Не забувайте про підписку tinyurl.com/ybm3kdz9 та дзвоник 🔔, щоб не пропустити нове відео. Наша нова мета - 500000 підписників! А допомогти нам створювати нові відео можна через Патреон www.patreon.com/historyUA, через нашу monoБанку 💳 send.monobank.ua/jar/7APH3p1tfP або на картку ПриватБанку 💳 5168 7574 1861 1598
Колоритний чоловік, схожий на хіппі теперішнього часу. Хоча дуже розумний і кваліфікований в своїй галузі. Приємно слухати і дізнаватись про невідоме. Дякую за відео.
Найгірше те, що в умовах такого браку реальних даних про віру давніх слов'ян знаходяться люди, які стверджують, що все знають про релігію давніх слов'ян, та ще й підтверджують свої брехні псевдоісторичними джерелами типу "Велесової книги". А "Історії без міфів" і панові Євгену дяка за цікаве відео.
Наша сила в нас самих! Читайте уфолога Бову. Там правда, там истина. Там уникальные знания и ответы на много вопросов, которые уже много столетий и тысячелетий будоражат умы человечества.
@@antintynytsia2772 , ми - українці, завжди занадто толерантні . І це нам шкодить! Та як не крути, ідолопоконство - це шлях в нікуди, одного разу наші предки вже ним пройшли. Невже мусимо й ми !??
Red Label - то любов, Вlack Label - то журба. Раз-два і вже дрова. (с) Борщ. Нарешні з'являються ненафталінові круті науковці, які спроможні нестандартно мислити.
як же ж це він нестандартно мислить? це український переклад ще радянської версії нашої буцім то історії. ця версія навіть очевидне заперечує, наприклад, відсутність хрестів на погребальних плитах аж до 18 сторіччя та відсутність натільних хрестиків у людей практично до 19 сторіччя, Ніконовська реформа та церковні циркуляри, де чітко перечисляються імена Руських Богів та як їм поклоняються, щоб на сповіді священники перевіряли чи люди того не роблять.
Якщо врахувати, що пан Синиця прямо заявив, що не знає етнографії, то він сам не знає справжнього стану речей. Бо 90% відомостей про нашу давню віру - з етнографії.
@@vladyslavpidlisnyi Якщо через 1000 років християнства українці Поділля співають 9 обрядових пісень про Дажбога, які у Вас є сумніви щодо імені Бога наших предків? До речі, жодної пісні про жодного іншого "бога" в українському фольклорі немає.
@@vladyslavpidlisnyi які 1000 років? натільних хрестиків історики не знаходять аж до 19 сторіччя ні на фото, ні в захороненнях, нагробних хрестів теж нема аж до 17 сторіччя і пізніше.
Так, був у нас свій Український Даж бог (Бог Сонця) і купа інших богів, а тепер всі вклоняються єврею Ієгові. Але ж він Української не тямить. Тому ми й занепали, що відмовилися від своїх коренів. Хіба не так?
@@dmitryshadoff6012 А ми зрозуміти об"єктивну реальність ніколи не зможемо. В моїх словах було багато умовностей. Всього не скажеш, та і нікому це не цікаво. Але от що я, відносно недавно, збагнув. Даж Бог це ж Сонце. Тобто ми, Українці, маємо можливість бачити свого Бога кожний день. Користуватися його ласкою. Але ми цього не цінуємо. Нам якогось ієгову подавай. А втім, не нам, а вам :))
@@anzhelikababak8391 особенно учитывая тот факт, что Дажбог все равно не говорит по-украински, если он из пантеона аж Х века )))) а за Иешуа (возможно!!) зарешала вот эта вот история из Нового Завета - про Пятидесятницу. Хотя, конечно, в тот день І века н.э. украинский язык на апостолов не снизошел, но механизм работы эммисаров мирового сионистского заговора "был очерчен пунктирной линией")))))
ага, я цю лекцію ще в радянській середній школі слухав ))). Шкода, що сьогоднішній рівень освіти часто навіть нижчий від радянського, бо у мене ще тоді виникали запитання до такого. Ця лекція одна суцільна брехня, бо імена Богів наших і як їм поклоняються описується навіть у християнських циркулярах для священиків для проведення сповіді навіть в 17-18 сторіччях! не знати про це може лише той, хто історію ніколи не вчив, або брехун про радянської пропаганди.
Україно! Свята мати героїв! Зійди до серця мого Шумом Карпатських ручаїв, Боїв славного завойовника Батька Хмеля! Свята! Могутня! Соборна! Слава Україні!
@@petrusenko.y А коли православний пропагандист, який погано володіє українською через своє російське походження, видає себе за обєктивного науковця, Ви це схвалюєте?
ти можешь думати так, як ти - думаешь. Тобі потрібно, щоб тобі хтось там казав і вказував, я і мені подібні - самі вирішуємо є се продовженням чи не є) тобі скажуть, що ти походиш від пса чи пасюка - ти се приймешь і будешь радіти сьому) ти слухаєш з звовні - я ж слухаю з середини. відчуй різницю
Люблю міфологію як джерело натхнення для фентезі історій. Нещодавно роздумував над слов'янським фентезі й шукав по ньому інформацію в мережі, але вона кругом була якась розрізнена. Сподівався тут дізнатися про справжню міфологію слов'ян і було шкода чути, що окрім імен нічого конкретного не відомо. Ну хоть не буду тепер марно шукати істинну інформацію й розумітиму чому вона кругом розрізнена, дякую.
Чим же він крутий? Тим, що етнології не знає? В основі знань про релігію предків українців лежить слов'янська етнологія. До того ж, він круто сфальшував цитату Прокопія.
О, як же чудово! Євген Синиця цього разу потішив цікавою історичною розповіддю! Вже зустрічав пана Євгена наканалі Wild Fox, тому від самого початку знав, що відео варте перегляду! Безмежно дякую авторам за наполегливу працю, адже відео надзвичайно якісні та виходять частенько!
@@Kedr1987 ну тобі запропонуйте авторам більш детальніше розглянути цю тему! А критикувати найлегше. Якщо ви вважаєте що знаєте цю тему більш досконало, то поможіть каналу та поділіться своєю інформацією.
@VV VVV Ще традції якісь залишились. Мова. Архілогічні знахідки. Але все в світі змінюєця. Одна архілогічна культура, змінює інчу. Таке весь час прходить. Під різноманітними впливами. Непотрібно так зациклюватись. До прикладу Язичнецьку на християнську культури. наші предки самі приняли. Без впливу московитів. А з впливу Візантії і Риму!!! Ще князі нищили ідолів, капища. Монахи посилялись біля язичників. І їх асимілювали. Тихенько. В 17 столітті. Вже фактично пропали язичнецькі вірування в нашій культурі.
Просто всю всесвітню історію за 6 клас за 20 хвилин отримав, але більш злагоджену і змістовну. Величезне дякую за урок, він був дуже приємним і повчальним!
Дякую, прослухав з цікавістю. Загалом, я вважаю себе атеїстом Київського Патріархату)) Але, якщо вже говорити про релігію, то мабуть я язичник, бо на мій погляд, язичництво це поклоніння силам природи, які колись уособлювали різні боги. В цьому плані, я як колишній науковець, вважаю язичництво найбільш адекватною і "продвинутою" релігією.
Дякую за лекцію) Для мене древні слов'яни це щось накшталт високих ельфів у Толкіна. Прекрасні міфічні істоти, з загадковими ритуалами і таємничою культурою.
@@СлаволюбБогач ага, прямо таки кожну? Це вам древні слов'яни на спіритичному сеансі розказали? Чи ви маєте достовірні науково підтвердженні джерела, які були опрацьовані за всім стандартами?
@@an_agony я не музей, щоб ті джерела тримати у себе ))). Є інтернет, гугліть. Знайдіть для початку, наприклад, християнські церковні циркуляри священикам для проведення сповіді 17 сторіччя і пізніше, де перечисляються Боги і як їм поклоняються. Хто цікавиться, той знаходить багато. Сьогодні це доступніше завдяки інтернету. Шкода, що багато людей використовують інтернет лише для того, щоб послухати український переклад ще радянської лекції про наше видумане Шльоцером минуле. Ломоносов був проти, а вам воно підходить. Прийшла пора згадувати своє, а не триматися за радянське
@@СлаволюбБогач інтернет і правду дивовижна штука. Але те, що ви мені пропонуєте гуглить трохи дивно, якщо чесно. Кожен має займатися своєю справою, ні жодна людина не може занурюватись у всі контексти і всі аспекти. Я довіряю цьому каналу, я довіряю спікеру і мені правда достатньо. В мене є чим займатись в цьому житті, аніж гуглити біблійні тексти. Залишу цю роботу професіоналам.
@@an_agony на відміну від вас я якраз вивчав ці питання, здобуваючи ті освіти, котрі маю. Ви можете довіряти цьому каналу точно так само, як росіяни довіряють своїм ЗМІ. Наука це не довіра, а факти, я вам навів лише кілька фактів, а ви їх не хочете бачити. Залишатися у радянському світогляді чи його розширити і побачити усю його брехню - воля ваша і ваш вибір. Однак сьогодні це вже вибір бути свідомою українкою чи продовжувати підтримувати брехню імперського народу. Ви запитали - я відповів. Для чого задавати запитання, якщо ви не готові чути відповідь? P.S. Можливо ви до сих пір вірите, що ви нащадок Адама і Єви? ))) чи може ви рахуєте своїх предків мавпами? ))) це суперечить сучасним дослідження генетики, однак це теж частина тієї радянської картини світу.
Круто! Реально круто! Рідко (нажаль) зустрічається настільки аргументоване та логічно виважене мислення у істориків. Як на мене , справжній науковець! Також, подяка за надану інформацію та її структурованість👍
Дуже дивне відео, а ще дивніші коментарі… Люди пишуть, що в чомусь розібрались, щось стало зрозуміле... При цьому, автор відео раз за разом каже, що нічого не відомо і ніякі джерела не збереглись, а отже - порожнеча. Але те, що Християнство нашого регіону має так багато особливостей (Пасха у вигляді хлібу, а не як у всьому світі і у московитів сирна бабка, масляна, стрітення, інші свята, що переінакшені Християнством) каже про те, що християнство нашаровувалось на щось потужне, бо люди не покидали своїх Язичницьких традицій… Багато чого автор не торкнувся, що якраз могло б бути по-справжньому цікавим, а говорив лише про те, що невідомо. І це все з іронічною зверхньою посмішкою… Дуже не сподобалось відео, при тому, що на цей канал я підписаний.
так, є щось таке. Дуже іронічно відгукується про саме язичництво. Хоча якщо так розібратися то реверсінжинірингом сучасних свят і звичаїв та з допомогою філологів відносно словотворчості можна багато що вивчити і відновити.
біда в тому, що віру предків досліджують християни, а рідновірів - які досліджують край мало. Се є те саме, що хімік буде досліджувати літературу чи музику, без жодного розуміння що є музика і що є література)Якщо вам є цікава віра предків наших - Володимир Шаян і Галина Лозко, читайте, будь ласка.
@@МагдисюкМихайло світогляд будь який формує мислення, мислення формує сприйняття , призму бачення предмету. Саме тому, такі величезні складнощі з розумінням стародавніх культур та традицій, писемності та звичаїв. Зовсім інший світогляд, зовсім інше бачення та сприйняття дійсності, далеке від сучасної свідомості. Не плутайте галузь гуманітарних наук, з технічними, це рідні підходи та різне сприйняття наукового процесу дослідження. Неупередженим на 100% може бути лише робот, а людина завжди вносить свої особові властивості у предмет дослідження.
Читаю коменти і трішки приафігіваю, скільки є людей без краплі критичного мислення. Запросили історика що б розказав про дохристиянські вірування, він розказав, а тепер бляха починається-та то не правда, не так все було, та й історик якийсь не такий. Люди, бляха, вам виложили сухі факти, з краплиною власної думки, якщо це йде врозріз з тим у що ви вірите то не значить що то не так.
А хіба ви не знаєте, що у істориків бувають різні думки на одну й ту саме тему? А в різних країнах різні історики? А археологи можуть суперечити історикам, а філологи археологам? Чи, може, ви не знаєте, що росія постійно говорить про неможливість довести українську культуру(«відтак, її нема, а значить і українців нема, і України теж»). Дякую, нам такого підходу не треба. 📘📒
так тема ж не розкрита. от що ви особисто взнали про ранні вірування? я нічого, від слова зовсім. ой ні, взнав, радше догадався - думав ідоли то в основному чотириликів стовпи, а виявилося що були і барельєфи. але про це я мав догадуватись з неповністю розкритого випадку зі сварогом.
@Валерій Вікторович Семенюк ну так обчитаются неочзычников, а потом в сношаются куда попало) кстати неоязычество берет корни из рашки, та же велесова книга, сказки товарища хиневича... разочаровываясь в христианстве люди пытаются найти сказку где то в жругом месте, но все гораздо проще, мы не колыбель цивилизации, у нас все было не очень хорошо, культура письменность и тд, по сравнениюб с теми же греками, римлянами и другими цивилизациями, которые достигли гораздо большего
біда в тому, що віру предків досліджують християни, а рідновірів - які досліджують край мало. Се є те саме, що хімік буде досліджувати літературу чи музику, без жодного розуміння що є музика і що є література)Якщо вам є цікава віра предків наших - Володимир Шаян і Галина Лозко, читайте, будь ласка.
Такі забавні ці неоязичники, коли про рабів кажуть та богів яки їх рабами не називали. Нагадують гіпотетичних мурашок, які б створили собі релігію та казали, что люди їх насєкомимі не називають.
Скажіть лю.бимому куратору, що цитату Прокопія фальшувати не варто. Бо, на відміну від студентів, науковці її читали.))) І якщо він археолог, чи варто лізти в релігієзнавство, в якому він нічого не тямить?
Я думаю найкраща релігія це наука,читати,розвиватись,працювати над собою,дізнаввтись нове,працювати над тим щоб світ зробити кращим,знати свою історію і дбати про майбутнє,і нам відкриється багато чого нового !
Дуже подобаються ваші відео, не знав, шо в нашому українському сегменті є такі круті канали, все англомовне дивився. P.S. У вас таке лице, наче ви не зрілий мужчина, а спитий молодик😄
На перший погляд чолов'яга не справляє враження.., але згодом враження і з'являеться, і навіть не раз, можливо, змінюється... Згадав, практично, про все і Всіх, але жодних власних переконань не видав!
Дякую, Автору! Пісні, , віками складені, з життя....Подобається, сучасно "ВРАЖЕ" ...Сію тобі в очі, сію проти ночі Буде тобі враже,...як Залужний скаже...) Богові, Боже, ворогу, вороже Буде тобі враже, так як Відьма скаже...) Дякую каналу 🤝✋🤝 P.S.відсутність даних, у наших "рукАХ ",не ознака відсутності денних... Маючи закордонні, міцно заховані архівні, старовинні дані, свідчать, що "не все так просто!")))"данність", завітає до тих,хто буде готовий ЇЇ сприйМАТИ!) Навчившись, не слухати, а ЧУТИ, не дивитись, а БАЧИТИ, багато що, змусить людей...принаймні, не пускати у повітря слова : введи, какая разніца, камни с неба, язік чи мова....)))❤
Дуже цікаво! А я сподівався, що нам більше відомо про вірування пращурів :( Чи з'явиться така серія про Скіфію, кімерійців та сарматів? На мою думку пан Юрій Болтрик чудово висвітлює тему.
Релігієзнавство дохристиянської віри предків українців базується на етнографії. Цей "фахівець" прямо сказав, що не знає етнографії. Він блазень, а не фахівець.
Вельми дякую за справжню правдиву позицію щодо історії. я сам за освітою є викладачем з всесвітньої історії, історії України та соціально-політичних дисциплін І нарешті я побачив людину, яка каже правду, а не відштовхуються від совкових талмудів, які вміщують дурість та імперську брехню яку насиджує офіційна історія.
доброго дня) мені було цікаво не скільки саме відео, скільки коментарі під ним. настільки цікаво, що вирішила свій залишити (винятково таке роблю). 1) висновок 'ми знаємо, що нічого не знаємо', який напрошується після перегляду, не є цілком об'єктивним. по-перше, наскільки мені відомо, далеко не увесь спектр історичного дослідження спирається суто на матеріальні докази, хоча, беззаперечно вони є вкрай важливими. вивчення усної народної творчості так само дає результати, наприклад, зібрані етнографами народні казки часів середньовіччя (коли писемними були у відсотках одиничні священики та вельможі, і писали/переписували переважно біблійскі тексти, укази, але дуже навряд казки і оповідання, бо дорого це було, і довго, писати), і ця робота, етнографія, цілком собі може проводитись за науковими принципами. тож, якщо археологи не мають чогось, можна спитати в етнографів, або учених інших сфер, співставляти, досліджувати разом, що у сучасній науці надзвичайно розповсюджене явище. крім того є ще мовознавці, дослідники історії мов, у них теж є свої методи, і не завжди вони включають одні лише матеріальні рештки зразків писемності. і це були б дуже цікаві дослідження. 2) протиставлення релігій одна одній - ознака, на мій погляд, або поверхневого світогляду, або має за собою задачу роздмухування конфліктів (що, на мою особисту думку, теж є ознакою поверхневого світогляду). свобода віросповідання є базовим із конституційних прав людини в Україні, а відтак кожен громадянин вільний вибрати нехай і 'неоязичництво'. по-перше, на чому, на яких джерелах, раз доказовість для авторів відео важлива, базується припущення, що зацікавлення людей древніми релігіями є ознакою важких часів? пошук, як духовний, так і науковий, є сутністю людини, не залежно від часів, це є потяг до знань, та і все, моя думка. та складність часів це дуже суб'єктивна величина🤷 3) протиставлення науки і релігії - доволі середньовічне явище, яке у радянські часи отримало нові оберти, і ніяк не позбавиться від цього 'спадку' до нині. наука, крім інших визначень, є пошуком істини шляхом раціонального пізнання дійсності (і не лише матеріальної); віра, і релігія як її інституція, на меті мають те саме - пошук істини. мета одна, шляхи різні, методи різні, як і різні є галузі науки, різні релігії. у кожної людини є дві півкулі мозку, є раціональне мислення, і є ірраціональні психологічні стани, є емоційний світ. мені здається недалеким протиставляти одне іншому, заперечувати, чи знеславлювати одне з двох проявів людської натури абсурдно. крім того, уже доволі давно єретиків і алхіміків перестали спалювати на вогнищах, а величезна кількість всесвітньо відомих учених за віросповіданням не атеїсти, бо одне іншому ніяк не заважає. 4) те, що первісні релігії мали жорстокі, для нас нинішніх, культи, на мою думку, факт, що ним маніпулюють. кожна релігія має свої жорстокі течії, і питання вибору чи їх наслідувати, чи ні. переважна більшість сучасників, безумовно, не наслідуватиме жертвопринесення, як не взуватиме грішників у розпечені залізні черевики, бо людство в цілому змінилося на користь гуманістичних цінностей. але, і то не є проблемою віросповідання, знаходяться одиничні випадки, а часом і неодиничні, коли радикальність поглядів стає вище у рангу цінностей, ніж гуманність. я не досліджувала це питання, але за власними спостереженнями, такий розподіл цінностей у масовому прояві характерний для деяких течій молодих релігій, і розвивається за умов відсталості цивілізації у аспектах освіти і економіки, але тут не претендую ні на що, то мої суб'єктивні спостереження і здогадки. 5) історія без міфів - це круто у контексті, що нині актуально відмежовувати реальні факти, від їх навмисного спотворення, але прадавні міфи як явище є частиною історії. особисто я проти брехні і перекручування історичних фактів, а щодо древності, коли ще самого поняття факту не існувало, скоріше за все, у свідомості людини, то тут потрібно просто відокремлювати вже більш сучасні домисли. корисним є висвітлення відносної сучасності такого джерела як 'Велесова книга', однак виникає цікавість до міждисциплінарних досліджень щодо теми язичництва на Русі. 6) теж дивує, вважається, що частково християнство Русі увібрало язичницькі культи, і при порівнянні візантійського християнства із християнством Русі, виокремлена різниця, логічно має бути відомостями про язичництво... тож, нехай немає матеріальних доказів писемності, відомих авторам відео, і, припускаємо, взагалі нікому, але уявлення про язичників і їх традиції є де знайти. тож чи прямо так уже 'нічого не знаємо', можна замінити тим, що 'знаємо просто не дуже багато', але є що шукати. так само не лише із Руссю, а з більшістю древніх та відносно древніх цивілізацій, крім тих, які використовували монументальні технології, і тих, які проживали на менш заселених територіях, і не підлягали впливам інших цивілізацій.
Ви кажете , що немає текстів , а як же колядки , щедрівки ,веснянки ? Вони, хоча й перероблені на християнський лад, але ж це язичницький спадок .Щодо письмової традиції , а яким письмом укладали угоди наші князі : Олег , Ігор,Святослав ?Та є свідчення , що ще до насадження християнства, було євангеліє писане руським письмом .Де оригінал, який був підроблений написанням Велесової книги ? Як ви визначили лінгвістику Велескниги , коли збереглася лише одна дощечка , текст якої написаний без пробілів з опущенням голосних? Де гарантія , що саме ви його правильно поділили і переклали ? Ви як в радянські часи , користуючись науковим званням критикєте те, що вам не вигідно. І це тільки 5 хвилин перегляду відео . А скільки запитань.
Не забувайте про підписку tinyurl.com/ybm3kdz9 та дзвоник 🔔, щоб не пропустити нове відео. Наша нова мета - 500000 підписників!
А допомогти нам створювати нові відео можна через Патреон www.patreon.com/historyUA, через нашу monoБанку 💳 send.monobank.ua/jar/7APH3p1tfP або на картку ПриватБанку 💳 5168 7574 1861 1598
Він все відкидає, без доказів...
@Mihail Chekalin а як же назва країни Казахстан?
Це ... Оптичний обман?)
Як на мене язичництво майже не розкрито.
Колоритний чоловік, схожий на хіппі теперішнього часу. Хоча дуже розумний і кваліфікований в своїй галузі. Приємно слухати і дізнаватись про невідоме. Дякую за відео.
Гарно комметарював.( Українська з Англійської ю)
В чому його розум ?
Мені спочатку здалось, що він побитий. Сорі, але трішки схожий на алкаша чи бомжа і манерою говорити теж 😊
@@YuliyaNYK звiдки такi знання про алкашiв ? Чи часом, не той... ,
тільки розумна людина може сказати: "я знаю, що нічого не знаю"
Найгірше те, що в умовах такого браку реальних даних про віру давніх слов'ян знаходяться люди, які стверджують, що все знають про релігію давніх слов'ян, та ще й підтверджують свої брехні псевдоісторичними джерелами типу "Велесової книги".
А "Історії без міфів" і панові Євгену дяка за цікаве відео.
Наша сила в нас самих!
Читайте уфолога Бову. Там правда, там истина. Там уникальные знания и ответы на много вопросов, которые уже много столетий и тысячелетий будоражат умы человечества.
Дзякуй за вельмі цікавую інфармацыю. Цікава было паслухаць, шмат чаго новага для сябе даведаўся
Короткий зміст лекції:
- Що ми знаємо про релігію давніх слов'ян?
- Майже нічого!
Егеж, та ще й це сказав науковець-археолог!!!!!!!!!!!!
Але про що ж цікаво тоді йдеться в книзі Рибакова "Язичнецтво давніх слов'ян", якщо достовірних джерел немає?
Майже нічого тому, що любов несучі християни все понищили і всіх повбивали хто їх не сприймав. Молодець! Крутить як циган сонцем.
Пропоную невикористовувати слово "язичництво" та "ідоли" є інші натуральніші та лояльні формулювання для рідних пращурів ...!!!
@@antintynytsia2772 , ми - українці, завжди занадто толерантні . І це нам шкодить! Та як не крути, ідолопоконство - це шлях в нікуди, одного разу наші предки вже ним пройшли. Невже мусимо й ми !??
Круто, дякую! Найбільш професіональний історичний канал на ютубі, дуже круті експерти
А що крутого сказав цей? Просто все відкинув
@@mira-info4481 Ще сказав, що не знає етнографії. І не здогадався, що 90% відомостей про давню віру містяться в етнографії.
@@olehbezverkhyi8636 а ще навіть у християнських циркулярах )))
@@СлаволюбБогач У християнських циркулярах, які писалися про Московщину та Новгородщину, переважно "боги" предків росіян.
@@olehbezverkhyi8636 Перун він і у Прибалтиці Перун, щоправда там вимовлялоється до сих пір Перунас ).
Red Label - то любов, Вlack Label - то журба. Раз-два і вже дрова. (с) Борщ. Нарешні з'являються ненафталінові круті науковці, які спроможні нестандартно мислити.
😅😆😂
"Крутий" науковець. Роки три тому лише українську мову вивчив. Виріс у Росії. Це швидше секретний агент московської церкви, що видає себе за науковця.
@@olehbezverkhyi8636 🤭
@@ВалерийКовтун-й4й Подивіться його відео за 2017.
як же ж це він нестандартно мислить? це український переклад ще радянської версії нашої буцім то історії. ця версія навіть очевидне заперечує, наприклад, відсутність хрестів на погребальних плитах аж до 18 сторіччя та відсутність натільних хрестиків у людей практично до 19 сторіччя, Ніконовська реформа та церковні циркуляри, де чітко перечисляються імена Руських Богів та як їм поклоняються, щоб на сповіді священники перевіряли чи люди того не роблять.
Переглянув із захопленням! Дуже цікаво було! До цього мені здавалося, що нам багато відомо про язичництво. Справжній стан речей мене здивував.
Якщо врахувати, що пан Синиця прямо заявив, що не знає етнографії, то він сам не знає справжнього стану речей. Бо 90% відомостей про нашу давню віру - з етнографії.
@@olehbezverkhyi8636 залишилось лише відокремити від етнографії 1000 років християнства
@@vladyslavpidlisnyi Якщо через 1000 років християнства українці Поділля співають 9 обрядових пісень про Дажбога, які у Вас є сумніви щодо імені Бога наших предків? До речі, жодної пісні про жодного іншого "бога" в українському фольклорі немає.
@@vladyslavpidlisnyi які 1000 років? натільних хрестиків історики не знаходять аж до 19 сторіччя ні на фото, ні в захороненнях, нагробних хрестів теж нема аж до 17 сторіччя і пізніше.
@@СлаволюбБогач На Поділлі 500 років, Ви праві. Крім натільних хрестиків є інші ознаки християнської обрядовості.
Приношу у жертву Дажбогові цю вподобайку
Так, був у нас свій Український Даж бог (Бог Сонця) і купа інших богів, а тепер всі вклоняються єврею Ієгові. Але ж він Української не тямить. Тому ми й занепали, що відмовилися від своїх коренів. Хіба не так?
@@walterschuck8429 Не так. Тут усе трошки складніше.
@@dmitryshadoff6012 А ми зрозуміти об"єктивну реальність ніколи не зможемо. В моїх словах було багато умовностей. Всього не скажеш, та і нікому це не цікаво. Але от що я, відносно недавно, збагнув. Даж Бог це ж Сонце. Тобто ми, Українці, маємо можливість бачити свого Бога кожний день. Користуватися його ласкою. Але ми цього не цінуємо. Нам якогось ієгову подавай. А втім, не нам, а вам :))
@@walterschuck8429 Ну да, Аполон краще Ієгови і не поспориш)
@@anzhelikababak8391 особенно учитывая тот факт, что Дажбог все равно не говорит по-украински, если он из пантеона аж Х века ))))
а за Иешуа (возможно!!) зарешала вот эта вот история из Нового Завета - про Пятидесятницу.
Хотя, конечно, в тот день І века н.э. украинский язык на апостолов не снизошел, но механизм работы эммисаров мирового сионистского заговора "был очерчен пунктирной линией")))))
Гарна лекція, без апології міфотворчості й лженауки 👍👍👍
Псевдонауки *
@@hlyadach_10 та, розумію, але, в Галичині це слово допускається і є літературним.
@@ВолодимирМарківський-и6е писав про гарну лекцію. Того , чого не писав - не коментую.
@@БілийГорват Пан Синиця сказав, що не знає етнографії. 90% знань про нашу давню віру - з етнографії. Чим тоді ця лекція гарна? Нахабне невігластво.
ага, я цю лекцію ще в радянській середній школі слухав ))). Шкода, що сьогоднішній рівень освіти часто навіть нижчий від радянського, бо у мене ще тоді виникали запитання до такого.
Ця лекція одна суцільна брехня, бо імена Богів наших і як їм поклоняються описується навіть у християнських циркулярах для священиків для проведення сповіді навіть в 17-18 сторіччях! не знати про це може лише той, хто історію ніколи не вчив, або брехун про радянської пропаганди.
О, дуже цікава тема. Дякую що її озвучуєте.
Україно! Свята мати героїв!
Зійди до серця мого
Шумом Карпатських ручаїв,
Боїв славного завойовника
Батька Хмеля!
Свята! Могутня! Соборна!
Слава Україні!
Героям Слава!
Цікаво було дізнатися деякі моменти. Дякую! Вірю в Україну та здоровий глузд!
Чувак схожий на торчка, далі викликає схожість на гуру торчків , але все ж таки історики ...
@@volodymyr877 Вішати ярлики - це канєшна да!
@@petrusenko.y А коли православний пропагандист, який погано володіє українською через своє російське походження, видає себе за обєктивного науковця, Ви це схвалюєте?
@@user-dazhbozhych досить срати в коментах. Идиот
@@user-dazhbozhych володіє погано, і що ?
Історія без міфів, ви - неймовірні! Дивлюся ваші ролики всі підряд
Дякую. Здоров'я та процвітання Вам!
Супер! А головне сподобався акцент на тому що неоязичництво не є продовженням язичництва давніх слов'ян.
ти можешь думати так, як ти - думаешь. Тобі потрібно, щоб тобі хтось там казав і вказував, я і мені подібні - самі вирішуємо є се продовженням чи не є) тобі скажуть, що ти походиш від пса чи пасюка - ти се приймешь і будешь радіти сьому) ти слухаєш з звовні - я ж слухаю з середини. відчуй різницю
@@ВолодимирМарківський-и6е родная вера, странный термин, это скорее было мировоззрение
@@ВолодимирМарківський-и6е ЧИСТА ПРАВДА!!!
Володимир Марківський звідки знаєш ? Доказів твоїм словам немає.
@@ВолодимирМарківський-и6е На чому
Люблю міфологію як джерело натхнення для фентезі історій. Нещодавно роздумував над слов'янським фентезі й шукав по ньому інформацію в мережі, але вона кругом була якась розрізнена. Сподівався тут дізнатися про справжню міфологію слов'ян і було шкода чути, що окрім імен нічого конкретного не відомо. Ну хоть не буду тепер марно шукати істинну інформацію й розумітиму чому вона кругом розрізнена, дякую.
приємно слухати професіонала , ви можете добитися успіху в любій професії
Нарешті годний український контент в реках, з правильним підходом до історії а не рузьке рен тв👍👍👍👍
Дякую за лекцію .
Синиця, як завжди крутий! Толково, радий, що в Шеві є такі викладачі!) Респект!
Чим же він крутий? Тим, що етнології не знає? В основі знань про релігію предків українців лежить слов'янська етнологія. До того ж, він круто сфальшував цитату Прокопія.
@@olehbezverkhyi8636 1000%
Він служитель системи! Нічого правдивого!
@@ІннаТерещенко-з3б то правду сказали ви. То ще совковий погляд на наше минуле
Було б вельми цікаво послухати лекцію посеред студентів Шеви)))
О, як же чудово! Євген Синиця цього разу потішив цікавою історичною розповіддю! Вже зустрічав пана Євгена наканалі Wild Fox, тому від самого початку знав, що відео варте перегляду! Безмежно дякую авторам за наполегливу працю, адже відео надзвичайно якісні та виходять частенько!
Величезне спасибі за підтримку!🙂
Дякую за об'єктивне розкриття теми. У чатові якийсь пиздець, хоч не приходь на прем'єру.
Дякую. Чудове, та легке викладення інформації. Дякую за те що просвітили. Бо в мережі багато міфів.
Викладення легке по причині беззмістовності.)
@@Kedr1987 ну тобі запропонуйте авторам більш детальніше розглянути цю тему! А критикувати найлегше.
Якщо ви вважаєте що знаєте цю тему більш досконало, то поможіть каналу та поділіться своєю інформацією.
@@oleksandrlushch4257 Якщо матеріалу на ролик бракує, то краще і не піднімати цю тему... Я в репетитори не наймався, маю власних проблем купу.
Зразу видно польового археолога - засмажений як циган і з бородою).
Ага, я теж звернула на це увагу
Курнув по ходу )))
Правильний практичний археолог ...
І ще мабудь козацького роду 👍🙏😉
Скоріше вчений, наукового алкоголізму
Щиро дякую, адекватний канал, ще раз дякую за таку суспільну работу.
Дякую що ви у такому стані продовжуюте працювати.Ви - Герої.ще раз дякую.,...вподобайка
Дуже приємно бачити професійного вченого
завжди дивував той факт, що про античних богів знаємо більше ніж про своїх. Тепер зрозуміло чому так... журба(
Оце археологія ,оце знання істориків(знання із Тори ) а де насліддя наше.Одним словом( Ми ніхто і звуть нас ніяк) прекрасно!!!!!!!!!!!!!!!!!Довчився.
та пох.
@@tarasmyskiv6136 історія від англ "story", а не тора. Так, вам справді треба довчитися
Бо фанатично нищили все разом з людьми. Смішно слухати що тисячолітня цивілізація не мала писемності.
Пам'ятники, легенди, храми та руїни... Де це все?
Дякую за цікавий українській контент!
З вдячністю залишаю вподобайку!
Залюбки послухаю ще такі виступи
Короче кажучи. Нічорта не знаємо!
@VV VVV Ще традції якісь залишились. Мова. Архілогічні знахідки. Але все в світі змінюєця. Одна архілогічна культура, змінює інчу. Таке весь час прходить. Під різноманітними впливами. Непотрібно так зациклюватись. До прикладу Язичнецьку на християнську культури. наші предки самі приняли. Без впливу московитів. А з впливу Візантії і Риму!!! Ще князі нищили ідолів, капища. Монахи посилялись біля язичників. І їх асимілювали. Тихенько. В 17 столітті. Вже фактично пропали язичнецькі вірування в нашій культурі.
@VV VVV Чи попами?
@VV VVV це так. нема писемності - нема нічого. все чесно.
@@OttavaUA ніяких традицій не лишилось, краще за Толкіна ви вже нічого не вигадаєте.
Просто всю всесвітню історію за 6 клас за 20 хвилин отримав, але більш злагоджену і змістовну.
Величезне дякую за урок, він був дуже приємним і повчальним!
Колоритний дядько. Дякую за цікаву лекцію.
Справжні археологи, вони такі 😊👍
За брехню не хочете подякувати?
@@user-dazhbozhychбрехня це вигадки сучасних Пердославів
Дякую! Класний гість. Цікава тема))
Дякую, прослухав з цікавістю. Загалом, я вважаю себе атеїстом Київського Патріархату)) Але, якщо вже говорити про релігію, то мабуть я язичник, бо на мій погляд, язичництво це поклоніння силам природи, які колись уособлювали різні боги. В цьому плані, я як колишній науковець, вважаю язичництво найбільш адекватною і "продвинутою" релігією.
лол)))))))) це точно - колишній науковець
@@sidewwinder , дякую , виправив "бувший" на "колишній". - тяжкий спадок Совка.)
Дуже приємно було слухати через багате мовлення й розслаблену подачу 👉👈
Надзвичайно цікаво. Дякую.
Дякую. Цікаво слухати, багато нового і подано доступно
Як завжди - вкрай цікаво та науково, дуже люблю Ваші випуски! Щиро дякую!!!
Вподобайка 👍 дякую за цікаве відео. Історія без Міфів найкращий історичний канал❤️
Дякую за лекцію) Для мене древні слов'яни це щось накшталт високих ельфів у Толкіна. Прекрасні міфічні істоти, з загадковими ритуалами і таємничою культурою.
це не лекція, а ще радянський міф про наше минуле ))). зараз вже достатньо джерел, щоб спростувати кожну його фразу.
@@СлаволюбБогач ага, прямо таки кожну? Це вам древні слов'яни на спіритичному сеансі розказали? Чи ви маєте достовірні науково підтвердженні джерела, які були опрацьовані за всім стандартами?
@@an_agony я не музей, щоб ті джерела тримати у себе ))). Є інтернет, гугліть. Знайдіть для початку, наприклад, християнські церковні циркуляри священикам для проведення сповіді 17 сторіччя і пізніше, де перечисляються Боги і як їм поклоняються. Хто цікавиться, той знаходить багато. Сьогодні це доступніше завдяки інтернету. Шкода, що багато людей використовують інтернет лише для того, щоб послухати український переклад ще радянської лекції про наше видумане Шльоцером минуле. Ломоносов був проти, а вам воно підходить. Прийшла пора згадувати своє, а не триматися за радянське
@@СлаволюбБогач інтернет і правду дивовижна штука. Але те, що ви мені пропонуєте гуглить трохи дивно, якщо чесно. Кожен має займатися своєю справою, ні жодна людина не може занурюватись у всі контексти і всі аспекти. Я довіряю цьому каналу, я довіряю спікеру і мені правда достатньо. В мене є чим займатись в цьому житті, аніж гуглити біблійні тексти. Залишу цю роботу професіоналам.
@@an_agony на відміну від вас я якраз вивчав ці питання, здобуваючи ті освіти, котрі маю. Ви можете довіряти цьому каналу точно так само, як росіяни довіряють своїм ЗМІ. Наука це не довіра, а факти, я вам навів лише кілька фактів, а ви їх не хочете бачити. Залишатися у радянському світогляді чи його розширити і побачити усю його брехню - воля ваша і ваш вибір. Однак сьогодні це вже вибір бути свідомою українкою чи продовжувати підтримувати брехню імперського народу. Ви запитали - я відповів. Для чого задавати запитання, якщо ви не готові чути відповідь?
P.S. Можливо ви до сих пір вірите, що ви нащадок Адама і Єви? ))) чи може ви рахуєте своїх предків мавпами? ))) це суперечить сучасним дослідження генетики, однак це теж частина тієї радянської картини світу.
Круто! Реально круто!
Рідко (нажаль) зустрічається настільки аргументоване та логічно виважене мислення у істориків.
Як на мене , справжній науковець!
Також, подяка за надану інформацію та її структурованість👍
Дуже дивне відео, а ще дивніші коментарі… Люди пишуть, що в чомусь розібрались, щось стало зрозуміле... При цьому, автор відео раз за разом каже, що нічого не відомо і ніякі джерела не збереглись, а отже - порожнеча. Але те, що Християнство нашого регіону має так багато особливостей (Пасха у вигляді хлібу, а не як у всьому світі і у московитів сирна бабка, масляна, стрітення, інші свята, що переінакшені Християнством) каже про те, що християнство нашаровувалось на щось потужне, бо люди не покидали своїх Язичницьких традицій… Багато чого автор не торкнувся, що якраз могло б бути по-справжньому цікавим, а говорив лише про те, що невідомо. І це все з іронічною зверхньою посмішкою… Дуже не сподобалось відео, при тому, що на цей канал я підписаний.
так, є щось таке. Дуже іронічно відгукується про саме язичництво. Хоча якщо так розібратися то реверсінжинірингом сучасних свят і звичаїв та з допомогою філологів відносно словотворчості можна багато що вивчити і відновити.
біда в тому, що віру предків досліджують християни, а рідновірів - які досліджують край мало. Се є те саме, що хімік буде досліджувати літературу чи музику, без жодного розуміння що є музика і що є література)Якщо вам є цікава віра предків наших - Володимир Шаян і Галина Лозко, читайте, будь ласка.
@@ВладиславІгорович-с4х Дослідник має ставитись до предмету дослідження неупередженно. Яка різниця, християнин він, мусульманин, язичник, чи атеїст
@@МагдисюкМихайло світогляд будь який формує мислення, мислення формує сприйняття , призму бачення предмету. Саме тому, такі величезні складнощі з розумінням стародавніх культур та традицій, писемності та звичаїв. Зовсім інший світогляд, зовсім інше бачення та сприйняття дійсності, далеке від сучасної свідомості. Не плутайте галузь гуманітарних наук, з технічними, це рідні підходи та різне сприйняття наукового процесу дослідження. Неупередженим на 100% може бути лише робот, а людина завжди вносить свої особові властивості у предмет дослідження.
Думаю, що тепер би не завадило запросити історика-філолога, який би розказав, що можна витягти з етнографічних досліджень на цю тему
👍👍👍👍👍👍👍👍👍
Щиро дякую за працю.
Дякую за інформацію!
Футболка -супер😁
Дякую, подобається ця тема, мені було цікаво
Комент та вподобайка для підтримки каналу.
Дякую! Сподобалося,.
Дуже дякую за цікаве відео, лектора приємно слухати за винятком деяких слів-паразитів, але то таке =) От якби цю інформацію та довбославам у голову.
Круте відео! Дякую!!!
Неймовірно цікаво: і інформація і подача! Дякую!
Дякую, дуже цікаво та пізнавально!
Читаю коменти і трішки приафігіваю, скільки є людей без краплі критичного мислення. Запросили історика що б розказав про дохристиянські вірування, він розказав, а тепер бляха починається-та то не правда, не так все було, та й історик якийсь не такий. Люди, бляха, вам виложили сухі факти, з краплиною власної думки, якщо це йде врозріз з тим у що ви вірите то не значить що то не так.
А хіба ви не знаєте, що у істориків бувають різні думки на одну й ту саме тему? А в різних країнах різні історики? А археологи можуть суперечити історикам, а філологи археологам? Чи, може, ви не знаєте, що росія постійно говорить про неможливість довести українську культуру(«відтак, її нема, а значить і українців нема, і України теж»).
Дякую, нам такого підходу не треба.
📘📒
@@VnukDarvina що в даному відео є чисто суб'єктивною думкою даного історика?
@@ВасильГаврилюк-ч2я про те і мова.
так тема ж не розкрита. от що ви особисто взнали про ранні вірування? я нічого, від слова зовсім. ой ні, взнав, радше догадався - думав ідоли то в основному чотириликів стовпи, а виявилося що були і барельєфи. але про це я мав догадуватись з неповністю розкритого випадку зі сварогом.
@Валерій Вікторович Семенюк ну так обчитаются неочзычников, а потом в сношаются куда попало) кстати неоязычество берет корни из рашки, та же велесова книга, сказки товарища хиневича... разочаровываясь в христианстве люди пытаются найти сказку где то в жругом месте, но все гораздо проще, мы не колыбель цивилизации, у нас все было не очень хорошо, культура письменность и тд, по сравнениюб с теми же греками, римлянами и другими цивилизациями, которые достигли гораздо большего
Дуже цікавий випуск! Дякую.
Дякую за історію та гостя, чимось схожий на Флокі з відомого серіалу "Вікінги"😁
"Вікінги" , чи ні?
@@dmytro_volodymyrovych саме так)
ШАНОВНИЙ!!!❤❤
Не вірування,😮😮
а СВІТО-і-БОГОРО-
ЗУМІННЯ НАШИХ
ПРЕДКІВ!!!❤❤❤
Женя красівчик, як всігда! Жгі!
дякую! дуже цікаво!
Дякую !
Продовжую марафон перегляду всього контенту "Історії без міфів", відео №31.
Вельми цікава тема, як завжди, дякую авторам каналу!
Спасибі, ми стараємося заради наших глядачів!
У нас була віра краща за християнську. Де бог нам батько і не називає нас рабами.
Називати прочан рабами традиція виключно російського православя.
@@наталіякаганюк-й3ю називати віруючих вівцями, а попів пастухами то не набагато краще.)
біда в тому, що віру предків досліджують християни, а рідновірів - які досліджують край мало. Се є те саме, що хімік буде досліджувати літературу чи музику, без жодного розуміння що є музика і що є література)Якщо вам є цікава віра предків наших - Володимир Шаян і Галина Лозко, читайте, будь ласка.
Такі забавні ці неоязичники, коли про рабів кажуть та богів яки їх рабами не називали. Нагадують гіпотетичних мурашок, які б створили собі релігію та казали, что люди їх насєкомимі не називають.
Можливо і краща, але це більше здогадки які нема чим підтвердити, та й жертвоприношення... ну не знаю. Нам би економіку підняти )))
Дякую, iнформацiйно
Євген Валентинович мій улюблений викладач і куратор моїх курсових та диплому 🤗💙
Скажіть лю.бимому куратору, що цитату Прокопія фальшувати не варто. Бо, на відміну від студентів, науковці її читали.))) І якщо він археолог, чи варто лізти в релігієзнавство, в якому він нічого не тямить?
Я думаю найкраща релігія це наука,читати,розвиватись,працювати над собою,дізнаввтись нове,працювати над тим щоб світ зробити кращим,знати свою історію і дбати про майбутнє,і нам відкриється багато чого нового !
Побільше таких відео, а не ходити в церкву і слухати міфи!!!
Надзвичайно гарний канал!
Дяку, дуже цікаво, хотілося б в подальшому окремі відео по богам та традиціях з точки зору історика та археолога
Вподобайка каналу! Дякую авторам каналу та лектору. Чекаємо на продовження!
Знову він) як завжди приемно чути!)
Дуже подобаються ваші відео, не знав, шо в нашому українському сегменті є такі круті канали, все англомовне дивився.
P.S. У вас таке лице, наче ви не зрілий мужчина, а спитий молодик😄
Дякую, дуже повчально.
На перший погляд чолов'яга не справляє враження.., але згодом враження і з'являеться, і навіть не раз, можливо, змінюється... Згадав, практично, про все і Всіх, але жодних власних переконань не видав!
Що
Та все відео, перепрошую, впарює свої власність переконання
@@ОльгаРешетник-э2о які переконання? що немає джерел? ну то доведіть, що писемні джерела існують
Дякую. Як завжди цікаво
Дякую за працю...! Вірю в УКРАЇНУ !
Дуже цікаве відео, про нашу історію і релігію.
ваш канал крутий.
Дуже важливо знати, дякую вам за працю, хай щастить
Чудово 💙💛
Дякую за пролите світло у цей морок.
Справа в тому, що ми майже нічого не дізналися з відео, бо ви самі сказали, що нічого не знаєте.)))))))))))
ви дізналися правду, а це найголовніше. Немає даних про язичництво, тому ми дійсно нічого не знаємо.
О,якраз цікавився і ютюб наче подарував це відео
Нехай вас Перун благословляє на нові відоси!
Дякую, Автору!
Пісні, , віками складені, з життя....Подобається, сучасно "ВРАЖЕ"
...Сію тобі в очі, сію проти ночі
Буде тобі враже,...як Залужний скаже...)
Богові, Боже, ворогу, вороже
Буде тобі враже, так як Відьма скаже...)
Дякую каналу 🤝✋🤝
P.S.відсутність даних, у наших "рукАХ ",не ознака відсутності денних...
Маючи закордонні, міцно заховані архівні, старовинні дані, свідчать, що "не все так просто!")))"данність", завітає до тих,хто буде готовий ЇЇ сприйМАТИ!)
Навчившись, не слухати, а ЧУТИ, не дивитись, а БАЧИТИ, багато що, змусить людей...принаймні, не пускати у повітря слова : введи, какая разніца, камни с неба, язік чи мова....)))❤
ще не бачив, але за тему - лайк ! Зараз подивлюсь, ще щось напишу...
Дякую! Дуже цікаво, доступно, професійно!
Дякую друже
Коментар в підтримку каналу. Слава Україні!
Героям Слава!
Дуже цікаво! А я сподівався, що нам більше відомо про вірування пращурів :( Чи з'явиться така серія про Скіфію, кімерійців та сарматів? На мою думку пан Юрій Болтрик чудово висвітлює тему.
Нам відомо, а пану Синиці невідомо. Тому він фальшує цитати і не знає фактів.)))
@@olehbezverkhyi8636 вам відома псевдонаука)
@@ІванЛаврів Ось бачу у виконанні представника "русского мира"
Дуже цікаво! Дякую. Треба ще!
Мені подобається такий підхід. Де не знаємо ми нічого про предків, то так треба й казати. а не вигадувати щось, щоб бути " не гірше за інших".
Добре, що розповідаєте про такі цікаві речі, раніше думав, що нам більше відомо про всіх божеств, а виявилось, що то переважно казочки
залишається питання - чому комусь захотілось, щоб ви повірили в ті казочки
@@sidewwinder, це ж саме питання можна поставити і християнським попам про їхні побрехеньки.
Щиро радий бачити фахівця . а не правовірного лисенківця - гбіста . З повагою
Релігієзнавство дохристиянської віри предків українців базується на етнографії. Цей "фахівець" прямо сказав, що не знає етнографії. Він блазень, а не фахівець.
Вельми дякую за справжню правдиву позицію щодо історії. я сам за освітою є викладачем з всесвітньої історії, історії України та соціально-політичних дисциплін І нарешті я побачив людину, яка каже правду, а не відштовхуються від совкових талмудів, які вміщують дурість та імперську брехню яку насиджує офіційна історія.
доброго дня)
мені було цікаво не скільки саме відео, скільки коментарі під ним.
настільки цікаво, що вирішила свій залишити (винятково таке роблю).
1) висновок 'ми знаємо, що нічого не знаємо', який напрошується після перегляду, не є цілком об'єктивним. по-перше, наскільки мені відомо, далеко не увесь спектр історичного дослідження спирається суто на матеріальні докази, хоча, беззаперечно вони є вкрай важливими. вивчення усної народної творчості так само дає результати, наприклад, зібрані етнографами народні казки часів середньовіччя (коли писемними були у відсотках одиничні священики та вельможі, і писали/переписували переважно біблійскі тексти, укази, але дуже навряд казки і оповідання, бо дорого це було, і довго, писати), і ця робота, етнографія, цілком собі може проводитись за науковими принципами. тож, якщо археологи не мають чогось, можна спитати в етнографів, або учених інших сфер, співставляти, досліджувати разом, що у сучасній науці надзвичайно розповсюджене явище. крім того є ще мовознавці, дослідники історії мов, у них теж є свої методи, і не завжди вони включають одні лише матеріальні рештки зразків писемності. і це були б дуже цікаві дослідження.
2) протиставлення релігій одна одній - ознака, на мій погляд, або поверхневого світогляду, або має за собою задачу роздмухування конфліктів (що, на мою особисту думку, теж є ознакою поверхневого світогляду). свобода віросповідання є базовим із конституційних прав людини в Україні, а відтак кожен громадянин вільний вибрати нехай і 'неоязичництво'. по-перше, на чому, на яких джерелах, раз доказовість для авторів відео важлива, базується припущення, що зацікавлення людей древніми релігіями є ознакою важких часів? пошук, як духовний, так і науковий, є сутністю людини, не залежно від часів, це є потяг до знань, та і все, моя думка. та складність часів це дуже суб'єктивна величина🤷
3) протиставлення науки і релігії - доволі середньовічне явище, яке у радянські часи отримало нові оберти, і ніяк не позбавиться від цього 'спадку' до нині. наука, крім інших визначень, є пошуком істини шляхом раціонального пізнання дійсності (і не лише матеріальної); віра, і релігія як її інституція, на меті мають те саме - пошук істини. мета одна, шляхи різні, методи різні, як і різні є галузі науки, різні релігії. у кожної людини є дві півкулі мозку, є раціональне мислення, і є ірраціональні психологічні стани, є емоційний світ. мені здається недалеким протиставляти одне іншому, заперечувати, чи знеславлювати одне з двох проявів людської натури абсурдно. крім того, уже доволі давно єретиків і алхіміків перестали спалювати на вогнищах, а величезна кількість всесвітньо відомих учених за віросповіданням не атеїсти, бо одне іншому ніяк не заважає.
4) те, що первісні релігії мали жорстокі, для нас нинішніх, культи, на мою думку, факт, що ним маніпулюють. кожна релігія має свої жорстокі течії, і питання вибору чи їх наслідувати, чи ні. переважна більшість сучасників, безумовно, не наслідуватиме жертвопринесення, як не взуватиме грішників у розпечені залізні черевики, бо людство в цілому змінилося на користь гуманістичних цінностей. але, і то не є проблемою віросповідання, знаходяться одиничні випадки, а часом і неодиничні, коли радикальність поглядів стає вище у рангу цінностей, ніж гуманність. я не досліджувала це питання, але за власними спостереженнями, такий розподіл цінностей у масовому прояві характерний для деяких течій молодих релігій, і розвивається за умов відсталості цивілізації у аспектах освіти і економіки, але тут не претендую ні на що, то мої суб'єктивні спостереження і здогадки.
5) історія без міфів - це круто у контексті, що нині актуально відмежовувати реальні факти, від їх навмисного спотворення, але прадавні міфи як явище є частиною історії. особисто я проти брехні і перекручування історичних фактів, а щодо древності, коли ще самого поняття факту не існувало, скоріше за все, у свідомості людини, то тут потрібно просто відокремлювати вже більш сучасні домисли. корисним є висвітлення відносної сучасності такого джерела як 'Велесова книга', однак виникає цікавість до міждисциплінарних досліджень щодо теми язичництва на Русі.
6) теж дивує, вважається, що частково християнство Русі увібрало язичницькі культи, і при порівнянні візантійського християнства із християнством Русі, виокремлена різниця, логічно має бути відомостями про язичництво... тож, нехай немає матеріальних доказів писемності, відомих авторам відео, і, припускаємо, взагалі нікому, але уявлення про язичників і їх традиції є де знайти. тож чи прямо так уже 'нічого не знаємо', можна замінити тим, що 'знаємо просто не дуже багато', але є що шукати. так само не лише із Руссю, а з більшістю древніх та відносно древніх цивілізацій, крім тих, які використовували монументальні технології, і тих, які проживали на менш заселених територіях, і не підлягали впливам інших цивілізацій.
ДЯКУЮ за суперовий огляд по темі!!!
Ви кажете , що немає текстів , а як же колядки , щедрівки ,веснянки ? Вони, хоча й перероблені на християнський лад, але ж це язичницький спадок .Щодо письмової традиції , а яким письмом укладали угоди наші князі : Олег , Ігор,Святослав ?Та є свідчення , що ще до насадження християнства, було євангеліє писане руським письмом .Де оригінал, який був підроблений написанням Велесової книги ? Як ви визначили лінгвістику Велескниги , коли збереглася лише одна дощечка , текст якої написаний без пробілів з опущенням голосних? Де гарантія , що саме ви його правильно поділили і переклали ? Ви як в радянські часи , користуючись науковим званням критикєте те, що вам не вигідно. І це тільки 5 хвилин перегляду відео . А скільки запитань.
а ніяк. Це пізній фольклор. Якщо ви стверджуєте, що це щось "перероблене" - доведіть. Не можете довести - ну то не ганьбіться.
@@sidewwinder , так ви і доведіть , що то пізній фольклор . Ви ж історик ,то й відповідайте за кожне своє слово , а не пропагуйте казнащо .
@@ДмитроФедишин-з7р не лайкай себе
@@ostyslav , то випадково , з телефоном так буває .
@@ДмитроФедишин-з7р 🤣😂🤣😂) мені всерівно, просто доколупауся🙂🤡
Дуже цікаво ,доступно і зрозуміло.Дякую за хорошу роботу.Хотілосяб продовження передач.
Супер, дуже інформативно і без додуманих "фактів". Хочеться ще)
Дякую. Три рази передивлялася)))