А. Хачатурян, Спартак, 1д. 1к. Тріумф Риму - марш

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 апр 2020
  • А. Хачатурян, балет "Спартак" (1954 р.).
    Джерело: історія про Спартака в викладі Р. Джіованьолі.
    Лібрето: М. Волков.
    1.Основна ідея балету - боротьба за свободу. Відповідно, головним драматургічним конфліктом є зіткнення тематизму, закріпленого за повсталими - рабами, гладіаторами - з тематизмом рабовласницького Риму. Різноманіття сюжетно-тематичних ліній сприяє глибині розкриття сюжету і основної ідеї.
    2.Жанр балету, завдяки монументальності масштабів героїчної вистави, поєднує в собі героїко-епічний, драматичний і трагічний початок. Дія розгортається на широкому історичному тлі.
    У центрі всіх образних сфер балету - образ волелюбного народу. При характеристиці цього образу Хачатурян звертається, з одного боку, до сфери героїчних, призовних інтонацій, з вольовими мотивами. По інший бік барикад - трагічні інтонації, схожі зі стогоном, плачем, що виражають відчай.
    Образ Спартака нерозривно пов'язаний з музичним матеріалом «народних» тем. Ці образи не тільки інтонаційно близькі, але часто в музичній драматургії балету теми - мотиви Спартака переростають рамки особистих характеристики і набувають більш широкого значення.
    3.Музична драматургія балету заснована на сильних контрастах. Зіставляючи і зіштовхуючи контрастні образи, композитор створює сильні музично-драматичні колізії. Музичної і сценічної драматургії балету властива велика цілісність і логічність. У першому акті здійснюється ясна експозиція образів, зав'язка драматичного конфлікту. Розвиток дії і генеральна кульмінація припадають на другий і третій акти. Розв'язка і епілог наздоганяють слухача в четвертому акті.
    В основі композиції балету - закінчені музично-хореографічні та пантомімічні номери. Окремі номери складаються в цілісні композиції, пронизані наскрізним симфонічним розвитком, і сприяють внутрішній інтонаційній єдності, багатосторонному музично-тематичному та лейтмотивному зв'язку.
    4.Головні образи охарактеризовані лейтмотивами, які можна розділити на дві групи: характеристика народу і характеристика патриціанського, рабовласницького Риму.
    Номери балету пов'язані лейтмотивами і лейттембрами (для кожного образу композитор знаходить свій тембр, наприклад, труба в характеристиці Спартака, віолончель - Фрігії, скрипки - тема любові Фрігії і Спартака, саксофон - Егіни, тромбон - тема Риму і ін.).
    5.Багато сторінок партитури «Спартака» викликають асоціації з музикою «Гаяне», а через неї - і з вірменською народною музичною культурою. Але в музиці «Спартака» немає прямих фольклорних цитат. Інтонаційні зв'язки з народною музикою тут носять більш опосередкований характер.
    Величезне значення в музичному матеріалі балету має стихія ритму. Часто композитор досягає значного драматичного ефекту за допомогою однієї лише зміни ритму, зіставлення контрастучих ритмічних груп. Хачатурян майстерно використовує прийоми ритмічної асиметрії, поліритмії.
    Партитура «Спартака» - це, перш за все, шквал сліпучих фарб, грандіозних tutti, різноманітних поєднань тембрів. Поряд з цим, втілюючи ліричні переживання, змальовуючи картини природи, Хачатурян звертається до чистих тембрів солюючих інструментів або окремих оркестрових груп.
    Оркестр в «Спартаку» характеризує героїв і є дієвим засобом музичної драматургії. Оркестр відіграє активну роль також в розвитку і образному перевтіленні лейтмотивів. Різноманітним є використання прийомів поліфонічного розвитку в балеті.
    «Спартак» вражає монументальністю як масштабів, так і смислового наповнення, грандіозністю драматургічних протиставлень, героїчним і трагічним пафосом в сценах, присвячених народу і його прагненню до свободи; балет наскрізь пронизаний експресією. Тому «Спартак» в повній мірі заслуговує назви «хореографічної симфонії».
    Дія I, картина 1, "Навала"
    Загибель мирного життя несуть легіони Римської імперії, очолювані жорстоким і підступним Крассом. Захоплені ним в полон люди приречені на рабство. Серед них - Спартак.
    В першому номері "Тріумф Риму" - три теми.
    1 - т. Риму (марш) 0:06
    2 - т. Красса 2:14
    3 - т. Спартака 5:15
  • ВидеоклипыВидеоклипы

Комментарии • 4

  • @moderato1985
    @moderato1985  4 года назад +2

    Читаємо сюжет балету: ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B0%D0%BA_(%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%82)

  • @moderato1985
    @moderato1985  4 года назад +1

    1 - т. Риму (марш) 0:06
    2 - т. Красса 2:14
    3 - т. Спартака 5:15

  • @sergyeremyan6388
    @sergyeremyan6388 3 года назад +3

    Гений арам

  • @alinanord5222
    @alinanord5222 3 года назад +2

    1)ТЕМА РИМА 1:46
    II: 3:36
    II: 7:10
    2)ТЕМА КРАССА 2:14
    II: 2:46
    II: 3:50
    II: 4:35
    3)ТЕМА СПАРТАКА 5:15