Čas anatomije: Kultura gomile

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • Godine 1951. Hana Arent napisala je obimnu studiju "Izvori totalitarizma" a u Americi se pojavila knjiga sociologa Dejvida Rismana "Usamljena gomila - studija o promeni američkog karaktera".
    U oba slučaja, reč je o analizi društvenih procesa i uticaju koji kontekst ima na pojedinca i kolektiv kome pojedinac pripada. Pod uslovom da postoji čvrst klasni, nacionalni ili kulturni okvir kao oslonac. Kada se on destabilizuje, nastaje promena koja pojedinca "oslobađa" istovremeno ga podređujući društvu kontrole i nadzora. Savremeni kontekst masovnih medija, digitalizacije te neprekidne fragmentacije stvarnosti i mišljenja o njoj, utiče na prevrednovanje ne samo ideje i prakse kolektiva već i ideje pojedinca i slobode koja mu pripada kao i odnosa pojedinca i kolektiva.
    Novo izdanje Časa anatomije analizira "promenu karaktera" čoveka današnjice i okolnosti koje su uticale na to. Da li još uvek možemo govoriti o trojstvu visoke, popularne i masovne kulture, delovanju u kulturi i društvu kao izrazu svesnog opredeljenja za neki čin a protiv drugog, postoji li simbioza individualnog i opšteg ili smo dostigli najviši stepen fragmentacije i individualizacije da možemo govoriti samo o gomili bez jasnog pravca kretanja i kulturi gomile koja u takvoj realnosti nastaje.
    Gosti Časa anatomije: sociolog Dušan Ristić i teoretičar umetnosti Miloš Ćipranić
    Autorka i urednica emisije: Marija Nenezić
    Režija: Maja Mandić
    Label and copyright: Radio-televizija Srbije

    Zabranjeno svako kopiranje video i/ili audio snimaka i postavljanje na druge kanale!
  • РазвлеченияРазвлечения

Комментарии •