Jak wygląda rynek pracy w IT w 2024 roku? Rozmowa z Kamilem Brzezińskim

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 62

  • @julianf5182
    @julianf5182 2 месяца назад +49

    Dobra, doszedłem do 22 minuty i już mi wystarczy. Ci goście są idealną reprezentacją powodu, dla którego w branży IT jest źle. Głupoty które mówią:
    1. Wysyłaj CV na regulara będąc juniorem - absurd, szczególnie obecnie. Ci goście powiedzą Ci że masz spamować swoim CV oferty na nie Twój poziom. Odpal sobie filmik z byle jaką Julką HR i ci powie że takie spamowanie to największy rak.
    2. Junior na siebie nie zarabia. Taaa, szczególnie w polskich SH, gdzie juniorzy są outsource'owani na potęgę. Zawsze, w każdym projekcie jest pula prostych tasków które junior robi i przynosi to wartość firmie. Inaczej zrobiłby to regular albo senior, może i w krótszym czasie, ale dostałby też więcej za godzinę. I ten ego tripping że przez rok to ty nawet nie jesteś juniorem tylko jakimś trainee. Zjedzcie na ziemie i przestańcie podbijać sobie swoje ego że macie przecież tyle lat expa, a wasz pracodawca to taka prze-firma ze nowi powinni w ogóle dokładać że maja prawo pracować. To jest normalna praca biurowa, tylko że dostajemy europejskie stawki. A wy tutaj (jak większość programistów) próbujecie sprzedawać bajki o wybitności branży. No ale kursy same się nie sprzedadzą.

    • @julianf5182
      @julianf5182 2 месяца назад +12

      I apeluje do każdego programisty który ma przynajmniej kilka miechów expa - nie siedźcie po pracy nad jakimiś szkoleniami (o którym mówi gość po lewej). To Was wypali szybciej niż Wam się wydaje. Jeżeli już macie się uczyć - to w godzinach pracy. Nawet jeśli nauka nie dotyczy Waszej pracy.

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      Wydaje mi się, ze oceniasz nas nie przez pryzmat naszego doświadczenia, a przez to, ze wydajemy kursy. Nie wiem jak Kamil, ale ja opowiadałem o swoich doświadczeniach. To, że junior zarabia na siebie wiem od jednego z naszych dyrektorów (pracuje w software house). Jak rozumiem, to pracowałeś w wielu software housach i miałeś w nich wgląd w fonanse firmy i stąd wyciągasz takie wnioski? Jak tak to chętnie nagram z Tobą odcinek jak udaje się Wam coś takiego robić. Jeżeli jesteś w stanie sprzedawać juniorów i na nich zarabiać to z przyjemnością zatrudnimy osoby z takimi kompetencjami. Odezwij się na priv to podeślę kontakt do naszego działu HR :)

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      To zależy, sprawa nie jest taka prosta. Tak, może to powodować wypalenie, ale jest to jeden z wielu czynników.
      Co do rozwijania się w czasie pracy - super, bardzo to popieram. Ale niestety z moich doświadczeń/obserwacji to mało która firma przeznacza 10 czy 20% czasu na naukę (nie pracowałem jeszcze w takiej). Oczywiście uczymy się wykonując zadania w pracy, ale czasem jest to niewystarczające (np projekt jest przestarzały, mamy konkurencję, szykują się zwolnienia)

    • @frightone
      @frightone 2 месяца назад

      100% prawda.

    • @kikimcarron5365
      @kikimcarron5365 2 месяца назад

      1. Co do aplikowania na nie juniorskie stanowiska to nie masz racji, od kilku seniorów dostałem dokładnie taką samą radę, że jak czuję się gotowy to żebym aplikował na stanowiska powyżej Jr. mimo l, że nie mam wystarczających lat komercyjnego doświadczenia, bo o tym czy się nadaję i czy firma mnie zechce zdecyduje rozmowa rekrutacyjna. Często osoby które nie mają komercyjnego doświadczenia albo mają go powiedzmy rok potrafią więcej niż te z 3 letnim doświadczeniem.
      2. Jeśli uważasz że nie potrzebujesz się rozwijać poza godzinami pracy to domyślam się że traktujesz swoją pracę tylko jako pracę, odbebnilem swoje i teraz spadajcie, ale jeżeli ktoś traktuje Programowanie jako pasję, coś co go kręci to każda wolną chwilę przeznacza na rozwija ie swoich umiejętności. Nie wiem gdzie pracujesz ale tam gdzie ja pracuje/pracowałem to nawet jak mam budżet szkoleniowy to mogę go realizować tylko po godzinach pracy bo w pracy muszę realizować zadania. A po kolejne to jeśli programistą się nie chce rozwijać to przy tak dynamicznie zmieniający się otoczeniu l, bardzo szybko wypadnie z rynku.
      Reasumując, z programowaniem jest jak z każdą profesją, są pasjonaci i prawdziwi rzemieślnicy doceniania i rozwijający się i są osoby które pracują bo muszą

  • @Kuba-xf3gi
    @Kuba-xf3gi 2 месяца назад +15

    Rozmowa z gościem który sprzedaje kursy i z tego żyje xD Jak chcecie poważnej i normalnej rozmowy do podbijcie do jakiegoś mida/seniora który faktycznie pracuje jako programista i nie chce wam nic sprzedać.

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      Nie wiem jak Kamil, ale ja dalej pracuję jako programista :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania 2 месяца назад +1

      ​@@frontendarchitecture Ja od 2022 jestem sprzedawcą kursów na pełen etat :D I dlaczego nie pracuję już jako programista wyjaśniałem to w tym filmie: ruclips.net/video/s67HgSmTHu8/видео.html. Wiadomo, że to zawsze będzie rodziło takie komentarze jak ten powyżej, ale właśnie dlatego odsyłam do filmu. Zresztą, osoby piszące takie komentarze to też nie jest mój target widza i klienta, więc w sumie Kuba nawet nie musi tego oglądać. Jest masa innych osób, które doceniają to co robię i na tych osobach się skupiam 🔥

    • @smiechu47
      @smiechu47 2 месяца назад +4

      @@JakNauczycSieProgramowania Oczywiście, że ktoś kto nie nabiera się na twoje kursy to nie twój target xD

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania 2 месяца назад

      @@smiechu47 Wyjaśnisz na co dokładnie ktoś miałby się nabierać? Co jest takiego w moich kursach, że sugerujesz, że jestem nieuczciwy? Chętnie porozmawiam tylko merytorycznie.

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 месяца назад +5

    Poczytałem sobie komentarze i odsłuchałem ten film...
    Chcecie wejść do IT i tam się utrzymać???
    To zadajcie sobie jedno ważne, ale to bardzo ważne pytanie: "czy lubicie się uczyć?"
    Ale prawie codziennie czegoś nowego (ja tak uczę się prawie całe życie- mogę spokojnie robić doktoraty z kilku dziedzin nauki, tylko jakoś zawsze miałem gdzieś papierki).
    Wtedy W OGÓLE nie interesuje Was co się dzieje na rynku IT, bo on przecież NIGDY się nie skończy (w sensie nie za naszego życia, chyba ;), tylko będzie się zmieniał.
    Oczywiście, że u nas jest wiele patologii społecznych/ uprzedzeń/ etc. i należy to uwzględnić, ale nie wszędzie i poza tym zostaje cywilizowany rynek zachodni (czyli języki obce).
    IT jest dla ludzi LUBIĄCYCH się uczyć (a nie siłą wepchniętych na studia) i coraz bardziej się tym staje i nawet u nas kończy się kabaret, czyli będą masowe upadki SH (a po co Niemcy mają im dawać kontrakty/ zlecenia, skoro programista z "naukowym umysłem" zrobi wydajność za pięciu??? Czyli obecną pracę "odtwórczą" [taśm produkcyjnych], które robiły nasze SH, zrobi programista z użyciem AI). Zaczyna się ekspansja na nasz rynek, co już widać po liczbie ofert z językiem niemieckim. Ale też widać oferty remote z USA (Senior Java 50k)
    Czyli jak ktoś lubi się uczyć, to dzisiaj siada i się uczy aż w końcu się nauczy na tyle, że go przyjmą, a skoro lubi się uczyć, to nie ma żadnego terminu, bo jak go przyjmą to... dalej będzie się uczył, bo co innego niby ma robić???
    Poza tym w IT jest tyle do nauki, że życie to za mało, więc ma zajęcie do końca życia ;)
    Co za różnica co się dzieje na rynku, skoro ludzi o takich talentach i jeszcze lubiących się uczyć, to może jest 1-2% społeczeństwa??? (pomijam te narcystyczne firmy z Julkami w HR)
    Jeden kit... rynek nie zginie; co najwyżej będzie trzeba się douczyć, ale co za różnica, skoro lubicie się uczyć??? (polecam Python (zaczynam)/ Scala oraz już wchodzenie w AI/ ML/ NLP; tutaj nauki spokojnie na rok, żeby załapać podstawy).
    Inaczej odpuście sobie IT dla własnego dobra... bo to Was wykończy (tego jest MASAKRYCZNIE dużo). A jeżeli nie będziecie się uczyć, to Was zwolnią (kwestia czasu).
    Powodzenia! :)

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 месяца назад +1

    Żeby dogłębnie zrozumieć programowanie (wytworzyć "abstrakcyjny świat w głowie" i wejść w ten "przepływ"), to potrzeba 2-3 lat...
    Żeby filozofię- potrzeba 10-15 lat i zacząć, gdy jest się nastolatkiem; inaczej to niemożliwe.
    Co jest dużo trudniejsze? ;)))
    Programowanie nie należy do najłatwiejszych czynności/ zajęć/ etc., ale robienie z tego filozofii/ fizyki kwantowej, to trzeba mieć poważnie poprzestawiane w głowie ;)))

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 месяца назад +1

    Aha, oprócz algorytmów trzeba sprawdzić "umysł", czy to "naukowy umysł programisty", czy zwykły "klepacz" (oczywiście na Juniora nie ma znaczenia, ale rozumiejąc różne "efekty" oraz nieliniowość procesu kształtowania [w tym kształcenia] umysłu i odróżniając go od procesu zdobywania wiedzy [niech pierwsza Julka z Ego jak Brazylia rzuci kamieniem jak wie! :D], to za 3 lata będzie całkiem inny programista, a za 5-10 lat to architekt najbardziej złożonych systemów, a może przyszły Tech Lead/ dyrektor IT, a później nawet prezes, bo WSZYSCY przyszli prezesi będą wywodzili się z IT/ AI i oczywiście znając filozofię, aby móc zrozumieć filozofię AI).
    Pytanie niby proste- co się dzieje w poniższym przykładzie (Java):
    int a = 5;
    Nienaukowy umysł odpowie: " liczba 5 zostaje przypisane do zmiennej 'a' typu int" (co oczywiście jest totalną bzdurą, bo nic takiego się nie dzieje [i nawet pomijając, że powinien powiedzieć 'cyfra'; oczywiście cyfra jest liczbą, ale to brak precyzji językowej [i/ lub niedbałość], czyli JUŻ widać nienaukowy umysł] ;)
    Takich pytań można mnożyć...
    Pozdrawiam!
    Czyli Lufthansa DE, chcąc płacić 9000 Euro szukała naukowych umysłów bez doświadczenia, a jeżeli ktoś szuka doświadczenia i nienaukowego umysłu i na tej podstawie płaci, to jest... idiotą; i nie- wcale nie można tego nazwać inaczej (oczywiście wyłączam SH, które walczą o przeżycie/ przetrwanie, bo "gaszą pożar", którego i tak nie ugaszą, a który spowodowali swoją głupotą, bo jadą na respiratorze, ale to już stan krytyczny/ agonalny, ale z doświadczonymi Seniorami jeszcze jakiś czas przeżyją, więc to- paradoksalnie- rozsądne [jedyne wyjście?], ale głupie od strony Seniorów, którzy się na to godzą; chyba, że na rok zarobić i się ewakuować ;)
    Ale jeżeli ktoś teraz w Polsce szuka "naukowych umysłów" i wielu talentów/ osobowości i chce ich pozyskać za 10-20k, to jest... idiotą, bo nawet jeżeli przyjdą [bo to ma jakiś sens "kontekstowy"], to zaraz zabierze ich mądra firma, bo przeskok będzie z 10-20k ,a 40-50k (albo i więcej), czyli dadzą Juniorowi doświadczenie i oszczędzą pieniądze... mądrym ludziom :D
    A jak Lufthansa płaciła 9k, to ile niby trzeba zapłacić, żeby kogoś od nich wyciągnąć? Poza tym jest coś takiego jak "granica ekonomiczna" i 9k dla Juniora, to już zapewnienie "przekroczenia jej", czyli pieniądze przestają mieć znaczenie (przy okazji widziałem ofertę polskiego oddziału zachodniego banku ~21k bez doświadczenia; na 3-6 msc ok. Jeżeli na dłużej, to... idioci ;)
    Ja bym zadał np. to pytanie:
    Dlaczego pojęcie "Klasa Abstrakcyjna" jest pojęciem błędnym i równocześnie właściwym? :D:D:D
    Ciekawe ilu Seniorów się wyłoży... ;)
    Albo dla Juniora/ Mid/ Senior:
    Dlaczego w ogóle możliwy jest zapis klasy anonimowej (z Interfejsu Funkcyjnego) w postaci Lambda? (od strony technicznej)

    • @Kuba-xf3gi
      @Kuba-xf3gi 2 месяца назад

      Nie jest w żaden sposób błędnym, po prostu nie potrafisz się odnaleźć wśród kontekstu danego zagadnienia - cecha osób mało inteligentnych.

    • @marcin3136
      @marcin3136 2 месяца назад

      Ja mam taki pomysł- jak spotkam cipciusia od PHP, to nagramy odcinek z tarmoszenia cipciusia za uszy :D:D:D
      I pójdzie na całą Polskę :D

    • @marcin3136
      @marcin3136 2 месяца назад

      @@Kuba-xf3gi oficjalnie ogłaszam WIELKIE POLOWANIE na cipciusia od PHP :D:D:D
      Ktokolwiek spotka... wytarmosić za uszy (!!!), bo tak się od wieków- już z dziada pradziada- robiło z zaburzonymi psychicznie cipciusiami (a legenda głosi, że w szczególności z cipciusiami od PHP, a ja tradycję należy kultywować... :)))

    • @marcin3136
      @marcin3136 2 месяца назад

      oficjalnie ogłaszam WIELKIE POLOWANIE na cipciusia od PHP :D:D:D
      Ktokolwiek spotka... wytarmosić za uszy (!!!), bo tak się od wieków- już z dziada pradziada- robiło z zaburzonymi psychicznie cipciusiami (a legenda głosi, że w szczególności z cipciusiami od PHP, a ja tradycję należy kultywować... :)))

    • @pastelek3
      @pastelek3 Месяц назад

      ale megalomania zalatuje z twoich komentarzy

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 месяца назад

    Jednego nie kumacie, co jest kluczowe- zmienia się rynek ("pivot"), czyli nawet jeżeli jest dużo mniej ofert, to nie oznacza, że należy zmniejszać wymagania finansowe, a wręcz przeciwnie, jeżeli ma się ku temu podstawy (i nie zalicza się do nich doświadczenie; zakładając powyższe, czyli pivot'a rynku, czyli iść do mądrej firmy ;)
    Dlatego jak najbardziej można wymagać średniej stawki Mid-a/ Seniora, będąc Juniorem (oczywiście już obytym, a nie po 5-10 msc nauki programowania ;), a tym bardziej na stanowiska nietechniczne (ale wymagające wiedzy z IT). A jeżeli argumentem jest brak doświadczenia w IT/ na konkretnym stanowisku (czy brak akceptowania patologii- to tyczy się powyższego), to są zwykli idioci i tyle (nie ma innego prawdziwego określenia); po co więc tam iść i się męczyć?
    Spory paradoks, ale tak jest i tak teraz będzie to wyglądać...
    *Ja zaczynam od stawki góra Mid-a/ dół Seniora (chyba, że SM/ PO/ etc., to od silnego Seniora).
    Jak odrzucą, to- paradoksalnie- BARDZO dobrze, bo długoterminowo, będąc w takiej firmie głupców (kult doświadczenia, czyli "wioska indiańska", zamiast umysłu/ osobowości), za kilka lat wypadnę z rynku razem z nimi; po co wchodzić na tonący statek z kapitanem- głupcem??? :D:D:D

  • @marcin3136
    @marcin3136 2 месяца назад

    Odnośnie uczelni... nie kumacie (ale u nas mało kto to rozumie).
    Chodzi właśnie o "naukowy umysł", czyli kluczowe jest "jaki proces kształcenia umysłu" się przeszło, a nie o samo zdobycie wiedzy. To nie są pojęcia tożsame.
    Więc, oprócz jakiś ewenementów/ wielkich talentów, odpowiednie studia będą wymagane i to już staje się normą i o tym mówię od dawna (a że materiał jest zbyt "mały" w danej technologii [bo studia KSZTAŁTUJĄ UMYSŁ, więc jest to wiedza z wielu zagadnień związanych z IT], to jeszcze najlepiej dodatkowo ukończyć ceniony Bootcamp (z danej/ konkretnej technologii), gdzie uczą "umysły naukowe", którzy już mają doświadczenie- np. od Sages).
    I nawet będzie to [studia techniczne- odpowiednio ukształtowany umysł] wymagane na stanowiskach nietechnicznych (jak SM/ PO/ PM/ AC, bo to inna komunikacja z zespołem/ między sobą, czyli dużo mniej błędów, czyli KASA, a przecież AI przyspiesza pracę, ale to- równocześnie- wiąże się ze zwiększeniem/ nawarstwianiem błędów logicznych, które są najtrudniejsze do wykrycia... i dlatego KLUCZOWA będzie komunikacja ;)
    I wiele innych spraw... :D

  • @miglanc1413
    @miglanc1413 2 месяца назад +2

    Panowie, stwierdzenia zaczynające się od "rok 2024 będzie..." są nieco przeterminowane. Właśnie dobijamy do połowy 3 kwartału, i tak naprawdę bliżej nam do zabawy sylwestrowej aniżeli przebranżowienia w roku 2024.

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      Tak, masz rację. Odcinek był nagrany luty/marzec, ale miałem przerwę od YT i dopiero znalazłem czas na zmontowanie. Aczkolwiek uważam, iż jest nadal aktualny :)

    • @JakNauczycSieProgramowania
      @JakNauczycSieProgramowania 2 месяца назад

      W 2024 wciąż jeszcze może się dużo wydarzyć 🔥

  • @kana-test4375
    @kana-test4375 2 месяца назад

    Jednak ta rozmowa kompletnie nie pasuje do sytuacji w 2024. Byc moze kilka lat temu te porady mialy by sens. Dzisiaj niestety branza IT przechodzi korekte i raczej ciezko o jakakolwiek prace dla nowych ludzu.

  • @iJohnnyKnoxville
    @iJohnnyKnoxville 2 месяца назад +1

    Ciekawa rozmowa, jestem widzem Kamila i zastanawia mnie jedno, po stwierdzeniu prowadzącego, że trzeba umieć algorytmy, wiedzieć o grafach itp. Stąd nasuwa się pytanie, czy prowadzący w jakimkolwiek stopniu miał doswiadczenie z wykorzystaniem teorii grafow skoro zajmuje się frontendem?

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      Hej, dzięki za komentarz :) tak, pracowałem przy jednym projekcie gdzie były grafy, ale z punktu widzenia FE to była wizualizacja danych. Na studiach były też takie rzeczy (chociaż głównie teoria). Ogólnie na FE moga być też aplikacje, które będą wykorzystywały grafy, np DAW (digital audio workstation), gdzie robisz całe przetwarzanie muzyki po stronie przeglądarki, a różne filtry aplikujesz jak grafy.

    • @eyeadkm8871
      @eyeadkm8871 2 месяца назад

      @@frontendarchitecture Czy jest to wiedza, którą może poznać i opanować średnio rozgarnięty Ukrainiec lub Afrykańczyk z językiem angielskim.
      Jeżeli tak to skoro każdy może to umieć i to robić to co zatem czyni tą pracę tak wyjątkową skoro może ją wykonywać każdy, kto ma umiejętności lub jest wyuczalny ?

  • @lena-in-the-it-company
    @lena-in-the-it-company 2 месяца назад +3

    dzisiejsi juniorzy nic nie umieja, ale do diversity hires to nie przeszkadza. duzo osob zaczelo klamac w cv. splywa milion ogłoszen, a poza tym to sie odechciewa mi aplikowac majac tyle expa, zeby jakas karyna z hr mnie przesluchiwala

    • @eyeadkm8871
      @eyeadkm8871 2 месяца назад

      I to w kilku etapach i kilku testach. do końca trzymając w niepewnosć.. he he

    • @lena-in-the-it-company
      @lena-in-the-it-company 2 месяца назад

      @@eyeadkm8871 nie opłaca się już, bedzie jak w krajach na zachodzie, programista bedzie zarabiał góra 1k wiecej niz sprzataczka

  • @eyeadkm8871
    @eyeadkm8871 2 месяца назад

    A te Kursy to robocie, bo takie fantastyczne są zarobki, że aż po godzinach, zamiast się relaksować czy spędzać czas z żoną siadacie po kilku godzinach pisania kodu, analizy danych czy administrowaniu, przed kamerę monitor, obramianie filmu i masowo produkujecie kontent tak ?
    Nie wiem, jak inni, ja wolę, zamiast siedzieć dodatkowe kilka godzin przy montażu z oczami w monitorze. Spędzić czas z dzieckiem, ale jak nie ma kasy z tego IT, to rozumiem ze nie ma rady trzeba dorabiać.
    To jest ten dowód tego jak wspaniale jest w IT, że po pracy w IT trzeba jeszcze dorabiać ...

  • @Szymon-gp6mh
    @Szymon-gp6mh 2 месяца назад +4

    Panie Kamilu, a nie zastanawiał się Pan skąd ta wysoka korelacja między byciem dobrym programistą a szerokim pojmowaniem matematyki? Algebra, a więc i operacje na zbiorach w kontekście baz danych nic Panu nie mówią? Ale również grafika wektorowa? No tak, jest Pan backendowcem, więc pewnie nieco z tym gorzej. Ale zatem logika, włączając w to predykaty? Wnioskowanie w tak popularnej dziś "sztucznej inteligencji", czy systemach eksperckich? Prawdopodobieństwo? A blockchain oparty o złożone algorytmy szyfrowania? To serio nie jest matematyka?

    • @frontendarchitecture
      @frontendarchitecture  2 месяца назад

      Jest jak najbardziej. Ale nie musisz jej umieć, aby używać tych rzeczy. Oczywiście możesz się tego nauczyć i przy tym pracować, ale nie jest to wymagane, możesz znaleźć pracę jako FE/BE/embedded czy coś innego.

    • @marcinml6537
      @marcinml6537 2 месяца назад

      Im wiecej wiesz tym wiecej znaczysz w firmie i w krytycznej sytuacji ratujesz firme.

    • @marcin3136
      @marcin3136 2 месяца назад

      Oczywiście, że matematyka (wrodzony talent) będzie kluczowa w przyszłości (i oczywiście/ w tym statystyka), bo wszystko idzie w AI/ BigData (zapewne będą też zatrudniani ludzie bez takich talentów, ale to będzie dół widełek [2 średnie krajowe], czyli nadchodzi ogromne rozwarstwienie w płacach, w- szeroko pojętym- IT).
      A jak poznać WRODZONY talent?
      Największy paradoks, ale gdy się zna podstawy psychologii rozwoju (czego nie zna minimum 90% HR; nawet nie rozumieją pojęcia "talent"), to już nie taki paradoks... tylko fakt.
      Otóż w szkole podstawowej, to raczej dziewczynki mają dużo lepsze oceny/ o wiele lepiej się uczą, więc żeby chłopiec (który ma ciekawsze zajęcia jak piłka nożna/ gry komputerowe/ etc.) miał dobra ocenę z matematyki, to musi mieć talent (bo nie ma czasu na naukę).
      W skrócie- prawie każdy chłopiec (prawie, bo niektórzy się uczyli, ale to jakieś dziwne przypadki), który miał z matematyki 5-6 w podstawówce MA TALENT matematyczny, bo pojmował wszystkie w biegu (oczywiście miałem "6" i prawie nic nie robiłem, więc wiem co mówię- wystarczyło to skumać w 10 minut i po problemie).
      TAK- matematyka staje się coraz ważniejsza i docelowo będzie nieodzowna, czyli "bariera wejścia" szybuje... (i BARDZO DOBRZE! ;)

    • @fuukowatty9817
      @fuukowatty9817 2 месяца назад

      w praktyce jako junior nie bedziesz zbyt duzo z matmy korzystal

    • @marcin3136
      @marcin3136 2 месяца назад

      @@fuukowatty9817 tylko, że (słabym/ pre) Seniorem możesz zostać w rok, widząc jak mamy niski poziom (ogólny, bo sama wiedza branżowa to wysoki poziom), bo przyjmowali jak leci i na podstawie doświadczenia, co cechuje społeczeństwa na bardzo niskim poziomie rozwoju ;) Niestety taka prawda- pisze tez o tym prof. Blikle w swojej książce, a w sumie powtarza po wybitnych profesorach, w tym po prof Klausie Schwabie (w skrócie- kto w dzisiejszym i nadchodzącym "świecie" decyduje na podstawie doświadczenia, ten jest... skończonym idiotą)
      Czyli ok- 6-12 msc nie będzie Ci potrzebna, ale później nie nauczysz się jej w rok i nie zdobędziesz talentu, a cały rynek idzie w tym kierunku (widać już w ogłoszeniach po wymaganiach- tytuł z nauk ścisłych; na studiach informatycznych miałem 13 matematyk, co rozwija umysł matematyczny, czy Ci się to podoba, czy nie).
      Także jednak matematyka...
      Kwestia czasu, kiedy będzie potrzebna, ale jak już będzie to nie nauczysz się jej w tydzień.

  • @berekberekberek
    @berekberekberek 2 месяца назад +1

    Spotkanie frątasia z bakusiem 🤣

  • @d_QxxQ_b
    @d_QxxQ_b 2 месяца назад +3

    bo juniory sa rozkapryszone, z przerosnietym EGO i w wiekszosci przypadków cieńcy jak d..a weza...
    Rynek się zweryfikował i firmy pozbyły się aJailowych statystów.

    • @DaaWood998
      @DaaWood998 2 месяца назад +1

      po prostu nie ma pieniędzy za oceanem na finansowanie śmiesznych projekcików. Junior dzisiaj musi wiedzieć o wiele więcej niż junior 2-4 lata temu, o ile w ogóle ma jakiekolwiek szanse na pracę. Zmniejszą stopy, będzie hajs na nowe projekty i inwestycje, znajdzie się więcej pracy. Tylko to tak za 3-5 lat, przez ten czas kiszonka tak jak dzisiaj ma to miejsce. Wyzywanie się jedni przez drugich, że mają przerośnięte ego jest zabawne. Widziałem takich typów co 2 lata temu w szczycie eldorado dostali pracę i teraz zgrywają kozaków jacy to oni wielcy programiści xD

  • @skyblue5220
    @skyblue5220 2 месяца назад

    Ta branża już dawno upadła. Pora wracać do grabienia.

    • @d_QxxQ_b
      @d_QxxQ_b 2 месяца назад +1

      upadła... na cztery łapy ;-) po prostu skończyło się eldodaro dla robienia gówno apek w gówno agencyjkach reklamowych udających software house-y.