@@kamilkot2450 na poziomie kwantowym jest to prawdopodobne ..he he he 😁🤣 Nieoznaczoność Heisenberga, możliwości jest nadal wiele my obserwujemy jedną z nich ...i weź zaprzecz ...he he he 😁🤣
Kłopot w tym, że wiedza jest niezmienna, ale już sposób jej przekazywania może być warunkiem tego, że coś stanie w cieniu twoich zainteresowań, lub spali się w słońcu Twojej do tego niechęci. "Moje"
super. Szacun ze dales Andrzejowi swobodnie sie wypowiadac bo w niektorych wywiadach za czesto przerywa się jego "myśl" i wiele rzeczy jest pomijanych. Pozdro
@@TheGalacticIndian myślenie o tym jako o rewolucji, chyba nie jest najszczęśliwsze. To będzie bardziej w skutkach jak biblijny armagedon, z braku lepszej analogii.
Takich ludzi należy podziwiać, niesamowita wiedza, opanowanie i przede wszystkim rozkłada wypowiedź tak, że chce się słuchać i wiedzieć więcej. Bezapelacyjnie wybitna postać do której mam niebywały szacunek. Dziękuję🤟🏾
Zdecydowanie najlepszy podcast z Andrzejem Draganem w sieci. W wielu innych brakuje podstawowego banalnego pytania "dlaczego" albo co gorsza zwykłego nie przerywania wypowiedzi w momencie kiedy wątek nie został jeszcze wyczerpany. Co do wielu innych zrobionych fantastycznie ten i tak jakoś nieuchwytnie plusuje!
Jakie to budujące dla mnie, że nawet fizycy im więcej wiedzą, tym nie wiedzą wszystkiego i muszą być elastyczni, otwarci na nowe. Nie jestem fizykiem, ale obserwatorem życia i tych wszystkich energii dookoła. I czasem zazdroszczę tym, co mają temat zamknięty bo juz wszystko wiedzą (co zostało im podane na tacy). Mi ciągle brakuje gruntu pod nogami.
Następnym razem przeczytaj co piszesz przed publikacja, bo jak trochę się nagimnastykuje to garstkę sensu da się wyciągnąć ale napisałaś to tak nie poprawnie że aż bolą mnie oczy jak się chce przeczytać od tak. Pozdrawiam. Powodzenia.
Andrzeja Dragana słuchałem wielokrotnie więc wiedziałem, że mogę spodziewać się wysokiego poziomu merytoryki, ale chciałem też pochwalić prowadzącego za dobre pytania i wysokie przygotowanie do tematu
@lukstar No jakbyś słuchał to byś wiedział- płaskoziemcy mają w tym rację że niektórzy uważają że przyciąganie ziemskie wynika z tego że ten ziemski talerz leci w górę co rzeczywiście (gdyby tak bylo) jest nieodróżnialne od grawitacji która wynika z istnienia materii.
@@astat1 bo głupota to niechęć zdobywania wiedzy. A zauważenie braku wiedzy jest pierwszym krokiem do jej uzupełnienia. A przynajmniej jedna z definicji/ jeden z rodzajów głupoty przejawia się fałszywym przekonaniem o własnej wiedzy i niechęcią do jej poszerzania.
Pokora, z jaką Profesor Dragan podchodzi do swojej wiedzy, w moim przekonaniu jest miarą wielkości człowieka. Są bowiem tacy, którzy mówią, że są jednymi z najinteligentniejszych ludzi na świecie a jednocześnie są nieskończenie mali. Jestem pod wrażeniem, dziękuję za program i serdecznie pozdrawiam.
Straszliwie podziwiam ludzi którzy tak rozumieją fizykę... a jak ktoś jeszcze potrafi o tym mówić z pasją, radością i fascynacją... wielki szacunek Panie profesorze. "Już nic prostszego nie ma"... taki głupi się poczułem... szok. Dla mnie zawsze fizyka i chemia były czymś totalnie kosmicznie trudnym.
Rano do pracy, a ja slucham o teroii kwantowej... Ale Andrzeja sie dobrze slucha w kazdym podcascie. Poza tym Przemek super prowadzi te wywiady. Do sluchania w tle mega.
Polak nigdy nie dostanie Nobla To udowodnil Barack Obama 2009 - Pokojowa Nagroda Nobla 2012 POLISH DEATH CAMPS Ten swiat jest organizacja przestepcza i nieduszcza aby okreslone kregi otrzymaly to na co zasluguja Polscy politycy NIE - politycy w Polsce gleboko dbaja o nasza wine W czymkolwiek NASISCI - nie nasi poslowie EPISZKOPAT - nigdy nie zabrali glosu n/t odszkodawn od szwabow W celu ubogacenia zycia wyznawcow zajmuja sie ich ubozeniem PAD- alec ? Dobrze Usytuowana Destrukcyjna Agentura DUDASZWILI
Prędkość światła to tylko ułamek dostępnej prędkości 🤔. Prędkość jak i inne wartości biją do nieskończoności, tylko jesteśmy jeszcze na tyle niedouczeni i niedoskonali że lapiemy ją jako górną granicę ponieważ nie znamy niczego co porusza się szybciej. . Szacun dla Andrzeja za pasję, wiedzę i walkę ( nierówną bo ludzki umysł jest ograniczony) o więcej 😜👍.
Gdy podczas nauki fizyki zderzyłem się z tą ścianą rozumienia, gdzie trzeba było dalej przeć, odpuściłem, bo uznałem, że to po prostu przerosło moje rozumienie. Szkoda, że wtedy mi nikt nie uświadomił, że to część procesu nauki fizyki.
Trzeba było się zająć fizyką teoretyczną. Jak wykazało kilku docipnisiów, kilka razy, źe wystarczy jedynie znać terminologię. Napisali przypadkowe prace używając tego slangu i wielu „fizyków” teoretycznych cmokałem z zachwytem, dopóki autorzy nie ujawnili, że to żart.
Bardzo dobry podcast, ale ten tekst z intro przejdzie do historii: Kim jesteś, co robisz? "Pracuję fizycznie - jestem profesorem fizyki na uniwersytecie". I to z pełną powagą :)
@@jjtygrys3570 fejm to dla polskiego naukowca kasa pokroju prof. Dragana potencjalnie kasa na działalność naukową. na kogo ma liczyć ? na budżet ? ile ogarnie tyle będzie miał. nie czeka na kasę z budżetówki jak większość jego ekosystemu, który grzeje ciepłe posadki, odgrzewa stare kotlety na wykładach i bardzo słabo się przyczynia do rozwoju polskiej nauki. ech to staropolskie myślenie "nie chwal się, nie wychylaj się".
Budujący jest dla mnie ten wywiad, za który bardzo dziękuję. Jak widzę "Pana" Andrzeja i jego ADHD to jest dla mnie przykładem że trzeba podążać za swoim zainteresowaniem. Nasz hiperfokus sprawia że pochłaniamy się na 1000% danej sprawie. I nie ma dla nas ograniczeń. Trzeba jedynie znaleźć swoją pasję i za nią podążać. ADHD argumentuje brakiem pamięci, pasją, pociągiem do dopaminy, zamiłowanie do alkoholu i ogarnięcie wszystkiego w kompletnym chaosie.
Wspaniały wykładowca. Spotkałam na swojej drodze zaledwie kilku nauczycieli, którzy czegokolwiek uczyli, a nie tylko przekazywali spisane w ksiazkach teorie. Wszyscy oni mają 2 wspólne cechy: pasja - prawdziwe zainteresowanie tym co robią i zainteresowanie uczeniem + umiejętność wyciągnięcia esencji i przekazania uczniom sensu rzeczy, nie teoretycznego jej opisu, tylko sensu. Uczyłam sie 17 lat, tak jak większość ludzi - z kilkuset osób, które coś mi kiedykolwiek wykladaly zapamiętałam 3- Pana od wf w V klasie SP, panią od chóru w szkole muzycznej i wykładowcę metodyki na studiach. Jak widać - dziedzina wiedzy nie ma żadnego znaczenia, liczy się pasja, charyzma i przekazanie sensu rzeczy.
@@andrzej9618 Co nie zmienia faktu że będąc dobrym naukowcem można być złym dydaktykiem i całkowicie nie potrafić kogoś wprowadzić na dobre tory i zachęcić do nauki. Czasami jest wręcz odwrotnie i nauczyciel czy wykładowca potrafi całkiem zdemotywować do zgłębiania tematu. Wiadomo że wszystko zależy od nas i jeśli się chce i poświęci na naukę czas to można się samemu dużo nauczyć ale dobra osoba prowadząca wiele może zmienić :]
To co powiedział "Jak nie chcesz się czegoś nauczyć to nikt Ci nie pomoże, a jeżeli chcesz to nikt Cie nie powstrzyma." raczej nie potwierdza twej tezy.
Dzięki Panu profesorowi odkryłem Twój podcast. Nie wiem, czy to dla Ciebie komplement, czy nie, ale cieszę się, że wreszcie odnalazłem polski odpowiednik podcastu Joe Rogana.
"Nie chodzi o to, żeby coś zapamiętać, tylko żeby zrozumieć"? "Jak nie chcesz się czegoś nauczyć to nikt Ci nie pomoże, a jeżeli chcesz to nikt Cie nie powstrzyma"? Super. Niepokoi mnie na ile mnie Prof Dragan oszukał ze coś zrozumiałem ;-) ale zakupiłem Audiobooka :-)
Prof Dragan - wspaniały gawędziarz, facet w bajsbolówce - nowy pomysł na prowadzenie rozmów o wielkich i trudnych tematach. Nawiasem : albo naturszczyk albo sprytne przykrycie dla doktoranta Profesora. Mamy obowiązek rozwijać się - a takie audycje są ztkim planem po drodze. Dziekuję - szacun :-)
Od wielu lat mam takie palące marzenie, że zajmę się fizyką teoretyczną, chciałbym być tam gdzie teraz są choćby studenci prof. Dragana. niestety 40-stka na karku i obowiązki rodzinne...nic z tego już nie wyjdzie, nawet dlatego, ze to po prostu nie ma sensu. Może w najśmielszym scenariuszu, być może za kilka lat zarobię duże pieniądze i przejdę na emeryturę, wtedy zajmę się robieniem tego, czego nigdy nie zrobiłem z braku czasu i sposobności....być mozę będa to studia eksternistyczne albo przynajmniej jako wolny słuchacz na fizyce teoretycznej... Póki co, ogromny szacun, super wywiad Przemo zrobiłeś. Pozdrówka dla obu panów.
Fizyki i matmy na poziomie akadmickim moim zdaniem na spokojnie możesz się uczyć samemu z podręczników i internetu. Trzeba mieć trochę samozaparcia i sensowny plan, ale na studiach też nikt ci magicznie zrozumienia i wiedzy nie wleje do głowy. Ja z autopsji powiem, że przez półtora roku szykowałem sie na studia magisterskie z matematyki teorytycznej i mam wrażenie, że dużo większe zrozumienie zyskałem ucząc sie samemu niz na uczelni (a ostatecznie na studiach też uczysz się w większości sam). Zacznij od podstaw takich jak analiza matematyczna, algebra liniowa i mechanika klasyczna, potem sukcesywnie do przodu, az w koncu któregoś dnia otworzysz sobie podrecznik do teorii względności czy mechaniki kwantowej i stwierdzisz, że całkie kumasz co tam jest napisane i że ma to sens heh
@@maciekd2451 rzeczywistość jest całkiem inna, nauka weszła w ślepy zaułek, jak możesz budować rzeczywistość rozbijając ją na cząstki, to tak jakbyś dał dziecku klocki i zlecił mu budowę domu, gdzie wcześniej byś je mu rozbił na cząstki, najpierw by dziecko musiało je posklejać do kupy i jak zwykle jakaś cząstka zaginie, będą braki w klocku, a o domu już nie wspomnę, nauka czyni to samo, rozbija przestrzeń na cząstki (atom) rozpraszając energię, (elektron) potem poprzez obliczenia gubi pewne cząstki (rachunek prawdopodobieństwa) i nie może uzyskać tego czego planuje, zakłada, dlatego teoria mija się z celem praktycznym, fakt powstaje w teorii czyli w myśli, jeżeli myśl jest twoja fakt będzie w 100% zgodny z twoją myślą, jeżeli pobierasz dane ze świata naukowego, twój projekt będzie mizerny, więc zastanów się czy to co robisz ma sens. pozdrawiam...
Bardzo ciekawa rozmowa, młody naukowiec z dużymi już dokonaniami i otwartą głową. Jak powiedział Andrzej Majewski: "Naukowiec ma prawo się mylić, ale nie ma prawa bać się pomyłki". Jak najwięcej takich podcastów na youtube!
Wyczekiwałem tego wywiadu jak tylko pojawił mi się na migawkach. Mega podejście Pana Andrzeja do aktualnego stanu wiedzy. Coś pięknego, pełna pokora względem otaczającego nas oceanu pytań. Sama wewnętrzna arogancja ludzi nie ogranicza się oczywiście tylko do fizyków, takich ludzi można spotkać na absolutnie wszystkich płaszczyznach społecznych. Brakło mi jedynie trochę mocniejszego przycisnięcia tematu AI, oraz teorii symulacji, która ma co raz więcej zwolenników.
Bardzo ciekawe spostrzeżenie odnośnie relacji pamięć-rozumienie. Kiedyś zamiast kuć wzory na odwzorowania kartograficzne, nauczyłem się je wyprowadzać.
Wyprowadzać zdecydowanie warto umieć i zwiększa to świadomość, ale to też nie znaczy od razu, że coś rozumiesz ;) Einstein sam nie do końca rozumiał wzorów, które wyprowadził. Np. twierdził, że czarne dziury nie mogą istnieć.
Brawa dla obu panów, za ciekawe pytania i niezwykłe odpowiedzi. Słuchałem z zapartym tchem czyniąc notatki. Wielkie dzięki, pozdrawiam pastor Daniel Kowaliński
Idealny przykład synergii prowadzącego i gościa - ujmująca pokora Fachowca i nadążające pytania Gospodarza - sama przyjemność oglądania/słuchania chociaż mózg się gotuje :)
@apteka Prowadzący zadał kilka trafnych pytań (co najmniej) w rozmowie z osobą "kalibru" Pana Dragana nie da się zadawać tylko i wyłącznie precyzyjnych pytań.
Dziękuję za pracę, która wkładacie w przekaz. Profesora Dragana obserwuje od pierwszych wykładów na YT i serdecznie pozdrawiam:) a tak od siebie tylko chciałbym dodac i nie na temat - świat fizyczny jest iluzją w której materia przybiera kształty, a jej odbiór zależy od poziomu rozwoju narzędzi, którymi jest obserwowana. Mózg to tylko ograniczenie, klatka dla świadomości, która odpowiedzi zna po drugiej stronie.
Dziękuję Panie Andrzeju za cierpliwość w przekazywaniu tej trudnej materii i energii..słucham każdego Pana wykładu i zaczynam coś z tego rysować w mojej głowie..no i szacunek za piękne zdjęcia..
To tak jak poeci wciąż szukamy , odkrywany , analizujemu i piszemy o tym co nas boli,czego nie chcemy,czego tak naprawdę pragniemy i do czego dążymy i ku czemu zmierzamy odbieramy swiat uczuciami takimi jak miłość, nienawiść,nadzieja,troska, współczucie, wyrozumiałość,wybaczenie, przyjaźń.........,....., . ............!!!!
Jakieś 35 lat temu będąc małym dzieckiem zauważyłem eksperymentalnie że gorąca woda zamarza szybciej niż zimna. Przez to odkrycie i obnoszenie się z tym tematem wśród kolegów i rodziców zostałem wyśmiany,i to był koniec mojej ciekawości na temat fizyki,nigdy jej później nie lubiłem. Natomiast kilka lat temu o tym sobie przypomniałem i chciałem coś w Internecie o tym zjawisku poczytać,i się dowiedziałem że całkiem niedawno za takie odkrycie jakiś Hindus otrzymał nagrodę Nobla.
@@astra-q-39 wiesz,z kim wtedy nie rozmawiałem o tym eksperymencie to każdy pukał się w głowę i mówił aleś ty durny, gorąca woda zamarza szybciej niż zimna,hahahaha. I w sumie odechciało mi się z ludźmi rozmawiać i eksperymentować.
Bardzo kojarzy mi się mój wiersz, kiedy jest mowa o fizyce kwantowej. człowiek jest z miłości z rys i skaz szkic każdy z nas nim atomy a wokół nicość jesteśmy z przestrzeni w której krążą elektrony czujesz to kiedy masz drugą osobę z którą chcesz się mieszać mieszkać tulić wkładać palce we włosy roztrącać atomy zachodzić w reakcję dopasować żeby nie gotować dwóch obiadów jesteśmy z przestrzeni między atomami powiązani tak mocnymi luźnymi wiązaniami
Bardzo lubię słuchać Andrzeja Dragana. Sposób postrzegania rzeczywistości jest godny pozazdroszczenia. Mówi sporo i ciekawie (trochę tak by pobudzić myślenie Słuchacza, sprytnie, bo skraca czas wyjaśnienia). Życzę wielu ciekawych odkryć.
Doskonale się z Tobą zgadzam, to powiedziałeś w 9. minucie, tak samo to widzę. Nie pamiętam zbyt wiele, ale jeśli coś rozumiem, to zawsze to odtworzę. Też skończyłem fizykę. Nie pracuję jako fizyk, ale sposób myślenia się nie zmienia. Pracuję w informatyce. Zajmuję się podstawami komunikacją człowieka z komputerem. Sądzę, źe robimy to najlepiej na świecie. tak wykazuja rozwijające się kontakty z USA, Koreą Południową, czy elastycznymi intelektualnie krajami Europy. Szacunek Tobie.
A co profesor sądzi o teorii Juliana Barboura o nieistnieniu czasu? Że czas to tylko sposób ludzkiej świadomości na porządkowanie rzeczywistości, która istnieje we wszystkich możliwych stanach równocześnie?
1:33:50 - Ja superpozycję rozumiem tak. Przedmiot w postaci mgły obejmująca cały wszechświat. W momencie obserwacji/pomiaru, spręża się do danego miejsca/punktu w którym jest on obserwowany przy czym ta mgła tego obiektu w dalszym ciągu obejmuje cały wszechświat ale w mniejszym nasyceniu. Przenikamy siebie na wzajem nie będąc tego świadomym. Postaw czarną kropkę w formacie Bitmapy(BMP) w Paint-cie. Następnie przeskaluj /powiększ ją na cały ekran (to jest ta chmurka obejmująca cały wszechświat) a później zminimalizuj (to jest ten przedmiot usytuowany w konkretnym miejscu we wszechświecie).
Co do zdolności "mózgowych" zmieniających się z wiekiem - to jest kwestia tego, że człowiek w ramach upływu lat i zdobywania wiedzy po prostu kostnieje w swoich poglądach, trochę też dlatego, że boi się "zmiany" (paradigm shift), która mogłaby potencjalnie zniszczyć cały jego dorobek. Ale to grozi tym, co poświęcają całą energię i czas na wąską dziedzinę, natomiast panu profesorowi to nie będzie raczej dolegało ;-)
przewspaniały wykład!:) bardzo bardzo dziękuję! świetnie zadawane pytania i obszerne odpowiedzi, które zaspokajają naszą ciekawość. w wielu wywiadach jest to ich słaba strona, że prelegent nie zdąża udzielić wyczerpującej odpowiedzi, bo prowadzący nie wiedzieć czemu śpieszy sie zadac kolejne pytanie... - tu na szczęście jest inaczej:) Pan Profesor może się wygadać do samego dna kubka:) chciałabym jednak trochę obronić wkuwanie:))) - oczywiście z pewnym rozsądkiem, ale wkuwanie informacji i powtarzanie tego co wkujemy gimnastykuje nasz mózg, zwiększa jego pojemność i utrwala szlaki neuronowe. uważam, że np. mozliwość wyprowadzania skomplikowanych wzorów zamiast uczenia sie ich na pamięć, to cos najlepszego co może być w nauce, ale jednak bez wcześniejszego wkucia tabliczki mnożenia byłoby to raczej ciężkie;))) to oczywiście symboliczny przykład - po prostu uważam, że nie da sie uzyskać wysokiej sprawności logicznego myślenia bez pewnych pamięciowych podstaw, bez nauczenia mózgu zwykłej mozolnej pracy czyli zapamietywania licznych informacji - tak jak bez dobrej rozgrzewki mięśni nie da sie dobrze rozegrać meczu sportowego, dysponując nawet najlepszą techniką. dlatego do pewnego momentu nauki wkuwanie jest bardzo pożyteczne,. myslę, że wielu nauczycieli moze pozazdrościc Panu Profesorowi, że ma do czynienia juz z tak wykształconą młodzieżą, że etap gromadzenia i prostej obróbki informacji mogą pominąć, a skupiaja się na ich wyższej analizie. ale faktem jest, że w dzisiejszej edukacji za duży nacisk kładziony jest na natłok niepotrzebnych informacji, a za mały na zrozumienie związków między nimi, zwłaszcza typu przyczyna-skutek. dlaczego system tak właśnie nam to urządził... -nie będę wchodzić w niepolityczne kwestie;) ...ale dlatego cieszę się, że można posłuchac w sieci tak fantastycznego, wolnego myśliciela i jak dla mnie geniusza oraz świetnego pedagoga. mój podziw jest tym wiekszy, że fizykę uważam za najtrudniejszą z nauk i jest to jedyna dziedzina wiedzy, której wielu zawiłości mój umysł nie ogarnia... wg mnie fizycy to ludzie o nieograniczonej wyobraźni i wchodzący na jej poziomy niedostępne innym ludziom. bardzo więc pocieszyło mnie stwierdzenie Pana Profesora, że on tez wielu rzeczy wciąz nie rozumie...😅😅😅 wspaniały naukowiec i skromny Człowiek:)
Świetny odcinek. Fajne przemyslenia na temat Fizyki. Niektóre mam, miałem podobne zwłaszcza proces rozumienia zaakcentowany jako najważniejszy a nie durne wkuwanie na pamięć i reset mózgu po egzaminie lub jakimś czasie i nara wiedzo, bye, bye.
Podobał mi się ten wywiad. To, że Dragan zawsze mówi ciekawie jest oczywistością, ale bardzo dobrze odebrałem wyczucie tematu i osoby przez prowadzącego ten wywiad.
Rzadko piszę komentarze na yt, ale wywiad kapitalny. Zarówno Pan Profesor Dragan, jak i Pan Redaktor. Do psora napisałem dawno temu, gdy zaczynałem przygodę z grafiką komputerową i retuszem, jako do gwiazdy obróbki zdjęć w swoim autorskim stylu. Gość o dziwo odpisał i byłem w szoku. A po jakichś 10 latach gość zostaje doktorem fizyki na Oxfordzie, sławą fizyki kwantowej, młodym profesorem zwyczajnym i szok jest jeszcze większy. Serdecznie życzę dalszych sukcesów, ale też w tej dziedzinie artystycznej, żeby Pan Profesor znalazł odmóżdżenie od metodycznego, szablonowego myślenia. A co do Pana Górczyka, to wywiad rewelacja, świetnie się tego słucha, widać, że prowadzący jest zainteresowany gościem i lubi drążyć nietuzinkowe tematy. Czasem może wrażenie, że dziennikarz użył przygotowanych wcześniej pytań jako pewnika, co nie do końca się sprawdziło, ale całość super. Grunt, że po tym pierwszym odcinku wiem doskonale co robi gość, a nie gospodarz, jak ma to miejsce u niektórych "dziennikarzy", którzy dominują zaproszonych gości. Pozdrawiam i trzymam kciuki dla Panów obu!
Dokładnie wieczny sceptycyzm to podejście naukowe. Przewidywanie jest najtrudniejsze. A w obecnym świecie przewidywanie katastrofy klimatycznej uważa się za fakt a jak ktoś to próbuje podważyć jest uznawany za antynaukowego. A antynaukowe jest właśnie zakazywanie podważania.
"Jak nie chcesz się czegoś nauczyć to nikt Ci nie pomoże, a jeżeli chcesz to nikt Cie nie powstrzyma." Idealne podsumowanie.
Mógł ktoś przyjść tak mówić mi parę lat temu, to zamiast Dragana bym tam siedział 😆
@@kamilkot2450 na poziomie kwantowym jest to prawdopodobne ..he he he 😁🤣
Nieoznaczoność Heisenberga, możliwości jest nadal wiele my obserwujemy jedną z nich ...i weź zaprzecz ...he he he 😁🤣
Kłopot w tym, że wiedza jest niezmienna, ale już sposób jej przekazywania może być warunkiem tego, że coś stanie w cieniu twoich zainteresowań, lub spali się w słońcu Twojej do tego niechęci. "Moje"
Jeśli chcesz szukasz sposobow, jeśli nie chcesz, szukasz powodów.
Jak chcesz sie czegos nauczyc ale jestes dzieckiem to Andrzej Cie oklamie i wyrosniesz na plaskoziemce prawdopodobnie.
Szacunek za to że profesor informuje o udziale swoich studentów. Pozdrawiam
super. Szacun ze dales Andrzejowi swobodnie sie wypowiadac bo w niektorych wywiadach za czesto przerywa się jego "myśl" i wiele rzeczy jest pomijanych. Pozdro
Szokująco ciekawa rozmowa! Czuć, że kolejna rewolucja jest tuż za rogiem🤗
Haha a do tego upraszczać musi Pan Doc. w splæntaniu między Swoim👽 a 🤯 stanem odniesienia. 🤓🖤
Wini w swoim aucie nie umie rozmawiać. Zamiast dać rozmówcy siłę to ją odbiera.
@@TheGalacticIndian myślenie o tym jako o rewolucji, chyba nie jest najszczęśliwsze. To będzie bardziej w skutkach jak biblijny armagedon, z braku lepszej analogii.
Przecież ten gościu to żaden naukowiec, większość czasu przesiaduje w studiach nagraniowych, w salonach tatuażu albo maluje gołe kobiety
Takich ludzi należy podziwiać, niesamowita wiedza, opanowanie i przede wszystkim rozkłada wypowiedź tak, że chce się słuchać i wiedzieć więcej. Bezapelacyjnie wybitna postać do której mam niebywały szacunek. Dziękuję🤟🏾
O tak... Wybitna osobowość.
wybitny programista w zniewalaniu ludzi...
@@adpaw1480rozwiń
Jak tego Andrzeja nie lubić. Uwielbiam go słuchać. Pozdrowienia.
Fantasycznie że Andrzej Dragan tak udziela się w różnych mediach. Oswaja naukę i potrafi o niej w przystępny sposób mówić. To duży dar.
Niestety jak obserwuję drogę szkolna wnuka...to coraz bardziej rozumiem jego bunt a wiedza udzielana robi z mózgu plaszczki
Tak w przystępny sposób BRAWO 3:45
"Nikt nigdy nikogo niczego nie nauczył, inteligentny nauczy się sam, a głupi i tak ma wszystko w dupie" -prof. W. Mejbaum
Zdecydowanie najlepszy podcast z Andrzejem Draganem w sieci. W wielu innych brakuje podstawowego banalnego pytania "dlaczego" albo co gorsza zwykłego nie przerywania wypowiedzi w momencie kiedy wątek nie został jeszcze wyczerpany. Co do wielu innych zrobionych fantastycznie ten i tak jakoś nieuchwytnie plusuje!
Jakie to budujące dla mnie, że nawet fizycy im więcej wiedzą, tym nie wiedzą wszystkiego i muszą być elastyczni, otwarci na nowe. Nie jestem fizykiem, ale obserwatorem życia i tych wszystkich energii dookoła. I czasem zazdroszczę tym, co mają temat zamknięty bo juz wszystko wiedzą (co zostało im podane na tacy). Mi ciągle brakuje gruntu pod nogami.
Następnym razem przeczytaj co piszesz przed publikacja, bo jak trochę się nagimnastykuje to garstkę sensu da się wyciągnąć ale napisałaś to tak nie poprawnie że aż bolą mnie oczy jak się chce przeczytać od tak.
Pozdrawiam. Powodzenia.
Co nowe? Bo napisałeś ze otwarci na nowe....?
Co znaczy zdanie że im więcej Wiedzą to nie wiedzą wszystko
@@maylee8492 pewnie skrót myślowy znaczący im więcej ktoś wie, tym bardziej jest świadom jak mało wie.
Ja Cię zrozumiałem i myślę podobnie, poprawność nie jest konieczna do zrozumienia
@@inkaziolowa ja tez doskonale zrozumiałam i podzielam twoj zachwyt
Pan Dragan - Piękny Umysł. Dziękuję za ten podcast
Andrzeja Dragana słuchałem wielokrotnie więc wiedziałem, że mogę spodziewać się wysokiego poziomu merytoryki, ale chciałem też pochwalić prowadzącego za dobre pytania i wysokie przygotowanie do tematu
@lukstar No jakbyś słuchał to byś wiedział- płaskoziemcy mają w tym rację że niektórzy uważają że przyciąganie ziemskie wynika z tego że ten ziemski talerz leci w górę co rzeczywiście (gdyby tak bylo) jest nieodróżnialne od grawitacji która wynika z istnienia materii.
@lukstar Ale kto ma ci powiedzieć tę "całą" prawdę?
@lukstar Pewnie ze znasz. Wszystko jest możliwe gdy masz schizofrenię
Polecam jeszcze Pana Bralczyka posłuchać, bo wysokie to może być drzewo, a nie przygotowanie.
@@wojciechsumara784 Nie zesraj się
Myślałem że po podcaście będę trochę mądrzejszy, a zdałem sobie sprawę jaki jestem głupi
Dzięki chłopaki :D
Jeśli rzeczywiście zdałeś sobie sprawę że jesteś głupi to już nie jesteś głupi :-)
@@kornig9987 Bo w magiczny sposób nagle zdobył mnóstwo wiedzy?
@@astat1 bo głupota to niechęć zdobywania wiedzy. A zauważenie braku wiedzy jest pierwszym krokiem do jej uzupełnienia. A przynajmniej jedna z definicji/ jeden z rodzajów głupoty przejawia się fałszywym przekonaniem o własnej wiedzy i niechęcią do jej poszerzania.
@@astat1 madry czlowiek jest swiadom swoich ograniczen, glupi nie.
Dlatego jest przysłowie ze głupi nie zrozumie ze jest głupi, bo jest na to za głupi:)
Słuchałam już wielu rozmów z prof. Draganem, a ta należy moim zdaniem do tych najlepszych 👍. Brawo 👏
Za wywiad z Andrzejem, to 👍 w ciemno. Mega człowiek, super rozmowa ✋
Najlepsza rozmowa z Andrzejem Draganem, jaką widziałam.
Pokora, z jaką Profesor Dragan podchodzi do swojej wiedzy, w moim przekonaniu jest miarą wielkości człowieka. Są bowiem tacy, którzy mówią, że są jednymi z najinteligentniejszych ludzi na świecie a jednocześnie są nieskończenie mali.
Jestem pod wrażeniem, dziękuję za program i serdecznie pozdrawiam.
W końcu coś innego niż podcasty o jedzeniu i ruszaniu się ;) Pozdrawiam.
Dokładnie, ja od jakiegoś czasu pomijam te o jedzeniu motywacji bla bla bla.
@@marcinsujrt103 nie potrzebuję motywacji do jedzenia :D
Podcasty z mistrzami przekładania z Hubermana na nasze
Co masz do jedzenia? :D
Straszliwie podziwiam ludzi którzy tak rozumieją fizykę... a jak ktoś jeszcze potrafi o tym mówić z pasją, radością i fascynacją... wielki szacunek Panie profesorze. "Już nic prostszego nie ma"... taki głupi się poczułem... szok. Dla mnie zawsze fizyka i chemia były czymś totalnie kosmicznie trudnym.
Ja też podziwiam ale nie straszliwie
Ten kto się boi czy bał fizyki/chemii w szkole, to po prostu ma/miał złych ludzi którzy uczą, bo nazwać nauczycielem ich nie można.
Też uważam fizykę za bardzo trudną, ale kojarzy mi się tylko z matematyką, a nie z o wiele prostszą chemią.
Rano do pracy, a ja slucham o teroii kwantowej... Ale Andrzeja sie dobrze slucha w kazdym podcascie. Poza tym Przemek super prowadzi te wywiady. Do sluchania w tle mega.
Niesamowita umiejetnosc tlumaczyc tak trudne i abstrakcyjne rzeczy prostym jezykiem i na przyziemnych przykladach, super wywiad
Mogę go słuchać godzinami. Wyjątkowo mądry i skromny człowiek. Życzę Nagrody Nobla Panie Profesorze. Po prostu wiem, że na Pana czeka.
A za co tego Nobla powienien dostać Andrzej?
Polak nigdy nie dostanie Nobla To udowodnil Barack Obama 2009 - Pokojowa Nagroda Nobla 2012 POLISH DEATH CAMPS Ten swiat jest organizacja przestepcza i nieduszcza aby okreslone kregi otrzymaly to na co zasluguja Polscy politycy NIE - politycy w Polsce gleboko dbaja o nasza wine W czymkolwiek NASISCI - nie nasi poslowie EPISZKOPAT - nigdy nie zabrali glosu n/t odszkodawn od szwabow W celu ubogacenia zycia wyznawcow zajmuja sie ich ubozeniem PAD- alec ? Dobrze Usytuowana Destrukcyjna Agentura DUDASZWILI
@@srelos8875 a po czym wnosisz, że nic nie wiem?
@@MajaiTosiaOficjal powiedziane zostało nad czym pracuje. Warto oglądać ze zrozumieniem.
@@srelos8875 A pan na czym opiera swoją wiedzę o świecie?
Ten kanał to moje odkrycie tego roku 👌👌
Fajnie posłuchać kogoś tak normalnego! Pozdrawiam!
Zmienię to no "my" to jest piękne i prawdziwe, " jesteśmy małymi dziećmi bawiącymi się muszelkami na plaży a przed nami jest ogromny ocean prawdy"
.... jak najmniej kłamać.... 😂😂😂Wniosek. Żyjemy w matrixie i wszytko co nas otacza jest ,,kłamstwem,, i klamstwem. Pozdrawiam
Pana profesora zawsze dobrze posłuchać. Wilki umysł i genialny sposób przekazywania wiedzy.
Prędkość światła to tylko ułamek dostępnej prędkości 🤔. Prędkość jak i inne wartości biją do nieskończoności, tylko jesteśmy jeszcze na tyle niedouczeni i niedoskonali że lapiemy ją jako górną granicę ponieważ nie znamy niczego co porusza się szybciej. . Szacun dla Andrzeja za pasję, wiedzę i walkę ( nierówną bo ludzki umysł jest ograniczony) o więcej 😜👍.
Dawno nie znalazłem na youtube czegoś tak fascynującego jak ta rozmowa. Gratulacje!
Bardzo fajna dyskusja. Twoj minimalistyczny styl dyskusji dał fajną przestrzeń Draganowi 😊
Gdy podczas nauki fizyki zderzyłem się z tą ścianą rozumienia, gdzie trzeba było dalej przeć, odpuściłem, bo uznałem, że to po prostu przerosło moje rozumienie. Szkoda, że wtedy mi nikt nie uświadomił, że to część procesu nauki fizyki.
Trzeba było się zająć fizyką teoretyczną. Jak wykazało kilku docipnisiów, kilka razy, źe wystarczy jedynie znać terminologię. Napisali przypadkowe prace używając tego slangu i wielu „fizyków” teoretycznych cmokałem z zachwytem, dopóki autorzy nie ujawnili, że to żart.
. Mogłeś zastąpić spadek filozofią
@@piotrmarczak3733 psychologii też
Bardzo dobry podcast, ale ten tekst z intro przejdzie do historii: Kim jesteś, co robisz? "Pracuję fizycznie - jestem profesorem fizyki na uniwersytecie". I to z pełną powagą :)
... tak, dokladnie to samo mnie poruszylo... 👍
BARDZO DOBRY WYWIAD
Mega wiedza i lekki parcie na fejm....ale tacy ludzie powinni być znani i wzorem a nie puste celeby...😊
😅,, pracuje fizycznie,,
Po takim stwierdzeniu od razu patrzę na posturę
I tu nagle zonk; ,, jestem fizykiem,, 🤭
@@jjtygrys3570 fejm to dla polskiego naukowca kasa pokroju prof. Dragana potencjalnie kasa na działalność naukową. na kogo ma liczyć ? na budżet ? ile ogarnie tyle będzie miał. nie czeka na kasę z budżetówki jak większość jego ekosystemu, który grzeje ciepłe posadki, odgrzewa stare kotlety na wykładach i bardzo słabo się przyczynia do rozwoju polskiej nauki. ech to staropolskie myślenie "nie chwal się, nie wychylaj się".
Nie wiem dlaczego ale uwielbiam sobie prać mózg Fizyką Panea Dragana. Dzisiaj jeszcze na trzeźwo, bo ścisły post.
Ja mam tak samo ! !! Pozdrawiam
Niech dobry Bóg cię Błogosławi Amen
Dziękujemy.
więcej prof. Andrzeja Dragana i świat będzie lepszy :)
Bardzo ciekawe pozdrawiam
Andrzej Dragan i lajk w ciemno 😉
Popieram tą inicjatywę
Mało mądre to podejście, ale w przypadku Dragana mam tak samo 😂
Same here 🎉
bo?
Pomyślałam to samo i zobaczyłam Twoj komentarz 😅
Rewelacja , totalny odlot , jestem wielkim fanem profesora Dragana 👌🤛😊
Ja też, od dawna!
"Zatwardzenie myślowe" 😂 Dziękuję za wywiad. Każdy z panem Andrzejem jest mega wartościowy. I pomaga w tym myślowym zatwardzeniu 😅
A kogo on jest panem i kiedy mu został nadany tytuł pana? 😂
No, dobre określenie, na to bym nie wpadła. A miałam takie uczucie przy pisaniu dr, jakbym miała "s*rać kamieniami" 😂
Budujący jest dla mnie ten wywiad, za który bardzo dziękuję. Jak widzę "Pana" Andrzeja i jego ADHD to jest dla mnie przykładem że trzeba podążać za swoim zainteresowaniem. Nasz hiperfokus sprawia że pochłaniamy się na 1000% danej sprawie. I nie ma dla nas ograniczeń. Trzeba jedynie znaleźć swoją pasję i za nią podążać. ADHD argumentuje brakiem pamięci, pasją, pociągiem do dopaminy, zamiłowanie do alkoholu i ogarnięcie wszystkiego w kompletnym chaosie.
Uwielbiam Andrz\eja posłuchać. Przemek zaskoczyłeś mnie, ten kanał z każdym podcastem jest coraz lepszy.. Szacun, tak trzymaj
Wspaniały wykładowca. Spotkałam na swojej drodze zaledwie kilku nauczycieli, którzy czegokolwiek uczyli, a nie tylko przekazywali spisane w ksiazkach teorie. Wszyscy oni mają 2 wspólne cechy: pasja - prawdziwe zainteresowanie tym co robią i zainteresowanie uczeniem + umiejętność wyciągnięcia esencji i przekazania uczniom sensu rzeczy, nie teoretycznego jej opisu, tylko sensu. Uczyłam sie 17 lat, tak jak większość ludzi - z kilkuset osób, które coś mi kiedykolwiek wykladaly zapamiętałam 3- Pana od wf w V klasie SP, panią od chóru w szkole muzycznej i wykładowcę metodyki na studiach. Jak widać - dziedzina wiedzy nie ma żadnego znaczenia, liczy się pasja, charyzma i przekazanie sensu rzeczy.
Nareszcie Andrzej Dragan. Na ta rozmowe czekalem najbardziej! Klasa
Wychodzi na to, że mogłabym byś świetnym matematykiem gdyby nie to czego uczą nas w szkołach ;) Super się słuchało Pana Andrzeja:) Jak zawsze!
Jak sam nie umiesz się uczyć to nikt tego nie zmieni. A to jest wymówka
@@andrzej9618 Co nie zmienia faktu że będąc dobrym naukowcem można być złym dydaktykiem i całkowicie nie potrafić kogoś wprowadzić na dobre tory i zachęcić do nauki. Czasami jest wręcz odwrotnie i nauczyciel czy wykładowca potrafi całkiem zdemotywować do zgłębiania tematu. Wiadomo że wszystko zależy od nas i jeśli się chce i poświęci na naukę czas to można się samemu dużo nauczyć ale dobra osoba prowadząca wiele może zmienić :]
To co powiedział "Jak nie chcesz się czegoś nauczyć to nikt Ci nie pomoże, a jeżeli chcesz to nikt Cie nie powstrzyma." raczej nie potwierdza twej tezy.
Chętnie słucham mądrzejszych ludzi od siebie. Czekam na kolejnego po Skłodowskiej drugiego polskiego Nobla z fizyki!
Skłodowska dostała 2 noble z dwóch różnych dziedzin jest jednym z dwóch osób w historii którym się to udało 😮
O ile się nie mylę to jest więcej polskich nobli z fizyki.
@@czoem1747 ale mówisz o pochodzeniu ? . Skłodowska też formalnie polką nie była.
@@fddevnull Mówię o Noblach Żydów, którzy czuli się Polakami, a w szkole nas o nich nie uczono.
@Michał Smarzewski co xD wcale nie dlatego że coś osiągali xD
Dzięki Panu profesorowi odkryłem Twój podcast. Nie wiem, czy to dla Ciebie komplement, czy nie, ale cieszę się, że wreszcie odnalazłem polski odpowiednik podcastu Joe Rogana.
"Nie chodzi o to, żeby coś zapamiętać, tylko żeby zrozumieć"? "Jak nie chcesz się czegoś nauczyć to nikt Ci nie pomoże, a jeżeli chcesz to nikt Cie nie powstrzyma"? Super. Niepokoi mnie na ile mnie Prof Dragan oszukał ze coś zrozumiałem ;-) ale zakupiłem Audiobooka :-)
Prof Dragan - wspaniały gawędziarz, facet w bajsbolówce - nowy pomysł na prowadzenie rozmów o wielkich i trudnych tematach. Nawiasem : albo naturszczyk albo sprytne przykrycie dla doktoranta Profesora. Mamy obowiązek rozwijać się - a takie audycje są ztkim planem po drodze. Dziekuję - szacun :-)
Od wielu lat mam takie palące marzenie, że zajmę się fizyką teoretyczną, chciałbym być tam gdzie teraz są choćby studenci prof. Dragana. niestety 40-stka na karku i obowiązki rodzinne...nic z tego już nie wyjdzie, nawet dlatego, ze to po prostu nie ma sensu.
Może w najśmielszym scenariuszu, być może za kilka lat zarobię duże pieniądze i przejdę na emeryturę, wtedy zajmę się robieniem tego, czego nigdy nie zrobiłem z braku czasu i sposobności....być mozę będa to studia eksternistyczne albo przynajmniej jako wolny słuchacz na fizyce teoretycznej...
Póki co, ogromny szacun, super wywiad Przemo zrobiłeś. Pozdrówka dla obu panów.
Trzymam kciuki aby sie udalo👍
Sport nie jest dla starych ludzi.
50tka na karku, a obrona doktoratu za miesiąc. :) Czasem trzeba zrobić krok do tyłu, by pójść do przodu. Powodzenia!
Fizyki i matmy na poziomie akadmickim moim zdaniem na spokojnie możesz się uczyć samemu z podręczników i internetu. Trzeba mieć trochę samozaparcia i sensowny plan, ale na studiach też nikt ci magicznie zrozumienia i wiedzy nie wleje do głowy. Ja z autopsji powiem, że przez półtora roku szykowałem sie na studia magisterskie z matematyki teorytycznej i mam wrażenie, że dużo większe zrozumienie zyskałem ucząc sie samemu niz na uczelni (a ostatecznie na studiach też uczysz się w większości sam). Zacznij od podstaw takich jak analiza matematyczna, algebra liniowa i mechanika klasyczna, potem sukcesywnie do przodu, az w koncu któregoś dnia otworzysz sobie podrecznik do teorii względności czy mechaniki kwantowej i stwierdzisz, że całkie kumasz co tam jest napisane i że ma to sens heh
@@maciekd2451 rzeczywistość jest całkiem inna, nauka weszła w ślepy zaułek, jak możesz budować rzeczywistość rozbijając ją na cząstki, to tak jakbyś dał dziecku klocki i zlecił mu budowę domu, gdzie wcześniej byś je mu rozbił na cząstki, najpierw by dziecko musiało je posklejać do kupy i jak zwykle jakaś cząstka zaginie, będą braki w klocku, a o domu już nie wspomnę, nauka czyni to samo, rozbija przestrzeń na cząstki (atom) rozpraszając energię, (elektron) potem poprzez obliczenia gubi pewne cząstki (rachunek prawdopodobieństwa) i nie może uzyskać tego czego planuje, zakłada, dlatego teoria mija się z celem praktycznym, fakt powstaje w teorii czyli w myśli, jeżeli myśl jest twoja fakt będzie w 100% zgodny z twoją myślą, jeżeli pobierasz dane ze świata naukowego, twój projekt będzie mizerny, więc zastanów się czy to co robisz ma sens. pozdrawiam...
Bardzo ciekawa rozmowa, młody naukowiec z dużymi już dokonaniami i otwartą głową. Jak powiedział Andrzej Majewski: "Naukowiec ma prawo się mylić, ale nie ma prawa bać się pomyłki". Jak najwięcej takich podcastów na youtube!
Wyczekiwałem tego wywiadu jak tylko pojawił mi się na migawkach.
Mega podejście Pana Andrzeja do aktualnego stanu wiedzy. Coś pięknego, pełna pokora względem otaczającego nas oceanu pytań.
Sama wewnętrzna arogancja ludzi nie ogranicza się oczywiście tylko do fizyków, takich ludzi można spotkać na absolutnie wszystkich płaszczyznach społecznych.
Brakło mi jedynie trochę mocniejszego przycisnięcia tematu AI, oraz teorii symulacji, która ma co raz więcej zwolenników.
Bardzo ciekawe spostrzeżenie odnośnie relacji pamięć-rozumienie. Kiedyś zamiast kuć wzory na odwzorowania kartograficzne, nauczyłem się je wyprowadzać.
Wyprowadzać zdecydowanie warto umieć i zwiększa to świadomość, ale to też nie znaczy od razu, że coś rozumiesz ;) Einstein sam nie do końca rozumiał wzorów, które wyprowadził. Np. twierdził, że czarne dziury nie mogą istnieć.
świetna rozmowa, daje dużo rozkmin .trzeba kilka razy obejrzeć żeby przeanalizować wszystkie wątki na spokojnie
Brawa dla obu panów, za ciekawe pytania i niezwykłe odpowiedzi. Słuchałem z zapartym tchem czyniąc notatki. Wielkie dzięki, pozdrawiam pastor Daniel Kowaliński
"Teoria względności jest tak prostą rzeczą" - 😅 profesorze Dragan uwielbiam Cię!
Pan dragan bardzo ladnie ocenia studentow nie przez to co wiedza a przez intelekt i zrozumienie natury rzeczy. Podoba mi sie to.
Dziękuję za ten materiał z szokującym przekazem!
Miło i z zaciekawieniem się słucha mimo braków z zakresu fizykii. Brawo za dobór gości bo poziom podcastów idzie tylko w górę.
Andrzej Dragan jest tym typem "naukowca", który powoduje, że nie mając pojęcia o czym mówi, nie mogę przerwać słuchania ;-)
Idealny przykład synergii prowadzącego i gościa - ujmująca pokora Fachowca i nadążające pytania Gospodarza - sama przyjemność oglądania/słuchania chociaż mózg się gotuje :)
@apteka Prowadzący zadał kilka trafnych pytań (co najmniej) w rozmowie z osobą "kalibru" Pana Dragana nie da się zadawać tylko i wyłącznie precyzyjnych pytań.
To znaczy ze teoria kwantowa nie tlumaczy swiata?
Mega fajny program. Dobrze prowadzone rozmowy i ta różnorodność gości. Co odcinek to coś innego. Oby tak dalej. Pozdrawiam!
Świetny wywiad. Obaj Panowie w formie !!!
Pan Andrzej Dragan jest moim idolem. Dzięki niemu zainteresowałem się fizyką, która w LO szła mi nienajlepiej.
Gdy słucham/ czytam p. Profesora, mam pewność, że rozumiem poruszane problemy fizyki, a gdy włączam wiadomości, to przestaję rozumieć świat😢
Im dłużej słucham tym coraz bardziej jestem przekonany, że żyjemy w jakiejś symulacji a jakaś wyższa inteligencja bawi się nami obserwatorami :)
Właśnie , tym obserwatorem bawiącym się , mądralami,, jest Alfa. i Omega....
Dziękuję za pracę, która wkładacie w przekaz. Profesora Dragana obserwuje od pierwszych wykładów na YT i serdecznie pozdrawiam:) a tak od siebie tylko chciałbym dodac i nie na temat - świat fizyczny jest iluzją w której materia przybiera kształty, a jej odbiór zależy od poziomu rozwoju narzędzi, którymi jest obserwowana. Mózg to tylko ograniczenie, klatka dla świadomości, która odpowiedzi zna po drugiej stronie.
Dziękuję Panie Andrzeju za cierpliwość w przekazywaniu tej trudnej materii i energii..słucham każdego Pana wykładu i zaczynam coś z tego rysować w mojej głowie..no i szacunek za piękne zdjęcia..
Pan prof. Dragan jest niesamowity!
"Celem takiej rozmowy nie jest coś żebym ja Ci coś wytłumaczył tylko żebym Cie oszukał ze coś zrozumiałeś" - no genialne w swojej prostocie :)
To tak jak poeci wciąż szukamy , odkrywany , analizujemu i piszemy o tym co nas boli,czego nie chcemy,czego tak naprawdę pragniemy i do czego dążymy i ku czemu zmierzamy odbieramy swiat uczuciami takimi jak miłość, nienawiść,nadzieja,troska, współczucie, wyrozumiałość,wybaczenie, przyjaźń.........,.....,
.
............!!!!
cudowny!!! w nic nie wierzy, sam sprawdza...uf :) jaka lekkość i zdrowie :) :) :) dziękuje
WITAM PANÓW SERDECZNIE
SUPER WIEDZA
POZDRAWIAM JEL.GOR.
Jakieś 35 lat temu będąc małym dzieckiem zauważyłem eksperymentalnie że gorąca woda zamarza szybciej niż zimna.
Przez to odkrycie i obnoszenie się z tym tematem wśród kolegów i rodziców zostałem wyśmiany,i to był koniec mojej ciekawości na temat fizyki,nigdy jej później nie lubiłem.
Natomiast kilka lat temu o tym sobie przypomniałem i chciałem coś w Internecie o tym zjawisku poczytać,i się dowiedziałem że całkiem niedawno za takie odkrycie jakiś Hindus otrzymał nagrodę Nobla.
A to mogłeś być Ty ..
@@astra-q-39 wiesz,z kim wtedy nie rozmawiałem o tym eksperymencie to każdy pukał się w głowę i mówił aleś ty durny, gorąca woda zamarza szybciej niż zimna,hahahaha.
I w sumie odechciało mi się z ludźmi rozmawiać i eksperymentować.
Szkoda ...@@ELIAN0612
Bardzo fajny podcast, bardzo fajnie słucha się gościa któremu nikt nie przerywa i nie wrzyna się w słowo jak gacie w du...
Jeden z lepszych wywiadów z AD. Inteligentne pytania i umiejetność słuchania prowadzącego. Dziękuję
Prof. Dragan mnie nie oszukał - nic nie zrozumiałam 😂 żart, oczywiście. Bardzo dobrze poprowadzony podcast, nawet laik z przyjemnością słucha 😊
Dzięki za podcast! Bardzo wciągająca rozmowa.
Z magistrantem Profesora, Jerzym, zdarzyło mi się uczęszczać do tej samej szkoły podstawowej 😁
I co, czy bylo widac juz wtedy, ze bedzie z niego dobry fizyk?
Tak sobie słucham, bardzo zawsze lubiłem podsłuchiwać takie rozmowy
Bardzo kojarzy mi się mój wiersz, kiedy jest mowa o fizyce kwantowej.
człowiek jest z miłości
z rys i skaz szkic
każdy z nas nim
atomy a wokół nicość
jesteśmy z przestrzeni w której krążą elektrony
czujesz to
kiedy masz drugą osobę
z którą chcesz się mieszać
mieszkać tulić wkładać palce we włosy
roztrącać atomy
zachodzić w reakcję
dopasować
żeby nie gotować dwóch obiadów
jesteśmy z przestrzeni między atomami
powiązani tak mocnymi
luźnymi wiązaniami
Trzeba przyznać, że świetnie się go słucha.
Bardzo lubię słuchać Andrzeja Dragana. Sposób postrzegania rzeczywistości jest godny pozazdroszczenia. Mówi sporo i ciekawie (trochę tak by pobudzić myślenie Słuchacza, sprytnie, bo skraca czas wyjaśnienia). Życzę wielu ciekawych odkryć.
Wybitny podcast. Szacunek i podziw dla gościa i prowadzącego. Dziękuję.
Teraz to już nawet jestem pewna ze nic nie wiem 😂 genialny wywiad, genialny gość i genialny prowadzący 🎉
Doskonale się z Tobą zgadzam, to powiedziałeś w 9. minucie, tak samo to widzę. Nie pamiętam zbyt wiele, ale jeśli coś rozumiem, to zawsze to odtworzę. Też skończyłem fizykę. Nie pracuję jako fizyk, ale sposób myślenia się nie zmienia. Pracuję w informatyce. Zajmuję się podstawami komunikacją człowieka z komputerem. Sądzę, źe robimy to najlepiej na świecie. tak wykazuja rozwijające się kontakty z USA, Koreą Południową, czy elastycznymi intelektualnie krajami Europy. Szacunek Tobie.
Wow jestem pod ogromnym wrażeniem tego Pana!😮😮
Dziękuję za poświęcony nam czas.
A co profesor sądzi o teorii Juliana Barboura o nieistnieniu czasu? Że czas to tylko sposób ludzkiej świadomości na porządkowanie rzeczywistości, która istnieje we wszystkich możliwych stanach równocześnie?
1:33:50 - Ja superpozycję rozumiem tak. Przedmiot w postaci mgły obejmująca cały wszechświat. W momencie obserwacji/pomiaru, spręża się do danego miejsca/punktu w którym jest on obserwowany przy czym ta mgła tego obiektu w dalszym ciągu obejmuje cały wszechświat ale w mniejszym nasyceniu. Przenikamy siebie na wzajem nie będąc tego świadomym. Postaw czarną kropkę w formacie Bitmapy(BMP) w Paint-cie. Następnie przeskaluj /powiększ ją na cały ekran (to jest ta chmurka obejmująca cały wszechświat) a później zminimalizuj (to jest ten przedmiot usytuowany w konkretnym miejscu we wszechświecie).
Gdybym miał takiego nauczyciela to fizyka byłaby moją ulubioną dziedziną
Albo byś jej nigdy nie zdał :]
@@Maniaczyn_ bardzo możliwe
Z podziekowaniem i dla zasiegow wiedzy o nieznajomosci rzeczywistosci.
Co do zdolności "mózgowych" zmieniających się z wiekiem - to jest kwestia tego, że człowiek w ramach upływu lat i zdobywania wiedzy po prostu kostnieje w swoich poglądach, trochę też dlatego, że boi się "zmiany" (paradigm shift), która mogłaby potencjalnie zniszczyć cały jego dorobek. Ale to grozi tym, co poświęcają całą energię i czas na wąską dziedzinę, natomiast panu profesorowi to nie będzie raczej dolegało ;-)
przewspaniały wykład!:) bardzo bardzo dziękuję!
świetnie zadawane pytania i obszerne odpowiedzi, które zaspokajają naszą ciekawość. w wielu wywiadach jest to ich słaba strona, że prelegent nie zdąża udzielić wyczerpującej odpowiedzi, bo prowadzący nie wiedzieć czemu śpieszy sie zadac kolejne pytanie... - tu na szczęście jest inaczej:) Pan Profesor może się wygadać do samego dna kubka:)
chciałabym jednak trochę obronić wkuwanie:))) - oczywiście z pewnym rozsądkiem, ale wkuwanie informacji i powtarzanie tego co wkujemy gimnastykuje nasz mózg, zwiększa jego pojemność i utrwala szlaki neuronowe. uważam, że np. mozliwość wyprowadzania skomplikowanych wzorów zamiast uczenia sie ich na pamięć, to cos najlepszego co może być w nauce, ale jednak bez wcześniejszego wkucia tabliczki mnożenia byłoby to raczej ciężkie;))) to oczywiście symboliczny przykład - po prostu uważam, że nie da sie uzyskać wysokiej sprawności logicznego myślenia bez pewnych pamięciowych podstaw, bez nauczenia mózgu zwykłej mozolnej pracy czyli zapamietywania licznych informacji - tak jak bez dobrej rozgrzewki mięśni nie da sie dobrze rozegrać meczu sportowego, dysponując nawet najlepszą techniką.
dlatego do pewnego momentu nauki wkuwanie jest bardzo pożyteczne,. myslę, że wielu nauczycieli moze pozazdrościc Panu Profesorowi, że ma do czynienia juz z tak wykształconą młodzieżą, że etap gromadzenia i prostej obróbki informacji mogą pominąć, a skupiaja się na ich wyższej analizie.
ale faktem jest, że w dzisiejszej edukacji za duży nacisk kładziony jest na natłok niepotrzebnych informacji, a za mały na zrozumienie związków między nimi, zwłaszcza typu przyczyna-skutek. dlaczego system tak właśnie nam to urządził... -nie będę wchodzić w niepolityczne kwestie;) ...ale dlatego cieszę się, że można posłuchac w sieci tak fantastycznego, wolnego myśliciela i jak dla mnie geniusza oraz świetnego pedagoga.
mój podziw jest tym wiekszy, że fizykę uważam za najtrudniejszą z nauk i jest to jedyna dziedzina wiedzy, której wielu zawiłości mój umysł nie ogarnia... wg mnie fizycy to ludzie o nieograniczonej wyobraźni i wchodzący na jej poziomy niedostępne innym ludziom. bardzo więc pocieszyło mnie stwierdzenie Pana Profesora, że on tez wielu rzeczy wciąz nie rozumie...😅😅😅 wspaniały naukowiec i skromny Człowiek:)
Świetny odcinek. Fajne przemyslenia na temat Fizyki. Niektóre mam, miałem podobne zwłaszcza proces rozumienia zaakcentowany jako najważniejszy a nie durne wkuwanie na pamięć i reset mózgu po egzaminie lub jakimś czasie i nara wiedzo, bye, bye.
Podobał mi się ten wywiad. To, że Dragan zawsze mówi ciekawie jest oczywistością, ale bardzo dobrze odebrałem wyczucie tematu i osoby przez prowadzącego ten wywiad.
Najlepszy moment wywiadu - według mnie - to jak prowadzący powtórzył imiona i nazwiska dwóch studentów i im podziękował.
Rzadko piszę komentarze na yt, ale wywiad kapitalny. Zarówno Pan Profesor Dragan, jak i Pan Redaktor. Do psora napisałem dawno temu, gdy zaczynałem przygodę z grafiką komputerową i retuszem, jako do gwiazdy obróbki zdjęć w swoim autorskim stylu. Gość o dziwo odpisał i byłem w szoku. A po jakichś 10 latach gość zostaje doktorem fizyki na Oxfordzie, sławą fizyki kwantowej, młodym profesorem zwyczajnym i szok jest jeszcze większy. Serdecznie życzę dalszych sukcesów, ale też w tej dziedzinie artystycznej, żeby Pan Profesor znalazł odmóżdżenie od metodycznego, szablonowego myślenia.
A co do Pana Górczyka, to wywiad rewelacja, świetnie się tego słucha, widać, że prowadzący jest zainteresowany gościem i lubi drążyć nietuzinkowe tematy. Czasem może wrażenie, że dziennikarz użył przygotowanych wcześniej pytań jako pewnika, co nie do końca się sprawdziło, ale całość super. Grunt, że po tym pierwszym odcinku wiem doskonale co robi gość, a nie gospodarz, jak ma to miejsce u niektórych "dziennikarzy", którzy dominują zaproszonych gości. Pozdrawiam i trzymam kciuki dla Panów obu!
Niesamowicie działają te algorytmy bo wczoraj słuchałam tego na Spotify a dziś samo mi wyskoczyło tu na RUclips …
No i to jest GOŚĆ!
Dokładnie wieczny sceptycyzm to podejście naukowe. Przewidywanie jest najtrudniejsze. A w obecnym świecie przewidywanie katastrofy klimatycznej uważa się za fakt a jak ktoś to próbuje podważyć jest uznawany za antynaukowego. A antynaukowe jest właśnie zakazywanie podważania.
Fajnie, że się przygotowałeś z tematów, które poruszaliśmy. Genialne dopytywania. Pozdrawiam prowadzącego jak i gościa!
Znakomity wywiad. Dzięki
dzięki i pozdro. uczta dla umysłu :) e: będzie obejrzane kilkukrotnie rzecz jasna 🙂