Pompy Ciepła Krok Po Kroku |

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 дек 2024

Комментарии • 67

  • @zdzichuwichura8666
    @zdzichuwichura8666 4 года назад

    dzieki

  • @henrykzajac4129
    @henrykzajac4129 2 года назад

    Chłdzienie pompą ciepła używana do ogrzeania i produkcji CWU to pomyłka!
    1. Chłodzienie pętlami w podłodze (minimalna temperatura wody 18 stopni), sprawność całego systemu około 30% (ciągle grzejemy -CWU i chłodzimy minimalny zład wody -chłodzenie).
    2. Koszt klimakonwektorów (woda chłodząca około +6/+8) i podłączenie ich (Alpex+guma syntetyczna+zasilanie+sterowanie).
    3. Brak możliwości osuszania powietrza jak przy chłodzeniu klimatyzacją (pompa ciepła powietrze-powietrze).
    4. Jedyne efektywne chłodzenie dla tego rodzaju pompy ciepła (chłodznie płynem) to sufity klimatyczne,oraz maty kapilarne w suficie lub podłodze. Oczywiście niepowiązanego z produkcją CWU, tym samym zładem wody!
    Mając klimatyzacje, mamy dodatkowy niezależny system ogrzewania, na wypadek awari pompy ciepła CO+CWU!

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 2 года назад +1

      Osobiście bym sie nie zdecydował na chłodzenie podłóg, ale taka opcja jest. W tym przypadku pewnie klimakonwektory.

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 года назад

      @@maciej.borowiak Zimna podłoga, niezbyt naturalnie...gorąco w głowę i zimno w stopy

  • @888waldi
    @888waldi 3 года назад

    Powietrze nie ma energii zbyt dużo ale wilgoć w nim to już coś.
    Trzeba zamontować 4 szamba po 12 m3 , przykryć pianą na 30cm , zalać wodą , pompować wodę latem na dach i zbierać deszczowkę do tych szamb ( ogrzeje się woda i grunt wokół szamb - taki akumulator ciepła) nawet do 70stC .
    Każdy 1m3 wody 55stc to 60kwh .
    Jedno szambo to 12×60=680kwh × 68gr = 460zl × 4= prawie 2 tysiaki ze słońca w skarpecie . Jest latem susza mozesz tą wodą podlać rośliny ( przydzie deszcz to uzupelni zapas 50m3x10zl= 500zł w skarpecie). Plus udane zbiory.
    Nawet wiosną jak dzialkę podlejesz 25 st wodą to rośliny strzelą w gorę i jako pierwszy zarobisz na nowalijkach.
    Gdyby zimy były ciepłe , to jeden zbiornik może robić za magazyn zbiorów chłodzony powietrzną pompą ciepła a ciepła woda do mycia.
    Dołożyć kilka paneli do produkcji prądu i jest niezależność energetyczna ( nawet off-grid).

  • @endy1988
    @endy1988 5 лет назад +7

    Ja w tym roku wymieniam kocioł na ekogroszek na pompę ciepła. 11 lat męczyłem się z węglem i już nigdy więcej. Wyjazd zima na 2 tyg i problem + robota przy węglu i bród i fakt że kotłowni nie można wykorzystać do innych celów . Poza tym zawsze kupowałem od razu 4 T by nie płacić 2x za transport i musiałem wydać większa gotówkę i to zawsze był problem , a tak będzie to rozłożone na kilka miesięcy. Co do kosztów na pow 150m2: węgla szło mi Ok 4 t , w tym roku to koszt Ok 3600 zł. Z tego co płacą moi znajomi ( 2 domy) i obliczyła mi firma montująca to za prąd nie powinienem zapłacić więcej niż za węgiel. Do pompy ciepła przekonało mnie tez to ze latem będę miał klimatyzacje na poddaszu w sypialniach.Oczywiście czeka mnie jeszcze montaż klimakonwektorów w 3 sypialniach, ale zostawiam to na następny rok oraz chce tez zamontować fotowoltanike.

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  5 лет назад +1

      Komfort i wygoda związana z bezobsługowymi systemami grzewczymi jest doceniana tylko przez tych, którzy wcześniej musieli się męczyć z opałem, czyszczeniem kotła, magazynowaniem itd. :) Proszę dać znać jak sprawuje się pompa ciepła po kolejnym okresie grzewczym :)

    • @katkatelin6278
      @katkatelin6278 5 лет назад +1

      A przeliczyles zywotnosc tej pompy i instakavji? Koszty sa duze a zwrot Kiedy? Jesli np dom nie jest dobrze ocieplony to rachunki za prad od pompy tez male nie beda. Duzo osob skarzy sie na duze rachunki za prad. Chodzi sie raz na tydz dołożyć do podajnika jesli sie go posiada przy nowych piecach czy na ekogroch czy na pelet. Technologia sie zmienila.

    • @endy1988
      @endy1988 5 лет назад +1

      Katarzyna katelin ja miałem piec właśnie z podajnikiem i wiem jak to wyglada w praktyce przez 12 lat. I mi nie chodzi o zwrot czy obniżenie kosztów.

  • @Skminto
    @Skminto 4 года назад

    Jakie są koszty serwisowe w okresie 10 lat? Przeglądy koszty obsługowe?

  • @pszulc007
    @pszulc007 4 года назад +2

    Gdy odwierty są dobrze wykonane to także jest jakaś ograniczona ilość ciepła w ziemi?

    • @henrykzajac4129
      @henrykzajac4129 2 года назад +1

      Tak, Najcieplej jest w Toruniu, pomiżej 300m już mamy bardzo ciepłą wodę...i do tego święconą i błogosławioną...

    • @pszulc007
      @pszulc007 2 года назад +1

      @@henrykzajac4129 Oooo

  • @damianfocusone8281
    @damianfocusone8281 5 лет назад +1

    Jedyny mankament pompy trzeba indywidualnie ustawić tzw krzywa grzewcza tak by sensownie się załączala u mnie dopiero grzeje przy temper -1 na zewnątrz A w domu jest przyjemnie około 24 stopni.

  • @marekzegarek1872
    @marekzegarek1872 5 лет назад

    a czy pompa ciepla powietrzna nie moze brac powietrza z budynku gdzie temp. wynosi ponad 20st.C a nie z zewnatrz?

    • @KlimatyzacjaKatowicepl
      @KlimatyzacjaKatowicepl 5 лет назад +1

      Bo nie ma perperum mobile poza tym wychlodził bys to pomieszczenie w kilka minut .

    • @user-re7cq3wy6r
      @user-re7cq3wy6r 5 лет назад

      może - działa wtedy w trybie chłodzenia i jest zamontowana wewnątrz budynku

  • @43romantyk
    @43romantyk 5 лет назад +5

    Gdyby do nas przyszedł taki mróz jak obecnie do USA, to moim zdaniem te wszystkie ogrzewania zależne od prądu, by wysiadły i co wtedy? Z tymi 6-ma tonami węgla pan przesadzil, mnie wystarcza 2 tony, i 5m2 drewna do kominka. Ogrzewanie niezależne od prądu, w domu zawsze jest powyżej 20 stopni, dom 160m2

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  5 лет назад +1

      Wszystko zależy od tego jak dobrze ocieplony jest dom, co przekłada się na zapotrzebowanie energetyczne budynku. Spotkaliśmy się już z wieloma przykładami klientów, którzy w sezonie grzewczym wykorzystywali ok. 5-6 ton opału.
      W przypadku długo utrzymujących się niskich temperatur i ogrzewaniu pompą ciepła zużycie prądu będzie po prostu większe od zakładanego. Przed decyzją o wyborze systemu grzewczego można sprawdzić średnie temperatury w danej lokalizacji w okresie zimowym.

    • @43romantyk
      @43romantyk 5 лет назад

      Ocieplenie podstawą, ale główną przyczyną wiekszego spalania jest długotrwały mróz, obecne zimy są znikome w porównaniu z przeszłymi. Dlatego wspomniałem o USA bo my zwiazani przyjaźnia, traby nam już przysłali, mogą też i mróz, w końcu nam gaz sprzedają,powód oczywisty, przyjażń zobowiązuje. ,

    • @43romantyk
      @43romantyk 5 лет назад +1

      PS Z ta przyjaźnią to żart, ale mam już sporo lat i tornad u nas nie było, o przyczynie nikt nie piśnie, więc moze przyroda akceptuje przyjaźń?

  • @maciejtransportkupchydraul9047
    @maciejtransportkupchydraul9047 5 лет назад

    Kupiłem na fakturę VAT Pompę Ciepła na tej fakturze niema żadnych uwag i ograniczeń co do rękojmi lub gwarancji, zakup w celu by zamontować ją klientowi (materiał do wykonania usługi hydraulicznej) zrobiłem duży błąd tak teraz uważam robiąc zakup na fakturę VAT na własną firmę, pompa ma wady,1. nie daje temperatury jaka jest fabrycznie technicznie na papierze w instrukcji posługi możliwa 60c tylko 43c, 2. instalacja elektryczna nie zgodna z opisem, podłączenie pompki obiegowej wymagało przełożenia przewodów w kostce na tablicy rozdzielczej w pompie. 3. funkcja sterownika pokojowego nie działa.
    Sprzedawca pompę przywiózł mi na miejsce, zgłaszałem te wady na bieżąco pierwszego dnia po zamontowaniu, do 14dni sprzedawca obiecywał że wymieni okablowanie i podłączy sterownik pokojowy wskaże dlaczego pompa nie osiąga temperatury, po 14dniach zaczęły się schody sprzedawca unika kontaktu zasłania się prawem i regulaminem o którym mnie nie informował przed zakupem i wprowadził mnie w błąd ponieważ pytałem się go przed zakupem czy kupić na osobę prywatną na klienta czy na mnie na firmą i sprzedawca wybrał na mnie pozbawiając mnie rękojmi informacja taka widnieje w jego regulaminie o którym mnie nie informował przed zakupem.
    Co w takiej sytuacji mi pozostało tylko Sąd

    • @wandasz5749
      @wandasz5749 4 года назад

      RZECZNIK PRAW KONSUMETA I NIE TYLKO I WYGRASZ.

  • @damianfocusone8281
    @damianfocusone8281 5 лет назад +2

    Dodatkowo pompa działa w taniej taryfie czyli od 22 do 6 rano i od 13 do 15 ,dodatkowo grzeje zbiornik wody użytkowej . Wodę podgrzewa do 42 stopni około 40 minut .

  • @Bemx2k
    @Bemx2k 4 года назад +1

    Uważam że każdy producent i sprzedawca pomp ciepła powinien jako główny parametr poza mocą w kW podawać sprawność przy -10'C oraz współczynnik uzysku mocy COP
    te dane w 90% przypadków są ukrywane przed inwestorami ! ! ! . Znam przypadki gdzie dom był grzany kotłem węglowym 12kW po przejściu na pompę ciepła 12kW dom jest zimą ciągle nie dogrzany a rachunki za prąd w okresie zimowym x2 . Dodam że dom w górach gdzie temperatury są niższe o 4-5 'C niż w Krakowie .

  • @666rafaelb
    @666rafaelb 5 лет назад

    U mnie temperatura spada w zimie poniżej -40 stopni.. co wtedy? Moze i jest to kilka nocy w zimie..ale czy mam wtedy zamarznąć? pompa powietrze - woda da radę pracować w takiej temperaturze czy poprostu zamarznie? ;)

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  5 лет назад

      należałoby zastosować pompę dostosowaną do takich warunków. Najlepiej omówić to z ekspertami z firmy OEM Energy :) Zachęcamy do kontaktu - oemenergy.pl/kontakt/

  • @damianfocusone8281
    @damianfocusone8281 5 лет назад +4

    Witam mam pompę ciepła 9kw dom pod 100 m parterowy dobrze ocieplony i okna wysokiej klasy współczynnik poniżej jeden pompa bardzo wydajna oczywiście idzie na podlogowke ,do tego rekuperator do odzysku ciepla i wentylacji po sezonie zimowym od października do końca kwietnia wyszło po 280 zł koszt miesięczny za prąd ale za wszystkie urządzenia.

    • @Sinnersslayer
      @Sinnersslayer 4 года назад

      Aż 9kw do 100m²?!
      Strasznie dużo 😳
      Ja planuję budowę domu 100m² i zakładam, że maks co będzie potrzebne to 7kw.
      No ale wszystko zależy od Twojego indywidualnego zapotrzebowania oraz sprawności pompy w miejscu montażu. Zakładając, że to pompa powietrza.

    • @damianfocusone8281
      @damianfocusone8281 4 года назад

      @@Sinnersslayer dlatego 9 kw bo tylko takie sa 3-fazowe Panie ,7 spokojnie by wystarczyla ale niestety 1-fazowe sa a to troche inaczej obciaza dom .

  • @jacekkobak8879
    @jacekkobak8879 5 лет назад +5

    Najleoszym rozwiazanie sa male reaktory atomowe to jest najlepsze rozwiazanie jak na dzisiejszy czas tylko mamy probem z utrzymaniem takiego urzadzenia w bezpieczeństwie

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад +1

      Jest to ciekawe rowiązanie , natomiast problem jest z utylizacją uranu po jego wyeksploatowaniu.

    • @pavo555
      @pavo555 4 года назад

      Maciej Borowiak zawsze mozna zutylizowac w pobliskiej rzece czy jeziorze...:)

  • @Sinnersslayer
    @Sinnersslayer 4 года назад

    Zachęcony materiałem wszedłem na stronę firmy OEM Energy aby sprawdzić ich konkurencyjność względem innych marek produkujących pompy ciepła. Jedyny materiał zawierający ceny, który notabene nie zawiera żadnej z pomp OEM TERM EVI jest w języku angielskim i w walucie euro co od razu poddało pod wątpliwość czy aby na pewno mam do czynienia z polskim producentem.
    Zawartość "Realizacji" również nie zachęca do zawarcia współpracy z firmą.

  • @tomowma1976
    @tomowma1976 5 лет назад +6

    fajny temat tylko prowadzacy slaby

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад +1

      Następnym razem postaram się bardziej ;) Coś szczególnego Panu nie odpowiadało ?

    • @tomowma1976
      @tomowma1976 5 лет назад

      @@maciej.borowiak troche wiecej luzu z twojej strony i ok

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад

      @@tomowma1976 postaram się ;)

    • @tomowma1976
      @tomowma1976 5 лет назад +1

      @@maciej.borowiak pozdr

  • @dawid1384
    @dawid1384 5 лет назад +7

    Pompa powietrze-woda pompuje powietrze, co za BZDURA!
    Gość mówi, że 1/4 energii bierzemy z sieci a w wyniku "sprężania powietrza" pompa dostarcza pozostałe 3/4 energii przekazywanej do ogrzewania budynku.
    Jak ktoś chce się wypowiadać publicznie powinien mieć jakieś pojęcie o tym jak to przekazać.
    Już samo mówienie o tym, że pompa ciepła pracuje z efektywnością 1kW włożony 4 kW wyciągnięte jest dużym nagięciem rzeczywistości.
    Podawanie współczynnika COP = 4 (jak w powyższym materiale) bez podania o jakich warunkach mówimy jest lekko mówiąc manipulacją.
    Pompy ciepła średnio pracują ze współczynnikiem SCOP ok. 3 (pompa zjadając 1kWh energii elektrycznej wyciąga z powietrza 3 kWh energii cieplnej) i to i tak jest bardzo duże uogólnienie.
    Dodam, że sam posiadam pompę ciepła i jestem zwolennikiem tego typu rozwiązań ale irytują mnie nierzetelne materiały na ten temat. Osobiście szukając w internecie konkretnych, przydatnych informacji na temat pomp ciepła straciłem mnóstwo czasu na podobny nierzetelny bełkot.

    • @damianfocusone8281
      @damianfocusone8281 4 года назад

      Bo 1 do 4 osiagnie sie przy okolo 7 stopniach na zewnatrz , ale mi i tak srednio daje 1 do 3,5 ,z tym ze ja jade na krzywej cieplnej bo tak ustawilem by mi sie zalaczala dopiero przy 0 stopni na zewnatrz ,a nie przy 10 ,bo mam bardzo dobrze ocieplony dom .

    • @anonim1864
      @anonim1864 4 года назад

      Gość pracuje u producenta a nie wie jak na jakiej zasadzie pompa działa 😂 powietrze wtłacza 😂

  • @studius1
    @studius1 4 года назад

    Wywiad ukierunkowany na promocję pompy powietrznej, kosztem gruntowej. Skąd pan specjalista wziąl 30 tys. cenę odwiertów?! Srednia cena to 15 tys. Chyba przydaloby by sie wiecej obiektywizmu. Szkoda, że nie podano innych istotnych mankamentów pompy powietrznej, jak np. hałas. Sprawnosc pompy gruntowej dochodzi do 6. Pompa powietrzna to średnio 3,5-4.

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  4 года назад

      Ciężko odpowiadać za naszego gościa. Firma OEM posiada w swojej ofercie również pompy gruntowe, więc myślę, że mają sporo informacji dot. porównani obu rozwiązań

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 4 года назад

      Generalnie to rynek wybiera powietrzne pompy ciepła, proszę choćby zerknąć na to źródło portpc.pl/rynek-pomp-ciepla-w-polsce-w-2019-roku-i-w-perspektywie-do-roku-2030/
      Jeżeli chodzi o hałas, to on będzie wtedy, gdy pompa jest źle dobrana, tj. za mała w stosunku do gabarytów domu, czy też zapotrzebowania na ciepło podawane w Kwh/m2/rok.
      Jeżeli chodzi o cenę odwiertów, to ich cena zależy od gabarytów budynku, oraz typu gruntów, dlatego konieczne przed odwiertami jest znanie swojego zapotrzebowania na ciepło oraz ekspertyzy geologa. Może się okazać, że wystarczą 4 odwierty, a może będzie ich potrzebnych 5-6. Znam sytuację, że odwierty kosztowały 60-70 tys. Natomiast na tym bym nie oszczędzał, bo jak się je źle zrobi, np. za płytko i za 2-3 lata wyeksploatujemy źródło, to wtedy z COP pompy zrobi się 1-2 a nie 3-4.

  • @marcinjarekceiwonys1109
    @marcinjarekceiwonys1109 5 лет назад +2

    Tylko, że fotowoltaika 30 tyś + pompa ciepła 30= 60tys a Kocioł 7 tyś i 4tony na 130m2 groszku w śląskim po 800 zł =3,2-tyś. Czyli 53tyś zostaje na wegiel na 16 lat a prądzik od stycznia min 20% .jeszcze .Oszczedności raczej żadnych bo od razu trza wywalić kupe kasy a nie każdy ma.Powiem tak pompa to raczej wygoda czystość i brak dymu ale tylko koło domu. Wiec warto zamontować jesli ma sie kasę.. zamiast nowego samochodu😀

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад +2

      Marcin, nie będę przekonywał, że pompa jest tańsza od węgla, bo nie jest. Natomiast tu chodzi o zdrowie i wygodę. Najstarszą formą magazynowania mleka jest ser, pomimo, że to długi i drogi proces. Chodzi o to, że bardzo często kierujemy się innymi kwestiami niż tylko ceną. Gdyby kierować się tylko ceną, to zamiast starać się śmieć segregować powinniśmy je spalać w naszym kotle. Pozdrawiam!

    • @wandasz5749
      @wandasz5749 4 года назад

      A CO Z POWIETRZEM NA TYM SLOSKU!!! PODUSICIE SIE TAM JUZ MACIE NAJWIECEJ CHORYCH NA DROGI ODDECHOWE I CO DALEJ TAK CHCESZ A CO Z TWOIMI DZIECMI CZY WNUKAMI????
      KUPISZ IM SAMOCHODY????

  • @Bemx2k
    @Bemx2k 4 года назад +1

    3/4 Energi z powietrza czyli powiedzmy COP 4 ale tylko przy +8'C na polu , przy -10 ta wydajność spada na psyk i jest na poziomie COP 2 . Ot taka słodka tajemnica szpecjalistów.

    • @Sinnersslayer
      @Sinnersslayer 4 года назад +1

      To żadna tajemnica. Przed zakupem trzeba po prostu wgłębić się w temat i wiedzieć o co pytać, żeby nas sprzedawca nie naciągnął na niepotrzebne koszta związane z niedoborem lub z nadprodukcją ciepła.

  • @Wiesiek_Ciasny
    @Wiesiek_Ciasny 5 лет назад +1

    w rachunku za prąd połowa to koszty stałe które po zamontowaniu fotowoltaiki pozostaną, w zwiazku z tym fotowoltaika zwróci sie po min 16 latach, ale po 10 trzeba bedzie wymienic panele. w zw z tym nigdy sie ta inwestycja nie zwroci :)

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад

      zgadza się, że 50% to przesył, ale on także jest rozliczany w bilansowaniu, więc instalacja zwraca się zdecydowanie szybciej. Jeszcze jak skorzystamy z 5000 zł i ulgi termo, to może być to 5-6 lat. Wrzucam link do rachunków klientów www.brewa.pl/strefa-wiedzy/czy-fotowoltaika-sie-oplaca-zobacz-rachunki-posiadaczy-fotowoltaiki.html

    • @darek7544
      @darek7544 5 лет назад

      Połowa jeśli rachunki masz na poziomie 30 zł.

    • @damigda1348
      @damigda1348 4 года назад +1

      Ciekawe jak długo jeszcze będą krążyć bzdury o wymianie paneli po 10 latach. Koszty stałe wcale nie są duże , a przesył leży po stronie dostawcy energii . TAURON u mnie ok 104 zł rocznie. Kolega wie że dzwonią ale nie wie w którym kościele.

    • @Wiesiek_Ciasny
      @Wiesiek_Ciasny 4 года назад +1

      @@damigda1348 pomyłka, przejęzyczenie, nie panele tylko falownik

    • @pszulc007
      @pszulc007 4 года назад

      ravka No właśnie jak to wyglada z falownikiem po 10 latach ?

  • @katkatelin6278
    @katkatelin6278 5 лет назад +2

    Mysle cxytalam komemtarze i drazac temat ze przy naszych warunkach atmosferycznych fotowoltaika sie nje sprawdzi. Wiekszosc roku musimy dogrzewac i nie mamy duzego naslonecznienia. PC sa dobre dla osob z wiekszym zasobem w portfelu. Instalacja zakup itp nie jest tanie. Raczej najdrozsze. Ocxywoscie zanim pojawi sie komentarz zawsze mozna obronic sie pod katem; a jak ovieplony dom..a jaki metraz itp. Kazdy wie ze slaba izolacja=straty ciepla,niezaleznie od rodzaju ogrzewania. Jesli ktos vhce miec az taka duper wygode i taniosc instalavji to od razu mozemy powoedziec ogrzewanie en. Elektryczna ale kazdy wie jakie to sa koszty. Nie ma idealnych rozwiazan. Teorie sa piekne ale praktyka inna. Zauwazyc mozna ze nje ma niezaleznych osob ktore wypowiadaja sie o pompach sa to: sprzedawcy ktorzy oferuja ten produkty albo teoretycy ktorzy przeliczaja moc cieplna ale charakter utraty ciepla czy zuzycie prwdu juz nie. Podpisze od razu umowę na PC jesli ktos wyliczy zuzycie podpisze sie pod tym ze po instalavji otrzymam to samo pod katem ciepla i rachunku za prad ( znajac wczesniej umiejscowienie pompy grunt,ocieplenie itp)nawet zeby przeliczenia po instalacji były niezalezne mozna podzialac zeby miec informacji ile pobiera prsdu. I jesli bedzie odchylenie to wtedy zwrot poniesionyvh kosztow. Zauważmy oferta..sprzedaz instalavja i pozniej cos innego niz na poczatku?! To jest w porzadku? Nikt nie poczuwa sie do odpowiedzialnosci ze byla mowa o innych kosztach a pozniej jest inaczej.

    • @maciej.borowiak
      @maciej.borowiak 5 лет назад +1

      Pompa ciepła to nie jest najtańsze ogrzewanie, patrząc pod kątem kosztów początkowych. Taniej wyjdzie pellet czy ekogroszek, ale PC w porównaniu do tych 2 systemów jest bezobsługowe. Jeżeli ktoś chce mieć system totalnie bezserwisowy powinien wybrać system elektryczny. W przypadku tego ostatniego koszty ogrzewania będą wyższe, ale znowu koszty początkowe będą niższe. Nie ma idealnej opcji. Jeżeli chodzi o gwarancję kosztów ogrzewania, to jest to do zrobienia. Jeżeli budowa będzie przez jedną firmę, to można zażyczyć sobie na koniec tzw. test szczelności i on pokaże jak dobrze jest dom zaizolowany. Niestety z PC to często jest tak, że za mała wielkość jest dobrana (bo było taniej) a na domiar tego inwestor ma za wysoką temperaturę w domu, a 1 stopień do góry to 8% większe zużycie energii. Pozdrawiam.

    • @user-re7cq3wy6r
      @user-re7cq3wy6r 5 лет назад

      przecież możesz zainstalować turbiny wiatrowe zamiast fotowoltaniki :-). kwestia czy stać ciebie ponieść wyższy koszt na początku.

  • @mariuszali3881
    @mariuszali3881 2 года назад

    Ale bzdury pan producent mówi. Pompa ciepła czerpie energie z powietrza na zewnątrz. Większej nie słyszałem.

  • @sylwestersly1977
    @sylwestersly1977 5 лет назад +1

    Czy ty się słyszysz, Panie w sweterku

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  5 лет назад +2

      Czy jest coś konkretnego, co w Pana ocenie było niewłaściwe w wypowiedziach Dominika?

  • @Wiesiek_Ciasny
    @Wiesiek_Ciasny 5 лет назад +1

    kurcze 2800 zl na rok to 2x drozej niz bezobslugowym gazem, i jeszcze 100x drozsza instalacja

  • @film-badsonyvaiotap11ihtco75
    @film-badsonyvaiotap11ihtco75 5 лет назад

    bardzo przepraszam. nasz dom 180 m2. piwnica parter piętro z poddaszem. Palimy weglem i drewnem. każdej zimy wystarcza 2.5 tony wegla i 3m drewna. zawsze zostaje wegiel. temperatura: 23 do 25 termostaty na kaloryferach w piwnicy i poddaszu.
    w Polsce rosną ceny prądu kazdego roku i nigdy nie beda mniejsze. rosnie takze abonament za prad itd. nie wspomne o awaryjnosci tych pomp i innych elektronicznych urzadzen.
    nigdy ogrzewanie pradem nie bedzie tansze od drewna i wegla.
    pozdrawiam kumatych :)
    film reklama.....szkoda

    • @BrewaPl
      @BrewaPl  5 лет назад +4

      Ile godzin musi Pan spędzić przy piecu podczas każdego sezonu grzewczego? Ile miejsca zajmuje Panu magazynowanie opału? Ile czasu spędza Pan przy czyszczeniu pieca?
      To wszystko są dodatkowe koszty, których nie widać na pierwszy rzut oka.
      Systemy oparte na ogrzewaniu elektrycznym mają jedną podstawową korzyść - są bezobsługowe. Ponadto, nie wykopie Pan własnego węgla na działce :) ani nie wydobędzie Pan gazu na własny użytek :) Natomiast energię elektryczną można wyprodukować samodzielnie poprzez systemy OZE takie jak np. fotowoltaika.
      W przypadku nowego domu może się okazać, że np. stosując system ogrzewania foliami grzewczymi odchodzą koszty budowy komina, hydraulicznej instalacji C.O. a nawet dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię - to łącznie daje kwotę, która spokojnie pozwoli na budowę w tej samej cenie instalacji fotowoltaicznej, która na co najmniej 25 lat zapewni nam niezależność energetyczną.
      Zachęcam do zapoznania się z innymi materiałami dostępnymi na naszym kanale :) a w razie dodatkowych pytań jesteśmy dostępni pod numerem telefonu: 661 305 701

    • @user-re7cq3wy6r
      @user-re7cq3wy6r 5 лет назад +2

      w nowo budowanych domach stosuje się ogrzewanie podłogowe a ono jest nisko temperaturowe. Do tego pompa ciepła z bojlerem i masz jedno urządzenie wielkości lodówki. jedno spore pomieszczenie na magazyn opału zostaje wolne. Coraz częściej ludzie montują fotowoltanikę i wspomagają turbiną wiatrową. Koszt spory ale w zasadzie na 25 lat mamy spokój z energią. Z awaryjnością bym nie przesadzał - taka sama jak klimatyzatorów (bo to w zasadzie to samo pod względem budowy). Jest jeszcze dzięki temu plus którego piecem nie osiągniesz nigdy - możliwość chłodzenia latem.