Nie bylem przekonany do Focusrite, a jednak zdecydowalem sie na Scarlett 18i20 trzeciej Generacji, pracuje juz na nim kilka miesiecy, jestem wiecej niz zadowolony :). Latencja nie powala, ale stabilnosc wzgledem moich wczesniejszych interfejsow zdecydowanie na plus, wykonuje moje wszystkie przekombinowane zachcianki, kreatywne zadania bez jekniecia :). Ciekawa recenzja - Pozdrawiam.
Trzecia generacja była dobra, poleciłem ją też (w formie rozszerzeń ADAT) Pawłowi, z którym nagraliśmy kurs Tworzenie muzyki techno (polecam wstępik, gdzie można zobaczyć, jak pięknie wyglądają w racku) i jest bardzo zadowolony:) Ale czwarta generacja to kompletnie inne interfejsy, półka albo dwie wyżej! Teraz wszyscy którzy mają Scarletty nie muszą szukać interfejsów innych marek - ciekawa strategia. Dzięki serdeczne za komentarz
@@musoneo Tyle tylko, że 4gen 2i2 jest jakieś 350pln droższy od poprzedniej generacji i kosztuje tyle samo co Audient ID14, SSL 2, Universal Audio VOLT 176 i Arturia MiniFuse 4. Firma Focusrite ma mnóstwo fanów, ale konkurencja w tej cenie jest poważna.
@@andrzejkiero Audient ID14 - zgoda, tu mamy jeszczes lepsze przetworniki, ale jeśli spojrzymy na Scarlett 4i4 to za trochę więcej mamy nie 2 a 4 wejśćia... A w pozostałych wypadkach naprawdę trudno porównać te interfejsy o których piszesz. Universal Audio który też testowałem ma fajne preampy z ciekawymi funkcjami i ładnie działającym kompresorem ale to klasa niżej jeśłi chodzi o konwersję (ok. 10 dB mniiej dynamiki o ile dobrze pamiętam), to samo Arturia MiniFuse 4 - tu raczej Scarlett 4th gen jest bardziej zbliożony jeśli chodzi o jakość dźwięku do droższego Audiofuse - tyle że znów trudno porównać bo Audiofuse ma insterty, we gramofonowe i dużo różncyh dodadkowych funkcji usprawniających pracę.
Czy jest sens kupować go jedynie do słuchania muzyki jako zewnętrzna karta dźwiękowa? Zepsuł mi się zarówno wzmacniacz jak i wejście słuchawkowe w komputerze, dlatego szukam czegoś all-in-one. Mam Beyerdynamic DT 990 Pro i chciałbym kupić do niego jeszcze jakieś głośniczki, miałbyś coś do polecenia, co da się podpiąć pod Scarlett Solo? Mam też mikrofon Krom Kimu na USB, czy będzie go można podpiąć tym portem i korzystać z wszystkich możliwości? Dzięki za odpowiedź :)
Myślę że zakup nowego interfejsu będzie świetnym pomysłem, na pewno też nowe Scarletty będą godnym partnerem twoich słuchawek:) interfejs ma wyjście Liniowe, więc można podłączyć go do każdego zestawu hi-fi poprzez wejście Aux, Ale najlepiej wybrać jakieś monitory studyjne zbudowanymi wzmacniaczami, czyli aktywne. Na Musoneo.com Po wpisaniu w wyszukiwarkę na stronie słowa monitory, powinieneś znaleźć różne testy, w tym kilka porównawczych
@@musoneo Dzięki, w takim razie co myślisz o Scarlett Solo poprzedniej generacji + MidiPlus MI 5 (jakie kable najlepiej?) Jak wygląda kwestia opóźnień jeśli chciałbym podłączyć też piano przez MIDI? Z tego co widziałem, to subwoofer do MidiPlus MI 5 nie będzie potrzebny.
@@kubager nie polecam poprzedniej generacji, biorąc pod uwagę tak duży skok jakościowy w nowej ;) Kable? Tanio i dobrze SSQ, sam używam: musoneo.com/zlacza-trs-ts-xlr-i-rca-e8166. MI 5 to malutkie monitory jak na profesjonalną pracę, ale na początek do produkcji wystarczą:) Jeśli myślisz o subwooferze, to najlepiej wybrać markę, która ma subwoofery w swojej ofercie, żeby wszystko ze sobą było możliwie najlepiej zestrojone.
I jak kupiłes ten interfejs tylko do sluchania muzyki? Mam ten sam dylemat i nie wiem czy to ma w ogóle sens by robil tylko za zewnetrzna karte dzwiekowa.
lepsze przetworniki = większa dynamika = większa szczegółowość = lepsza jakość odtwarzania i nagrywania. Różnica jet naprawdę duża, bo to skok z okolic 110dB dynamiki do 120dB na wyjściach
Witaj! W filmie, gdzie testowałeś słuchawki Beyerdynamic DT770 Pro - 32, 80, 250 Ohm ok 1 rok temu, wspomniałeś, że scarlett nie da sobie rady przy 250 Ohm, a 80 będzie lepszym rozwiązaniem. Rozumiem, że 4. generacja (mam na myśli konkretnie model 2i2) wzmocni już bez problemu 250 Ohm? Czy jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem wciąż będą słuchawki 80 Ohm?
Dobre pytanie!! Tak, jest istotnie więcej mocy na wyjściach słuchawkowych. Co ciekawe, ich impedancja wynosi wg niezależnych pomiarów aż 50 ohm (zwykle to kilka/kilkanaście ohm w przypadku większości interfejsów), co może z kolei powodować kolorację w przypadku słuchawek niskoohomowych, zwłaszcza jeśli ich impednacja wynosi np. ok. 30 ohmów. W praktyce jednak trudno stwierdzić, na ile wysoka impedancja na wyjściach będzie skutkowała jakimiś zmianami w charakterystyce (tu czasem to może być 1dB a czasem 4dB więcej w jakimś pasmie). Fachowcy często mówią o zasadzie 8:1, czyli że dla zachowania liniowości słuchawek ich impedancja powinna być 8 razy większa od impedancji samego wzmacniacza/wyjść. Podsumowując, 4-generacja powinna nawet lepiej sprawdzić się ze słuchawkami wysoko-omowymi, takimi jak 250-ohomowe DT770 Pro, które są minimalnie lepiej zrównoważone pasmowo od 80 ohmowej wersji. Ja jestem fanem nowych słuchawek Beyerdymami, tj. DT700/900 Pro X, to klasa wyżej, ale też są istotnie droższe - ale one właśnie mają niską oporność, więc trzeba byłoby poszukać opinii na temat ich współpracy z tym interfesjem biorąc pod uwagę powyższe;)))
Spokojnie da radę, jest blisk 70dB wzmocnienia, więc pewnie przy ustawieniu na ok. 90% będzie pełne wzmocnienie, ulepszony tor i mniejszy poziom szumów przełoży się na czystsze brzmienie
Mam pytanie ,czy podpinając jednocześnie do dwóch wejść instrumenty czy mic ,nagrywa na osobnych ścieżkach czy na jednej ,czy można to sobie dowolnie ustawić .Pozdrawiam
Jest dowolność, ale w przypadku 2i2 mamy dwa tory wejściowe, a zatem podłączając mikrofon do wejścia 1 z tyłu i np. gitarę do wejścia 1 z przodu będzie można nagrywać tylko z jednego z nich (któryś przejmie priorytet, nie mam już interfejsu pod ręką żeby to sprawdzić;). To samo dotyczy wejścia nr 2
dokładnie! To od nazwy pięknego obiektu na mazuarch, gdzie byłem na krótkich wakacjach, polecam ten i inne fimy na VLOGu: musoneo.com/vlog-2023-08-27-zabralem-maschine-na-wakacje-e8239
Jeżeli mam Scarlett 4i4 3rd Gen, to czy warto przeskoczyć na czwartą generację? Jeżeli tak to 2i2, czy również 4i4? 4i4 4rd Gen mam tylko z powodu funkcji PAD, która pozwala okiełznać sygnał wejściowy, szczególnie gitar. Główne rejestruję gitary (elektryczne i akustyczne), zarówno z pluginów, jak i wzmacniacza lampowego oraz klawisze. Zastanawiam się nad nowym interfejsem, ponieważ w moim Scarlecie troszkę nie styka wejście słuchawek (w pewnych pozycjach łapie tylko jedna słuchawka). Alternatywą byłby UAD Volt 176 z uwagi na wbudowany kompresor.
Myślę, że obluzowanie gniazda wskutek intensywnego używania czy mechanicznego uszkodzenia pewnie łatwo naprawić w serwisie elektronicznym. Zmiana na czwartą generację z trzeciej to de facto zmiana klasy interfejsu na wyższą. Volt jest ciekawym interfejsem, ale pod względem parametrów raczej bliżej mu 3-ej generacji niż czwartej. Jeśli jednak miałbyś rejestrować bardzo dużo z wykorzystaniem tego kompresora i jego brzmienie odpowiadałoby Ci, to może to być argument za UA. Ja niestsety nie gram na gitarze, więc testowałem kompresor z mikrofonem który dostałem z zestawie z interfejsem: musoneo.com/profesjonalny-mikrofon-dynamiczny-universal-audio-sd-1-e8107. Na pewno trochę łatwiej pracuje się z sygnałem wstępnie trochę skontrolowanym, z drugiej strony obecne wtyczki brzmią tak dobrze, że moim zdaniem to kwestia workflow, wielkich korzyści z zastosowania sprzętowej kompresji nie widzę, choć tryb Vintage w UA jest fajny i trochę bardziej ukierunkowany na ocieplenie brzmienia niż try Air, który saturuje, ale głównie przynosi rozjaśnienie. Musiałbyś postawić na któreś z tych rozwiązań i sprawdzić ze swoim instrumentem;)
4 generacja mam mocniejsze wzmacniacze słuchawkowe, więc powinna napędzić 250ohmowe słuchawki:) Do gier? To jest sprzęt do profesjonalnej pracy z dźwiękem!!!
Czy jeżeli po podłączeniu interfejs zgłasza się jako nośnik na którym jest oprogramowanie do zainstalowania to czy po usunięciu oprogramowania interfejs znowu poinformuję mnie o tym że jest ono możliwe do zainstalowania? Czy jeden interfejs mogę podłączyć do dwóch komputerów na zmiany i na obydwu zainstalować oprogramowanie?
Clarett+ to nadal pólka, no teraz może pół-półki wyżej - polecam jeśli potrzebujesz bardzo mocnego wzmacniacza słuchawkowego np. do 250 lub 300 ohomowych słuchawek, Clarett+ ma bardzo mocne wzmacniacze, choć Scarlett też poprawiono bardzo pod tym względem, więc też dadzą radę - Clarett+ zaoferując odrobinę wiecej szczegółowości
Oczywiście różnicę łatwiej zauważyć na większych monitorach, ale i na małych powinna się objawić w formie większej szczegółości i klarowności dźwięku. To jednak aż 12dB różnicy w dynamice!!!!
Miałem solo 2 gen. Jako DAC to straszne g. Jako wzmacniacz słuchawkowy też. 2i2 4 ma wyjście słuchawkowe 32mW przy 33ohm. To bardzo słabo. Szukaj czegoś co ma przy 33ohm, 1W i więcej.
Wiadomo coś kiedy może być nowa Arturia? Zastanwiam się właśnie pomiędzy Focusrite a Arturią. Jednak bardziej skłaniam się ku Arturii i pewnie nowsza generacja też będzie fajna
Minifuse to też fajne interfejsy, są bezpośrednią konkurencją dla 3 generacji Scarlett. Scarlett 4 jakościowo plasuje się już wyżej, co też ma odzwierciedlenie w cenie.
Na moment kiedy przygotowywałem prezentację oprogramowanie jeszcze było dopracowywane, ale tak w mikserze zawsze można ustalić wysterowanie/wzmocnienie mikrofonu.
@@musoneo Spytam o jeszcze 2 rzeczy, może akurat pamiętasz. Który z tych dwóch interfejsów lepiej wybrać, jeśli weźmiemy pod uwagę latencję oraz szumy mikrofonu? Dodatkowo czy Solo 4 generacji również nie rzuca głośności równo na obydwa kanały, tylko prawy zaczyna grać wcześniej i jak ma się do tego ten problem w Audiencie? Solo 4 generacji czy konkurencyjny Audient iD4 MkII? Z tego co wiem, niektóre osoby irytuje pokrętło cyfrowe głośności, gdyż się resetuje czy coś takiego po wyłączeniu PC i dodatkowo nie ma osobnego pokrętła słuchawek, dlatego się zastanawiam nad tymi dwoma. Obecnie mam 2i4 w generacji, ale przerywa i muszę wymienić (dodatkowo wyjście słuchawek dawno się uszkodziło nie wiadomo z jakiego powodu i przerywa).
Cześć. Mam solo gen3 i sygnał audio podawany na monitory jest dość cichy (potencjometry w monitorach i interfejsie prawie na full muszę dać ). Czy w przypadku gen4 będzie głośniej?
Hmm, to może być kwestia czułości wejść samych monitorów, może ustawienia wzmocnienia? Trudno mi powiedzieć, bo ja np. w swoich APS Aeon mam tak duży zakres że zawsze jestem w stanie się dopasować do sygnału z interfejsu. U mnie wszystko śmigało i nie przestawiałem czułości.
Czy volume/gain na słuchawki działa niezależnie od tego na monitory ? W sensie ze jak wyciszę monitory do 0 to na słhcawkach nadal mogę słuchać i kontrolować volume/gain? Albo wyciszyć słuchawki a słuchać na monitorach ?
@@Aldrenas Po pierwsze - poziom jakości jaki jest w urządzeniach na rynku, a tym jaki był 7 lat temu to naprawdę dużo. I tu nie chodzi o samego Focusrite'a, ale po prostu jak wyglądał rynek. Nowa generacja prezentuje poziom, który był dostępny wtedy w rozwiązaniach za ładnych kilka tysięcy złotych, druga rzecz to gwarancja, którą masz na trzy lata na nowe urządzenie, więc w razie czego masz spokój, a kolejna to potencjalne wsparcie, które Focusrite utrzymuje bardzo długo, więc kupując dzisiaj nowe urządzenie to masz spokój na wiele lat. That's just like my opinion, man
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie bardzo nie doceniana firma M audio najwyższy model tej firmy jest po prostu świetny i pod względem preampòw jak i jakość wykonania bije focusrite na głowę gdzie pod spodem nie pisze made in China , mega stabilne sterowniki i radzi sobie z każdym sprzętem czy to sm7b czy słuchawkami 600 ohm gdzie Scarlet i 600 ohm nie ma mowy .
Nowy Scarlett powinien dać radę z SM7B, zawsze można też o kilka dB wzmocnić sygnał po nagraniu albo zrobić to wtyczkę w programie do streamingu, np. OBS. Z tego co patrzyłem M Audio wyposaża swoje interfejsy w znacznie słabsze przetworniki niż nowy Scarlett (patrzę głównie na dynamikę), więc nie mozna ich moim zdaniem porównać bezpośrednio. 600-ohmowe słuchawki powstały m.in. z myślą o realizatorach w rozgłośniach radiowych, by przy mocnych wzmacniaczach w konsolach przypadkowy "wybuch" dźwięku nie mógł uszkodzić słuchu. Generalnie większość słuchawek audiofilskich to góra 300 ohmów.
@@musoneo Jeśli chodzi o niższe modele M audio to się zgodzę ale M audio 19214 Już ma 113 db to więcej niż cała seria Scarlet 3 gen nawet nawet 18i20. 19214 jest wykonany bardzo solidnie w porównaniu do całej serii Scarlet i ma większy odstęp od szumów. Proszę się przyjrzeć modelowi Air 19214 pozdrawiam.
@@Grzegorz70-c5j No właśnie, a nowy scarlett ma 120 dB dynamiki na wyjściach. Ja kiedy przesiadłem się ze starego RME UC 113dB dynamiki na Babyface Pro FS 118dB dynamiki, to pamiętam żeby była to naprawdę istoatna różnica. M-Audio zdaje się mieć fajny stosunek ceny do możliwości (dużo we/wy), ale pod względem parametrów to półka niżej - stąd tytuł mojego filmu :)))
@@musoneo Panie Macieju tak naprawdę już przy 113 db można osiągnąć prowesjonalną jakość dużo sprzętu droższego ma gorsze parametry niż Air19214 i przy tych parametrach można kręcić już bity na wysokim poziomie kwestia wiedzy i miksu, w tych czasami mało który sprzęt nie jest wykonany w Chinach, a Air 19214 w tej cenie jest wykonany bardzo solidnie jest czy to wewnątrz czy na zewnątrz. Bardzo fajnie by było gdyby gdyby Pan wziął ten model do testów i wyraził swoją szczerą opinie bo tak naprawdę to bardzo dobry sprzęt leczy nie promowany i niedoceniany .
nie znam jeszcze cen, ale obstawiam że Solo będzie kosztował ok. 700 zł, a 2i2 999 zł, sugerowane ceny w EUR na stronie: focusrite.com/scarlett/4th-generation
Zasadne pytanie! Oba interfejsy są teraz w podobnej cenie, funkcjonalnie czyli pod względem ilości we/wy są identyczne. Audient ma wyższej klasy przetworniki (126dB na wy) i preamp z wielkoformatowej konsoli, z drugiej strony Focusrite też ma ogromne tradycje w tworzeniu outbourdu i ich preampy też są bardzo dobre, w dodatku mają funkcję Air, która pomawa uzyskać atrakcyjne, rozjaśnione nieco brzmienie. Focusrite oferuje bogatszy pakiet oprogramowania (więcej instrumentów i efektów wirtualnych), co może stanowić cenny dodatek dla początkujących, którzy przez lata nie zgromdzili jeszcze biblioteki VST. No i pytanie, który jest ładniejszy?:)
Wiadomo;) liczyłem na rozpoznanie mojego lewego oka, ale przy większych odległościach Fujik faktycznie się gubi - i może wzrok kierowałem na interfejs za często:)
Poleci ktos jakis niedrogo interfejs z zewnętrznym zasilaniem? Na interfejsach zasilanych usb mam straszne zaklocenia slyszalne w monitorach i nie umiem poradzic sobie z pętlą masy :( help
sugeruję podłączyć wszystko pod przedłużacz wpięty w jedno gniazdko w ścianie na początek. Nie jestem przekonany czy zewn. zasilanie rozwiąże sprawę. A jeśli pytasz to zewn. zasilanie ma np. mój Antelope Audio Discrete 8 Pro:))) Generalnie większe interfejsy wymagają zasilania, bo z USB trudno niekiedy zapewnić odpowiedniej mocy prąd np. preampom mikrofonowm. Ale będę pewnie niedługo większe wersje nowych Scarlettów
Aha bo chciałem używać też do gier słuchawki z mikrofonem. Wiesz może czy jest jakaś znaczna różnica w jakości dźwięku między 3 a 4 generacją solo ? @@musoneo
Jeśli nie zależy Wam na pokrętłach głośności to karta ESI MAYA 22 USB zewnętrzny włącznik 48V zasilania phantom z sygnalizacją ( po akualizacji można łączyć przez 3.0) jest wystarczająca i kosztuję około 300 zł
Zdecydowanie! Dynamika przetworników to naistotniejszy parametr, który decyduje o postrzeganej jakości dźwięku, tj. szczegółowości, klarowności, głębi sceny itd. a tu mamy 120 dB (vs 108 dB w trzeciej generacji), są o wiele lepsze i głośniejsze wzmaki słuchawkowe, czystszy tor mikrofonowy z przeprojekowanym trybem Air (teraz w dwóch wariantach). Właściwie to mogłaby być zupełnie nowa seria o innej nazwie, więc myślę o że o zachowaniu nazwy zadecydowały względy marketingowe;)
@@PanAjken Ha ha! No, w tym wypadku trudno być niezadowolonym;) Ale przypomniało mi się że zapomniałem wytknąć jednego minusa: w zestawie jest bardzo krótki kabel USB - akurat do laptopa, ale jeśli ktoś chce podłączyć do komputera stacjonarnego i potrzebuje więcej niż 1m, to od razu może zamawiać dodatkowy kabelek:)
Nie wiem skąd taka opinia, że akurat ta firma jest "chciwa";) Film albo oznaczam jako sponsorowany albo o tym mówię w samym filmie (albo jedno i drugie), co nie oznacza że nie staram się obiektywnie wskazać co uważam za plus a co za minus. "Sponsorowany" to zresztą duże słowo - po prostu muszę jakoś rozliczyć czas poświęcony na instalację, testowanie, nagrywanie i montowanie filmu. Zupełnie szczerze wydaje mi się, że ten interfejs nieźle plasuje się na rynku z przetwornikami o dynamice aż 120dB - do niedawna takie parametry były zarezerwowane dla o wiele droższych interfejsów (np. RME Babyface Pro FS ma tylko 118dB dymamiki na głównych wyjściach, Audiofuse 119dB, ale np. tylko 102 na wyjściu słuchawkowym). RME jest jednak znacznie bardziej elastyczne jeśłi chodzi o ustawienia, ma wbudowany DSP z korektorami w każdym kanale, Audiofuse ma inserty, we gramofonowe itd. Scarlett poza świetnymi w tej klasie cenowej ma też bardzo dobrą ofertę dołączonego oprogramowania na start. Jest w czym wybierać;)
@@musoneochciwa ponieważ bardzo słabym elementem Focusrite to software od ustawień Focusrite control. Kompletnie nieintuicyjny i trudny w obsłudze. Wypuszczają w końcu nowy Focusrite Control 2 prostszy, lepszy i co się okazuje? Tylko dla modeli 4 generacji. Kompletny brak szacunku do właścicieli choćby tylko 3 generacji. Ma Pan dużo większą wiedzę ode mnie w zakresie audio i wie Pan, że poza dynamiką wejść mikrofonu i bajerami typu autogain, które nie są konieczne, wielkiej różnicy nie ma w porównaniu ze starszą generacją. Mało kto pisze o problemach z wyjściem słuchawkowym jeśli korzystamy ze słuchawek mniej niż 80 ohm. Proszę porównać poziom szumu mikrofonu z tańszym i starszym Tascam'em us-2x2hr. Jest Pan jednym z nielicznych popularnych specjalistów, na podstawie Pana recenzji sporo osób zdecyduje się kupić kartę Focusrite'a. Brakuje rzetelnych porównać z wieloma innymi tańszym kartami, które są na rynku podając konkretne dane technicznie w parze.
Dzięki za świetną, merytoryczną recenzję. Rozwiała moje wątpliwości, już wiem, co kupię :)
Nie bylem przekonany do Focusrite, a jednak zdecydowalem sie na Scarlett 18i20 trzeciej Generacji, pracuje juz na nim kilka miesiecy, jestem wiecej niz zadowolony :). Latencja nie powala, ale stabilnosc wzgledem moich wczesniejszych interfejsow zdecydowanie na plus, wykonuje moje wszystkie przekombinowane zachcianki, kreatywne zadania bez jekniecia :). Ciekawa recenzja - Pozdrawiam.
Trzecia generacja była dobra, poleciłem ją też (w formie rozszerzeń ADAT) Pawłowi, z którym nagraliśmy kurs Tworzenie muzyki techno (polecam wstępik, gdzie można zobaczyć, jak pięknie wyglądają w racku) i jest bardzo zadowolony:) Ale czwarta generacja to kompletnie inne interfejsy, półka albo dwie wyżej! Teraz wszyscy którzy mają Scarletty nie muszą szukać interfejsów innych marek - ciekawa strategia. Dzięki serdeczne za komentarz
@@musoneo Tyle tylko, że 4gen 2i2 jest jakieś 350pln droższy od poprzedniej
generacji i kosztuje tyle samo co Audient ID14, SSL 2, Universal Audio VOLT 176 i Arturia MiniFuse 4. Firma Focusrite ma mnóstwo fanów, ale konkurencja w tej cenie jest poważna.
@@andrzejkiero Ja osobiście wybrałbym Motu M2 dokładnie ta sama cena.
@@andrzejkiero Audient ID14 - zgoda, tu mamy jeszczes lepsze przetworniki, ale jeśli spojrzymy na Scarlett 4i4 to za trochę więcej mamy nie 2 a 4 wejśćia... A w pozostałych wypadkach naprawdę trudno porównać te interfejsy o których piszesz. Universal Audio który też testowałem ma fajne preampy z ciekawymi funkcjami i ładnie działającym kompresorem ale to klasa niżej jeśłi chodzi o konwersję (ok. 10 dB mniiej dynamiki o ile dobrze pamiętam), to samo Arturia MiniFuse 4 - tu raczej Scarlett 4th gen jest bardziej zbliożony jeśli chodzi o jakość dźwięku do droższego Audiofuse - tyle że znów trudno porównać bo Audiofuse ma insterty, we gramofonowe i dużo różncyh dodadkowych funkcji usprawniających pracę.
Jaki interfejs ma większy zakres dynamiki od niego?
Czy jest sens kupować go jedynie do słuchania muzyki jako zewnętrzna karta dźwiękowa?
Zepsuł mi się zarówno wzmacniacz jak i wejście słuchawkowe w komputerze, dlatego szukam czegoś all-in-one.
Mam Beyerdynamic DT 990 Pro i chciałbym kupić do niego jeszcze jakieś głośniczki, miałbyś coś do polecenia, co da się podpiąć pod Scarlett Solo?
Mam też mikrofon Krom Kimu na USB, czy będzie go można podpiąć tym portem i korzystać z wszystkich możliwości? Dzięki za odpowiedź :)
Myślę że zakup nowego interfejsu będzie świetnym pomysłem, na pewno też nowe Scarletty będą godnym partnerem twoich słuchawek:) interfejs ma wyjście Liniowe, więc można podłączyć go do każdego zestawu hi-fi poprzez wejście Aux, Ale najlepiej wybrać jakieś monitory studyjne zbudowanymi wzmacniaczami, czyli aktywne. Na Musoneo.com Po wpisaniu w wyszukiwarkę na stronie słowa monitory, powinieneś znaleźć różne testy, w tym kilka porównawczych
Myślę że lepiej wyjdziesz na kupieniu starszej używanej generacji:)
@@musoneo Dzięki, w takim razie co myślisz o Scarlett Solo poprzedniej generacji + MidiPlus MI 5 (jakie kable najlepiej?) Jak wygląda kwestia opóźnień jeśli chciałbym podłączyć też piano przez MIDI? Z tego co widziałem, to subwoofer do MidiPlus MI 5 nie będzie potrzebny.
@@kubager nie polecam poprzedniej generacji, biorąc pod uwagę tak duży skok jakościowy w nowej ;) Kable? Tanio i dobrze SSQ, sam używam: musoneo.com/zlacza-trs-ts-xlr-i-rca-e8166. MI 5 to malutkie monitory jak na profesjonalną pracę, ale na początek do produkcji wystarczą:) Jeśli myślisz o subwooferze, to najlepiej wybrać markę, która ma subwoofery w swojej ofercie, żeby wszystko ze sobą było możliwie najlepiej zestrojone.
I jak kupiłes ten interfejs tylko do sluchania muzyki? Mam ten sam dylemat i nie wiem czy to ma w ogóle sens by robil tylko za zewnetrzna karte dzwiekowa.
Mam pytanie. Czy realnie jakość nagrywania w DAW i w ogóle odtwarzania muzyki jest lepsza w porównaniu do 3 generacji?
lepsze przetworniki = większa dynamika = większa szczegółowość = lepsza jakość odtwarzania i nagrywania. Różnica jet naprawdę duża, bo to skok z okolic 110dB dynamiki do 120dB na wyjściach
Witaj! W filmie, gdzie testowałeś słuchawki Beyerdynamic DT770 Pro - 32, 80, 250 Ohm ok 1 rok temu, wspomniałeś, że scarlett nie da sobie rady przy 250 Ohm, a 80 będzie lepszym rozwiązaniem. Rozumiem, że 4. generacja (mam na myśli konkretnie model 2i2) wzmocni już bez problemu 250 Ohm? Czy jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem wciąż będą słuchawki 80 Ohm?
Dobre pytanie!! Tak, jest istotnie więcej mocy na wyjściach słuchawkowych. Co ciekawe, ich impedancja wynosi wg niezależnych pomiarów aż 50 ohm (zwykle to kilka/kilkanaście ohm w przypadku większości interfejsów), co może z kolei powodować kolorację w przypadku słuchawek niskoohomowych, zwłaszcza jeśli ich impednacja wynosi np. ok. 30 ohmów. W praktyce jednak trudno stwierdzić, na ile wysoka impedancja na wyjściach będzie skutkowała jakimiś zmianami w charakterystyce (tu czasem to może być 1dB a czasem 4dB więcej w jakimś pasmie). Fachowcy często mówią o zasadzie 8:1, czyli że dla zachowania liniowości słuchawek ich impedancja powinna być 8 razy większa od impedancji samego wzmacniacza/wyjść. Podsumowując, 4-generacja powinna nawet lepiej sprawdzić się ze słuchawkami wysoko-omowymi, takimi jak 250-ohomowe DT770 Pro, które są minimalnie lepiej zrównoważone pasmowo od 80 ohmowej wersji. Ja jestem fanem nowych słuchawek Beyerdymami, tj. DT700/900 Pro X, to klasa wyżej, ale też są istotnie droższe - ale one właśnie mają niską oporność, więc trzeba byłoby poszukać opinii na temat ich współpracy z tym interfesjem biorąc pod uwagę powyższe;)))
Czy Scarlett jest wystarczający do Shure sm7b? I czy będę potrzebował jakiegoś dodatkowego dynamita?
Spokojnie da radę, jest blisk 70dB wzmocnienia, więc pewnie przy ustawieniu na ok. 90% będzie pełne wzmocnienie, ulepszony tor i mniejszy poziom szumów przełoży się na czystsze brzmienie
Mam pytanie ,czy podpinając jednocześnie do dwóch wejść instrumenty czy mic ,nagrywa na osobnych ścieżkach czy na jednej ,czy można to sobie dowolnie ustawić .Pozdrawiam
Jest dowolność, ale w przypadku 2i2 mamy dwa tory wejściowe, a zatem podłączając mikrofon do wejścia 1 z tyłu i np. gitarę do wejścia 1 z przodu będzie można nagrywać tylko z jednego z nich (któryś przejmie priorytet, nie mam już interfejsu pod ręką żeby to sprawdzić;). To samo dotyczy wejścia nr 2
Czyli mam rozumieć że 2i2 pozwoli mi nagrać na moim DAW dwa osobne ślady. Wokal stereo i np. gitarę?
Projekt w Maschine się nazywał Dzika Kaczka :)
dokładnie! To od nazwy pięknego obiektu na mazuarch, gdzie byłem na krótkich wakacjach, polecam ten i inne fimy na VLOGu: musoneo.com/vlog-2023-08-27-zabralem-maschine-na-wakacje-e8239
Mam pytanie bo posiadam dt 770 32ohm czy jest sens kupowania scarlett solo 4th do odsłuchu tylko muzyki
Jeżeli mam Scarlett 4i4 3rd Gen, to czy warto przeskoczyć na czwartą generację? Jeżeli tak to 2i2, czy również 4i4? 4i4 4rd Gen mam tylko z powodu funkcji PAD, która pozwala okiełznać sygnał wejściowy, szczególnie gitar. Główne rejestruję gitary (elektryczne i akustyczne), zarówno z pluginów, jak i wzmacniacza lampowego oraz klawisze. Zastanawiam się nad nowym interfejsem, ponieważ w moim Scarlecie troszkę nie styka wejście słuchawek (w pewnych pozycjach łapie tylko jedna słuchawka). Alternatywą byłby UAD Volt 176 z uwagi na wbudowany kompresor.
Myślę, że obluzowanie gniazda wskutek intensywnego używania czy mechanicznego uszkodzenia pewnie łatwo naprawić w serwisie elektronicznym. Zmiana na czwartą generację z trzeciej to de facto zmiana klasy interfejsu na wyższą. Volt jest ciekawym interfejsem, ale pod względem parametrów raczej bliżej mu 3-ej generacji niż czwartej. Jeśli jednak miałbyś rejestrować bardzo dużo z wykorzystaniem tego kompresora i jego brzmienie odpowiadałoby Ci, to może to być argument za UA. Ja niestsety nie gram na gitarze, więc testowałem kompresor z mikrofonem który dostałem z zestawie z interfejsem: musoneo.com/profesjonalny-mikrofon-dynamiczny-universal-audio-sd-1-e8107. Na pewno trochę łatwiej pracuje się z sygnałem wstępnie trochę skontrolowanym, z drugiej strony obecne wtyczki brzmią tak dobrze, że moim zdaniem to kwestia workflow, wielkich korzyści z zastosowania sprzętowej kompresji nie widzę, choć tryb Vintage w UA jest fajny i trochę bardziej ukierunkowany na ocieplenie brzmienia niż try Air, który saturuje, ale głównie przynosi rozjaśnienie. Musiałbyś postawić na któreś z tych rozwiązań i sprawdzić ze swoim instrumentem;)
@@musoneo Super! Dzięki wielkie za obszerne informacje!
Nada się ten Scarlett do gier? Głównie do strzelanek gdzie bardzo ważne jest wychwytywanie kroków przeciwnika, do słuchawek AT ad700x albo DT990 Pro?
4 generacja mam mocniejsze wzmacniacze słuchawkowe, więc powinna napędzić 250ohmowe słuchawki:) Do gier? To jest sprzęt do profesjonalnej pracy z dźwiękem!!!
Wychwytywanie kroków w grze to profesjonalna praca dźwiękowa każdego poważnego gracza 😎
Czy jeżeli po podłączeniu interfejs zgłasza się jako nośnik na którym jest oprogramowanie do zainstalowania to czy po usunięciu oprogramowania interfejs znowu poinformuję mnie o tym że jest ono możliwe do zainstalowania? Czy jeden interfejs mogę podłączyć do dwóch komputerów na zmiany i na obydwu zainstalować oprogramowanie?
Mam dylemat teraz czy kupić tego scarletta czy jednak lepiej clarett + ? Dzieki za odpowiedź
Clarett+ to nadal pólka, no teraz może pół-półki wyżej - polecam jeśli potrzebujesz bardzo mocnego wzmacniacza słuchawkowego np. do 250 lub 300 ohomowych słuchawek, Clarett+ ma bardzo mocne wzmacniacze, choć Scarlett też poprawiono bardzo pod tym względem, więc też dadzą radę - Clarett+ zaoferując odrobinę wiecej szczegółowości
Hej. a jak podłączyć Scarleta 2/2 a gitara i Fractalem fm9?
Witam. Ten czy audient id14 mk2??
Zastanawiam się nad zmianą 3 gen na 4 tylko czy będzie słychać różnice na monitorach takich jak Eris 5 xt czy jednak potrzeba nieco wiekszych membran?
Oczywiście różnicę łatwiej zauważyć na większych monitorach, ale i na małych powinna się objawić w formie większej szczegółości i klarowności dźwięku. To jednak aż 12dB różnicy w dynamice!!!!
@@musoneo dzięki za odpowiedź, pozostaje mi teraz zdecydować się na wersję
Czy interfejs 2i2 4th gen nada się do BT770 Pro 250ohm?
Miałem solo 2 gen. Jako DAC to straszne g. Jako wzmacniacz słuchawkowy też.
2i2 4 ma wyjście słuchawkowe
32mW przy 33ohm. To bardzo słabo. Szukaj czegoś co ma przy 33ohm, 1W i więcej.
Na ASR, jest test 3 wersji.
Czy pojawi się może 8i6 w 4 Gen???
Wiadomo coś kiedy może być nowa Arturia? Zastanwiam się właśnie pomiędzy Focusrite a Arturią. Jednak bardziej skłaniam się ku Arturii i pewnie nowsza generacja też będzie fajna
Minifuse 4 pojawił się w sprzedaży niecały rok temu, więc liczyłbym minimum rok-dwa lata
Minifuse to też fajne interfejsy, są bezpośrednią konkurencją dla 3 generacji Scarlett. Scarlett 4 jakościowo plasuje się już wyżej, co też ma odzwierciedlenie w cenie.
Solo 4 nie ma pokrętła mixu.
Z poziomu softu w tym modelu można regulować mix, tj. proporcje mikrofonu do DAWa?
Na moment kiedy przygotowywałem prezentację oprogramowanie jeszcze było dopracowywane, ale tak w mikserze zawsze można ustalić wysterowanie/wzmocnienie mikrofonu.
@@musoneo Spytam o jeszcze 2 rzeczy, może akurat pamiętasz.
Który z tych dwóch interfejsów lepiej wybrać, jeśli weźmiemy pod uwagę latencję oraz szumy mikrofonu?
Dodatkowo czy Solo 4 generacji również nie rzuca głośności równo na obydwa kanały, tylko prawy zaczyna grać wcześniej i jak ma się do tego ten problem w Audiencie?
Solo 4 generacji czy konkurencyjny Audient iD4 MkII?
Z tego co wiem, niektóre osoby irytuje pokrętło cyfrowe głośności, gdyż się resetuje czy coś takiego po wyłączeniu PC i dodatkowo nie ma osobnego pokrętła słuchawek, dlatego się zastanawiam nad tymi dwoma.
Obecnie mam 2i4 w generacji, ale przerywa i muszę wymienić (dodatkowo wyjście słuchawek dawno się uszkodziło nie wiadomo z jakiego powodu i przerywa).
Cześć. Mam solo gen3 i sygnał audio podawany na monitory jest dość cichy (potencjometry w monitorach i interfejsie prawie na full muszę dać ). Czy w przypadku gen4 będzie głośniej?
Hmm, to może być kwestia czułości wejść samych monitorów, może ustawienia wzmocnienia? Trudno mi powiedzieć, bo ja np. w swoich APS Aeon mam tak duży zakres że zawsze jestem w stanie się dopasować do sygnału z interfejsu. U mnie wszystko śmigało i nie przestawiałem czułości.
Czy volume/gain na słuchawki działa niezależnie od tego na monitory ? W sensie ze jak wyciszę monitory do 0 to na słhcawkach nadal mogę słuchać i kontrolować volume/gain? Albo wyciszyć słuchawki a słuchać na monitorach ?
tak, regulacja jest osobna:)
@@musoneo Dzięki wielkie
Zamienili combo porty na 2 osobne jacki i 2 xlry, czyli mamy teraz 4 wejścia, czy można mieć odpalone 4 na raz?
podpięte tak, obsługiwane nie;)
czy to będzie dobry wybór jako pierwszy interfejs do nagrywania wokalu/podcastów pod mikrofon shure 58A?
Chodzi mi o Solo
@@weronikazarzycka1476 Będzie ale nie ma sensu kupować 4Generacji. Lepiej znaleźć Solo Gen2 w fajnej kasie
@@Aldrenas kompletnie nie, gen2 to już prehistoria
@@noiseconnector Jakiś argument za tym? Dlaczego nie jest to dobry sprzęt na pierwszy interfejs do nagrywania wokalu?
@@Aldrenas Po pierwsze - poziom jakości jaki jest w urządzeniach na rynku, a tym jaki był 7 lat temu to naprawdę dużo. I tu nie chodzi o samego Focusrite'a, ale po prostu jak wyglądał rynek. Nowa generacja prezentuje poziom, który był dostępny wtedy w rozwiązaniach za ładnych kilka tysięcy złotych, druga rzecz to gwarancja, którą masz na trzy lata na nowe urządzenie, więc w razie czego masz spokój, a kolejna to potencjalne wsparcie, które Focusrite utrzymuje bardzo długo, więc kupując dzisiaj nowe urządzenie to masz spokój na wiele lat.
That's just like my opinion, man
Zdecydowanie lepszym wyborem będzie bardzo nie doceniana firma M audio najwyższy model tej firmy jest po prostu świetny i pod względem preampòw jak i jakość wykonania bije focusrite na głowę gdzie pod spodem nie pisze made in China , mega stabilne sterowniki i radzi sobie z każdym sprzętem czy to sm7b czy słuchawkami 600 ohm gdzie Scarlet i 600 ohm nie ma mowy .
Nowy Scarlett powinien dać radę z SM7B, zawsze można też o kilka dB wzmocnić sygnał po nagraniu albo zrobić to wtyczkę w programie do streamingu, np. OBS. Z tego co patrzyłem M Audio wyposaża swoje interfejsy w znacznie słabsze przetworniki niż nowy Scarlett (patrzę głównie na dynamikę), więc nie mozna ich moim zdaniem porównać bezpośrednio. 600-ohmowe słuchawki powstały m.in. z myślą o realizatorach w rozgłośniach radiowych, by przy mocnych wzmacniaczach w konsolach przypadkowy "wybuch" dźwięku nie mógł uszkodzić słuchu. Generalnie większość słuchawek audiofilskich to góra 300 ohmów.
@@musoneo Jeśli chodzi o niższe modele M audio to się zgodzę ale M audio 19214 Już ma 113 db to więcej niż cała seria Scarlet 3 gen nawet nawet 18i20. 19214 jest wykonany bardzo solidnie w porównaniu do całej serii Scarlet i ma większy odstęp od szumów. Proszę się przyjrzeć modelowi Air 19214 pozdrawiam.
@@Grzegorz70-c5j No właśnie, a nowy scarlett ma 120 dB dynamiki na wyjściach. Ja kiedy przesiadłem się ze starego RME UC 113dB dynamiki na Babyface Pro FS 118dB dynamiki, to pamiętam żeby była to naprawdę istoatna różnica. M-Audio zdaje się mieć fajny stosunek ceny do możliwości (dużo we/wy), ale pod względem parametrów to półka niżej - stąd tytuł mojego filmu :)))
@@musoneo Panie Macieju tak naprawdę już przy 113 db można osiągnąć prowesjonalną jakość dużo sprzętu droższego ma gorsze parametry niż Air19214 i przy tych parametrach można kręcić już bity na wysokim poziomie kwestia wiedzy i miksu, w tych czasami mało który sprzęt nie jest wykonany w Chinach, a Air 19214 w tej cenie jest wykonany bardzo solidnie jest czy to wewnątrz czy na zewnątrz. Bardzo fajnie by było gdyby gdyby Pan wziął ten model do testów i wyraził swoją szczerą opinie bo tak naprawdę to bardzo dobry sprzęt leczy nie promowany i niedoceniany .
Jaka jest polska cena Focusrite Scarlett Solo 4gen ?
nie znam jeszcze cen, ale obstawiam że Solo będzie kosztował ok. 700 zł, a 2i2 999 zł, sugerowane ceny w EUR na stronie: focusrite.com/scarlett/4th-generation
już wiadomo, sugerowany detal 650 za Solo i 950 zł za 2i2
scarlett czy audient id4?
Zasadne pytanie! Oba interfejsy są teraz w podobnej cenie, funkcjonalnie czyli pod względem ilości we/wy są identyczne. Audient ma wyższej klasy przetworniki (126dB na wy) i preamp z wielkoformatowej konsoli, z drugiej strony Focusrite też ma ogromne tradycje w tworzeniu outbourdu i ich preampy też są bardzo dobre, w dodatku mają funkcję Air, która pomawa uzyskać atrakcyjne, rozjaśnione nieco brzmienie. Focusrite oferuje bogatszy pakiet oprogramowania (więcej instrumentów i efektów wirtualnych), co może stanowić cenny dodatek dla początkujących, którzy przez lata nie zgromdzili jeszcze biblioteki VST. No i pytanie, który jest ładniejszy?:)
@@musoneo dzieki za opowiedz! glownie chodzi mi o dane techniczne, wyglad i oprogramowanie nie ma znaczenia :)
ostrość w kamerze ustawiaj ręcznie bo gubi się
Wiadomo;) liczyłem na rozpoznanie mojego lewego oka, ale przy większych odległościach Fujik faktycznie się gubi - i może wzrok kierowałem na interfejs za często:)
Poleci ktos jakis niedrogo interfejs z zewnętrznym zasilaniem? Na interfejsach zasilanych usb mam straszne zaklocenia slyszalne w monitorach i nie umiem poradzic sobie z pętlą masy :( help
sugeruję podłączyć wszystko pod przedłużacz wpięty w jedno gniazdko w ścianie na początek. Nie jestem przekonany czy zewn. zasilanie rozwiąże sprawę. A jeśli pytasz to zewn. zasilanie ma np. mój Antelope Audio Discrete 8 Pro:))) Generalnie większe interfejsy wymagają zasilania, bo z USB trudno niekiedy zapewnić odpowiedniej mocy prąd np. preampom mikrofonowm. Ale będę pewnie niedługo większe wersje nowych Scarlettów
Czy wie ktoś czy jak podłączę słuchawki z mikrofonem hyperx cloud II do wejścia słuchawkowego to będzie działać mikrofon wbudowany do słuchawek?
nie, to jedynie wyjęscie słuchawkowe, bez możliwości przyjmowania sygnału z zewn.
Aha bo chciałem używać też do gier słuchawki z mikrofonem. Wiesz może czy jest jakaś znaczna różnica w jakości dźwięku między 3 a 4 generacją solo ?
@@musoneo
👍
Da vodka 🥴👍
Jeśli nie zależy Wam na pokrętłach głośności to karta ESI MAYA 22 USB zewnętrzny włącznik 48V zasilania phantom z sygnalizacją ( po akualizacji można łączyć przez 3.0) jest wystarczająca i kosztuję około 300 zł
Mam 2i4 2nd gen - warto przejść na 4th gen?
Zdecydowanie! Dynamika przetworników to naistotniejszy parametr, który decyduje o postrzeganej jakości dźwięku, tj. szczegółowości, klarowności, głębi sceny itd. a tu mamy 120 dB (vs 108 dB w trzeciej generacji), są o wiele lepsze i głośniejsze wzmaki słuchawkowe, czystszy tor mikrofonowy z przeprojekowanym trybem Air (teraz w dwóch wariantach). Właściwie to mogłaby być zupełnie nowa seria o innej nazwie, więc myślę o że o zachowaniu nazwy zadecydowały względy marketingowe;)
jak zawsze jesteś niezawodny :D pokuszę się w przyszłym roku! @@musoneo
@@PanAjken Ha ha! No, w tym wypadku trudno być niezadowolonym;) Ale przypomniało mi się że zapomniałem wytknąć jednego minusa: w zestawie jest bardzo krótki kabel USB - akurat do laptopa, ale jeśli ktoś chce podłączyć do komputera stacjonarnego i potrzebuje więcej niż 1m, to od razu może zamawiać dodatkowy kabelek:)
Ja wybrałem Arturie wygrała masa oprogramowania. I nie agresywna reklama a ten Focus zarz z lodówki mi wyskoczy
Jaki nowy standard. Ale ściema. Wielki minus za wchodzenie w tyłek najbardziej chciwej firmie kart audio.
Nie wiem skąd taka opinia, że akurat ta firma jest "chciwa";) Film albo oznaczam jako sponsorowany albo o tym mówię w samym filmie (albo jedno i drugie), co nie oznacza że nie staram się obiektywnie wskazać co uważam za plus a co za minus. "Sponsorowany" to zresztą duże słowo - po prostu muszę jakoś rozliczyć czas poświęcony na instalację, testowanie, nagrywanie i montowanie filmu. Zupełnie szczerze wydaje mi się, że ten interfejs nieźle plasuje się na rynku z przetwornikami o dynamice aż 120dB - do niedawna takie parametry były zarezerwowane dla o wiele droższych interfejsów (np. RME Babyface Pro FS ma tylko 118dB dymamiki na głównych wyjściach, Audiofuse 119dB, ale np. tylko 102 na wyjściu słuchawkowym). RME jest jednak znacznie bardziej elastyczne jeśłi chodzi o ustawienia, ma wbudowany DSP z korektorami w każdym kanale, Audiofuse ma inserty, we gramofonowe itd. Scarlett poza świetnymi w tej klasie cenowej ma też bardzo dobrą ofertę dołączonego oprogramowania na start. Jest w czym wybierać;)
@@musoneochciwa ponieważ bardzo słabym elementem Focusrite to software od ustawień Focusrite control. Kompletnie nieintuicyjny i trudny w obsłudze. Wypuszczają w końcu nowy Focusrite Control 2 prostszy, lepszy i co się okazuje? Tylko dla modeli 4 generacji. Kompletny brak szacunku do właścicieli choćby tylko 3 generacji. Ma Pan dużo większą wiedzę ode mnie w zakresie audio i wie Pan, że poza dynamiką wejść mikrofonu i bajerami typu autogain, które nie są konieczne, wielkiej różnicy nie ma w porównaniu ze starszą generacją. Mało kto pisze o problemach z wyjściem słuchawkowym jeśli korzystamy ze słuchawek mniej niż 80 ohm. Proszę porównać poziom szumu mikrofonu z tańszym i starszym Tascam'em us-2x2hr. Jest Pan jednym z nielicznych popularnych specjalistów, na podstawie Pana recenzji sporo osób zdecyduje się kupić kartę Focusrite'a. Brakuje rzetelnych porównać z wieloma innymi tańszym kartami, które są na rynku podając konkretne dane technicznie w parze.