíte prispôsobiť koncovkami (reduciu) na to, aby ste ho mohli napojiť na TN-S.
VNka su pevne casti el. siete, vodice su upevnovane metric. skrutkami a samotne rozvadzace alebo stanice maju este aj vlastne uzemnenie. Su tak lepsie chranene pred nastrahami kt tnc prinasa.
S tym prepojom N na PE, resp opacne mate pravdu, sam to tak vzdy robim ale preto, ze mi to viac vyhovuje, nikdy som sa nad tym nezamyslal.
Len tak na opravu v distribucii elektriny sa najviac pouziva siet TT a IT
@@andrejhmira5225Dobrý večer. Áno, ďakujem za opravu. Pri samostatnej distribúcií je to TT alebo IT. Pri 100 KV a 400 KV zrejme prevádzkujú IT ( Oddelenie všetkých živých častí od zeme , teda izolovane, PEN vodič nie je nutné viesť vedením ). Uviedol som veľmi zlý príklad s tým TN-C ako distribučnej siete. (Bola už pokročilá hodina). Ďakujem ešte raz za opravu.
Marku, žádné TN-C či jakékoli TN na rozvodech VN a VVN neexistuje! Užívá se tam napájecí systém IT (izolované od země) nebo IT s nepřímo uzeměným uzlem (Petersonova tlumivka pro kompenzaci nesymetrie zemních proudů). Zapomeň na TN, tam funguje ochrana trochu jinak. A asi máš překlepy 110kW je 110kV jako Volt.
Aha, již si někdo všiml ....
Super video! Ďakujem!
Perfektné videjko , bol by z teba dobrý učiteľ
12:59 Tohle mi jako laikovi vždycky vrtalo hlavou. Netušil jsem, že je to vysvětlení opravdu takhle jednoduchý.
jak je to u spotřebičů, třeba třífázového sporáku, které jsou sice napojeny na TNC (tedy tři fáze + PEN), s tím že pen je napojena na PE i N svorky svorkovnice přístroje, ale navíc elektrikář vrtnul do kostry spotřebiče díru, zabrousil barvu okolo s obou stran a napevno tak ke kostře uchytil samostatný zemnící kabel vedoucí stěnou kamsi do přízemí zcela mimo izolaci výše zmíněných 4 žil? ... je takové "řešení" z pohledu bezpečnosti akceptovatelné? Dá se říci že řeší problém nežádoucího svedení napětí přes mamičku ?
Jak je to když mám TN-C a dám na to dvojtou zásuvku z Polska, která má levé strany propojené fází, pravé nulákem + kolík, ale ten kolík je umístěn nahoře u dolní zásuvky, a u horní zásuvky je umístěn dole. Dojde k nějakému problému když budu potřebovat zapojit spotřebič? Je to bezpečné? Měl bych vyměnit na zásuvky které splňují normy?
V TNC vodič N nie je. Ide o PEN a ten musí byť privedený najskôr na ochranný PE kolík a až z neho prepojený na pracovný N kolík.
Ano N nulak, PE ochranny, ak su spojene maju pomenovanie PEN. Myslim, ze z videa he to dost jasne.
3:52 hned na zaciatku som to pomenoval
Aký je dôvod zapojenia najskôr na kolík?
@@andrejkovac2303 V TNC sú len dva vodiče, L a PEN, ak ide o jednopólovú zásuvku a preto je potrebné viesť pripojenie PEN vodiča najskôr na kolík a až potom na N, pretože ak by prišlo k volneniu PEN z PE skrutky/svorky, tak by zásuvka stále fungovala, ale užívateľ by neprišiel na to, že je prerušené uzemnenie, čo je veľmi nebezpečná situácia, najmä pri používaní elektrických spotrebičoch I. triedy.
Ja som rozobral staru zasuvku zo 60rokov a su dva cierne kable zapojene,jeden je faza,druhy je Nulak zapojeny priamo pod srob,ziadna ochrana tam nie je ak neratam taku ciernu izolaciu ako silikon dole pod zasuvkou
@@StanTee183 Tak to isto nie je, ak sú tam len dva vodiče, nulák nemáš. Ide o fázu L a združený ochranný a pracovný vodič v jednom, čiže PEN. A ten sa musí rozdeliť na uzemňovacej svorke zásuvky na PE a N.
06:35 - V sieti TN-C pri zapojeni zasuvky najskor zapajas PE a az z neho ides na N, kvôli bezpečnosti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Super video. Presne toto som hľadal.
Mám otázku. Prečo v TNC systéme je predpísané zapájať v zásuvke PEN vodič najprv na PE a až potom na N? Mne to príde nebezpečnejšie ako opačne.
pretoze ked sa poserie N, tak ochrana (napr. plech na topinkovaci) bude fungovat. Ak by to bolo naopak, tak ochrana nefunguje, ale stroj bude fungovat...
Dobry den.
Co ak mam dom v ktorom kedysi bol instalovany system TNC. Aj zasuvky na 380 V maju len 4 vodice. 3 fazy pre a 1 dalsi vodic. Ako to viem prerobit bez burania?
Jsou tam chyby a trošku to trhá uši, ale jinak na hobýka dost dobrý. V síti TN-C není pracovní nula. Jinak klobouk dolů chápeš princip
Do elektromera nam vstupuje faza a PEN . Moja otazka, kde zacina kabel PEN ? Je tiez zapojeny na spolocne uzemnenie celeho domu ? Dakujem
Ano, bud je pripojeny AJ na uzemnenie celeho domu alebo ak ho dom nema tak na uzemnenie hlavneho rozvadzaca ci trafostanice. Napr. moj dom uzemnenie nema a zo stlpa el vedenia mi idu 4 kable (3xfaza + PEN), nulak a PE su tak spojene pravdepodobne az niekde v trafostanici.
@@bp-synapse Dost nepřesně popsáno. PEa N není spojený v distribuční trafostanici v (ČR i SK) VYCHÁZÍ vodič PEN a 3fáze, PEN má zde pracovní i ochrannou funkci. Je vyveden z tzv. UZLU zdroje - transformátoru (sekundární vinutí bývá do Y nbo Z), kde je i uzemněn. Pak vede PEN (zemní i fvenkovnívedení) a v místě rozdělelní (např. v rozvodnici domu se dělí na samostatné vedení PE ˇžz) +N (sm), tyto se pak již NESMÍ ve směru ke spotřeniči spojit a MUSÍ si podržet svoji barvu i funkci.
Bylo by dobré aby byl. Novostavby mají vždy už povinně tzv. Hlavní Ochranná Přípojnice HOP (řada nroem ČSN 33 2000-4-41 ...) a souvisí to i s ostatními vedeními do domu (telefon, vodovo, kabelovka ......) a přepěťovými ochranami a hromosvodem, staré domky uzemnění nemívají a 1. uzemnění je někde na rozvodné síti (místa a hodnoty jsou definovaná v již neplatné ČSN 341010).
Otázka, na vodici PE nemarate napätie v sieti TN-S?
PE je ochranny vodic na ktorom by sa nikdy nemal objavit prud, na rozdiel od Nulaku kt je spolu s fazou povazovany za pracovny vodic. PE je sice spojeny s Nulakom, ale este pred Prud.chranicom. Cez prud.chranic prechadzaju oba pracovne vodice, faza aj nulak, PE chranic obchadza. Ak sa teda z dovodu poruchy objavy prud na PE vodici, prud.chranic hned zaznamena, ze mnozstvo prudu vchadzajuce cez fazu do obvodu sa nerovna mnozstvu vracajucemu sa cez nulak a hned obvod rozpoji. Mozes si to overit aj tak, ze skusackou Vadaskou zmeras napatie tak, ze jeden kolik prilozis na fazu a druhy na uzemnovaci kolik PE. Ak je prud.chranic spravne zapojeny, okamzite odpoji obvod.
Ak chcem vyrobiť predlžovací kábel z flexošnúry 2x1,0 tak ako zapojím zásuvku?
Predlzovacky ako som spomenul, vzdy iba z 3 ziloveho kabla. Hnedy(cierny) faza, modry nulak, zltozeleny PE(uzemnenie) V cz a sk je zvykom fazu umiestnovat na lavu zdierku zasuvky
TO TAM DAJ RONO ZVONKOVY DRAT A NAPIS POSLEDNU VOLU
Takže ak by bola vidlica aj zásuvka dvojpolova tak sa nezapojí logicky ochranný vodič, nakoľko táto sa sa použiť len na spotrebiče ochrannej triedy II. Inak sa to zapojiť nesmie. Nesmie sa kombinovať dvojpolove a trojpolove koncovky.
@@Miroslav-j2z zvonkovy kábel vôbec nie je problém. Bežné sú v predaji s prierezom 1,5mm2 čo zvládne záťaž 16A. Problém je jedine v tom že tento typ kábla nemá dvojitú izoláciu a preto je nebezpečné ho použiť na vysoké napätie.
Pri všetkej počestnosti socialistické hliníkové rozvody vydržali desiatky rokov. Pri všetkej počestnosti, koľko ľudí asi zabil elektrický prúd vďaka rozvodom TNC.
Ještě poznámka k tomu hliníku , za komunistů byla měď drahý nedostatkový zboží a hliník jsme měli a nebylo běžný mít mít myčku, mikrovlnou troubu, klimatizace atd .
Super video, konecne viem podla coho si pamatat ktora siet je ktora ;) TNS "S" ako separatne ............ musel som si to pustit zrychlene na rychlost 1,25 lebo trochu pomaly rozpravas, ale na hobby video super podane a myslim, ze zrozumitelnejsie ako v skole.
Rozpravas dobre, aby to bylo na jednicku,tak vetsi obrazky malovat. Je to malinke. Pak je to na jednicku
Hliník sublimuje? To asi ťažko. Hliník "tečie", deformuje sa. A teda sa spoje uvoľňujú. Sublimacia je uuuuplne niečo iné.
Skvělé video, ale co se týče těch německých zásuvek, tak je osobně nemám rád, a to kvůli častému používání spínaných zdrojů (pokytnutí DC napětí), které si dělají často uvnitř virtuální DC zem v polovině mezi nulou a napětím fáze. Když si vezmu pak někde 5VDC z něj, tak mezi kovovým obalem uzemněním skříně DC přístroje (skrze ground DC složky) a shodou okolností do stejného čtyřpsa zapojím přístroj na 230 s kovovou skříní uzemněnou přes PE, tak jaké napětí bude mezi oběma krabicemi (samožřejmě jednu zástrčku muím mít připojenou v poloze 0° a duhou v poloze 180°)? Bez proudového chrániče, takové opření o oba přístroje zapojené na tejný německý čtyřpes mže být docela výživný a nečekaný zážitek...:) Doufám, že to němce brzy přejde...:)
TO JE BOD ROZDELENIA NIE NULOVBY MOSTIK
Zobrat ti aj rodny list, ako si daval pozor ked ta to ucili v skole ? Ze pen ide prv na kolik zasuvky. 🙈🙈
Jak píše Marek Petrikovič o vedení na kolík v TN-C!!!! A já přidávám - raději se na svá videa vyser a například toto smaž, vždyť to je zhovadilost co tam kreslíš!!! To je proti všem normám a je to i životu nebezpečné !!!!
Pán Kočka úplne s Vami súhlasím!
NIE že vačšinou vždy na lavu stranu načo je opotom norma
ok to vysvetlenie berem ale ked je v papučiach to znači v izolante tak asi tažko ju vytrasie..ale ano je to tak v pripade že je na boso
dobre to mas
Nerozumem. Všade všetci hovoria, že tn-c je starý, šetrilo sa, no nám do domu z ulice natahali 400V TN-C. Teraz. Nie v roku 72
TNC sa bezne pouziva v hlavnych rozvodoch kde su vacsie priemery vodicov a tiez z hliniku. Po elektromer je teda tahane tnc, mal by tam byt vybudovany mostik s uzemnenim a od elektromera by malo byt uz tns.
Rozumej, k elektromeru ti ide tnc teda 3xf + PEN, to su 4 vodice, pri elektromere je zbudovane uzemnenie a z neho je vytiahnuta piata zila. Z povodneho PEN sa tak stava iba N a z novej zily PE. Ak sa elektromer nachadza vonku, PE by malo byt vytiahnute z uzemnenia skrinky. Ak sa elektromer nachadza v dome, PE by sa malo vytiahnut z centralneho uzemnenia domu.
@@bp-synapse Dali nám tam rozvodnicu /vonku je/ SEZ Typ ROS4/X-52
A na čo si spoeniem má 5 kolik. Tak rozmyslam, či by nebolo najlepšie spravit to, že od elektromotora bude 4 kolik, než prekopavat niečo pri rozvodnici.
@@pundzsu pokial mas do domu z nejakeho dovodu natahane tnc, teda 4 zily a z poistkovej skrinky v dome chces tahat tns, nie je problem. Akurat si budes muset tu piatu zilu vytvorit z povodneho PEN a to este pred prud.chranicom
photos.app.goo.gl/kGoVerGtYLDMXSpj8
@@bp-synapse oni nám to natahali k hranici pozemku aby sme mali 400V. Ale nerozumiem prečo ma 4 kolik. Napísal som vyrobcom ci to má byt pre krásu za cca 700eur alebo k niečomu je aj dobrý, ale zatial bez odpovede.
Kdybys takhle zbastlil zapojení zásuvky u zkoušek, bys byl doteď bez výučního listu.
SUHLASIM NA100%
Že "mamičku vytrasie" :D :D
Jako fake dobrý, Podle tohoto pána se prosím neřiďte, to co namaloval neodpovídá elektronormám, na takové provedení neuděláte legální revize Až vyhoříte pojišťovna Vám nic nedá. O znalostech pána hovoří už jen to, že neuvádí správnou terminologii značení vodičů,.
JE TO SAMOVRAH