Има ли ги и какви са пътищата за икономическо развитие в сегашната геополитическа ситуация - продължение на разговора с д-р Митко Хитов, главен асистент и преподавател в УНСС, с когото ще разгледаме темата за разделението на труда или какво прави едно общество богато и икономически развито. Българската държава трябва да има ясна цел за постигане с хоризонт 30-50 години и да действаме по план за реализирането на тази цел. Сега нямаме нищо подобно и се лутаме без цел и посока. Трябва да намерим сили и да отделим време, за да начертаем план за развитие - да има консенсус какво искаме да постигнем за хората, после да решим как да го направим. Отношението към нас сред част от интелигенцията на западните партньори е високомерно като към полуидиоти и не вземат предвид нашето мнение за нашето собствено бъдеще. Затова и ни управляват политически продукти на чужди посолства с уж добри намерения, но с лош резултат. Българската държава не е толкова малка и дори да приемем, че може да се влияе от външни фактори, това не пречи да има пространство за маневриране и да си гледа интересите. Тук има поле за подобрение, тъй като в момента не правим нищо, освен да се съобразяваме с външния натиск. Развитието на българската икономика минава през осъзнаване на нашия национален интерес и вземане предвид жестоката борба и конкуренция, която съществува между европейските държави. Нашите западни партньори провеждат политика на двойни стандарти в икономиката и искат от нас да правим нещо, което те не правят. Искат от нас да развиваме само сектори като земеделието и туризма, които при тях не носят тежестта за БВП. Искат от нас да не пазим работните си места както те пазят техните - пример с транспортния сектор. За постигането на какъвто и да е напредък в България има нужда основно от две неща: - обществена нагласа - политическа воля Основният фактор, който обуславя сегашното неизгодно положение на България, е нашата загуба в Студената война. Преходът към пазарна икономика не беше просто преход от една система към друга. Ние бяхме част от една система, която загуби войната и бяхме приети в другата система като победена държава с неравни права. Тук дискусията дори не е да се дава оценка на едната или другата система, а да е ясно, че победителите налагат репарации под една или друга завоалирана форма. Победителите в Студената война наложиха в България управници отгледани на запад, които да действат в стила на древноримската традиция на отглеждане на синовете на победените варварски вождове - да прокарват влиянието на победителя.
Има ли ги и какви са пътищата за икономическо развитие в сегашната геополитическа ситуация - продължение на разговора с д-р Митко Хитов, главен асистент и преподавател в УНСС, с когото ще разгледаме темата за разделението на труда или какво прави едно общество богато и икономически развито.
Българската държава трябва да има ясна цел за постигане с хоризонт 30-50 години и да действаме по план за реализирането на тази цел. Сега нямаме нищо подобно и се лутаме без цел и посока. Трябва да намерим сили и да отделим време, за да начертаем план за развитие - да има консенсус какво искаме да постигнем за хората, после да решим как да го направим.
Отношението към нас сред част от интелигенцията на западните партньори е високомерно като към полуидиоти и не вземат предвид нашето мнение за нашето собствено бъдеще. Затова и ни управляват политически продукти на чужди посолства с уж добри намерения, но с лош резултат.
Българската държава не е толкова малка и дори да приемем, че може да се влияе от външни фактори, това не пречи да има пространство за маневриране и да си гледа интересите. Тук има поле за подобрение, тъй като в момента не правим нищо, освен да се съобразяваме с външния натиск.
Развитието на българската икономика минава през осъзнаване на нашия национален интерес и вземане предвид жестоката борба и конкуренция, която съществува между европейските държави. Нашите западни партньори провеждат политика на двойни стандарти в икономиката и искат от нас да правим нещо, което те не правят. Искат от нас да развиваме само сектори като земеделието и туризма, които при тях не носят тежестта за БВП. Искат от нас да не пазим работните си места както те пазят техните - пример с транспортния сектор.
За постигането на какъвто и да е напредък в България има нужда основно от две неща:
- обществена нагласа
- политическа воля
Основният фактор, който обуславя сегашното неизгодно положение на България, е нашата загуба в Студената война. Преходът към пазарна икономика не беше просто преход от една система към друга. Ние бяхме част от една система, която загуби войната и бяхме приети в другата система като победена държава с неравни права. Тук дискусията дори не е да се дава оценка на едната или другата система, а да е ясно, че победителите налагат репарации под една или друга завоалирана форма.
Победителите в Студената война наложиха в България управници отгледани на запад, които да действат в стила на древноримската традиция на отглеждане на синовете на победените варварски вождове - да прокарват влиянието на победителя.