ODLEWNICZA,Skręt w lewo na rondzie z ul.Łabiszyńskiej w ul.Toruńską

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 ноя 2024

Комментарии • 1

  • @BLOG-RRD
    @BLOG-RRD 7 лет назад +2

    Rzeczywiście skręt w lewo na tym rondzie wymaga zajęcia prawego pasa ruchu na drodze poprzecznej, ale zasada jest taka, że skoro skręcając z lewego pasa ruchu jest możliwość, dzięki linii prowadzącej, zakończenia skrętu w lewo na jednym z dwóch pasów ruchu (na lewym do skrętu i obok do jazdy na wprost), to na na jezdni i znaku F-10 lub F-11 powinno to być zaznaczone. Wtedy skręcający w lewo z pasa obok lewego wie, że ma zakończyć skręt na trzecim, a nie na drugim pasie licząc od lewej, tu jest to pas prawy skrajny. Chodzi o świadomość, że liczymy pasy od lewej i ich podczas skręcania nie zmieniamy, poza takim wyjątkiem jak tu (linia prowadząca przy lewym pasie tylko do skręcania).
    A teraz sprawa lewego kierunkowskazu przed rondem. Pan DOSZKALA, więc powinien Pan to robić zgodnie z obowiązującym prawem ustawowym, a nie prawem korporacyjnym WORD. Wyrok WSA w Gliwicach stwierdza, że wjazd na rondo z zamiarem jazdy na jego lewa stronę nie wiąże się ze zmianą kierunku jazdy w lewo, a jeśli tak, to nie ma podstaw do włączania przed wjazdem na rondo lewego kierunkowskazu. Wjazd na rondo to jazda na wprost. Włączenie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo sygnalizuje zamiar skrętu na skrzyżowaniu wlotowym ronda w lewo i jazdę pod prąd.
    To rondo, pomimo bezprawnego oznakowania znakami C-12 (patologia od 2005 roku) nie jest zorganizowane zgodnie z nakazem tego znaku, czyli wg zasad RUCHU OKRĘŻNEGO z jedynie okrężnie biegnącą jednokierunkową jezdnią, tak jak to pokazuje piktogram znaku. Jest zorganizowane wprost wg ogólnych zasad ruchu. Mamy tu cztery kierowane klasyczne skrzyżowania dróg z jednokierunkowymi jezdniami.
    Strzałka na pasie ruchu wskazuje jedynie kierunek w jakim można pojechać z danego pasa ruchu, a nie jest nakazem włączenia kierunkowskazu. Lewy kierunkowskaz powinien tu być włączony dopiero podczas opuszczania skrzyżowania wlotowego, gdyż zmiana kierunku jazdy nastąpi dopiero na następnym skrzyżowaniu.
    Argumenty WORD, że rondo, cokolwiek znaczy to niezdefiniowane prawem określenie z zakresu prawa budowlanego, to w całości skrzyżowanie nie ma związku z zasadami ruchu, bo to skrzyżowanie w rozumieniu budowli drogowej. Pod względem zasad ruchu drogowego to zespół skrzyżowań (art. 2 pkt. 10 ustawy p.r.d.) i to niezależnie od jego organizacji ruchu. Przecież zamierzając skręcić w prawo na rondzie na drugim lub trzecim skrzyżowaniu wylotowym lub zjeździe na parking, leżących po prawej stronie ronda, prawy kierunkowskaz włączyć należy dopiero po minięciu wylotu poprzedzającego zamierzony i nic do tego nie ma strzałka w prawo przed rondem na prawym pasie ruchu. Przy ruchu okrężnym nie ma zmiany kierunku jazdy w lewo w żadnym miejscu ronda, gdyż to jezdnia zmienia kierunek.