ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ 90-85 - Παράταση | Πρόκριση στους 4 του Πρωταθλήματος 2003-04

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 мар 2022
  • Με τον Λάζο, τον Μητσάρα, Ηλιάδη, Παυλίδη και τα υπόλοιπα αλάνια του Λευτέρη Κακιούση που δε μασούσαν πουθενά, ήρθε η 2η νίκη-πρόκριση στην 4αδα του πρωταθλήματος. Σ΄ έναν σκληρό, συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση μετά το 79-79 της κανονικής διάρκειας.
    Ακολούθησαν φυσικά, τρελά πανηγύρια των παιχτών με τον κόσμο στο κατάμεστο Ιβανώφειο.
    από ρεπορτάζ:
    Ο Ηρακλής θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 κατηγορίας μπάσκετ.
    Ο «Γηραιός» επικράτησαν του ΠΑΟΚ με 90-85 στην παράταση, με τον κανονικό αγώνα να έχει λήξει 79-79.Ο Ηρακλής θα είναι ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Α1 κατηγορίας μπάσκετ.
    Μετά από μία συγκλονιστική τρίτη αναμέτρηση, το αποτέλεσμα της οποίας κρίθηκε στην παράταση, οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση επικράτησαν με 90-85 του ΠΑΟΚ στο Ιβανώφειο και πανηγύρισαν την πρόκριση.Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά μετά το τζάμπολ - διάστημα στο οποίο οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ - ο Ηρακλής είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος του τρίτου αγώνα της πρώτης φάσης των πλέι οφ με τον ΠΑΟΚ.Χάρη στους 6 πόντους του Ραντόγεβιτς ο «Δικέφαλος» ακολουθούσε, 8-9, αλλά μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να οικοδομήσουν διαφορά έξι πόντων, 21-15 με κορυφαίο τον Σάββα Ηλιάδη.
    Ο Λάζαρος Παπαδόπουλος αύξησε τους προσωπικούς του πόντους σε 14 μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου και είχε άξιο συμπαραστάτη και το Νίκο Κούβελα.Τα αλλεπάλληλα φάουλ των παικτών του Μπάνε Πρέλεβιτς (15 ο ΠΑΟΚ έναντι μόλις 6 του Ηρακλή στο Α ημίχρονο) έδωσαν δικαίωμα στον Ηρακλή να εκτελέσει περισσότερες βολές (17 στο σύνολο έναντι 5 του ΠΑΟΚ) με αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά ακόμη και στους +14 πόντους, 39-25.Η πρόκριση στην ημιτελική φάση, όμως ήταν μεγάλη πρόκληση για το «δικέφαλο» που με σερί 9-0 από την περιφέρεια χάρη σε δύο τρίποντα του Μουλαομέροβιτς και ένα από το Γιούρκοβιτς μείωσε σε 34-39 και απέδειξε πως δεν είχε πρόθεση να καταθέσει τα όπλα.Το… ρόπαλο του Ηρακλή πήρε στα χέρια του όμως ο νεαρός Γιώργος Δέδας αμέσως μετά.Ο Δέδας ευστόχησε στο δεύτερο προσωπικό σουτ τριών πόντων, 42-34 κι αν και ο Βασιλειάδης απάντησε με τον ίδιο τρόπο, 42-37, ο Δέδας αύξησε αμέσως σε τρία τα τρίποντά του «γράφοντας» το 45-38 μπροστά σε 2.000 φιλάθλους της ομάδας του.Μέχρι το ημίχρονο οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση αύξησαν σε 10 τους πόντους της διαφοράς, 49-39.Η αγωνιστική άνοδος του Δημήτρη Διαμαντίδη, η σταθερή αξία του Λάζαρου Παπαδόπουλου μέσα στη ρακέτα, αλλά και το καλό πρόσωπο φέτος του Νίκου Κούβελα ήταν τα στοιχεία που απέτρεπαν τον ΠΑΟΚ να αμβλύνει την ψαλίδα της διαφοράς.Οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν με 13 πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου, 57-44 και 61-53 λίγο αργότερα, αλλά σε αυτό το σημείο ο Δημήτρης Διαμαντίδης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ και η έξοδός του έθεσε εκτός ρυθμού την ομάδα του.
    Με επιμέρους σκορ 20-9 και τους Νταμίρ Μουλαομέροβιτς και Κώστα Βασιλειάδη να δίνουν το έναυσμα για τη μεγάλη ανατροπή, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά με 72-70 και 73-76 τρία λεπτά πριν το τέλος και το ντέρμπι μόλις είχε αρχίσει…Η επιστροφή του Διαμαντίδη στο παρκέ συνδυάστηκε και με εύστοχο τρίποντο 76-76.
    Ο Βασιλειάδης έκανε το 78-76 για να ευστοχήσει σε μία βολή ο Στιβ Μπάκναλ και να μειώσει σε 77-78.Το άστοχο μακρινό σουτ του Διαμαντίδη παρ ολίγον να στοίχιζε την πρόκριση στον Ηρακλή, αλλά ο Λάζαρος Παπαδόπουλος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 79-78.Στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα, ο Παντελιάδης κέρδισε φάουλ από τον Ηλιάδη, έχασε την πρώτη βολή - δυστυχώς για τον ΠΑΟΚ - και ευστοχώντας στη δεύτερη έστειλε τον αγώνα σε παράταση.
    Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Ηρακλής ήταν καλύτερος. Αρχικά ο Ηλιάδης έδωσε προβάδισμα 84-83 από τα 6,25, ο Διαμαντίδης αύξησε τη διαφορά σε 86-83 και πάλι ο Ηλιάδης «έγραψε» το 88-83.Αν και ο Πάουελ μείωσε σε 85-88, στη συνέχεια ο Μουλαομέροβιτς αστόχησε και στις δύο βολές για να κάνει αντιαθλητικό φάουλ στο Δέδα αμέσως μετά.Ο νεαρός του Ηρακλή ολοκλήρωσε με δύο εύστοχες βολές την πολύ καλή παρουσία του σήμερα και σφράγισε τη νίκη πρόκριση του Ηρακλή.
    Τα δεκάλεπτα: 21-15, 49-39, 66-60, 79-79 (κ.α.), 90-85 (παρ.)ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπάκναλ 5, Καλαϊτζίδης, Ηλιάδης 17 (1), Δέδας 15 (3), Αποστολίδης, Διαμαντίδης 16 (2), Παπαδόπουλος 21, Κούβελας 16ΠΑΟΚ: Μουλαομέροβιτς 25 (3), Παντελιάδης 5, Βασιλειάδης 23 (4), Βασιλόπουλος 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 2, Γιούρκοβιτς 3 (1), Ραντόγεβιτς 18
    (H) Ευχαριστούμε τον Αλέξανδρο Οικονομίδη και το φανταστικό του βιβλίο-κόσμημα ¨Η Ιστορία του Ηρακλή στο μπάσκετ¨ το οποίο αξίζει να προμηθευτείτε! Τηλέφωνο παραγγελιών 6972727943 (H)