I tak powinno się prowadzić np. Lekcję bądź programy naukowe. Prosto wytłumaczone, ciekawie pokazane, zaskoczenie wzbudzające ciekawość co dalej i tak odcinek za odcinkiem leci, a za czym idzie możliwość nauczenia się czegoś nowego co wydawało się nudne do tej pory. Jak najwięcej takich serii🔥
Świetny materiał. Uwielbiam Pańską mądrość i spokój wypowiedzi. Dziękuje ze poświęca Pan tyle czasu na przygotowanie materiału a jeszcze bardziej, za dzielenie się swoją pracą na forum publicznym.
Panie Tomaszu, gratuluję występu w raporcie Dariusza Rosiaka! Bardzo przyjemnie się zaskoczyłem jak usłyszałem Pana głos w audycji, oby jak najczęściej. :)
Też słuchałem, było o Wenus, było ciekawie, niemniej żałuję codziennych "Pytań z kosmosu", to był taki fajny punkt każdego dnia. A w 'Raporcie" to będzie raz na dwa tygodnie... może częściej, *oby.* Ponoć powodem odejścia Tomka było to, że z "Trujki" odszedł Marcin Łukawski. Fakt, też lubiłem jego poranną audycję. Ale ostatnie "Pytania", z Michałem Kirmuciem też były bardzo fajnie prowadzone, ale tej audycji też już nie ma. Szkoda Trójki, zniszczyli ją.
9:50 "Im bardziej badamy mózg tym mniej o nim wiemy" to żaden paradoks według mnie. Po prostu im więcej w las tym więcej drzew. Tak działa nauka. Dla przykładu na początku XX wieku fizyka wydawała się być niemal kompletna pozostawało parę nieścisłości... A później przyszła: Teoria względności, fizyka kwantowa i okazało się że to co wiemy to tylko mało znaczący fragment wiedzy fizycznej i trzeba było budować LHC który przyniósł więcej pytań niż odpowiedzi. Pozdrawiam i zapraszam na mój kanał:)
Wspaniałe analogie i porównania. To naprawdę pomaga zrozumieć o czym mowa. Jak w jakimś podręczniku z biologii pojawia się coś takiego, to zazwyczaj jest to parę zdań na wstępie a tutaj tak dobrze jest to wkomponowane, że pomaga w zrozumieniu tematu i utrzymaniu uwagi przez cały filmik a nie tylko np. na początku i końcu
@Dziordan1 Smutne, że ktoś zapamiętuje to, co pomaga mu w relacjach z rówieśnikami, żeby mógł budować z nimi połączenia międzyludzkie, które są niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, jako zwierząt stadnych?
Warto też by było dodać, że mózg dziecięcy jest dużo większy w proporcjach względem całego ciała, niż u dorosłego człowieka. Stąd też duże ilości potrzebnej energii, czy też jego aktywności, która stare jest wysoka, w porównaniu u dojrzałych ludzi. Każde dziecko jest naukowcem i odkrywcą, gdyż bada i odkrywa świat, gdzie u dorosłych te funkcje "zaspokajania ciekawości" otaczającego świata są znikome w porównaniu do tego, w wieku 0-9 lat. Później człowiek skupia się na zaspokajaniu potrzeb, stąd też wielu naukowców jest zdania, że dorośli się cofają w rozwoju. Bardzo fajny materiał, troszkę krótki ale z mózgiem jak ze wszechświatem, im więcej wiemy, tym więcej pytań się rodzi.
Mam parę interesujących (dla mnie) pytań które mnie dręczą a było by fajnie posłuchać wyjaśnienie o ile jest na wszystkie pytania : 1. Skąd wzięło się życie na Ziemi 2. Jak powstał człowiek rozumny (Historia Ewolucji Hominides) 3. Czym nasz umysł różni się od pozostałych zwierząt i dlaczego mamy taki wybitny umysł (oprócz Homo Spierdolinus) 4. Historia ewolucji naszego mozgu 5. Dlaczego ludzie ze sobą rywalizują? 6. Czy ludzkość może cofnąć się w rozwoju, tak aby zatracić zdolności naszego rozbudowanego współczesnego wyewoluowanego mózgu? Jeśli tak to czym może być to spowodowane? Brak ciekawości?
3:34 "Mój mózg nie potrzebuje tyle tlenu, bo nie jest cały zapchany. Tylko częściowo go używam i dzięki temu żyję. Klawisze dają nam książki żebyśmy zmądrzeli, biorę i udaje że czytam, ale nie czytam, bo jeszcze mi się zapełni mózg i przy następnym zawale umrę."
W zasadzie tak jest ze wszystkim, że im więcej wiesz, tym jesteś bardziej świadomy większej ilości kombinacji, wariacji jakie występują. Mam niedosyt po tym filmie, bo o samym mózgu można stworzyć cały kanał na yt, jednakże nie mam pretensji ze względu, że jest to kanał popularnonaukowy, a nie wykłady kilkugodzinne. To o czym nie wspomniałeś, to mit często powtarzany, że człowiek wykorzystuję tylko kilka % możliwości. Wydaje mi się, że z mózgiem jest jak z mięśniami, im więcej trenujesz, uczysz się, czytasz, rozwiązujesz problemy i zagadki, tym lepiej pracuje, niektórzy mają lepsze predyspozycje do pewnych dyscyplin, a inni do innych.
prawdopodobnie jak poznamy w 100 % budowę mózgu to będzie bardziej opłacalne budowanie na jego podstawie komputerów dużo bardziej wydajnych niż są teraz, dodatkowo coś mi się wydaje że prawdopodobnie wtedy będziemy też wiedzieli jak stymulować mózg by zyskać cechy które chcemy mieć, albo odzyskać to co straciliśmy za młodu. chociaż to odległa przyszłość jest możliwa, Pozdrawiam.
A jakie jest napięcie wytwarzane przez mózg i przy jakim np. można byłoby sterować niektórymi obszarami, lub na nie wpływać, a przy jakim napięciu dochodzi do uszkodzeń? Jeszcze tyle niedopowiedzeń, że odcin powinien mieć jeszcze ze trzy razy więcej :p
Przepraszam ale byłem lekko zażenowany słuchając tego nagrania. Czy naukowcy są tak ślepi, że wciąż nie widzą, że mózg to tylko przekaźnik? Są to tylko impulsy, które komunikują umysł z ciałem. Umysł jest poza ciałem fizycznym i ma inne funkcje. Porównując do komputera, mózg to hardware a umysł to software. Inny przyklad: dziecko pyta tatę: jak to się dzieje, że samochód raz jedzie szybciej, raz wolniej no i skręca raz w lewo raz w prawo. Tata tłumaczy obserwując samochód: za szybkość odpowiedzialne są koła. Jak kręcą się szybciej to samochód jedzie szybciej. A za skręty odpowiada kierownica. Nie wiemy jeszcze skąd ona wie gdzie skręcić, ale obserwujemy, że zawsze rusza się jak samochód skręca. Takie właśnie żenujące wnioski wysuwają naukowcy na bazie obserwacji naszego mózgu, ciała i w ogóle materii. To nawet nie jest przedszkole prawdziwej wiedzy. To żłobek.
W sumie... Niewazne jest, ktory film bym obejrzal i tak czuje, ze wiecej zrozumialem... niz po 4 latach w technikum xD Czy to z ,,Miedzy nami jest Chemia" czy to o ciele... Zawsze moj... mozg lepiej przyswaja info od Pana Tomka ;p
Pytanie ile ci z tych informacji w głowie zostanie. Filmy są ogólnie słabe w utrwalaniu informacji, dużo lepiej dają sobie radę książki. A najgorsze jest to, że nieużywane informacje są zapominane, więc nawet jeśli się czegoś dowiedziałeś, a nie masz okazji żeby tę wiedzę wykorzystywać, to ona najpewniej, w znacznej mierze, przepadnie bez śladu.
Nie wiemy, jak działa nie dlatego, że jeszcze do tego nie doszliśmy, a dlatego, bo nie da się sprawdzić w jaki sposób sieci neuronowe doszły do jakiegoś rozwiązania mając sam stan końcowy. W sensie wiemy z grubsza działa mózg, nie mówię tu o empirii co za co odpowiada, a o modelach matematycznych używanych do sztucznej inteligencji. Neurony robią magię i są w stanie rozwiązywać problemy, których nie dałoby się rozwiązać w żaden inny sposób i to normalne, że nie wiemy jak one doszły do tego rozwiązania(w sensie śledząc od początku postęp można mieć jakieś wnioski, ale widząc sam efekt końcowy to niemożliwe) 7:07 Nie prawda, że komputer nie jest do tego zdolny. Po prostu on ma neurony nie w formie fizycznej jak człowiek, a w postaci elektronicznej abstrakcyjnie zapisane i nie dochodzi do sytuacji, by jakiś neuron "umarł", ale gdyby tak się stało przez pewien czas wyniki by się pogorszyły, aż w końcu powróciłby do pełni sprawności bez jednego nurona. Tak działa ewolucja.
Neuralink jest jedną z oryginalniejszych firm Muska. Założona została w 2016 roku i zajmuje się neurotechnologią, między innymi BMIs, czyli wszczepialnych interfejsów mózg-maszyna.
Można poznać własny mózg np. za pomocą narkotyków. Sam poznałem, że wspomnienia są zapisywane w roznych miejscach oraz zapisywane są bardziej jako emocje Mówię o 8:28
błędem jest to, że porównałeś mózg do komputera. mózg i komputer to dwie różne rzeczy i nie należy ich ze sobą porównywać. w ten sposób jedynie utrudniamy sobie poznawanie działania mózgu.
ja też tak miałam, myślę, że to przez muzykę w tle, która niespodziewanie narasta i przez niepewność, w którym miejscu zaraz pojawi się pan Tomasz. tak mi się wydaje ;)
Nie było o tym że mamy dwie półkule mózgowe lewa zbiera informacje i odpowiada za prawą stronę ciała a prawa za lewą każda półkula ma oddzielne czujiki - wzrok ,słuch, dotyk itd i co bardziej ważne inaczej je zapisuje. Lewa intelektualnie- liczenie, planowanie.przewidywanie prawa ogólnie- artystycznie, uczuciowo wznoiśle itp. Półkule bardzo się od siebie różnią jeśli chodzi o zapis odbieranych bodźców.
@@marcinsiarzewski3121 *wierz. Każdy jest sugestywny, ale nie spotkałem jeszcze kogoś, kto by miał problemy z wyżej wymienionymi czynnościami po ich usłyszeniu. Jak ci napiszę, żebyś poczuł, jak twój język leży wygodnie rozpostarty w jamie gębowej, to też się zasugerujesz i to sobie uzmysłowisz wyłączając chwilowo autopilota. Ale niech ci będzie.
Tak lekko sobie mówimy, że ewolucja to ewolucja tamto.Ale jeżeli uświadomimy sobie ,że ta ewoluja ,,opracowała,, nasz mózg ,opracowała jego działanie,dopracowała całe funkcjonowanie istot żywych ich wzajemne powiązania i zależnosci, to jakże genialnym bytem ,tworem, Bogiem ? musi być ta ewolucja, której zawdzięczamy nasze istnienie i rozwój.
czemu po kilku godzinach intensywnej pracy przy komputerze mam wrażenie, że mam zmiany w mózgu? dopiero spacer lub wysiłek fizyczny "naprawiawają" mój mózg i znów czuję się normalnie?
słyszałem gdzieś fajny cytat dotyczący pojęcia w stu procentach jak działa nasz mózg, że jeśli zrozumienie jak działa nasz mózg byłoby banalnie proste to tym samym my bylibyśmy zbyt głupi żeby to pojąć :D
Mózg generuje obrazy mentalne nie da się tego przełożyć na bity. Więc nie odpowiesz na to pytanie w ten sposób. Przy czym mózg nie jest też jednolitym organem.
9:20 całkowicie się nie zgadzam z poglądami że człowiek kiedyś był niedorozwinięty a teraz jest oświecony. Pogląd biblijny całkowicie zaprzecza temu. BÓG stworzył ludzi doskonałych wskutek grzechu się zdegenerował zaczął chorować starzeć się i umierać. Zapewniam że sytuacja ta się zmieni dzięki śmierci człowieka zwanego Jezus. Ma on za zadanie będąc Królem w Królestwie Bożym doprowadzić ludzkość do stanu doskonałości fizycznej,duchowej i moralnej.
„W dotyku przypomina trochę pasztet” - made my day.
Najważniejsza informacja z 10 minutowego materiału dla człowieków z większą ilością danych genetycznych. :)
Ciekawym tego uczucia, należy przybliżyć jaki pasztet ? Są przecież różne rodzaje 😊
I tak powinno się prowadzić np. Lekcję bądź programy naukowe.
Prosto wytłumaczone, ciekawie pokazane, zaskoczenie wzbudzające ciekawość co dalej i tak odcinek za odcinkiem leci, a za czym idzie możliwość nauczenia się czegoś nowego co wydawało się nudne do tej pory.
Jak najwięcej takich serii🔥
Ale te przejscia w fragmencie o zapamietywaniu byly swietne ❤️
noooo XD
Raczej _CREEPY_
Mnie drażniły 😑
Noooooo
Czy mózg może poznać samego siebie? Te słowa na pewno pozostaną mi gdzieś w pamięci jestem tego pewny
Mózg nie, pytanie czy świadomość.
Świetny materiał. Uwielbiam Pańską mądrość i spokój wypowiedzi. Dziękuje ze poświęca Pan tyle czasu na przygotowanie materiału a jeszcze bardziej, za dzielenie się swoją pracą na forum publicznym.
Panie Tomaszu, gratuluję występu w raporcie Dariusza Rosiaka! Bardzo przyjemnie się zaskoczyłem jak usłyszałem Pana głos w audycji, oby jak najczęściej. :)
@@MM_HTL Myślę, że Kazik ma inny pogląd na zostanie w Trójce niż Ty czy ci co zostali :)
Też słuchałem, było o Wenus, było ciekawie, niemniej żałuję codziennych "Pytań z kosmosu", to był taki fajny punkt każdego dnia. A w 'Raporcie" to będzie raz na dwa tygodnie... może częściej, *oby.* Ponoć powodem odejścia Tomka było to, że z "Trujki" odszedł Marcin Łukawski. Fakt, też lubiłem jego poranną audycję. Ale ostatnie "Pytania", z Michałem Kirmuciem też były bardzo fajnie prowadzone, ale tej audycji też już nie ma. Szkoda Trójki, zniszczyli ją.
9:50 "Im bardziej badamy mózg tym mniej o nim wiemy" to żaden paradoks według mnie. Po prostu im więcej w las tym więcej drzew. Tak działa nauka. Dla przykładu na początku XX wieku fizyka wydawała się być niemal kompletna pozostawało parę nieścisłości... A później przyszła: Teoria względności, fizyka kwantowa i okazało się że to co wiemy to tylko mało znaczący fragment wiedzy fizycznej i trzeba było budować LHC który przyniósł więcej pytań niż odpowiedzi. Pozdrawiam i zapraszam na mój kanał:)
Wspaniałe analogie i porównania. To naprawdę pomaga zrozumieć o czym mowa. Jak w jakimś podręczniku z biologii pojawia się coś takiego, to zazwyczaj jest to parę zdań na wstępie a tutaj tak dobrze jest to wkomponowane, że pomaga w zrozumieniu tematu i utrzymaniu uwagi przez cały filmik a nie tylko np. na początku i końcu
6-7 minuta, wybacz, ale ten soundtrack mnie totalnie pozbawił możliwości skupienia się na tym, co mówisz. Bardziej czekałem na rozwój akcji :D 😎
Jeden z lepszych odcinków. Dzięki :)
Ale montażysta od 8:26 też ładnie poleciał
Dziękuje bardzo za ten interesujący film. Takie produkcje zachęcają do nauki , aby dowiedzieć się jeszcze więcej . :)
Mam nadzieję, że będzie też film o mikroflorze jelitowej 🙏
+1
"Raczej kojarzymy..." przypomniał mi się film "W głowie się nie mieści" Także świetnie pokazana praca mózgu ;)
Mój hipokamp uznaje że warto zapamiętywać memy, dużo memów...
@Dziordan1 Smutne, że ktoś zapamiętuje to, co pomaga mu w relacjach z rówieśnikami, żeby mógł budować z nimi połączenia międzyludzkie, które są niezbędne dla naszego zdrowia psychicznego, jako zwierząt stadnych?
Warto też by było dodać, że mózg dziecięcy jest dużo większy w proporcjach względem całego ciała, niż u dorosłego człowieka. Stąd też duże ilości potrzebnej energii, czy też jego aktywności, która stare jest wysoka, w porównaniu u dojrzałych ludzi.
Każde dziecko jest naukowcem i odkrywcą, gdyż bada i odkrywa świat, gdzie u dorosłych te funkcje "zaspokajania ciekawości" otaczającego świata są znikome w porównaniu do tego, w wieku 0-9 lat. Później człowiek skupia się na zaspokajaniu potrzeb, stąd też wielu naukowców jest zdania, że dorośli się cofają w rozwoju.
Bardzo fajny materiał, troszkę krótki ale z mózgiem jak ze wszechświatem, im więcej wiemy, tym więcej pytań się rodzi.
Bardzo ciekawy odcinek
Dziękuję 😉👍
Świetny film! Pozdrawiam Panie Tomaszu, czekam na więcej!
Ps. Super zagrywka ze scenami z pamięcią!
Sokrates wiecznie aktualny.
Świetny odcinek :D
Uwielbiam słuchać Pana mini wykładów :D
Bardzo dobry mini wykład:) dziękujemy!
Mam parę interesujących (dla mnie) pytań które mnie dręczą a było by fajnie posłuchać wyjaśnienie o ile jest na wszystkie pytania :
1. Skąd wzięło się życie na Ziemi
2. Jak powstał człowiek rozumny (Historia Ewolucji Hominides)
3. Czym nasz umysł różni się od pozostałych zwierząt i dlaczego mamy taki wybitny umysł (oprócz Homo Spierdolinus)
4. Historia ewolucji naszego mozgu
5. Dlaczego ludzie ze sobą rywalizują?
6. Czy ludzkość może cofnąć się w rozwoju, tak aby zatracić zdolności naszego rozbudowanego współczesnego wyewoluowanego mózgu? Jeśli tak to czym może być to spowodowane? Brak ciekawości?
Cekawe to o dzieciecych mózgach😌
No "cekawe, cekawe".
@@Sylwesterzu normalnie jesteś bohaterem internetu, bo wyłapałeś literówkę.
W dziecięcych mózgach są neurony
@@Cde-un5qz A co jest w dorosłych mózgach?
Raczej to samo
3:34 "Mój mózg nie potrzebuje tyle tlenu, bo nie jest cały zapchany. Tylko częściowo go używam i dzięki temu żyję. Klawisze dają nam książki żebyśmy zmądrzeli, biorę i udaje że czytam, ale nie czytam, bo jeszcze mi się zapełni mózg i przy następnym zawale umrę."
Mózg ludzki nie jest zbadany i nie będzie do końca zbadany . Ludzki mózg jest wyjątkowy i nieraz jeszcze zaskoczy naukowców
, Jak zło nie jest traktowane jako błąd umysłu? POLICJO +
Fascynujący odcinek!
Mógłbym o mózgu słuchać godzinami.
Dobrze smakuje z jajecznicą i cebulką.
@@E.Wolfdale mnie tam po nim brzuch boli.
@@xeno-2137 a mnie głowa
Super się Ciebie słucha, fajnie zmontowane. Dzięki!
dużo wiedzy w krótkim czasie. takie filmiki lubię najbardziej.
Bardzo dobry materiał. Gratuluję!🙂
Bardzo fajny materiał. To Lubię.
Krótko, zwięźle i na temat. Super 👌
No super wykład i ciekawostki których nie wiedziałem Brawo!!!!
Jak zwykle oglądam do ostatniej sekundy... Krótko, ale treściwie!
3:35 wciąż były by osoby marnującę swój potencjał. Można stwierdzić takich kilku z próbówki. Wyłączyć geny odpowiedzialne za skracanie synaps.
Prawdziwe, interesujace, Nawet
Gud serce przezywanie
Przestanie bic, cialo
Nasze reaguje na
Zewnetrzne polecenia
I bodzce, gdyz mozg
Zaraz/natychmiast nie
Umiera...
Świetne! Więcej takich materiałów proszę!
czy nauka wyjaśniła dlaczego do pustej głowy trudniej jest cokolwiek włożyć niż do pełnej?
Dziękuję za ciekawy odcinek.
Super filmik!!! Bardzo polecam!!! (Obiecuję że to nie sarkazm uważam że super film serio)
Spokojnie ja też uważam że super film!😉
Świetny odcinek Panie Tomku!
W zasadzie tak jest ze wszystkim, że im więcej wiesz, tym jesteś bardziej świadomy większej ilości kombinacji, wariacji jakie występują.
Mam niedosyt po tym filmie, bo o samym mózgu można stworzyć cały kanał na yt, jednakże nie mam pretensji ze względu, że jest to kanał popularnonaukowy, a nie wykłady kilkugodzinne. To o czym nie wspomniałeś, to mit często powtarzany, że człowiek wykorzystuję tylko kilka % możliwości. Wydaje mi się, że z mózgiem jest jak z mięśniami, im więcej trenujesz, uczysz się, czytasz, rozwiązujesz problemy i zagadki, tym lepiej pracuje, niektórzy mają lepsze predyspozycje do pewnych dyscyplin, a inni do innych.
zgadza sie
prawdopodobnie jak poznamy w 100 % budowę mózgu to będzie bardziej opłacalne budowanie na jego podstawie komputerów dużo bardziej wydajnych niż są teraz, dodatkowo coś mi się wydaje że prawdopodobnie wtedy będziemy też wiedzieli jak stymulować mózg by zyskać cechy które chcemy mieć, albo odzyskać to co straciliśmy za młodu. chociaż to odległa przyszłość jest możliwa, Pozdrawiam.
A jakie jest napięcie wytwarzane przez mózg i przy jakim np. można byłoby sterować niektórymi obszarami, lub na nie wpływać, a przy jakim napięciu dochodzi do uszkodzeń? Jeszcze tyle niedopowiedzeń, że odcin powinien mieć jeszcze ze trzy razy więcej :p
Szacunek za "trojke". Pozdrawiam.
Przepraszam ale byłem lekko zażenowany słuchając tego nagrania. Czy naukowcy są tak ślepi, że wciąż nie widzą, że mózg to tylko przekaźnik? Są to tylko impulsy, które komunikują umysł z ciałem. Umysł jest poza ciałem fizycznym i ma inne funkcje. Porównując do komputera, mózg to hardware a umysł to software. Inny przyklad: dziecko pyta tatę: jak to się dzieje, że samochód raz jedzie szybciej, raz wolniej no i skręca raz w lewo raz w prawo. Tata tłumaczy obserwując samochód: za szybkość odpowiedzialne są koła. Jak kręcą się szybciej to samochód jedzie szybciej. A za skręty odpowiada kierownica. Nie wiemy jeszcze skąd ona wie gdzie skręcić, ale obserwujemy, że zawsze rusza się jak samochód skręca. Takie właśnie żenujące wnioski wysuwają naukowcy na bazie obserwacji naszego mózgu, ciała i w ogóle materii. To nawet nie jest przedszkole prawdziwej wiedzy. To żłobek.
Mój hipokamp: odrzuć odrzuć odrzuć odrzuć...
Ciekawy materiał! :)
W sumie... Niewazne jest, ktory film bym obejrzal i tak czuje, ze wiecej zrozumialem... niz po 4 latach w technikum xD Czy to z ,,Miedzy nami jest Chemia" czy to o ciele... Zawsze moj... mozg lepiej przyswaja info od Pana Tomka ;p
Pytanie ile ci z tych informacji w głowie zostanie. Filmy są ogólnie słabe w utrwalaniu informacji, dużo lepiej dają sobie radę książki. A najgorsze jest to, że nieużywane informacje są zapominane, więc nawet jeśli się czegoś dowiedziałeś, a nie masz okazji żeby tę wiedzę wykorzystywać, to ona najpewniej, w znacznej mierze, przepadnie bez śladu.
Nie wiemy, jak działa nie dlatego, że jeszcze do tego nie doszliśmy, a dlatego, bo nie da się sprawdzić w jaki sposób sieci neuronowe doszły do jakiegoś rozwiązania mając sam stan końcowy. W sensie wiemy z grubsza działa mózg, nie mówię tu o empirii co za co odpowiada, a o modelach matematycznych używanych do sztucznej inteligencji. Neurony robią magię i są w stanie rozwiązywać problemy, których nie dałoby się rozwiązać w żaden inny sposób i to normalne, że nie wiemy jak one doszły do tego rozwiązania(w sensie śledząc od początku postęp można mieć jakieś wnioski, ale widząc sam efekt końcowy to niemożliwe)
7:07 Nie prawda, że komputer nie jest do tego zdolny. Po prostu on ma neurony nie w formie fizycznej jak człowiek, a w postaci elektronicznej abstrakcyjnie zapisane i nie dochodzi do sytuacji, by jakiś neuron "umarł", ale gdyby tak się stało przez pewien czas wyniki by się pogorszyły, aż w końcu powróciłby do pełni sprawności bez jednego nurona. Tak działa ewolucja.
Zdecydowanie za mało, przydałaby się możliwość podpięcia do niego jakiegoś dysku zewnętrznego.
nieśmieszne
Niedługo będzie możliwe
Ej kropolity twoje komentarze spadły z jakości
Racja
Koprolity gó💩niak
👍.za info dziekujemy
Bardzo ciekawa seria, czekam na więcej! 🙂
Bardzo dobry i ciekawy materiał! Pozdrawiam :)
Neuralink jest jedną z oryginalniejszych firm Muska. Założona została w 2016 roku i zajmuje się neurotechnologią, między innymi BMIs, czyli wszczepialnych interfejsów mózg-maszyna.
Ciekawy odcinek 😊 ale miejscami mogłoby być lepiej wskazane o których miejscach anatomicznych jest mowa 😊😊
Tak! Zdecydowanie zabrakło podświetlenia omawianych rejonów paszt… mózgu! :)
2,4 petabajty - dziękuję pozdrawiam
wiedziałem zanim obejrzałem
dobra biorę sie za oglądanie
świetny film!
Żeby powstała myśl siatka neuronów musi się aktywować w określonej kombinacji. Jak mózg przeskakuje z jednej kombinacji na inną?
Można poznać własny mózg np. za pomocą narkotyków. Sam poznałem, że wspomnienia są zapisywane w roznych miejscach oraz zapisywane są bardziej jako emocje
Mówię o 8:28
8:30 sztos fragment :D !
Kom dla zasięgu jak zawsze dziekujemy
O ludzkim ciele móglbym sluchać cały czas. Strasznie to ciekawe
Świetna seria! *
Bardzo dobry odcinek!
@
Nauka. To Lubię
Panie Tomaszu. proszę teraz o sawantach.
Co do wielomiejscowego przechowywania informacji - odpowiada to raczej technice SATA-RAID w komputerze.
błędem jest to, że porównałeś mózg do komputera. mózg i komputer to dwie różne rzeczy i nie należy ich ze sobą porównywać. w ten sposób jedynie utrudniamy sobie poznawanie działania mózgu.
Świetny materiał ♥️
pozdrawiam sp rzeszotary 😎
8:28 - 9:12
Nie powiem, ale ten fragment wywołuje we mnie dziwny niepokój
Też to czułam. ||-//
Ten gościu ogólnie jest dziwny... Jest w nim jakies "drugie dno"..
ja też tak miałam, myślę, że to przez muzykę w tle, która niespodziewanie narasta i przez niepewność, w którym miejscu zaraz pojawi się pan Tomasz. tak mi się wydaje ;)
Jak w mózgu nie ma bólu to znaczy, że myślenie nie boli :D
Nie było o tym że mamy dwie półkule mózgowe lewa zbiera informacje i odpowiada za prawą stronę ciała a prawa za lewą każda półkula ma oddzielne czujiki - wzrok ,słuch, dotyk itd i co bardziej ważne inaczej je zapisuje. Lewa intelektualnie- liczenie, planowanie.przewidywanie prawa ogólnie- artystycznie, uczuciowo wznoiśle itp. Półkule bardzo się od siebie różnią jeśli chodzi o zapis odbieranych bodźców.
Dzisiejszy komputer to nie tylko pamięć RAM, To również sieć, "chmury" (clouds), sieci neuronowe (AI). Już czasami bywają mądrzejsze od nas...
Mózg nigdy nie pozna sam siebie.... zasada nieoznaczoności Heisenberga
Najważniejsze to aby nie zapomnieć o oddychaniu , mruganiu powiekami i połykaniu śliny
To jest jakiś młodzieżowy żarcik? Bo to wszystko robi nasz autopilot.
@@luk11c4 Widocznie nie należysz do auto sugestywnego społeczeństwa , a wież mi są tacy ludzie co po takich słowach mają pewne problemy z autopilotem
@@marcinsiarzewski3121 *wierz. Każdy jest sugestywny, ale nie spotkałem jeszcze kogoś, kto by miał problemy z wyżej wymienionymi czynnościami po ich usłyszeniu. Jak ci napiszę, żebyś poczuł, jak twój język leży wygodnie rozpostarty w jamie gębowej, to też się zasugerujesz i to sobie uzmysłowisz wyłączając chwilowo autopilota. Ale niech ci będzie.
Bardzo ciekawy odcinek
Dobry materiał
Skoro mozg spala 60% naszej energii to aby schudnąć wystarczy pomyśleć 🤔
Wystarczy pomyśleć żeby schuść 😉
Świetny film :) Jeśli mogłabym zaproponować temat odcinka to zastanawia mnie jak nauka podchodzi do istnienia energii chi. Pozdrawiam 🙂
Najpierw trzeba zdefiniować czym jest energia chi. Potrafisz to?
Super materiał ;)
Pozdrawiam z biologii 7f :)
naprawdę fajny filmik polecam
Ale super 😁
To zależy 😉
Klasyka im więcej się poznaje tym bardziej się widzi ile jeszcze do nauki:Wiem że nic nie wiem :D
Tak lekko sobie mówimy, że ewolucja to ewolucja tamto.Ale jeżeli uświadomimy sobie ,że ta ewoluja ,,opracowała,, nasz mózg ,opracowała jego działanie,dopracowała całe funkcjonowanie istot żywych ich wzajemne powiązania i zależnosci, to jakże genialnym bytem ,tworem, Bogiem ? musi być ta ewolucja, której zawdzięczamy nasze istnienie i rozwój.
czemu po kilku godzinach intensywnej pracy przy komputerze mam wrażenie, że mam zmiany w mózgu? dopiero spacer lub wysiłek fizyczny "naprawiawają" mój mózg i znów czuję się normalnie?
słyszałem gdzieś fajny cytat dotyczący pojęcia w stu procentach jak działa nasz mózg, że jeśli zrozumienie jak działa nasz mózg byłoby banalnie proste to tym samym my bylibyśmy zbyt głupi żeby to pojąć :D
Można prosić odcinek o układzie limfatycznym 😃👍
Super materiał, pozdrowienia z pubu Hospoda! :)
A gdzie to?
@@BobCat1981 nie wiem
O ja Cię. Dlaczego nie dałaś znać?
4:02 tutaj bardziej o aksony chodzi
Mózg generuje obrazy mentalne nie da się tego przełożyć na bity. Więc nie odpowiesz na to pytanie w ten sposób. Przy czym mózg nie jest też jednolitym organem.
Witam. Czy mógłby Pan przybliżyć czym jest komora Vergi? Posiadam taką komorę w mózgu, w Internecie niewiele jest publikacji na ten temat. Pozdrawiam.
9:20 całkowicie się nie zgadzam z poglądami że człowiek kiedyś był niedorozwinięty a teraz jest oświecony. Pogląd biblijny całkowicie zaprzecza temu. BÓG stworzył ludzi doskonałych wskutek grzechu się zdegenerował zaczął chorować starzeć się i umierać. Zapewniam że sytuacja ta się zmieni dzięki śmierci człowieka zwanego Jezus. Ma on za zadanie będąc Królem w Królestwie Bożym doprowadzić ludzkość do stanu doskonałości fizycznej,duchowej i moralnej.
Czy wiadomo coś na temat różnicy w budowie mózgu jeśli chodzi o rasy ludzkie ?
Dysku jeszcze nie podłącze do mózgu - ale Elon Musk coś robi w tym kierunku
Jak na razie kombinują z technologią smartpig
Tez czekam, pamoec sobie misze rozbudowac :D
Poprawił bym tytuł na "ile informacji może pomieścić mózg", ponieważ mam wrażenie, że niektóre mózgi mieszczą mniej niż dyskietka 3.5". Pozdrawiam.
Cześć!
Czy mógłbyś przyjrzeć się bionicznemu oku z australijskiego uniwersytetu narodowego?
Ile dzieli nas od dostępności takich urządzeń dla każdego?