Ten akumulator to jest śmieć, który po pół roku będzie miał max połowę z deklarowanej pojemności. W sumie od nowości posiada 90-95% deklarowanej pojemności. Panel chyba do zawieszenia na balkoniku jakiejś starki się nadaje.
@@artpyt1793 A z czego tak waść wróży? Z pięt czy nóg? Żywotność aku sporo zależy od sposobu użytkowania. Jeśli ktoś go zjedzie do 10.5V to go zarżnie jeszcze szybciej.
@@Rafik-ch1qd To prawda, i właśnie dlatego Arek który z tego co widzę poleca sensowne rzeczy jest bardzo potrzebny. A jak na tym zarobi przy okazji to tym lepiej - win + win :)
@@RyszardKozlowski Tak... Jak był w Stanach na mirażach w 90 tych latach, to troche forma żartu, piszę nie brać do siebie, ale w tym powiedzeniu jest prawda... Każdy jest mądry w tym co umie i robi dobrze...
@@ajki9214 kurcze, założenie że dobrze zarabia się na głupocie innych jest przykre. Taki biznes co do zasady jest negatywny (nie jest win win) a do tego może być na krótką metę (ludzie zmądrzeją / nie kupią drugi raz)
Krok w bardzo dobrą stronę. To ja proponuję jeszcze przygotowanie zestawu na "prawdziwą" działkę - 2 duże, mocne panele z kablami i podłączeniami (oraz stelażem z rurek żeby można było obok domu postawić i z kółeczkami żeby można było na zimę schować do domku), 2 akumulatory LiFePo4 z kablami i podłączeniami, mocna (2,5 kW?) przetwornica ...
W zasadzie zestaw na działkę to może być 2 kW ale właśnie z dużymi panelami (coś koło 600W) a nie tylko 180W, tak aby momencie bycia na działce faktycznie ciągnąć prosto z paneli prąd. Zwłaszcza, że na działce to i jakaś kosiareczka chodzi, jakaś grzałka do wody czy bojler. A akumulator ma być na nocne posiedzenia. A nie, że rano będę kosił trawę, przytne rośliny i ogólnie posprzątam a na wieczornym grilu zgaśnie światło bo akumulator się rozładuje bo połowa roboty leciała z akumulatora.
Posiadam taki zestaw tkilka lat tylko ze z 3 panelami rownolegle, czasem podczas mocnego rozladowania aku w nocy, za dnia pociśnie zbyt duzo prądu ładowania i volt rozłącza 😂 a tak gdy kozystamy za dnua wiecej to jest super. Moc mojego w piku 1000w , ciągłej 700w. Zdalo by sie wiecej czasem no ale z 2x12v aku z instalacji niskiego napiecia 12 a nie 24 to cudów nie bedzie 😂 qle robote robi. Warto jeszcze na wywietrznik ten u góry, dac kolanko 90 stopni rury kanalizacijnej 110. Pasi idealnie i nie ciśnie kurzu do srodka😊. Aku 2x100 zel siadają po 24 miesiącach. Teraz idą na kwasowych ze zbieraniny i radzą sobie dobrze i koszt mniejszy używek😮 lub ze własnych zapasów. Tylko co pare miesięcy, warto je doładować zwyklym prostownikiem, ktory da te 15 do 16v w ostatnim procesie na aku ,zeby je " podregenerować" jak zwał tak zwał😂. Pozdro
Wielki szacunek za to co robisz. Już wiem, że w przyszłym miesiącu zakładam fotowoltaikę na garażu, Byłoby idealnie gdybyś panie Arku mógł polecić jakiś bogatszy / mocniejszy zestaw. W ofercie tego sklepu, który polecasz jest zestaw z 2 panelami i 2 akumulatorami - może dwa słowa o nim i jak bardzo można go rozbudować (tak łopatologicznie ile paneli i ile akumulatorów można do tej przetwornicy)
Ja mam ten mniejszy przetwornik i podłączałem do niego mój odkurzacz „wodnik”, który startuje zawsze na pełnej mocy i dwa czy trzy razy wystartował gasząc na chwilę volta ale po chwili łapał prąd i kręcił już stabilnie, więc są szanse, że zamrażarka tego większego nie spali ;-)
Bardzo ciekawa propozycja, Za czymś takim się rozglądałem i wpadło mi w oko. Nawet chciałem zacząć szukanie czy da się więcej paneli, na konic to powiedziałeś. Gratuluję czytelności przekazu.
Ale wypas 👍 Świetnie Pan opowiada. Podoba mi się ta szczerość a zarazem fakty opowiedziane w fajnym stylu. Jak by Pan walił batem tych wszystkich co myślą o dziadowaniu i taniości 😆.👍
Mialem 5 lat temu taki off grid zlozony z inwertera volt sinus 2000s , 4 paneli po 280Wp i dwoch aku 12V 180AH . Dzialalo ok jak bylo slonce ,natomiast bardzo szybko zaoralo akumulatory . Po roku nie mialy nawet polowy pojemnosci,a po dwoch latach nadawaly sie na smietnik. Sprzedalem caly zestaw rok temu i teraz buduje duzy porzadny off grid 5.5 kwp paneli i inwerter easun 5.5 kw. Dziala z samych paneli,a reszte dobiera z sieci.Testowalem juz troche nowa instalacje i w sloneczny dzien z samych paneli bez aku i podpietej sieci bez problemu wyciagal 4.5 kw mocy ciaglej
Ja kupiłem panel 180w akumulator 100am żelowy są dwa przewody 5 metrów i taka sama przetwornica pełen sinus 1000w 800 w sterownik mppt i zapłaciłem 1800zł z przesyłką 19 zł.Jeszcze nie zamontowałem teraz widzę że to proste dziękuję za film
Tytuł filmiku --> Fotowoltaika na Działkę OK, wchodzę i jako KOMPLETNY LAIK sądziłem, że dowiem się czegoś co by rozwiało moje wątpliwości czy kupować to czy nie. Jeśli założeniem filmiku miała być tylko reklama firmy VOLT, to .... OK ... spełnił (od biedy) zadanie. Jeśli natomiast ten filmik miał przekonać lub zachęcić takich laików jak ja do zakupu, to .... przynajmniej w moim przypadku jest więcej pytań niż odpowiedzi. Panie Arturze .... możliwe iż ma Pan dużą wiedzę na ten temat, ale ... przedstawia Pan to w taki sposób jak są napisane/pokazane wszelkie tutoriale tworzone przez profesjonalistów, czyli owe tutoriale są robione prze profesjonalistów dla .... profesjonalistów. Profesjonalistom nie są w ogóle potrzebne, a amatorzy i tak nic z nich się nie dowiadują, bo są opisywane specjalistycznym językiem technicznym (vide pełen sinus) Proszę spróbować uwierzyć, że zdecydowana większość ludzi którzy potencjalnie byliby zainteresowania zakupem tego ustrojstwa, potrzebuje jasnych porównań czy odwołań do rzeczy które znane im są z codzienności, czyli przykładowo .... voltoampery czy inne sinusy NIC IM NIE MÓWIĄ, natomiast gdyby im powiedzieć, że taki zestaw jest w stanie zasilić przy średnim nasłonecznieniu np. telewizor + radio + oświetlenie w altance + ewentualnie jakąś wiertarkę czy ładowarkę do wkrętarki, a przy tym wszystkim zachowa sprawność wystarczającą na np. 5 godzin pracy , a w dni w pełni słoneczne może zasilić więcej urządzeń na raz (i tu podać przykłady) , to bardzo możliwe, że chcących kupić taki zestaw byłoby ZNACZNIE WIĘCEJ , bo wiedzieliby (mniej-więcej oczywiście) co z tym mogą zrobić. Generalnie przydałby się filmik, gdzie przedstawiłby Pan np. 5 PEŁNYCH zestawów fotowoltaicznych albo wiatrowych, albo jednych i drugich, czyli takich które po wyjęciu z pudełka i podłączeniu kabli OD RAZU działają i pokazaniu, że przykładowo zestaw nr 1 zasili nam przez taki to a taki czas przy takiej t a takiej pogodzie takie to a takie urządzenia, a zestaw nr 2 zasili więcej, zaś zestaw nr 3 jeszcze więcej i tak dalej. Podać ceny + gdzie to można kupić i wydaje mi się, że zainteresowani NA PEWNO się znajdą. ..... a tak ... ktoś (jak ja teraz) patrzy na ten filmik ... widzi zestaw za 1440 zł i ..... nie wie tak naprawdę co z tym można zrobić. Wchodzi na podlinkowany sklep w nadziei, że może tam się dowie czegoś więcej, a tam .... VDC __ VAC __VMP __ VOC i inne "zaklęcia" które KOMPLETNIE NIC nie mówią laikom.
A czy szanowny kolego pokusił się do obejrzenia do końca. Może warto. Wówczas posiadał by świadomośc że juz za chwilę będzie kolejny filmik właśnie z takimi przykładami jakie się koledze zamarzyły.
Mam od roku podobny zestaw w kampervanie. 2x 100ah i podobny sterownik od Volta tylko większy. Ładuje się cały tydzień i w weekend nie wystarcza prądu żeby zasilić laptop 2 dni po kilkanaście godzin. W niedzielę pod wieczór już miauczy, że aku wyczerpane.
Problemem tutaj będą prawdopodobnie niskiej jakości akumulatory, które dość szybko utraciły swoją sprawność. Jeśli zestaw jest oparty tak jak tutaj na panelu 140W, to najpóźniej na 3 dzień 2 x 100Ah powinny być naładowane. W pozostałe 2 dni są już tylko doładowywane, reszta energii idzie "w gwizdek". Tyle tylko, że aku są już na pewno zużyte i nie mają odpowiedniej pojemności, skoro nie są w stanie zasilić laptopa przez kilkanaście godzin.
@@Tab7.6.Tab7.6 no nie są. Pokazuje to nam, że co innego teoria, a co innego praktyka, bo zawsze coś.Jak ktoś to kupuje, to niech z góry założy kilkukrotnie mniejszą sprawność układu, niż wychodzi z wyliczeń. Ps. W kamperze rozumiem ale w domach? Ludzie, kombinujecie jak koń pod górę. Zamiast w najbliższych wyborach wypieprzyć na zbity pysk POPisowskich polityków razem z ich zieloną pseudoekologią to wy naginacie grzbiety, bo tak wam pan karze. W Polsce energię trzeba robić z węgla, z własnego, a nie tego z końca świata czy jakichś tam wiatraczków. Obudźcie się.
Za 2300zl masz na Ali easun 5,6kw (na baterie 48V - polecam trakcję lub lifepo4) u mnie cały dom pracuje na 3 falownikach w offgridzie (z ładowaniem auta i grzaniem wody)
Sam sterownik by mnie interesowal, bo chcę dodac wiecej paneli na dach trafica, akumulator tez odpada bo wolę jeden konkretny tir lub 2x 6v - traktor. Panel jak najbardziej osobiście myślę nad używka
Ten maly chinski sterowniczek powoduje problemy gdy zostawimy uklad bez opieki i np przez kilka pochmurnych dni napiecie spadnoe do poziomu w ktorym sterownik sie wylaczy , i wtedy gdy slonce wroci laduje ile fabryka dała z panelu. Pamietajmy ze najpietw zalaczamy aku a potem panel
Witam ciekawy film instruktażowy i pokazowy. Ja zastanawiam się jak dobrać instalację do zasilania grzałki w wędzarni. Grzałka ma 2000w i zastanawiam się jaką przetwornicę do tego dobrać. Czy mógł bym prosić o podpowiedź?
Arku - zadanie z gwiazdką - jak taki zestaw podłączyć aby nadmiar oddawal w grid? Da sie go jakoś pożenić np z mikroinwertem? Potrzebuje ekonomiczny zestaw z małym aku. Ale dla zaoszczedzenia na rachunkach - zeby nadmiar sprzedawać w sieć
Kupiłem na dniach dla małego offgrida jeden panel 18v 110watt, i właśnie pad w oko taki może podobny zestaw, No i właśnie myślałem ze jakaś ściema bo zazwyczaj w kompleksie jakieś gowno które nikt nie kupuje 😂. Ale mam dwa kwasiaczki 95 a , razem połączone to mam 190a razem ale narazie robie miejsce na panel , No sterownik ładowania to ten na który plujesz 😂.
Zainspirowałeś mnie. przychodzę z pytaniem. Testowałeś już taki zestaw, lub "większy" do zasilania klimatyzacji w domu? Bądź takiego przenośnego urządzenia pokojowego albo takiej wbudowanej na stałe w ścianie? Jeśli tak to doradź jakiej mocy ten zastaw powinienem zmontować.
Pytanie - jak skalować zestaw? Najpierw zacząłem zgodnie z podpowiedzią - tyle mocy max. panela ile amperogodzin (12V). Teraz polecam co najmniej dwa razy więcej. Podpowiedź wynikała z przeliczenia 10h * moc / 12V. Ale dotyczy mocy max. a ta jest w bezchmurny pierwszy dzień lata, w południe. Bez obciążania akumulatorów. Obecnie przy 400W max panela i 180ah (12V) akumulatora rzadko kiedy mam w pełni naładowane akumulatory. Co do wielkości akumulatorów - teoretycznie mając np. 50W obciążenia (lodówka 30W + inwerter 20W) w pełni naładowany akumulator 100ah powinien wystarczyć na całą dobę (50W * 24h / 12V). W rzeczywistości mając 180ah inwerter zgłasza o 21.00 rozładowanie (aku kwasowe spięte do 24V rozładowane do 21,7V). Mimo, że w środku dnia inwerter pokazywał do 27,3V napięcia na akumulatorach (panele spięte w stringi z 28V Vpmax). Jaka powinna być w takim razie pojemność banku, żeby lodówka mogła chodzić całą noc?
@@JanKowalski-vj9py ' 4 aku - 2 x 2. Początkowo wybralem małe aku 45Ah dla wygody przenoszenia bo miały być często noszone. Teraz są 4, w sumie 180Ah (12V), spięte w 24V. Panele są spięte na 28Vpmax.
@@0leandr1 Ostrożnie przyjmuje się, że nabity 100Ah @12V to 1,2kWh. U ciebie może być tak, że instalacja jest tylko tak mocna jak najsłabszy AKU. Gdy ci spadnie napięcie odepnij AKU od falownika i zmierz każdy AKU z osobna. Może uda się wyłapać czarną owcę.
@@JanKowalski-vj9py Dzisiaj pomierzyłem - na wszystkich między 13,3 a 13,6V. To nowe akumulatory - 2 z zeszłego roku, 2 z tego. Założyłem jeszcze balansera - teraz jest 12,0-12,1V. Jakbym teraz włączył lodówkę, która na stracie pobiera 300W, potem przez pół minuty 70W, a później już poniżej 1W - to do 21 mam rozładowane akumulatory.
Prośba o opinię na temat paneli PVT czyli hybrydowych. Mam na działce leśnej czarny dach z blachy, który sam z siebie rozgrzewa się masakrycznie, do tego wiatr nawiewa na niego igliwie i liście , gdzieniegdzie rośnie mech i w sezonie letnim obsycha i zwiększa ryzyko. Nie myślałem o panelach foto w obawie o pożar instalacji i w konsekwencji lasu . W tym sezonie wiosenno/letnim ktoś jest zawsze na działce i poszły dwie palety pelletu tylko na CWU , kocioł zużywa sporo na zagrzanie siebie, ceny pelletu trochę spadły z kosmosu ale nadal są wysokie i będą raczej wyższe długoterminowo. Pomyślałem, że taki panel , który się sam chłodzi jest dla mnie w sam raz bo może niższa temperatura zwiększy sprawność PV i zmniejszy ryzyko samozapłonu biomasy co się gromadzi okresowo na dachu. Myślałem o dwóch sztukach : mają moc do PV 380W/szt. i do 960W/szt cieplnej wg ulotki producenta. Mam 120l CWU , obok bufor ciepła1000l, do tego 4x100Ah kwasiaki głębokiego rozładowania pracujące jako ups. Może da się to wszystko sensownie złożyć. Pytanie czy są jakieś pułapki tutaj?
Na YT ludzie pokazują swoje schematy off-grid.Dodają bezpieczniki przed akumulatorem i w innych miejscach.Czy to jest wymagane?Z serii filmów instruktażowych,mógłbyś pokazać jak podłączyć drugi panel i zasady dobierania mocy tych paneli w stosunku do inwertera.Please.
Potrzebuje czegoś na zasadzie "proof of concept". Godzę się na utratę kasy jeśli okaże się że to dziadostwo i bubel, ale po prostu chcę spróbować. I zdaje się, że wreszcie to jest to czego poszukuję. Laptopa i oświetlenie napędzi.
Laptopa i oświetlenie napędził nawet w trybie PV-->output 220V. Jak na razie dwa minusy (jeden do poprawy, drugi do wyjaśnienia) a) załączony panel jest zbyt słaby aby skutecznie ładować aku poza bardzo słonecznymi dniami. Czyli strona PV zestawu będzie wymagała znacznego wzmocnienia. b) nie wiadomo czy inwerter ma ochronę AKU przez zbyt głębokim rozładowaniem. Byłoby wskazane aby inwerter nie zbił napięcia na aku poniżej w miarę bezpiecznej granicy 11V. Plusy -działa w trybie PV->output 220V (bezpośrednia konwersja mocy z paneli PV do gniazda wyjściowego 220V, przy niskim obciążeniu układ nie wspomaga się akumulatorem) -bez problemu działa w trybie AKU->output 220V (zasilanie awaryjne), wygląda na to, że pewnie dostarcza deklarowane przez producenta 700W (ja go dusiłem lampami halogenowymi - łączna moc 500W - żadnych problemów, uciąga takie obciążenie bez zająknięcia).
Następna ważna obserwacja. Panel składa się z 36 cell (komórek). Pilnujcie, żeby żadna z nich nie została zakryta np. nie mocujcie panelu pasami, taśmami czy czymkolwiek co zasłania z przodu cele. Jedna zasłonięta cella wystarczy żeby zamordować prąd jaki można pociągnąć z panelu. Przy porządnym zakryciu jednej zaledwie celi z panelu w ogóle nie popłynie prąd. Uważajcie. Montujcie wyłącznie od tyłu z wykorzystaniem przygotowanych otworów. A jeśli jest brudny - przemyjcie.
W tym momencie do tego falownika ma dołączone 3 panele@455W połączone równolegle. Bez problemu zasila komputery i oświetlenie plus niemal zawsze mam podładowane akumulatory. Gdyby światła było za mało falownik samoczynnie przełączy się na sieć a w razie potrzeby podładuje akumulatory (mam podłączone 2x100Ah w układzie równoległym). Z tego co widzę układ równoległy lepiej radzi sobie w dni z ograniczoną podażą słońca. Mam układ szeregowy i gdy jest pochmurno to daje on wprawdzie duże napięcia, ale generowana moc jest bardzo kiepska.
Wszystko fajnie, tylko że Volt nie ma dobrych opinii. Chyba, ze w ostatnim czasie coś sie poprawili. Szczególnie serwis, bo jak wiemy wnętrzności to i tak "made in China" tylko w ich opakowaniu. Także trochę obawa jest.
Mam volta sinus pro 800 i chinczyka ea 3kw. China 300 zl drozsza a roznica kolosalna. Volt ma duzy pobor samego falownika.. czesto jest choinka na wyswietlaczu
Humanista bardzo dziękuje :-) Pokolenie Adama Słodowego nie koniecznie elektrotechniczne bardzo dziękuje .Oto chodzi . Tak jak prosiłem . Tak właśnie przygotowane zestawy żeby nic nie można było pomylić i żeby można było łatwo złożyć dopiero sprawią że fotowoltaika trafi pod strzechy a co najważniejsze wyda ,, wojnę '' wszystkim instalatorom którzy chcą Ciebie zahipnotyzować słowem inwerter , AC , DC , ZASILACZ , PRZETWORNICA , STEROWNIK lub chcą Ci sprzedać gotowe zasilacze ładowane z paneli z magazynem energii 1kWh za 8-12 tyś. Uuuuuuu Panie to nie są żarty ;-) I Pan płaci jak za zboże . No tak to my swojemu portfelowi i kochanej planecie nie pomożemy . Ja bym jeszcze przed kamerami poprosił żeby następny taki projekt złożył jakiś młodzieniec w wieku np. 14-15 lat albo jakaś Pani :-) No i jak to jest do kampera czy domku letniskowego to dodał jakieś gniazdko na zapalniczkę czy przewód tak by można było ładować ten akumulator również podczas jazdy z prądnicy samochodu lub też z agregatu jak ktoś ma a może też humanista może też tak zrobić żeby taki magazyn energi ładować z butli gazowej. Czy tu nie trzeba jakiegoś zabezpieczenia / bezpiecznika na drodze między panelem a przetwornicą i drugie zabezpieczenie między przetwornicą a akumulatorem ? Nic takiego nie potrzeba ? Pokażemy że każdy może bez problemu . Teraz czekam na taki projekt hybrydowy do domu powiedzmy 5kW z magazynem energii np. 2,5 kWh albo 5 kWh . Panele ustawione np. na gruncie tak by było łatwiej ( ja to będę chciał u siebie zrobić na dwóch trakerach śledzących słońce bo wtedy chyba wystarczy mniej paneli ) . Mam pytanie czy jak INWERTER ma 5kW to można do niego podłączyć na razie panele o łącznej mocy w jednym stringu 2500 W a potem dołączyć drugi string 2500W . Pociągnie na jednym zanim dostawie mu drugi . I jeszcze jedno pytanie . Czy wszystkie stringi muszą mieć wystawę tylko w jednym kierunku geograficznym czy też może być tak że jeden będzie patrzył na wschód a drugi na południe ? Tak czy owak humanista bardzo dziękuje . To właśnie są instrukcje dla mnie . Kabelek czarny tu wkręcić , kabelek czerwony tu wkręcić itd. itp. Proszę takie zestawy właśnie jeszcze gdzieś zamocować na ścianie , pokazać co i jak można podłączyć i jak to będzie działać , jak zaprogramować inwerter , jak inwerter hybrydowy wpinamy do sieci tak aby działał również prosumencko .Nie będę wpinał sam oczywiście ale chcę wiedzieć kto to może oficjalnie zrobić i jak on to powinien dokładnie zrobić . Jak będę wiedział jak to należy zrobić i będę wiedział jak to się robi to go tą wiedzą przywitam i już mnie tak nie skasuje . Mi np. chodzi o system do zwykłego domu jednorodzinnego ( 4 osobowa rodzina ) który będzie najpierw produkował prąd na potrzeby własnych urządzeń i do ładowania własnego magazynu np. 5kWh a jak już mam wszystkie potrzeby zaspokojone to na końcu przesyłam do elektrowni. Liczę na pokazanie też innych zestawów i kombinacji zaprezentowanych w ten sam prosty sposób . Jeszce może uda się zrobić odcinek o panelach na podczerwień umieszczanych na suficie czy w połączeniu z odpowiednią własną fotowoltaiką może to być alternatywa dla pompy powietrze - woda . Niektórzy twierdzą że jest to bardzo wydajne i tanie ogrzewanie ponieważ szybko i elastycznie nagrzewa pomieszczenia od góry ogrzewając naturalnie przedmioty z góry które potem powoli oddają ciepło i podłoga też jest wtedy ciepła. Ponoć z sufitu ogrzewa się najszybciej i najbardziej efektywnie Jest to dobry sposób ogrzewania prądem ? Ps . no i proszę żeby następnym razem pokazać jak te przewody prawidłowo się zarabia bo humanista też chce to zrobić dobrze i nie wie jak wyglądaj szczypce do tulejek , jak się to robi i jak wyglądają te tulejki . Może dołożyć takie tulejki do zestawu albo niech końcówki przewodów będą już zarobione w tulejki ;-) Oczywiście jak na humanistę przystało się rozpisałem . Pozdrawiam i dziękuję. .
Pytanie bo nie do końca zrozumiałem. Planujesz 2 trackery. Dlaczego jeden ma być ustawiony na wschód a drugi na południe, skoro zadaniem trackerów jest "wędrowanie" z ruchem Słońca?
@@Tab7.6.Tab7.6 To pytanie nie w tym kontekście chciałem . Tak planuję na trackerach ale interesuje mnie też zwyczajnie inne zagadnienie w tej zawiłej układance ( pewnie zawiłej z pozoru tylko dla mnie ) . Na zasadzie co by było gdyby w odpowiedzi nie tylko dla mnie ale też dla innych . Z drugiej strony można też zrobić tak że dwa trackery stanowią jeden string ruchomy a drugi jest sztywno gdzieś na ścianie lub dachu lub na gruncie i czy tak może być ? Dodatkowo takiego laika jak ja interesuje fakt czy w przypadku inwertera 5kW JEDEN STRING MOŻE BYĆ 2500 W a drugi np. 1500W do np. dalszej rozbudowy i to jeszcze zwrócony w inną stronę świata . Wiem dla fachowca to prozaiczne pytanie ale dla mnie to już nie lada zagadka :-) Natomiast co do trackerów to oczywiście masz rację tu jedyny problem jest taki żeby sobie na wzajem nie rzucały cienia. No i chciałbym aby kiedy zniknie im słońce i przejdzie cały dzień to automatycznie odwracały się na nocny ,,odpoczynek '' na wschód w kocie ujemnym tak aby np. nocne opady śniegu ich nie zasypały . Ogólnie takie trackery oprócz czujnika wiatru powinny mieć jak samochody czujnik deszczu . Wiadomo jak pada deszcz lub śnieg to słońca nie ma i tracker powinien automatycznie osłaniać się w końcie ujemnym . Po co ma go deszcz lub śnieg zanieczyszczać . Jak przestaje padać śnieg lub deszcz to znowu łapie słońce i ustawia się w odpowiednim koncie niczym kwiat szukający słońca . Fajne nie ? Fajnie byłoby to obserwować . Czułbym się jak na Marsie a to myślę proste jest do wykonania jak Adam Słodowy pokarze :-)
@@slawomirnowaknieruchomosciCFIN No tak. Widać, żeś humanista, nie potrafisz w kilku zdaniach 😋 Obawiam się, że aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, będziesz musiał wyjść poza ramy tego kanału. Nie ograniczaj się, czerp wiedzę u osób prezentujących już działające rozwiązania. Co do kąta ustawienia paneli i ich umieszczenia to na początek polecam ogólnie dostępne w sieci tabelki, które dość obrazowo ukazują sprawność w zależności od kąta pochylenia czy strony świata w jaką są skierowane.
@@Tab7.6.Tab7.6 Tracker ma dwie osie ustawiania paneli . Będzie miał czujnik słońca i będzie sobie słoneczko śledził sam . Jak będzie lato to pewnie oś pionową będzie utrzymywał w koncie 35 stopni a im bliżej zimy to kont będzie zmniejszał ale ja jako laik nie mam o tym pamiętać ani nie powinno mnie to obchodzić . Piszę teraz na laptopie . Myślisz że znam jego budowę ? A jednak jest to moje narzędzie w codziennej pracy . Wychwycę kiedy laptop zacznie się psuć i wtedy zaniosę do naprawy. Co najwyżej mogę dostać na telefon info że jest jakaś awaria i kąty się źle ustawiają względem słońca na trackerze lub sam zobaczę naocznie że coś jest nie tak jak zwykle i wtedy będę interweniował u producenta systemu lub innego fachowca i tyle . Oczywiście w razie awarii automatu system trackera powinien mieć możliwość ręcznego ustawienia i pewnie wtedy do czasu usunięcia usterki ustawię go latem ręcznie w koncie stałym 35 stopni na południe i tyle :-)
Fajnie tylko nie dla mnie mam turbinke coś tam jedzie mam ochotę za 550 ( co ciekawe nie wytrzymałem podłączyłem pod 2?12 v Aku i ..naładował sam ) teraz ma inwertery .buduje się i już mogę innych budować😇
Mam pytanie - może niekoniecznie dot. tego gotowego zestawu - ale jaki zestaw uciągnie offgridowo klimatyzator przenośny, który max (pomiar watomierzem) ciągnie 1330W a podczas normalnej pracy 1270W?. Niestety nie wiem ile jest podczas rozruchu. Czy 4 x panel 550W ~41Vmpp i Imp ~14A + jakiś hybrydowy inwerter np. 3KW 24V? Czy lepszy byłby 3KW 48V? Jakieś akumulatory AGM mam w razie jakby jakaś chmurka naszła ... A może jakaś inna konfiguracja? Gdzieś na którymś odcinku słyszałem, że można takie rzeczy zasilać prądem stałym bez przeróbek... ale może coś pokręciłem. A może jakiś extra odcinek na taki temat dla amatorów? :) Pozdrawiam!
Kwestia 24 vs 48V wpływa na pojemność magazynu energii.48V jest o tyle lepsze że mniejsze prądy/mniejsze straty i można ewentualnie podpiąć akumulator trakcyjny. Minus to na pewno konieczność posiadania 4 akumulatorów 12V (czyli minimum 2kPLN) choć rekompensuje to większa pojemność magazynu (4 aku 100Ah to jakieś 4.8 kWh w magazynie). I jeszcze jedno. Jeśli klimatyzator przenośny to tylko i wyłącznie z wbudowaną pompą ciepłą (czyli z funkcją grzania drogą przemian termodynamicznych, uwaga, bo niektóre mają zwykłą grzałkę). Wtedy od wczesnej wiosny do późnej jesieni każdy kW mocy elektrycznej obróci się w 3-4kW mocy chłodniczej lub grzewczej. Komfort takiego rozwiązania jest niesamowity.
Cześć. Arek mówisz na filmiku, że można podpiąć jeszcze wincyj paneli - ale jakich - takich samych, czy można inne? I Volt niech przygotuje opcjonalne zestawy, co nie? Pozdro 🙂
Ach. To jednak nie uniknę 23%. Nie mam działalności gospodarczej w Polsce. Dopiero co się sprowadziłem do Polandii. Towar już płynie do Gdyni i wszystkie dokumenty są wystawione na mój prywatny adres. Ale wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź.
Bardzo fajny film.Jako zupełny amator w tej dziedzinie chciałbym dowiedzieć się czy można do tego zestawu dołączyć równolegle drugi,taki sam akumulator? Czy można podłączyć większy panel do ładowania akumulatorów?Jeśli tak,to jakiej wydajności?
@@4nrgy Mocniejsze panele to na pewno dobra opcja. Gdyby dać na wejście 1-1.5kW z paneli to w zasadzie możesz jechać w opcji panel->gniazdko 220V bez wspomagania z akumulatora do poziomu deklarowanych 700W z przetwornicy.
Fajny zestaw i fajnie że polska firma robi takie rzeczy .Teraz chochla dziegciu 😮 robi to Volt Polska . firma która permanentnie każe czekać godzinę lub więcej na połączenie z jakimkolwiek działem . Firma ta w swojej ofercie ma przetwornice . które po miesiącu pracy mówią sorry za smród chińskiej spalenizny .Piszę tylko na podstawie własnych doświadczeń 🤔🥴
też tak mialem z serią ips. ale wiesz też bylem importerem i wiem że czasem czlowiek chce dobrze a potem mu wcisną co innego niż bylo w samplach to skąd masz wiedziec?(mialem tak z inwerterami hybrydowymi). zobaczymy, na tę serię sinus pro nikt nie narzeka
Mam inwerter volta i jedno co mogę powiedzieć to jest strasznie głośny przez co chwilę włączający się wentylator. Jeżeli będzie zamontowany w pomieszczeniu, w którym się stale przebywa to raczej się nie sprawdzi. Użytkuję go od roku i jak na razie nie było z nim żadnych problemów.
Tanie wentylatory lubią hałasować. Wymiana na lepszy to po gwarancji, a w trakcie wymusiłbym mu obieg jakimś zewnętrznym, cichym wentylatorem i liczył że to wystarczy, żeby głośny nie musiał działać.
Mam pytanie jak to jest, gdy usilnie staramy się zrobić, ( z paneli, wiatraków itp. itd.) z prądu stałego prąd zmienny, a w każdym urządzeniu elektronicznym, komputerze, radiu i milionie innych urządzeń niezbędny jest prąd stały, odbiornik radiowy, telewizyjny i inne na wejściu ma prostownik. Po kiego funta w przypadku tych odbiorników zamieniać przetwornicą prąd stały na zmienny, żeby znowu zrobić go na stały. Każda przemiana przynosi straty, więc o co biega.
masz rację po prostu bardzo długo świat się przedstawia na rozwiązania lepsze. problemem jest przesyłanie prądu stałego ale to rozwiązuje prąd stały o wysokiej częstotliwości przecież nie ma potrzeby zmieniać polaryzacji. no ale część prądu ciągle jest wytwarzana przez prądnice prądu zmiennego I to było podstawowe źródło energii elektrycznej jeszcze 10 lat temu dlatego wszyscy dostosowujemy się do odbiorników tego typu
Wielkie dzięki za ten materiał! @4nrgy czy mógłbyś napisać lub zrobić materiał jak rozbudować ten zestaw (3 panele, min 2 akumulatory), czy wogóle jest to możliwe?
IMHO najsensowniesza opcja rozbudowy to dwa/trzy panele @450W 50Vdc w układzie równoległym pchają do 12V AKU. Generalnie rozbudowa tego zestawu jest dość trudna bo falownik bierze do 50VDC z paneli zatem możesz dać albo panele Mono 50Vdc równolegle (ok 450W/panel) albo 2-3 Poli 18Vdc w szereg (zazwyczaj poniżej 200W/panel). Jeśli chcesz większą moc -> jak radzi 4ngry - większy inwerter i 24V. Większe inwertery biorą w paszczę do 150VDC a to daje znacznie większe możliwości komponowania zestawu dołączonych paneli.
Cześć. Śledzę Twoje porady od jakiegoś czasu i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy. Przekonałeś mnie do kupna i samodzielnego montażu PV na moim domu. Teraz prośba o pomoc. Czy sprowadzając PV system bezpośrednio z Chin dla swojego gospodarstwa domowego zostałem poproszony przez agencję celną o opłatę VAT w wysokości 23%, przyznam że liczyłem na 8% . Czy nie ma szansy aby się wykręcić z tych 23% Vat’u? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.
nikt inny nie chce rozmawiać. pokazuję ceny magazynów energii na AliExpress z dostawą do polski a importerzy ciągle że to niemozliwe. Volt probuje. Zobaczymy co wyjdzie no i dwa że YT to najszybsze sprzężenie zwrotne
Witam pana. Zajmuje sie uprawą roślin. Szukam taniej alternatywy dla promiennika gazowego o mocy 4-5kw. Czy za pomocą zestawu z panelem w zimie przy bezchmurnym niebie doladuje akumulator? Czy bylaby szansa zastapic czymś lampe grzewczą o podobnej mocy? Czas potrzebny do ogrzewania to 12h przy 4.6kw mam powyżej zera, gdy na dworze -16 ale dwa trzy dni i wymiana butli. Sezonowo koszt około 1000zl wychodzi.
@@4nrgy proszę mi doradzić jakiej mocy zabezpieczenie mam zastosować do tych akumulatorów i jakim prądem ładować i do jakiego stopnia rozładowywać baterię by służyły jak najdłużej. Dziękuję i pozdrawiam.
Tylko czy alternator to wytrzyma? Bo na ogół w samochodach alternatory wyliczane są tak żeby zasilić to co jest w standardzie. Jak dołożysz już lodówkę z Lidla to może się okazać że zaraz wylądujesz w serwisie i zapłacisz za regenerację alternatora 5 razy tyle co sama lodówka 😂
Mam to i u mnie problemy. Jak słaba pogoda Aku pada oczywista sprawa opieki ktoś paluszkiem nie włączy to zestaw nie chodzi mam dwa panele po 180w to białe magiczne pudło volt i Aku 75 żelowy i nie mogę się poradzić bo umiera mi to nocą mam podpięte tylko mały router zasilany ładowarka do tel i kamerę jedną . Dołożyłem jeszcze wiatrak 500w i chyba już za dużo razy Aku umarło bo dalej nie ma efektu czeka mnie wymiana aku i próbuje od nowa
tani akumulator 100Ah do tego kawałek rurki tlenowej z akwarystycznego i jedno kolanko też z akwarystycznego. wpychamy kolanko z boku aku są takie otworki na skropliny wezyk 5mm srednicy za okno albo do wentylacji aku nie może być niedoładowany dłużej niż 12h inaczej zdechnie znowu szybko bo zasiarczenie czyha. codziennie doładować do pełna i jechać. kilka lat wytrzyma
Zamontowalem 5 akumulatorow kwasowych 120ah "leisure battery". Rok temu ladowaly sie 4 dni uzywajac paneli 0.5kw i daly rade pociagnac suszarke przez 1,5 godziny. Po roku laduja sie w pol dnia i wytrzymuja 3 minuty pod suszarka. Jedyne co to zamrazalke kilka godzin pociagna. Nie byly ladowanie zbyt duza iloscia vatt. Co moglo sie stac?
Żywotność konwencjonalnych akumulatorów typu "leisure" w zależności od zastosowania określana jest na 65 do 350 cykli przy rozładowaniu 50%. Wszystko wskazuje więc na to, że ich sprawność spadła na tyle, że nie są w stanie obsłużyć dużego obciążenia jakim jest suszarka i nadają się już tylko do mniej wymagających urządzeń.
@@Tab7.6.Tab7.6 Dzieki za odpowiedz. Wyglada na to ze wystarczyly na pol roku pelnej pracy a teraz ledwo ledwo🙂Co polecilbys do garazu? Myslisz ze to cos z Chin 5kw za 5000zl wytrzyma 10 lat?
@@plockgrzegorzTaka uroda akumulatorów kwasowo-ołowiowych, tutaj pod względem trwałości wyróżniają się jedynie trakcyjne. Obawiam się, że na pytanie ile lat wytrzyma LiFePO4 nikt nie jest w stanie udzielić odpowiedzi 😉 Wszyscy producenci podają projektowaną żywotność bazując na technologii wykonania, ale żaden nie przedstawia raportu z testów... W sumie nie powinno to dziwić, zrobić testowo 3 tysiące i więcej cykli jest sporym wyzwaniem 😁 Inna rzecz, że ten magazyn za 5000zł jest niedostępny i podejrzewam, że już nie będzie.
@@Tab7.6.Tab7.6 Dzieki za opd. Ten koles co go polecali na kanale chyba ma za jakies 5500 jeszcze i widzialem na ebay cos, ale to jakies nieznane marki z Chin. Penie trakcyjna od flt bedzie najlepsza.
spróbuj podładować akumulatory do 15V. prawdopodobnie pomoże. niestety chodziły niedoładowane a tego aku kwasowe nie tolerują. odwrotnie niż lifrpo4 trzeba je zawsze ładować do 200%. naladuj je do 15V a nawet wyżej (aż zaczną gazować) powinno pomóc
Istnieją czajniki na 600W. Małe ale herbatę zrobisz. Falownik z zestawu bez problemu uciągnie taki czajnik. Problem zestawu polega na słabym załączonym panelu. Może nie dać tyle ile trzeba do załadowania AKU przed nocą.
Mam pytanie . Czy jeśli sam zakupię przez internet kompletny zestaw hybrydowy dla domu jednorodzinnego np. 5 lub 10kw z magazynem np. 5kWh i sam go złożę według instrukcji i filmiku na RUclips a tylko zaproszę fachowca z papierami żeby mi go podłączył do sieci domowej przez przygotowany i już wyprowadzony przewód to mogę się też ubiegać o dotacje z programu ,, Mój Prąd ’’ i dotację na magazyn chyba w wysokości 50% ? Oczywiście będę miał na te wszystkie zakupy rachunki . No i czy urządzenia z takiego systemu muszą mieć jakieś certyfikaty na Polski rynek ? Czy magazyn energii niezależnie od pory roku razem z inwerterem i zabezpieczeniami DC i AC oraz rozłączniki przepięciowe czy też diody PV mogę trzymać w np. niewielkiej altance z której pociągnę jedynie pod ziemią do domu odpowiedni przewód aby podłączyć się do sieci domowej. Zwyczajnie chciałbym się z całą instalacją i panelami odizolować troch od domu na pewną odległość ? Można tak ? Jeśli tak to jakie warunki stworzyć w takiej altance i w jakiej odległości powinna być od domu aby nie było za dużych strat przesyłowych ? Ktoś podpowie ?
@@4nrgy Proszę zapytać czy na off-grid należy się jakaś dotacja. Z tego co widzę "Mój prąd" domaga się on-grid z rozliczeniem net-biling. Może na off-grid jest dotacja z innego paragrafu?
Niektórzy oferenci elektrowni solarnych typu "zrób to sam" już w ogłoszeniach oferują pomoc w staraniach o dotację. Jednakże już pierwszy warunek dla "Mój prąd" to wejście do sieci publicznej w rozliczeniu net-biling. IMHO jeśli to ma być elektrownia off-grid -> może być problem ze spełnieniem warunków na dotację. A jeśli to ma byc on-grid, to mocno wątpię czy bez pomocy uprawnionego (i ustosunkowanego w ZE) montażysty da się to zrobić.
@@JanKowalski-vj9py Mówimy tu o instalacji hybrydowej czyli takiej , która oddaje tylko to co nie uda się jej zmagazynować lub skonsumować. Można więc powiedzieć że jest to on - grid z opcją magazynowania . No cóż . Każdy może rozszerzyć działalność firmy o dodatkowe PKD i trwa to 5 s oraz zlecić komuś z papierami podłączenie instalacji do sieci za 500 zł ( tyle bym dał nie więcej ) i już masz wszystko co potrzeba , wszystko udokumentowane . Po instalacji jeśli zechcę system będzie działał w off-grid jaki to problem tylko po co ? Jak już jest w sieci i mam nadmiar to co z tym prądem zrobić ? Niech idzie do ,, Żyda '' ;-)
Jedno pytanie jak rozwiązać problem z tym że jak na Aku spadnie prąd i całe ustrojstwo się wyłączy w nocy to żeby się załączyli ustrojstwo za dnia jak zacznie dostawać prąd ze słońca i nie trzeba było osobiście palcem tego włączać
@@Tab7.6.Tab7.6 Dla pełnej jasności->owo manrnowanie nie oznacza, że falownik zamienia to na ciepło. To jest po prostu sytuacja w której dostępna energia nie zostaje na miejscu ani skonsumowana ani zmagazynowana. Gdy ci się coś takiego zdarzy podłącz wyspowo telewizor (i dekoder naziemny). Niech chociaż to zasuwa ci za darmo.
@@JanKowalski-vj9py Tak, wiem, chodziło tutaj o krótką i uproszczoną odpowiedź dla kolegi, który zadał pierwotne pytanie. Może rzeczywiście należało to bardziej uściślić 👍
ja mam balkon ze 30m2 na 7 piętrze i strasznie mi wieje ale to tak że głowę urywa... kombinuję żeby powiesić 3-4 panele i do tego na zimę jakąś pionową turbinę? tylko nie mam zielonego pojęcia jak skompletować taki zestaw
Czy wyjścia 230v z tych inwerterów można łączyć równolegle? Byłoby to bardzo przydatne przy bardziej rozległych instalacjach offgridowych a także byłby prąd nawet na czas serwisowania jednej z nich.
Kolego posłuchałem i umoczyłem w naszych szerokościach ten zestaw jako off grid nie może wyrobić na normalną chłodziarkę absorpcyjną. I teraz nie wiem czy coś przysłali uwalone czy ten typ tak ma. Obsługa sklepu nabrała wody w gębę. Broń się pozdrawiam Hermogenes.
@@4nrgy Taki mam plan; dodatkowo zrobię to na statywie na poranki i wieczory. Tylko wiesz za 6 stówek można dostać 400 Wp w polikryształach.Pozdrawiam Hermogenes
Mam bojler 150l i jaki zestaw do niego potrzebny żeby nie żarł prądu z PGE ? Rachunki w kosmos wzrosły. Tak samo do lodówki z zamrażarką jaki zestaw ? Dziękuje.
Witam mam takie pytanko czy inwerter growatt HYBRYDA sph 10000 TL3 BH UP z baterią pobudzi do życia growatta MOD 5000 TLX X ongrid, w razie zaniku z sieci. Oczywiście ATS do rozłączania jest
Czy taki zestaw pociągnie oświetlenie telewizor i lodówkę w garażu ? Czy przez noc akumulator nie padnie bo rozumiem ze w dzień bezpośrednio 230v zasilane jest z panela. Proszę o odpowiedz
Witam. Kupiłem ten zestaw na działkę i zabieram się za podłączanie,a tam kabel zasilający przetwornicę 230V. Ja na działce nie mam prądu i co teraz? Będzie to bujało bez podłączenia do sieci?
Proszę się zgłosić w sprawie strat do ekipy zajmującej się walką z ociepleniem klimatu. Rozpylanie związków ograniczających dostęp promieniowania słonecznego ogranicza produkcję z fotowoltaiki o 50%. Niech Panu oddają.
Pytanie, na domek gospodarczy to zamontowac na dzialce. Np 4 takie panele. Jak korzystac z tego pradu w domu glownym, kable ciagnac do lodowki w domu ?
Dzień dobry. Mam pytanie. Czy montując taki zestaw w kamperze, można jeszcze podłączyć do niego ładowanie akumulatora z alternatora samochodowego? Jeśli tak to czy wtedy podczas ładowania z alternatora należało by wyłączyć ładowanie z paneli ? Dziękuję
ja nie zakladalem ograniczników. akumulatory wytrzymywaly mi rok- poltorej codziennego uzytkowania. teoretycznie mogą przekroczyć zalecane prądy ale to najprosciej dać automatyczny rozlacznik nadpradowy na aku
@@misiek1784 To nie jest zestaw po zysk tylko po naukę. Adam Słodowy - zrób to sam. Idąc wg. kryterium opłacalności masz zapewne całkowitą rację - to się prędko nie zwróci, ale nie jest też tak że użytkowanie tego przynosi straty.
link do zestawu webep1.com/go/191d891301
Ja pisałem o ELEKTROWNI WIATROWEJ
Ten akumulator to jest śmieć, który po pół roku będzie miał max połowę z deklarowanej pojemności. W sumie od nowości posiada 90-95% deklarowanej pojemności.
Panel chyba do zawieszenia na balkoniku jakiejś starki się nadaje.
Dzięki 😉
@@artpyt1793
A z czego tak waść wróży? Z pięt czy nóg? Żywotność aku sporo zależy od sposobu użytkowania. Jeśli ktoś go zjedzie do 10.5V to go zarżnie jeszcze szybciej.
@@JanKowalski-vj9py z własnego doświadczenia i testów wykonanych przez innych użytkowników dostępnych na YT.
Arek idziesz w dobrym kierunku. Wiekszosc z nas sie nie zna.
@@Rafik-ch1qd To prawda, i właśnie dlatego Arek który z tego co widzę poleca sensowne rzeczy jest bardzo potrzebny. A jak na tym zarobi przy okazji to tym lepiej - win + win :)
Waelensa wiedział co mówił w Stanach że na głupocie, to się w Polsce najlepi zarobi. 😛😛😛
@@ajki9214 Wałęsa?
@@RyszardKozlowski Tak... Jak był w Stanach na mirażach w 90 tych latach, to troche forma żartu, piszę nie brać do siebie, ale w tym powiedzeniu jest prawda... Każdy jest mądry w tym co umie i robi dobrze...
@@ajki9214 kurcze, założenie że dobrze zarabia się na głupocie innych jest przykre. Taki biznes co do zasady jest negatywny (nie jest win win) a do tego może być na krótką metę (ludzie zmądrzeją / nie kupią drugi raz)
Droga do samodzielności i elektrycznej niezależności jeszcze nigdy nie była tak blisko, na wyciągnięcie ręki.
Świetny film 👏👏
Krok w bardzo dobrą stronę. To ja proponuję jeszcze przygotowanie zestawu na "prawdziwą" działkę - 2 duże, mocne panele z kablami i podłączeniami (oraz stelażem z rurek żeby można było obok domu postawić i z kółeczkami żeby można było na zimę schować do domku), 2 akumulatory LiFePo4 z kablami i podłączeniami, mocna (2,5 kW?) przetwornica ...
W zasadzie zestaw na działkę to może być 2 kW ale właśnie z dużymi panelami (coś koło 600W) a nie tylko 180W, tak aby momencie bycia na działce faktycznie ciągnąć prosto z paneli prąd. Zwłaszcza, że na działce to i jakaś kosiareczka chodzi, jakaś grzałka do wody czy bojler. A akumulator ma być na nocne posiedzenia. A nie, że rano będę kosił trawę, przytne rośliny i ogólnie posprzątam a na wieczornym grilu zgaśnie światło bo akumulator się rozładuje bo połowa roboty leciała z akumulatora.
Pod dwa panele to raczej zainwestuj w tracker paralaktyczny (1000PLN) nawet bez zmechanicowanego napędu. Wtedy masz śledzenie słońca od 4:30 do 20:50.
LIFEPO niekoniecznie, przecież wymiękną w zimę ... a ja w zimę też jestem na polu
Nawet taki trep jak ja może powiedzieć "Wania wsio poniał " i oto w tym chodzi ! Wielkie dzięki i pozdrawiam.
Posiadam taki zestaw tkilka lat tylko ze z 3 panelami rownolegle, czasem podczas mocnego rozladowania aku w nocy, za dnia pociśnie zbyt duzo prądu ładowania i volt rozłącza 😂 a tak gdy kozystamy za dnua wiecej to jest super. Moc mojego w piku 1000w , ciągłej 700w. Zdalo by sie wiecej czasem no ale z 2x12v aku z instalacji niskiego napiecia 12 a nie 24 to cudów nie bedzie 😂 qle robote robi. Warto jeszcze na wywietrznik ten u góry, dac kolanko 90 stopni rury kanalizacijnej 110. Pasi idealnie i nie ciśnie kurzu do srodka😊. Aku 2x100 zel siadają po 24 miesiącach. Teraz idą na kwasowych ze zbieraniny i radzą sobie dobrze i koszt mniejszy używek😮 lub ze własnych zapasów. Tylko co pare miesięcy, warto je doładować zwyklym prostownikiem, ktory da te 15 do 16v w ostatnim procesie na aku ,zeby je " podregenerować" jak zwał tak zwał😂. Pozdro
Koleżanka bardzo dziękuje za taki instruktaż, bo chyba sama sobie z tym poradzi ! :)💪💪💪
oczywiście że sobie poradzi! to czekamy na wyniki
Taki jestem naładowany po tym filmie, że muszę wykonać spacer wieczorny, by trochę rozładować się.... Może spotkam sąsiadkę......
Wielki szacunek za to co robisz. Już wiem, że w przyszłym miesiącu zakładam fotowoltaikę na garażu, Byłoby idealnie gdybyś panie Arku mógł polecić jakiś bogatszy / mocniejszy zestaw. W ofercie tego sklepu, który polecasz jest zestaw z 2 panelami i 2 akumulatorami - może dwa słowa o nim i jak bardzo można go rozbudować (tak łopatologicznie ile paneli i ile akumulatorów można do tej przetwornicy)
Podtrzymuję prośbę Krzysztofa
Ja tak samo
Pisałem dwa posty wyżej. Testowane 4 lata z hakiem. Pozdro dla was
również jestem ciekaw
Tak, wiedza o mocniejszym zestawie do garażu mega się przyda!
Mega
Z odcinka na odcinek robi się coraz ciekawiej 😊
Pozdrawiam
Ja mam ten mniejszy przetwornik i podłączałem do niego mój odkurzacz „wodnik”, który startuje zawsze na pełnej mocy i dwa czy trzy razy wystartował gasząc na chwilę volta ale po chwili łapał prąd i kręcił już stabilnie, więc są szanse, że zamrażarka tego większego nie spali ;-)
Bardzo ciekawa propozycja, Za czymś takim się rozglądałem i wpadło mi w oko. Nawet chciałem zacząć szukanie czy da się więcej paneli, na konic to powiedziałeś. Gratuluję czytelności przekazu.
Ale wypas 👍 Świetnie Pan opowiada. Podoba mi się ta szczerość a zarazem fakty opowiedziane w fajnym stylu. Jak by Pan walił batem tych wszystkich co myślą o dziadowaniu i taniości 😆.👍
Mialem 5 lat temu taki off grid zlozony z inwertera volt sinus 2000s , 4 paneli po 280Wp i dwoch aku 12V 180AH . Dzialalo ok jak bylo slonce ,natomiast bardzo szybko zaoralo akumulatory . Po roku nie mialy nawet polowy pojemnosci,a po dwoch latach nadawaly sie na smietnik. Sprzedalem caly zestaw rok temu i teraz buduje duzy porzadny off grid 5.5 kwp paneli i inwerter easun 5.5 kw. Dziala z samych paneli,a reszte dobiera z sieci.Testowalem juz troche nowa instalacje i w sloneczny dzien z samych paneli bez aku i podpietej sieci bez problemu wyciagal 4.5 kw mocy ciaglej
Napisałbyś coś więcej, jakie panele, inwerter ?
@@tomekk3867 Falownik easun sml 3 5.5kw mocy ciaglej. i 16 paneli 345 w
@@arturpv
I teraz matematyka elektryczna mówi: TAK.
Podlinkuj proszę jakie panele ładują w pochmurne dni
Cześć Arek muszę nadrobić zaległości w oglądaniu jak zawsze ciekawy odcinek .Pozdrawiam Cię
Na początek zarąbisty zestaw i cena , tak trzymaj ,,,,
Pozdrawiam Szefa, Cały Zespół Volta, Przetwornicę, Wredną Zamrażarkę oraz Wspaniałych Widzów! 👍
Ja kupiłem panel 180w akumulator 100am żelowy są dwa przewody 5 metrów i taka sama przetwornica pełen sinus 1000w 800 w sterownik mppt i zapłaciłem 1800zł z przesyłką 19 zł.Jeszcze nie zamontowałem teraz widzę że to proste dziękuję za film
Tytuł filmiku --> Fotowoltaika na Działkę
OK, wchodzę i jako KOMPLETNY LAIK sądziłem, że dowiem się czegoś co by rozwiało moje wątpliwości czy kupować to czy nie.
Jeśli założeniem filmiku miała być tylko reklama firmy VOLT, to .... OK ... spełnił (od biedy) zadanie.
Jeśli natomiast ten filmik miał przekonać lub zachęcić takich laików jak ja do zakupu, to .... przynajmniej w moim przypadku jest więcej pytań niż odpowiedzi.
Panie Arturze .... możliwe iż ma Pan dużą wiedzę na ten temat, ale ... przedstawia Pan to w taki sposób jak są napisane/pokazane wszelkie tutoriale tworzone przez profesjonalistów, czyli owe tutoriale są robione prze profesjonalistów dla .... profesjonalistów.
Profesjonalistom nie są w ogóle potrzebne, a amatorzy i tak nic z nich się nie dowiadują, bo są opisywane specjalistycznym językiem technicznym (vide pełen sinus)
Proszę spróbować uwierzyć, że zdecydowana większość ludzi którzy potencjalnie byliby zainteresowania zakupem tego ustrojstwa, potrzebuje jasnych porównań czy odwołań do rzeczy które znane im są z codzienności, czyli przykładowo .... voltoampery czy inne sinusy NIC IM NIE MÓWIĄ, natomiast gdyby im powiedzieć, że taki zestaw jest w stanie zasilić przy średnim nasłonecznieniu np. telewizor + radio + oświetlenie w altance + ewentualnie jakąś wiertarkę czy ładowarkę do wkrętarki, a przy tym wszystkim zachowa sprawność wystarczającą na np. 5 godzin pracy , a w dni w pełni słoneczne może zasilić więcej urządzeń na raz (i tu podać przykłady) , to bardzo możliwe, że chcących kupić taki zestaw byłoby ZNACZNIE WIĘCEJ , bo wiedzieliby (mniej-więcej oczywiście) co z tym mogą zrobić.
Generalnie przydałby się filmik, gdzie przedstawiłby Pan np. 5 PEŁNYCH zestawów fotowoltaicznych albo wiatrowych, albo jednych i drugich, czyli takich które po wyjęciu z pudełka i podłączeniu kabli OD RAZU działają i pokazaniu, że przykładowo zestaw nr 1 zasili nam przez taki to a taki czas przy takiej t a takiej pogodzie takie to a takie urządzenia, a zestaw nr 2 zasili więcej, zaś zestaw nr 3 jeszcze więcej i tak dalej.
Podać ceny + gdzie to można kupić i wydaje mi się, że zainteresowani NA PEWNO się znajdą.
..... a tak ... ktoś (jak ja teraz) patrzy na ten filmik ... widzi zestaw za 1440 zł i ..... nie wie tak naprawdę co z tym można zrobić.
Wchodzi na podlinkowany sklep w nadziei, że może tam się dowie czegoś więcej, a tam .... VDC __ VAC __VMP __ VOC i inne "zaklęcia" które KOMPLETNIE NIC nie mówią laikom.
A czy szanowny kolego pokusił się do obejrzenia do końca. Może warto. Wówczas posiadał by świadomośc że juz za chwilę będzie kolejny filmik właśnie z takimi przykładami jakie się koledze zamarzyły.
@@ulaszpopiel605
Jeśli piszę komentarz pod filmikiem, to komentarz ten dotyczy tego właśnie filmu, a nie tego który możliwe że będzie.
Nic nie wnosi ten film poza reklama volt popieram ta wypowiedź
Mam od roku podobny zestaw w kampervanie. 2x 100ah i podobny sterownik od Volta tylko większy. Ładuje się cały tydzień i w weekend nie wystarcza prądu żeby zasilić laptop 2 dni po kilkanaście godzin. W niedzielę pod wieczór już miauczy, że aku wyczerpane.
Problemem tutaj będą prawdopodobnie niskiej jakości akumulatory, które dość szybko utraciły swoją sprawność. Jeśli zestaw jest oparty tak jak tutaj na panelu 140W, to najpóźniej na 3 dzień 2 x 100Ah powinny być naładowane. W pozostałe 2 dni są już tylko doładowywane, reszta energii idzie "w gwizdek". Tyle tylko, że aku są już na pewno zużyte i nie mają odpowiedniej pojemności, skoro nie są w stanie zasilić laptopa przez kilkanaście godzin.
@@Tab7.6.Tab7.6 no nie są. Pokazuje to nam, że co innego teoria, a co innego praktyka, bo zawsze coś.Jak ktoś to kupuje, to niech z góry założy kilkukrotnie mniejszą sprawność układu, niż wychodzi z wyliczeń.
Ps. W kamperze rozumiem ale w domach? Ludzie, kombinujecie jak koń pod górę. Zamiast w najbliższych wyborach wypieprzyć na zbity pysk POPisowskich polityków razem z ich zieloną pseudoekologią to wy naginacie grzbiety, bo tak wam pan karze. W Polsce energię trzeba robić z węgla, z własnego, a nie tego z końca świata czy jakichś tam wiatraczków. Obudźcie się.
@@mariuszborowski2646naprawdę uważasz ze masz wpływ na wybory?
@@agnesk4610 w pojedynkę niewielki. Ale jest nas do cholery miliony.
A Ty co, ręce do góry, nogi szeroko?
@@mariuszborowski2646 nie musisz być taki obcesowy, nie obraziłam Cię w żaden sposób.
Dzięki, właśnie o to mi chodziło tylko w weesji dla domu czili na 3 kw. TaK żeby zasiliło pralkę toster i czajnik w tym samym czasie
3kWp nie zasilą jednocześnie pralki (grzejącej wodę), tostera i czajnika. Sprawdź jaki pobór mocy ma każde z tych urządzeń i dodaj do siebie.
Za 2300zl masz na Ali easun 5,6kw (na baterie 48V - polecam trakcję lub lifepo4) u mnie cały dom pracuje na 3 falownikach w offgridzie (z ładowaniem auta i grzaniem wody)
SUPER MATERIAŁ . POZDRAWIAM SERDECZNIE .
CENA JEST SUPER PRZYSTĘPNA .
Sam sterownik by mnie interesowal, bo chcę dodac wiecej paneli na dach trafica, akumulator tez odpada bo wolę jeden konkretny tir lub 2x 6v - traktor. Panel jak najbardziej osobiście myślę nad używka
ooooo coś dla mnie. ps. panie przecież to jest piękna sprawa
Jeśli akumulator to tylko wersja pro solar w białek obudowie , do pracy cykliczniej . Ten nadaje się ewentualnie do pracy buforowej.
Tego szukalem, dzieki
Jak dla mnie super materiał 👊 pozdrawiam
Dzięki za informacje 👍
Ten maly chinski sterowniczek powoduje problemy gdy zostawimy uklad bez opieki i np przez kilka pochmurnych dni napiecie spadnoe do poziomu w ktorym sterownik sie wylaczy , i wtedy gdy slonce wroci laduje ile fabryka dała z panelu. Pamietajmy ze najpietw zalaczamy aku a potem panel
Zajebista cena 👌👌
Ale jak się dada 700 zł za wysyłkę to już tak zajebiscie to nie wygląda
Ja zwykle mega a cena jest super.
Wow cos niesamowitego, da sie zrobic tak aby csły dom zasilało bez poboru z sieci ? Prosze opomoc chciałbym sie uniezależnieć od sieci
Witam ciekawy film instruktażowy i pokazowy. Ja zastanawiam się jak dobrać instalację do zasilania grzałki w wędzarni. Grzałka ma 2000w i zastanawiam się jaką przetwornicę do tego dobrać. Czy mógł bym prosić o podpowiedź?
ile godzin dziennie???
@@4nrgy mówimy o korzystaniu ciągłym przez ok 4 godzi. Urządzenie ma zasilać grzałkę w wędzarni. Później ew. bojler do podgrzewania wody.
czyli 8kwh na dobę to minimum 4panele i magazyn. albo 8-10 paneli i bez magazynu
@@4nrgy ostatnie pytanie jaki inwerter lub przetwornica 3kw czy musi być mocniejsza i ewentualnie jaka ?
jeżeli instalacja ongrid to kazdy inwerter ja bym kupował najtanszy, jak offgrid z magazynem to cokolwiek co ma mppt
Dlaczego z PV nic nie pokazało na Sinusie? Bo S-ka od niego była zrzucona na OFF :)
Arku - zadanie z gwiazdką - jak taki zestaw podłączyć aby nadmiar oddawal w grid? Da sie go jakoś pożenić np z mikroinwertem?
Potrzebuje ekonomiczny zestaw z małym aku. Ale dla zaoszczedzenia na rachunkach - zeby nadmiar sprzedawać w sieć
wszystko się da. tylko ile oszczędności i jaki budżet. bo dla jednego panela to nie ma sensu
Dla ok 1000wp
Kupiłem na dniach dla małego offgrida jeden panel 18v 110watt, i właśnie pad w oko taki może podobny zestaw, No i właśnie myślałem ze jakaś ściema bo zazwyczaj w kompleksie jakieś gowno które nikt nie kupuje 😂. Ale mam dwa kwasiaczki 95 a , razem połączone to mam 190a razem ale narazie robie miejsce na panel , No sterownik ładowania to ten na który plujesz 😂.
Zainspirowałeś mnie. przychodzę z pytaniem. Testowałeś już taki zestaw, lub "większy" do zasilania klimatyzacji w domu? Bądź takiego przenośnego urządzenia pokojowego albo takiej wbudowanej na stałe w ścianie? Jeśli tak to doradź jakiej mocy ten zastaw powinienem zmontować.
Pytanie - jak skalować zestaw?
Najpierw zacząłem zgodnie z podpowiedzią - tyle mocy max. panela ile amperogodzin (12V). Teraz polecam co najmniej dwa razy więcej. Podpowiedź wynikała z przeliczenia 10h * moc / 12V. Ale dotyczy mocy max. a ta jest w bezchmurny pierwszy dzień lata, w południe. Bez obciążania akumulatorów. Obecnie przy 400W max panela i 180ah (12V) akumulatora rzadko kiedy mam w pełni naładowane akumulatory.
Co do wielkości akumulatorów - teoretycznie mając np. 50W obciążenia (lodówka 30W + inwerter 20W) w pełni naładowany akumulator 100ah powinien wystarczyć na całą dobę (50W * 24h / 12V). W rzeczywistości mając 180ah inwerter zgłasza o 21.00 rozładowanie (aku kwasowe spięte do 24V rozładowane do 21,7V). Mimo, że w środku dnia inwerter pokazywał do 27,3V napięcia na akumulatorach (panele spięte w stringi z 28V Vpmax).
Jaka powinna być w takim razie pojemność banku, żeby lodówka mogła chodzić całą noc?
Podłączyłeś do tego sterownika dwa aku w szereg? W takim razie ile V daje ci panel?
@@JanKowalski-vj9py '
4 aku - 2 x 2.
Początkowo wybralem małe aku 45Ah dla wygody przenoszenia bo miały być często noszone.
Teraz są 4, w sumie 180Ah (12V), spięte w 24V.
Panele są spięte na 28Vpmax.
@@0leandr1
Ostrożnie przyjmuje się, że nabity 100Ah @12V to 1,2kWh.
U ciebie może być tak, że instalacja jest tylko tak mocna jak najsłabszy AKU. Gdy ci spadnie napięcie odepnij AKU od falownika i zmierz każdy AKU z osobna. Może uda się wyłapać czarną owcę.
@@JanKowalski-vj9py Dzisiaj pomierzyłem - na wszystkich między 13,3 a 13,6V. To nowe akumulatory - 2 z zeszłego roku, 2 z tego. Założyłem jeszcze balansera - teraz jest 12,0-12,1V.
Jakbym teraz włączył lodówkę, która na stracie pobiera 300W, potem przez pół minuty 70W, a później już poniżej 1W - to do 21 mam rozładowane akumulatory.
Używasz akumulatorów rozruchowych do magazynu energii? Jakiej firmy?
Prośba o opinię na temat paneli PVT czyli hybrydowych. Mam na działce leśnej czarny dach z blachy, który sam z siebie rozgrzewa się masakrycznie, do tego wiatr nawiewa na niego igliwie i liście , gdzieniegdzie rośnie mech i w sezonie letnim obsycha i zwiększa ryzyko. Nie myślałem o panelach foto w obawie o pożar instalacji i w konsekwencji lasu . W tym sezonie wiosenno/letnim ktoś jest zawsze na działce i poszły dwie palety pelletu tylko na CWU , kocioł zużywa sporo na zagrzanie siebie, ceny pelletu trochę spadły z kosmosu ale nadal są wysokie i będą raczej wyższe długoterminowo. Pomyślałem, że taki panel , który się sam chłodzi jest dla mnie w sam raz bo może niższa temperatura zwiększy sprawność PV i zmniejszy ryzyko samozapłonu biomasy co się gromadzi okresowo na dachu. Myślałem o dwóch sztukach : mają moc do PV 380W/szt. i do 960W/szt cieplnej wg ulotki producenta. Mam 120l CWU , obok bufor ciepła1000l, do tego 4x100Ah kwasiaki głębokiego rozładowania pracujące jako ups. Może da się to wszystko sensownie złożyć. Pytanie czy są jakieś pułapki tutaj?
Jakie konkretnie akumulatory głębokiego rozładowania? Masz upatrzonego producenta / model?
nie podawałem żadnych producentów żeby nie było podejrzeń o krypciochę. akumulatory już są podłączone a ich nazwa kończy się na hobby. @@Tab7.6.Tab7.6
Azo 4 000. Jest dużo ekonomiczny testowałem Volt. Polecam.
Na YT ludzie pokazują swoje schematy off-grid.Dodają bezpieczniki przed akumulatorem i w innych miejscach.Czy to jest wymagane?Z serii filmów instruktażowych,mógłbyś pokazać jak podłączyć drugi panel i zasady dobierania mocy tych paneli w stosunku do inwertera.Please.
Dobór jest akurat dość prosty. Ten inwerter ma 30A MPPT max, więc więcej jak 3 paneli 140W nie podłączysz.
@@Tab7.6.Tab7.6 A co do tych dodatkowych zabezpieczeń bezpiecznikami typu na plusie przed akumulatorem czy pomiędzy panelami a inwerterem?
Jak dobrze zrozumiałem, krótki kabel między panelem a przetwornicą aby nie było strat a od przetwornicy do domku przedłużacz długi może iść?
dokladnie tak
@@4nrgy dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry. 🎉
Potrzebuje czegoś na zasadzie "proof of concept".
Godzę się na utratę kasy jeśli okaże się że to dziadostwo i bubel, ale po prostu chcę spróbować.
I zdaje się, że wreszcie to jest to czego poszukuję. Laptopa i oświetlenie napędzi.
Laptopa i oświetlenie napędził nawet w trybie PV-->output 220V.
Jak na razie dwa minusy (jeden do poprawy, drugi do wyjaśnienia)
a) załączony panel jest zbyt słaby aby skutecznie ładować aku poza bardzo słonecznymi dniami. Czyli strona PV zestawu będzie wymagała znacznego wzmocnienia.
b) nie wiadomo czy inwerter ma ochronę AKU przez zbyt głębokim rozładowaniem. Byłoby wskazane aby inwerter nie zbił napięcia na aku poniżej w miarę bezpiecznej granicy 11V.
Plusy
-działa w trybie PV->output 220V (bezpośrednia konwersja mocy z paneli PV do gniazda wyjściowego 220V, przy niskim obciążeniu układ nie wspomaga się akumulatorem)
-bez problemu działa w trybie AKU->output 220V (zasilanie awaryjne), wygląda na to, że pewnie dostarcza deklarowane przez producenta 700W (ja go dusiłem lampami halogenowymi - łączna moc 500W - żadnych problemów, uciąga takie obciążenie bez zająknięcia).
Następna ważna obserwacja.
Panel składa się z 36 cell (komórek). Pilnujcie, żeby żadna z nich nie została zakryta np. nie mocujcie panelu pasami, taśmami czy czymkolwiek co zasłania z przodu cele.
Jedna zasłonięta cella wystarczy żeby zamordować prąd jaki można pociągnąć z panelu. Przy porządnym zakryciu jednej zaledwie celi z panelu w ogóle nie popłynie prąd.
Uważajcie. Montujcie wyłącznie od tyłu z wykorzystaniem przygotowanych otworów. A jeśli jest brudny - przemyjcie.
W tym momencie do tego falownika ma dołączone 3 panele@455W połączone równolegle. Bez problemu zasila komputery i oświetlenie plus niemal zawsze mam podładowane akumulatory. Gdyby światła było za mało falownik samoczynnie przełączy się na sieć a w razie potrzeby podładuje akumulatory (mam podłączone 2x100Ah w układzie równoległym).
Z tego co widzę układ równoległy lepiej radzi sobie w dni z ograniczoną podażą słońca. Mam układ szeregowy i gdy jest pochmurno to daje on wprawdzie duże napięcia, ale generowana moc jest bardzo kiepska.
No to mi się nawet podoba.
Revolt energy...co myślisz wiesz o tej firmie. Pozdrawiam Cię serdecznie ❤
Wszystko fajnie, tylko że Volt nie ma dobrych opinii. Chyba, ze w ostatnim czasie coś sie poprawili. Szczególnie serwis, bo jak wiemy wnętrzności to i tak "made in China" tylko w ich opakowaniu.
Także trochę obawa jest.
Super ale na zimę spiepszac z Aku z działki bo na 100% zamarznie i pęknie Aku!!!! Starczy śnieg na panelach. Absolutnie tylko na lato!!!
Pozdrawiam 😊
nawzajemnie
Mam volta sinus pro 800 i chinczyka ea 3kw. China 300 zl drozsza a roznica kolosalna. Volt ma duzy pobor samego falownika.. czesto jest choinka na wyswietlaczu
Humanista bardzo dziękuje :-) Pokolenie Adama Słodowego nie koniecznie elektrotechniczne bardzo dziękuje .Oto chodzi . Tak jak prosiłem . Tak właśnie przygotowane zestawy żeby nic nie można było pomylić i żeby można było łatwo złożyć dopiero sprawią że fotowoltaika trafi pod strzechy a co najważniejsze wyda ,, wojnę '' wszystkim instalatorom którzy chcą Ciebie zahipnotyzować słowem inwerter , AC , DC , ZASILACZ , PRZETWORNICA , STEROWNIK lub chcą Ci sprzedać gotowe zasilacze ładowane z paneli z magazynem energii 1kWh za 8-12 tyś. Uuuuuuu Panie to nie są żarty ;-) I Pan płaci jak za zboże . No tak to my swojemu portfelowi i kochanej planecie nie pomożemy . Ja bym jeszcze przed kamerami poprosił żeby następny taki projekt złożył jakiś młodzieniec w wieku np. 14-15 lat albo jakaś Pani :-) No i jak to jest do kampera czy domku letniskowego to dodał jakieś gniazdko na zapalniczkę czy przewód tak by można było ładować ten akumulator również podczas jazdy z prądnicy samochodu lub też z agregatu jak ktoś ma a może też humanista może też tak zrobić żeby taki magazyn energi ładować z butli gazowej. Czy tu nie trzeba jakiegoś zabezpieczenia / bezpiecznika na drodze między panelem a przetwornicą i drugie zabezpieczenie między przetwornicą a akumulatorem ? Nic takiego nie potrzeba ? Pokażemy że każdy może bez problemu . Teraz czekam na taki projekt hybrydowy do domu powiedzmy 5kW z magazynem energii np. 2,5 kWh albo 5 kWh . Panele ustawione np. na gruncie tak by było łatwiej ( ja to będę chciał u siebie zrobić na dwóch trakerach śledzących słońce bo wtedy chyba wystarczy mniej paneli ) . Mam pytanie czy jak INWERTER ma 5kW to można do niego podłączyć na razie panele o łącznej mocy w jednym stringu 2500 W a potem dołączyć drugi string 2500W . Pociągnie na jednym zanim dostawie mu drugi . I jeszcze jedno pytanie . Czy wszystkie stringi muszą mieć wystawę tylko w jednym kierunku geograficznym czy też może być tak że jeden będzie patrzył na wschód a drugi na południe ? Tak czy owak humanista bardzo dziękuje . To właśnie są instrukcje dla mnie . Kabelek czarny tu wkręcić , kabelek czerwony tu wkręcić itd. itp. Proszę takie zestawy właśnie jeszcze gdzieś zamocować na ścianie , pokazać co i jak można podłączyć i jak to będzie działać , jak zaprogramować inwerter , jak inwerter hybrydowy wpinamy do sieci tak aby działał również prosumencko .Nie będę wpinał sam oczywiście ale chcę wiedzieć kto to może oficjalnie zrobić i jak on to powinien dokładnie zrobić . Jak będę wiedział jak to należy zrobić i będę wiedział jak to się robi to go tą wiedzą przywitam i już mnie tak nie skasuje . Mi np. chodzi o system do zwykłego domu jednorodzinnego ( 4 osobowa rodzina ) który będzie najpierw produkował prąd na potrzeby własnych urządzeń i do ładowania własnego magazynu np. 5kWh a jak już mam wszystkie potrzeby zaspokojone to na końcu przesyłam do elektrowni. Liczę na pokazanie też innych zestawów i kombinacji zaprezentowanych w ten sam prosty sposób . Jeszce może uda się zrobić odcinek o panelach na podczerwień umieszczanych na suficie czy w połączeniu z odpowiednią własną fotowoltaiką może to być alternatywa dla pompy powietrze - woda . Niektórzy twierdzą że jest to bardzo wydajne i tanie ogrzewanie ponieważ szybko i elastycznie nagrzewa pomieszczenia od góry ogrzewając naturalnie przedmioty z góry które potem powoli oddają ciepło i podłoga też jest wtedy ciepła. Ponoć z sufitu ogrzewa się najszybciej i najbardziej efektywnie Jest to dobry sposób ogrzewania prądem ? Ps . no i proszę żeby następnym razem pokazać jak te przewody prawidłowo się zarabia bo humanista też chce to zrobić dobrze i nie wie jak wyglądaj szczypce do tulejek , jak się to robi i jak wyglądają te tulejki . Może dołożyć takie tulejki do zestawu albo niech końcówki przewodów będą już zarobione w tulejki ;-) Oczywiście jak na humanistę przystało się rozpisałem . Pozdrawiam i dziękuję. .
Pytanie bo nie do końca zrozumiałem. Planujesz 2 trackery. Dlaczego jeden ma być ustawiony na wschód a drugi na południe, skoro zadaniem trackerów jest "wędrowanie" z ruchem Słońca?
@@Tab7.6.Tab7.6 To pytanie nie w tym kontekście chciałem . Tak planuję na trackerach ale interesuje mnie też zwyczajnie inne zagadnienie w tej zawiłej układance ( pewnie zawiłej z pozoru tylko dla mnie ) . Na zasadzie co by było gdyby w odpowiedzi nie tylko dla mnie ale też dla innych . Z drugiej strony można też zrobić tak że dwa trackery stanowią jeden string ruchomy a drugi jest sztywno gdzieś na ścianie lub dachu lub na gruncie i czy tak może być ? Dodatkowo takiego laika jak ja interesuje fakt czy w przypadku inwertera 5kW JEDEN STRING MOŻE BYĆ 2500 W a drugi np. 1500W do np. dalszej rozbudowy i to jeszcze zwrócony w inną stronę świata . Wiem dla fachowca to prozaiczne pytanie ale dla mnie to już nie lada zagadka :-) Natomiast co do trackerów to oczywiście masz rację tu jedyny problem jest taki żeby sobie na wzajem nie rzucały cienia. No i chciałbym aby kiedy zniknie im słońce i przejdzie cały dzień to automatycznie odwracały się na nocny ,,odpoczynek '' na wschód w kocie ujemnym tak aby np. nocne opady śniegu ich nie zasypały . Ogólnie takie trackery oprócz czujnika wiatru powinny mieć jak samochody czujnik deszczu . Wiadomo jak pada deszcz lub śnieg to słońca nie ma i tracker powinien automatycznie osłaniać się w końcie ujemnym . Po co ma go deszcz lub śnieg zanieczyszczać . Jak przestaje padać śnieg lub deszcz to znowu łapie słońce i ustawia się w odpowiednim koncie niczym kwiat szukający słońca . Fajne nie ? Fajnie byłoby to obserwować . Czułbym się jak na Marsie a to myślę proste jest do wykonania jak Adam Słodowy pokarze :-)
@@slawomirnowaknieruchomosciCFIN No tak. Widać, żeś humanista, nie potrafisz w kilku zdaniach 😋 Obawiam się, że aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania, będziesz musiał wyjść poza ramy tego kanału. Nie ograniczaj się, czerp wiedzę u osób prezentujących już działające rozwiązania. Co do kąta ustawienia paneli i ich umieszczenia to na początek polecam ogólnie dostępne w sieci tabelki, które dość obrazowo ukazują sprawność w zależności od kąta pochylenia czy strony świata w jaką są skierowane.
@@Tab7.6.Tab7.6 Tracker ma dwie osie ustawiania paneli . Będzie miał czujnik słońca i będzie sobie słoneczko śledził sam . Jak będzie lato to pewnie oś pionową będzie utrzymywał w koncie 35 stopni a im bliżej zimy to kont będzie zmniejszał ale ja jako laik nie mam o tym pamiętać ani nie powinno mnie to obchodzić . Piszę teraz na laptopie . Myślisz że znam jego budowę ? A jednak jest to moje narzędzie w codziennej pracy . Wychwycę kiedy laptop zacznie się psuć i wtedy zaniosę do naprawy. Co najwyżej mogę dostać na telefon info że jest jakaś awaria i kąty się źle ustawiają względem słońca na trackerze lub sam zobaczę naocznie że coś jest nie tak jak zwykle i wtedy będę interweniował u producenta systemu lub innego fachowca i tyle . Oczywiście w razie awarii automatu system trackera powinien mieć możliwość ręcznego ustawienia i pewnie wtedy do czasu usunięcia usterki ustawię go latem ręcznie w koncie stałym 35 stopni na południe i tyle :-)
Fajnie tylko nie dla mnie mam turbinke coś tam jedzie mam ochotę za 550 ( co ciekawe nie wytrzymałem podłączyłem pod 2?12 v Aku i ..naładował sam ) teraz ma inwertery .buduje się i już mogę innych budować😇
Mam pytanie - może niekoniecznie dot. tego gotowego zestawu - ale jaki zestaw uciągnie offgridowo klimatyzator przenośny, który max (pomiar watomierzem) ciągnie 1330W a podczas normalnej pracy 1270W?. Niestety nie wiem ile jest podczas rozruchu. Czy 4 x panel 550W ~41Vmpp i Imp ~14A + jakiś hybrydowy inwerter np. 3KW 24V? Czy lepszy byłby 3KW 48V? Jakieś akumulatory AGM mam w razie jakby jakaś chmurka naszła ... A może jakaś inna konfiguracja? Gdzieś na którymś odcinku słyszałem, że można takie rzeczy zasilać prądem stałym bez przeróbek... ale może coś pokręciłem. A może jakiś extra odcinek na taki temat dla amatorów? :) Pozdrawiam!
Kwestia 24 vs 48V wpływa na pojemność magazynu energii.48V jest o tyle lepsze że mniejsze prądy/mniejsze straty i można ewentualnie podpiąć akumulator trakcyjny.
Minus to na pewno konieczność posiadania 4 akumulatorów 12V (czyli minimum 2kPLN) choć rekompensuje to większa pojemność magazynu (4 aku 100Ah to jakieś 4.8 kWh w magazynie).
I jeszcze jedno. Jeśli klimatyzator przenośny to tylko i wyłącznie z wbudowaną pompą ciepłą (czyli z funkcją grzania drogą przemian termodynamicznych, uwaga, bo niektóre mają zwykłą grzałkę). Wtedy od wczesnej wiosny do późnej jesieni każdy kW mocy elektrycznej obróci się w 3-4kW mocy chłodniczej lub grzewczej. Komfort takiego rozwiązania jest niesamowity.
BARDZO DOBRY KIERUNEK - *idźmy za ciosem - proszę o test - INWERTER SOLARNY VOLT SINUSPRO ULTRA 6000 60A - dobór paneli i aku pod to* ...
Cześć.
Arek mówisz na filmiku, że można podpiąć jeszcze wincyj paneli - ale jakich - takich samych, czy można inne? I Volt niech przygotuje opcjonalne zestawy, co nie?
Pozdro 🙂
tak już z nimi rozmawialem. postaram się nacisnąć. dzięki!
Szacunek, pozdrawiam że Szczecina
Ach. To jednak nie uniknę 23%. Nie mam działalności gospodarczej w Polsce. Dopiero co się sprowadziłem do Polandii. Towar już płynie do Gdyni i wszystkie dokumenty są wystawione na mój prywatny adres. Ale wielkie dzięki za tak szybką odpowiedź.
Czy urządzenie może ładować akumulator z sieci? czy przy okazji może działać jako prostownik?
tak
Ładuje do 13,8V, więc jako prostownik wypada bardzo słabo.
Aaaa tak z ciekawości to o jakich dodatkowych panelach mowa? Ile można by tutaj dorzucić? Tak do warunków dzialkowych
140W porozmawiam jutro żeby zrobili specjalną cenę dla nas.
SINUSPRO-1000S ma 30A MPPT max, więc nie więcej jak 3 panele 140W połączone równolegle.
Bardzo fajny film.Jako zupełny amator w tej dziedzinie chciałbym dowiedzieć się czy można do tego zestawu dołączyć równolegle drugi,taki sam akumulator? Czy można podłączyć większy panel do ładowania akumulatorów?Jeśli tak,to jakiej wydajności?
będzie wiekszy zestaw
@@4nrgy
Mocniejsze panele to na pewno dobra opcja. Gdyby dać na wejście 1-1.5kW z paneli to w zasadzie możesz jechać w opcji panel->gniazdko 220V bez wspomagania z akumulatora do poziomu deklarowanych 700W z przetwornicy.
@@JanKowalski-vj9py Jak jest słonecznie, bo inaczej od 0,5- 1 A a taka jest kazda jesienno- zimowa pora, a nawet wiosna.
Fajny zestaw i fajnie że polska firma robi takie rzeczy .Teraz chochla dziegciu 😮 robi to Volt Polska . firma która permanentnie każe czekać godzinę lub więcej na połączenie z jakimkolwiek działem . Firma ta w swojej ofercie ma przetwornice . które po miesiącu pracy mówią sorry za smród chińskiej spalenizny .Piszę tylko na podstawie własnych doświadczeń 🤔🥴
też tak mialem z serią ips. ale wiesz też bylem importerem i wiem że czasem czlowiek chce dobrze a potem mu wcisną co innego niż bylo w samplach to skąd masz wiedziec?(mialem tak z inwerterami hybrydowymi). zobaczymy, na tę serię sinus pro nikt nie narzeka
Mam inwerter volta i jedno co mogę powiedzieć to jest strasznie głośny przez co chwilę włączający się wentylator. Jeżeli będzie zamontowany w pomieszczeniu, w którym się stale przebywa to raczej się nie sprawdzi. Użytkuję go od roku i jak na razie nie było z nim żadnych problemów.
Tanie wentylatory lubią hałasować. Wymiana na lepszy to po gwarancji, a w trakcie wymusiłbym mu obieg jakimś zewnętrznym, cichym wentylatorem i liczył że to wystarczy, żeby głośny nie musiał działać.
Mam taką i starej lodówki podblatowej nie uciągło, nowszą już się udało.
Mam pytanie jak to jest, gdy usilnie staramy się zrobić, ( z paneli, wiatraków itp. itd.) z prądu stałego prąd zmienny, a w każdym urządzeniu elektronicznym, komputerze, radiu i milionie innych urządzeń niezbędny jest prąd stały, odbiornik radiowy, telewizyjny i inne na wejściu ma prostownik. Po kiego funta w przypadku tych odbiorników zamieniać przetwornicą prąd stały na zmienny, żeby znowu zrobić go na stały. Każda przemiana przynosi straty, więc o co biega.
masz rację po prostu bardzo długo świat się przedstawia na rozwiązania lepsze. problemem jest przesyłanie prądu stałego ale to rozwiązuje prąd stały o wysokiej częstotliwości przecież nie ma potrzeby zmieniać polaryzacji. no ale część prądu ciągle jest wytwarzana przez prądnice prądu zmiennego I to było podstawowe źródło energii elektrycznej jeszcze 10 lat temu dlatego wszyscy dostosowujemy się do odbiorników tego typu
A coś większego coby klimatyzator 3kw działał offgrid? EER tego klimatyzatora 4.47
Wielkie dzięki za ten materiał!
@4nrgy czy mógłbyś napisać lub zrobić materiał jak rozbudować ten zestaw (3 panele, min 2 akumulatory), czy wogóle jest to możliwe?
nie. nie ma to sensu. lepiej wiekszy inwerter i 24V
IMHO najsensowniesza opcja rozbudowy to dwa/trzy panele @450W 50Vdc w układzie równoległym pchają do 12V AKU.
Generalnie rozbudowa tego zestawu jest dość trudna bo falownik bierze do 50VDC z paneli zatem możesz dać albo panele Mono 50Vdc równolegle (ok 450W/panel) albo 2-3 Poli 18Vdc w szereg (zazwyczaj poniżej 200W/panel).
Jeśli chcesz większą moc -> jak radzi 4ngry - większy inwerter i 24V. Większe inwertery biorą w paszczę do 150VDC a to daje znacznie większe możliwości komponowania zestawu dołączonych paneli.
Witam,ma cztery aku 12w 200 am. Instalacje 24w,aku spiete dwa w szereg i dwa ròwnolegle,jaki moge ustawic max prąd ladowania?,pozdrawiam
na akumulator 0.3C czyli spokojnie 100A bo tu mamy parę akumulatorow
Cześć. Śledzę Twoje porady od jakiegoś czasu i jestem pełen podziwu dla Twojej wiedzy. Przekonałeś mnie do kupna i samodzielnego montażu PV na moim domu. Teraz prośba o pomoc. Czy sprowadzając PV system bezpośrednio z Chin dla swojego gospodarstwa domowego zostałem poproszony przez agencję celną o opłatę VAT w wysokości 23%, przyznam że liczyłem na 8% . Czy nie ma szansy aby się wykręcić z tych 23% Vat’u? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie porady.
oclić na firme na 23% i potem sprzedać sobie instalację na 8%. reszta vat zostaje do odliczenia
Jaka zmiana podejścia do firmy Volt pamiętam jak traci nie zostawiłałeś na ich przetwornicach. Chyba powinieneś poinformować o lokowaniu produktu.
nikt inny nie chce rozmawiać. pokazuję ceny magazynów energii na AliExpress z dostawą do polski a importerzy ciągle że to niemozliwe. Volt probuje. Zobaczymy co wyjdzie no i dwa że YT to najszybsze sprzężenie zwrotne
@@4nrgy życzę ci powodzenia miejmy nadzieję bez się uda
Witam pana. Zajmuje sie uprawą roślin. Szukam taniej alternatywy dla promiennika gazowego o mocy 4-5kw. Czy za pomocą zestawu z panelem w zimie przy bezchmurnym niebie doladuje akumulator? Czy bylaby szansa zastapic czymś lampe grzewczą o podobnej mocy? Czas potrzebny do ogrzewania to 12h przy 4.6kw mam powyżej zera, gdy na dworze -16 ale dwa trzy dni i wymiana butli. Sezonowo koszt około 1000zl wychodzi.
chyba nie oplaci się zastępować niczym innym
Czy mogę zastosować do falownika 5,5kw 48v akumulatorów z tira 225ah?
oczywiście, sam tak robilem
Mozesz nawet akumulator z wozka widlowego podlaczyc a nawet kolejowe
@@4nrgy proszę mi doradzić jakiej mocy zabezpieczenie mam zastosować do tych akumulatorów i jakim prądem ładować i do jakiego stopnia rozładowywać baterię by służyły jak najdłużej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zależy jakie akumulatory kwasiaki ? Generalnie do 20% chyba było najwięcej cyklów ładowania i lepiej nie przekraczać jakoś 60% rozładowania najlepiej
@@YTiNgraM dziękuję
Teraz jeszcze optymalne rozwiązanie do kampervana ograniczone powierzchnią dachu z mozliwoscia doladowywania przez alternator.
Tylko czy alternator to wytrzyma? Bo na ogół w samochodach alternatory wyliczane są tak żeby zasilić to co jest w standardzie. Jak dołożysz już lodówkę z Lidla to może się okazać że zaraz wylądujesz w serwisie i zapłacisz za regenerację alternatora 5 razy tyle co sama lodówka 😂
Mam to i u mnie problemy. Jak słaba pogoda Aku pada oczywista sprawa opieki ktoś paluszkiem nie włączy to zestaw nie chodzi mam dwa panele po 180w to białe magiczne pudło volt i Aku 75 żelowy i nie mogę się poradzić bo umiera mi to nocą mam podpięte tylko mały router zasilany ładowarka do tel i kamerę jedną . Dołożyłem jeszcze wiatrak 500w i chyba już za dużo razy Aku umarło bo dalej nie ma efektu czeka mnie wymiana aku i próbuje od nowa
aku żelowe są drogie. jak jest możliwość to skroliny rurką na zewnatrz a aku najtańszy ale za to 100ah
Czyli co mi radzisz
tani akumulator 100Ah do tego kawałek rurki tlenowej z akwarystycznego i jedno kolanko też z akwarystycznego.
wpychamy kolanko z boku aku są takie otworki na skropliny
wezyk 5mm srednicy za okno albo do wentylacji
aku nie może być niedoładowany dłużej niż 12h
inaczej zdechnie znowu szybko bo zasiarczenie czyha.
codziennie doładować do pełna i jechać. kilka lat wytrzyma
A te dwa przyciski czerwone na białek urządzeniu jak ustawić który wcisnąć jak nie mam dostępu do sieci Tauron
I jak zrobić by nie musieć tego manualnie restartować jak Aku padnie ino żeby się samo wzbudzało
Zamontowalem 5 akumulatorow kwasowych 120ah "leisure battery". Rok temu ladowaly sie 4 dni uzywajac paneli 0.5kw i daly rade pociagnac suszarke przez 1,5 godziny. Po roku laduja sie w pol dnia i wytrzymuja 3 minuty pod suszarka. Jedyne co to zamrazalke kilka godzin pociagna.
Nie byly ladowanie zbyt duza iloscia vatt. Co moglo sie stac?
Żywotność konwencjonalnych akumulatorów typu "leisure" w zależności od zastosowania określana jest na 65 do 350 cykli przy rozładowaniu 50%. Wszystko wskazuje więc na to, że ich sprawność spadła na tyle, że nie są w stanie obsłużyć dużego obciążenia jakim jest suszarka i nadają się już tylko do mniej wymagających urządzeń.
@@Tab7.6.Tab7.6 Dzieki za odpowiedz. Wyglada na to ze wystarczyly na pol roku pelnej pracy a teraz ledwo ledwo🙂Co polecilbys do garazu? Myslisz ze to cos z Chin 5kw za 5000zl wytrzyma 10 lat?
@@plockgrzegorzTaka uroda akumulatorów kwasowo-ołowiowych, tutaj pod względem trwałości wyróżniają się jedynie trakcyjne. Obawiam się, że na pytanie ile lat wytrzyma LiFePO4 nikt nie jest w stanie udzielić odpowiedzi 😉 Wszyscy producenci podają projektowaną żywotność bazując na technologii wykonania, ale żaden nie przedstawia raportu z testów... W sumie nie powinno to dziwić, zrobić testowo 3 tysiące i więcej cykli jest sporym wyzwaniem 😁 Inna rzecz, że ten magazyn za 5000zł jest niedostępny i podejrzewam, że już nie będzie.
@@Tab7.6.Tab7.6 Dzieki za opd. Ten koles co go polecali na kanale chyba ma za jakies 5500 jeszcze i widzialem na ebay cos, ale to jakies nieznane marki z Chin. Penie trakcyjna od flt bedzie najlepsza.
spróbuj podładować akumulatory do 15V. prawdopodobnie pomoże. niestety chodziły niedoładowane a tego aku kwasowe nie tolerują. odwrotnie niż lifrpo4 trzeba je zawsze ładować do 200%.
naladuj je do 15V a nawet wyżej (aż zaczną gazować)
powinno pomóc
HE-MAN na redukcji masy,bez urazy 😊
Można prosić zestaw na działkę, taki co by mi czajnik + lodówkę obsłużył. Jakiego rzędu jest to kwota ?
Istnieją czajniki na 600W. Małe ale herbatę zrobisz. Falownik z zestawu bez problemu uciągnie taki czajnik. Problem zestawu polega na słabym załączonym panelu. Może nie dać tyle ile trzeba do załadowania AKU przed nocą.
Mam pytanie . Czy jeśli sam zakupię przez internet kompletny zestaw hybrydowy dla domu jednorodzinnego np. 5 lub 10kw z magazynem np. 5kWh i sam go złożę według instrukcji i filmiku na RUclips a tylko zaproszę fachowca z papierami żeby mi go podłączył do sieci domowej przez przygotowany i już wyprowadzony przewód to mogę się też ubiegać o dotacje z programu ,, Mój Prąd ’’ i dotację na magazyn chyba w wysokości 50% ? Oczywiście będę miał na te wszystkie zakupy rachunki . No i czy urządzenia z takiego systemu muszą mieć jakieś certyfikaty na Polski rynek ?
Czy magazyn energii niezależnie od pory roku razem z inwerterem i zabezpieczeniami DC i AC oraz rozłączniki przepięciowe czy też diody PV mogę trzymać w np. niewielkiej altance z której pociągnę jedynie pod ziemią do domu odpowiedni przewód aby podłączyć się do sieci domowej. Zwyczajnie chciałbym się z całą instalacją i panelami odizolować troch od domu na pewną odległość ? Można tak ? Jeśli tak to jakie warunki stworzyć w takiej altance i w jakiej odległości powinna być od domu aby nie było za dużych strat przesyłowych ? Ktoś podpowie ?
postaram się umówić w nfos i zadać im to oraz kilka innych pytań! dzięki
@@4nrgy Dziękuję :-)
@@4nrgy
Proszę zapytać czy na off-grid należy się jakaś dotacja. Z tego co widzę "Mój prąd" domaga się on-grid z rozliczeniem net-biling. Może na off-grid jest dotacja z innego paragrafu?
Niektórzy oferenci elektrowni solarnych typu "zrób to sam" już w ogłoszeniach oferują pomoc w staraniach o dotację.
Jednakże już pierwszy warunek dla "Mój prąd" to wejście do sieci publicznej w rozliczeniu net-biling.
IMHO jeśli to ma być elektrownia off-grid -> może być problem ze spełnieniem warunków na dotację. A jeśli to ma byc on-grid, to mocno wątpię czy bez pomocy uprawnionego (i ustosunkowanego w ZE) montażysty da się to zrobić.
@@JanKowalski-vj9py Mówimy tu o instalacji hybrydowej czyli takiej , która oddaje tylko to co nie uda się jej zmagazynować lub skonsumować. Można więc powiedzieć że jest to on - grid z opcją magazynowania . No cóż . Każdy może rozszerzyć działalność firmy o dodatkowe PKD i trwa to 5 s oraz zlecić komuś z papierami podłączenie instalacji do sieci za 500 zł ( tyle bym dał nie więcej ) i już masz wszystko co potrzeba , wszystko udokumentowane . Po instalacji jeśli zechcę system będzie działał w off-grid jaki to problem tylko po co ? Jak już jest w sieci i mam nadmiar to co z tym prądem zrobić ? Niech idzie do ,, Żyda '' ;-)
Jedno pytanie jak rozwiązać problem z tym że jak na Aku spadnie prąd i całe ustrojstwo się wyłączy w nocy to żeby się załączyli ustrojstwo za dnia jak zacznie dostawać prąd ze słońca i nie trzeba było osobiście palcem tego włączać
Eeee fajne to :)
co się dzieje z nadmiarem produkcji prądu gdy aku jest już pełne?
Nic, nadmiar nie jest odbierany i się marnuje.
@@Tab7.6.Tab7.6
Dla pełnej jasności->owo manrnowanie nie oznacza, że falownik zamienia to na ciepło. To jest po prostu sytuacja w której dostępna energia nie zostaje na miejscu ani skonsumowana ani zmagazynowana.
Gdy ci się coś takiego zdarzy podłącz wyspowo telewizor (i dekoder naziemny). Niech chociaż to zasuwa ci za darmo.
@@JanKowalski-vj9py Tak, wiem, chodziło tutaj o krótką i uproszczoną odpowiedź dla kolegi, który zadał pierwotne pytanie. Może rzeczywiście należało to bardziej uściślić 👍
Witam. Szukam dobrych i tanich bateria do off grid posiadam teraz fiaman fit
Albo dobre, albo tanie. Nie da się tego połączyć.
Właśnie na działkę szukam z Darłowa emeryt...pozdrowienia..tak 1.5kw ....
Wszystko ładnie pięknie, tylko zapomniałeś dodać że do 1444,00 zł trzeba doliczyć 700,00 zł na wysyłkę.
nie trzeba. zadaj pytanie i zobaczysz
ja mam balkon ze 30m2 na 7 piętrze i strasznie mi wieje ale to tak że głowę urywa... kombinuję żeby powiesić 3-4 panele i do tego na zimę jakąś pionową turbinę? tylko nie mam zielonego pojęcia jak skompletować taki zestaw
Dzięki za szybką odp.mam jeszcze jedno,do tego banku energii,prawie 10kwh ile podpiąc paneli? Pozdrawiam
minimum 2kw. ale panele tanie ja bym dal 4ke
Czy wyjścia 230v z tych inwerterów można łączyć równolegle? Byłoby to bardzo przydatne przy bardziej rozległych instalacjach offgridowych a także byłby prąd nawet na czas serwisowania jednej z nich.
nie. nie ma tutaj mozliwosci zrownoleglania
@@4nrgy Czy są jakieś modele, które ogarniają taką opcję?
48V Easun 5,5kw i inne tego typu. na 12 V nie znam
Kolego posłuchałem i umoczyłem w naszych szerokościach ten zestaw jako off grid nie może wyrobić na normalną chłodziarkę absorpcyjną. I teraz nie wiem czy coś przysłali uwalone czy ten typ tak ma. Obsługa sklepu nabrała wody w gębę. Broń się pozdrawiam Hermogenes.
Z próżnego i Salomon nie naleje. Trzeba wyraźnie wzmocnić stronę PV zestawu. Np. dwa panele 450W w układzie równoległym.
@@JanKowalski-vj9py To powiadasz Pan Jan żeby uzyskać 50 W mocy trzeba powiesić 1 kW cuś mi się to nie spina. Pozdrawiam Hermogenes
50Wx24h 1200Wh 1,2kWh czyli dla mniej słonecznych dni dołóż drugi panel bo 140W musi mieć 10h slonca żeby zrobić 1,2kWh
@@4nrgy Taki mam plan; dodatkowo zrobię to na statywie na poranki i wieczory. Tylko wiesz za 6 stówek można dostać 400 Wp w polikryształach.Pozdrawiam Hermogenes
Mam bojler 150l i jaki zestaw do niego potrzebny żeby nie żarł prądu z PGE ? Rachunki w kosmos wzrosły. Tak samo do lodówki z zamrażarką jaki zestaw ? Dziękuje.
zrobimy prezentację w przyszlym tygodniu
A jaka masz moc grzałki? Przetwornice bez sinusa są tańsze.
Jest coś większego aby móc samemu zmontować dla biura w którym używam piecyk 2000W i komputer PC oraz termę 150W?
Na pewno nie w zimie.
Dzień dobry , Arku pomoże mi Pan skompletować potrzebne rzeczy do podłączenia mojej elektrowni wiatrowej ? Ja nie znam się na tym.😪😪😪
Ja sie zastanawiam jaki zestaw podgrzałby wode w bojlerze i wode w piecu. Czy w ogóle cos jest w stanie tak podgrzać przetwornicą i akumulatorami?
anty reklama skąd tego kolesia wzieliście z konkurencji?:)
Witam mam takie pytanko czy inwerter growatt HYBRYDA sph 10000 TL3 BH UP z baterią pobudzi do życia growatta MOD 5000 TLX X ongrid, w razie zaniku z sieci. Oczywiście ATS do rozłączania jest
Czy taki zestaw pociągnie oświetlenie telewizor i lodówkę w garażu ? Czy przez noc akumulator nie padnie bo rozumiem ze w dzień bezpośrednio 230v zasilane jest z panela. Proszę o odpowiedz
Witam. Kupiłem ten zestaw na działkę i zabieram się za podłączanie,a tam kabel zasilający przetwornicę 230V. Ja na działce nie mam prądu i co teraz? Będzie to bujało bez podłączenia do sieci?
tak. to inwerter offgrid
Proszę się zgłosić w sprawie strat do ekipy zajmującej się walką z ociepleniem klimatu. Rozpylanie związków ograniczających dostęp promieniowania słonecznego ogranicza produkcję z fotowoltaiki o 50%. Niech Panu oddają.
Pytanie, na domek gospodarczy to zamontowac na dzialce. Np 4 takie panele. Jak korzystac z tego pradu w domu glownym, kable ciagnac do lodowki w domu ?
tak ciągnąć 230V ale to i tak już inny zestaw lepiej
@@4nrgy eh to rewolucja w domu, jak teraz kable bede ciagnal, po podlodze ?.. nie da sie juz.. za duzo zachodu..
jeden kabel. pd inwertera do skrzynki i koniec
@@4nrgy w domku gospod mam kabel do domu glownego... mozna by chyba tym kablem....
@@AndrzejA335
Dla własnego bezpieczeństwa nie mieszaj PV z siecią publiczną. Niech PV zasila w domu wyspę odciętą od sieci publicznej.
Macie jakieś większe gotowe zestawy? Np. 1000 kW? 2000 kW? Off-grid. Blondynka pyta. Ale pytam serio.
Dzień dobry. Mam pytanie. Czy montując taki zestaw w kamperze, można jeszcze podłączyć do niego ładowanie akumulatora z alternatora samochodowego? Jeśli tak to czy wtedy podczas ładowania z alternatora należało by wyłączyć ładowanie z paneli ? Dziękuję
ja nie zakladalem ograniczników. akumulatory wytrzymywaly mi rok- poltorej codziennego uzytkowania. teoretycznie mogą przekroczyć zalecane prądy ale to najprosciej dać automatyczny rozlacznik nadpradowy na aku
@@4nrgy Dziękuję
Na działkę czy do kampera fajne rozwiązanie ale do domu i do mieszkania? Po co?
Po to, żeby kilka kWh dziennie w słoneczne dni dostać za darmo.
@@JanKowalski-vj9py tylko po jakim czasie ci się zwróci ten zestaw jak kilka kW dziennie zaoszczędzisz?
@@misiek1784
To nie jest zestaw po zysk tylko po naukę. Adam Słodowy - zrób to sam.
Idąc wg. kryterium opłacalności masz zapewne całkowitą rację - to się prędko nie zwróci, ale nie jest też tak że użytkowanie tego przynosi straty.