Dokładnie, to powinien być już od jakiś 5 lat standard i jest to bądź co bądź pewnego rodzaju rewolucja i ułatwienie montażu bo wszystko robi się z tyłu i nie trzeba przeciągać przewodów.
Jakieś dwadzieścia lat temu pomyślałem sobie, czy kiedyś zrobią wejścia o tyłu płyty żeby było łatwiej wpinać kable w obudowie i proszę minęło dwadzieścia lat i w końcu na to wpadli. A mogłem to kiedys opatentować😒
Zależy, bo myślę, że wiadomo, iż ten komputer raczej nie będzie służył do grania. No cóż, zobaczymy kiedyś jak to się sprawdzi, bo jest to ciekawe przynajmniej moim zdaniem
Pierwsza myśl jaką miałem oglądając ten film: fajne rozwiązanie, wezmę to pod uwagę przy następnym komputerze. Fajnie mieć ładny komputer. Jednak nie wiem czy brak kabli za szybą byłby dla mnie tak ważny.
Nie wiem ja osobiście lubię kable i mimo, że mam np. na biurku sprzęt bezprzewodowy to i tak używam kabli i uważam, że dobrej jakości przewód dodaje uroku. Wiadomo, gdy wszystko jest spójne, poukładane i zrobione ze smakiem.
@@marcincygron jak by się twoja Mania dowiedziała że na kabelek wydałeś 5 stów a nie dałeś jej na paznokcie ostatnio to by ci dała... kuciapki przez rok byś nie zobaczył
Szalone pomysły, które później są ulepszane, tworzą przyszłość. Zobaczymy jak to się wszystko rozwinie. Osobiście bardzo mi się to podoba i dobrze byłoby gdyby, po dopracowaniu wszystkiego, takie konfiguracje były wszędzie.
fajnie że są tyłu że nie muszi meczyć a przodu widać bezpieczie jak wyjac i nie muszi meczyć przez kabel to co wiszi w powietrzu gdyby nowe taki zbudowali to by na plus oby rewolicja w góre zobaczymy wynik kolejnych latach
Rozwiązanie problemu z kablami blokopompki to np. przeprowadzenie ich razem z rurką z cieczą pod tą białą osłonko/maskownicą do góry i następnie na rewers za pomocą jakiejś rewizji tak jakby "pod chłodnicą". Płyta zostaje "cała" bez dzikich dziurek na samym jej środku, a złącze dzięki temu może zostać przeniesione na rewers płyty głównej.
40 lat temu, poskładanie i skonfigurowanie peceta wymagało wiedzy, której nie sprzedawali na bazarze za 3 grosze. 20 lat temu trzeba było coś tam wiedzieć i uważać by nie ukruszyc rdzenia cpu przy zakładaniu radiatora. Dzisiaj to jest na zasadzie- włóż to to i to w te trzy dziury włącz i działa.
Ok, jest to fakt, ale tak na logikę, po co ktoś ma się wykazywać 'talentem' fikuśnych rozwiązań, jak możesz pięknie i szybko poskładać dzisiejsze komputery? Lepiej skupić się na elementach wizualnych niż plątać się w kablach.
Teoretycznie tak. Ale jak by zwykly Janusz poszedl kupil 1 lepsze komponenty to mogl by miec problem. Ba w szkole mialem takich specialistow ze 3x kupili zla karte glowna do serwera /PC. Tylko wtedy byl taki problem ze zaczeli system od fx9590. No i w sumie zrypali juz 1 krok xD
Najlepiej się uczyć na błędach. Ja najpierw się przekonałem, że HDD po rozkręceniu już nie działa po ponownym skręceniu, potem upaliłem mobo dzikim kabelkiem od FDD, a potem już umiałem w komputery XD
Jak siat się zmienia, dziś komputer musy wyglądać a później działać. Jednostki wyglądają jak choinki w Boże narodzenie. Jak ludziska znoszą te mrugające światełka, ani to potrzebne ani zdrowe dla oczu.
Znalazłem jeszcze jeden plus. Przy montażu 45-60 mm chłodnic nie ma problemu z zasłonięciem złącz na mobo. Niby nic takiego, ale fani CLC na pewno mnie zrozumieją ;)
Fajna sprawa dla osób zainteresowanych wyglądem komputera, co do której jednak nie chciałbym, by w przyszłości w jakikolwiek sposób ograniczyła wybór podzespołów osobom wyglądem niezainteresowanym. Bo nie mam wątpliwości, że BTF się przyjmie, a przez to w jakimś stopniu może zredukować wybór tradycyjnych modeli. Plus temat wpisuje się w moją gorzką obserwację innowacji rynkowych ostatnimi laty dotyczących niestety w głównej mierze wizualiów, więc czegoś pobocznego i nie dla wszystkich.
kupiłem tą białą kartę asusa z btf przez przypadek do białej obudowy asus tuf gt502 i zwykłą płytę asusa jak się połapałem zacząłem szukać reszty podzespołów z tym podłączeniem. Jednak po głębszym zastanowieniu i analizie gratów dostępnych na rynku oddałem właśnie kartę bo nawet sam asus jest średnio przygotowany do tego standardu. Skończyło się tak ze zamiast btf są dużo lepsze komponenty i kabelki z przodu
Miałoby to sens gdyby był to jakiś otwarty standard, w którym części mogliby robić wszyscy producenci, tak, żeby nie musieć przy składaniu ograniczać się tylko do jednego producenta.
Lepszym rozwiązaniem byłoby usadowienie wszystkich złączy po boku (tak jak to ma miejsce w przypadku SATA) tylko po tylnej stronie. Ale wiadomo, że to łączyło by się z większymi kosztami. To jednak nie zmienia faktu, że byłoby to wygodniejsze rozwiązanie :)
Gdyby jeszcze producenci AIO poszli po lepszych inżynierów i by wymyślili węże od blokopompki, które wchodzą na środku chłodnicy, zeby byly krótkie, nic nie musiało dyndać z boku. To fucktycznie, byłby to clean build totalnie i estetyczne arcydzieło
złącza i kable mi generalnie nie przeszkadzaj ą, ale opcja pozbycia się kabla od zasilania GPU, ktory zazwyczaj najbardziej z przodu przeszkadza to jest dobry patent.
Ja mam swiatelka i praktycznie tez jest. Swietnie sie to prezentuje i wazne ze dobre bebechy. A doplacanie do ledow to nie jest duza kwota
9 месяцев назад
Na upartego też możesz sobie w obudowie wszystko podprowadzić tak żeby mieć minimum 2-3 góra 4 kable z czego 2x będą widoczne (od karty) a dwa mało widoczne od płyty głównej .
Kilkaset wat puszczone przez płytę? Czyli zamiast lipnego złącza które spala karty, mamy upgrade na złącze które spali kartę razem z płytą i wszystkim co się na niej znajduje. Genialne...
Bardzo fajne rozwiązanie, gdyby nie poszło w przesadę. Po co WSZYSTKO przenosić na drugą stronę? Płyta główna ma dwie strony i najlepiej wykorzystać obie, w tym po prostu zwykłą kartę graficzną. Płyta główna ma też krawędzie i optymalnie zasilanie można by umieścić na krawędzi - na dole. Mielibyśmy zminimalizowaną odległość do zasilacza. Rakowiecki miał trudniej, bo musiał przerabiać istniejącą płytę, a ASUS mógł tu zaszaleć.
To ma sens, bo kable zazwyczaj raz się gnie i to na "stałe". Upgrade raz kiedyś. Chyba, że ktoś używa komputera do składania i rozkładania zamiast korzystać.
@@snakeyes2338 nawet długotrwałe zgięcie kabla nie jest dla niego dobre mi rak strzeliła ladowarka od laptopa w gniazdku aż dziurę przepaliło w kablu od tej pory nie zginam kabli zwasza przy końcówkach które prewencyjnie zabezpieczam od nowości tak jakby już tam był oplot rozerwany
Osobiscie preferuje koompozycje MSI B650M PROJECT ZERO z dedykoowana obudową MSI MAG Pano M100R PZ ARGB jest to nieco przyjemniejsze rozwiązanie niżeli owa kompozycja , aczkolwiek poosiada minus jakim jest przeprowadzenie przewodu zasilającego kartę graficzną wiec pojawia nam się niestety lub stety jeszcze 1 przewód widoczny w komputerze lecz dalej wygląda to estetycznie i jest nieco bardziej pozytywne względem doboru karty graficznej bo niestety lub stety trzeba wybrać procesor Ryzen na socket AM5
Asus chyba omija Europę szerokim łukiem jeżeli chodzi o ten standard, nawet to co wspiera BTF jest oficjalnie przemilczane np ASUS A21. PS Skąd masz te wszystkie podzespoły, tzn gdzie są dostępne?
To już prośba do Bartka Szwedkowicza. To nasz specjalista od chłodzeń.
9 месяцев назад
Na upartego mój PC tez ma aż 2x kable i są to kable z karty graficznej i tylko tyle mam kabli po "jasnej stronie mocy" - więc jakby nie patrzeć całe to BTF mocno przereklamowane, dodam że swojego PC składałem w 2020 roku. Aaa przepraszam jeszcze 2 kabelki na na dole podpięte pod płytę główną. I tyle jeżeli chodzi o kable.
może sama idea "bez kabli" jest trochę przerośnięta, ale takie złącze zasilające do karty graficznej, mogło by się dobrze przyjąć. taki standard mógł by się z tego zrobić
Są jeszcze przynamniej dwa plusy systemu BTF, które przychodzą mi do głowy - przepływ powinien być ciutkę lepszy, dzięki mniejszej ilości przeszkadzajek; ale przede wszystkim, złącze zasilania (które nie ma najlepszej sławy) podłącza się pod płytę główną, a nie bezpośrednio do karty graficznej, przez co przy ewentualnej awarii, spali się złącze na płycie głównej, a nie na karcie graficznej za równowartość średniej krajowej ;) (zakładając, że złącze HPCE na płycie głównej jest solidniejsze i nie będzie sprawiało takowych problemów)
Kilka lat temu na kanale LTT przeprowadzali eksperyment z cable managementu i jego wpływie na temperatury podzespołów. Perfekcyjne ułożenie kabli w niczym nie pomagało.
@@TechLipton Tak zakładałem, że wpływ jeśli jest to raczej marginalny ;) Ale kwestia przeniesienia kłopotliwego złącza na płytę główną mnie przekonuje :)
ten system jest codownym objawieniem, kabel zasilajacy do mojego 4090 sprawdzam wydygany co chwila czy aby dobrze siedzi i sie zaraz nie stopi, czemu dopiero teraz to mamy, prawie 20k kosztowal nie komp a juz chce go przebudowac.
Niech mi ktoś wyjaśni, dlaczego producenci rezygnują z filtrów przeciwkurzowych w obudowach? Kiedyś wydawało mi się to must-have przy każdym wlocie do obudowy, a ostatnio składałem kompa po prawie dekadzie i rzadko który producent umieszcza chociaż jeden filtr xD W prezentowanej dzisiaj też widzę, że żadnego nie ma na wlocie...
nie wiem, ale się domyślam. Sam nie mam żadnego filtra i wszystkie wentyle na chłodnicach wyciągają powietrze z budy, chłodnicach bo mam custom loopa. Wystarczy budę odkurzyć raz na 2-3 miesiące by było czysto w środku. Raz nie dmuchałem pół roku to już kurz było widać. Układ działa swietnie bo filtry nie blokują przepływu powietrza.
Bez przesady, zdecydowana większość współczesnych obudów ma jakieś filtry. Owszem, w części obudów producenci rezygnują z frontowego filtra, bo to poprawia przepływ powietrza i dana buda może być o ten magiczny jeden stopnień chłodniejsza w testach. Ale obudów z klasycznym filtrem na ramce jest nadal bardzo dużo na rynku.
ja tam śmigam na corsair h500 mesh i problemu z przepływem powietrza na filtrach nie widzę, ba dodanie szkła na froncie ( w zestawie jest ) zamiast mesh nie zmienia nic w przedziale temperatur, mało tego odkurzam kompa raz na rok, bo częściej nie trzeba....i robię to podczas wymiany pasty termo ... obudowa fajnie wygląda, ma fajną aranżację kabli i nie nudzi wzroku po kilku miesiącach
Też to zauważyłem i szczerze mówiąc widać różnicę ale czy aż taką dużą to już zostawiam wam do oceny. W domu rodzinnym mam miej kurzu przez co rzadziej musiałem czyścić wloty powietrza (kraty) z kurzu więc ten filtr przeciw kurzowy wydaje się zbędny, ale jak przez pewien czas mieszkałem w innym miejscu gdzie kurzu było więcej niż żabek na osiedlu to wtedy filtr by się zapychał co tydzień a sam wlot był często w kurzu więc trzeba było okurzyć, a co najciekawsze... nawet udało mi się zrobić wykładzinę z kurzu bo zapomniałem o wlocie z dołu XD
Szukają nowego rynku zbytu. Według mnie nieudana próba. Tak samo jak w przypadku zestawu bez wentylatorów. Jak ktoś chce dość czysty zestaw bez wysiłku to kupuje się teraz obudowę dwukomorową gdzie łatwo schować kable.
Mi tam w ogóle kable nie przeszkadzają, mamy już takie aranżacje, ładnie wyglądające że żeby coś nowszego droższego wymyślić to takie komputery bez kabli 😂
To czy technologia BTF osiągnie sukces zależy wylacznie od producentów. Jezeli będą produkować takie podzespoły i będą ze sobą kompatybilne, na pewno część użytkowników się skusi. Zeby nie było jak z samochodami elektrycznymi. Znajomy kupił teslę za prawie pół miliona i jeździ autobusem
szczerze gdybym miał do kupienia 4070ti super z tym wejściem 12 PWR i się martwił czy spalę kartę czy nie to bym wolał to co w tym filmie a różnica niewielka
Chyba błąd bo kable to się kładzie na podwórku ,w ziemi ,słupy itd wydaje mi się ,że przewód - przewody bardziej trafne nazewnictwo :D ale co ja będę uczył specjalistę :D 😅😅😅😅
Zamiast bawic sie w upiekszanie wnetrza i pozbywanie kabli, nie lepiej jak by opracować system który umożliwił by umieszenie kompa np. w piwnicy. Na biurku został by tylko monitor, myszka i klawiatura, cisza i spokój.
Dla mnie dziwny standard. Jakby w motoryzacji wymyślili otwieranie drzwi od przodu do tyłu. Umówmy się dzisiaj tych kabli nie jest tak dużo jak jeszcze ponad dakedę temu. Przewodu IDE albo SATA a teraz zasilanie płyty i karty graficzne, tylko te przewody najbardziej zajmują miejsca. Ja jestem osoba techniczną więc mi schludnie poprowadzone przewody w ogóle nie przeszkadzają a wręcz w komputerze są naturalne.
To w tym standardzie bez kabli beda same gotowce bo nic randomowego do randomowego noe bedzie pasowac , kolejny pomysl na wyciagniecie kasy tak jak atx3.0 u nvidii
Jak dla mnie to bezsensowne rozwiązanie powoduje to jeszcze cięższy dostęp do kabli, z tyłu to już w ogóle dramat. Po to mam okno z boku otwierane aby prócz wyglądu mieć łatwy dostęp do kabli i szybką wymianę a to totalnie psuje cały sens tego.
Trochę za drogo za taką "innowacje", szczególnie patrząc ile dodatkowych elementów trzeba mieć na uwadze przy zakupie. Natomiast super, że powstają nieco inne produkty, odstające od głównego nurtu.
Nie wiem czemu, ale już widzę patenciarzy, którzy wycinają te dziury szlifierką. Wystarczy dobrze mazaczkiem zarysować 😅. Przedziwna konstrukcja. Chyba muszę się z tym oswoić😂.
@@TechLipton że specyfikacji samego złącza HPWR ktore może przenieść bezpiecznie 600W przy 20*C a w realnych warunkach okropnie się grzeje i nie jest to wina użytkowników. złącze GCHPWR wedlug specyfikacji powinno przenieść 900W przy tym jest dużo mniejsze. jak działa fizyka w złączach że cienkie blaszki dotykające PCB z dwóch stron przenoszą większy prąd niż bolce otoczone z każdej strony jak we wtyczce HPWR? to nie ma całkowicie sensu. więcej? proszę. wg producenta złącza HPWR i datasheetu nie powinno to złącze przenosić więcej jak 8,5A na pin. (nadal GC-HPWR jest mniejsze stąd porównanie) dlaczego karty które kiedyś zjadały po 600W (taka Vega64) miały trzy wtyczki zasilające? po to aby prąd się rozkładał na nich. HPWR to zastąpienie 24pinow wtyczki PCIe (dosyć grubych pinów) na 12 cieniutkich, z wątpliwa detekcja. podsumowując czekam aż te złącza zaczną się topić. a Asus tak jak NVIDIA będą wmawiać ludziom że to wina użytkownika. bo w końcu złącze grubości małego palca jest w stanie przekazać 900W.
@@TechLipton jeszcze dla sprostowania. polecę eksperyment. zmierz w jakiś sposób pojedyncza blaszkę zasilająca z tego złącza. wiedząc że może przez całe złącze przejść 900W dzielimy przez 12V mamy 75A na złącze (nie pamiętam czy tyle wytrzymywała wtyczka PCIe 8pin ale wątpię a to złącze jest mniejsze) podziel 75A na ilość pinów w tym przypadku 16, i wychodzi ~4,7A jak podasz ~4,7A przy 12V na taką blaszkę to zacznie się ona dość BARDZO mocno grzać. w końcu ~4,7A przy 12V to prawie 56,25W, prawie 60W na cienkiej blaszce :3
@@DragonSpiralWaty i volty nie upalają złącz, tylko ampery i rezystancja styków złącza. Ale te 4,7 A to rzeczywiście może być sporo jak na małe styki. Pozdro.
@@audiofil105 właśnie to napisałem w tych dwóch komentarzach. HPWR powinien wytrzymać 8,5A na pin co jest ściema i kłamstwem a GC-HPWR powinien wytrzymać prawie 5A na pin co gdzie punkcie styku.. umówmy się małym bo to jest cienka blaszka jest okropnie dużo! i teraz uwaga najlepsze mimo przeciążenia złącza nie ma rezerwy. gdy jeden źle styka albo nie styka. reszta jest obciążona większym prądem co dalej już idzie tylko w stronę zapłonu. nie pierwszy raz Asus zrobił coś tak głupiego.
najgorsze jest to co jakiś pseudo inżynier zrobił z tym złączem do karty graficznej, jakby nie można było zastosować standardowego, a można było to łatwo z organizować tak by karta była kompatybilna ze wszystkim i dalej kable nie były by widoczne
-komputer bez kabli
-otwórz obudowę z tyłu
-kable
Those bastards lies to me
To coś jak ładowarka bezprzewodowa.
Czajnik bezprzewodowy też ma kabel. :)
@@Awers83 Całe życie nas oszukiwali
Wi-fi też jest na przewodzie
Liczę że to się stanie bardziej popularne i inni producenci też wejdą w ten standard. Pomysł genialny w swojej prostocie, ja mocno kibicuję
Dokładnie, to powinien być już od jakiś 5 lat standard i jest to bądź co bądź pewnego rodzaju rewolucja i ułatwienie montażu bo wszystko robi się z tyłu i nie trzeba przeciągać przewodów.
Jakieś dwadzieścia lat temu pomyślałem sobie, czy kiedyś zrobią wejścia o tyłu płyty żeby było łatwiej wpinać kable w obudowie i proszę minęło dwadzieścia lat i w końcu na to wpadli. A mogłem to kiedys opatentować😒
Koniec końców mało kto będzie z tego korzystać, jedynie najmocniejsi zapaleńcy, ale i tak fajnie, że takie coś się pojawiło.
Zależy, bo myślę, że wiadomo, iż ten komputer raczej nie będzie służył do grania. No cóż, zobaczymy kiedyś jak to się sprawdzi, bo jest to ciekawe przynajmniej moim zdaniem
@@futbol5487 No ciekawe pomysł - może strimerzy będą sobie takie cacka na biurku stawiać, aby się flexować ;)
Bardziej bezsensu
Pierwsza myśl jaką miałem oglądając ten film: fajne rozwiązanie, wezmę to pod uwagę przy następnym komputerze. Fajnie mieć ładny komputer. Jednak nie wiem czy brak kabli za szybą byłby dla mnie tak ważny.
@@dawidgrabowski7909 Dla mnie np. nie jest to ważne, więc jeżeli nie będzie to "normalny" trend to to olewam.
1:49 Bęben maszyny losującej jest pusty, następuje zwolnienie blokady i rozpoczynamy losowanie.
Genialne cudeńko! Oby to za jakiś czas był standard 👍🤗
Zapomnij.
Ja liczę na następny film z najtańszym zestawem na am5
Dokładnie, BIOTAD PLUS team
Bump
To będzie 2 bitwy w jednym bitwa o cenę i bitwa o jakość
Jakieś TLDR? Skąd takie nagłe zainteresowanie? 😅
Jedynie gniazdo zasilania karty ma sens bo nie dość, że zasila i odchodzi to ułomne 12vhpwr na karcie to jeszcze trochę niweluje opad karty.
Oo brawo, że wspominasz o typu złącza (12v 2x6) - myślę, że to dość ważne dla potencjalnych zainteresowanych :)
Nie wiem ja osobiście lubię kable i mimo, że mam np. na biurku sprzęt bezprzewodowy to i tak używam kabli i uważam, że dobrej jakości przewód dodaje uroku. Wiadomo, gdy wszystko jest spójne, poukładane i zrobione ze smakiem.
Jak ta spirala do klawy za 5 stów? 😅
Tak
@@marcincygron jak by się twoja Mania dowiedziała że na kabelek wydałeś 5 stów a nie dałeś jej na paznokcie ostatnio to by ci dała... kuciapki przez rok byś nie zobaczył
Szalone pomysły, które później są ulepszane, tworzą przyszłość. Zobaczymy jak to się wszystko rozwinie. Osobiście bardzo mi się to podoba i dobrze byłoby gdyby, po dopracowaniu wszystkiego, takie konfiguracje były wszędzie.
Tak się to rozwinie jak standard BTX. czyli pójdzie w zapomnienie.
3:36
Może gdzieś tam na drugim końcu świata Linus to ogląda i się uśmiecha pod nosem 😂
fajnie że są tyłu że nie muszi meczyć
a przodu widać bezpieczie jak wyjac i nie muszi meczyć przez kabel to co wiszi w powietrzu
gdyby nowe taki zbudowali to by na plus oby rewolicja w góre zobaczymy wynik kolejnych latach
Rozwiązanie problemu z kablami blokopompki to np. przeprowadzenie ich razem z rurką z cieczą pod tą białą osłonko/maskownicą do góry i następnie na rewers za pomocą jakiejś rewizji tak jakby "pod chłodnicą". Płyta zostaje "cała" bez dzikich dziurek na samym jej środku, a złącze dzięki temu może zostać przeniesione na rewers płyty głównej.
40 lat temu, poskładanie i skonfigurowanie peceta wymagało wiedzy, której nie sprzedawali na bazarze za 3 grosze. 20 lat temu trzeba było coś tam wiedzieć i uważać by nie ukruszyc rdzenia cpu przy zakładaniu radiatora. Dzisiaj to jest na zasadzie- włóż to to i to w te trzy dziury włącz i działa.
Bo kiedyś nie było internetu i poradników do których masz łatwy dostęp by poszerzać wiedzę.
Ok, jest to fakt, ale tak na logikę, po co ktoś ma się wykazywać 'talentem' fikuśnych rozwiązań, jak możesz pięknie i szybko poskładać dzisiejsze komputery? Lepiej skupić się na elementach wizualnych niż plątać się w kablach.
Teoretycznie tak. Ale jak by zwykly Janusz poszedl kupil 1 lepsze komponenty to mogl by miec problem. Ba w szkole mialem takich specialistow ze 3x kupili zla karte glowna do serwera /PC.
Tylko wtedy byl taki problem ze zaczeli system od fx9590. No i w sumie zrypali juz 1 krok xD
Najlepiej się uczyć na błędach. Ja najpierw się przekonałem, że HDD po rozkręceniu już nie działa po ponownym skręceniu, potem upaliłem mobo dzikim kabelkiem od FDD, a potem już umiałem w komputery XD
@@Phosphoesther "Ja najpierw się przekonałem, że HDD po rozkręceniu już nie działa po ponownym skręceniu" - Jak nie działa, jak działa?
Jak siat się zmienia, dziś komputer musy wyglądać a później działać. Jednostki wyglądają jak choinki w Boże narodzenie. Jak ludziska znoszą te mrugające światełka, ani to potrzebne ani zdrowe dla oczu.
ok boomer
mysle podobnie, poza tym nigdy nie patrze na komputer jak gram tylko w monitor takze najwazniejsze co jest w srodku :)
NIe widzę tu żadnego problemu jak nie chcesz mieć światełek to ich nie kupuj cały czas możesz kupować różne wersje produktów z lub bez led ...
W domu masz ściany i sufity pomalowane czy jednak nie bo w sumie po co? Niektórym zależy na estetyce.
Ja boomerem nie jestem i się z nim zgadzam @@przemysawo1509
Fajny materiał. Dzięki 👍
Znalazłem jeszcze jeden plus. Przy montażu 45-60 mm chłodnic nie ma problemu z zasłonięciem złącz na mobo. Niby nic takiego, ale fani CLC na pewno mnie zrozumieją ;)
Lipton zrób test ładowanie gry pcie 5.0 vs Sata ssd vs pen 2.0
Fajna sprawa, oby to była przyszlosc gdy bardziej sie rozwinie konstrukcja
Fajna sprawa dla osób zainteresowanych wyglądem komputera, co do której jednak nie chciałbym, by w przyszłości w jakikolwiek sposób ograniczyła wybór podzespołów osobom wyglądem niezainteresowanym. Bo nie mam wątpliwości, że BTF się przyjmie, a przez to w jakimś stopniu może zredukować wybór tradycyjnych modeli. Plus temat wpisuje się w moją gorzką obserwację innowacji rynkowych ostatnimi laty dotyczących niestety w głównej mierze wizualiów, więc czegoś pobocznego i nie dla wszystkich.
kupiłem tą białą kartę asusa z btf przez przypadek do białej obudowy asus tuf gt502 i zwykłą płytę asusa jak się połapałem zacząłem szukać reszty podzespołów z tym podłączeniem. Jednak po głębszym zastanowieniu i analizie gratów dostępnych na rynku oddałem właśnie kartę bo nawet sam asus jest średnio przygotowany do tego standardu. Skończyło się tak ze zamiast btf są dużo lepsze komponenty i kabelki z przodu
Miałoby to sens gdyby był to jakiś otwarty standard, w którym części mogliby robić wszyscy producenci, tak, żeby nie musieć przy składaniu ograniczać się tylko do jednego producenta.
Właśnie w tym problem ze nie ma standardu
dziwne jest to że taki patent powinien być już standardem w płytach głównych. sprzęt wyglada zajebiscie!
Szczególnie zasilanie karty z płyty głównej. Znacznie lepszy pomysł niż płonące złącza Nvidii
5:02 Chyba Panią Liptonową widać 😁
A gdzie tam. To Lipton, tylko paznokcie ubrudził sobie mazakiem.
chyba raczej pani Saga :)
Szczerze taki montarz wydaje sie nawet wygodnirjszy
Lepszym rozwiązaniem byłoby usadowienie wszystkich złączy po boku (tak jak to ma miejsce w przypadku SATA) tylko po tylnej stronie. Ale wiadomo, że to łączyło by się z większymi kosztami. To jednak nie zmienia faktu, że byłoby to wygodniejsze rozwiązanie :)
Gdyby jeszcze producenci AIO poszli po lepszych inżynierów i by wymyślili węże od blokopompki, które wchodzą na środku chłodnicy, zeby byly krótkie, nic nie musiało dyndać z boku. To fucktycznie, byłby to clean build totalnie i estetyczne arcydzieło
Właśnie oglądałem u blacka film sprzed pięciu miesięcy o kompie bez kabli i w proponowanych wyskoczył mi ten film xD
Pomysł fajny, szkoda tylko że zasilacz również nie znalazł się na płycie głównej ;)
złącza i kable mi generalnie nie przeszkadzaj ą, ale opcja pozbycia się kabla od zasilania GPU, ktory zazwyczaj najbardziej z przodu przeszkadza to jest dobry patent.
Potrzebne to tak samo jak i światełka, ale jak się komuś podoba to niech płaci, ja wolę praktyczność niż wygląd
Ja mam swiatelka i praktycznie tez jest. Swietnie sie to prezentuje i wazne ze dobre bebechy. A doplacanie do ledow to nie jest duza kwota
Na upartego też możesz sobie w obudowie wszystko podprowadzić tak żeby mieć minimum 2-3 góra 4 kable z czego 2x będą widoczne (od karty) a dwa mało widoczne od płyty głównej .
Kilkaset wat puszczone przez płytę? Czyli zamiast lipnego złącza które spala karty, mamy upgrade na złącze które spali kartę razem z płytą i wszystkim co się na niej znajduje. Genialne...
Spoko wygląda. Możesz wrzucić listę podzespołów?
Ale masz ładne czerwone paznokcie.
Bardzo fajne rozwiązanie, gdyby nie poszło w przesadę. Po co WSZYSTKO przenosić na drugą stronę? Płyta główna ma dwie strony i najlepiej wykorzystać obie, w tym po prostu zwykłą kartę graficzną. Płyta główna ma też krawędzie i optymalnie zasilanie można by umieścić na krawędzi - na dole. Mielibyśmy zminimalizowaną odległość do zasilacza. Rakowiecki miał trudniej, bo musiał przerabiać istniejącą płytę, a ASUS mógł tu zaszaleć.
To by miało sens gdyby złącza miały wejście poziomo do płyty żeby kabli tak nie giąć z tyłu
To ma sens, bo kable zazwyczaj raz się gnie i to na "stałe". Upgrade raz kiedyś. Chyba, że ktoś używa komputera do składania i rozkładania zamiast korzystać.
@@snakeyes2338 nawet długotrwałe zgięcie kabla nie jest dla niego dobre mi rak strzeliła ladowarka od laptopa w gniazdku aż dziurę przepaliło w kablu od tej pory nie zginam kabli zwasza przy końcówkach które prewencyjnie zabezpieczam od nowości tak jakby już tam był oplot rozerwany
Osobiscie preferuje koompozycje MSI B650M PROJECT ZERO z dedykoowana obudową MSI MAG Pano M100R PZ ARGB jest to nieco przyjemniejsze rozwiązanie niżeli owa kompozycja , aczkolwiek poosiada minus jakim jest przeprowadzenie przewodu zasilającego kartę graficzną wiec pojawia nam się niestety lub stety jeszcze 1 przewód widoczny w komputerze lecz dalej wygląda to estetycznie i jest nieco bardziej pozytywne względem doboru karty graficznej bo niestety lub stety trzeba wybrać procesor Ryzen na socket AM5
Asus chyba omija Europę szerokim łukiem jeżeli chodzi o ten standard, nawet to co wspiera BTF jest oficjalnie przemilczane np ASUS A21.
PS
Skąd masz te wszystkie podzespoły, tzn gdzie są dostępne?
Zrób test wentylatorów 180mm. praktycznie nigdzie takowego nie ma. Wiem że i samych takich wentylatorów jest bardzo mało ale test byłby mile widziany.
To już prośba do Bartka Szwedkowicza. To nasz specjalista od chłodzeń.
Na upartego mój PC tez ma aż 2x kable i są to kable z karty graficznej i tylko tyle mam kabli po "jasnej stronie mocy" - więc jakby nie patrzeć całe to BTF mocno przereklamowane, dodam że swojego PC składałem w 2020 roku. Aaa przepraszam jeszcze 2 kabelki na na dole podpięte pod płytę główną. I tyle jeżeli chodzi o kable.
Witam czy to kobieca dłoń pomagała włożyć płytę główną czy któryś z was koledzy zapomniał zmyć tą czerwień z paznokci ?:)
Chyba czas na porzucenie starego standardu ATX i jego pochodnych na rzecz nowego. BTF mógłby być świetną podstawą do tego typu standardu.
5:00 Piotr - malowałeś paznokcie? :p
Prawda wyszła na jaw ..
@@TechLipton Akceptujemy Cię jakim jesteś 🤪
teraz czekać aby była możliwość zamontowania dodatkowego chłodzenia do procesora na reversie... ( o ile było by to skuteczne )
Super komputer
może sama idea "bez kabli" jest trochę przerośnięta, ale takie złącze zasilające do karty graficznej, mogło by się dobrze przyjąć. taki standard mógł by się z tego zrobić
@TechLipton - Dremel rzeczony to miniszlifierka (mikroszlifierka), a Dremel to producet. Taka mała darmoreklama wyszła.
To określenie z dawnych lat, kiedy jeszcze człowiek siedział na forach :D
Daniel Rakowecki sam przerobił płytę główną GPU obudowę do tego
Są jeszcze przynamniej dwa plusy systemu BTF, które przychodzą mi do głowy - przepływ powinien być ciutkę lepszy, dzięki mniejszej ilości przeszkadzajek; ale przede wszystkim, złącze zasilania (które nie ma najlepszej sławy) podłącza się pod płytę główną, a nie bezpośrednio do karty graficznej, przez co przy ewentualnej awarii, spali się złącze na płycie głównej, a nie na karcie graficznej za równowartość średniej krajowej ;) (zakładając, że złącze HPCE na płycie głównej jest solidniejsze i nie będzie sprawiało takowych problemów)
Kilka lat temu na kanale LTT przeprowadzali eksperyment z cable managementu i jego wpływie na temperatury podzespołów. Perfekcyjne ułożenie kabli w niczym nie pomagało.
@@TechLipton Tak zakładałem, że wpływ jeśli jest to raczej marginalny ;)
Ale kwestia przeniesienia kłopotliwego złącza na płytę główną mnie przekonuje :)
👍👍
Daniel to Sigma 😅😊
Te czarne śrubki dają po oczach😂🤣
Lipton, nie widzisz zadnych plusow poza estetyka? Powiedz to tym ze stopionym zlaczem zasilania na kartach rtx 4090
Jaki najlepszy jest gtx 1080 do ryzen 1600 na płytce gigabyte a320m h
ten system jest codownym objawieniem, kabel zasilajacy do mojego 4090 sprawdzam wydygany co chwila czy aby dobrze siedzi i sie zaraz nie stopi, czemu dopiero teraz to mamy, prawie 20k kosztowal nie komp a juz chce go przebudowac.
Niech mi ktoś wyjaśni, dlaczego producenci rezygnują z filtrów przeciwkurzowych w obudowach? Kiedyś wydawało mi się to must-have przy każdym wlocie do obudowy, a ostatnio składałem kompa po prawie dekadzie i rzadko który producent umieszcza chociaż jeden filtr xD
W prezentowanej dzisiaj też widzę, że żadnego nie ma na wlocie...
nie wiem, ale się domyślam. Sam nie mam żadnego filtra i wszystkie wentyle na chłodnicach wyciągają powietrze z budy, chłodnicach bo mam custom loopa. Wystarczy budę odkurzyć raz na 2-3 miesiące by było czysto w środku. Raz nie dmuchałem pół roku to już kurz było widać. Układ działa swietnie bo filtry nie blokują przepływu powietrza.
Bez przesady, zdecydowana większość współczesnych obudów ma jakieś filtry. Owszem, w części obudów producenci rezygnują z frontowego filtra, bo to poprawia przepływ powietrza i dana buda może być o ten magiczny jeden stopnień chłodniejsza w testach. Ale obudów z klasycznym filtrem na ramce jest nadal bardzo dużo na rynku.
ja tam śmigam na corsair h500 mesh i problemu z przepływem powietrza na filtrach nie widzę, ba dodanie szkła na froncie ( w zestawie jest ) zamiast mesh nie zmienia nic w przedziale temperatur, mało tego odkurzam kompa raz na rok, bo częściej nie trzeba....i robię to podczas wymiany pasty termo ... obudowa fajnie wygląda, ma fajną aranżację kabli i nie nudzi wzroku po kilku miesiącach
może recenzenci trochę się do tego przyłożyli mówiąc dużo o temperaturach, a mało o tym, czy komputer będzie się zawalać kurzem
Też to zauważyłem i szczerze mówiąc widać różnicę ale czy aż taką dużą to już zostawiam wam do oceny.
W domu rodzinnym mam miej kurzu przez co rzadziej musiałem czyścić wloty powietrza (kraty) z kurzu więc ten filtr przeciw kurzowy wydaje się zbędny, ale jak przez pewien czas mieszkałem w innym miejscu gdzie kurzu było więcej niż żabek na osiedlu to wtedy filtr by się zapychał co tydzień a sam wlot był często w kurzu więc trzeba było okurzyć, a co najciekawsze... nawet udało mi się zrobić wykładzinę z kurzu bo zapomniałem o wlocie z dołu XD
Szukają nowego rynku zbytu. Według mnie nieudana próba. Tak samo jak w przypadku zestawu bez wentylatorów. Jak ktoś chce dość czysty zestaw bez wysiłku to kupuje się teraz obudowę dwukomorową gdzie łatwo schować kable.
Ale cudo, no nic trzeba kompa sprzedać chyba ;D
Mam nadzieje że to się stanie z czasem standardem.
Od zawsze jest. kable były są i będą
@@danielkowalski7527 Oglądałeś film wogóle?
Mi tam w ogóle kable nie przeszkadzają, mamy już takie aranżacje, ładnie wyglądające że żeby coś nowszego droższego wymyślić to takie komputery bez kabli 😂
Dlatego na razie trzeba traktować to jako ciekawostkę, a nie jako coś co od razu jest dla każdego
20 lat na to czekałem
i nadal musisz czekac bo nie ma
@@wisnia8139 racja, ale myślę,że za 10 lat powinno być
To czy technologia BTF osiągnie sukces zależy wylacznie od producentów. Jezeli będą produkować takie podzespoły i będą ze sobą kompatybilne, na pewno część użytkowników się skusi. Zeby nie było jak z samochodami elektrycznymi. Znajomy kupił teslę za prawie pół miliona i jeździ autobusem
Lubię kable mam mysz na kablu światłowód na kablu . Kable są fajne.
Jak mawia klasyk. Komu to potrzebne?
Pan Daniel Rakowiecki już to zrobił dawno haha
Ładne ale czy praktyczna?
szczerze gdybym miał do kupienia 4070ti super z tym wejściem 12 PWR i się martwił czy spalę kartę czy nie to bym wolał to co w tym filmie a różnica niewielka
Chyba błąd bo kable to się kładzie na podwórku ,w ziemi ,słupy itd wydaje mi się ,że przewód - przewody bardziej trafne nazewnictwo :D ale co ja będę uczył specjalistę :D 😅😅😅😅
Bardzo fajne, tylko po co? Kompletnie bez sensu 😁
Główną zaletą jest wyciąganie kasy od ludzi .🥳
Póki co karty już nie odsprzedasz, obudowy też nie bardzo. Jesteś skazany na jedną płyta główna która może ci nie odpowiadać z jakiegoś powodu.
Zamiast bawic sie w upiekszanie wnetrza i pozbywanie kabli, nie lepiej jak by opracować system który umożliwił by umieszenie kompa np. w piwnicy. Na biurku został by tylko monitor, myszka i klawiatura, cisza i spokój.
Płytę główną ile kosztuje niech zgadnę 1200-1500zł ?
Tak, ale jak na płytę z takim wyposażeniem i WIFI7 na pokładzie nie ma dramatu.
Trzeba przyznać ładnie. Ale generalnie Tuf to średnio niższa półka, więc lepiej dołożyć do czegoś lepszego.
Lipton dlaczego ty nic nie robisz filmów na temat RTX-ow 5000?
Nie lubię plotek. Na razie o tych kartach nie ma żadnych sensownych informacji.
od lat się zastanawiałem, w czym problem żeby zrobić karty graficzne bez tych pieprzonych dodatkowych wtyczek napięciowych ...
@TechLipton Widze tez czekasz na gta 6
Lepiej powietrzne chlodzenie bez kabli😉
Czyli kable są ale z tyłu gdzie i tak już miejsca na kable nie ma więc upchajmy więcej
Czemu ta obudowa mi przypomina starsze konstrukcje firmy Antec ? XD
Fajna masz tapety GTA 6
Dla mnie dziwny standard. Jakby w motoryzacji wymyślili otwieranie drzwi od przodu do tyłu. Umówmy się dzisiaj tych kabli nie jest tak dużo jak jeszcze ponad dakedę temu. Przewodu IDE albo SATA a teraz zasilanie płyty i karty graficzne, tylko te przewody najbardziej zajmują miejsca. Ja jestem osoba techniczną więc mi schludnie poprowadzone przewody w ogóle nie przeszkadzają a wręcz w komputerze są naturalne.
To, że zasilanie do GPU jest na płycie to już dawno powinno być standardem.
Gdybym chciał nie widzieć kabli kupiłbym sobie laptopa xD
Ale ta buda ma durny tył? Przecież mógł się cały otwierać a potem można było maskownice (otwory na dyski itd montować)
To w tym standardzie bez kabli beda same gotowce bo nic randomowego do randomowego noe bedzie pasowac , kolejny pomysl na wyciagniecie kasy tak jak atx3.0 u nvidii
szkoda że nie ma obudów płaskich jak konsola xbox classic
Jak dla mnie to bezsensowne rozwiązanie powoduje to jeszcze cięższy dostęp do kabli, z tyłu to już w ogóle dramat. Po to mam okno z boku otwierane aby prócz wyglądu mieć łatwy dostęp do kabli i szybką wymianę a to totalnie psuje cały sens tego.
Jest drugi + nie palace się złącze zasilania GPU
System Cableless :)
TO teraz czas na komputer bez prądu
Na koniec miało być papa a nie jakieś do zobaczenia😢Ja już się przyzwyczaiłem 😔
Coś czuję, że te karty będą sprzedawane jak wszystkie inne, tylko sprzedawcy "zapomną" wspomnieć że jest inne złącze
Trochę za drogo za taką "innowacje", szczególnie patrząc ile dodatkowych elementów trzeba mieć na uwadze przy zakupie. Natomiast super, że powstają nieco inne produkty, odstające od głównego nurtu.
Nie wiem czemu, ale już widzę patenciarzy, którzy wycinają te dziury szlifierką. Wystarczy dobrze mazaczkiem zarysować 😅. Przedziwna konstrukcja. Chyba muszę się z tym oswoić😂.
to złącze GC-HPWR w płycie będzie się topić częściej i palić lepiej niż złącza HPWR w kartach graficznych.
Skąd ta wiedza?
@@TechLipton że specyfikacji samego złącza HPWR ktore może przenieść bezpiecznie 600W przy 20*C a w realnych warunkach okropnie się grzeje i nie jest to wina użytkowników.
złącze GCHPWR wedlug specyfikacji powinno przenieść 900W przy tym jest dużo mniejsze.
jak działa fizyka w złączach że cienkie blaszki dotykające PCB z dwóch stron przenoszą większy prąd niż bolce otoczone z każdej strony jak we wtyczce HPWR?
to nie ma całkowicie sensu.
więcej? proszę.
wg producenta złącza HPWR i datasheetu nie powinno to złącze przenosić więcej jak 8,5A na pin.
(nadal GC-HPWR jest mniejsze stąd porównanie)
dlaczego karty które kiedyś zjadały po 600W (taka Vega64) miały trzy wtyczki zasilające? po to aby prąd się rozkładał na nich. HPWR to zastąpienie 24pinow wtyczki PCIe (dosyć grubych pinów) na 12 cieniutkich, z wątpliwa detekcja.
podsumowując czekam aż te złącza zaczną się topić. a Asus tak jak NVIDIA będą wmawiać ludziom że to wina użytkownika. bo w końcu złącze grubości małego palca jest w stanie przekazać 900W.
@@TechLipton jeszcze dla sprostowania.
polecę eksperyment. zmierz w jakiś sposób pojedyncza blaszkę zasilająca z tego złącza.
wiedząc że może przez całe złącze przejść 900W dzielimy przez 12V mamy 75A na złącze (nie pamiętam czy tyle wytrzymywała wtyczka PCIe 8pin ale wątpię a to złącze jest mniejsze)
podziel 75A na ilość pinów w tym przypadku 16, i wychodzi ~4,7A
jak podasz ~4,7A przy 12V na taką blaszkę to zacznie się ona dość BARDZO mocno grzać. w końcu ~4,7A przy 12V to prawie 56,25W, prawie 60W na cienkiej blaszce :3
@@DragonSpiralWaty i volty nie upalają złącz, tylko ampery i rezystancja styków złącza. Ale te 4,7 A to rzeczywiście może być sporo jak na małe styki. Pozdro.
@@audiofil105 właśnie to napisałem w tych dwóch komentarzach. HPWR powinien wytrzymać 8,5A na pin co jest ściema i kłamstwem a GC-HPWR powinien wytrzymać prawie 5A na pin co gdzie punkcie styku.. umówmy się małym bo to jest cienka blaszka jest okropnie dużo!
i teraz uwaga najlepsze mimo przeciążenia złącza nie ma rezerwy. gdy jeden źle styka albo nie styka.
reszta jest obciążona większym prądem co dalej już idzie tylko w stronę zapłonu.
nie pierwszy raz Asus zrobił coś tak głupiego.
najgorsze jest to co jakiś pseudo inżynier zrobił z tym złączem do karty graficznej, jakby nie można było zastosować standardowego, a można było to łatwo z organizować tak by karta była kompatybilna ze wszystkim i dalej kable nie były by widoczne
Kupowanie czegokolwiek od asusa po ich ostatnich wpadkach ociera się o syndrom sztokholmski
Ja lubię kable w pc nie lubię takich swiecacych jak choinka komputerów. Kiedyś byl niezły makaron od taśm ATA nikomu to nie przeszkadzało.
Znowu kable komuś przeszkadzają 😄😁
Wszystkie płyty główne i karty graficzne powinny być właśnie takie.