Jesienne odchwaszczanie zbóż 2024. Kiedy zwalczać miotłę i chwasty dwuliścienne? e-pole

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 фев 2025

Комментарии • 177

  • @epole_kanal
    @epole_kanal  4 месяца назад +5

    Jeżeli chcecie zobaczyć film o zwalczaniu wyczyńca i stokłos jesienią, kliknijcie w link poniżej:
    ruclips.net/video/SatYm_rENII/видео.html
    Oficjalna premiera na kanale w przyszłym tygodniu!

  • @KarolKozowski-ot5bc
    @KarolKozowski-ot5bc 3 месяца назад +1

    Mega 💪

  • @Grzegorz.yt10
    @Grzegorz.yt10 4 месяца назад +2

    Podoba mi się tak przekazana wiedza 🙂

  • @annalesniowska4360
    @annalesniowska4360 4 месяца назад +8

    Panie Pawle obiecał Pan zrobić film o tym jak czytać badania gleby, również metodą ogrodniczą, jakie powinny być zawartości makro i mikroelementów w glebie zasobnej, lekkiej, ciężkiej itp

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +3

      Wszystkiego naraz nie zrobię, ale dziekuje za przypomnienie ⚘️ :)

  • @Osobnik01
    @Osobnik01 3 месяца назад +2

    Nq dwóch działkach nie zdążyłem z opryskiem na chwasty glosset i diflanil, pszenica ma już po 4 liście. Czy mogę jeszcze opryskać tymi środkami? Etykieta mówi faza 2-3 liści.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад +1

      @@Osobnik01Bardziej spojrz jak duże sa chwasty. Jeżeli są w fazie siewek, do 2-4 lisci to możesz jeszcze pojechać (jak znajdziesz okno pogodowe). Weź pod uwagę, że to rozwiązanie nie jest kompletne (mogą zostać samosiewy rzepaku, chaber, bodziszki). Ale pod kątem samej miotły warto to jeszcze zrobić. Podana faza wskazuje najlepszy termin do odchwaszczania, pszenicy nic się nie stanie jeżeli będzie powyżej 3 liścia.

    • @Osobnik01
      @Osobnik01 3 месяца назад

      @epole_kanal ok dzięki wielkie. To czemu producent zaleca pryskac w fazie 2-3lisci? Co dokupić na samosiewy rzepaku, chaber i bodziszki?

  • @letsfish-wedkarstwo-przemy3550
    @letsfish-wedkarstwo-przemy3550 3 месяца назад +1

    Świetny materiał. Pytanie tylko co z zabiegami o działaniu doglebowym oraz nalistnym, na polu gdzie stosowane są uproszczenia uprawowe i resztek pożniwnych ( głównie po kukurydzy ziarnowej ) jest ok. 30 % na wierzchu. Jak wtedy do tego podejść?. Oczywiście siew w terminie optymalnym

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад +1

      W takich warunkach najczęściej kiełkowania chwastow jest ograniczone, i z oraktyczbego punktu widzenia lepiej jechać produktami bardziej nalistnymi, ponieważ doglebowki bedacslaboej wiązały się z glebą. Jeżeli to jest pole po kuku to chyba poczekałbym z odchwaszczaniem do wiosny (kontrargumentem jest silna presja chwastow już teraz)

  • @Tomasztomasz-ef5yo
    @Tomasztomasz-ef5yo 4 месяца назад +3

    Witam , ja mam pytanie odnosnie wody do opryskiwacza , czyli mam deszczowke , wode ze studni i wode z wodociagu czyli z chlorem , co polecacie?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +2

      Teoretycznie deszczówka powinna mieć pH poniżej 7,0 i brak kationow wapnia czy magnezu, które powodują twardość wody. Czyli jej parametry mogą być najlepsze. W praktyce najlepiej zbadaj pH wody i twardość miernikiem. To niedrogie urządzenie, a daje duzo informacji. Woda ze studni może mieć różna twardość, podobnie jak z wodociągu. Chlor nie jest problemem, w Polsce norma to 0.5ppm.

    • @Tomasztomasz-ef5yo
      @Tomasztomasz-ef5yo 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal super, dziękuję za informację. Pozdrawiam.

  • @izythor5753
    @izythor5753 3 месяца назад +1

    Jakie substancje można ze spokojem zastosować, jeżeli po zbożu ma być zasiany burak? Diflufenikan, florasulam, metrybuzyna nie zrobią krzywdy burakom? Według etykiet niby nie, ale każda substancja ma określony rozkład na około 18 miesięcy.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад

      @@izythor5753 Na ten problem nie da się spojrzeć 0/1, ponieważ na tempo rozkładu substancji ma wpływ m.in wilgotnosc gleby. Natomiast z tych najczęściej stosowanych substancji w zbozach jesienią nie ma już takich, które w normalnej rotacji plodozmianu byłyby wybitnie groźne dla buraka

  • @rolfarmpolska9214
    @rolfarmpolska9214 4 месяца назад +3

    Jak raz i skutecznie walczyć z ostrożeniem?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      Ostrożeń lubi ciepło, i najczęściej w takich warunkach dobrze sie rozwija. W zbożach pojawia się głównie wiosną, w rzadszych miejscach. Jesienne odchwaszczanie nastawione na ostrożeń to raczej walka z wiatrakami (rzadko kiedy wzejdzie, a preparaty jesienne nie trzymają tak długo, żeby wiosną nie było problemu). A na wiosnę rozwiązań jest kilka: Mustang Forte lub preparaty oparte o chlopyralid lub tribenuron.

  • @buli20071
    @buli20071 4 месяца назад +1

    Mam zakupiony cezaro warto cos dodać jak jest problem z chabrem? Jęczmień ozimy pszenica

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      @@buli20071 Zdecydowanie warto (chaber jest średnio wrazliwy). Najprosciej pewnie tribenuron, ok 10-15g substancji czynnej, chociaz coraz więcej jest w Polsce odporności chabra na tą substancje. Możesz też spróbować chlorotoluron, ale trzeba dać ok 750g substancji, żeby pomogło. Ewentualnie korekta na wiosnę, np Mustangiem Forte.

  • @ernst9399
    @ernst9399 3 месяца назад +1

    W tym roku na części jęczmienia i pszenicy będę chciał wypróbować Elipris'a dodatkowo dokładając ok 20g tribenuronu na samosiewy i przy okazji niektóre dwuliścienne. W dawkowaniu Elipris'a zalecają dawkę 0,4l tylko, że przy tej dawce mamy niecałe 100g flufenacetu co wydaje się nie być za dużą wartością i stąd moje 1 pytanie.:
    1. Czy można podciągnąć tak do 0,5l, aby było te 115-120g flufenacetu :)?
    2. Przez ostatnie wietrzne warunki ciężko się wstrzelić z zabiegiem, coś się stanie jeśli w niektórych miejscach jęczmień jest w fazie lekko ponad 3 liścia, czy to bardziej chodzi o faze rozwojową chwastów?
    Pozdrawiam :)

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад

      @@ernst9399 Dzieki za pytania
      1) Możesz podciągnąć do 0,5l, chociaż na glebach lekkich i średnich 0,4l wystarczy. Patrzysz na gramaturę, ale w tym produkcie jest bardzo efektywna formulacja i ten flufenacet mimo że jest go mniej to działa tak jak w innych produktach w ilosci 125g. Brzmi może dziwacznie, ale tak wyszło w porównaniach
      2) Chodzi bardziej o chwasty, ale spokojnie może być trochę powyżej 3 lisci ;)

    • @ernst9399
      @ernst9399 3 месяца назад +1

      @@epole_kanal Dzięki, a co do adiuwantów (np. polimerowy) to chyba jak jest na stanie to zawsze warto dodać, co? :)
      A i co do samego zabiegu, to wykonywać "na dzień", aby łapać ciepło?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад +1

      @@ernst9399 W ciągu dnia przy obecnych warunkach, albo pod wieczór jak w nocy temperatura ma spaść max do 5 stopni. Nad ranem też nie będzie błędem, ale ostatnio była bardzo duza rosa (trochę za duża w kontekście zwalczania chwastów częściowo przez liście). Najlepiej, żeby w momencie zabiegu rośliny byly suche, a na pewno nie bardzo mokre. Adiuwant nie zaszkodzi, chociaż badając Elipris zauważyłem, że on ma naprawdę bardzo dobrą formulacje, więc w stosowaniu solo jest on zbędny. Chcesz dać z tribenuronem, więc powiedzmy że dla niego to będzie pomoc w działaniu.

    • @ernst9399
      @ernst9399 3 месяца назад

      @@epole_kanal Dzięki 😀

  • @adrianoadriano196
    @adrianoadriano196 4 месяца назад +1

    Witam,
    Czym odchwascic jęczmień ozimy i pszenice ozima?
    Czy mieszanina popularnego expert met czyli metrybuzyna plus flufenacet wystarczy czy dodać jeszcze diflufenikan w jakiej dawce g/L oraz czy dodać jakiś adiutant doglebowy??
    Pozdrawiam
    Ps uprawa po grochu.
    Na tym polu mam też problem z owsem głuchym ale jego zwalczanie to raczej na wiosnę???

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@adrianoadriano196 Zdecydowanie dodaj diflufenikan, co najmniej te 75g/ha w takim układzie. On nie tylko zwalcza kilka upierdliwych chwastów, ale wspomaga też w działaniu inne substancje. Adiuwant warto dodać, zawsze dłużej przytrzyma, chociaż przy jęczmieniu może to skutkować lekkimi przeżółceniami. Martwię się tylko o ewentualne samosiewy grochu (dodaj sulfonylomocznik). Możesz też dać QuelexComplexPak jako alternatywę ;)

    • @adrianoadriano196
      @adrianoadriano196 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal dziękuję za odp. Groch na pewno nie po wschodzi bo po żniwach poszła talerzowka na głęboko, następnie groch wyrósł bardzo wysoko zakwitł i wypuścił pierwsze stronki. To w całości zaoralem na drugi dzień zwalowalem broną talerzowa ciągną. Następnie leżało z 2 tyg, później poszedł nawóz, kultywator a za dwa dni agregat uprawowe siewny vaderstad spirit. ☺

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@adrianoadriano196 Ok, to powodzenia! :)

  • @piotrb871
    @piotrb871 3 месяца назад +1

    Witam, mam pytanko gdy tenperatura w dzień jest 12st. A w nocy 2 i 3 st. I występują gruntowe przymrozki można stosować herbicyd Cezaro (Flufenacet, diflufenikan i florasulsm)?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  3 месяца назад

      Wyciąg z etykiety:
      Środka nie stosować:
      - na rośliny osłabione lub uszkodzone przez choroby, szkodniki, przymrozki, suszę,
      - w temperaturze powietrza poniżej 5°C i powyżej 25°C,
      - po nocnych przymrozkach oraz przed spodziewanymi przymrozkami,
      - w zbożach z wsiewką roślin bobowatych,
      - na rośliny pokryte szronem,
      - przed spodziewanymi silnymi opadami deszczu

    • @Fontero
      @Fontero 3 месяца назад +2

      Daj sobie spokój z tym Cezarem, po kolei moi znajomi narzekali już w zeszłym sezonie na skuteczność, można samemu tańszą i skuteczniejszą mieszaninę zrobić

    • @piotrb871
      @piotrb871 3 месяца назад +1

      Za późno, zobaczymy na wiosnę :)

  • @jankomuzykan
    @jankomuzykan 4 месяца назад +1

    Dzien dobry, Główny problem na wiosnę to ostrożeń i powój poza tym pojawia się komosa, przytulia, mak i bodziszek oraz skrzyp. Z chwastów jednoliściennych mamy glownie miotłę zbożową oraz chwastnice
    Które rozwiązanie będzie lepsze 42 g metrybuzyny +126 g flufanacetu +100 g diflufenikan
    Czy może
    156g flufanacet +125 g diflufenikan+6 g florasulam?
    Czym na wiosnę uderzyć w powój i ostrożeń? W jakich dawkach?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Powój na wiosnę zwalcza preparaty oparte o fluroksypyr (w wyższych dawkach, powyżej 350g weźmie tez skrzyp). Ostrożeń to Mustsng Forte wiosną lub preparaty oparte o chlopyralid lub tribenuron. Na bodziszka Arylex (wiosną to może być Starane Forte, które ma też fluroksypyr więc możesz kilka problemów rozwiązać naraz). Co do rozwiazan jesiennych o których piszesz obydwa są ok, chociaz w każdym z nich bodziszek może być problemem. Poza tym ostrożeń, skrzyp i powój i tak mogą pozostać po jesieni.

  • @dariuszbedyk8606
    @dariuszbedyk8606 4 месяца назад +1

    Witam, czyli rozumiem że do guelex nie dodaje tribeluronu, bez orania zasiane ale dobrze zrobione tzn samosiewów tyle co i po orce. A druga sprawa czy adiuwant dodać do guelex pak, mówię o nalistny adiuwant, pszenżyto prawie 3 liść a i chwasty gonią ostro(swierze pole zaniedbane pod względem odchwaszczania).

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@dariuszbedyk8606 Nie musisz dodawać tribenuronu do Quelex. Tam jest florasulam, który robi to co miałby zrobić tribenuron. Co do adiuwantu, jak jest dużo chwastow to możesz dodać.

    • @dariuszbedyk8606
      @dariuszbedyk8606 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal dzięki za odpowiedź i potwierdzenie moich przypuszczeń. Bardzo ciekawa i pomocna seria o oziminach.

  • @gerardcvx8807
    @gerardcvx8807 4 месяца назад +1

    Witam czy do experta i dff dodawać wogóle tribeluron jak nie ma samosiewow rzepaku?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@gerardcvx8807 Jak nie masz dużej ilości chabra na polu, to możesz odpuścić (ale jak masz chabra, to dawka tribenuronu nie może być te kilka gramów jak na samosiewy, tylko conajmniej 10g substancji czynnej (czyli 15g lub 20g produktu, w zależności od formulacji).

    • @gerardcvx8807
      @gerardcvx8807 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal Właśnie u nas dominuje chaber, przytula i coraz bardziej powój polny. Dlatego mi zależy żeby dobrze zwalczyć miotłę a reszta to wystarczy żeby zwalczylo tak zeby nie było za dużego cherbapolu bo na wiosnę i tak idzie poprawka w postaci tribeluronu 15g i fluoksypyru 0.5l. Po tym zabiegu jest czysto aż do żniw. Dlatego nie chciałbym dawać tribeluronu teraz zeby go za duzo nie stosować żeby nie było później pozostałości w glebie.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@gerardcvx8807 Mądre podejście. W takim razie odpuść teraz tribenuron. Możesz też zamienić Expert z dff na coś innego, o szerszym działaniu na chwasty, ale pewnie też przez to trochę droższym. Możesz np spróbować taki układ
      Jesień: Elipris 0,4L albo QuelexComplexPak
      Wiosna: fluroksypyr (na powój i przytulie)

  • @Bysiuwiejski
    @Bysiuwiejski 4 месяца назад +1

    Czy zastosowanie mieszanek poplonowych w płodozmianie pszenica & pszenica ograniczy mi ilość chwastów i czy jakaś roślina poplonowa może być zagrożeniem jako chwast w pszenicy ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Jeżeli zniszczysz ten poplon przed osypaniem się nasion to nie ma tematu. Ogolnie pomysł z poplonem w takiej monokulturze to słuszna droga, ktora nie powinna wpłynąć na jakość odchwaszczania jeżeli przypilnujesz termin likwidacji

  • @marek9792
    @marek9792 4 месяца назад +1

    Jaki adiuwant bedzie najlepiej działał z expertem dffem i tribenurom? Isc bardziej w doglebowy czy nalistny?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      Jak będziesz robił zabieg, gdy chwasty będą już na wierzchu (2-3 lisc zboża) to nalistny. A jeżeli zaraz po siewie albo na szpilkę (w co wątpię, skoro dodajesz tribenuron) to w doglebowy.

  • @kujawski.rolnik9955
    @kujawski.rolnik9955 4 месяца назад +1

    Witam, mam pytanie czy do preparatu Elipris można dodać chlorotoluron w dawce 250g/ha na polach gdzie występuje placowo wyczyniec ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Mała dawka chlorotoluronu, żeby cos dało na wyczyńca. Nawet jako dodatek to tyle co kot napłakał. Raczej nie warto iść w tym kierunku

  • @adamkaczmarek2409
    @adamkaczmarek2409 4 месяца назад +1

    A co myślicie o Cezaro 574 na pszenice, Wiosną i tak poprawka na chabra

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Niezły skład (do tej pory często stosowany w generykach, w osobnych produktach). Dobry na miotłę, fiołka, przetaczniki, samosiewy rzepaku czy rumianowate. Ma kilka dziur. Na stanowiskach zachwaszczonych przepusci poza chabrem także bodziszka, różnie jest z makami.

    • @adamkaczmarek2409
      @adamkaczmarek2409 4 месяца назад

      @@epole_kanal dzięki za odpowiedź, co polecacie żeby wyciąć chabra na jesieni , ja na wiosnę jadę poprawkę przeważnie mustangiem 195 ale zauważyłem że poplon na gliniastych glebach , szczególnie w latach gdy niema zbyt dużo opadów słabo wschodzi gdy wiosna pryskam mustangiem.

    • @Endrjv
      @Endrjv 4 месяца назад

      Z chabrem jest problem przeważnie jest poprawka wiosną

  • @tomasz3238
    @tomasz3238 4 месяца назад +1

    W jakiej fazie pszenicy najlepiej zastosować quelex. Czy oprysk na szpilkę zadziała?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Między 1, a 3 liściem zbóż. Szpilka to trochę za wcześnie, biorąc pod uwagę, że jeszcze chwasty będą wschodzić. Preparat działa doglebowo-nalistnie, dobrze żeby dwuluscienne kiełkowały i było widać siewki (szczególnie przytulia, bodziszki, chaber - jeżeli masz)

    • @tomasz3238
      @tomasz3238 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal dzięki

    • @as-lr4ej
      @as-lr4ej 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal a nie lepiej może Naceto dać osobno a Quelex nieco później? dwa pola chabrowe będę robił Quelexem Complex Pak i się lekko głowię jak tu ugryźć zagadnienie

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      @@as-lr4ej Z mojego doświadczenia, w 90% przypadków wystarczy jak dasz Quelex Complex Pak w fazie 2-3lisci zboża (jak będą już siewki chabra i innych chwastow na polu). Takie działanie jest sprawdzone i skuteczne. 10% przypadków to pola z bardzo duża presją miotły, albo pola gdzie jest wyczyniec. Wtedy faktycznie można to rozdzielic, wzmacniając jeszcze Naceto dawka flufenacetu w fazie 1 liścia, i wykonując zabieg na pozostałe chwasty w fazie 3-4 lisci, ale tu już jest potrzebna znajomość rozpoznawania chwastow.

    • @as-lr4ej
      @as-lr4ej 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal Atpolanem Bio 80 wspomoc pakiet quelex?

  • @witoldstippa6273
    @witoldstippa6273 4 месяца назад +2

    Elipris 0.4 plus 400-500 chlorotoluronu zeby wzmocnić miotłę i chabra, można zastosować taką mieszaninę?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Na chabra nie ma sensu, bo to za mała dawka CTU, żeby cokolwiek wspomogla (chlorotoluron zwalcza chabra od 750g, i to bardziej doglebowo). Poza tym Elipris bdb sobie z chabrem radzi (zabieg robisz jak już widać małe chabry na polu, najczesciej w 2-3 lisciu zboz). A co do miotły, na upartego mógłbyś iść w tym kierunku jeżeli masz jej sporo, ale łatwiej zwiększyć dawkę Eliprisu do 0,5l/ha (te 400-500g CTU na miotłę to też taka śladowa ilosc).

    • @witoldstippa6273
      @witoldstippa6273 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal rozumiem, a co polecacie na działki gdzie 2 lata pod rząd był już flufenacet plus dff? Iść w Trinity ? Jaka dawka?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@witoldstippa6273 Dff nie unikniesz, jest potrzebny w każdym rozwiązaniu. Alternatywa są rozwiązania oparte o prosulfokarb + dff + jakiś sulfonylomocznik. Trinity też jest alternatywą, ale wg mnie może mieć więcej dziur

    • @witoldstippa6273
      @witoldstippa6273 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal rozważam prosulfokarb, pytanie czy nie działa krócej? Uprawiam bezorkowo i z reguły robię oprysk już na początku krzewienia, czy nie będzie zbyt późno? Chyba zostaje przetestować

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@witoldstippa6273 Przetestuj na swoich glebach. Na długość działania będzie miał wpływ rodzaj gleby oraz jej wilgotność w następnych tygodniach.

  • @samiwidzicie6274
    @samiwidzicie6274 4 месяца назад +2

    Witam. Jesienne odchwaszczanie pszenicy ozimej. Główne chwasty to bodziszek, przytulia i place ostrożnia, mleczu. Jednoliścienne tylko chwastnica i włośnica z którymi ozimina sobie radzi. Jakie rozwiązanie polecacie przy uwzględnieniu jesiennego zabiegu?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      Ostrożeń i mlecz? To jakieś pole z uproszczeniami uprawowymi, że już są na polu? Jak masz bodziszki i przytulie to obydwa rozwiązania z Arylexem będą dobre (Quelex lub Elipris). Jak masz tego bodziszka dużo, to na nich bym opierał ochronę bo są po prostu skuteczne. Czysto teoretycznie ostrozenia dobrze położysz tribenuronem, ale to się praktykuje wiosną, a nie jesienią. Co roku masz z tym problem?

    • @samiwidzicie6274
      @samiwidzicie6274 4 месяца назад +2

      @@epole_kanal dzięki za odpowiedź. Nowa działka po monokulturze kukurydzy, wiosna posiałem peluszkę i po niej robiłem płytkie uprawki. Bodziszki i przytulia kiełkowały i padały po następnych uprawkach a ostrożeń i mlecz odbijał placami i na nim to wrażenia nie robiło. Pszenica posiana dopiero we wtorek ale skoro po każdej uprawce kiełkowały przytulia i bodziszek a ostrożeń i mlecz wyskakiwały jak by się ze mnie nabijały to mam dużą pewność że jeszcze jesienią wyjdą na wierzch.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@samiwidzicie6274 jest coraz zimniej, dzień się skraca. Nie zdziwiłbym się, gdyby jednak mlecz i ostrożeń zrobiły sobie przerwe ;)

    • @symetris1480
      @symetris1480 4 месяца назад

      Chwastnica i włośnica to chwasty jare, na to na wiosnę fenoksaprop. Ostrożeń i mlecz- najlepsze chyba będzie coś typu Chwastox Turbo/Trio (do końca krzewienia)+ ewentualnie chlopyralid, sam ostrożeń do liścia flagowego- tribenuron. Nie jest to pole po jakimś nieużytku?

  • @neomatrix2129
    @neomatrix2129 4 месяца назад +1

    Pytanie czy można pryskać którymś sulfynomocznikiem na reszrki rzepaku, które nie do końca zostały zniszczone przez uprawę mechaniczną, od razu po siewie pszenicy?? Pewnie szyko odbije i zasłoni przed własciwym opryskiem na 1-3 liść quelexem albo expertem

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@neomatrix2129 Prawnie nie jest to możliwe, biologicznie kilka gramów takiego środka takie samosiewy powinno zwalczyć.

  • @mateusztokarek6076
    @mateusztokarek6076 4 месяца назад +1

    Zastanawiam się w kontekście przemiennych stosowań ŚOR, jeśli na Rzepak stosowałem LaDive to czy stosowanie Elipris na zbożach to czy to dobry pomysł, żeby na całym obszarze aplikowany był halauksafen metylu. Ja zawsze rzepak traktuje nie tylko jako roślinę przełamującą monokulturę zbożową, ale także jako okazję to stosowanie innych s.c.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      Fajne pytanie! Z jednej strony Twoje obawy są mądre, w końcu ciągle się mówi o naprzemienności stosowania mechanizmów działania. Z drugiej strony czy to w Eliprisie czy Quelexie ten Arylex występuje z innymi substancjami, każda o innym mechanizmie działania (w Quelexie są 4, w Eliprisie są 3, chociaż część rolników dodaje jeszcze jakiś sulfonylomocz. i wtedy też są 4). To bardzo ogranicza ryzyko powstawania odporności i osłabienia działania w kolejnych latach. Arylex to przede wszystkim zwalczanie bodziszka, przytulii, jasnot, w zbożach na jesień wspomaga tez zwalczanie chabra. Jeżeli masz któryś z tych chwastow w dużym nasileniu, to na pewno warto się takim rozwiązaniem jak Elipris wspomagać. Brawo za myślenie i analizowanie!

  • @marcinkowalczyk8650
    @marcinkowalczyk8650 4 месяца назад +1

    Ja w kazdym roku staram sie na jesieni zastosowac inne rozwiazanie. W zeszlym sezonie postawilem na mieszaninę prosulfokarb+dff+tribenuron ze wzgledu na samosiewy rzepaku. Rozwiazanie w miare fajne ale na dwoch dzialkach musialem poprawic chabra😮. W tym sezonie dla zmiany substancji bedzie stosowany Elipris w dawce 0,45l i tu mam dylemat co dolozyc na samosiewy rzepaku tribenuron? Czy moze cos innego??

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      @@marcinkowalczyk8650 najtańszy sulfonylomocznik, który prawnie możesz zastosować na jesień ;) 😉

    • @marcinkowalczyk8650
      @marcinkowalczyk8650 4 месяца назад

      Planuje dolozyc metsulfuron metylu, ponieważ tej substancji jeszcze nigdy nie stosowałem będzie to produkt Galmet 20 SG i teraz moje pytanie czy jak do Eliprisa dołożę 12,5g Galmetu to wystarczy czy będzie trochę za mało żeby załatwić samosiewy rzepaku?

    • @symetris1480
      @symetris1480 4 месяца назад +1

      @@marcinkowalczyk8650 Wystarczy.

  • @DawiDawid89
    @DawiDawid89 4 месяца назад +1

    Witam, żyto ozime, zawsze odchwaszczam wiosną,gdzie niestety warunki i ilość zabiegów mocno się kumuluje. Zastanawiam się w tym roku nad jesiennym zabiegiem ale obawiam sie właśnie poprawek wiosennych. Główne chwasty to miotla, chaber, komosa, mak. Czym i jak to ekonomicznie a zarazem skutecznie zrobić?

    • @kilertank2k182
      @kilertank2k182 4 месяца назад +1

      Dobrze zrobiony oprysk na jesień też zwalczy chwasty jedynie co to miotłę najciężej zwalczyć ja staram sie robić najpóźniej jak sie da i mało kiedy robie poprawki wiosenne

    • @DawiDawid89
      @DawiDawid89 4 месяца назад

      @@kilertank2k182 jakim środkiem można wiedzieć? Do jakich temperatur czekasz, kiedy to mniej więcej? Koniec października?

    • @kilertank2k182
      @kilertank2k182 4 месяца назад +1

      @@DawiDawid89 śor akurat różne chodze po polu i po zobaczeniu jakie mam chwasty w sklepie mi mniej więcej doradzają jakie będą najlepsze a co do terminu to tak pod koniec października początek listopada zwykle trzeba po polu co jakiś czas chodzić i sprawdzać czy sie zieleni od chwastów wtedy staram sie wjeżdżać ważne żeby było w miare sucho na opryski i pamiętać o adiuwancie bo on dużo daje jednak

  • @Pilarek223
    @Pilarek223 4 месяца назад +1

    Cezaro czy elipris? Dawki z etykiety i koszt to cezaro wychodzi lepiej. Zboża w monokulturze (trzoda chlewna) stosuje uprawę orkowa, dosyć duża presja chabra, miotły ale ctu z expert met dawał radę. Muszę trochę porotować środkami, co ty byś mi polecił?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Pilarek223 Wiesz gdzie jesteś i co oglądasz, ale jeden duży argument za Eliprisem to lepsze zwalczanie chabra. Masz zdjęcie 10:42 jaka jest reakcja chabra na Elipris. Szybka i pełna. Zabieg ok 2-3 liść, jak już widać małe siewki chabra. Po Cezaro ta reakcja jest wolniejsza, zostaje przy dużym nasileniu. Na plus jeszcze lepsze zwalczanie bodziszka i formulacja (nic się nie klaczy, dobrze się miesza, dobrze wnika w chwasty). Dawka 0,4L/ha.

    • @grzegorztras9515
      @grzegorztras9515 4 месяца назад +1

      ​@@epole_kanalCezaro też się nie kłaczy i równie szybko wnika w roślinę. Pozdrawiam

  • @Bysiuwiejski
    @Bysiuwiejski 4 месяца назад +1

    Co sądzi pan o obniżeniu ph wody kwasem octowym 80% ?testowałem go ok 0,5 l/ 1000 l obniżyło mi o 1 punkt ph

    • @gerardcvx8807
      @gerardcvx8807 4 месяца назад

      Kwasek cytrynowy najlepszy u mnie 50g na 100l wody i ph z 6.7 schodzi do 5

    • @Bysiuwiejski
      @Bysiuwiejski 4 месяца назад

      @@gerardcvx8807 chyba kwas octowy jest tańszy od twojego sposobu

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Bysiuwiejski Odpowiedź eksperta odcinka: „Kwas octowy obniża pH, ale nie sekwestruje silnie jonów wapnia i magnezu, i może obniżać skuteczność niektórych substancji czynnych”

  • @piotrekg.6164
    @piotrekg.6164 4 месяца назад +1

    W jakiej fazie zbóż pryskać Cezaro?

  • @dariuszbrzezinski3479
    @dariuszbrzezinski3479 4 месяца назад +1

    W tamtym roku przy mokrej jesieni Bizon przepuscil sporo chwastów, musiala isc poprawka na wisosne. Mustang plus fenoxin

    • @symetris1480
      @symetris1480 4 месяца назад +1

      Może go za wcześnie zastosowałeś. Miotły to normalka że nie zwalcza. Ogólnie to nie polecam (przez miotłę).

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Bizon ma to do siebie, że zastosowany zbyt wcześnie potrafi przepuścić czy to miotłę czy np chabra. 2 z 3 substancji działają bardziej nalistnie, więc chwasty powinny kiełkować (faza siewek) w momencie zabiegu. Kiedyś to było popularne rozwiązanie, dzisiaj są lepsze, ale nadal sprawdza się tam, gdzie nie ma bałaganu na polu z chwastami.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Jak miotła jest odporna na ALS albo jeszcze jej nie ma na polu w momencie zabiegu to nie zwalczy.

    • @dariuszbrzezinski3479
      @dariuszbrzezinski3479 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal zboże było w fazie trzeciego liścia.

  • @bromar2573
    @bromar2573 4 месяца назад +1

    Dlaczego quelex komplet pack w dawce przewidzianej na jakąś powierzchnię, zastosowany w fazie trzech liści, zawsze przepuszcza mi samosiewy rzepaku, stokłosę, wyke ptasią, trochę maku, owca głuchego i ostrożenia. Czy potrzeba zwiększyć dawkę jakiegoś składnika?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@bromar2573 Bo nie zwalcza wszystkich chwastow, tym bardziej tj stokłosy, owsa gluchego czy ostrożenia, czyli chwastow które często wschodzą dopiero wiosną (kilkanaście tygodni po zastosowaniu. Zresztą np stokłosy nie ma jak zwalczać). Z samosiewami rzepaku mnie zaskakujesz. Nie miałeś czasem kiedyś rzepaku typu clearfield?

    • @bromar2573
      @bromar2573 4 месяца назад

      Nie, uprawiam po rzepaku bezorkowo pszenicę, ale samosiewy rzepaku wschodzą nawet po wiosennej poprawce tribenuronem. A co można dodać i kiedy zastosować, żeby zwalczyć owies głuchy?

    • @puma-hx9oz
      @puma-hx9oz 4 месяца назад +2

      ​@@epole_kanal a flufenacet w dawce 240 g nie załatwia stokłosy?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@puma-hx9oz Może ją ograniczyć, ale stokłosy są mało wrażliwe na flufenacet.

  • @rolnikwpolu3570
    @rolnikwpolu3570 4 месяца назад +1

    Witam, wspomniał Pan o bodziszku. Jak zwalczyć go w zbożu ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      Herbicydy zawierajace w składzie Arylex. Na jesień to QuelexComplexPak lub Elipris. Na wiosnę to Rexade Pak lub StaraneForte. Musisz je stosowac, gdy bodziszek jest już na wierzchu (Arylex dziala nalistnie)

    • @rolnikwpolu3570
      @rolnikwpolu3570 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal super, dziękuję za odpowiedź

    • @grzegorzkasperski1408
      @grzegorzkasperski1408 4 месяца назад

      U mnie działa expert met + dff

    • @Roman-u2c4e
      @Roman-u2c4e 4 месяца назад

      Mnie też expert met z dff działa.

    • @rolnikwpolu3570
      @rolnikwpolu3570 4 месяца назад +1

      @@Roman-u2c4e mam problem z bodziszkiem na nowym polu i tam nie działa.nic. muszę spróbować rozwiązania z arylexem.

  • @rolnik25
    @rolnik25 4 месяца назад +1

    Paweł czy flufenacet i diuflifikan zwalcza owies głuchy jesienią ?

    • @grzegorzkasperski1408
      @grzegorzkasperski1408 4 месяца назад

      Zima go napewno załatwi

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@rolnik25 owies głuchy jest chwastem jarym, rzadko pojawia się jesienią. Flufenacet razem z dff osłabia jego wschody, ale zwalczanie nie jest takie jak przy miotle.

    • @mateuszkrawczyk520
      @mateuszkrawczyk520 4 месяца назад

      ​@@epole_kanal To czym możliwie tanim można zrobić poprawkę wiosenną na owies gluchy w zbożach ozimych?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@mateuszkrawczyk520 pinoksaden (Axial), fenoksaprop (Puma). Te dwie substancje możesz wziąć pod uwagę.

  • @Pilarek223
    @Pilarek223 4 месяца назад +1

    W tym roku chce zastosować elipris 0.5l + 0.5l tolurex (tam gdzie duże nasilenie chabra)

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Raczej ten chlorotoluron niewiele pomoże. 0,5l to mała dawka (CTU zwalcza chabra powyżej 750g substancji). Poza tym sam Elipris w dawce 0,5l to już tez wysoką dawka. Kluczowy jest termin zabiegu, ok 2-3 liści, gdy chaber już skiełkował. A jak jeszcze tego nie zrobił to nawet 3-4 liść.

  • @Pilarek223
    @Pilarek223 4 месяца назад +1

    Który środek będzie bardziej skuteczny w walce z mszycą, karate zeon czy cyperkill? Czy może poleciłbyś coś innego?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Pilarek223 Poczekaj do niedzieli :) ale jeden i drugi to pyretroid, więc skuteczność biologiczna będzie na podobnym poziomie. KarateZeon ma rejestrację

    • @martin_93
      @martin_93 4 месяца назад +1

      ​@@epole_kanalw pszenicy cyperkill ma też rejestracje, ale nie ma jej w jeczmieniu ozimym.

  • @gumis2503
    @gumis2503 4 месяца назад +1

    W tym roku mam nową dzialke w sierpniu poszla talerzowka byl tam juz niezly cherbapol glownie komosa ktora miala okolo 40 cm wysokosci i wysiala kolejne nasiona w polowie wszesnia poszla tam orka wapno uprawa i siew przenzyta 25 września teraz przenzyto szpilkuje a razem z nią ten caly herbapol i ta lebioda wiem ze mróz powinien ja zniszyc chca zastosowac na 2,3 lisc zabieg na chwasty co byscie polecili elipris,qualex boxer a moze bacare trio? Gleba glownie klasa 5 piaszczysta ale od siewu do dziś prawie codziennie pada wiec ziemia wilgotna a to sprzyja rozwojowi chwastow,mysle o tej bacarze albo boxerze dodam ze na innych dzialkach 3 lata z rzedu stosowalem qualex i bylem bardzo zadowolony w tym roku chcielem cos zmienic i dac ta bacare bo nie stosowałem nigdy metrobuzyny a ponoc ma byc w niedlugim czasie wycofana co byscie mi doradzili.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Jeżeli to były inne działki, i nie ma ryzyka, że w krótkim czasie na tym samym polu będziesz stosował ten sam lub podobny produkt to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poszedł Quelex jeżeli się sprawdził :) albo Elipris (z dodatkiem lub bez jakiegoś tribenur.). Bacara Trio jest ok, ale jest ryzyko, ze przepusci chabra i bodziszka (pytanie czy masz?). A Boxer z czym? Bo na pewno nie solo.

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 4 месяца назад +1

      ​@@epole_kanal ja bym tak quelexa nie polecał. Na każdym polu przytulia mi po nim wyszła na wiosnę. Tam gdzie poszło trinity czyściutko do żniw

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Chiro3C6 W jakiej fazie jechałeś Quelexem? Trinity stosuje się wcześnie po wschodach (szpilka-1 liść), Quelexa bardziej na 2-3 liść. Nie pojechałeś nim za szybko? Arylex bardzo dobrze zwalcza przytulię, ale działa na nią nalistnie (a dff jest mniej w Quelexie niż w Trinity, więc nie utrzymał przytulii jeżeli zastosowany był zbyt wcześnie). Widziałem ten herbicyd na wielu polach, i mogę tylko powiedzieć, że to jedno z najbardziej równych i skutecznych rozwiązań. Trinity też jest ok, ale szczególnie na ciężkie gleby i na stosowanie zaraz po siewach. Jakbyś miał np. chabra to by Ci przepuścił, z makami też jest różnie, szczególnie jak jest sucho (dużo roboty robi pendimetalina, a ona lubi wilgotną glebę).No i z miotłą tak różnie. Znać swoje gleby/pola i dobierać rozwiązania - to jest podstawa.

    • @Chiro3C6
      @Chiro3C6 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal Trinity stosuje się na 3-4. Pomyliłeś chyba z expertem. Jechałem wszystko na 3 liść. Quelex szedł na polach po rzepaku jako, że bierze właśnie samosiewy rzepaku

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Chiro3C6 @Chiro3C6 Zgodnie z etykietą 2-4 lisc, ale patrząc na skład ma wybitnie doglebowy (pendimetalina, CTU, dff). Ale gleby masz bardziej cięższe, prawda?

  • @ukasz5398
    @ukasz5398 4 месяца назад +1

    Expert met 350g+dff 0,15l+tribenuron 15gr/ha dobra mieszanina na miotłę chabra i bodziszka?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@ukasz5398 Na miotłę bdb, na chabra jak nie będzie odporny na tribenuron to też, najwięcej wątpliwości z bodziszkiem. Jak jest go dużo, to przepusci (jak masz bodziszki, to szukaj herbicydów z Arylexem w składzie, np Quelex Complex Pak).

    • @grzegorzkasperski1408
      @grzegorzkasperski1408 4 месяца назад

      U mnie daje rade bodziszkowi i miotle bez tribe w tych dawkach. Nie wiem jak z chwbrem

    • @Roman-u2c4e
      @Roman-u2c4e 4 месяца назад

      Zadziała lej śmiało

    • @gerardcvx8807
      @gerardcvx8807 4 месяца назад +1

      Tribeluron to 10g wystarczy. U mnie to jest max i działa

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@gerardcvx8807 Zależy czy dajesz formulacje 75 czy 50 :) Obydwie są dostępne w sprzedaży.

  • @agropawewenta4451
    @agropawewenta4451 4 месяца назад +2

    Dzień dobry. A jak z odchwaszczaniem przy późnym siewie, np. Po kukurydzy po 15pazdziernika albo koniec października pryskac jeszcze na jesieni na chwasty czy poczekać do wiosny . Ziemia 5 i 6 kl.

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +1

      @@agropawewenta4451 Odpowiedź masz w filmie, w drugiej połowie :)

    • @agropawewenta4451
      @agropawewenta4451 4 месяца назад +2

      @@epole_kanal ok dzięki. Musiałem przegapić

  • @biniek1993
    @biniek1993 4 месяца назад +1

    A czym opryskać owies ozimy?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@biniek1993 W Niemczech zarejestrowany jest prosulfokarb z małą dawka dff. W PL nie ma żadnych rejestracji na jesień.

    • @grzegorzkasperski1408
      @grzegorzkasperski1408 4 месяца назад

      Pytaj parczewskiego obszarnika

    • @Roman-u2c4e
      @Roman-u2c4e 4 месяца назад

      Czekaj na mróz

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@Roman-u2c4e Owies ozimy, jak sama nazwa wskazuje - zimuje ;)

    • @Roman-u2c4e
      @Roman-u2c4e 4 месяца назад

      @@epole_kanal pytanie czy przezimuje?

  • @lukaszkowalczyk4634
    @lukaszkowalczyk4634 4 месяца назад +1

    Jak zwalczać miotłę w owsie ozimy. Ktoś coś podpowie może?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Nie jest to sprawdzone, dlatego piszę w formie dyskusji. Moze niska dawka flufenacetu? W normalnych warunkach ogranicza trochę owies gluchy w pełnej dawce 100-120g, ale efekt jest taki sobie, więc może w niższej dawce ok 70-80g będzie bezpieczniejszy dla owsa, a miotłę ograniczy? Ciekaw jestem zdania innych

    • @lukaszkowalczyk4634
      @lukaszkowalczyk4634 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal ja myślałem nad glifosatem, posiać owies, zanim wejdzie zastosować glifo. Ale nie wiem czy coś to da

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@lukaszkowalczyk4634 Musiałbyś mieć już miotłę na wierzchu, żeby to coś dało :)

    • @lukaszkowalczyk4634
      @lukaszkowalczyk4634 4 месяца назад +1

      To może bronowanie na wiosnę?🤔

    • @solnik3491
      @solnik3491 4 месяца назад +1

      Boxer

  • @gradam8097
    @gradam8097 4 месяца назад +1

    Uodpornienia na flufenacyt wystepuja w polsce. Jak nie ma innego dzialajacego srodka na wyczyniec to musisz dac ff. I wtedy nie majac wybory mamy odpornosci. Nie z winy rolnika tylko z powodu praku alternatywy.
    Dluga jesien powoduje 3 rzuty wschodow wyczynca w rzepaku i tu tez robi sie problem...

    • @symetris1480
      @symetris1480 4 месяца назад +1

      Ale wyczyńca zwalcza zapewne nie tylko flufenacet (on jest najbardziej popularny i korzystny cenowo). Jest jeszcze prosulfokarb (ta sama grupa), chlorotoluron (wrażliwość odmian), pendimetalina (duże uwilgotnienie gleby), etofumesat czy mało popularny flurochloridon (tylko po siewie), a od niedawna także aklonifen (inna grupa). Jakoś te 2 ostatnie rozwiązania nie są zbyt popularne, Vernal/Racer w dawce 1,0l (bo 2,0l to już ogromny koszt) warto przetestować (bo nikt zbytnio nie podzieli się wiedzą co do jego skuteczności, trzeba liczyć na siebie) z DFF 0,2l po siewie, lub flufenacet + DFF + aklonifen + (ewentualnie metrybuzyna), bezpieczne dla pszenicy ale nie testowane pod kątem wyczyńca. Dawki trzeba dobrać pod własne potrzeby, jednak do skutecznego zwalczenia miotły zalecam 80-100 g substancji.

    • @gradam8097
      @gradam8097 4 месяца назад

      @@symetris1480 ja idę meteybuzyna ff dff i boxer olej w wysokich dawkach. No po zniwach kilkukrotna walka mechaniczna

  • @Adam-w6y2p
    @Adam-w6y2p 4 месяца назад +1

    Duża dawka CTU to ile? 1.000g? 1.500g?

  • @Pilarek223
    @Pilarek223 4 месяца назад +1

    Jaki adiuwant polecisz do jesiennego odchwaszczania?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Zalezy od produktu i terminu stosowania. Jak dajesz zaraz po siewie to adiuwant doglebowy (zazwyczaj kompozycje różnych olejow), jak powschodowo, gdy czesc substancji idzie nalistnie to surfaktanty (np adiuwanty organosilikonowe). Jest tego dużo na rynku, nie da sie polecić jednego.

  • @krzysiek4298
    @krzysiek4298 4 месяца назад +1

    Witam Panie Pawle
    Jak już jesteśmy przy jesiennych zabiegach herbicydowych, Może zrobiłby Pan odcinek o wrażliwości na substancje czynne poszczególnych odmian np pszenicy na chlorotuluron. Jest malo informacji na ten temat.
    Co do skuteczności quelex complex pack to jestem średnio zadowolony w zwalczaniu maku polengo oraz chabra, Mam nawet wrażenie że nic go nie złapało. Co do jednolisciench nie mam zastrzeżeń.
    Pozdrawiam

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Dzieki za pomysł na odcinek. Temat ciekawy, nie przy każdej odmianie niestety jest taka informacja. Co do chwastow, to po ubiegłorocznej mokrej jesieni i zimie, na wielu polach, po wielu rozwiązaniach został mak. Padało, i najbardziej logiczne wytlumaczenie jest takie, że substancje herbicydów nie utrzymały się w wierzchniej warstwie gleby. Zaskakuje mnie informacja o chabrze. Jeżeli zabieg był stosowany w fazie 2-3 liści zbóż, gdy chaber już skielkowal, to Quelex bardzo dobrze radzi sobie z tym chwastem. Ocena po kilkuletniej obserwacji. Dzięki za komentarz!

    • @krzysiek4298
      @krzysiek4298 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal no może to zabrzmi, że się przechwalam, ale warunki były idealne, ale faktycznie ciepłej temperatury i wody nam nie brakowało aż do wiosny...

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@krzysiek4298 Pamiętajmy, że to biologia. Tu rzadko kiedy coś jest pewne na 100%. Czytaj, jest dużo zmiennych, które wpływają na to co robimy. Na d ialamie herbicydów również (temperatury, opady, termin stosowania, brak zimy, mroźna zimą itp). Niemniej dziekuje za sygnał!

  • @hubertwisniewski4756
    @hubertwisniewski4756 4 месяца назад +1

    Czy można zastosować flufenacet+metrabuzyna+dff na około tydzień przed wschodami pszenicy?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Można, wiele preparatów ma rejestracje zaraz po siewie.

  • @jezyknh628
    @jezyknh628 4 месяца назад +2

    Czym zadziałać jesienią na wyczyńca ? Jakieś propozycje ?

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад +2

      @@jezyknh628 Zobacz od razu film podwieszony w kalendarzu. Publiczna premiera za tydzień, ale dla uważnych widzów jest do obejrzenia juz teraz :)

  • @gosc147
    @gosc147 4 месяца назад +1

    Chaber to prosty chwast stary grandr generatyki 15 gr plus adiuwant .nawet w fazie kloszenia ten chwast zniszczy razem z ostrozniem

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      @@gosc147 Prosty, ale coraz częściej na ten granstar jest odporny (w filmie masz przykładowe zdjecie). Pewnie, że nie wszędzie, i że więcej jest tych pól gdzie działa, ale to zjawisko jest coraz bardziej widoczne.

    • @jerzyrutecki6297
      @jerzyrutecki6297 4 месяца назад +2

      30 lat temu nawet w fazie kwitnienia 5 do 7 gramów tribenuronu, Granstar, zwalczało go pięknie. Ale na większości pół to już historia...

    • @grzegorzkasperski1408
      @grzegorzkasperski1408 4 месяца назад

      Na wiosnę start mustang go i innych kolegów odpornych wywinie w minimalnej dawce

    • @arkadiuszwozniak3320
      @arkadiuszwozniak3320 4 месяца назад +1

      U mnie już nie bierze. Tylko chlopyralid działa

    • @gosc147
      @gosc147 4 месяца назад

      @@jerzyrutecki6297 byc moze ja bardzo malo go stosowalem .bo mi to polecila firma od srodkow na przytulie a przytulie on tylko mala zwalcza . Ale ja uodpornie tez zlapalem ale na inne substancjie i inne srodki

  • @andrzejczubinski1994
    @andrzejczubinski1994 4 месяца назад +1

    witam jak będe stosował mieszanine z trzech preparatów

    • @epole_kanal
      @epole_kanal  4 месяца назад

      Jeżeli ścinasz dawki pełne to pamiętaj o adiuwancie.

    • @andrzejczubinski1994
      @andrzejczubinski1994 4 месяца назад +1

      @@epole_kanal witam nie ścinam bo chce żeby to działało poprawnie