Pamiętaj, że kościoły zawsze stawiano w miejscach kultów słowiańskich. Przeważnie tak. Szkoda, że dziś młodzież musi się uczyć mitów grekow i rzymian, a podań i legend słowiańskich już nie. W*uwia mnie to od lat. Dobrze, że pokazujesz ludziom ich prawdziwa historię.
Bardzo mi sie podobaja Twoje filmiki, az mi sie przypominaja studenckie wypady na wykopaliska. Nareszcie ktos kto procz zapalu ma tez wiedze o tym o czym opowiada. Pozdrawia kolega po fachu:-)
Podoba mi się i film i prezenterka ;) Bardzo przyjemnie się ogląda (jak film dokumentalny) masz ode mnie wielkiego plusa za starania i prace dla widzów. Pozdrawiam i dziękuje
Nareszcie, po eonach posuchy, PrzygodowaTV powraca. Teraz to pewnikiem, jak w RT, co tydzień nowy film dokumentalny. Tradycyjnie, dużo Zieleni, Sacrum, Profanum, i naukowy background, czyli to, za co Przygodową lubimy. Jeno te barierki trza było przepiłować, i zagłębić się w ciemności nieprzeniknione. A później już tylko czekać na dzielnicowego. Ale co frajdy, to nasze by było. :p
Świetny materiał , każdy nowy film to nowe ciekawe miejsce do odwiedzenia samemu a sposób jaki opowiadasz o tych miejscach skłania do szukania informacji ;)
super w końcu możemy czegoś się dowiedzieć o przodkach i początkach kultury polskiej. Sam słyszałem o pewnych teoriach jak np. taka, mieliśmy wspólną granicę z Danią czy, że Słowianie z Frankami podbili Germanię podobno jest to opisane w kronikach Frankońskich.
cudowny odcinek! może przyjedź do Lubomi, nagraj coś o grodzisku?? cudowne uczucie dowiedzieć się, że kawałek od swojego miejsca zamieszkania ostało się coś po swoich przodkach. chwała bogom, chwała przodkom
Dzisiaj trafiłem przez przypadek na Twój kanał. Żałuję jednego , że dopiero teraz. :D Cudowny pomysł . :)) Tajemnicze historia wydobywasz na światło dzienne. Dobrze dobrana muzyki do klimatu danego odcinka. :) Muszę się wybrać w to magiczne miejsce. :)
Jednym słowem poeta którego zacytowałaś, dobrze przewidział: Ślęża wróciła pod słowiańskie władanie :) a ten przekaźnik na szczycie powinno się rozebrać... Odcinek świetny i z niecierpliwością czekam na kolejne.
Nie mam pojęcia czy to przez twój urok osobisty, a może przez błogi spokój w twoim głosie, ale twoje filmy ogląda się naprawdę przyjemnie. Domyślam się że ciężko znaleźć materiał na tego typu nagania więc doceniam twoją pracę. Mam nadzieję że częściej będę mógł podziwiać twoje materiały ;)
Pozdrawiam ! trafiłem tu przypadkiem fajny materiał i pasja duży plus dla Ciebie :) Podoba mi się jak opowiadasz o tych miejscach przypominam sobie nie dawno skończone studia krajoznastwa i waloryzacji turystycznej , zabierz mnie ze sobą kiedyś :D !!
Cześć! Nie często dodajesz filmy, wręcz zapomniałem o Twoim kanale. Dobrze, że się przypomniałaś :) Niemniej jednak, tak długi okres oczekiwania zrekompensowałaś nam fajnym materiałem, naprawdę bardzo ciekawy. Szkoda tylko, że sztolnia była zamknięta. Wtedy materiał byłby jeszcze ciekawszy :) Pozdrawiam i życzę więcej szczęścia przy kolejnych wyprawach :)
Bardzo fajny odcinek. :) Ja niedawno byłem na Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym i fakt, jest taka podstawowa,ok godzinna wędrówka w podziemiach, wraz z przewodnikiem - panem Edwardem. :) I druga opcja, na którą chcę się wkręcić ze znajomymi, to taka większa eksploracja podziemi. ok 6 do 8 h. :) To już się zapowiada ciekawie. Latarki i kalosze wtedy będą koniecznością no i ciepłe ubranie. No i uwaga na nietoperze. Ciekawe miejsce, polecam. Klimat niezły!
Ciekawy odcinek, proponuję zrobić jakiś jeszcze o Słowianach z ciekawostkami, gdyż wciąż ich temat choć bliski to jednak tak większości odległy.. Odnośnie fajnego miejsca kultu Słowian z ciekawą historią polecam poczytać o górze Liwocz - może się nada na temat ;) zdrów!
Masyw Ślęży robi wrażenie, ale Góra Św. Małgorzaty większe, ponieważ kraj dookoła (Ziemia Łęczycka) jest bardzo płaski. Niegdyś to były bagna. A w ich środku - góra! To raczej jakaś nieduża, piaskowa morena, ale w płaskiej skali otoczenia robi niesamowite wrażenie. Coś na kształt fatamorgany! Ja przynajmniej odniosłem takie gdy zobaczyłem ją w ponury dzień lutowy jak odcinała się ona od tła lekko błękitną plamą. Całkiem blisko tej miejscowości jest słynny Tum pod Łęczycą. No i Łęczyca właśnie. W sumie polecam na cel wyprawy. A czy było to miejsce kultu "starych bogów". Dam sobie rękę uciąć, że "tak". Zresztą, sama nazwa Góra Św. Małgorzaty mówi bardzo wiele: Ta święta znana jest z tego, że poskromiła smoka. Małgorzata z miejscowych legend pokonała "złego", który dybał na jej cnotę bo była bardzo urodziwa. Mamy więc dorodną niewiastę i smoka, którego pokonała. Oczywiście, w legendach to był diabeł Boruta. No, ale swojski czart-sarmata w tych okolicach robił i robi za "diabla dyżurnego" - wszystkie sprawki "diabelskie" przypisywane są mu niejako "z rozdzielnika". Tyle, że Boruta nie był smokiem, więc skąd skojarzenie żeńskiej postaci ze świętą, która pokonała smoka? A w Tatrach Wysokich spadł ponoć smok pradawny zwany "Wołoszyn" (i w tym miejscu powstał grzbiet górski). Więc najprawdopodobniej nasza Małgorzata poskromiła Welesa - Wołoszyna. Poskromiła go w Wielką Sobotę, ergo - wiosną gdy zaczyna się bujna wegetacja. Tak więc, nasza Małgorzata ucieleśnia jakieś stare bóstwo łączące trzy aspekty - wojowniczość, wegetację i urodę. A co ciekawe, znamy takie bóstwo - Ładę! Rosyjscy badacze widzą w niej bóstwo żeńskie związane z miłością i wegetacją. A Długosz napisał: "Marsa nazywali Ładą. Wyobraźnia poetów uczyniła go wodzem i bogiem wojny." (Jan Długosz, Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego). Płeć się nie zgadza, ale czy w J. Polskim końcówka "-a" jest powszechna w rodzaju męskim? Zresztą sam Długosz w innych swoim dziele (herbarzu) tak oto przedstawia etymologię herbu "Łada": "Od imienia bogini (dea) polskiej Łada, która była czczona na Mazowszu." Na dodatek, inny z naszych dziejopisów, Maciej Miechowita Ładę opisuje jako matkę "słowiańskich Dioskurów" - Lela i Polela. Nazwę tę potwierdza jeszcze "Powieść świętokrzyska" z XVI w. mówiąca, że na Łyścu czczono trójcę bogów - Łada, Bodo i Leli (Długosz pisze, że czczono tam Śwista, Pośwista, Pogodę). Mamy więc hipotetyczne bóstwo żeńskie, jakie czczono w tym miejscu.
Witam, wspaniały kanał, sława, polecam książkę którą czytam aktualnie : Tomasz J. Kosiński "Bogowie Słowian " Bóstwa, biesy i junacy z 2019r., sporo autor opisał i wyjaśnił w temacie słownictwa i obyczajów, polecam 💪☺
Szkoda, że nie udało się dostać do kopalni chromitu ale przecież w okolicy są inne kopalnie. Nawet na mapce w 1:46 są zaznaczone kopalnia i kamieniołom serpentynitu. Próbowałaś się do nich dostać? Co z rzeźbami i małymi kręgami kamiennymi? Podobno jest ich tam dość sporo, natknęłaś się na coś ciekawego? A będąc na szczycie mogłaś też wspomnieć o wieży Bismarcka ;p Generalnie dobra robota, zwłaszcza muzyka świetnie wpasowana, pozdro ;)
Wejście do górnej sztolni na Czernicy jest w lecie otwarte.Sama sztolnia znacznie większa,dwupoziomowa i ciekawsza od tej,którą próbowałaś odwiedzić.Dostęp z użyciem technik linowych przez szyb(zjazd ok.20m.) Do tej dolnej chyba klucze zgubili ;D
tak mnei boli ten kościół na szczycie i to że z 2 lata temu księża wyrzucili ze ślęży posąg swiatowita (oczywiście nie starożytny tylko odtworzony, ale sam fakt...)
***** Fakt, też słyszałem o tym, nic by się nie stało gdyby ten Światowit został na Ślęży... była to tylko wtórnie postawiona kopia Światowida ze Zbrucza, ale mógł tam zostać.
boją się klechy, że wróci dawna wiara jak się ludzie na nasze rodzime posągi napatrzą i zaczną zastanawiać, już po tym widać że chrześcijaństwo to nie nasza religia a tylko okupancka, boją się oj boją skarwesyny, ale tak jak pisze Zmorski jeszcze wróci natchnione Słowian życie....
@@paulito1957 Możesz być w błędzie... nczas.com/2018/03/19/juz-wiadomo-skad-pochodza-polacy-jestesmy-potomkami-poteznego-ludu-tworcow-starozytnych-cywilizacji/
Mam dziwne wrażenie, że te wszystkie kultury w całej rozciągliwości czasu były tylko manifestacją zmian społecznych, duchowych i technologicznych tych samych ludzi. Pojawiało się nowe lepsze, więc było adaptowane i eksploatowane jak moda, trendy, religie. To że z czasem zmieniały się kształty naczyń czy sposoby pochówków nie znaczy, że w jakiś mistyczny sposób wszyscy nagle znikali i pojawiali się zupełnie nowi ludzie. To tak jakby 19 wiek nazwać kulturą porcelany lub epoką bryczek a wiek 20 kulturą duraleksu i epoką automobili a ich przedstawicieli oddzielić od siebie grubą linią. Oczywiście zmiany zachodzą teraz dużo szybciej i wszystko się wciąż przeplata, te same zakłady mogą produkować jedne i drugie produkty, to jednak archeolodzy w dalekiej przyszłości jeśli będą dysponować podręcznikami pisanymi w 19 wiecznej europie mogą wyciągnąć wnioski ze swoich wykopalisk podobne do nam współczesnych. Typu, że ktoś tam był i nagle przestał być, później ktoś inny przyszedł i to nie wiadomo z kąt ale miał już inne garnki. Mogły pojawić się epidemie, konflikty itp które przynosiły kres pewnym społeczeństwom, uwsteczniając je by po czasie jakiś impuls pchał je ku nowemu. Przykładem mogą być wieki ciemne średniowiecza po upadku cesarstwa rzymskiego. Do tego dochodzą badania DNA które dowodzą ciągłości tej samej populacji na tym samym terenie przez tysiące lat. Nauka ma taką piękną cechę, że dąży do zmian, odpowiedzi ,ewoluuje wraz z nową wiedzą, jest jej wręcz głodna by wypełnić luki.
Szkoda, że nie dałaś znać, że wybierasz się na Ślęzę. Zabrałbym rodzinkę i powędrował w tak doborowym towarzystwie. Jako dziecko z rodzicami tam chodziłem i uwielbiałem opowieści taty. :) Ta góra ma swój klimat i swoje sekrety.
A już chciałem napisać, żebyś zrobiła odcinek o Ślęży. Dziwi mnie tylko że krata w sztolni zamknięta (Oczywiście są inne wejścia) pamiętam że powinna być otwarta od 19 Maja. Szkoda że nie powiedziałaś też o sztolniach nad kopalnią złota, a w każdym razie gdzieś w okolicach szczytu. Co prawda były w nich tylko dwie osoby i dokładna lokalizacja nie jest znana, ale mimo wszystko warto napomknąć. Góra w swoim majestacie skrywa wiele tajemnic, które powoli obrastają mchem, trzeba szybko te tajemnice odkrywać, póki będzie za późno.
jest takie podobne miejsce w polsce . Łysiec Przyjedz tam
9 лет назад
Krata, zabezpiecza zimowisko nietoperzy. Z pewnością w sezonie letnim można umówić się na odwiedziny w obiekcie. Kraty są konsekwencją niszczenia jaskiń/sztolni i świadomemu bądź nie wybudzaniu hibernujących w nich nietoperzy. Szkoda że musimy postępować w taki sposób gdy w innych krajach wystarcza tabliczka.
10:05 ten budynek budzi dziwne skojarzenia. Podobne stawiano w latach 50-tych i 60-tych XX w. na dworcach i przy stadionach w roli publicznych szaletów. Sam ten szalet był już zadziwiający. Kilka "boksów" z okrągłymi dziurami w podłodze w roli muszli klozetowych. Te dziury nazywano "skocznie" bo przed dziurą były odciski butów demonstrujące miejsce gdzie należy postawić stopy "podczas". Korzystanie z tego "ustępu" było prawdziwym sportem ekstremalnym!A to ze względu na to, iż były one nigdy nie sprzątane ani nie poróżniane...
Na masywie Ślęży są podobne kręgi, które miały właściwości mocno energetyczne, w zimie śnieg w nich topnieje , utrzymuję się w nich średnio 3-4 stopnie wyższa temperatura jak na zewnątrz. Podobne działanie jak na filmach Michaela Tellingera w Afryce , także o kamiennych kręgach . Niedawno także został dodany film z 2010 roku telewizji NTV , na początku jest ciekawa informacja ruclips.net/video/7PArjQx9rak/видео.html
Rewelacyjnie opowiedziana historia Ślęzy. Brawo.
Wspaniałe góry, tajemnicze, pełne znalezisk archeologicznych. Przepiękne widoki, lasy. Cudowne miejsca.
Poziom tego kanału jest naprawdę wybitny. Klimat, montaż, ujęcia i świetna prowadząca. Po prostu profeska. Czekam na kolejne filmy. :)
Bylem widzialem , zobaczylem 😊
Pamiętaj, że kościoły zawsze stawiano w miejscach kultów słowiańskich. Przeważnie tak. Szkoda, że dziś młodzież musi się uczyć mitów grekow i rzymian, a podań i legend słowiańskich już nie. W*uwia mnie to od lat. Dobrze, że pokazujesz ludziom ich prawdziwa historię.
Fajną masz pasję, aż człowiek ma chęć czasami łazić obok Cb i słuchać Cię na żywo jak opowiadasz.
Jak ja kocham takie filmy.... Po prostu WINCYJ!!!!!
Jak Pani cudownie opowiada :P. Mogłabym słuchać i słuchać... Dobrze, że kanał ponownie wrócił do życia!
Bardzo mi sie podobaja Twoje filmiki, az mi sie przypominaja studenckie wypady na wykopaliska. Nareszcie ktos kto procz zapalu ma tez wiedze o tym o czym opowiada. Pozdrawia kolega po fachu:-)
Ludność kultury łużyckiej, to Słowianie, nasi przodkowie! Dowodzą o tym niezaprzeczalnie prowadzone obecnie badania genetyczne! :-)
Ładna dziewczyna + ulubione hobby , można by oglądać godzinami :)
Tyle razy biegłem półmaraton ślężański a nigdy nie zwiedzałem masywu i okolic na spokonie. Czas sie wybrać 😋
Zmorski pod koniec miażdży. Świetny klimat odcinka!
Chwała pradawnym Bogom! :) Świetny materiał i jak zwykle czekam na kolejne :)
Podoba mi się i film i prezenterka ;) Bardzo przyjemnie się ogląda (jak film dokumentalny) masz ode mnie wielkiego plusa za starania i prace dla widzów. Pozdrawiam i dziękuje
Nareszcie, po eonach posuchy, PrzygodowaTV powraca. Teraz to pewnikiem, jak w RT, co tydzień nowy film dokumentalny.
Tradycyjnie, dużo Zieleni, Sacrum, Profanum, i naukowy background, czyli to, za co Przygodową lubimy. Jeno te barierki trza było przepiłować, i zagłębić się w ciemności nieprzeniknione. A później już tylko czekać na dzielnicowego. Ale co frajdy, to nasze by było. :p
warto czekać na Twoje materiały! pozdrawiam serdecznie :)
Świetny materiał , każdy nowy film to nowe ciekawe miejsce do odwiedzenia samemu a sposób jaki opowiadasz o tych miejscach skłania do szukania informacji ;)
super w końcu możemy czegoś się dowiedzieć o przodkach i początkach kultury polskiej. Sam słyszałem o pewnych teoriach jak np. taka, mieliśmy wspólną granicę z Danią czy, że Słowianie z Frankami podbili Germanię podobno jest to opisane w kronikach Frankońskich.
To polaczki mają jakąś swoją kulturę?
Kawał Dobrej Roboty : ) Zawsze miło się ogladą i z wielkim zaciekawaniem, podrowienia od Barta z poznańskiego Wachlarz'u 2015; )
Wróci, wróci życie Słowian....
cudowny odcinek!
może przyjedź do Lubomi, nagraj coś o grodzisku?? cudowne uczucie dowiedzieć się, że kawałek od swojego miejsca zamieszkania ostało się coś po swoich przodkach.
chwała bogom, chwała przodkom
Super jak zawsze nie mogłem się doczekać kiedy nareszcie coś wrzucisz
Ładna dziewczyna do tego bardzo ciekawie mówi!:) Super kanał - Sub dla Ciebie! :)
Super,właśnie dopiero trafiłam na Twój kanał.:)
Dzisiaj trafiłem przez przypadek na Twój kanał. Żałuję jednego , że dopiero teraz. :D Cudowny pomysł . :)) Tajemnicze historia wydobywasz na światło dzienne. Dobrze dobrana muzyki do klimatu danego odcinka. :)
Muszę się wybrać w to magiczne miejsce. :)
Dobrze się Ciebie słucha i ogląda . Ciekawie opowiadasz i chyba nie trzeba Tobie mówić ,że jesteś bardzo ładna . Pozdrawiam ze Śląska .
Z odcinka na odcinek coraz lepiej :)
Bardzo ciekawy teren, piękna przyroda.
Dziękuję za kolejny fantastyczny odcinek! Fajnie jest wrócić do domu i zajadając się wiśniami oglądać Twój nowy odcinek! :D
Jednym słowem poeta którego zacytowałaś, dobrze przewidział: Ślęża wróciła pod słowiańskie władanie :) a ten przekaźnik na szczycie powinno się rozebrać... Odcinek świetny i z niecierpliwością czekam na kolejne.
genialnie sie cb słucha no i ogląda. Ciekawe odwołania do historii wzbudzają moje zainteresowanie :D
oj dawno cie nie bylo i wróciłaś z mega odcinkiem
Kolejny bardzo ciekawy i po prostu fajny filmik. Naprawdę przyjemnie się to ogląda. Powodzenia w dalszej twórczości :)
Jakosciowo idziesz w gore z kazdym nowym odcinkiem. Tak trzymac :)
Nie mam pojęcia czy to przez twój urok osobisty, a może przez błogi spokój w twoim głosie, ale twoje filmy ogląda się naprawdę przyjemnie. Domyślam się że ciężko znaleźć materiał na tego typu nagania więc doceniam twoją pracę. Mam nadzieję że częściej będę mógł podziwiać twoje materiały ;)
Długo czekałem na kolejny film i się doczekałem, super :)
Pozdrawiam ! trafiłem tu przypadkiem fajny materiał i pasja duży plus dla Ciebie :) Podoba mi się jak opowiadasz o tych miejscach przypominam sobie nie dawno skończone studia krajoznastwa i waloryzacji turystycznej , zabierz mnie ze sobą kiedyś :D !!
Piękna , inteligentna i odważna .
Cześć!
Nie często dodajesz filmy, wręcz zapomniałem o Twoim kanale. Dobrze, że się przypomniałaś :) Niemniej jednak, tak długi okres oczekiwania zrekompensowałaś nam fajnym materiałem, naprawdę bardzo ciekawy. Szkoda tylko, że sztolnia była zamknięta. Wtedy materiał byłby jeszcze ciekawszy :)
Pozdrawiam i życzę więcej szczęścia przy kolejnych wyprawach :)
Więcej odcinków prosimy!!
Leżę sobie w łóżku, oglądam kolejne odcinki i nie chce mi się wstać do pracy.
Uwielbiam Twój kanał. Mega ciekawie jak zawsze. :)
Nareszcie nowy odcinek SUPER :)
Bardzo fajny odcinek. :)
Ja niedawno byłem na Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym i fakt, jest taka podstawowa,ok godzinna wędrówka w podziemiach, wraz z przewodnikiem - panem Edwardem. :) I druga opcja, na którą chcę się wkręcić ze znajomymi, to taka większa eksploracja podziemi. ok 6 do 8 h. :) To już się zapowiada ciekawie. Latarki i kalosze wtedy będą koniecznością no i ciepłe ubranie. No i uwaga na nietoperze. Ciekawe miejsce, polecam. Klimat niezły!
Nie dość że śliczna to jeszcze oczytana :) pozdrawiam i daje suba :)
W końcu! Dzięki wielkie za kolejny odcinek :)
To była ciekawa wycieczka, chcemy więcej :)
Yeah!!! W końcu kolejny film!!!
Świetna robota. Dzięki :)
A dziś trafiłem na tematy sławiańskie... Powodzenia!
misiu bardzo piękne widoki
super odcinek łapeczka w górę
Jak zwykle super. :)
Ciekawy odcinek, proponuję zrobić jakiś jeszcze o Słowianach z ciekawostkami, gdyż wciąż ich temat choć bliski to jednak tak większości odległy.. Odnośnie fajnego miejsca kultu Słowian z ciekawą historią polecam poczytać o górze Liwocz - może się nada na temat ;) zdrów!
Jesteś niesamowita 👍👄👍
Masyw Ślęży robi wrażenie, ale Góra Św. Małgorzaty większe, ponieważ kraj dookoła (Ziemia Łęczycka) jest bardzo płaski. Niegdyś to były bagna. A w ich środku - góra! To raczej jakaś nieduża, piaskowa morena, ale w płaskiej skali otoczenia robi niesamowite wrażenie. Coś na kształt fatamorgany! Ja przynajmniej odniosłem takie gdy zobaczyłem ją w ponury dzień lutowy jak odcinała się ona od tła lekko błękitną plamą. Całkiem blisko tej miejscowości jest słynny Tum pod Łęczycą. No i Łęczyca właśnie. W sumie polecam na cel wyprawy. A czy było to miejsce kultu "starych bogów". Dam sobie rękę uciąć, że "tak". Zresztą, sama nazwa Góra Św. Małgorzaty mówi bardzo wiele: Ta święta znana jest z tego, że poskromiła smoka. Małgorzata z miejscowych legend pokonała "złego", który dybał na jej cnotę bo była bardzo urodziwa. Mamy więc dorodną niewiastę i smoka, którego pokonała. Oczywiście, w legendach to był diabeł Boruta. No, ale swojski czart-sarmata w tych okolicach robił i robi za "diabla dyżurnego" - wszystkie sprawki "diabelskie" przypisywane są mu niejako "z rozdzielnika". Tyle, że Boruta nie był smokiem, więc skąd skojarzenie żeńskiej postaci ze świętą, która pokonała smoka? A w Tatrach Wysokich spadł ponoć smok pradawny zwany "Wołoszyn" (i w tym miejscu powstał grzbiet górski). Więc najprawdopodobniej nasza Małgorzata poskromiła Welesa - Wołoszyna. Poskromiła go w Wielką Sobotę, ergo - wiosną gdy zaczyna się bujna wegetacja. Tak więc, nasza Małgorzata ucieleśnia jakieś stare bóstwo łączące trzy aspekty - wojowniczość, wegetację i urodę. A co ciekawe, znamy takie bóstwo - Ładę! Rosyjscy badacze widzą w niej bóstwo żeńskie związane z miłością i wegetacją. A Długosz napisał: "Marsa nazywali Ładą. Wyobraźnia poetów uczyniła go wodzem i bogiem wojny." (Jan Długosz, Roczniki czyli kroniki sławnego Królestwa Polskiego). Płeć się nie zgadza, ale czy w J. Polskim końcówka "-a" jest powszechna w rodzaju męskim? Zresztą sam Długosz w innych swoim dziele (herbarzu) tak oto przedstawia etymologię herbu "Łada": "Od imienia bogini (dea) polskiej Łada, która była czczona na Mazowszu." Na dodatek, inny z naszych dziejopisów, Maciej Miechowita Ładę opisuje jako matkę "słowiańskich Dioskurów" - Lela i Polela. Nazwę tę potwierdza jeszcze "Powieść świętokrzyska" z XVI w. mówiąca, że na Łyścu czczono trójcę bogów - Łada, Bodo i Leli (Długosz pisze, że czczono tam Śwista, Pośwista, Pogodę). Mamy więc hipotetyczne bóstwo żeńskie, jakie czczono w tym miejscu.
Świetne :) Czekam na nowy odcinek, pozdrawiam
Super filmik.
super film
Brawo ty
SUPER ;) WSPANIAŁE FILMIKI ZAPODAJESZ MAŁGORZATA... DZIĘKI ;)
Witam, wspaniały kanał, sława, polecam książkę którą czytam aktualnie : Tomasz J. Kosiński "Bogowie Słowian " Bóstwa, biesy i junacy z 2019r., sporo autor opisał i wyjaśnił w temacie słownictwa i obyczajów, polecam 💪☺
w końcu filmik. :)
Ciekawy odcinek..👍
nareszcie nowy odcinek od mojej księżniczki
Szkoda, że nie udało się dostać do kopalni chromitu ale przecież w okolicy są inne kopalnie. Nawet na mapce w 1:46 są zaznaczone kopalnia i kamieniołom serpentynitu. Próbowałaś się do nich dostać?
Co z rzeźbami i małymi kręgami kamiennymi? Podobno jest ich tam dość sporo, natknęłaś się na coś ciekawego?
A będąc na szczycie mogłaś też wspomnieć o wieży Bismarcka ;p
Generalnie dobra robota, zwłaszcza muzyka świetnie wpasowana, pozdro ;)
Uwielbiam!! :D
Rise of the Tomb Raider ;)
pozdro ;) tu jestem stałym bywalcem ;)
Świetny odcinek :) Szkoda że się nie udało wejść do sztolni. Ale jak nie tym razem to pewnie kolejnym :) Pozdrawiam.
fajna produkcja daję suba i czekam na więcej ;)
Super 😀
Wejście do górnej sztolni na Czernicy jest w lecie otwarte.Sama sztolnia znacznie większa,dwupoziomowa i ciekawsza od tej,którą próbowałaś odwiedzić.Dostęp z użyciem technik linowych przez szyb(zjazd ok.20m.)
Do tej dolnej chyba klucze zgubili ;D
Prawdziwa slowianka. Alles Gute für dich.
Dariusz K. "Znawca" Riese i okultyzmu, itp. itd. może za Tobą co najwyżej plecak nosić i uczyć się.
Ps Miły film na początek ciężkiego tygodnia :)
Duży plus za muzykę, brawo :)
mieszkam w świdnicy
uwielbiam cię słuchać mimo że mam 11 lat
Love you!
Polecam nocleg w okolicy w Villa Sobótka - miejsce przyjazne archeologom. Ugościli naszą ekipę prospekcyjną jak mało gdzie. Pozdrawiam.
Wow, juz wiem co bede robil za dwa miesiace (ogladal nastepny odcinek).
Brawo!Mamy "NASZĄ" Larę Croft.
Nareszcie!
tak mnei boli ten kościół na szczycie i to że z 2 lata temu księża wyrzucili ze ślęży posąg swiatowita (oczywiście nie starożytny tylko odtworzony, ale sam fakt...)
***** Fakt, też słyszałem o tym, nic by się nie stało gdyby ten Światowit został na Ślęży... była to tylko wtórnie postawiona kopia Światowida ze Zbrucza, ale mógł tam zostać.
Cóż. Historia historią, a wiara wiarą. Trzeba te rzeczy umieć oddzielić.
boją się klechy, że wróci dawna wiara jak się ludzie na nasze rodzime posągi napatrzą i zaczną zastanawiać, już po tym widać że chrześcijaństwo to nie nasza religia a tylko okupancka, boją się oj boją skarwesyny, ale tak jak pisze Zmorski jeszcze wróci natchnione Słowian życie....
Tylko że wtedy Prasłowianie mieszkali sobie nad Dnieprem...
@@paulito1957 Możesz być w błędzie... nczas.com/2018/03/19/juz-wiadomo-skad-pochodza-polacy-jestesmy-potomkami-poteznego-ludu-tworcow-starozytnych-cywilizacji/
Mam dziwne wrażenie, że te wszystkie kultury w całej rozciągliwości czasu były tylko manifestacją zmian społecznych, duchowych i technologicznych tych samych ludzi. Pojawiało się nowe lepsze, więc było adaptowane i eksploatowane jak moda, trendy, religie. To że z czasem zmieniały się kształty naczyń czy sposoby pochówków nie znaczy, że w jakiś mistyczny sposób wszyscy nagle znikali i pojawiali się zupełnie nowi ludzie. To tak jakby 19 wiek nazwać kulturą porcelany lub epoką bryczek a wiek 20 kulturą duraleksu i epoką automobili a ich przedstawicieli oddzielić od siebie grubą linią. Oczywiście zmiany zachodzą teraz dużo szybciej i wszystko się wciąż przeplata, te same zakłady mogą produkować jedne i drugie produkty, to jednak archeolodzy w dalekiej przyszłości jeśli będą dysponować podręcznikami pisanymi w 19 wiecznej europie mogą wyciągnąć wnioski ze swoich wykopalisk podobne do nam współczesnych. Typu, że ktoś tam był i nagle przestał być, później ktoś inny przyszedł i to nie wiadomo z kąt ale miał już inne garnki. Mogły pojawić się epidemie, konflikty itp które przynosiły kres pewnym społeczeństwom, uwsteczniając je by po czasie jakiś impuls pchał je ku nowemu. Przykładem mogą być wieki ciemne średniowiecza po upadku cesarstwa rzymskiego. Do tego dochodzą badania DNA które dowodzą ciągłości tej samej populacji na tym samym terenie przez tysiące lat. Nauka ma taką piękną cechę, że dąży do zmian, odpowiedzi ,ewoluuje wraz z nową wiedzą, jest jej wręcz głodna by wypełnić luki.
a myślałem że już wszystkie filmiki obejrzałem a tu jeszcze jeden.. ehh ale lalka....... dobrze dobrze tez słuchałem co mówiła ;)
Odcinków nowych brak, więc oglądam drugi raz stare :)
geniusz. brawo.
Szkoda, że nie dałaś znać, że wybierasz się na Ślęzę. Zabrałbym rodzinkę i powędrował w tak doborowym towarzystwie. Jako dziecko z rodzicami tam chodziłem i uwielbiałem opowieści taty. :) Ta góra ma swój klimat i swoje sekrety.
W cieniu Sławiańskich bogów
żyjesz! :D oglądamy dalej :)
Czemu takie ciekawe odcinki wypuszczane są tak rzadko.. ;(
A już chciałem napisać, żebyś zrobiła odcinek o Ślęży. Dziwi mnie tylko że krata w sztolni zamknięta (Oczywiście są inne wejścia) pamiętam że powinna być otwarta od 19 Maja. Szkoda że nie powiedziałaś też o sztolniach nad kopalnią złota, a w każdym razie gdzieś w okolicach szczytu. Co prawda były w nich tylko dwie osoby i dokładna lokalizacja nie jest znana, ale mimo wszystko warto napomknąć. Góra w swoim majestacie skrywa wiele tajemnic, które powoli obrastają mchem, trzeba szybko te tajemnice odkrywać, póki będzie za późno.
No nieprawdopodobne, odcinek nowy.
Łapka w górę za całokształt a w szczególności za wiersz!
Przypomina mi pani pewną Ewę,która złamała mi serce. Fajny konkretny film.
jest takie podobne miejsce w polsce . Łysiec
Przyjedz tam
Krata, zabezpiecza zimowisko nietoperzy. Z pewnością w sezonie letnim można umówić się na odwiedziny w obiekcie. Kraty są konsekwencją niszczenia jaskiń/sztolni i świadomemu bądź nie wybudzaniu hibernujących w nich nietoperzy. Szkoda że musimy postępować w taki sposób gdy w innych krajach wystarcza tabliczka.
10:05 ten budynek budzi dziwne skojarzenia. Podobne stawiano w latach 50-tych i 60-tych XX w. na dworcach i przy stadionach w roli publicznych szaletów. Sam ten szalet był już zadziwiający. Kilka "boksów" z okrągłymi dziurami w podłodze w roli muszli klozetowych. Te dziury nazywano "skocznie" bo przed dziurą były odciski butów demonstrujące miejsce gdzie należy postawić stopy "podczas". Korzystanie z tego "ustępu" było prawdziwym sportem ekstremalnym!A to ze względu na to, iż były one nigdy nie sprzątane ani nie poróżniane...
Na masywie Ślęży są podobne kręgi, które miały właściwości mocno energetyczne, w zimie śnieg w nich topnieje , utrzymuję się w nich średnio 3-4 stopnie wyższa temperatura jak na zewnątrz. Podobne działanie jak na filmach Michaela Tellingera w Afryce , także o kamiennych kręgach . Niedawno także został dodany film z 2010 roku telewizji NTV , na początku jest ciekawa informacja ruclips.net/video/7PArjQx9rak/видео.html