Witam jestem na etapie przejścia z ogrzewania węglowego na gazowe posiadam grzejnik(od każdego grzejnika z powrotu jest zrobiona niby podkówka czy muszę montować sprzęgło dziękuję pozdrawiam
Witam. U mnie za sprzęgłem jest zawór mieszający. Czy jest potrzebny. 100%podlogowka. Też piec gazowy z boilerem 120l. Wydaje mi się że ten mieszacz jest tam nie potrzebny?
Witam, mam pytanie: czy jeżeli z kotła gazowego kondensacyjnego do obiegu c.o. wychodzi rurka fi 22 zew/ fi 20wew. To czy jest potrzeba zwiększania średnicy wewnętrznej rurociągu liniowego do którego będą podpięte piony oraz z nich gałązki do grzejników? Czy można puścić rurociąg z zachowaniem średnicy wychodzącej z tego kotła? Dziękuję z odpowiedź
Krótko i n temat , bardzo fajny materiał ale brakuje trochę szczegółowych informacji typu ; przekroje rurek , pokazanie rozdzielaczy w skrzynkach , jaki metraż budynku , dlaczego taki system . Czekam na kolejny materiał - pozdrawiam .
Dzień dobry, Posiadam duże mieszkanie w bloku z 2 łazienkami. Szukam do pieca gazowego jednofunkcyjnego zbiornika na wodę z wężownica. Zależy mi na tym by była mała. Średnica poniżej 50 lub jakiś prostokątny. Możecie Państwo coś polecić? Od 100 do 140 L
witam jestem totalnym laikiem ale jak można zapytam bo mam inaczej pobudowane w kotłowni wiec chce sie upewnić czy mnie w tyłek nie rąbał wykonawca :) 1. od strony zasilania zimną wodą ( niem mam reduktora ciśnień) - woda z sieci WIK zasobnika CWU/boilera mam zawór odcinający zawór zwrotny bezpieczeństwa 6,5 Bara później dodatkowy trójnik z naczyniem przeponowym na zimną wodę potem - podobno tak mam byc bo przepisy tak mówią i jak coś i Bedzie duże ciśnienie to mi rozwali zasobnik - u was na robocie tego nie mam. acha mam stacje zmiękczania z całym osprzętem wiec nie dali mi żadnych filtrów dodatkowych np skośnego - poprawnie czy nie?? 2. mam co prawda 2 skrzynki rodzielaczy - tu 3 ale sprzęgła mi nie zakładali bo mówił gościu, że w kotłe stało palnym węglowym/ekogroszek/pelet ma to sens, do zrobiłby rozdział strumieni CO i CWU a w naszym przypadku osobno jest co (podłogówki) i cwu - boiler osobno, wiec po co ma mnie naciagać na kase skoro i tak z 1 sprzęgła zasilanie (dalej 2,3... obiegi z trójników)/powrót z kotła idzie na 2 króćce zasilanie i powrót z instalacji??. 3. ogóle instalacje gazową mam wykonaną wewnątrz z rur midzianych viega pres zasiskaną fi 22 do kuchni 15 ?? ti jakies czarne nie pomalowane na zółto rury u was??? 3. dodatkowo za pompami mam naciapane zawory zwrotne - dobrze czy źle??? daj znac czy można by zweryfikować czy dobrze zrobione
Witam, czy zawór mieszający jest potrzebny przy 100 % podlogowki? Chciałbym zamontować kocioł gazowy u siebie i mam 100 % podlogowki mam rozdzielacz 12 obwodów, ponieważ jedna pętla pójdzie na grzejnik w łazience. Metraż to ok 80mkw. Pozdrawiam.
Słaby film, miało być krok po kroku a pokazał kolega efekt pracy w 4 min. Spodziewałem się komentarzy gdzie jaka rura od czego idzie i z czym sie łączy.
Potrzebuje krok po kroku jak zainstalować całą kotłownie vailant eco tec 37 kw piec jest jedno funkcyjny z zasobnikiem 200 l kotłownia została podłączona 4 lata temu ale wszystko jest zle podłączone potrzebuje wl sanie takiego fachowca bo nikt mi nie potrafi zainstalować 😢😢😢
Temperatura średnio będzie około 35 stopni. Sterownie pogodowe/pokojowe. Termostat o który pytasz , podpinam bezpośrednio pod płyte w kotle. Wejście oznaczone jest jako "burner off" ( mówię o markowych kotłach) . W normalnej pracy powinno być zwarte . Termostat bezpieczeństwa ustawiam na np. 50 stopni. Jeśli taka temperatura się pojawi ( grubo za wysoko) , palnik jest odłączany a praca kotła pomp zachowana. Oczywiście ustawiam maksymalne temperatury w sterowniku kotła np. 45 stopni i weług tego działa krzywa grzewcza ,którą też wstępnie określam np. na 0.6. Taki termostat chroni podłogę przed skutkami awarii , np . w przypadku usterki zaworu 3D w kotle, gdzie moglibysmy uzyskać bardzo wysoką temperaturę na wyjściu z kotła dla celów grzewczych. W praktyce takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko -bądź nigdy, ale wtedy podłoga jest chroniona tak samo jak mój tyłek. Pozdrawiam Grzegorz
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 rozumiem, w ariston genus one miałem problem z zaworem 3D nie domykał po grzaniu cwu i w momencie załączenia c.o. wyciągał gorącą wodę z zasobnika i wpadał w taktowanie. serwisant wymienił zawór 3D w kotle i jest Ok. A montuje Pan w instalacji separator powietrza bądź zanieczyszczeń? Zdaje to egzamin?
@@gpstar3072 Awaria zaworu 3D wiąże się nie tyle z wyciąganiem cieplej wody z zasobnika bo to jest możliwe tylko po stronie wodnej. Kłopot w takim przypadku polega na tym, że kocioł grzejąc wężownice zasobnika chodzi z temperaturą nawet 85 stopni. Jesli zawór bedzie niesprawny to owe 85 stopni idzie w instalacje. Kocioł w tym czasie stara się zadowolić czujnik zasobnika np.60 stopni. Oczywiście sytuacja robi się taka, że woda w zasobniku nie moze się zagrzać do 60 bo kocioł puszcza tą wode w obieg ogrzewania. Kocioł przestanie pracować w momencie gdy czujnik zasobnika bedzie "happy" z temperaturą. Czyli aż cała instalacja się zagrzeje do np. 60 stopni. Dlatego termostat bezpieczeństwa ratuje sytuacje. Co do separatorów to są ok. Pracowałem w Anglii przez 12 lat i tam od lat był wymóg montażu takiego filtra z nowym kotłem. Teraz tych filtrów jest sporo ,ale wszystkie pochodzą od patentu "magnaclean filter". Czyli filtr ,który wyłapuje cząstki magnetyczne a także niemagnetyczne. Nawet przy głebokim zanieczyszczeniu ma pełny przepływ. Zdecydowanie fajna rzecz.
@@gregskygas dzięki za odpowiedź, u mnie ariston akurat nie puszczał tego w instalacje bo na kotle mam ustawiony niski parametr cieplny (100% podłogówka) i właściwie kocioł pracował na wybiegu pompy co żeby obniżyć czynnik do puszczenia w sprzęgło, tylko że zanim to zrobił to zasobnik już wychłodził (w 20min) do tej temp co miała iść w obieg (nastawa 30stopni c.o) lepiej założyć oddzielne separatory czy 2w1? Jakiej firmy polecasz kolego?
Fajna robota. Trochę blisko ściany. Pytanko - czemu nie ma separatora magnetycznego zanieczyszczeń, tylko filtr siatkowy, który - jak dobrze wiemy, ma bardzo niską sprawność? Pozdrawiam
Separator magnetyczny , fajna sprawa. Zamontowałem ich bardzo wiele , niestety w UK, zresztą tam został wynaleziony ten słynny filtr . Chris Adey - angielski hydraulik uległ frustracji z powody "syfu" pływającego w instalacji i wpadł na pomysł zamknięcia magnesu w "słoiku" i wpięcia go w obieg grzewczy... i tak powstał Magna Clean- protoplasta wszystkich filtów magnetycznych takich jak Sentinel , Fernox , Afriso i inne. Z ciekawostek powiem, że w Anglii od prawie 15 lat jest obowiązek montowania takiego filtra magnetycznego z każdym nowym kotłem ( bez takiego filtra nie ma gwarancji). Oprócz opcji magnetycznej, taki filtr wyłapuje również cząstki niemagnetyczne. Wracając do tematu. Instalacja z tego filmu oprócz sprzęgła, wężownicy zasobnika (paru grzejników) nie zawiera elementów metalowych (niemagnetycznych) . Całość jest w podłogówce , rozdzielacze mosiężne , dodatkowo jakiś "muł" może zebrać się w sprzęgle , który można usunąć zaworem spustowym ( do tego zresztą przeznaczonym). Jeśli montowałbym kocioł na starej stalowej instalacji , ze stalowymi grzejnikami wtedy taki filtr magnetyczny ratuje kocioł ( dosłownie) , podczas gdy siatkowy co chwile jest zatkany . Pozdrawiam Serdecznie i dziękuje za fajny komentarz :)
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 ja poprostu patrzę na każdą kotłownie przez pryzmat serwisu. Gdy muszę tłumaczyć klientom czemu ich pompa wytrzymała 3-4 lata, a nie 12-15. Gdy ja „układam” komuś kotłownie (raczej nie montuję- tylko serwis), to odrazu informuję o konieczności zamontowania separatora. Jeżeli klient twierdzi ze nie potrzeba - to odrazu proszę żeby już pomału zbierał pieniążki na pompę. To zazwyczaj pomaga. A wierz mi że pompy montowane we współczesnych kotłach są delikatne jak pryknięcie młodego komara.
Czy spotkał się Pan z buforem w kotłowni gazowej? Ostatnio słyszałem rozmowę 2 panów i jeden z nich sugerował, że bufor nawet w kotłowni to podstawa. Nie myślę to o zasobniku do CWU tylko typowy bufor jak przy pompie ciepła. Osobiście nikogo co ma gaz nie znam z takim rozwiązaniem.
Grzejniki są zasilane z rozdzielacza podłogowego to finalnie beda miałby bardzo niską temperaturę okolo 23 stopni. Nie lepiej było wyłapać grzejniki z rur dochodzących do sprzęgła?
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 na 32 PP nie za malo? Jakie przepływy osiągnąłeś? Ja mam 22 w miedzi 2 rozdzielacze po 8 sekcji. Ten termostat w razie przegrzania wyłącza kocioł i pompę za sprzęgłem?
Witam. Jaki przekrój rur głównych wychodzących z kotla? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Jedno pytanie... a mianowicie czy tam przy zaworze filtrze do gazu jest uszczelnione to pakułami??? Gdzie są butle i ile kg?
Witam jestem na etapie przejścia z ogrzewania węglowego na gazowe posiadam grzejnik(od każdego grzejnika z powrotu jest zrobiona niby podkówka czy muszę montować sprzęgło dziękuję pozdrawiam
Witam. U mnie za sprzęgłem jest zawór mieszający. Czy jest potrzebny. 100%podlogowka. Też piec gazowy z boilerem 120l. Wydaje mi się że ten mieszacz jest tam nie potrzebny?
Co to za model sprzęgła? Czy podłącza Pan czujnik temperatury w sprzęgle?
Witam, mam pytanie: czy jeżeli z kotła gazowego kondensacyjnego do obiegu c.o. wychodzi rurka fi 22 zew/ fi 20wew. To czy jest potrzeba zwiększania średnicy wewnętrznej rurociągu liniowego do którego będą podpięte piony oraz z nich gałązki do grzejników? Czy można puścić rurociąg z zachowaniem średnicy wychodzącej z tego kotła?
Dziękuję z odpowiedź
Prawdę mówiąc, zależy od instalacji i jej oporów...
Jaki jest przybliżony koszt takiej kotłowni ?
Krótko i n temat , bardzo fajny materiał ale brakuje trochę szczegółowych informacji typu ; przekroje rurek , pokazanie rozdzielaczy w skrzynkach , jaki metraż budynku , dlaczego taki system . Czekam na kolejny materiał - pozdrawiam .
Gaz w miedzi rura do kotła 18 czy 22?
Mam pytaniem czy można podłączyć wszystko rurą pp
W systemach niskotemperaturowych - Tak.
Dzień dobry,
Posiadam duże mieszkanie w bloku z 2 łazienkami. Szukam do pieca gazowego jednofunkcyjnego zbiornika na wodę z wężownica.
Zależy mi na tym by była mała. Średnica poniżej 50 lub jakiś prostokątny. Możecie Państwo coś polecić? Od 100 do 140 L
A gdzie filtr magnetyczny brak ochrony najdroższej rzeczy może się mylę ale wiem jakie opiłki wyciągam z filtra przed piecem
Jaka średnice rur użyć żeby pospinać taka kotłownie gazowa?
Witam . Każda instalacja jest inna , podobnie z kotłownią . Kotłownia w tym filmie jest na średnicy PP 32mm.
Witam jaka cena robocizny
Proszę o telefon.
Jakiej firmy te sprzęgło? Możesz podać jakoś link do zakupu?
witam
jestem totalnym laikiem ale jak można zapytam bo mam inaczej pobudowane w kotłowni wiec chce sie upewnić czy mnie w tyłek nie rąbał wykonawca :)
1. od strony zasilania zimną wodą ( niem mam reduktora ciśnień) - woda z sieci WIK zasobnika CWU/boilera mam zawór odcinający zawór zwrotny bezpieczeństwa 6,5 Bara później dodatkowy trójnik z naczyniem przeponowym na zimną wodę potem - podobno tak mam byc bo przepisy tak mówią i jak coś i Bedzie duże ciśnienie to mi rozwali zasobnik - u was na robocie tego nie mam. acha mam stacje zmiękczania z całym osprzętem wiec nie dali mi żadnych filtrów dodatkowych np skośnego - poprawnie czy nie??
2. mam co prawda 2 skrzynki rodzielaczy - tu 3 ale sprzęgła mi nie zakładali bo mówił gościu, że w kotłe stało palnym węglowym/ekogroszek/pelet ma to sens, do zrobiłby rozdział strumieni CO i CWU a w naszym przypadku osobno jest co (podłogówki) i cwu - boiler osobno, wiec po co ma mnie naciagać na kase skoro i tak z 1 sprzęgła zasilanie (dalej 2,3... obiegi z trójników)/powrót z kotła idzie na 2 króćce zasilanie i powrót z instalacji??.
3. ogóle instalacje gazową mam wykonaną wewnątrz z rur midzianych viega pres zasiskaną fi 22 do kuchni 15 ?? ti jakies czarne nie pomalowane na zółto rury u was???
3. dodatkowo za pompami mam naciapane zawory zwrotne - dobrze czy źle???
daj znac czy można by zweryfikować czy dobrze zrobione
Ładnie zrobione. Czy dobrze to nie znam sie.
Dobrze :)
Witam, czy zawór mieszający jest potrzebny przy 100 % podlogowki? Chciałbym zamontować kocioł gazowy u siebie i mam 100 % podlogowki mam rozdzielacz 12 obwodów, ponieważ jedna pętla pójdzie na grzejnik w łazience. Metraż to ok 80mkw. Pozdrawiam.
Chętnie profesjonalnie odpowiem , oczywiście odpłatnie:) Proszę dzwonić po szczegóły.
Pozdrawiam
Grzegorz Nowak
Słaby film, miało być krok po kroku a pokazał kolega efekt pracy w 4 min. Spodziewałem się komentarzy gdzie jaka rura od czego idzie i z czym sie łączy.
Jaka cena jest tej gazowej kotlowni
Zadzwoń :)
Potrzebuje krok po kroku jak zainstalować całą kotłownie vailant eco tec 37 kw piec jest jedno funkcyjny z zasobnikiem 200 l kotłownia została podłączona 4 lata temu ale wszystko jest zle podłączone potrzebuje wl sanie takiego fachowca bo nikt mi nie potrafi zainstalować 😢😢😢
witam! Majster jakie sprzęglo hydrauliczne dobrej jakości byś polecil do kotlła gazowego 24kw i tylko podlógówki (8 pętli ), dom parterowy 90m2?
Zrobiłbym to bez sprzęgła.
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 rozumiem. czyli tylko na pompce z kotla gazowego?
Jaka bedzie temperatura zasilania do sprzęgła? Bo nie bardzo rozumiem w jakim celu ten termostat?
Temperatura średnio będzie około 35 stopni. Sterownie pogodowe/pokojowe. Termostat o który pytasz , podpinam bezpośrednio pod płyte w kotle. Wejście oznaczone jest jako "burner off" ( mówię o markowych kotłach) . W normalnej pracy powinno być zwarte . Termostat bezpieczeństwa ustawiam na np. 50 stopni. Jeśli taka temperatura się pojawi ( grubo za wysoko) , palnik jest odłączany a praca kotła pomp zachowana. Oczywiście ustawiam maksymalne temperatury w sterowniku kotła np. 45 stopni i weług tego działa krzywa grzewcza ,którą też wstępnie określam np. na 0.6. Taki termostat chroni podłogę przed skutkami awarii , np . w przypadku usterki zaworu 3D w kotle, gdzie moglibysmy uzyskać bardzo wysoką temperaturę na wyjściu z kotła dla celów grzewczych. W praktyce takie rzeczy zdarzają się bardzo rzadko -bądź nigdy, ale wtedy podłoga jest chroniona tak samo jak mój tyłek.
Pozdrawiam
Grzegorz
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 rozumiem, w ariston genus one miałem problem z zaworem 3D nie domykał po grzaniu cwu i w momencie załączenia c.o. wyciągał gorącą wodę z zasobnika i wpadał w taktowanie. serwisant wymienił zawór 3D w kotle i jest Ok. A montuje Pan w instalacji separator powietrza bądź zanieczyszczeń? Zdaje to egzamin?
@@gpstar3072
Awaria zaworu 3D wiąże się nie tyle z wyciąganiem cieplej wody z zasobnika bo to jest możliwe tylko po stronie wodnej. Kłopot w takim przypadku polega na tym, że kocioł grzejąc wężownice zasobnika chodzi z temperaturą nawet 85 stopni. Jesli zawór bedzie niesprawny to owe 85 stopni idzie w instalacje. Kocioł w tym czasie stara się zadowolić czujnik zasobnika np.60 stopni. Oczywiście sytuacja robi się taka, że woda w zasobniku nie moze się zagrzać do 60 bo kocioł puszcza tą wode w obieg ogrzewania. Kocioł przestanie pracować w momencie gdy czujnik zasobnika bedzie "happy" z temperaturą. Czyli aż cała instalacja się zagrzeje do np. 60 stopni. Dlatego termostat bezpieczeństwa ratuje sytuacje.
Co do separatorów to są ok. Pracowałem w Anglii przez 12 lat i tam od lat był wymóg montażu takiego filtra z nowym kotłem. Teraz tych filtrów jest sporo ,ale wszystkie pochodzą od patentu "magnaclean filter".
Czyli filtr ,który wyłapuje cząstki magnetyczne a także niemagnetyczne. Nawet przy głebokim zanieczyszczeniu ma pełny przepływ. Zdecydowanie fajna rzecz.
@@gregskygas dzięki za odpowiedź, u mnie ariston akurat nie puszczał tego w instalacje bo na kotle mam ustawiony niski parametr cieplny (100% podłogówka) i właściwie kocioł pracował na wybiegu pompy co żeby obniżyć czynnik do puszczenia w sprzęgło, tylko że zanim to zrobił to zasobnik już wychłodził (w 20min) do tej temp co miała iść w obieg (nastawa 30stopni c.o) lepiej założyć oddzielne separatory czy 2w1? Jakiej firmy polecasz kolego?
Fajna robota. Trochę blisko ściany. Pytanko - czemu nie ma separatora magnetycznego zanieczyszczeń, tylko filtr siatkowy, który - jak dobrze wiemy, ma bardzo niską sprawność?
Pozdrawiam
Separator magnetyczny , fajna sprawa. Zamontowałem ich bardzo wiele , niestety w UK, zresztą tam został wynaleziony ten słynny filtr . Chris Adey - angielski hydraulik uległ frustracji z powody "syfu" pływającego w instalacji i wpadł na pomysł zamknięcia magnesu w "słoiku" i wpięcia go w obieg grzewczy... i tak powstał Magna Clean- protoplasta wszystkich filtów magnetycznych takich jak Sentinel , Fernox , Afriso i inne. Z ciekawostek powiem, że w Anglii od prawie 15 lat jest obowiązek montowania takiego filtra magnetycznego z każdym nowym kotłem ( bez takiego filtra nie ma gwarancji). Oprócz opcji magnetycznej, taki filtr wyłapuje również cząstki niemagnetyczne.
Wracając do tematu. Instalacja z tego filmu oprócz sprzęgła, wężownicy zasobnika (paru grzejników) nie zawiera elementów metalowych (niemagnetycznych) . Całość jest w podłogówce , rozdzielacze mosiężne , dodatkowo jakiś "muł" może zebrać się w sprzęgle , który można usunąć zaworem spustowym ( do tego zresztą przeznaczonym). Jeśli montowałbym kocioł na starej stalowej instalacji , ze stalowymi grzejnikami wtedy taki filtr magnetyczny ratuje kocioł ( dosłownie) , podczas gdy siatkowy co chwile jest zatkany .
Pozdrawiam Serdecznie i dziękuje za fajny komentarz :)
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 ja poprostu patrzę na każdą kotłownie przez pryzmat serwisu. Gdy muszę tłumaczyć klientom czemu ich pompa wytrzymała 3-4 lata, a nie 12-15.
Gdy ja „układam” komuś kotłownie (raczej nie montuję- tylko serwis), to odrazu informuję o konieczności zamontowania separatora. Jeżeli klient twierdzi ze nie potrzeba - to odrazu proszę żeby już pomału zbierał pieniążki na pompę. To zazwyczaj pomaga.
A wierz mi że pompy montowane we współczesnych kotłach są delikatne jak pryknięcie młodego komara.
@@jt-servicetomaszzalewski5099 Masz racje , świadomość klientów zaczyna się zmieniać. Pozdrawiam
Grzegorz
Czy spotkał się Pan z buforem w kotłowni gazowej? Ostatnio słyszałem rozmowę 2 panów i jeden z nich sugerował, że bufor nawet w kotłowni to podstawa. Nie myślę to o zasobniku do CWU tylko typowy bufor jak przy pompie ciepła. Osobiście nikogo co ma gaz nie znam z takim rozwiązaniem.
Nie spotkałem się.
Tylko jak ktoś wyszpachluje te ścianę za rurkami ...
Czekam na instalację z kotłem peletowym ....
Pozdrawiam
Majster-A gdzie zawory zwrotne?? Ani przy zasilaniu zasobnika, ze nie wspomnę o napełnianiu instalacji.............
Grzejniki są zasilane z rozdzielacza podłogowego to finalnie beda miałby bardzo niską temperaturę okolo 23 stopni. Nie lepiej było wyłapać grzejniki z rur dochodzących do sprzęgła?
Dobra robota
Dziękuje .
@@hydraulikspecjalistakrakow2513 na 32 PP nie za malo? Jakie przepływy osiągnąłeś? Ja mam 22 w miedzi 2 rozdzielacze po 8 sekcji. Ten termostat w razie przegrzania wyłącza kocioł i pompę za sprzęgłem?
@@zupatrupa4573 u mnie mam 3 rozdzielacze łącznie 22 pętle i projektowo wystarcza 32