9. U-boat Hall - History of one of the most mysterious Gdańsk Shipyard Objects

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 сен 2024
  • Budynek powstał w latach 1936-38. Jego konstrukcja była nietypowa dla ówczesnych obiektów o charakterze militarnym. Ze względu na zagrożenie bombardowaniami lotniczymi został zlokalizowany stosunkowo daleko od pochylni.

Комментарии • 12

  • @szwendanie9545
    @szwendanie9545 4 года назад +1

    Niezła ciekawostka 😉 Pozdrawiam

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 3 года назад +2

      Ciekawostka to była jak te sekcje kadłuba wstawiano i wystawiano jak wszędzie małe drzwi :-)

  • @robertws181
    @robertws181 2 года назад +1

    O kurcze nawet nie wiedziałem,a tyle razy stawiałem tam auto ...

  • @arthurian1782
    @arthurian1782 2 года назад +2

    WITAMBWSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH TEMATEM.
    Z INNYCH ŹRÓDEŁ DOCZYTAŁEM,ŻE FAKTYCZNIE MONTOWANO SEKCJE U BOOTÓW A NIE CAŁE KADŁUBY.
    ALE JEDNA SEKCJA U BOOTA RÓWNIEŻ TO DUŻA I CIĘŻKA CZĘŚĆ KTÓRA MUSIAŁA BYĆ RÓWNIEŻ JAKOŚ TRANSPORTOWANA. OGLĄDAJAC PRZEDSTAWIONY BUDYNEK TAK SIĘ ZASTANAWIAM JAK TO MOŻLIWE SKORO NIGDZIE NIE WIDAĆ DUŻYCH,ROZSUWANYCH SKRZYDEŁ DRZWIOWYCH A TAKIE RACZEJ POWINNE TUTAJ BYĆ. JEŻELI KTOS POSIADA W TYM TEMACIE WIADOMOŚCI I WIEDZĘ PROSZĘ O UZUPEŁNIENIE TEGO ZAGADNIENIA. Z GÓRY DZIĘKUJĘ .

    • @DJMuNiO
      @DJMuNiO Год назад

      tu był montownia i hamownia silników diesla

    • @jedrzejwrotynski9421
      @jedrzejwrotynski9421 Год назад

      Budynek przechodził nie jedną adaptację, bo nie został zbudowany specjalnie do prefabrykacji okrętów podwodnych typu XXI, choć były i takie. To jest w ogóle niesamowita historia budowy tych okrętów w dyslokacji po całym terenie Rzeszy i jest przedmiotem nie jednej publikacji. Być może zamurowano coś po wojnie. Jakoś to musieli robić, a Niemcy byli w tym względzie pomysłowi. W Zielonej Górze - tam również budowano sekcje tych ubootów - na terenie późniejszego Zastalu zrobili otwierany dach w hali, żeby wyjąć gotową sekcję, która później załadowana na nabrzeżu na tyłach zakładu na dedykowanym pontonie płynęła Odrą nad morze. Na terenach stoczni w Gdańsku budowano też czołgi. W tej hali wyposażano i testowano "trudne sekcje" (one były sprefabrykowane gdzieś indziej, a tu je wyposażano w mechanizmy i urządzenia) z napędami diesla, silnikami elektrycznymi, przekładniami, wałami, łożyskami, sterami itd., a także dziobowe, ale montaż finalny następował formalnie już na terenie innej stoczni, czyli Schichau, czyli późniejszej stoczni północnej im. Bohaterów Westerplatte. W każdym razie trójmiejskie zakłady dostarczały wszystkich kompletnych sekcji potrzebnych do złożenia całego uboota, choć ich prefabrykacja mogła odbywać się w odległych miejscach. Ciekawy materiał o tej produkcji jest w linku w materiale Uniwersytetu Kopernika w Toruniu w .pdf:
      www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=uboot+XXI+danziger+erft

    • @arthurian1782
      @arthurian1782 Год назад +1

      Dziękuje za dużą dozę informacji. Pozdrawiam.

    • @jedrzejwrotynski9421
      @jedrzejwrotynski9421 Год назад

      @@arthurian1782 Dzięki za odpowiedź i potwierdzenie, bo to minęło już trochę czasu od pojawienia się komentarzy i materiału. Niestety nie wiem na szybko do której ze stoczni dokonujących finalnego montażu sekcji uboota XXI w całość trafiały przez Szczecin sekcje dziobowe z Zielonej Góry, bo prócz Gdańska okręty składano finalnie także w Hamburgu (znany Blohm und Voss) i Bremie. Ale w poniższym linku ma Pan krótki artykuł pokazujący sekcje dziobowe (widać puste miejsca do późniejszego montażu wyrzutni torpedowych) w Zielonej Górze, a także w drugim specjalny schron, w którym miano prowadzić produkcję tych ubootów, Jest to do dzisiaj magazyn Bundeswehry. Te ubooty zwane elektrobootami, to kamień milowy w dziedzinie budownictwa okrętów podwodnych i alianci zaczerpnęli z nich wiele rozwiązań, na szczęście nie odegrały swej roli w wojnie, bo przede wszystkim Kriegsmarine nie miała już zaawansowanych załóg po stratach we wcześniejszych latach. Niemcy mają całego takiego elektroboota o nazwie Wilhelm Bauer i jest udostępniony do zwiedzania, link 3. W linku 4 ma Pan utrwalony moment wkładania sześciocylindrowego agregatu dieslowskiego do sekcji (dwa obok siebie w przedziale maszynowym), czegoś takiego dokonywano właśnie w hali w Gdańsku będącej przedmiotem materiału.
      www.google.com/search?q=uboot+zielona+g%C3%B3a&client=firefox-b-d&sca_esv=561395159&sxsrf=AB5stBiH7YnI2FDyVxLfiNl3LyXbY8fXjA%3A1693425622019&ei=1p_vZJRozLnA8A_z27-wDQ&udm=&ved=0ahUKEwiUq52FloWBAxXMHBAIHfPtD9YQ4dUDCA4&uact=5&oq=uboot+zielona+g%C3%B3a&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEnVib290IHppZWxvbmEgZ8OzYTIHECMYsAIYJ0j2FFC_D1jGEnABeAGQAQCYAVSgAaEBqgEBMrgBA8gBAPgBAcICChAAGEcY1gQYsAPCAg0QLhgNGIAEGMcBGK8BwgIHEAAYDRiABMICBhAAGB4YDcICCBAAGAUYHhgNwgIcEC4YDRiABBjHARivARiXBRjcBBjeBBjgBNgBAeIDBBgAIEGIBgGQBgi6BgYIARABGBQ&sclient=gws-wiz-serp
      pl.wikipedia.org/wiki/Bunkier_okr%C4%99t%C3%B3w_podwodnych_Valentin
      www.u-boot-wilhelm-bauer.de/en/pictures.html
      www.u-boot-wilhelm-bauer.de/images/bildershow/geschichte2/sektion3.jpg
      Pozdrawiam

  • @thepetersburg1a945
    @thepetersburg1a945 2 года назад

    To gdzie teraz te muzeum.4:15.

  • @snakenoduckcrew117
    @snakenoduckcrew117 2 месяца назад

    ehhhh łezka w oku sie kręci :) robilismy tam kilka undergroundowych imprez zanim otworzono tam "kazamaty" oraz po upadku tejze dyskoteki przed otworzeniem CSG ... szkoda , ze poszlo to wszystko w ruinę :(

  • @waclawadamski322
    @waclawadamski322 2 года назад

    Warto pamietac:Jak rozkradziono stocznie na przykładzie Stoczni Gdańskiej
    ruclips.net/video/QBSJYx4eRNY/видео.html