FILMOWE WYWIADY Z EKSPERTAMI PROJEKTU ODRArium +SIZE - Rozmowa z drem Jerzym Paruselem

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 ноя 2024
  • ODRArium +SIZE. SPOŁECZNE INICJACJE ZASOBÓW ETNO - to projekt Instytutu im. Wojciecha Korfantego, zrealizowany w 2024 r., a jednocześnie próba kontynuacji wieloletnich działań jego poprzedników (Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska - od 1992 r.) na rzecz zachowania dziedzictwa Odry. Projekt polegał na włączeniu lokalnych grup działania z górnośląskiego obszaru dorzecza Odry w twórcze procesy zachowania dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Interdyscyplinarny projekt połączył refleksje z różnych dziedzin, m.in. etnologii, historii, botaniki, ekologii, hydrotechniki i turystyki kulturowej. Inspiracją i głównym celem projektu było stworzenie archiwów społecznych w Łabędach, Pławniowicach i Raciborzu oraz wzmocnienie umiejętności doświadczania kultury poprzez świadome obcowanie z historią, środowiskiem i kulturą regionu. Jednym z trwałych rezultatów projektu są trzy filmowe wywiady z projektowymi ekspertami. Każda rozmowa porusza inny obszar ODRArium: Prof. Dorota Simonides podkreśla wagę wątków etnograficznych i etycznych, dr Jerzy Parusel mówi o liniowym ekosystemie Odry i bioróżnorodności rzeki, a prof. Andrzej Woźnica przekonuje, iż współczesne rzeki, które zniszczyliśmy, wymagają pilnie wzmożonej ochrony i ogromnej troski z naszej strony.
    W filmowym wywiadzie pytamy Jerzego Parusela, dra nauk biologicznych, wieloletniego dyrektora Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska (1994-2020), co powiedziałaby do nas Odra, gdyby umiała mówić? Nagranie rozmowy zostało zrealizowane w Katowicach na granicy Giszowca, Piotrowic i Ochojca, gdzie w granicach lasów murckowskich znajduje się Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”. Kłodnica jako dopływ Odry wpisuje się w obszar projektu. Obserwując teren zapytaliśmy dra Parusela, czym jest rzeka, gdy myślimy o jej bioróżnorodności. Fenomenem, liniowym ekosystemem, jednocześnie każda rzeka to swoisty system hydrologiczny, a nawet hydrauliczny.
    Wywiad powstał przed powodzią w 2024 r., według dra Parusela wymagałby uzupełnienia o fakty śnięcia ponad 100 ton ryb w Jeziorze Dzierżno i Kanale Gliwickim oraz o eksperyment zwalczania algi.
    Patronat honorowy: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze o/śląski w Bytomiu
    Partnerzy: Fundacja „Kontrasty”, Muzeum w Raciborzu.
    Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

Комментарии •