Nalewka z pigwy (pigwówka). Kultowy trunek domowego wyrobu. Prosty przepis na doskonałą nalewkę
HTML-код
- Опубликовано: 3 дек 2024
- Doskonała nalewka z pigwy według klasycznego i sprawdzonego przepisu. Pigwówka słynie ze szlachetnego kwaśno-słodkiego smaku i cennych właściwości zdrowotnych.
#nalewkazpigwy #pigwówka #przepis #nalewkapigwowa #pigwa #nalewka #jakzrobić #jakzrobic
WAŻNA UWAGA!
Kochani, dziękuję za wiele ciepłych słów, że wyszła Wam pyszna nalewka, ale piszecie też czasami, że alkohol w podanych ilościach nie zakrywa owoców. Jeśli tak się zdarzy, dolejcie spirytus i wódkę w tej samej proporcji (1:1) do zakrycia owoców (w rzeczywistości mogą minimalnie wystawać, bo unoszą się w alkoholu). Sprawdźcie też, czy nie jest tak, że owoce wystają, ale na spodzie jest warstwa samego płynu. Jednocześnie jeśli owoce minimalnie wystają nad poziom alkoholu, to nie trzeba się tego obawiać, ale pamiętać, aby zawartość słoja codziennie mieszać. Wówczas wszystkie owoce są namaczane w alkoholu i dzięki temu konserwowane, a więc nic nie będzie im grozić. Powodzenia!
Pigwa zawiera dużo witaminy C, dzięki czemu świetnie wzmacnia odporność organizmu. Jest także bogata w witaminy z grupy B oraz związki mineralne. Dzięki takiemu składowi przetwory z tego owocu są szczególnie polecane w okresie jesienno-zimowym do wzmocnienia naturalnej obrony organizmu.
Dokładny przepis na blogu: piwniczkachomi...
Artykuły potrzebne do przygotowania nalewki znajdziesz w naszym sklepie:
bit.ly/WinoNal...
Bogatą ofertę akcesoriów do nalewek znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym:
Chomik Centrum Dom i Ogród
Gdów ul. Cegielniana 875
PON-PT 8:00-18:00
SOBOTA 8:00-14:00
chomik.pl/👉 Bądź na bieżąco z najświeższymi nowinkami oraz ofertą Chomika
sklep.chomik.pl/👉 Zrób wygodnie zakupy bez wychodzenia z domu
piwniczkachomi... 👉 Pyszne i sprawdzone przepisy na każdą porę roku w naszym wykonaniu
Music: www.bensound.com
Pięknie operuje Pan językiem polskim. Wspaniałe się tego słucha. Pozdrawiam serdecznie.
Strasznie ślamazarnie mówi i niepotrzebnie akcentuje każdy wyraz . To nie deklamacja Pana Tadeusza.
@@kwiatowa2228 czy Pani pisze w sprawie borsuka?
Skorzystałem z przepisu, smakuje i na prawdę dobry trunek! Dzięki
Dziękuję pozdrawiam serdecznie
Lubię takie filmy, pełna profeska :D
Drugi raz robię tą nalewkę i naprawdę jest świetna :)) Przy innych nalewkach również korzystam z Pana przepisów i zawsze wychodzą super. Jeśli chodzi o pigwę to jest tylko 1 uwaga; z proporcji które Pan zamieszcza w filmie nie ma szans na „przykrycie” pokrojonej pigwy w słoju. Za pierwszym razem robiłem z 10 kg, tym razem z 20 i zarówno za 1 razem jak i za 2 musiałem zwiększyć ilość alko o prawie jeszcze raz tyle ile pierwotnie żeby przykryć powierzchnię owocu w słoju. Nie miałem problemu z proporcjami w przypadku wiśni czy maliny. Pozdrawiam.
Dokładnie tak samo miałem. Nie zaleje się 2l 4 kg pigwy
Oo tego szukałem, dzięki bo też miałem wątpliwości. Na shortsie jest o litr alko więcej na tą samą ilość pigwy. Dość duża rozbieżność . Konieczne jest przykrycie owoców?
Dzień dobry \
Zrobiłem wszystko według pana przepisu chodzi o nalewkę z pigwy ale 4 litry to z tego nie wyjdzie gora ok 2.5 2.5-3.Czy coś zrobiłem nie tak?
Wcześniej daje cukru do owoców, dopiero po 2 tygodniach dodaję alko, pigwa odda wtedy więcej soku
Proszę Pana , starał się Pan bardzo, film świetny, idealny, krótko i konkretnie. Muszę przyznać klasę, te wszystkie słoiczki i ta baryłka na drewnianej podstawce to cudowny klimat, gratuluję kreatywności. Tylko po zalaniu alkoholem, gdzie to przechować, pan zapomniał, w lodówce? (prawidłowa nazwa Chłodziarka) czy w temperaturze pokojowej?
Nalewkę najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej lub nieco niższej w miejscu, w którym nie operuje słońce. Lodówka (chłodziarka) nie jest potrzebna. :-)
@@NalewkiPiwniczkiChomika Dziękuję
Dzień dobry a czy mogę dać mniej cukru czy owoce przez to zacznac pleśnieć?😊
Po 6 tygodniach w spirytusie? Nie spleśnieją nawet bez cukru.
Witam mam pytanie czy można dodać do nalewu z pigwy wlać sok z cytryny bo pigwa nie była kwaśna i smak też jest słaby😢😢😢😢 . Pozdrawiam serdecznie 👍🏿🧨🧨🧨
Jeśli nalewce brakuje kwaśnego smaku, to pewnie, że można, ale najlepiej po trochę, żeby nie przesadzić.
A jakiej mocy wychodzi taki nastaw?
Pozdrawiam.
Robiłem kiedyś nalewkę z pigwy, ale przyznam, że to nie to samo co pigwowiec. Ja siekam pigwowca po usunięciu gniazd i nasion w robocie kuchennym na cienkie plasterki ;) robiłem kiedyś z pigwy i dokwaszalem sokiem z cytryny , bo to nie był ten smak;) polecam pokroić w cienkie plastry lepiej uwalnia się wszystko do nalewu, pigwa i pigwowiec są grube przez to maceracja powinny trwać dłużej;)
Tak, pigwowiec ma swoich wiernych wielbicieli.
Robię nalewki wg pana przepisów i wychodzą wyśmienicie ale ta wyszła mi za słodka, nie wiem może to wina owoców, ale poradziłem sobie z tym, zrobiłem drogą porcje bez cukru i dodałem do pierwszej 👍
Bardzo dobry sposób! Ilość cukru zawsze trzeba dobierać trochę na smak. Wartości podane w przepisie są ważne, ale dużo zależy - tak jak Pan zauważył - od owoców. Zasadniczo lepiej nie dosłodzić niż przesłodzić, bo cukier można zawsze dodać na koniec. Po pierwszym razie najlepiej lekko zmodyfikować przepis pod własny smak. Powodzenia!
Jezeli cukier rozpuscil sie znacznie szybciej niz 2 tygodnie to moge juz odlać?
Tak, choć ja się nigdy nie spieszę.
A gdzie trzymać nalew na czas rozpuszczenia cukru w owocach?
W drugim słoju
Ja mam pytanie w sprawie konfitury dawać jeszcze cukier?
Tak, zdecydowanie.
Plastikowy czy szklany jest to słój?
Szklany. Plastikowych słoi do nalewek nie stosuję.
A nie lepiej użyć spirytusu do nalewek 70 % na to samo wyjdzie co kombinacja wódki z spirytusem ?
Oczywiście, można, ale znacznie trudniej go kupić. Ostatnio tylko raz widziałem go w sklepie, dlatego podpowiadam prosty sposób na zrobienie nalewkowego spirytusu z 95-procentowego i wódki.
Jakie pojemności są te duże słoje z których Pan korzysta?
Używam słoi o różnej pojemności: od 5 do 30 litrów. Ten na filmie był chyba 15 litrowy. Różne wielkości mozna zobaczyć tutaj: sklep.chomik.pl/listaProduktow.php?dbFin=s%C5%82%C3%B3j&szukaj=&kat=0&idz=
W tym przepisie podaje pan 1 litr spirytusu i wódki, na shotsie zaś 1,5 litra spirytusu i wódki do 4kg pigwy. Mam mały dylemat. W sumie 2litry alkoholu nie są w stanie przykryć owoców, czy to nie będzie niebezpieczne 🤔
W shorcie dokonałem poprawki, bo miałem informację zwrotną, że wielu widzom nie udało się przykryć alkoholem owoców (może to kwestia sposobu krojenia albo wielkości owoców, ale zawsze lepiej dać trochę więcej alkoholu, aby były one przykryte. Tak więc zdecydowanie proszę się kierować ilościami z shorta. :-)
Za mła ilość alko do owoców. Owoce ważyłem przed krojeniem i tak 1/3 nie jest zlna.
U nas to samo, połowa owoców zalana. Owoce ważone przed krojeniem. Uważajcie na proporcje.
Co w takiej sytuacji? Zostawić niezalane owoce czy je wyjąć?
@@mariauminska5242 ja dolałem więcej alkoholu. Wyszło świetnie
No właśnie, okazuje się że to przepis na zmarnowanie pigwy, pierwszy raz robię nalewkę i nie wiedziałem że alkohol musi zakryć owoce, z tych proporcji nie ma na to szans, szkoda że autor nie poprawił tego, ani się nie odniósł
Dzięki za Wasze uwagi. W opisie do filmu wyjaśniłem problem i podpowiedziałem rozwiązanie. Powodzenia w nalewkowej przygodzie! :-)
Taka trochę dziwna proporcja i tego cukru sporo i mało alko w stosunku do owoców. Lepiej pigwę zmielić, albo pociąć w bardzo cienkie plastry, o wiele lepiej odcisnąć nawet na prasie, pigwowiec jest bardziej aromatyczny niż pigwa, polecam spróbować zrobić wino z pigwy, a na filmiku ta pigwa taka nie do końca dojrzała, nie jest słodka to aż dziwne
Rzeczywiście, pigwa trafiła mi się nie tak dojrzała, jak bym chciał, ale tym bardziej chciałem sprawdzić, czy ma to znaczenia dla nalewki. Stąd też trochę więcej cukru i bardziej intensywnie ciemniała. No ale szkoda było nie wykorzystać owoców. :-)
drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
Jest to nie realne ,aby tą ilością alkoholu zalać tą ilość owoców pigwy. Tą ilość owoców aby przykryło pokrojone drobno owoce, potrzeba 4 litry alkoholu (2L. Wódki i 2 L. Spirytusu) niezależnie, czy to wąski wysoki słój, czy niski szeroki, także coś tu się nie zgadza?!
Teraz pytanie ile cukru użyć na tą samą ilość owoców, ale podwojoną ilość alkoholu???🤔🤔🤔🤔🤔🤔
Zawsze lepiej dac mniej cukru a dosłodzić można puźniej
Podawałem wagę pigwy przed skrojeniem i usunięciem gniazd, więc potem dużo zależy od tego jak kroimy i ile zostaje odpadów. Jeśli jednak owoców jest na tyle dużo, że alkohol ich nie przykrywa, to go dolewamy, a dosłodzić można później do smaku.
Najpierw cukier!
Przepis o dupę roztrzaść.Na te same proporcje, owoce w połowie zalane.Kasa w błoto.Dajta spokój.
Właśnie się zastanawiam czy to nie za mała ilość alkoholu do 4 kg owoców. Zepsuły Ci się?
Jeśli alkohol nie przykrył owoców, dolej spirytusu i wódki w tej samej proporcji (1:1) do przykrycia. Czasami to kwestia pokrojenia owoców, ale na pewno dolanie pewnej ilości alkoholu nie zepsuje nalewki. Ponadto, jeśli mieszasz zawartość słoja raz dziennie, to nawet gdy owoce wystają nic im nie będzie, bo za każdym razem będą wystawać inne, a wszystkie będą konserwowane alkoholem.
nie masz pojecia o tym co robisz zaprzestan tego
Pochwal się jak ty robisz Mistrzu. 🤷♂️
Dlaczego nie ma pojęcia? Rozwiń wypowiedź prosze
🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Zrobiłem już kilka nalewek i wszystkie są cudowne!!!
@@82mariuszb jakieś propozycje ? Przepis
@@marcelinamarcelina4499 chodzi mi że zrobiłem kilka nalewek z przepisów tu podanych i były pyszne!
Czyli jednak lepiej najpierw zalać pokrojone owoce alkoholem 75% w celu maceracji, niż zasypać najpierw owoce cukrem, a potem dopiero po wytworzeniu się syropu zalać to alkoholem. Wydaje się, że cukier dodany do świeżo pokrojonych owoców powinien wyciągnąć z nich więcej soku i "smaku". Jednak w większości przepisów na nalewkę z pigwy najpierw zalecana jest maceracja świeżych owoców.
70% spirytusu, alkoholu. CWP! Z Panem Bogiem!
Jest dokladnie odwrotnie - alkohol wyciagnie więcej i smak bedzie zbacznie szlachetniejszy
Zgadzam się z wcześniejszymi odpowiedziami i dodam jeszcze, że metoda najpierw alkohol potem cukier jest też bezpieczniejsza, bo alkohol konserwuje owoce i zapobiega fermentacji i pleśni. Natomiast metoda najpierw cukier a potem alkohol też jest stosowana i ma swoich zwolenników, sam stosuję ją zamiennie do niektórych owoców, ale trzeba zachować szczególną ostrożność.