@@nononononononononono2821 Jak szukasz pracy na silosie to mysle ze będziesz zadowolony. Pamiętaj ze ogólnie nikt Ci nie powie jaka firma. Pracowałem tam sporo czasu. Złego Słowa nie powiem, wszystko zależy od Ciebie.
@@LukasQqqqq przerobiłem to dziadostwo. Ty złego słowa nie powiesz, może jeździłeś na gabarytach lub firance u nich. Ja poszedłem na te silosy i niestety mam bardzo dużo złych słów do powiedzenia na temat tej firmy 🤷♂️
Ja osobiście po mieście wole jeździć na 3oskach bo wtedy naczepa mniej ścina zakrety. Prosty przykład przejazdu przez Piotrków Trybunalski. Na jednej osi przynajmniej 2keawezniki zaliczysz a na 3 przejdziesz bez większej kombinacji
Jężdżęnaczepą z podnoszoną przednią i tylną osią, wozimy kartony po Berlinie. Zawsze do miasta wjeżdżam z opuszczonymi osiami, ponieważ jazda tylko na środkowej to jest jakaś porażka. Naczepa idzie jak chce po rondach i krawężnikach. 3 osie po ziemi powodują większe tarcie podczas skrętu i nastawiają napczepę tak jak my chcemy
A może warto zrobić odcinek o prowadzeniu zestawu standardowego naczepa + ciągnik i zestawu tandem solówka plus przyczepa? Porównać przyczenosc i sterowność na śliskiej i suchej nawierzchni, plusy i minusy obu zestawów, porównać przyczepę na sztywnym dyszlu i skrętnym. Wydaje mi się to też ciekawe, szczególnie że idzie do gorszych warunków pogodowych no i coraz większego udziału podwozi wymiennych typu BDF. Pozdrawiam
Warto by było wspomnieć o tym że opuszczenie pierwszej osi też poprawia manewrowanie w ciasnych miejscach. A jeżeli chodzi o podniesiona 3 os zwrócił bym tu uwagę na odciążenie osi pednej co zmniejsza jej przyczepność jest to dosyć odczuwalne na śliskiej nawierzchni . Być moze się mylę jestem tylko zwykłym kierowca więc fajnie jak by ktoś mnie poprawił 🙂
Chciałbym dodać, że tą osią można sterować także za pomocą dźwigni hamulca ręcznego, trzy razy puszczając go z pozycji zaciągniętej na luz albo trzy razy przeciągając dźwignie w położenie kontrolne (dalej niż zaciągnięty)
Trzecią oś podnoszoną najczęściej stosuje się kiedy przewoźnik ma dużo zleceń z częściowym rozładunkiem towaru,czyli np.wieziemy na całej naczepie 24 t i potrzebujemy rozładować w 1 miejscu połowę towaru to wtedy przekroczymy dop.nacisk na oś napędową,przy podnoesieniu ostatniej osi naczepy możemy odciążyć napęd nawet o 1 tonę. Niektóre systemy naczep nie podnoszą ostatniej osi tylko obniżają ciśnienie w poduszkach.
Świetny materiał, proponuję rozbudować temat o osie skrętne w naczepie ,, nie mam tu na myśli transportu ponad normatywnego,, oraz podnoszone osie w ciągniku jak również skrętne. Jest tu sporo kombinacji. Pozdrawiam
A może odcinek o faktycznych uprawnieniach pilotów gabarytów jak ich samych bo wiele osób ma czasem wrażenie, że ich zachowania wykraczają ponad uprawnienia
@@Truckdrivernorge Nie wiem co w tym śmiesznego. Taka 22 paletowa ze skrętną osią w mieście po osiedlu bajka. Ale cofać trzeba się nauczyć. Najlepsze jak przychodzą nowy co już wszędzie był wszystko zobaczył. A pod rampę 20 min cofa i cofnąć nie umie.
Chętnie bym obejrzał odcinek o gabarytach czyli ładunkach ponadnormatywnych . Jakie uprawnienia i dokumenty są potrzebne kiedy jest potrzebny pilot i jakie wymagania techniczne dla sprzętu ????
Witam, jeżdżę naczepa, wywrotką tak zwaną termo dostosowaną do wożenia asfaltu i zdarzają się rozładunki gdzie trzeba cofać po krętych wąskich drogach nawet przez 15km i w moim odczuciu dużo lepiej sie manewruje cofając właśnie z uniesioną osią, pozdrawiam fajny materiał!
Może mała wzmianka o rodzajach innych naczep np w UK popularne są tzw ( Dable ) ” Żaglówki ” są chłodnie i plandeki . Chłodnie maja opuszczana podłogę , oraz 2 niezależne obiegi chłodzenia -29/+29 góra / dół . Wysokość zestawu to 16 ‘ 3 " czyli około 5 m . Przeważnie używane do przerzutu pomiędzy magazynami aczkowiek wiele sklepów typu Tesco , Asda itp używa ich w codziennych dostawach . Kierowca który jedzie takim zestawem powinien zwracać uwagę na niskie mosty jak rownież na wiatr . Pozdrawiam .
Mieliśmy kiedyś w firmie naczepę z podnoszonymi dwiema osiami. Woziła lekkie ładunki tak, że nawet się nie opuszczały i klocki oraz opony na tej nieopuszczanej osi zajechały się w przeciągu roku. Szef wyliczył, że to niewspółmierny koszt do tego jak jest jedna opuszczana tym bardziej, że za system opuszczania dwóch trzeba extara zapłacić.
2:53 - oj Panie Kolego, trochę rozmija się tu Kolega z faktami. W przypadku, gdy mamy do czynienia z systemem EBS, gdy koła osi napędowej wpadną w poślizg podczas rozpędzania, a zadziała system kontroli trakcji - informacja wędruje po szynie CAN do jednostki sterującej w naczepie i w tym momencie z automatu zostaje podniesiona oś wózka naczepy (pierwsza), by zwiększyć nacisk na osi napędowej. Tym samym mamy lepszą przyczepność osi napędowej.
Najlepszy był odcinek jak się pandemia zaczęła i prowadzący radził aby po powrocie z trasy odizolować się od rodziny na 2 tygodnie. Już prawie mówiłem psom że będziemy gadać przez drzwi i dzieciom że się pobawimy wirtualnie😄Nieźle się wtedy uśmiałem z tym głupot 😁
Ok ale czemu nie bylo mowy o tym jak zachowuje sie naczepa przy podniesionej osi. Bo jest calkiem inaczej na ciasnych zakretach i mozna znaki poscinac jak sie jedzie na pamiec. Mozna sie bardzo zdziwic. GRUNT ZE BEDA OSZCZEDNOSCI DLA FIRMY!
Widać na drogach ślady tracia opon z podnoszonej osi w zagłębieniach na mostach itp. Ogólnie taka oś to oczywiście oszczędności pod warunkiem, że wysoko idzie w górę a nie pare centymetrów. Sam zastanawim się nad założeniem tego systemu tylko czy jest w takich systemach możliwość regulacji wysokości podnoszenia?
Witam CplusE! Znakomity materiał. Bardzo lubię takie kwestie techniczne. O niektórych mam jakąś wiedzę(nie zawsze pełną), a o innych nie posiadam wcale. I dobrze jest ją zdobywać przez fachowy kanał. :) Osie w naczepach mogą(wg mnie powinny) być podnoszone, by zmniejszyć opory toczenia zespołu pojazdów(zestawu=pojazdu członowego) gdy masa ładunku na to pozwala(kwestia nacisku osi pojazdu na podłoże) oraz zmniejszyć zużycie bieżnika. Mało widzę naczep z podnoszonymi tylnymi osiami, ale jednak są. Jest to inwestycja firmy w sprzęt, zapewne nie tania, ale to się zwróci w spalaniu i zużyciu opon. Kwestia manewrowania to komfort kierowcy, nie bez znaczenia. Świetnie Pan to tłumaczy Panie Adamie! :) Jeżeli to jeszcze nie było poruszane, to proszę o omówienie tematu #tematCplusE przewożenie towaru na barsach. Oglądam filmy kierowców jeżdżących również po Skandynawii i tam pokazywał to 1 z kierowców. Kilka razy. A widzę, że taką naczepę macie :) Pozdrawiam, szerokości i przyczepności!
Fajna jest jeszcze os skrętna w naczepie, dużo zestawów w Holandii tak jeździ. Można wjechać w ciaśniejsze miejsca i opony się nie drą jak w standardowej naczepie.
A co tam miales nie prawidlowo jechal na wprost wiec mogl to zrobic z tamtego pasa a jak wychodzil z ronda tez zrobil to prawidlowo bo jesli nie ma zadnego auta na prwwym pasie to zaden przepis noe okresla ze musi zjechac z rada na lewy pas moze rowniez zajac prawy wiec nie wiem o co Ci chodzi...
Witam .żeby amortyzacja była. Tu gdzie pracuje podnoszenie osi naczepy jest dostępne z kabiny na kablu sterowanie jest podciągnięte do pada. Ale działa to trochę inaczej jest podnośnik w części kabinowej sterowany sprężonym powietrzem naczepa ma trzpień ustawia się podnośnik na wysokości i wpina się w naczepę system zatrzaskuje . I podnośnikiem unosisz naczepę dostosowując do poziomu ładunku przeważnie jeżdżę cysternami ale na tej samej zasadzie podpina się inne naczepy. Jest to inny system niż w Polsce ? Bo tu na filmie widzę inaczej jak dla mnie bardzo wygodne bo przewodami na sprężone powietrze podpina się tylko do naczepy żeby hamulce działały w naczepie i przewód do oświetlania naczepy.
Miałem tgx-a z 2007r i patelnie Intercars z 2013r jak byłem załadowany to wystarczyło że koło napędowe wpadało w poślizg to naczepa po chwili podnosiła pierwsza ośkę żeby dociążyć os napędowa.
Podniesiona pierwsza oś na pustym zestawie jest super ale jeździłem zestawami w których unosiła się I trzecia oś to szczerze przy mokrej nawierzchni siodło ciągnika jest tak bardzo odciążone że był problem z ruszeniem że świateł masakra jeśli było jeszcze wzniesienie pomimo nowych opon na osi napędowej a czy przy podniesieniu obydwu osi jest oszczędniej? Nie powiedział bym, poząbkowane opony osiśrodkowej i sama oś naczepa na nierównościch skacze jak piłka pimpongowa
Witam. Miałem możliwość jeździć naczepa z 1 i 3 osią podnoszona. Zgadzam się z kolegą są plusy i minusy takiego rozwiązania. Wolałbym bardziej mieć możliwość samemu wybierania która os chce podnieść a która opuścić, a nie wszystko zostawało w rękach komputera. Pomimo że miałem zaladowany cały zestaw to często podosila się ostatnia os co nie poprawiało komfortu prowadzenia i os napędową ciągnika była za bardzo odciążona i pogarszało prowadzenie zestawu. Pozdrawiam
@@gandalfszary4479 , też jestem tego zdania. Widziałem jedynie takie rozwiązanie w naczepie platformie- flatbed. A także w naczepie do przewozu materiałów budowlanych z HDSem w połowie naczepy. Także w niskopodwoziach do transportu maszyn, zwanych uciągami. Firany, lodówki, patelnie i beczki, brak tego rozwiązania.
Świetny temat. Mam pytanie na temat naczepy chlodni. Czy musowo robić przeglądy chłodnicze i czy są wymagane przez osoby kontrolujące. Taki przegląd jak długo obowiązuje. Chodzi mi o naczepę w wieku 12 lat lub nieco starsze. Z góry dziekuje
Jak złapiemy kapcia na podnoszonej osi w załadowanej naczepie , czy jest możliwość aby awaryjnie dojechać z podniesioną osią do warsztatu/wulkanizacji?
Może coś o transporcie wojskowym jakiś odcinek. Czy w wojsku mają tachografy i czy obowiązują ich te normy emisji Euro6 czy tam która już jest najaktualniejsza ?
Też ciekaw jestem jak z tym jest bo z tego co mi się wydaje to tam tego nie ma i nie obowiązują normy drogowe jedynie musi być policja do przewozu ponad normalnego gabarytowego czy obrysowego.
Może ktoś wie jak działa podnoszenie osi w solówce Mercedesa? Mam dwa przyciski jeden do dociazania, drugi do podnoszenia osi. Niestety nie reagują po nacisnieciu.
@@morelexx Typowy zostaw to maksymalna długość pojazdu. W przepisach jest określony promień skrętu i "zachodzenia" naczepy. Podnosząc przednią oś zwiększa się promień skrętu naczepy czyli naczepa mniej chętnie skręca a podnosząc tylną oś zwiększa się zachodzenie naczepy czyli łatwiej jest coś "zabrać" zderzakiem. Inaczej to wyjaśniając w typowej naczepie 3 osiowej środek obrotu naczepy jest na środkowej osi, podnosząc którąś oś przenosimy środek obrotu, więc jeśli chcemy podnieść oś to tylko razem pierwszą i trzecią.
Ej, wiecie co ? Ja to cały czas myślałem, że ta Wasza firma Omega Pilzno to jest firma czeska i po prostu oddział w Polsce prowadzi sobie kanał na RUclips a dopiero teraz zdałem sobie sprawę z tego, że to Polska firma. Macie może jakieś biuro albo przedstawicielstwo w Pilźnie, ale tym czeskim ?
nie jestem zbyt obeznany w osiach itp ale czemu można tylko podnieść tylnią i przednią a środkowej nie? gdbyśmy np podnieśli środkową a tylnia i przednia były opuszczone
Ale ten świetny Pan kierowca to mógł by te paski od plandeki zakładać prawidłowo 🙂 aż razi w oczy tak poryswoana plandeka od nich... W Schmitz, kiedy koła ciągnika zaczynają buksowac to oś naczepy się automatycznie podnosi aby dociążyć oś ciągnika.
Ja mam podnoszenie w kazdej z 3 osi moge podnies: 1 - 2razy hamlec reczny zeby podniesc i opuscic 1 2 - przycisk na desce podnosi i opuszcza 2 3 - przycisk przy pilocie od zawieszenie podnosi i opuszcza 3 - 3razy hamulec nozny podnosi i opuszcza Niestety nie dziala podnoszenie samej 2 :D
Może odcinek o specjalnych transportach? Np. Szkła. Jak sie ładuje i ogólny opis takiej naczepy.
Albo przewóz maszyn rolniczych takich jak kombajny
Myślę że Omega nie posiada w swoiej flocie takich typu naczep
@@jakubrosa7551 To pokazują np na kanale korbanek
Witam
@@jakubrosa7551 to się przewozi jako gabaryty.
Chętnie zobaczyłbym odcinek o naczepach typu silos. Rozładunek, załadunek, jak to wygląda, na co uważać itd. Lajkujcie żeby widział :D
Zgłoś się do firmy Miś z Tarnowa dadzą Ci prace na
Silosie i szkolenie ;)
@@LukasQqqqq coś słyszałem. A ogólnie dobra jest ta firma? Nie jakiś dziad trans?
@@nononononononononono2821
Jak szukasz pracy na silosie to mysle ze będziesz zadowolony. Pamiętaj ze ogólnie nikt
Ci nie powie jaka firma. Pracowałem tam sporo czasu. Złego
Słowa nie powiem, wszystko zależy od Ciebie.
@@LukasQqqqq przerobiłem to dziadostwo. Ty złego słowa nie powiesz, może jeździłeś na gabarytach lub firance u nich. Ja poszedłem na te silosy i niestety mam bardzo dużo złych słów do powiedzenia na temat tej firmy 🤷♂️
To już lepiej na cysterny
Ja osobiście po mieście wole jeździć na 3oskach bo wtedy naczepa mniej ścina zakrety. Prosty przykład przejazdu przez Piotrków Trybunalski. Na jednej osi przynajmniej 2keawezniki zaliczysz a na 3 przejdziesz bez większej kombinacji
Jężdżęnaczepą z podnoszoną przednią i tylną osią, wozimy kartony po Berlinie. Zawsze do miasta wjeżdżam z opuszczonymi osiami, ponieważ jazda tylko na środkowej to jest jakaś porażka. Naczepa idzie jak chce po rondach i krawężnikach. 3 osie po ziemi powodują większe tarcie podczas skrętu i nastawiają napczepę tak jak my chcemy
Co ty pleciesz. Na jednej osi mniej zachodzi
jak obsługiwać. naczepy. do transportu kontenera i załadunek kontenera na naczepe # temat c plus e
A może warto zrobić odcinek o prowadzeniu zestawu standardowego naczepa + ciągnik i zestawu tandem solówka plus przyczepa? Porównać przyczenosc i sterowność na śliskiej i suchej nawierzchni, plusy i minusy obu zestawów, porównać przyczepę na sztywnym dyszlu i skrętnym. Wydaje mi się to też ciekawe, szczególnie że idzie do gorszych warunków pogodowych no i coraz większego udziału podwozi wymiennych typu BDF. Pozdrawiam
Warto by było wspomnieć o tym że opuszczenie pierwszej osi też poprawia manewrowanie w ciasnych miejscach. A jeżeli chodzi o podniesiona 3 os zwrócił bym tu uwagę na odciążenie osi pednej co zmniejsza jej przyczepność jest to dosyć odczuwalne na śliskiej nawierzchni . Być moze się mylę jestem tylko zwykłym kierowca więc fajnie jak by ktoś mnie poprawił 🙂
Chętnie bym zobaczył odcinek o różnicach opon na przedniej osi w ciągniku. Szeroka vs wąska :)
Chciałbym dodać, że tą osią można sterować także za pomocą dźwigni hamulca ręcznego, trzy razy puszczając go z pozycji zaciągniętej na luz albo trzy razy przeciągając dźwignie w położenie kontrolne (dalej niż zaciągnięty)
Może tak odcinek o rozmiarach opon
Np
Jedne ciągniki mają wąskie, drugie szerokie opony, do tego różne profile opon
O rodzajach felg też by sie przydał
Chetnie bym zobaczyl te silosy do sadzy technicznej
Może odcinek o cysternach? Np. jak wygląda załadunek i rozładunek i ogólny opis takiej cysterny.
Trzecią oś podnoszoną najczęściej stosuje się kiedy przewoźnik ma dużo zleceń z częściowym rozładunkiem towaru,czyli np.wieziemy na całej naczepie 24 t i potrzebujemy rozładować w 1 miejscu połowę towaru to wtedy przekroczymy dop.nacisk na oś napędową,przy podnoesieniu ostatniej osi naczepy możemy odciążyć napęd nawet o 1 tonę. Niektóre systemy naczep nie podnoszą ostatniej osi tylko obniżają ciśnienie w poduszkach.
Propozycja następnego odcinka o naczepach: System sterowania kołami naczepy oraz podnoszenia naczepy (stosowane w transportach ponadnormatywnych).
Masz na kanale Iwony blecharczyk o wysowaniu naczepy.(, tuneli jeśli o to ci chodzi)
@@Sokol_.Sokolowski chodzi o jej podnoszenie a nie wysuwanie.
@@pawelwyrwas ok
Świetny materiał, proponuję rozbudować temat o osie skrętne w naczepie ,, nie mam tu na myśli transportu ponad normatywnego,, oraz podnoszone osie w ciągniku jak również skrętne. Jest tu sporo kombinacji. Pozdrawiam
A może odcinek o faktycznych uprawnieniach pilotów gabarytów jak ich samych bo wiele osób ma czasem wrażenie, że ich zachowania wykraczają ponad uprawnienia
Też dobry temat.
Czasem widywałem sytuacje, że piloci z uprawnieniami najniższej kategorii za bardzo obrastają w piórka.
@@Krzysztof_Kornet_84 ale raczej nie zrobią bo chyba nie mają sami gabarytów :)
Jak zwykle świetny materiał, pozdrawiam.
Ogladam od pierwszego odcinka ,kawał dobrej wiedzy pan przekazuje pozdrawiam
Nie potrafię kierować ciężarówką, mam 12 lat ale sam materiał jest tak ciekawy, że obejrzałem go do końca. Pozdrawiam :)
Bardzo fajnie, że ktoś w twoim wieku ogląda takie materiały zamiast bzdetów na tiktoku. Pozdrawiam!
Jak się przygotować na trasę, co wziąć a co nie, jak się zaopatrywać w trasie , co z higieną itd, pozdrawiam
To może teraz odcinek o skrętnych osiach w naczepie? Jak działają i jak się z nimi cofa.
Tak samo jak ze zwykła do tyłu
@@pawedomagaa6045 :) chodziło mi o różnice w promieniu skrętu i odczucia kierowców którzy jeżdżą z taką naczepą
Idź pojeździć do Biedronki to zobaczysz jak się jeździ
@@Bartezo96 😂
@@Truckdrivernorge Nie wiem co w tym śmiesznego. Taka 22 paletowa ze skrętną osią w mieście po osiedlu bajka. Ale cofać trzeba się nauczyć. Najlepsze jak przychodzą nowy co już wszędzie był wszystko zobaczył. A pod rampę 20 min cofa i cofnąć nie umie.
Chętnie bym obejrzał odcinek o gabarytach czyli ładunkach ponadnormatywnych . Jakie uprawnienia i dokumenty są potrzebne kiedy jest potrzebny pilot i jakie wymagania techniczne dla sprzętu ????
Do koszyka można wrzucić też mniejsze zużycie klocków i tarcz hamulcowych
Wtedy bardziej zużywasz klocki i tarcze na osi która nie nie unosi się
Biorę się za oglądanie miłego wieczoru życzę wszystkim
Witam super odcinek.zrobiłbys odcinek o żyroskopie w naczepie jak dochamowuje naczepe gdy się za mocno przechyli.pozdrawiam
Witam, jeżdżę naczepa, wywrotką tak zwaną termo dostosowaną do wożenia asfaltu i zdarzają się rozładunki gdzie trzeba cofać po krętych wąskich drogach nawet przez 15km i w moim odczuciu dużo lepiej sie manewruje cofając właśnie z uniesioną osią, pozdrawiam fajny materiał!
Dzięki za fajny materiał. :)
Może mała wzmianka o rodzajach innych naczep np w UK popularne są tzw ( Dable ) ” Żaglówki ” są chłodnie i plandeki . Chłodnie maja opuszczana podłogę , oraz 2 niezależne obiegi chłodzenia -29/+29 góra / dół . Wysokość zestawu to 16 ‘ 3 " czyli około 5 m . Przeważnie używane do przerzutu pomiędzy magazynami aczkowiek wiele sklepów typu Tesco , Asda itp używa ich w codziennych dostawach . Kierowca który jedzie takim zestawem powinien zwracać uwagę na niskie mosty jak rownież na wiatr . Pozdrawiam .
Mieliśmy kiedyś w firmie naczepę z podnoszonymi dwiema osiami. Woziła lekkie ładunki tak, że nawet się nie opuszczały i klocki oraz opony na tej nieopuszczanej osi zajechały się w przeciągu roku. Szef wyliczył, że to niewspółmierny koszt do tego jak jest jedna opuszczana tym bardziej, że za system opuszczania dwóch trzeba extara zapłacić.
Jak woziliście lekkie przestrzenne ładunki, nie lepiej było używać naczepy jednoosiowej?
2:53 - oj Panie Kolego, trochę rozmija się tu Kolega z faktami. W przypadku, gdy mamy do czynienia z systemem EBS, gdy koła osi napędowej wpadną w poślizg podczas rozpędzania, a zadziała system kontroli trakcji - informacja wędruje po szynie CAN do jednostki sterującej w naczepie i w tym momencie z automatu zostaje podniesiona oś wózka naczepy (pierwsza), by zwiększyć nacisk na osi napędowej. Tym samym mamy lepszą przyczepność osi napędowej.
Dodatkowo przy jeździe na podniesionej przedniej i tylnej osi po uślizgu kół tylna oś się opuszcza
@@aleksmusio8916 O tym nie wiedziałem. Nie miałem tego typu naczepy, żeby miała podnoszoną pierwszą i trzecią oś
Brawo ty!
Czas 6,13 typowo kolizyjny zjazd z ronda
Zastanawiałem się, czy ktoś to zauważy :D Pozdrawiam.
A może odcinek o obsłudze naczepy samozaładoczej do przewozu szkła.
Piękny zjazd z ronda
Najlepszy był odcinek jak się pandemia zaczęła i prowadzący radził aby po powrocie z trasy odizolować się od rodziny na 2 tygodnie. Już prawie mówiłem psom że będziemy gadać przez drzwi i dzieciom że się pobawimy wirtualnie😄Nieźle się wtedy uśmiałem z tym głupot 😁
Ok ale czemu nie bylo mowy o tym jak zachowuje sie naczepa przy podniesionej osi. Bo jest calkiem inaczej na ciasnych zakretach i mozna znaki poscinac jak sie jedzie na pamiec. Mozna sie bardzo zdziwic. GRUNT ZE BEDA OSZCZEDNOSCI DLA FIRMY!
Widać na drogach ślady tracia opon z podnoszonej osi w zagłębieniach na mostach itp. Ogólnie taka oś to oczywiście oszczędności pod warunkiem, że wysoko idzie w górę a nie pare centymetrów. Sam zastanawim się nad założeniem tego systemu tylko czy jest w takich systemach możliwość regulacji wysokości podnoszenia?
Ale po co regulować. Podnosisz do samej góry i tyle 🤷♂️
a ja widzialem nie raz ze tylnia i przednia os sie podnosi a srodkowa nie
Witam CplusE!
Znakomity materiał.
Bardzo lubię takie kwestie techniczne. O niektórych mam jakąś wiedzę(nie zawsze pełną), a o innych nie posiadam wcale. I dobrze jest ją zdobywać przez fachowy kanał. :)
Osie w naczepach mogą(wg mnie powinny) być podnoszone, by zmniejszyć opory toczenia zespołu pojazdów(zestawu=pojazdu członowego) gdy masa ładunku na to pozwala(kwestia nacisku osi pojazdu na podłoże) oraz zmniejszyć zużycie bieżnika.
Mało widzę naczep z podnoszonymi tylnymi osiami, ale jednak są. Jest to inwestycja firmy w sprzęt, zapewne nie tania, ale to się zwróci w spalaniu i zużyciu opon. Kwestia manewrowania to komfort kierowcy, nie bez znaczenia.
Świetnie Pan to tłumaczy Panie Adamie! :)
Jeżeli to jeszcze nie było poruszane, to proszę o omówienie tematu #tematCplusE przewożenie towaru na barsach.
Oglądam filmy kierowców jeżdżących również po Skandynawii i tam pokazywał to 1 z kierowców. Kilka razy.
A widzę, że taką naczepę macie :)
Pozdrawiam, szerokości i przyczepności!
Fajna jest jeszcze os skrętna w naczepie, dużo zestawów w Holandii tak jeździ. Można wjechać w ciaśniejsze miejsca i opony się nie drą jak w standardowej naczepie.
bardzo ciekawy odcinek pozdrawiam
Opowiedz proszę szczegółowo o chamowańiu retarderem.
Podnoszenie osi ma też jeszcze jedną cechę. Mniejsze opłaty za drogę. Płacisz npza 4 osie a nie za 5. Np. W Czechach czy Słowacja.
Raczej się mylisz kolego
@@jaropudo raczej się nie mylę. Pozdrawiam
Można jeszcze podnieść 2 osie i wtedy 1 tylko styka się z podłożem. I jedziemy tylko na środkowej.
Często stosowane w patelnich mega przydatne
Witam. Czy może Pan zrobić materiał o podnoszeniu naczepy za pomocą systemu Wabco zamiat klasycznej dźwigni. Pozdrawiam
Wasz kierowca nie popisał się na rondzie. Brak znajomości przepisów ? Rondo było raczej na tyle duże, żeby przejechać je prawidłowo.
A co tam miales nie prawidlowo jechal na wprost wiec mogl to zrobic z tamtego pasa a jak wychodzil z ronda tez zrobil to prawidlowo bo jesli nie ma zadnego auta na prwwym pasie to zaden przepis noe okresla ze musi zjechac z rada na lewy pas moze rowniez zajac prawy wiec nie wiem o co Ci chodzi...
Byłem ostatnio na załadunku w magazynach Omegi całkiem sprawnie poszło
Może materiał o prowadzeniu cyster ponieważ,niektórzy kierowcy nie mają pojęcia o zasad fizyki i cieczy w cysternie
Witam .żeby amortyzacja była. Tu gdzie pracuje podnoszenie osi naczepy jest dostępne z kabiny na kablu sterowanie jest podciągnięte do pada. Ale działa to trochę inaczej jest podnośnik w części kabinowej sterowany sprężonym powietrzem naczepa ma trzpień ustawia się podnośnik na wysokości i wpina się w naczepę system zatrzaskuje . I podnośnikiem unosisz naczepę dostosowując do poziomu ładunku przeważnie jeżdżę cysternami ale na tej samej zasadzie podpina się inne naczepy. Jest to inny system niż w Polsce ? Bo tu na filmie widzę inaczej jak dla mnie bardzo wygodne bo przewodami na sprężone powietrze podpina się tylko do naczepy żeby hamulce działały w naczepie i przewód do oświetlania naczepy.
Jak zwykle krótko i na temat.JEDZIEMY Z TEMATEM
Miałem tgx-a z 2007r i patelnie Intercars z 2013r jak byłem załadowany to wystarczyło że koło napędowe wpadało w poślizg to naczepa po chwili podnosiła pierwsza ośkę żeby dociążyć os napędowa.
Raczej dociążyć.
@@tomaszdeptua2437 tak tak o to mi chodziło, a słownik zmienił i słowo. 😉
A może by tak unieść wszystkie 3 osie i problem z eksploatacją opon z głowy :D
Podniesiona pierwsza oś na pustym zestawie jest super ale jeździłem zestawami w których unosiła się I trzecia oś to szczerze przy mokrej nawierzchni siodło ciągnika jest tak bardzo odciążone że był problem z ruszeniem że świateł masakra jeśli było jeszcze wzniesienie pomimo nowych opon na osi napędowej a czy przy podniesieniu obydwu osi jest oszczędniej? Nie powiedział bym, poząbkowane opony osiśrodkowej i sama oś naczepa na nierównościch skacze jak piłka pimpongowa
Witam. Miałem możliwość jeździć naczepa z 1 i 3 osią podnoszona. Zgadzam się z kolegą są plusy i minusy takiego rozwiązania. Wolałbym bardziej mieć możliwość samemu wybierania która os chce podnieść a która opuścić, a nie wszystko zostawało w rękach komputera. Pomimo że miałem zaladowany cały zestaw to często podosila się ostatnia os co nie poprawiało komfortu prowadzenia i os napędową ciągnika była za bardzo odciążona i pogarszało prowadzenie zestawu. Pozdrawiam
Pomysł na odcinek: jak w takiej ogromnej firmie dba się o auta chodzi o mycie aut itd
I czy kierowca ma zwracane koszty mycia zestawu gdy zapłaci z własnej kieszeni.
Czeka się na deszcz wtedy bierzesz szczote i szorujesz
U dziada szorujesz za damski uj.
W normalnej firmie masz zwrócone a nie bajdużenie, że w premii dostajesz.
Pomysl na odcinek. Ostatnia os w naczepie jako skrętna, plusy, minusy, koszty, o dlaczego w Polsce tak rzadko jest ta opcja wybierana?
@@gandalfszary4479 , też jestem tego zdania.
Widziałem jedynie takie rozwiązanie w naczepie platformie- flatbed.
A także w naczepie do przewozu materiałów budowlanych z HDSem w połowie naczepy.
Także w niskopodwoziach do transportu maszyn, zwanych uciągami.
Firany, lodówki, patelnie i beczki, brak tego rozwiązania.
Interesujące
Świetny temat. Mam pytanie na temat naczepy chlodni. Czy musowo robić przeglądy chłodnicze i czy są wymagane przez osoby kontrolujące. Taki przegląd jak długo obowiązuje. Chodzi mi o naczepę w wieku 12 lat lub nieco starsze. Z góry dziekuje
Pomysl na odcinek. Ostania os skretna w naczepie. Plusy, minusy, koszty i dlaczego w Polsce jest to tak rzadko spotykane?
Jak zwykle w temacie.
Dobrze wiedzieć
Jak złapiemy kapcia na podnoszonej osi w załadowanej naczepie , czy jest możliwość aby awaryjnie dojechać z podniesioną osią do warsztatu/wulkanizacji?
Zależy od naczepy, w niektórych jak załadowana max nie podniesiesz.
Dawaj odcinek pt"jak skutecznie orżnąć tacho"😂
A jak jest z osią wleczoną w ciągnikach siodłowych i na co ona wpływa?
Na Skandynawii głowie są stosowane, w zimę w górach podnosisz oś wleczona w celu dociążenia osi napędowej
@@01Freeze1 dzięki za pomoc ale w kraju też takie ciągniki widziałem nie raz :)
@@Michal5029 mniejszy nacisk na osie przy ciężkich ładunkach
@@tomaszb7474 dzięki wielkie
adamie wolowiec w naczepach kempf os sie sama podnosi jak wykryje ze na osi napedowej przyczepnosci nie ma
moze cos o transporcie intermodalnym?
Proponuję odc o transporcie i naczepach do sadzy :)
w 2 osiowych solowkach ciezarowkach tak samo to dziala gdy ma podnoszona os?
3 osie - lepszy hamulec, lepsze manewrowanie, większy tonaż
2 osie - mniejsze zużycie paliwa na autostradzie, oszczędność opon
Jak byłem mały to zawsze się nad tym zastanawiałem
Może coś o transporcie wojskowym jakiś odcinek. Czy w wojsku mają tachografy i czy obowiązują ich te normy emisji Euro6 czy tam która już jest najaktualniejsza ?
Też ciekaw jestem jak z tym jest bo z tego co mi się wydaje to tam tego nie ma i nie obowiązują normy drogowe jedynie musi być policja do przewozu ponad normalnego gabarytowego czy obrysowego.
Te dwie osie podnoszone to katastrofa u mnie w firmie szef przy każdej nowej naczepie blokuje na stałe opuszczanie i to mi się podoba
Podnoszenie osi to jedno.
A sterowanie skrętem osi naczepy to drugie.
To może systemy osi skrętnych, jak choćby Renders X-Steering
2:58 jakoś to dziwnie zabrzmiało 😉
Czemu
Super odcinek zawsze mnie zastanawiało podniesiona w naczepie 🤔
Zapomniałeś o możliwości podnoszenia osi w naczepie za pomocą pilota do sterowania wysokością pojazdu jeżeli istnieje taka możliwość
Hi ... I am ingo from hamburg / germany ... Are english or german subtitel possibility ... Because i can't speak or understand polnihb
Odcinek o wysokości zestawu by się przydał.
podnoszone ośki to fajna sprawa, ale droga hamowania dłuższa !!!
Może ktoś wie jak działa podnoszenie osi w solówce Mercedesa? Mam dwa przyciski jeden do dociazania, drugi do podnoszenia osi. Niestety nie reagują po nacisnieciu.
Actros?
moze cos o gabarytach?
Szkoda, że jako fachowiec nie powiedziałeś, że podnoszenie jednej osi w typowych zestawach ciągnik i naczepa jest nielegalne z punktu widzenia prawa.
A to ciekawe...można coś bliżej?
@@morelexx Typowy zostaw to maksymalna długość pojazdu. W przepisach jest określony promień skrętu i "zachodzenia" naczepy. Podnosząc przednią oś zwiększa się promień skrętu naczepy czyli naczepa mniej chętnie skręca a podnosząc tylną oś zwiększa się zachodzenie naczepy czyli łatwiej jest coś "zabrać" zderzakiem. Inaczej to wyjaśniając w typowej naczepie 3 osiowej środek obrotu naczepy jest na środkowej osi, podnosząc którąś oś przenosimy środek obrotu, więc jeśli chcemy podnieść oś to tylko razem pierwszą i trzecią.
Witam
Pozdrawiam.
Jeżdżę na trasie Polska-Wielka Brytania, moim zdaniem nie ma żadnej różnicy w zużyciu paliwa mimo tego co mogło by się wydawać.
Palcem po mapie
Może odcinek o tym jak zapobiegać wypadkom drogowym :D
Ej, wiecie co ? Ja to cały czas myślałem, że ta Wasza firma Omega Pilzno to jest firma czeska i po prostu oddział w Polsce prowadzi sobie kanał na RUclips a dopiero teraz zdałem sobie sprawę z tego, że to Polska firma. Macie może jakieś biuro albo przedstawicielstwo w Pilźnie, ale tym czeskim ?
Fajnie że 200 odc ale po 10 minut czy mniej to w sumie niewiele do mody na sukces jeszcze trochę brakuje
U nas na firmie są dwie kronki z podnoszoną ośką tylną na wąskich rondach i ciasnych skrzyżowaniach to jest po prostu bajka
Po co podnośić?
Po to żeby barany za kółkiem urwały ci pół kabiny przy wyjeździe z „rajki”
Kiedy nowe oddziały np. w Szczecinie?
Bzdury. Po uniesieniu pierwszej i ostatniej osi auto bardzo ścina zakręty także w ciasnych miastach lepiej jeździć na opuszczonych osiach.
Na 2 napewno bardziej scina. Na 1 nie wiem nie jezdzilem ale z logiki wynika ze jeszcze bardziej bedzie scinac.
Z tego co wiem to też są mniejsze opłaty np na autostradzie jak się ma zamiast 3 np 2 osie które się stykają z drogą
Niektóre patelnie mają dwie pierwsze osie podnoszone.
Fajne jakby byl odc o szkole dla przyszłych truckerów
nie jestem zbyt obeznany w osiach itp ale czemu można tylko podnieść tylnią i przednią a środkowej nie? gdbyśmy np podnieśli środkową a tylnia i przednia były opuszczone
W skrócie... osie podnosi się w celu robienia oszczędności
Pierwsze 1.30 zbędne ... 🤮
A o podnoszonej 1,2 ... A nie tylko 1,3 to nie-słyszałeś ... ?
Pozdrawiam z trasy ☕🤠
Ale ten świetny Pan kierowca to mógł by te paski od plandeki zakładać prawidłowo 🙂 aż razi w oczy tak poryswoana plandeka od nich...
W Schmitz, kiedy koła ciągnika zaczynają buksowac to oś naczepy się automatycznie podnosi aby dociążyć oś ciągnika.
Ja mam naczepę co mogę podnieść wszystkie 3 osie 😁😁😁
Ale jechać się nie da.
Czyli możesz sobie wybrać które 2 osie podnieść.
No nie ma tak dobrze. Pierwsza z guzika bądź hamulcem z kabiny A druga i trzecia przeważnie przy wymianie kół 😉
Muzyka jest trochę za głośno a ty za cicho 😆
Widziałem kiedys 3 razy że była podniesiona 2 oś Naczepy
Ja mam podnoszenie w kazdej z 3 osi moge podnies:
1 - 2razy hamlec reczny zeby podniesc i opuscic
1 2 - przycisk na desce podnosi i opuszcza
2 3 - przycisk przy pilocie od zawieszenie podnosi i opuszcza
3 - 3razy hamulec nozny podnosi i opuszcza
Niestety nie dziala podnoszenie samej 2 :D
@@philipslive9618 Dobrze że nie mozna podniesc 1 2 i 3 na Raz 😆
@@polcyn25 Szkoda. Byłaby naczepa "bezoporowa" ;) ;) ;)
Często widzę podnoszoną przednią i trzecią oś naczepy.
Ja też. I to przy zwykłych np. patelniach, które lecą na pusto. Jak tam wymusić podniesienie 1 i 3 osi?