Csík Zenekar - Kunverbunk

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Csík Zenekar - Kunverbunk
    (Tiszta szívvel 1998-10-01)
    Friss videókért iratkozz fel csatornánkra: www.youtube.co...
    "A Csík Zenekar immár 10. éve elismert közreműködője Magyarország népzenei életének. Számos sikeres koncert, táncház és zenei kiadvány tett egyre népszerűbbé nemcsak együttesüket, hanem a magyar népzenét itthon és külföldön egyaránt. Ez a lemez mégsem az elmúlt évek zenei összefoglalása, hanem inkább ízelítő az együttes legutóbbi munkáiból.
    Az elsőként felcsendülő Kunverbunk egy hagyományos kiskunsági toborzó dallam, melyet a kunszentmiklósi Rupa Zoltán Loló prímás és zenekarának, 1959-ben Martin György által készített felvétele alapján rekonstruáltuk. A kiskunsági oláhos, lassú és friss csárdásszokatlan hangszer összeállítását egy fülöpházi filmfelvétel alapján választottuk. A táncnótákat Szomjas-Schiffert György kiskunhalasi ill. Nagy Zoltán kecskeméti és Kecskemét-környéki gyűjtéséből merítettük.
    Bátmonostor, Bajától 10 km-re Bács-Kiskun Megye déli csücskében található. A régen itt muzsikáló zenekar nótáit választottuk tamburás összeállításunk alapjául. Dresch Dudás Mihály a magyar jazzmuzsika egyik jeles képviselője, rendszeres közreműködője a zenekar koncertjeinek, táncházainak. Ezen a felvételen Tímár Viktor gyimesi furulyás dallamait kelti életre. A lassúmagyaros nótája egy gyimesközéploki asszony, Karácsony Teréz éneke alapján készült. Magyarpéterlaka a Székelyföldön, Marosvásárhelytől 30 km-re északkeltre fekvő falu, ahol Csiszár Aladár prímás és zenekara játszik. Ezt a falusi muzsikát idézi ez a felvétel. A moldvai Klézséről és Lészpedről való Karácsonyi és Újévi Köszöntő szép példája az itt hallható istenes énekeknek. A Calus-t kísérő muzsika ma már csak Románia déli részén élő népszokás, (szertartás) melyet a férfiak több napon keresztül jelmezekbe, álarcokba öltözve tánccal, muzsikával ünnepelnek. A felvételen muzsikáló Magyar Ildikó és Magyar Kálmán a New York-i Életfa zenekar tagjai, akik néhány éve még közreműködtek a Duquesne University Tamburitzans -ben, amely az egyik legkiválóbb kelet-európai néptánccal és népzenével foglalkozó együttes Észak-Amerikában. Az ukrajnai születésű Alexander Fodoriouk 7 éves kora óta cimbalmozik. Több éve Amerikában él, mint szólista a Manhattan School of Music filharmonikus zenekarával játszik. Mint korábbi kiadványainkon, ezen a lemezen is helyet kívántunk adni az észak-mezőségi muzsikának. A halottkísérő, és a rövid táncrend a Szamosújvártól 40 km-re északkeletre fekvő Bethlenből való, Moldován Petru és zenekarának felvételei alapján készült. Az utolsóként elhangzó Hétlépés tulajdonképpen egy szásztánc, melyet Varga Balog László és zenekara a mai napig is játszik Erdőszombattelkén.
    Reméljük, hogy ez a lemez örömére szolgál mindazoknak, akik eddig is, és a jövőben is szívesen hallgatják majd műsorainkat."
    A Zenekar tagjai:
    Csík János - hegedű, ének
    Dresch Mihály - tárogató, furulya
    Kozma Gyula László - bőgő, basszprím tambura
    Majorosi Marianna - ének
    Nagy Zoltán - cimbalom, prímtambura, ének
    Vass Lóránt - brácsa, kontra
    Közreműködnek:
    Alexander Fedoriuk - cimbalom (8)
    Csávás Attila - klarinét (4)
    Kishegyi Simon - tangóharmonika (11)
    Kovács Péter - citera (2)
    Kunos Tamás - brácsa (1)
    Németh Ferenc - ének (1,4,7)
    Magyar Kálmán - hegedű (8)
    Magyar Ildikó - hegedű (7)
    Szabó Attila - hegedű (1,4,6)
    Szabó János - tamburabrácsa (3)
    Köszönjük hogy meghallgattál minket!
    A lemez itt rendelhető: webbolt.fono.hu...
    iTunes: itunes.apple.c...
    A felvétel a Fonó Budai Zeneház stúdiójában készült 1998-ban.
    Hangmérnök: Szalai László - Zenei rendező: Havasréti Pál
    Utómunka: Zsidei János - Foto: Kása Béla - Borítóterv: Szabó Laura
    Grafika: Szabó Laura - Műszaki szerkesztő: Szilasi Marianne

Комментарии • 5

  • @sonidocaribe
    @sonidocaribe 3 года назад +1

    Me encanta esta musik. Saludos desde Colombia.!!

  • @esztersoltesz5553
    @esztersoltesz5553 6 лет назад +3

    Imádom

  • @TheBalintinfo
    @TheBalintinfo 5 лет назад +6

    Gratulálok a zenekarnak! Úgy tiltják a videókat, amin a Kun verbunkra táncolnak és énekelnek a törökbálinti diákok, mintha ők szerezték volna a zenét, illetve a szöveget. Mellékellet linken egy igen igen régi előadásban hallható és látható a szerzemény abból az időből, amikor csík zenekar még nem is létezett. Ez azt bizonyítja, hogy még véletlenül sem az ő szerzeményük. Szóval szégyelljétek magatokat!

    • @matevizeli6278
      @matevizeli6278 4 года назад +1

      Szerintem nem konkrétan a zenekar tiltja le ezeket, hanem a youtube algoritmusa, azért, mert a Csík zenekar levédette ezt a számot, mint egy összeállítást. Ezt muszáj volt megtenniük, amikor felrakták erre a lemezre, de ettől még, ahogy ismerem őket, nem hiszem, hogy el akarnák hitetni, hogy ők írták úgy, ahogy van. Hogy ez a dolog így működik, a népzene esetében sajnos sokszor elég rosszul jöhet ki.