Stanisławie co do druciarstwa zgadzam się. Nie dyskredytuj jednak Arduino, ESP32 i różnych modułów do nich. Uwierz mi że wiele płyt elektronicznych różnych urządzeń sterowników działa na podobnych lub takich samych podzespołach jak w tych płytkach. Po prostu tutaj prace nie zostały wykonane porządnie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zaprojektować własną płytke PCB w którą np. wpina się np. ESP32 jako serce układu i obudować ją różnymi przekaźnikami, gniazdami na czujniki. Tu zostało to wykonane niechlujnie i z brakiem poszanowania zasad bezpieczeństwa.
Otóż to - wiele komercyjnych produktów zawiera dokładnie takie same układy. Mają tylko znacznie więcej testów, fibalną wersję z dedykowanym pcb (a nie prototyp), dokumentację i SUPPORT. O ile w DIY przy odrobinie samozaparcia pierwsze elementy da się zrobić, to niestety ostatnie będzie tak długo jak długo autor będzie zdrowy i żywy…
A odnośnie recyrkulacji - znam przypadek gdzie cyrkulacja chodziła grawitacyjnie i zawsze woda od razu była gorąca w kranie. Fakt że instalacja była kiepsko zaizolowana i przewalało to koszmarne ilości ciepła włączane (i może dlatego działało bo różnica temp była wielka). Po dołożeniu jednak drugiego pionu trzeba było dać pompę i teraz o ile pompa nie chodzi ciągle (marnowanie ciepła na straszliwą skalę bo rury dalej kiepsko izolowane) tylko cyklicznie to jeszcze piony podbierają sobie wodę bo „majster” nie dał zaworów zwrotnych per pion tylko jeden zbiorczo. Brakuje też temperaturowej kompensacji przepływu między pionami bo krótszy dawno gorący a dłuższy trzeba czekać 2-3min aż woda doleci. Dodam że krótszy jest nowy. Tak więc można grawitacyjnie, ale jak w przypadku grawitacyjnych instalacji C.O. - trzeba to wykonać dobrze! A to wymaga wiedzy i doświadczenia, bo dziś nigdzie już chyba tego nie uczą. Tylko daj kolejną pompę i będzie git. A że prąd też kosztuje to już nie problem instalatora. Inwestor sobie poradzi, bo prąd jest z gniazdka…
Wypraszam sobie to, że nikt nie izoluje kolan PP-R. Ja mam na zasilaniu od pompy między kolanami izolację 9mm (bardzo ładnie zrównało się z kolanami) a na to jeszcze 20mm podocinane na 45* tak aby to wyglądało estetycznie i spełniało swoją rolę, w stronę pompy 9+13mm a wszystkie pozostałe 9+9 tak aby pozakrywać te nieszczęsne kolana. Powiem jedno, jak dołożyłem izolacji to dało się to odczuć po temperaturze w maszynowni i w buforze. Koszt izolacji zwrócił się w sezonie. Druga sprawa mówicie, że PP-R wylatuje aby zachować przepływy, na PP-R nie da się zachować? Chyba się da dobierając odpowiednią średnice. Miedź bardzo fajnie wygląda, szczególnie jak jest estetycznie gięta ale druga sprawa to koszt. Bardzo wiele pomp w mojej okolicy jest podłączanych na PP-R właśnie ze względu na koszta.
@@mateuszwajcheprzeloz3737 Tak, jeżeli masz wpięty równolegle, jak masz szeregowo na powrocie to gdzie powędruje zimna jak nie na podłogę? Ja wiem jak działa bufor i jaką rolę spełnia ale całe to podłączanie szeregowo jest takim mitem...
@@lukaszlesniak jezeli masz malo wody w instalacjii to pompa ochlodzi ta sama wode powiedzmy dwukrotnie, co sie przelozy tez na dluzszy defrost, bufor przeciwdziala obnizeniu temperatury calej instalacji, o to mi chodzilo.
Przerobić klimatyzator na pompę ciepła można na wiele sposobów jeżeli chodzi o kulturę techniczną. Tutaj, autor mimo, że się sie dość napracował jednak niezawodność i bezpieczeństwo tego jak połączył elektrykę z wodą pozostawia trochę do życzenia. Na swoim kanale YT prezentuje jak można zrobić pompę ciepła z klimatyzatora na duzo wyższym poziomie kultury technicznej wykorzystując mój autorski sterownik typu AHU który zastępuje jednostkę wewnętrzną w całości, i eliminuje 90% tej druciarni, którą tutaj widać. Zapraszam :)
Panie Stanisławie na dzień dzisiejszy 80% procent pomp działa na sygnale pwm i to renomowanych firm i dzialaja bez bufora na samej delcie i krzywej grzewczej bufor równolegle wystepuje przeważnie w urządzeniach które sa poprostu slabe technologicznie z slabym softem sterowaniem pozdrawiam
Wygląda jak robota właściciela domorosłego elektronika. Raczej deweloper lub elektryk dewelopera nie traciłby czasu na takie dłubanie, tylko zamontował chiński gotowy sterownik. Mój sterownik terrarium wyglada podobnie (ale ja mam izolowane przewody 🤣)
Cyrkulacja do 60mkw domku, po co? Chyba, że rurki cwu w podłodze bez ocieplenia. Jeśli już ma być cyrkulacja to nie tylko pompka cyrkulacyjna, ale z odpowiednim sterowaniem (termostat, timer).
5:30 można kiedyś odcinek o izolacji przewodów klimatyzacji 😊 bo często widzę na nieogrzewanych strychach ponad 10 mb tylko w tej białej izolacji 😊 i tam w większości ogrzewają klimatyzacjami więc ciekawi mnie jakiej izolacji wymagają normy i jakie straty to generuje 😊
Przykre bo tak się kończy DIY jeśli autor nie weźmie pod uwagę że może go kiedyś braknąć. Zostawi wtedy rodzinę z choćby i najlepszym funkcjonalnie rozwiązaniem, które niestety jest kompletnie nie serwisowane. Jak braknie autora, to cała jego robota przy pierwszej najdrobniejszej awarii jest do kompletnego wycięcia i wymiany na coś, co przeciętny Henio hydraulik ogarnie. Dlatego jak już robicie DIY to róbcie to solidnie, przejrzyście, dołączajcie dokumentację, wydzielajcie moduły funkcyjne i zostawcie w domu gotowe zaprogramowane moduły na ew. podmiankę jak coś „siądzie”. I jak najmniej niefabrycznych elementów… trudny kompromis jak ktoś naprawdę technicznie wymiata bo nikt poza nim tego nie ogarnie.
doceniam ze ktos samodzielnie musial sie wiele natrudzic zeby to zbudowac a ze nie wyszlo ;) pojedynczy polak sam cos zrobil, docenmy to, nie takie rzeczy wielkie korpo pierniczyly po calosci, pojdzie na kurs jakis, porobi i za 3 razem bedzie dobrze :) tylko ze wlasnie trafia na koniec socjalizmu i sa juz pompki za 5k wiec nie trzeba az tak sie meczyc, kombinowanie tego pana wzielo sie ze zlodziejskich cen producentow pomp i to oni powinni dostac po lapach a nie biedaki probujace przezyc i nie truc spoleczenstwa bezklasowymi piecami no ale tutaj to koszta dwa razy :) edukacja nie jest za darmo
I dlatego dzwoniłem do Pana o poradę.... Bo jak bym miał takich fachowców wziąść i zapłacić za taka robotę to wolę zrobić sam... Ale może jednak wybierzecie się na podlasie żeby złożyć mi kotłownię pozdrawiam 😉
Przyjechał instalator od gotowych pc do instalacji z przeróbką klimy, to nie mogło sie dobrze skończyć. Szkoda klienta, przede wszystkim dlatego że dobrał na sam koniec złego fachowca do tego zadania . Ludzie nie bierzcie do przerobionych klim zwyklych hydraulików , tu trzeba już kogoś kto ma wiecej oleju w głowie.
Co twoim zdaniem można było z tym zrobić? Pompa źle podłączona, zasobnik źle dobrany, Naczynie przeponowe niewłaściwe, Elektronika ulepiona w garażu przez domowego Magika, żadnych zasad bezpieczeństwa.
Żenada.Poza pastwieniem się nad amatorska samoróbką nic w tym video nie ma. Pokaż pompę ciepła skonstruowaną przez siebie a nie gotowiec to porównamy przepaść technologiczną.
Ale tytuł nie jest mylący, więc chybiony strzał że jakaś żenada. Pan Stanisław nie musi sam konstruować pomp żeby ocenić „takie coś” co na pierwszy rzut oka nigdy nie powinno powstać. Co jak co, ale akurat Pan Stanisław ma kompetencje aby takie „wynalazki” odpowiednio skomentować. Pozdrawiam serdecznie
tu nie ma przymusu być, Trzeba takie rzeczy mówić głośno ktoś ulepił takiego śmiecia skasował klienta który teraz znów musi płacić żeby było zrobione jak należy
Szanuje osoby które umieją sami przerabiać/konstruowac urządzenia i sterowniki ale tutaj? Takie druciarzów to można zrobić u siebie w domu ale nie u kogoś… nie twierdzę że kros się przy tym nie napracował ale słabo to wygląda od strony elektrycznej/elektronicznej. Oprócz działania urządzenia powinny być zapewnione rozsądne standardy bezpieczeństwa których tu nie ma.
@@Muflon_Wladca_Sanuto właśnie wygląda mi raczej na samoróbke właściciela (poprzedniego? zmarłego?) który miał zacięcie elektroniczne i spory kawał wiedzy. Widać że rozwiązanie było modyfikowane, rozbudowywane… tak wygląda właśnie jak się coś u siebie w domu dłubie gdzie nie jest to jakaś konkretna wersja, z dokumentacją, obudowami…
Gdyby ludzi z taką wiedzą jak wykonawca beczkowa to nadal grzałbyś dom ogniskiem… autor filmu pastwi się na ewidentnie prototypowej instalacji której autor zapewne nie dał już rady wykończyć z jakiegokolwiek powodu. W życiu nie uwierzę że jakaś firma komercyjnie komuś coś takiego zrobiła.
Dlaczego odradzasz roztwór glikolu w monobloku?
Wyśmiana przeróbka to teraz pośmiejmy się ile ta nowa pompa kosztowała?
Stanisławie co do druciarstwa zgadzam się. Nie dyskredytuj jednak Arduino, ESP32 i różnych modułów do nich. Uwierz mi że wiele płyt elektronicznych różnych urządzeń sterowników działa na podobnych lub takich samych podzespołach jak w tych płytkach. Po prostu tutaj prace nie zostały wykonane porządnie.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie by zaprojektować własną płytke PCB w którą np. wpina się np. ESP32 jako serce układu i obudować ją różnymi przekaźnikami, gniazdami na czujniki. Tu zostało to wykonane niechlujnie i z brakiem poszanowania zasad bezpieczeństwa.
Otóż to - wiele komercyjnych produktów zawiera dokładnie takie same układy. Mają tylko znacznie więcej testów, fibalną wersję z dedykowanym pcb (a nie prototyp), dokumentację i SUPPORT. O ile w DIY przy odrobinie samozaparcia pierwsze elementy da się zrobić, to niestety ostatnie będzie tak długo jak długo autor będzie zdrowy i żywy…
A odnośnie recyrkulacji - znam przypadek gdzie cyrkulacja chodziła grawitacyjnie i zawsze woda od razu była gorąca w kranie. Fakt że instalacja była kiepsko zaizolowana i przewalało to koszmarne ilości ciepła włączane (i może dlatego działało bo różnica temp była wielka). Po dołożeniu jednak drugiego pionu trzeba było dać pompę i teraz o ile pompa nie chodzi ciągle (marnowanie ciepła na straszliwą skalę bo rury dalej kiepsko izolowane) tylko cyklicznie to jeszcze piony podbierają sobie wodę bo „majster” nie dał zaworów zwrotnych per pion tylko jeden zbiorczo. Brakuje też temperaturowej kompensacji przepływu między pionami bo krótszy dawno gorący a dłuższy trzeba czekać 2-3min aż woda doleci. Dodam że krótszy jest nowy. Tak więc można grawitacyjnie, ale jak w przypadku grawitacyjnych instalacji C.O. - trzeba to wykonać dobrze! A to wymaga wiedzy i doświadczenia, bo dziś nigdzie już chyba tego nie uczą. Tylko daj kolejną pompę i będzie git. A że prąd też kosztuje to już nie problem instalatora. Inwestor sobie poradzi, bo prąd jest z gniazdka…
Witam Panie Stanisławie.Jak wyglada z kosztami na 80m2 po podlodze z wykorzystaniem obecnych kaloryferów (1 pierto)
Dzień dobry proszę o kontakt na priv.
Wypraszam sobie to, że nikt nie izoluje kolan PP-R. Ja mam na zasilaniu od pompy między kolanami izolację 9mm (bardzo ładnie zrównało się z kolanami) a na to jeszcze 20mm podocinane na 45* tak aby to wyglądało estetycznie i spełniało swoją rolę, w stronę pompy 9+13mm a wszystkie pozostałe 9+9 tak aby pozakrywać te nieszczęsne kolana. Powiem jedno, jak dołożyłem izolacji to dało się to odczuć po temperaturze w maszynowni i w buforze. Koszt izolacji zwrócił się w sezonie. Druga sprawa mówicie, że PP-R wylatuje aby zachować przepływy, na PP-R nie da się zachować? Chyba się da dobierając odpowiednią średnice. Miedź bardzo fajnie wygląda, szczególnie jak jest estetycznie gięta ale druga sprawa to koszt. Bardzo wiele pomp w mojej okolicy jest podłączanych na PP-R właśnie ze względu na koszta.
Dlaczego bufor jest podłączony równolegle ?
Mysle ze mozna by bylo podlaczyc go na powrocie. Do takiej malej instalacji? Bezsensowny koszt pompy obiegowej.
@@mateuszwajcheprzeloz3737 bez sensu podłączać bufor szeregowo na powrocie. Co miało by to dać? no chyba że z grzałką jako buster do defrostu.
@@lukaszlesniak Bufor magazynuje energie, ktora w czasie defrostu pompa pobiera i nie wychladza podlogi.
@@mateuszwajcheprzeloz3737 Tak, jeżeli masz wpięty równolegle, jak masz szeregowo na powrocie to gdzie powędruje zimna jak nie na podłogę? Ja wiem jak działa bufor i jaką rolę spełnia ale całe to podłączanie szeregowo jest takim mitem...
@@lukaszlesniak jezeli masz malo wody w instalacjii to pompa ochlodzi ta sama wode powiedzmy dwukrotnie, co sie przelozy tez na dluzszy defrost, bufor przeciwdziala obnizeniu temperatury calej instalacji, o to mi chodzilo.
Przerobić klimatyzator na pompę ciepła można na wiele sposobów jeżeli chodzi o kulturę techniczną. Tutaj, autor mimo, że się sie dość napracował jednak niezawodność i bezpieczeństwo tego jak połączył elektrykę z wodą pozostawia trochę do życzenia. Na swoim kanale YT prezentuje jak można zrobić pompę ciepła z klimatyzatora na duzo wyższym poziomie kultury technicznej wykorzystując mój autorski sterownik typu AHU który zastępuje jednostkę wewnętrzną w całości, i eliminuje 90% tej druciarni, którą tutaj widać. Zapraszam :)
Panie Stanisławie na dzień dzisiejszy 80% procent pomp działa na sygnale pwm i to renomowanych firm i dzialaja bez bufora na samej delcie i krzywej grzewczej bufor równolegle wystepuje przeważnie w urządzeniach które sa poprostu slabe technologicznie z slabym softem sterowaniem pozdrawiam
Straszna amatorszczyzna tam była. Dobra robota z Waszej strony jak zwykle.
Dziękuje pozdrawiam
Esp i ekran po i2c 😅. A ta pompka pod skosem to nie była od cyrkulacji?
To była Pompa do centralnego ogrzewania
Stanisław ostatnio w Aristona wchodzisz? Miłość do Junkers/Bosch jeszcze się tli czy osłabła?
Można prosić o ofertę na ten sprzęt? Z montażem lub bez. Na meila najlepiej
Stanleyu, ty jak zwykle w formie, nawet po paprokach potrafisz zrobić jak należy
Wygląda jak robota właściciela domorosłego elektronika. Raczej deweloper lub elektryk dewelopera nie traciłby czasu na takie dłubanie, tylko zamontował chiński gotowy sterownik. Mój sterownik terrarium wyglada podobnie (ale ja mam izolowane przewody 🤣)
Klient kupił ten dom od dewelopera razem z tym urlopem. Pozdrawiam
Deweloper chciał tanio, albo sam zrobił i teraz twierdzi że ktoś mu tak zamontował
To robota dewelopera
@@StanisawMigasto niewiarygodne….serio martwie się jak wygląda reszta domu….
Cyrkulacja do 60mkw domku, po co? Chyba, że rurki cwu w podłodze bez ocieplenia. Jeśli już ma być cyrkulacja to nie tylko pompka cyrkulacyjna, ale z odpowiednim sterowaniem (termostat, timer).
Są takie inteligentne co same się uczą trybu życia domowników
5:30 można kiedyś odcinek o izolacji przewodów klimatyzacji 😊 bo często widzę na nieogrzewanych strychach ponad 10 mb tylko w tej białej izolacji 😊 i tam w większości ogrzewają klimatyzacjami więc ciekawi mnie jakiej izolacji wymagają normy i jakie straty to generuje 😊
@@kamilk1403 wydaje mi sie ze ta biala izolacja wystarczy, nigdy nie widzialem zeby ktos dodawal jakas dodatkowa
17:00 z pompy cieknie :P
Gratuluję spostrzegawczości👍
Przykre bo tak się kończy DIY jeśli autor nie weźmie pod uwagę że może go kiedyś braknąć. Zostawi wtedy rodzinę z choćby i najlepszym funkcjonalnie rozwiązaniem, które niestety jest kompletnie nie serwisowane. Jak braknie autora, to cała jego robota przy pierwszej najdrobniejszej awarii jest do kompletnego wycięcia i wymiany na coś, co przeciętny Henio hydraulik ogarnie. Dlatego jak już robicie DIY to róbcie to solidnie, przejrzyście, dołączajcie dokumentację, wydzielajcie moduły funkcyjne i zostawcie w domu gotowe zaprogramowane moduły na ew. podmiankę jak coś „siądzie”. I jak najmniej niefabrycznych elementów… trudny kompromis jak ktoś naprawdę technicznie wymiata bo nikt poza nim tego nie ogarnie.
te sterowanie tą chińską pompą ciepła chyba jakiś alarmowiec robił xD
Super 👌 👍🙋 pozdrawiam
Legancko !!!!
Piękna robota pozdrawiam💪🥇😉
Oglądam i przecieram oczy ze zdumienia :)
Mam u siebie PC 16 KW split na ściśnie i nie przenosi wibracji
Pewnie 40 tys skasował dlatego tak śmieje się 🫣
o kurcze ale wynalazek
doceniam ze ktos samodzielnie musial sie wiele natrudzic zeby to zbudowac a ze nie wyszlo ;) pojedynczy polak sam cos zrobil, docenmy to, nie takie rzeczy wielkie korpo pierniczyly po calosci, pojdzie na kurs jakis, porobi i za 3 razem bedzie dobrze :) tylko ze wlasnie trafia na koniec socjalizmu i sa juz pompki za 5k wiec nie trzeba az tak sie meczyc, kombinowanie tego pana wzielo sie ze zlodziejskich cen producentow pomp i to oni powinni dostac po lapach a nie biedaki probujace przezyc i nie truc spoleczenstwa bezklasowymi piecami
no ale tutaj to koszta dwa razy :) edukacja nie jest za darmo
Ale rzeźba zrobiona Janusz robił ?
Ta „pompa” to niezły frankenstein… po tym filmie niewiele chyba mnie zaskoczy….
Nas też bardzo zaskoczyła😂😂
Niby całe życie człowiek się uczy… a ten wynalazek to przecież jest zagrożeniem dla życia i zdrowia użytkownika, to nawet nie jest „błąd w sztuce”….
Ciekawe ile ktoś zapłacił za tą pierwszą instalację? Ogólnie to dobrze, że chata nie spłonęła.
Dramat
I dlatego dzwoniłem do Pana o poradę.... Bo jak bym miał takich fachowców wziąść i zapłacić za taka robotę to wolę zrobić sam... Ale może jednak wybierzecie się na podlasie żeby złożyć mi kotłownię pozdrawiam 😉
Przyjechał instalator od gotowych pc do instalacji z przeróbką klimy, to nie mogło sie dobrze skończyć. Szkoda klienta, przede wszystkim dlatego że dobrał na sam koniec złego fachowca do tego zadania . Ludzie nie bierzcie do przerobionych klim zwyklych hydraulików , tu trzeba już kogoś kto ma wiecej oleju w głowie.
Co twoim zdaniem można było z tym zrobić? Pompa źle podłączona, zasobnik źle dobrany, Naczynie przeponowe niewłaściwe, Elektronika ulepiona w garażu przez domowego Magika, żadnych zasad bezpieczeństwa.
Żenada.Poza pastwieniem się nad amatorska samoróbką nic w tym video nie ma. Pokaż pompę ciepła skonstruowaną przez siebie a nie gotowiec to porównamy przepaść technologiczną.
Ale tytuł nie jest mylący, więc chybiony strzał że jakaś żenada.
Pan Stanisław nie musi sam konstruować pomp żeby ocenić „takie coś” co na pierwszy rzut oka nigdy nie powinno powstać. Co jak co, ale akurat Pan Stanisław ma kompetencje aby takie „wynalazki” odpowiednio skomentować. Pozdrawiam serdecznie
tu nie ma przymusu być, Trzeba takie rzeczy mówić głośno ktoś ulepił takiego śmiecia skasował klienta który teraz znów musi płacić żeby było zrobione jak należy
Szanuje osoby które umieją sami przerabiać/konstruowac urządzenia i sterowniki ale tutaj?
Takie druciarzów to można zrobić u siebie w domu ale nie u kogoś… nie twierdzę że kros się przy tym nie napracował ale słabo to wygląda od strony elektrycznej/elektronicznej. Oprócz działania urządzenia powinny być zapewnione rozsądne standardy bezpieczeństwa których tu nie ma.
@@Muflon_Wladca_Sanuto właśnie wygląda mi raczej na samoróbke właściciela (poprzedniego? zmarłego?) który miał zacięcie elektroniczne i spory kawał wiedzy. Widać że rozwiązanie było modyfikowane, rozbudowywane… tak wygląda właśnie jak się coś u siebie w domu dłubie gdzie nie jest to jakaś konkretna wersja, z dokumentacją, obudowami…
Takich wykonowcow powinni zaczac beczkowac.
Tortury najlepiej zacznij od siebie
Skoro bronisz takiego gościa co to tak pięknie spier..... to mamy pierwszego do zabeczkowania.
Gdyby ludzi z taką wiedzą jak wykonawca beczkowa to nadal grzałbyś dom ogniskiem… autor filmu pastwi się na ewidentnie prototypowej instalacji której autor zapewne nie dał już rady wykończyć z jakiegokolwiek powodu. W życiu nie uwierzę że jakaś firma komercyjnie komuś coś takiego zrobiła.
@@bartowl Od kiedy jesteśmy na Ty? Następny do beczki.