Mě se líbí, že nejste radikální k přírodním zdrojům živin, jako je sádlo, máslo, maso a podobně. Snažím se vyhnout chemickým srajdám a použiji raději trochu sádla, másla, špeku, než chemické náhražky a v pohodě. Děláte to dobře. Jen aby to mělo nějaký dosah. 👍
Ono nejake tie kontaminanty sa najdu aj v tych zivocisnych tukoch. Organizmus sa ciastocne detoxikuje aj tym, ze uklada toxiny do tukovych tkaniv. Ide o to, co to zviera zerie a v akom prostredi sa pohybuje, ak sa vobec pohybuje, ze, ale to je na inu temu.
@@D.von.N Máš pravdu. Snažím se si něco chovat a dát tomu vše. Před porážkou pohladit a poprosit za odpuštění. Neplýtvat jídlem, když už něco muselo zemřít. Ale to se týká i flóry. I ona cítí. Ale to je taky na jinou debatu.
@Blunt samozřejmě ,že to tvrdili před mnoha lety téměř všichni , včetně lékařů vždyt na tom založili celá odvětví , tzv. nízkotučných, bezlepkových, bezlaktozových ,potraviny s umělými sladidly, vegetariánům dělají vegeburgy chemický koktejl z hrachu ochucený chemií jako maso, atd
Jsem na tom stejně..jkdyz mužů ,vše si tvořím sama...jen k tomu máslu ..zpracované je s repkovym olejem a sádlo taky nic moc Ale Třeba máte farmarske:)
Doporučíte nějakou knihu či online zdroj, třeba i Vaše video. Kde jsou popsané ty postupy pro zpracování potravin z rostlin aby neškodily? Jak jste na konci popisoval to namáčení apod.
Zajímalo by mě, jak na tom jsou uzeniny tak zvaně podctivě udělané či domácí, kde nemáme žádná aditiva a cílem je mít čistě masný, někdy tučnější výrobek, případně uzený nebo fermentovaný a zda je fermentovaný výrobek lepší než třeba zrající uzeniny.
ja by som ocenila aj video o tekutých probiotikách čo je teraz tak strašne populárne užívať , či to tak pomáha alebo to tiež je len marketingový ťah 🤔🤔🙂
Pan Havlíček asi neodpoví. Znám několik lidí, kteří jí denně kefíry a kysané mléčné výrobky a nemohou si to vynachválit. Jsou i méně nemocní. Ale je to jen malý vzorek lidí v mém okolí.
V poslední době se celkem zaměřuji na čtení složení potravin. A jsem celkem šokovaný. Třeba, mám rád makovec a vybírám si speciálně ty druhy s 50 %. Ale jak jsem četl, co tam dávají, tak mě přešla chuť. Vím, že to asi moc nepomůže, ale zavolal jsem i výrobci, proč do prémiového makovce dává různé s...y jako rýžová mouka. Nebo další vtip u kečupu, kde je velkým fontem u levnějších variant psáno 100g kečupu vyrobeno z 90 gramů rajčat. Jenomže přitom dobrý kečup je vyroben 100g ze 150g rajčat a více. A tak dále, a tak dále.
Protože rýžová mouka je levnější než mák, za mě upéct si to sám doma - vyjde to levněji a vím co tam dám - bez náhražek, zbytek co nesnim do 2 dnů dám do mrazáku a postupně spotřebuju. To máte stejné jako třeba různé žervé na chleba - většina obsahuje částečně zahušťovadla místo 100% tvarohu a smetany
Nevím, asi to moc neřeším. Ráno buchnu 5 vajec, ovoce, na oběd klasika maso se zeleninou, večer tvaroh, luštěniny. Když mám chuť tak tlačenka, koleno, klobásku. Denně se hýbu alespoň hodinu, v zimě otužuju venku v rybníku a 10 let mám pořad 85 kilo. Asi je klíčem vařit ze základních surovin a ten pohyb no. 🤗
@@stefanhrkotac9266 Když píšu alespoň tak alespoň. Příjde víkend a bouchnu klidně 100km na kole a druhý den znovu. Jsem všestranný. Jdu do rambodílny, sem tam běh a v létě hlavně kolo. Dále není hodina a hodina pohybu. Za 1 hodinu se zruší i prvotřídní atlet.
Dobrý den, takže jako cvičící člověk nedělám dobře, když např. jeden den ráno posnídám ovesné vločky 50g zalité horkou vodou + 40g syrovátkového proteinu + lžička burákového másla? Druhý den vaječná omeleta ze 4 vajec + 50g ovesných vloček, plátek šunky, plátek sýra? Jde mi o bezpečnost z hlediska hladin inzulinu. Díky.
Práve bielkoviny ráno zlepšujú reakciu tela na cukor ;) v štúdiách používajú práve proteínové izolaty... Takže by som to fakt neriešil. Každopádne bielkoviny z potravín by sme mali preferovať vo väčšine prípadov.
Když máte v jídle vedle sacharidu i bílkovinu, tak ta tlumí výkyvy glykemie. Navíc na inzulinu nezáleží skoro vůbec, můžete mít spiky inzulinu jako blázen, být v kalorickém deficitu, zhubnout a být zdravější. Hypotéza, že inzulin je významný pro hubnutí, už byla vyvrácena. Důkazem budiž, že lze zhubnout i na low-fat-high-carb dietě, nebo že nejúčinnější léky na obezitu naopak stimulují vylučování inzulinu slinivkou. Což by dle hypotézy o inzulinu jako ukladači tuku mělo být opačně... A obecně když zhubnete a/nebo se hýbete, vaše citlivost na inzulin se bude jen zlepšovat. Vlastně záleží na aktivitě svalů a nižším množství tělesného tuku. Třeba cukrovkáři, co má cukrovku jen pár let, stačí zhubnout o 15kg a má takřka jistotu, že cukrovka ustoupí. Pak zhruba platí, že když udrží úbytek alespoň na 9kg, cukrovka se nevrátí. V širším smyslu je problém ten, že neaktivní svaly rozvinou inzulinovou rezistenci a tedy neabsorbují zásobní cukr, tak to převezmou játra, jenže ta ho přemění na tuk, ztuční a sama rozvinou inzulinovou rezistenci, takže také moc nevstřebávají cukr...slinivka pak musí produkovat víc inzulinu, aby orgány donutila cukr vstřebat, ale jde o začarovaný kruh, nakonec slinivka sama ztuční, jak tuční člověk, a z vysokých dávek vydaného inzulinu je vyčerpaná, zhorší se tak nebo zcela skončí její produkce inzulinu. Prostě začarovaný kruh.
Nechutnaji mi proteinove tyčinky ani nápoje,spíše dám přednost přirozenému jídlu,ale nikoho neodsuzuji toxickými výroky za to jakou jí stravu a nechává si poradit od výživoveho poradce.Respektuji vegetariána tím že ho nebudu ani kritizovat za to že nejí maso,je to jeho osobní volba.
Predcasem sem nekde videl nejakou studii .kde davali myším pouze nezdravé jidlo vysloveně chipsy atd...a v uplně stejném množství . 1 myš měla přístup k tomu jídlu celý den . Byla tlustá a nemocná . 2 myš měla pouze několika hodinové okno kdy mohla konzumovat byla štíhlá a zdravá. Co si o tom myslíte ( dneska je problem že studie vyjde podle toho kdo platí ,strjně jako volby či historie , kdo platí má patent na pravdu .když odbornik mluví pravdu většinou má po kariéře jako při covidu takže podle čeho se má člověk řídit
Neměla možnost se přejídat,proto byla štíhlá i po nezdravim. Měli potom ji zkontrolovat orgány jak je na tom se zdravím. Z mého laickeho pohledu asi štíhlý člověk může mít zdravotní problémy.
Dobrý den pane Havlíčku :) Docela bych se divil, kdybyste odepsal v záplavě všech zpráv, každopádně za zkoušku to stojí. Otázka zní "Je lepší dodržovat dostatek bílkovin pomocí syrovátkového proteinu (1x dávka denně), nebo je lepší mít o tuto dávku bílkovin nedostatek?" Moc děkuji za případnou odpověď
Pokud možno, odpovím za pana Havlíčka... Záleží, kolik gramů bílkovin máte a zda jste sportovec. Pokud byste neměl velký příjem, nemyslím si, že je nutné protein brát... Nicméně jsou chvíle, kdy se protein hodí, a to právě po tréninku. A jak říká pan Havlíček... Dal bych třeba jeden až dva dny v týdnu odpočinek od bílkovin, kdy plácnu, ze 2g/kg váhy bych šel klidně na 1g/kg a navýšil lehce buď tuky či sacharidy, aby si tělo odpočinulo. Pokud nebudete v závodní dietě, tak se skutečně děsit nemusíte, že ztratíte svalovou hmotu apod. Tak snad si nějaký názor uděláte:)
Je to tak, v Asii rikaji, ze zelenina se ma minimalne sparit, taky ji dusi nebo dokonce ohreji na oleji - syrove ji hlavne bylinky, tim ze je pak nakonec hodi do hotoveho vyvaru uz na stole. Syrove jedi nektere ryby, nebo morske plody, ale realne je taky radeji ugriluji, nebo uvari ve vode - pak ochuti
Dobrý den pane Havlíčku . Zajimalo by me zda je rozdíl mezi proteiny přijaté z masa a z obilovin, luštěniny. Když nekdo vyznává vegetariánství zda mu část toho nechybí?
Ty sladidla mě taky pěkně štvou. Mám rád proteinové pudinky a zatím jsem nenašel ani jeden bez sladidel. Raději ať tam místo sladidla dají pár gramů cukru.
@@gazdiq Píšu o pudinku, samozřejmě vím, že je na trhu spousta alternativ a spoustu z nich kupuji. A pokud dokážou vyrobit například jogurt který ma obsah bilkovin cca 10 g bilkovin ve 100 g vyrobku a je chuťově výborný a bez sladidel, tak nevím v čem je problem u pudinku. Pudinky mají obvykle okolo 200 g a obsahují cca 20 g bílkovin. Takže průměr taky 10 g bílkovin na 100 g vyrobku.
@@tygik7383 Protože ne každému chutná ten jogurt, tak si raději koupí sladký puding. Ti co si koupí proteinový puding zřejmě dělají nějaký sport, fitness... především jde ale o hubnutí a tak omezují cukry. A tak výrobce dá raději umělá sladidla. Má to protein, je to bez cukru a je to sladký. Takhle je to dneska moderní, tohle je marketing. Člověk co řeší chemii v jídle (a není jich většina), ten si to samozřejmě nekoupí, protože je to nehorázný svinstvo. Ale někteří výživový poradci to klidně doporučují 🤨
Oblíbil jsem si ráno po cvičení dát kefír z Tibetské houby. Hrnek kefíru má prý 10g syrovátkového proteinu + vápník, vitamíny B, vitamín D. S čerstvým chlebem je to vyloženě mňamka.
@@petrtomcan8701 obsah bílkovin se nemění, ale říci, že kefír má stejné hodnoty jako mléko je zavádějící, např. Laktoza se snižuje, významně přibudou mikronutrienty atd. Ten kvasný proces má nějaký význam, proto se to dělá, stejně jako fermentace
Problém NEJSOU ultra zprocesované potraviny -> problém je, JAK jsou tyto ultra zprocesované potraviny zpracované, a co se do nich vloží (ztužený tuk, trans mastné kyseliny, rafinovaný cukr, triliarda Eček...)....například jedno z nejzravějších jídel na světě je HUEL black edition (unsweetened and unflavored), který má jen 3 negativa - docela dost oxalátů (54g na porci, přitom průměrný člověk má cca 200-300g denně, vegani cca 500g denně - ale B6ka a hořčík je rozkládají), "jen" 100% denní dávky vitamínů jako Bxxxx, A, E a K, a 1g soli na porci (400 kcal) - doporučená denní dávka je cca 5g, přitom maximální doporučená je 6g (ale průměrný člověk má cca 10g+ denně). Doplnit B komplex, trochu zeleniny, slunečnicových semínek a pít magnesii, a nic jiného člověk jíst nemusí a bude zdravější než 99+% populace....a 90% kalorií z toho bude z "ultra zprocesovaného jídla". Brát jídlo jinak než jako palivo pro tělo, je slabomyslnost. Lepší požitek z toho být zdravý a silný než z toho, že 5 minut budu jíst jídlo, ze kterého se pak budu cítit blbě či které budu hodiny připravovat....
Protože nezáleží na potravinách, ale na živinách. Stále jsou zde lidé, jenž žijí v představě, že živiny z masa jsou plnohodnotné, zatímco z rostlin neplnohodnotné. Ale to vážně není pravda.
@@lecramneznamy Jo jo, ale vitamín B12 vegani musí užívat chemicky extrahovanou cestou a mnohdy to není ani přírodní. Vegan nemůže získat tolik energie z rostliné produkce, pokud neužívá právě takovéto preparáty nebo doplňky stravy. Vitamín B12 je převážně obsažen v živočišné stravě, ale chápu, marketing. Nebýt takových anomálií jako je vegetarián, vegan, tzv. gender (to), tak by asi prodejci těchto klumpů ani neexistovaly a byl by klid. Vegetariánství, veganství, tzv.gender(to), je pouze módní doplněk člověka. Kdo není vegetarián, vegan či to gender tak není v dnešní době "in". Je mi zle z dnešní doby. Asi je potřeba aby jste přestaly jíst tu hmyzí sterilizační moučku co vám korporace připravují.
Jde jen o to, aby se člověk, který chce jíst výhradně rostlinně, mrknul na vhodný způsob poskládání esenciálních aminokyselin atd. Kdo bez podrobnějšího zkoumání jí, co mu přijde pod ruku, ten může nedopadnout dobře. A to platí pro vegany, vegetariány i všežravce. Je velmi snadné mít něčeho nedostatek a něčeho jiného přebytek, když to člověk "neřeší". Tělo může vydržet fungovat x desítek let, ale u většiny lidí se zásadní chyby během života projeví. A těch pár výjimek, které dělají všechno špatně, ale dožijí se přes sto let, to nic nemění. Fajn je, že se stačí mrknout jednou, pak už má člověk dostatečnou představu. Je to jako u čtení složení výrobků, když se chce člověk vyhnout živočišným produktům. Také to nemusí číst furt dokola, stačí jednou. Také je dobré si nechat jednou za čas udělat rozbor krve. To je super prevence pro každého. Nikdo netuší, jakou může mít potíž, přestože zdánlivě dělá vše OK (a přes 99 % lidí rozhodně všechno dobře nedělá, co se stravy a celkové životosprávy týče - např. teď po půlnoci tady píšu na netu, místo abych chrápal 🤣). Právě všežravci mohou velmi snadno usnout na vavřínech, že mají všeho dostatek, protože jedí "všechno". Oproti tomu vegan, má-li rozum, chápe, že kvůli vyloučení některých složek musí dávat bacha, takže i přes papírovou stravovací nevýhodu může být snadno v lepším stavu než někdo, kdo by na tom teoreticky měl být líp, ale čistě svým přístupem si stav zhoršuje.
na seminari na EVLS rozpraval G.Farah, ze sukraloza je jed, bola vraj povodne vyvijana ako jed na potkany a nahodne sa zistilo, ze je velmi sladka, tak sa zacala pouzivat ako sladido, je skoro v kazdom proteine, je to pravda, ci je to blbost?
Dávka robí jed ;) v bežných dávkach sa sukraloza nepreukazuje ako zdraviu škodlivá. Našťastie máme v EU celkom prísne normy ohľadom látok ako sú umelé sladidlá:)
@@weisscoaching ale kolko je bezna davka? ked si dakto da 2x denne protein, do toho este daku colu zero a co ja viem co, kto vie, kolko umeleho sladidla si dal do tela?
@@vladohudec ak sa nemýlim, bezpečná dávka je stanovená na 5mg/g. Priemerný človek podľa odhadov skonzumuje 1.6mg/kg/deň. Druhá vec je, že pokiaľ je niekoho strava založená na proteinovych praskoch a Cole zero, má väčší problém riešiť sukralozu :)
@@weisscoaching profi kulturisti, ktori maju 120kg toho protaku zjedia denne dost, teda ako ktori, niekto nedokaze zjest kvanta masa a vajec, tak to riesi protakom a ked este pije aj tieto zero napoje, bohvie kolko sukralozy da do seba denne a z dlhodobeho hladiska, co to potom robi v tele :)
Keď sa prvýkrát objavili proteínové jogurty a pudingy v Rakúsku, tak som sa potešila a bola som na ne zvedavá. Na Slovensko prišli neskôr, ale aj tak som ich nikdy nejedla, lebo obsahujú acesulfam a aspartám. Nechápem tú logiku. Bezpečnosť konzumácie umelých sladidiel pokuľháva a napriek tomu ich tam dali 👎🏻
Umělá sladidla jsou ale nebezpečná víceméně jen v titulcích internetových webů...třeba ten jejich přesun mezi potenciální kancerogeny byl jen taková administrativní bublina ve smyslu "zatím to nemůžeme úplně vyloučit a nechat je na tom nejlepším seznamu, ale jsou bezpečná". Ale titulků bylo všude plno. Mimochodem na tom seznamu je plno věcí, co denně používáme... Nicméně pokud vám nevadí jíst Skyr bez příchuti, máte vyhráno. 42 g bílkovin ve 350g Skyru, to už je ohledně bílkovin splněno do časného odpoledne...
K tym nitratom, este raz: rastliny maju aj vyssi obsah nitratov nez to udene maso, ale maju aj celu skalu obrannych latok, ci uz vlakninu taku aj onaku, mineraly, vitaminy, antioxidanty rozneho druhu - a to to maso uz velmi neobsahuje. Problem je ze ludia oblubujuci udeniny jedia malo tych dobrych potravin s nitratmi a nedodavaju telu dostatok tych obrannych latok. Problem nie su tie udeniny ale ze ludia ich nejedia s celou skalou pestrych rastlinnych zdrojov. Treba sa na to divat v kontexte. Dat is udeny bocik do misky salatu - OK, dat si hotdog do bieleho rohlika s horcicou - to uz nie. Ak si nejaky taky dam, tak este sa mi ziada nieco cerstve, vyzivne, trebars jablko. Aj to ma svoje zdravotne pozitiva.
Pane Havlicku, vy jste se venoval kulturistice, tak jiste chapete, ze vetsi prijem bilkovin je pro rust nezbytny a predevsim, ze prijem pouze prirozenou formou je mnohdy nesplnitelny.
@@petrcejka895 Vazim 100kg, muj denni prijem by pro opt. svalovy rust mel byt 1,8-2,4g/na kg vahy. Takze to mame 220g bilkovin za den. Ekvivalentem 220g bilkovin je 1kg kurecich prsou. Uz 💡?
@@AA7777AA. ps: na 1 kg se počítá maximálně 1,8 g bílkovin... a to je pro vrcholové sportovce.... člověk co chodí do fitka pravidelně tak může jít 1,5 g na 1 kg
No nevím no. Já začala hubnout a mít víc energie, když jim víc bílkovin, přiměřeně tuků a minimum sacharidů. Do té doby děs... Jinak škodlivý je stres, špatný vzduch, noční směny atd ... Takže jestli si dám protein tyčinku a protein po cvičení tak to je ok.
@@vitapreclik5468 v uzeninách ale většinou ano, krom dusitanu sodného často di- a trifosforečnany, často i erythorban sodný, glutamát sodný, samé mňamky zkrátka a to často i v šunce 90+ %
Taká domáca slaninka nemôže nejak ublížiť každý rok udim cez 20 kg z domáceho prasatá, tlačenka jelita klobásy a nemáme ani cholesterol ani cukor zvýšený ani nadváhu v rodine len jasné človek sa nesmie prežierať
Také brávám od kolegyně domácí klobásy a nedá se to s obchodem absolutně srovnat. Myslím, že ve videu pan Havlíček hovoří především o těch "průmyslových" uzeninách, do kterých se cpe ledasco.
@@tabletikmaminkin5229 tak treba vedieť aj udit niekto nemusí ale pečie už a vtedy to je problem , a rakovinu máš viac v tých všetkých v potravinách v obchode čo to všetko obsahuju sám bordel
@@adama6826 kouř je karcinogen, byť ze dřeva, je to jako sešrkábat to černé z výstelky komína a sníst to, pověsit do kouře maso a pak to sníst je jako vykouřit několik krabek cigaret, sice se to nedostane do plic, ale ta dávka karcinogenů je srovnatelná, nechápu jak někdo může jíst uzeniny
Rostlinný burger. Pěkná blbost. Leda bych si mohl dát hovězí bezlepkový bezlaktózový raw salát bez umělých sladidel. Samozřejmě u toho budu ignorovat, že se tomu jinak taky říká tatarák.
Jak píše Lišák, každá látka je jed, záleží jen na jejím množství. To je základní poučka toxikologie. Například mnoho takzvaných jedů se v malém množství používá jako lék.
Stačí si dát ráno ke snídani míchaná vajíčka chléb s máslem třeba osolený cherry rajčátka a čaj kávu. K svačině jablko nějaký jogurt k obědu kuřátko rýže k ní sterilovaný hrašek nebo okurkový salát k druhé svačině třeba houska s máslem šunkou okurka na večeři třeba grilovaný hermelín s testovanými brambory k tomu ředkvičkový salát nebo rybí filé s bramborovou kaší kyselou okurkou a nepotřebuji jíst něco z reaktoru dukovanské elektrárny
"vysoký obsah soli" Vy jste se pane Havlíčku ještě nepoučil, že sůl není škodlivá a je zapotřebí pro mnoho pochodů těla a že sůl je zbytečně démonizována.
Žádná doba proteinová není, je to nesmysl. Suplementy berou obvykle jen sportovci. Co mě ale zaráží je to, že autor videa nereaguje na dotazy v diskuzi. Není to totiž úplně jednoduchá problematika.
Tak dobré a stručné video, zakončene tak nešťastne. Tou vetou "v malom množstve sa môže všetko" si väčšina ľudí ospravedlňuje svoje neresti.
Člověk pomalu už neví co žrát a další hřebíček do rakve ps děkuji za pokurvení šunky a pudinku 👏👏👏
Mě se líbí, že nejste radikální k přírodním zdrojům živin, jako je sádlo, máslo, maso a podobně. Snažím se vyhnout chemickým srajdám a použiji raději trochu sádla, másla, špeku, než chemické náhražky a v pohodě. Děláte to dobře. Jen aby to mělo nějaký dosah. 👍
@Blunt Jo jo, takových odborníků na výživu je celkem dost 😉
Ono nejake tie kontaminanty sa najdu aj v tych zivocisnych tukoch. Organizmus sa ciastocne detoxikuje aj tym, ze uklada toxiny do tukovych tkaniv. Ide o to, co to zviera zerie a v akom prostredi sa pohybuje, ak sa vobec pohybuje, ze, ale to je na inu temu.
@@D.von.N Máš pravdu. Snažím se si něco chovat a dát tomu vše. Před porážkou pohladit a poprosit za odpuštění. Neplýtvat jídlem, když už něco muselo zemřít. Ale to se týká i flóry. I ona cítí. Ale to je taky na jinou debatu.
@Blunt samozřejmě ,že to tvrdili před mnoha lety téměř všichni , včetně lékařů vždyt na tom založili celá odvětví , tzv. nízkotučných, bezlepkových, bezlaktozových ,potraviny s umělými sladidly,
vegetariánům dělají vegeburgy chemický koktejl z hrachu ochucený chemií jako maso, atd
Jsem na tom stejně..jkdyz mužů ,vše si tvořím sama...jen k tomu máslu ..zpracované je s repkovym olejem a sádlo taky nic moc
Ale Třeba máte farmarske:)
Doporučíte nějakou knihu či online zdroj, třeba i Vaše video. Kde jsou popsané ty postupy pro zpracování potravin z rostlin aby neškodily? Jak jste na konci popisoval to namáčení apod.
Video super akorat jsem cekal na zaver nejake doporuceni.
Zajímalo by mě, jak na tom jsou uzeniny tak zvaně podctivě udělané či domácí, kde nemáme žádná aditiva a cílem je mít čistě masný, někdy tučnější výrobek, případně uzený nebo fermentovaný a zda je fermentovaný výrobek lepší než třeba zrající uzeniny.
ja by som ocenila aj video o tekutých probiotikách čo je teraz tak strašne populárne užívať , či to tak pomáha alebo to tiež je len marketingový ťah 🤔🤔🙂
To by mě taky zajímalo, skvělá otázka 👍
Pan Havlíček asi neodpoví. Znám několik lidí, kteří jí denně kefíry a kysané mléčné výrobky a nemohou si to vynachválit. Jsou i méně nemocní. Ale je to jen malý vzorek lidí v mém okolí.
@@Martin-nu2sp já to začal taky pít kefiry a kokotiny a jen jsem si vytvořil alergii na mléko :D ted mě to zkroutí jak nikdy.
@@pecebe-pcb5384 Áno, je to veľmi individuálne....ako takmer všetky položky bežnej stravy.
@@pecebe-pcb5384 To musíš pít opravdovej kefír a ne kefírový mlíko z obchodu
Na začátku ale byla otázka - jakým proteinům se vyhnout (chemický řetězec?)
V poslední době se celkem zaměřuji na čtení složení potravin. A jsem celkem šokovaný. Třeba, mám rád makovec a vybírám si speciálně ty druhy s 50 %. Ale jak jsem četl, co tam dávají, tak mě přešla chuť. Vím, že to asi moc nepomůže, ale zavolal jsem i výrobci, proč do prémiového makovce dává různé s...y jako rýžová mouka.
Nebo další vtip u kečupu, kde je velkým fontem u levnějších variant psáno 100g kečupu vyrobeno z 90 gramů rajčat. Jenomže přitom dobrý kečup je vyroben 100g ze 150g rajčat a více. A tak dále, a tak dále.
Dobrý kečup je vyroben z 220-240 g na 100 g. A dají se takové koupit. Jen je třeba číst obaly.
@@evaem1730 pokračujme dále ve hře. Dobrý kečup je vyroben z 320-350g
@@JanChodura68 A který to je? Ráda si nechám poradit, kde takový koupit.
Protože rýžová mouka je levnější než mák, za mě upéct si to sám doma - vyjde to levněji a vím co tam dám - bez náhražek, zbytek co nesnim do 2 dnů dám do mrazáku a postupně spotřebuju. To máte stejné jako třeba různé žervé na chleba - většina obsahuje částečně zahušťovadla místo 100% tvarohu a smetany
Nevím, asi to moc neřeším. Ráno buchnu 5 vajec, ovoce, na oběd klasika maso se zeleninou, večer tvaroh, luštěniny. Když mám chuť tak tlačenka, koleno, klobásku. Denně se hýbu alespoň hodinu, v zimě otužuju venku v rybníku a 10 let mám pořad 85 kilo. Asi je klíčem vařit ze základních surovin a ten pohyb no. 🤗
Hodina pohybu je veľmi málo raz sa to prejaví.
@@stefanhrkotac9266
Každý jsme jiný. Tělo potřebuje hlavně pravidelnost. Co je dobré pro vás, nemusí být dobré pro druhého.
A aku mas vysku, ak mozem vediet?
@@4xxx449 jestli je to na mě tak 178
@@stefanhrkotac9266 Když píšu alespoň tak alespoň. Příjde víkend a bouchnu klidně 100km na kole a druhý den znovu. Jsem všestranný. Jdu do rambodílny, sem tam běh a v létě hlavně kolo. Dále není hodina a hodina pohybu. Za 1 hodinu se zruší i prvotřídní atlet.
Dobrý den, takže jako cvičící člověk nedělám dobře, když např. jeden den ráno posnídám ovesné vločky 50g zalité horkou vodou + 40g syrovátkového proteinu + lžička burákového másla? Druhý den vaječná omeleta ze 4 vajec + 50g ovesných vloček, plátek šunky, plátek sýra? Jde mi o bezpečnost z hlediska hladin inzulinu. Díky.
Práve bielkoviny ráno zlepšujú reakciu tela na cukor ;) v štúdiách používajú práve proteínové izolaty... Takže by som to fakt neriešil. Každopádne bielkoviny z potravín by sme mali preferovať vo väčšine prípadov.
Když máte v jídle vedle sacharidu i bílkovinu, tak ta tlumí výkyvy glykemie. Navíc na inzulinu nezáleží skoro vůbec, můžete mít spiky inzulinu jako blázen, být v kalorickém deficitu, zhubnout a být zdravější. Hypotéza, že inzulin je významný pro hubnutí, už byla vyvrácena. Důkazem budiž, že lze zhubnout i na low-fat-high-carb dietě, nebo že nejúčinnější léky na obezitu naopak stimulují vylučování inzulinu slinivkou. Což by dle hypotézy o inzulinu jako ukladači tuku mělo být opačně...
A obecně když zhubnete a/nebo se hýbete, vaše citlivost na inzulin se bude jen zlepšovat. Vlastně záleží na aktivitě svalů a nižším množství tělesného tuku. Třeba cukrovkáři, co má cukrovku jen pár let, stačí zhubnout o 15kg a má takřka jistotu, že cukrovka ustoupí. Pak zhruba platí, že když udrží úbytek alespoň na 9kg, cukrovka se nevrátí.
V širším smyslu je problém ten, že neaktivní svaly rozvinou inzulinovou rezistenci a tedy neabsorbují zásobní cukr, tak to převezmou játra, jenže ta ho přemění na tuk, ztuční a sama rozvinou inzulinovou rezistenci, takže také moc nevstřebávají cukr...slinivka pak musí produkovat víc inzulinu, aby orgány donutila cukr vstřebat, ale jde o začarovaný kruh, nakonec slinivka sama ztuční, jak tuční člověk, a z vysokých dávek vydaného inzulinu je vyčerpaná, zhorší se tak nebo zcela skončí její produkce inzulinu. Prostě začarovaný kruh.
Zajimalo by me kdy je vhodne pouzivat olivovovy olej? Mam obavy, ze pro smazeni neni vhodny diky vysokym teplote
To je naštěstí už dávno vyvrácený mýtus
Tipy na dobrý srvátkový proteín?
Do detailu...hezké info :)
Nechutnaji mi proteinove tyčinky ani nápoje,spíše dám přednost přirozenému jídlu,ale nikoho neodsuzuji toxickými výroky za to jakou jí stravu a nechává si poradit od výživoveho poradce.Respektuji vegetariána tím že ho nebudu ani kritizovat za to že nejí maso,je to jeho osobní volba.
Mají se voda po máčení luštěnin slít a vařit v nové vodě?
Predcasem sem nekde videl nejakou studii .kde davali myším pouze nezdravé jidlo vysloveně chipsy atd...a v uplně stejném množství .
1 myš měla přístup k tomu jídlu celý den . Byla tlustá a nemocná .
2 myš měla pouze několika hodinové okno kdy mohla konzumovat byla štíhlá a zdravá. Co si o tom myslíte ( dneska je problem že studie vyjde podle toho kdo platí ,strjně jako volby či historie , kdo platí má patent na pravdu .když odbornik mluví pravdu většinou má po kariéře jako při covidu takže podle čeho se má člověk řídit
Neměla možnost se přejídat,proto byla štíhlá i po nezdravim. Měli potom ji zkontrolovat orgány jak je na tom se zdravím. Z mého laickeho pohledu asi štíhlý člověk může mít zdravotní problémy.
Dobrý den pane Havlíčku :) Docela bych se divil, kdybyste odepsal v záplavě všech zpráv, každopádně za zkoušku to stojí. Otázka zní "Je lepší dodržovat dostatek bílkovin pomocí syrovátkového proteinu (1x dávka denně), nebo je lepší mít o tuto dávku bílkovin nedostatek?" Moc děkuji za případnou odpověď
Pokud možno, odpovím za pana Havlíčka... Záleží, kolik gramů bílkovin máte a zda jste sportovec. Pokud byste neměl velký příjem, nemyslím si, že je nutné protein brát... Nicméně jsou chvíle, kdy se protein hodí, a to právě po tréninku. A jak říká pan Havlíček... Dal bych třeba jeden až dva dny v týdnu odpočinek od bílkovin, kdy plácnu, ze 2g/kg váhy bych šel klidně na 1g/kg a navýšil lehce buď tuky či sacharidy, aby si tělo odpočinulo. Pokud nebudete v závodní dietě, tak se skutečně děsit nemusíte, že ztratíte svalovou hmotu apod. Tak snad si nějaký názor uděláte:)
@@sejky007 Děkuji Vám za názor. Mějte hezký den 😊
Je to tak, v Asii rikaji, ze zelenina se ma minimalne sparit, taky ji dusi nebo dokonce ohreji na oleji - syrove ji hlavne bylinky, tim ze je pak nakonec hodi do hotoveho vyvaru uz na stole.
Syrove jedi nektere ryby, nebo morske plody, ale realne je taky radeji ugriluji, nebo uvari ve vode - pak ochuti
🙏🙏🙏🙏🙏🙏
Dobrý den pane Havlíčku . Zajimalo by me zda je rozdíl mezi proteiny přijaté z masa a z obilovin, luštěniny. Když nekdo vyznává vegetariánství zda mu část toho nechybí?
Vegani apod. potřebují o něco více bílkovin. Řekl bych tak o 20%. A nějakou základní pestrost v rostlinných bílkovinách.
Díky, ale tu muziku bych vynechala, je tam nadbytečná a ruší.
Ja jsem rad, ze tam je ;-)
@@nucik hm , pak co tam sledujete ?
@@dona5578 sleduju? Vždyť tohle stačí poslouchat.
A co houby jako zdroj bílkovin?
které proteinove tyčinky doporučujete prosím
Viděl jsem test, kde vyšly jako nejpoctivější Pure Bar od Prom in.
Ty sladidla mě taky pěkně štvou. Mám rád proteinové pudinky a zatím jsem nenašel ani jeden bez sladidel. Raději ať tam místo sladidla dají pár gramů cukru.
Si kup tvaroh
@@gazdiq Píšu o pudinku, samozřejmě vím, že je na trhu spousta alternativ a spoustu z nich kupuji. A pokud dokážou vyrobit například jogurt který ma obsah bilkovin cca 10 g bilkovin ve 100 g vyrobku a je chuťově výborný a bez sladidel, tak nevím v čem je problem u pudinku. Pudinky mají obvykle okolo 200 g a obsahují cca 20 g bílkovin. Takže průměr taky 10 g bílkovin na 100 g vyrobku.
@@tygik7383 Protože ne každému chutná ten jogurt, tak si raději koupí sladký puding. Ti co si koupí proteinový puding zřejmě dělají nějaký sport, fitness... především jde ale o hubnutí a tak omezují cukry. A tak výrobce dá raději umělá sladidla. Má to protein, je to bez cukru a je to sladký. Takhle je to dneska moderní, tohle je marketing. Člověk co řeší chemii v jídle (a není jich většina), ten si to samozřejmě nekoupí, protože je to nehorázný svinstvo. Ale někteří výživový poradci to klidně doporučují 🤨
@@tygik7383 a aký problém je uvariť si normálny puding doma sám a dať si doňho cukor a pridať proteín?
Dr. Oetker Protein puding - bez sladidel
Myslím si že tajemství tohoto doplňku je zřejmě ocet nebo nějaká jiná zasadotvorná látka která dokáže zvýšit výkon.
Oblíbil jsem si ráno po cvičení dát kefír z Tibetské houby. Hrnek kefíru má prý 10g syrovátkového proteinu + vápník, vitamíny B, vitamín D. S čerstvým chlebem je to vyloženě mňamka.
Hrnek kefíru má úplně stejný hodnoty jako to mlíko ze kterýho to uděláš 😃
@@petrtomcan8701 obsah bílkovin se nemění, ale říci, že kefír má stejné hodnoty jako mléko je zavádějící, např. Laktoza se snižuje, významně přibudou mikronutrienty atd. Ten kvasný proces má nějaký význam, proto se to dělá, stejně jako fermentace
@@petrtomcan8701 tak jasně, že zákon zachování hmoty existuje i u kefíru 😁
Jde ale o ty ostatní složky, které houba přeměnila z laktozy
Tak se můžu jít pást. Dnes je vše špatně.
plánoval som prejsť na carnivore a jesť iba lovecký salám, toto video ma odhovorilo 👍
bliju jenom si takovou stravu představim...po 5. kousnutí je ze mě anorexik
😂😂😂
Carnivore je jezení hlavně orgánů a tučných ryb a masa. Nikoliv uzenin.
carnivore nie je o saláme.
🤣🤣🤣Carnivor jsou hlavně vnitřnosti maso a mléčné nepasterovane výrobky ale nechtěla bych
Problém NEJSOU ultra zprocesované potraviny -> problém je, JAK jsou tyto ultra zprocesované potraviny zpracované, a co se do nich vloží (ztužený tuk, trans mastné kyseliny, rafinovaný cukr, triliarda Eček...)....například jedno z nejzravějších jídel na světě je HUEL black edition (unsweetened and unflavored), který má jen 3 negativa - docela dost oxalátů (54g na porci, přitom průměrný člověk má cca 200-300g denně, vegani cca 500g denně - ale B6ka a hořčík je rozkládají), "jen" 100% denní dávky vitamínů jako Bxxxx, A, E a K, a 1g soli na porci (400 kcal) - doporučená denní dávka je cca 5g, přitom maximální doporučená je 6g (ale průměrný člověk má cca 10g+ denně). Doplnit B komplex, trochu zeleniny, slunečnicových semínek a pít magnesii, a nic jiného člověk jíst nemusí a bude zdravější než 99+% populace....a 90% kalorií z toho bude z "ultra zprocesovaného jídla". Brát jídlo jinak než jako palivo pro tělo, je slabomyslnost. Lepší požitek z toho být zdravý a silný než z toho, že 5 minut budu jíst jídlo, ze kterého se pak budu cítit blbě či které budu hodiny připravovat....
👍 ⚒️
1 co si predstavujete pod pojmom zbytecne moc pri proteinu, dajte priklad. 2 proteinovy puding obsahuje sladidla ale nie je lepsi nez obycajny puding?
emdor? empdor? endor? ako sa to píše? google mi nevie nič nájsť
Je to mTor :)
Dobrý den. Jak vegan dokáže získat tolik energie na fungování celý den při fyzické námaze? Vždyť má okleštěnou veškerou živočišnou potravu.
Protože nezáleží na potravinách, ale na živinách.
Stále jsou zde lidé, jenž žijí v představě, že živiny z masa jsou plnohodnotné, zatímco z rostlin neplnohodnotné. Ale to vážně není pravda.
@@lecramneznamy Jo jo, ale vitamín B12 vegani musí užívat chemicky extrahovanou cestou a mnohdy to není ani přírodní. Vegan nemůže získat tolik energie z rostliné produkce, pokud neužívá právě takovéto preparáty nebo doplňky stravy. Vitamín B12 je převážně obsažen v živočišné stravě, ale chápu, marketing. Nebýt takových anomálií jako je vegetarián, vegan, tzv. gender (to), tak by asi prodejci těchto klumpů ani neexistovaly a byl by klid. Vegetariánství, veganství, tzv.gender(to), je pouze módní doplněk člověka. Kdo není vegetarián, vegan či to gender tak není v dnešní době "in". Je mi zle z dnešní doby. Asi je potřeba aby jste přestaly jíst tu hmyzí sterilizační moučku co vám korporace připravují.
Jde jen o to, aby se člověk, který chce jíst výhradně rostlinně, mrknul na vhodný způsob poskládání esenciálních aminokyselin atd. Kdo bez podrobnějšího zkoumání jí, co mu přijde pod ruku, ten může nedopadnout dobře. A to platí pro vegany, vegetariány i všežravce. Je velmi snadné mít něčeho nedostatek a něčeho jiného přebytek, když to člověk "neřeší". Tělo může vydržet fungovat x desítek let, ale u většiny lidí se zásadní chyby během života projeví. A těch pár výjimek, které dělají všechno špatně, ale dožijí se přes sto let, to nic nemění. Fajn je, že se stačí mrknout jednou, pak už má člověk dostatečnou představu. Je to jako u čtení složení výrobků, když se chce člověk vyhnout živočišným produktům. Také to nemusí číst furt dokola, stačí jednou. Také je dobré si nechat jednou za čas udělat rozbor krve. To je super prevence pro každého. Nikdo netuší, jakou může mít potíž, přestože zdánlivě dělá vše OK (a přes 99 % lidí rozhodně všechno dobře nedělá, co se stravy a celkové životosprávy týče - např. teď po půlnoci tady píšu na netu, místo abych chrápal 🤣). Právě všežravci mohou velmi snadno usnout na vavřínech, že mají všeho dostatek, protože jedí "všechno". Oproti tomu vegan, má-li rozum, chápe, že kvůli vyloučení některých složek musí dávat bacha, takže i přes papírovou stravovací nevýhodu může být snadno v lepším stavu než někdo, kdo by na tom teoreticky měl být líp, ale čistě svým přístupem si stav zhoršuje.
@@lecramneznamy Vegan - to je spíš nemoc než životní styl :o)
@@grandfatherandfatmanparkou3486 Lolíček.... mega vtipálek....
Prosím o zopovězení otázky n témá Vitámínu C. Je vhone jist 1000mg enně louhoobě?
❤😊❤
na seminari na EVLS rozpraval G.Farah, ze sukraloza je jed, bola vraj povodne vyvijana ako jed na potkany a nahodne sa zistilo, ze je velmi sladka, tak sa zacala pouzivat ako sladido, je skoro v kazdom proteine, je to pravda, ci je to blbost?
Dávka robí jed ;) v bežných dávkach sa sukraloza nepreukazuje ako zdraviu škodlivá. Našťastie máme v EU celkom prísne normy ohľadom látok ako sú umelé sladidlá:)
@@weisscoaching ale kolko je bezna davka? ked si dakto da 2x denne protein, do toho este daku colu zero a co ja viem co, kto vie, kolko umeleho sladidla si dal do tela?
@@vladohudec ak sa nemýlim, bezpečná dávka je stanovená na 5mg/g. Priemerný človek podľa odhadov skonzumuje 1.6mg/kg/deň. Druhá vec je, že pokiaľ je niekoho strava založená na proteinovych praskoch a Cole zero, má väčší problém riešiť sukralozu :)
@@weisscoaching profi kulturisti, ktori maju 120kg toho protaku zjedia denne dost, teda ako ktori, niekto nedokaze zjest kvanta masa a vajec, tak to riesi protakom a ked este pije aj tieto zero napoje, bohvie kolko sukralozy da do seba denne a z dlhodobeho hladiska, co to potom robi v tele :)
Keď sa prvýkrát objavili proteínové jogurty a pudingy v Rakúsku, tak som sa potešila a bola som na ne zvedavá. Na Slovensko prišli neskôr, ale aj tak som ich nikdy nejedla, lebo obsahujú acesulfam a aspartám. Nechápem tú logiku. Bezpečnosť konzumácie umelých sladidiel pokuľháva a napriek tomu ich tam dali 👎🏻
Umělá sladidla jsou ale nebezpečná víceméně jen v titulcích internetových webů...třeba ten jejich přesun mezi potenciální kancerogeny byl jen taková administrativní bublina ve smyslu "zatím to nemůžeme úplně vyloučit a nechat je na tom nejlepším seznamu, ale jsou bezpečná". Ale titulků bylo všude plno. Mimochodem na tom seznamu je plno věcí, co denně používáme...
Nicméně pokud vám nevadí jíst Skyr bez příchuti, máte vyhráno. 42 g bílkovin ve 350g Skyru, to už je ohledně bílkovin splněno do časného odpoledne...
K tym nitratom, este raz: rastliny maju aj vyssi obsah nitratov nez to udene maso, ale maju aj celu skalu obrannych latok, ci uz vlakninu taku aj onaku, mineraly, vitaminy, antioxidanty rozneho druhu - a to to maso uz velmi neobsahuje. Problem je ze ludia oblubujuci udeniny jedia malo tych dobrych potravin s nitratmi a nedodavaju telu dostatok tych obrannych latok. Problem nie su tie udeniny ale ze ludia ich nejedia s celou skalou pestrych rastlinnych zdrojov. Treba sa na to divat v kontexte. Dat is udeny bocik do misky salatu - OK, dat si hotdog do bieleho rohlika s horcicou - to uz nie. Ak si nejaky taky dam, tak este sa mi ziada nieco cerstve, vyzivne, trebars jablko. Aj to ma svoje zdravotne pozitiva.
Kdo by si ale kupoval proteinový puding aby si dal jednu lžíci :D
Pane Havlicku, vy jste se venoval kulturistice, tak jiste chapete, ze vetsi prijem bilkovin je pro rust nezbytny a predevsim, ze prijem pouze prirozenou formou je mnohdy nesplnitelny.
A jakým způsobem to je nesplnitelné?😮
@@petrcejka895 Vazim 100kg, muj denni prijem by pro opt. svalovy rust mel byt 1,8-2,4g/na kg vahy.
Takze to mame 220g bilkovin za den. Ekvivalentem 220g bilkovin je 1kg kurecich prsou.
Uz 💡?
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaká je historie proteinových doplňků? Komu byly původně určeny? Děkuji
vždy se říkalo že bůček je nej 🙂
Maso bude pokaždé lepší než prášek :D
Jak kdy
Prasek je doplnek stravy, ne hlavni jidlo...
A jak chceš sníst takový množství masa aby jsi dosáhl třeba 250g bílkovin za jeden den ?
@@AA7777AA. Tak pokud vážíte 139 kg tak určitě to bude složité ale ne nemožné :D
@@AA7777AA. ps: na 1 kg se počítá maximálně 1,8 g bílkovin... a to je pro vrcholové sportovce.... člověk co chodí do fitka pravidelně tak může jít 1,5 g na 1 kg
Ten koniec :D jedna lyžica proteínového pudingu nezabije. A čo so zvyškom téglika ?
Ja uz dlouhodobe pouzivam protein bez prichute. Mne ty umely sladidla nechutnaj. Ten samotnej protein neni spatnej, chutna treba jako susena smetana.
No nevím no. Já začala hubnout a mít víc energie, když jim víc bílkovin, přiměřeně tuků a minimum sacharidů. Do té doby děs... Jinak škodlivý je stres, špatný vzduch, noční směny atd ... Takže jestli si dám protein tyčinku a protein po cvičení tak to je ok.
Syrovátkový protein můžete pít x krát denně záleží na tom co ..si k němu dáte dále..
Já teda nevím co máte proti šunce. Když má šunka alespoň 85% masa, tak je to snad celkem ještě zdravá potravina.
Vacsinou ma veľa soli
@@gazdiq jsou i bez soli, ale je tam hromada éček, ve všech minimálně 3!
@@zanetafuskova7342jenom ne všechna éčka jsou špatná, je to jen značení, neznamená, že když je na obalu éčko, že je to hned automaticky špatně.
Vsetko podstatne k tomu zaznelo vo videu od casu @ 6:57, vratane sunky ako preukazaneho karcinogenu 1. triedy.
@@vitapreclik5468 v uzeninách ale většinou ano, krom dusitanu sodného často di- a trifosforečnany, často i erythorban sodný, glutamát sodný, samé mňamky zkrátka a to často i v šunce 90+ %
Taká domáca slaninka nemôže nejak ublížiť každý rok udim cez 20 kg z domáceho prasatá, tlačenka jelita klobásy a nemáme ani cholesterol ani cukor zvýšený ani nadváhu v rodine len jasné človek sa nesmie prežierať
Také brávám od kolegyně domácí klobásy a nedá se to s obchodem absolutně srovnat.
Myslím, že ve videu pan Havlíček hovoří především o těch "průmyslových" uzeninách, do kterých se cpe ledasco.
@@adama6826 no samozrejme kupované to ani nejem to sa absolútne nedá porovnať
Cista rakovinka, hlavne tiemdomave, poznam min10 chlapov co si doma udilo, uz neudia
@@tabletikmaminkin5229 tak treba vedieť aj udit niekto nemusí ale pečie už a vtedy to je problem , a rakovinu máš viac v tých všetkých v potravinách v obchode čo to všetko obsahuju sám bordel
@@adama6826 kouř je karcinogen, byť ze dřeva, je to jako sešrkábat to černé z výstelky komína a sníst to, pověsit do kouře maso a pak to sníst je jako vykouřit několik krabek cigaret, sice se to nedostane do plic, ale ta dávka karcinogenů je srovnatelná, nechápu jak někdo může jíst uzeniny
Spíš žijeme v době trojúhelníkové-to je strašný to znakovani...
A konkrétně ???🤑😏
Rostlinný burger. Pěkná blbost. Leda bych si mohl dát hovězí bezlepkový bezlaktózový raw salát bez umělých sladidel. Samozřejmě u toho budu ignorovat, že se tomu jinak taky říká tatarák.
Neexistují nezdravé potraviny? :D co je to za blbost,, když už bude látka v kategorii jed , tak už bych neřekl , že není nezdravá.
Jde o množství. Budete se divit ale spousta věcí je jed od určitého množství
Každá látka je jed, záleží akorát na množství.
Tak vzhledem k tomu, že se dá otrávit i takovou nepodstatnou věcí, jako je kyslík ...
@@JardaIT i vodou. čímkoliv.
Jak píše Lišák, každá látka je jed, záleží jen na jejím množství. To je základní poučka toxikologie. Například mnoho takzvaných jedů se v malém množství používá jako lék.
Teď by mě zajímal optimální jídelníček pro někoho kdo potřebuje až 3000cal a 150-200g proteinu.
3000 kcal denně nepotřebuje nikdo, ale hodně lidí to dělá a potom chodí oteklí a nafouklí jako prasata, devastující pro orgány
@@CremeDeLaMeme. Nepotřebuje nikdo? Ani Vrcholový sportovec který je aktivní každý den a potřebuje vhodnou stravu?
@@FrederiQQ profesionální sport nebo cokoliv kdy ženeš tělo na okraj možností je samo o sobě devastační. Ne nadarmo se říká jíst do polosyta.
@@CremeDeLaMeme. Takže to přeci jenom někdo potřebuje, jen ne "normální" člověk.
@kekL1654 tak máš nějakou radu ???
Tuky prirodzene sú tak ostro riešené zbytočne, dobré protein treba zo skutočného jedla radšej kvalita.
všetko som vyradil už normálne jedlo
Vždycky, když slyším slovo protein, tak si vzpomenu na ty tlusté chrobáky v Africe. To se vždycky říkalo: To je čistý protein. No fuj.
Stačí si dát ráno ke snídani míchaná vajíčka chléb s máslem třeba osolený cherry rajčátka a čaj kávu. K svačině jablko nějaký jogurt k obědu kuřátko rýže k ní sterilovaný hrašek nebo okurkový salát k druhé svačině třeba houska s máslem šunkou okurka na večeři třeba grilovaný hermelín s testovanými brambory k tomu ředkvičkový salát nebo rybí filé s bramborovou kaší kyselou okurkou a nepotřebuji jíst něco z reaktoru dukovanské elektrárny
"vysoký obsah soli" Vy jste se pane Havlíčku ještě nepoučil, že sůl není škodlivá a je zapotřebí pro mnoho pochodů těla a že sůl je zbytečně démonizována.
V rozumném množství jistě ano. Víte ale jak enormní množství té soli v těch uzeninách je?
chloridy nikoliv, sodné ionty přijímány v nadbytku, a ano. I když by měl být poměr 1:2, je obsažen 2:1.
@@lukaslolek6133 20g na kilo, podle normy. Pokud se uzenina potom vaří, tak sůl dále uniká.
@@petrdavidov9282 jenze soli je tam =>3% tedy 30g 😂
@@dadazizala5271 A to máte odkud? Na standardní uzeninu se dává 20g na kilo, čili 2%. Můžou být klobásky s vyšším obsahem soli, ale to je výjimka.
So to být ta proteiny?? takowa sajrajt mi nesměla to barracku..jinak být tobra šeska Frau..vaše starostí na moji hlavu... 🤣🤣😇😎
Žádná doba proteinová není, je to nesmysl. Suplementy berou obvykle jen sportovci. Co mě ale zaráží je to, že autor videa nereaguje na dotazy v diskuzi. Není to totiž úplně jednoduchá problematika.
Kazein , Beef , Eggs a vegansky protein
Tieto bullshity treba hodiť do koša 😎