Ej fajne jest to że Kacper wie sporo na temat auta którym jeździ👍 Ile zdarza się takich typów którzy jeżdżą niezłymi furami w których nie chodzi tylko o jazdę z A do B a upajanie się jazdą nim, wiedzą tylko tyle jak wsiąść i jechać a resztą niech się martwi mechanik, to tak jak by trup jeździł tym autem. Duży szacun dla właściciela madzi ✌
Super, dzięki. Ten silnik jest po prostu piekny. Gdy po już całych dekadach rozwoju motoryzacji wydawało się, że spór dotyczy tylko tego jaki układ tłoków stosowac i jak sterować zapłonem przyszedł ktoś kto pokazał, że można zupełnie inaczej. Niezależnie od realnej efektywności i trwałości to genialny silnik.
Mam w posiadaniu wankla - dokładnie mazdę rx-7 FC Cabrio. To jest coś niezapomnianego - na wolnych pracuje jak maluch/matiz - różnica jest taka że nie wytwarza ŻADNYCH wibracji. Jedzie to w codziennym użytkowaniu jak każdy samochód - ujmę to tak - nie ma takiej elastyczności jak 2,5l benzyna 4ro suw, ale ma lepszą elastyczność jak 1,6HDI/tdci którego też jestem posiadaczem. Co do "butowania". Wankiel nie zdycha tragicznie w stosunku do silników tłokowych "na górze". Dlaczego to "dziwny" silnik - ano dlatego bo wskazówka od prędkości idzie w górę szybko, od obrotów jeszcze szybciej, ale "nie kopie w plecy"
9:15 Były silniki (tłokowe) dwusuwowe spalinowe z wirującymi cylindrami o układzie gwiazdowym gdzie wał był sztywno przytwierdzony do ramy, a obracał się cały korpus silnika. Silniki te można było spotkać w samochodach, motocyklach, samolotach i napędach łodzi motorowych. W motocyklu silnik był jednocześnie kołem napędzającym jednoślad. Przykład: ruclips.net/video/tZmd7k33JWE/видео.html
samoloty z takim silnikiem były ciężkie w pilotażu, tzn w jedną stronę skręcały same i trzeba było kontrować sterami a w drugą nie chciały skręcać hehe ruclips.net/video/48CgXKrVidM/видео.html
27:40 Po mojej dedukcji dochodzę do wniosku że tam jest zużycie w tych trzech miejsca na panewce bo rotor jest ściskany między wał a tym uszczelnieniem na wierzchołkach rotoru która dolega do obudowy/komory. Pozdrowionka 👌😌
Piekna opowiesc! Mialem przyjemnosc jezdzic NSU Ro 80, samochodu, ktorego ksztalt i projekt wyprzedzil o lata swietlne konkurencje. Byl produkowany od 1967 do 1977 roku.Niestety jednostka napedowa Wankla byla bardzo wadliwa. Jezeli dzialala to byla wspaniala jednostka napedowa, mialem wrazenie, ze pod maska samochod napedza jakas turbina gazowa, a nie silnik spalinowy. Zero wibracji, silnik krecil sie w nieskonczonosc, niestety problemem byl silnik Wankla, a w szczegolnosci listwy uszczelniajace. To byla tragedia tego fantastycznego samochodu.Z podobnymi problemami boryka sie Mazda RX-8.
9:15 to widać jak robi się przygazówkę na postoju i silnik się rusza zgodnie ze swoimi obrotami. Może w nowszych autach to jest mniej widoczne. Ale w starszych aż karoserię potrafiło poruszyć.
A co odcinek widziałem w tle ten silnik i czekalem czy to dziś...miałem Ci proponować i wysyłać swój silnik żebyś zrobił taką sekcję ale tak się czaiłem że już pozamiatane...pozdrawiam..świetna robota
Niezupełna prawda z powodem użycia drugiej świecy. Nie było by żadnego cofania tłoka ani siły cofającej tłok. Ciśnienie po obu stronach „garbu cylindra” jest zawsze równe bo wgłębienie w tłoku łączy je ze sobą. Druga świeca, choć nie jest niezbędna, skraca czas spalania i dzięki temu nie ma „dopalania” w wydechu. Szybsze spalanie to mniejsze nagrzewanie się rotora i cylindra. Ale sprawa ważniejsza: w wąziutkiej komorze spalania, tej tylnej, która na dodatek od momentu zapłonu jeszcze się zmniejsza, dochodzi do wygaszania płomienia przy ściankach cylindra. Taka jest natura spalania. Czyli czoło płomienia od pierwszej świecy mogło by nie objąć całej mieszanki w komorze tylnej. Druga świeca to rozwiązuje bo wbrew temu jak pokazywaliście, zapłon zachodzi jeszcze zanim komora osiąga najmniejszą objętość. Tak jak w tłokowym - Wankel też ma kąt wyprzedzenia zapłonu. PS: Silnik Wankla nie ma side seali. Ani apex seali. Ma uszczelki boczne i szczytowe. Miałby side seals gdybyście ten film nakręcili po angielsku. That would be fine with me - I don’t care what language you speak. Just pick one and stick to it.
Ależ dobra robota! Kurde, niby każdy wie, że wankiel to wirujące tłoki, że brak rozrządu itd. ale wyście, tłumacząc zasadę działania, podali czystą esencję i samo gęste :) Do tego, na marginesie napiszę, niezmiennie szanuję dbałość o język :) pozdrawiam!
@@krystiankrychu2507 Starzy mechanicy mówilli że dawniej ze względu też na ołowiowe paliwo tworzył się taki specyficzny twardy nagar, w maluchach objawiało się tym że ten nagar nagrzewał się do czerwoności zwłaszcza w upalne dni gdy chłodzenie powietrzem było słabo wydajne, jak silnik taki się gasiło to jeszcze lubiał sobie pare samozapłonów zrobić :)
@@piotrkosek727 nikasil był w bmw, w Jaguarach i wielu innych. To super sposób ale ma jedną wadę - siarka niszczy powłokę, przez co trzeba wymienić lub tulejować blok. Trzeba koniecznie sprawdzić przed zakupem czy nie ma wżer. Z LPG dobrze to śmiga, przynajmniej BMW (pacjent e36 323i m52b25 170hp). Pierścienie prędzej poszły i głowica, a nikasil zdrowy.
RX8 - piękne wspomnienia :) Wankel to świetna sprawa w lotnictwie, gdzie wciąż mają nadzieję na jego upowszechnienie (masa / moc / rozmiary) w mniejszych samolotach. Są nawet Diesle Wankla w użyciu, choć to wszystko razem tylko kropla w morzu. Dzięki za fajny materiał i przywołanie wspomnień o tej konstrukcji (kiedyś na zajęciach dla motorowodniaków jeszcze mówiłem o Wanklu, ale już żadnego w sprzedaży nie ma, więc nawet nie wspominam). RX8 trochę pojeździłem i czasem kusi, żeby do tego wrócić. Jakby jeszcze gokarta MX5 z Wanklem z RX8 dali, to brałbym, jak Cygan kredyt :)
Prosefor smaka narobil na dobry zart z Hitlerem i nie opowiedzial. Tak nie przystoi, na Ozyrysa i Apisa! Filmik bardzo sie podobal, nietuzinkowe lby nad tym pracuja. Caluje w czolko.
teraz Michu będzie wiedział jak się tym swoim wanklem zająć i co jest do czego.. :) taki mały śmieszek ale tematy fajnie się na waszych kanałach powielają i każdy coś na swój sposób testuje, opowiada. Dzięki za kolejny ciekawy materiał ;) pozdrawiam
Witaj Profesorze!!! Wielkie dzięki za wykonaną dotychczasową pracę przybliżania niuansów mechaniki czarnej masie jak ja,metodą łopatologiczną. Słyszałem,że szympans z wrocławskiego zoo po obejrzeniu Twoich filmików sam naprawił meleksa swojego opiekuna. I ja też wiele skorzystałem. Ale mam teraz dla Ciebie wyzwanie. Pokaż ,że masz jaja i zrób odcinek o swoich zmokach (na pewno takie były.każdy uczy się na błędach). Kiedy (zakładam ,że nie umyślnie) odwaliłeś manianę, taką że klient po wyjeździe z Twojego warsztatu przeżegnał się lewą nogą i pomyślał: co za dziad ,oszust,złodziej. Albo coś podobnego. Byle wesoło. Pozdrawiam serdecznie
Nie można mówic szympans z zoo o jakimś tam murzynie. To rasistowskie Przecież :) Ale ciekawe jakie były i jak wyglądaly porażki profesora z jakimiś problemami. Każdy może zapomnieć o podkładce.. A nie myli się ten co nic nie robi:)
troche czepianie sie ale warto doprecyzowac. zebatka z definicji jest wycinkiem kola zebatego o nieskonczonym promieniu, czyli po prostu listwa zebata. to co tam bylo to byl po prostu element o uzebieniu wewnetrzym. tak jak w przypadku przekladni planetarnej
Część Krisie. Bardzo fajny odcinek. Jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Mówicie cały czas o remontach silników wankla po 100tys kilometrów. Ja bardzo dużo jeżdżę. Mam cytrynę c4 1,6 hdi. Na liczniku jest juz 382tys km. Wiem, że w końcu ducha wyzionie. Ale wychodzi na to, że wankla bym remontował już 4 razy. A ta cytryną jeździ, jeździ i caly czas jeździ. Fakt, nigdy nie żałowałem na oleju, wszystkie drobne naprawy były robione na bieżąco. Paliwo też nigdy nie na stacjach No Name. Więc może silnik wankla jest super, ale jak się nie chce robić generalki co 100tys to niestety odpada. Do zabawy fajny. Do pracy nie.
Zawsze będę do wankla porównywał silnik 2T :P Również rozrząd realizowany jest za sprawą tłoka i w przypadku wysilonych konstrukcji z tłokiem o 1 pierścieniu też występuje podobne zjawisko "doszczelniania się" wraz ze wzrostem obrotów :)
podobno jakiś Polski wynalazca mocno przyczynił się do poprawienia projektu silnika z tłokiem rotacyjnym, ale z powodu wybuchu II wojny światowej Niemcy zagrabili całą jego pracę i Wankel zgarnął całą śmietankę nad rozwojem tego silnika, ktoś mi kiedyś o tym opowiadał albo gdzieś o tym czytałem, nie pamiętam bo to było lata temu
Blejk Karington Eh, dla umilenia procesu kształcenia inżyniera. Mało jest osób na naszej PB które tak z pasja opowiadają o tym wszystkim. Po prostu jako student bardzo chciałbym mieć takiego wykładowcę ;p. Po za tym myślisz się co do zarobków, praca na uczelni otwiera ogromne możliwości i kontakty z firmami z całej Polski i zagranicy. Bezwzględne zarobki może i nie są wyższe ale pozliwosci względne typu propozycja pracy w szanowanej firmie? Uwzględnij to ;). Znam profesorów którzy nie dość ze wykładają to robią pół etatu w firmie, która zatrudniła właśnie przez sama prace na uczelni i tam zarabiają dużo większe pieniądze ;)
Jakoś nigdy nie miałem nabożeństwa do wankli. Kobieca część mojej osobowości, czyli intuicja, podpowiada mi, że to nie może dobrze działać - choćby zagadnienie uszczelnienia. Nie, nie, nie - coś we mnie krzyczy! :o) Pozdrawiam!
PANIE kolego silniki dwa t. mają dwa suwy i cały cykl pracy jest tam zawarty to i proszę nie porównywać silnika 2 t z 4 sów . a druga sprawa to to , że jeden obrót wałem o 360 stopni w silniku 4 t wykonuje dwa cykle pracy Panie Chris proszę o sprostowanie a tak to filmik spoko łapka w górę pozdrawiam .
Chrisie... a jak działa smarowanie w tym silniku ? To jest interesujące... czy pomiędzy rotorem a ścianką cylindra (między czołem rotoru a cylindrem tam gdzie jest "łamany" apex również jest smarowanie ? Tak jak w silniku dwusuwowym gdzie mamy mieszankę paliwowo-powietrzno-olejową podawaną do cylindra ?
15:45 Jak to się rozszerza? Bo żeby się wydłużyć to sprężyna musiałaby to dopchnąć do zewnętrznej części cylindra, ale nie dopchnie, bo tam przecież jest gładź cylindra
Nie mogę się doczekać odcinka "Prosektorium silnika v12 ferrari" 😂 Pozdrowienia dla wtajemniczonych :D
xD dobre dobre
Jak tylko łysy popeline odwali to obejrzymy 😋
😆😆
Damien Piron Coś długo rzeźbią ten silnik więc może i na ten stół trafić:)
@@Sacrum_Profanum patryk mu rece poobcina xDD bo on ze wszystkim sobie poradzi ale ostatnie ogniwo to łysy :D
,,Pomysły szalony Niemców są najlepsze" złoto
Ale on był z pochodzenia Austryjakiem xD
To jeszcze gorzej xd
dobrze, że się mydło nie zbiera pod korkiem oleju. xdd
B Mamba a nie od dziś wiadomo ze Austriak to najgorszy rodzaj Niemca
Ciekawe ilu mechaników naciągnęło właścicieli RX8 na wymianę uszczelki pod głowicą 😂😂😂
I na wymianę paska rozrządu
Nie wielu bo rzadko kto kupuje tego złoma.
@@orientorient292 ziomek każde auto to kupa złomu na czterech gumowych kołach
@@zbigniewkuca7260 szczególnie te nowe które po przejechaniu 40 tyś km jadą na pierwszą wymianę oleju 😂😂
@@ADRIAN00794 zalecana wymiana co 40 tys km a przy 200 tys zaleca sie wymiane jednostki napedowej
Ej fajne jest to że Kacper wie sporo na temat auta którym jeździ👍
Ile zdarza się takich typów którzy jeżdżą niezłymi furami w których nie chodzi tylko o jazdę z A do B a upajanie się jazdą nim, wiedzą tylko tyle jak wsiąść i jechać a resztą niech się martwi mechanik, to tak jak by trup jeździł tym autem.
Duży szacun dla właściciela madzi ✌
Dobrze, że mało jest takich dziwnych cudaków. Przebieg mały, ciągle trzeba grzebać. Samochody powinny jeździć długo bez mechanika. Pozdrawiam...
Super, dzięki. Ten silnik jest po prostu piekny. Gdy po już całych dekadach rozwoju motoryzacji wydawało się, że spór dotyczy tylko tego jaki układ tłoków stosowac i jak sterować zapłonem przyszedł ktoś kto pokazał, że można zupełnie inaczej. Niezależnie od realnej efektywności i trwałości to genialny silnik.
WTORKOWY WIECZÓR OKAZAŁ SIE SZCZĘŚLIWYM, CHWALMY PANA I PROFESORA CHRISA😁💗
Mam w posiadaniu wankla - dokładnie mazdę rx-7 FC Cabrio. To jest coś niezapomnianego - na wolnych pracuje jak maluch/matiz - różnica jest taka że nie wytwarza ŻADNYCH wibracji. Jedzie to w codziennym użytkowaniu jak każdy samochód - ujmę to tak - nie ma takiej elastyczności jak 2,5l benzyna 4ro suw, ale ma lepszą elastyczność jak 1,6HDI/tdci którego też jestem posiadaczem. Co do "butowania". Wankiel nie zdycha tragicznie w stosunku do silników tłokowych "na górze". Dlaczego to "dziwny" silnik - ano dlatego bo wskazówka od prędkości idzie w górę szybko, od obrotów jeszcze szybciej, ale "nie kopie w plecy"
Super Panie Profesorze. Merytoryczny i ciekawy odcinek. Chrisie, zapraszaj częściej takich "zakręconych" Gości.
No może wkoncu dowiem się coś o silniku z c-330 :D
No właśnie a jak tam c330 turbo projekt profesora?
@@damkozi7799 Profesor ze względów prywatnych już się nim nie zajmuje.
Nawet kobieta bez technicznego wykształcenia może dużo zrozumieć z Twoich filmów. Dziękuję i proszę o więcej! 🙂
Bardzo ładnie opisane i wytłumaczone :)
Dzięki pozdrawiam!
Może z wyjątkiem porównania, że cały silnik 4-suwowy by się obracał...
9:15 Były silniki (tłokowe) dwusuwowe spalinowe z wirującymi cylindrami o układzie gwiazdowym gdzie wał był sztywno przytwierdzony do ramy, a obracał się cały korpus silnika. Silniki te można było spotkać w samochodach, motocyklach, samolotach i napędach łodzi motorowych. W motocyklu silnik był jednocześnie kołem napędzającym jednoślad.
Przykład: ruclips.net/video/tZmd7k33JWE/видео.html
Nie znałem. Dzięki...
Ciekawe rozwiązanie. Dzieki
a prosiłem się o ten gwiazdowy i w końcu dzięki., ale profesor mógłby opowiedzieć nie znającym angielskiego
W samolotach te silniki wirujące zostały zastąpione gwiazdowymi
samoloty z takim silnikiem były ciężkie w pilotażu, tzn w jedną stronę skręcały same i trzeba było kontrować sterami a w drugą nie chciały skręcać hehe ruclips.net/video/48CgXKrVidM/видео.html
Jak miło leże po szpitalu i jest co oglądać
a tak wogole szacun do ciebie profesorku!!!!!!!
Gratuluję gościa do odcinka👍 pozdrawiam ✌️
Święte słowa z tymi Niemcami, Panie profesorze!
Genialny film Profesorze 👍. Bardzo czytelnie wyjaśnione. Wszystkiego dobrego w pracy którą wykonujesz. Wielki szacun 😉 pozdrawiam
Lampa na taśmę wygrała odcinek :D gratulacje dla lampy :D
Świetny merytoryczny odcinek
Mało kto może zobaczyć taki silnik na żywo
Pozdrawiam Profesorze
Hehe w większości widzą na "nie żywo" :)
Profesor Chris zgoda
Taka natura tych silników 😀
Super film dobrze wyjaśnione podstawy działania. zachęca do zgłębienia tematu
27:40 Po mojej dedukcji dochodzę do wniosku że tam jest zużycie w tych trzech miejsca na panewce bo rotor jest ściskany między wał a tym uszczelnieniem na wierzchołkach rotoru która dolega do obudowy/komory. Pozdrowionka 👌😌
szalony białostoczanin, youtuber i tu trzeba dodać Profesor, bo szalonych youtuberów w Białymstoku nie brakuje ;)
Kacper też jest z Białegostoku
Silnik cud... Tak. to genialna jednostka. Jak dbasz, tak masz.
Procesorze od tych subuf to się w tyłku przewraca, że takie rzeczy na kanale wrzucasz :D! Super, dzięki za ten materiał 👍
Piekna opowiesc!
Mialem przyjemnosc jezdzic NSU Ro 80, samochodu, ktorego ksztalt i projekt wyprzedzil o lata swietlne konkurencje. Byl produkowany od 1967 do 1977 roku.Niestety jednostka napedowa Wankla byla bardzo wadliwa. Jezeli dzialala to byla wspaniala jednostka napedowa, mialem wrazenie, ze pod maska samochod napedza jakas turbina gazowa, a nie silnik spalinowy. Zero wibracji, silnik krecil sie w nieskonczonosc, niestety problemem byl silnik Wankla, a w szczegolnosci listwy uszczelniajace. To byla tragedia tego fantastycznego samochodu.Z podobnymi problemami boryka sie Mazda RX-8.
Kocham Chrisa za te "wycieczki" w kierunku III Rzeszy. Boskie !
9:15 to widać jak robi się przygazówkę na postoju i silnik się rusza zgodnie ze swoimi obrotami. Może w nowszych autach to jest mniej widoczne. Ale w starszych aż karoserię potrafiło poruszyć.
Super. Więcej gości u Profesora
Gdy chodzi o przelicznik pojemności komór silnika Wankla, pomocne są załączniki FIA (rajdy, wyścigi). Jest tam podany wzór matematyczny do przeliczeń.
A co odcinek widziałem w tle ten silnik i czekalem czy to dziś...miałem Ci proponować i wysyłać swój silnik żebyś zrobił taką sekcję ale tak się czaiłem że już pozamiatane...pozdrawiam..świetna robota
Niezupełna prawda z powodem użycia drugiej świecy. Nie było by żadnego cofania tłoka ani siły cofającej tłok. Ciśnienie po obu stronach „garbu cylindra” jest zawsze równe bo wgłębienie w tłoku łączy je ze sobą. Druga świeca, choć nie jest niezbędna, skraca czas spalania i dzięki temu nie ma „dopalania” w wydechu. Szybsze spalanie to mniejsze nagrzewanie się rotora i cylindra.
Ale sprawa ważniejsza: w wąziutkiej komorze spalania, tej tylnej, która na dodatek od momentu zapłonu jeszcze się zmniejsza, dochodzi do wygaszania płomienia przy ściankach cylindra. Taka jest natura spalania. Czyli czoło płomienia od pierwszej świecy mogło by nie objąć całej mieszanki w komorze tylnej. Druga świeca to rozwiązuje bo wbrew temu jak pokazywaliście, zapłon zachodzi jeszcze zanim komora osiąga najmniejszą objętość. Tak jak w tłokowym - Wankel też ma kąt wyprzedzenia zapłonu.
PS: Silnik Wankla nie ma side seali. Ani apex seali. Ma uszczelki boczne i szczytowe.
Miałby side seals gdybyście ten film nakręcili po angielsku. That would be fine with me - I don’t care what language you speak. Just pick one and stick to it.
andrew dec - Celne uwagi. To samo chciałem napisać ale mnie pan ubiegł panie Andrzeju. Tym niemniej materiał zrobiony ciekawie.
Ależ dobra robota! Kurde, niby każdy wie, że wankiel to wirujące tłoki, że brak rozrządu itd. ale wyście, tłumacząc zasadę działania, podali czystą esencję i samo gęste :) Do tego, na marginesie napiszę, niezmiennie szanuję dbałość o język :) pozdrawiam!
Chrisie dziękuję za nową porcję wiedzy fajny odcinek..
SIEMA CHRIS, może jakiś odcinek o powłokach ceramicznych na tłoki?
jak masz long life olej to masz nagarową powłoke :D ceramika nie potrzebna
@@krystiankrychu2507 Carbonową ;) ładniej brzmi.
@@krystiankrychu2507 Starzy mechanicy mówilli że dawniej ze względu też na ołowiowe paliwo tworzył się taki specyficzny twardy nagar, w maluchach objawiało się tym że ten nagar nagrzewał się do czerwoności zwłaszcza w upalne dni gdy chłodzenie powietrzem było słabo wydajne, jak silnik taki się gasiło to jeszcze lubiał sobie pare samozapłonów zrobić :)
Może właśnie coś o nikasilu albo alusilu , zaletach i wadach tych powłok. Nikasil jest przecież szeroko wykorzystywany w krosach np yz250
@@piotrkosek727 nikasil był w bmw, w Jaguarach i wielu innych. To super sposób ale ma jedną wadę - siarka niszczy powłokę, przez co trzeba wymienić lub tulejować blok. Trzeba koniecznie sprawdzić przed zakupem czy nie ma wżer. Z LPG dobrze to śmiga, przynajmniej BMW (pacjent e36 323i m52b25 170hp). Pierścienie prędzej poszły i głowica, a nikasil zdrowy.
Jak zwykle = SUPER !!! Dziękuję, pozdrwiam
Przez myślałem ze Kacper to Cody z Cody’s lab 😁 łapka w górę jak zawsze
Bez kitu xD
No kocham cię stary, zawsze mam co oglądać przed snem 👌👍
musisz mało sypiać :D bo odcinki ostatnio rzadko jak wymiany oleju long life :D
@@krystiankrychu2507 jest wiele filmów, lecz profesora wzbudzają we mnie wewnętrzna harmoniee, co przekłada się na szybsze zasypianie🤪
Siedzę i szukam co by oglądać a tu cyk, wjechał Profesor z wanklem :)
Dobrze że uświadomiłeś wszystkim że ten silnik nie jest dla mnie tkuv januszy i szwagrów
RX8 - piękne wspomnienia :)
Wankel to świetna sprawa w lotnictwie, gdzie wciąż mają nadzieję na jego upowszechnienie (masa / moc / rozmiary) w mniejszych samolotach. Są nawet Diesle Wankla w użyciu, choć to wszystko razem tylko kropla w morzu.
Dzięki za fajny materiał i przywołanie wspomnień o tej konstrukcji (kiedyś na zajęciach dla motorowodniaków jeszcze mówiłem o Wanklu, ale już żadnego w sprzedaży nie ma, więc nawet nie wspominam). RX8 trochę pojeździłem i czasem kusi, żeby do tego wrócić. Jakby jeszcze gokarta MX5 z Wanklem z RX8 dali, to brałbym, jak Cygan kredyt :)
A co szkodzi dać komuś do zrobienia mx-5 z wanklem? Na forum była osoba z tzw rotary-miatą, tylko tam rew siedział nie msp
Profesorze w końcu odcinek z wanklem 😁
kolega Kacper to bliźniak Quentina Tarantino :D
"tak naprawde" ciekawy odcinek
Na zimno to mozna browara strzelic dobry materiał .pozdro Śląsk
Ciekawe👍
Jak widzę nowy odcinek na kanale to chętnie z browarem siedzę przed monitorem😳
🤛🤛🤛
To jeszcze jeden odcinek poproszę.
LPG do WANKLA
DZIĘKUJĘ
Bardzo mądry pan
Właściciele silnika Wankla mogą być pewni że im korba bokiem nie wyjdzie. Dzięki profesorze za świetny materiał.
Super !
Szkoda ze juz nie robia. Ale gdzies czytalem ze Mazda ponownie zaczela nad tym silnikiem pracowac! Pozdro. Fajny odcinek.
Akurat szukałem filmu o wanklu 😂 dzięki psorku 😂❤
Polecam Kojot Garage
Prosefor smaka narobil na dobry zart z Hitlerem i nie opowiedzial. Tak nie przystoi, na Ozyrysa i Apisa!
Filmik bardzo sie podobal, nietuzinkowe lby nad tym pracuja.
Caluje w czolko.
Profesorze, a może by tak laboratorium z silnikiem benzynowym i eksperyment: wpływ AFR na EGT i czym to grozi?
Mieszanka paliwa i temperatura wydechu e tam...
Dzięki Profesorze za ten materiał :) Może kiedyś zrobisz sekcję zwłok silnika benzynowego 2.0 ALT z Audi?
"Poje...ne ale fajne" ;)
teraz Michu będzie wiedział jak się tym swoim wanklem zająć i co jest do czego.. :) taki mały śmieszek ale tematy fajnie się na waszych kanałach powielają i każdy coś na swój sposób testuje, opowiada. Dzięki za kolejny ciekawy materiał ;) pozdrawiam
Kris teraz oprócz katalizatorów wycina cudaczne silniki z mazdy hihihi :D
tez pozdrawiam Karola ...zone ... i Dziekuje
Nie oglądałem bo film dopiero wrzucony ale oczywiście najlepszy film na świecie pozdrawiam.
Witaj Profesorze!!! Wielkie dzięki za wykonaną dotychczasową pracę przybliżania niuansów mechaniki czarnej masie jak ja,metodą łopatologiczną. Słyszałem,że szympans z wrocławskiego zoo po obejrzeniu Twoich filmików sam naprawił meleksa swojego opiekuna. I ja też wiele skorzystałem. Ale mam teraz dla Ciebie wyzwanie. Pokaż ,że masz jaja i zrób odcinek o swoich zmokach (na pewno takie były.każdy uczy się na błędach). Kiedy (zakładam ,że nie umyślnie) odwaliłeś manianę, taką że klient po wyjeździe z Twojego warsztatu przeżegnał się lewą nogą i pomyślał: co za dziad ,oszust,złodziej. Albo coś podobnego. Byle wesoło. Pozdrawiam serdecznie
Aktualizacja wieści z zoo:szympans naprawił jak naprawił,ale jeszcze założył turbosprężarkę!!!
Nie można mówic szympans z zoo o jakimś tam murzynie. To rasistowskie Przecież :)
Ale ciekawe jakie były i jak wyglądaly porażki profesora z jakimiś problemami. Każdy może zapomnieć o podkładce.. A nie myli się ten co nic nie robi:)
Super wreszcie !
Zawiodlem sie profesorze, liczylem na ciekawe info a tu same podstawy :p i chyba pomocnik sie stresowal bo kilka gaf strzelil :p tlok na koniec 😆👌
Dziękuję za zastrzyk wiedzy !!! ;)
Fajny filmik, jak zawsze 👍👍👍👍👍👍👍👍
"Czasem działania rozrządu...." Plus za wyjaśnienie pojemności.
U człowieka fioletowym nos też znaczy przegrzanie 😀👍😁
Twój tłok hahaha dobre. Pozdro dla obu panowie
troche czepianie sie ale warto doprecyzowac. zebatka z definicji jest wycinkiem kola zebatego o nieskonczonym promieniu, czyli po prostu listwa zebata. to co tam bylo to byl po prostu element o uzebieniu wewnetrzym. tak jak w przypadku przekladni planetarnej
Wreszcie jakimś cudem w miarę się załapałem,ale ciiiiii i oglądamy.Witam pozdrawiam.
Dziękuję za film ;)
Zabawka dla zasobniejszych w kasę. Pali jak v8 i co 100.000 wydajemy na same części ok. 5 klocka + robocizna.
Profesorze jesteś geniuszem
Super Panie Profesorze. Ja zawsze merytoryczny i ciekawy odcinek
To wielka tajemnica , Chris nagrywał z ukrycia i mikrofon miał w kieszeni :-)
super materiał.
Część Krisie.
Bardzo fajny odcinek.
Jednak zastanawia mnie jedna rzecz. Mówicie cały czas o remontach silników wankla po 100tys kilometrów. Ja bardzo dużo jeżdżę. Mam cytrynę c4 1,6 hdi. Na liczniku jest juz 382tys km. Wiem, że w końcu ducha wyzionie. Ale wychodzi na to, że wankla bym remontował już 4 razy. A ta cytryną jeździ, jeździ i caly czas jeździ. Fakt, nigdy nie żałowałem na oleju, wszystkie drobne naprawy były robione na bieżąco. Paliwo też nigdy nie na stacjach No Name.
Więc może silnik wankla jest super, ale jak się nie chce robić generalki co 100tys to niestety odpada. Do zabawy fajny. Do pracy nie.
Zawsze będę do wankla porównywał silnik 2T :P Również rozrząd realizowany jest za sprawą tłoka i w przypadku wysilonych konstrukcji z tłokiem o 1 pierścieniu też występuje podobne zjawisko "doszczelniania się" wraz ze wzrostem obrotów :)
Pozdrawiam Panie Krzysztofie ❗️😀
podobno jakiś Polski wynalazca mocno przyczynił się do poprawienia projektu silnika z tłokiem rotacyjnym, ale z powodu wybuchu II wojny światowej Niemcy zagrabili całą jego pracę i Wankel zgarnął całą śmietankę nad rozwojem tego silnika, ktoś mi kiedyś o tym opowiadał albo gdzieś o tym czytałem, nie pamiętam bo to było lata temu
Chris rób doktorat z Mechaniki, byłbyś idealnym wykładowcą u nas na PB
A po co? Prof. Mechanik Warsztatowy w Polsce zarabia więcej niż uczelniany profesor i na katach po godzinach jeszcze niezły dodatek ma😁
Blejk Karington Eh, dla umilenia procesu kształcenia inżyniera. Mało jest osób na naszej PB które tak z pasja opowiadają o tym wszystkim. Po prostu jako student bardzo chciałbym mieć takiego wykładowcę ;p. Po za tym myślisz się co do zarobków, praca na uczelni otwiera ogromne możliwości i kontakty z firmami z całej Polski i zagranicy. Bezwzględne zarobki może i nie są wyższe ale pozliwosci względne typu propozycja pracy w szanowanej firmie? Uwzględnij to ;). Znam profesorów którzy nie dość ze wykładają to robią pół etatu w firmie, która zatrudniła właśnie przez sama prace na uczelni i tam zarabiają dużo większe pieniądze ;)
Po drodze do doktoratu jest chyba magisterka😁 a zacząć chyba trzeba od matury? Czy da się to jakoś przeskoczyć?
Yorgh Shprave oczywiście no, niestety nic się nie da przeskoczyć xd. 7-8 lat roboty żeby mieć doktorat :D
Jakoś nigdy nie miałem nabożeństwa do wankli. Kobieca część mojej osobowości, czyli intuicja, podpowiada mi, że to nie może dobrze działać - choćby zagadnienie uszczelnienia. Nie, nie, nie - coś we mnie krzyczy! :o)
Pozdrawiam!
Jak ja nie lubie silników Wankla... ale film jak zwykle bardzo ciekawy panie Psorze 👍
Syrena nie była wadliwa, trzeba ją było tylko remontować co 10 tys. km
PANIE kolego silniki dwa t. mają dwa suwy i cały cykl pracy jest tam zawarty to i proszę nie porównywać silnika 2 t z 4 sów . a druga sprawa to to , że jeden obrót wałem o 360 stopni w silniku 4 t wykonuje dwa cykle pracy Panie Chris proszę o sprostowanie a tak to filmik spoko łapka w górę pozdrawiam .
Fajne, Dzięki!
A mialem isc spac bo o 5 pobudka. Ale warto jeszcze posiedziec :D
Co ty,chodzisz spać z kurami?
Żarcik :) też o 5 wsrsje. Pozdrawiam
super odcinek, pozdrawiam
Świetny film jak zawsze ale tak się zastanawiam nad tą sprężarką z AUDI, pokazanie jej chyba nie było przypadkowe 😉.🍻
Pozdrawiam
to nastepna sekcja bedzie
Pozdrowionka
Mozesz zrobic jeszcze bardziej szczegolowy material o tym silniku🥰🥰
Chrisie... a jak działa smarowanie w tym silniku ? To jest interesujące... czy pomiędzy rotorem a ścianką cylindra (między czołem rotoru a cylindrem tam gdzie jest "łamany" apex również jest smarowanie ? Tak jak w silniku dwusuwowym gdzie mamy mieszankę paliwowo-powietrzno-olejową podawaną do cylindra ?
KONKRET: krótko i na temat :P
Ten film będzie miał co najmniej milion odsłon... Michu będzie naciskał replay podczas zakładania pierścieni :D
Jak tu iść kimać jak Chris zapodaje taki materiał no nie da sie😁
,,Ja też to wszystko wiedziałem🤨 "😂✌️
Zaraz mi się humor poprawił
15:45 Jak to się rozszerza? Bo żeby się wydłużyć to sprężyna musiałaby to dopchnąć do zewnętrznej części cylindra, ale nie dopchnie, bo tam przecież jest gładź cylindra
Dzięki za film:)
Ciekawy odcinek,jak zawsze 🧐