Taka sprytna zasada - spadki na rurach nie powinny być większe w stopniach niż średnica rury w calach. Co prawda przy kanalizacji z rur plastikowych ma to mniejsze znaczenie. Przepisy o maksymalnym spadku wzięły się z czasów rur żeliwnych, które nie były w środku tak gładkie, jak plastikowe. I zdarzało się, że przy za dużym spadku woda odpływała z rury zbyt szybko, nie zabierając ze sobą stałych nieczystości. Zawsze uczulam swoich klientów, żeby nie przesadzali z oszczędzaniem wody do spłukiwania kanalizacji. Rury MUSZĄ być przepłukiwane odpowiednia ilością wody. Może kiedyś doczekamy się rozwiązań technicznych i prawnych do użycia szarej wody w warunkach domowych czy wielomieszkaniowych. Piasek mógłby być czystszy, ale rozumiem ograniczenia inwestora. Pod same rury ubiłbym zasypkę jeszcze bardziej, bo w perspektywie kilku lat mogą odrobinę usiąść. Dobra robota. Twoja pieczołowitość jest godna naśladowania.
Dzięki za twój komentarz, czy to oznacza że rurę fi 160 ułożył byś że spadkiem 6,5 stopnia, jeżeli jest to poprawnie to czasem, ułatwiło by mi to pracę. Pozdro
@@SimpleLifeofContractor Ułożyłbym ze spadkiem NIE większym niż 6 stopni. Fi 160 to jest odpowiednik 6 cali, 110 - 4 cali, 75 - 3 cali 50 - 2 cali. Najlepiej przyjąć, że wszystko od fi 32 do fi 75 ma spadek minimum 2,5%, wszystko od fi 110 do fi 250 spadek w równowartości w calach nie mniejszy jednak niż 2,5%. Maksymalny spadek dla fi 110 do fi 250 nie może przekraczać 15%, bo przy takich wartościach nawet w plastiku woda popłynie a kupa zostanie. Kierownicy budów często zakładają, że murarz czy tam wykonawca stanu surowego jest debilem i dają takie sztywne wytyczne, żeby nie było pola do interpretacji (kombinowania). Bo potem trzeba klientowi w dębowej podłodze w salonie wykopać dół 2x2x2m i odtykać zatykającą się co pół roku kanalizację. Ja preferuję obejmy i montowanie fi 160 do ścian fundamentowych i potem odejścia fi 110 już w zasypce albo nawet na chudziaku. Przy prowadzeniu fi110 na chudziaku trzeba znać wcześniej grubość izolacji (nie może być mniejsza niż 10 cm) i przypilnować inwestora, żeby tak było. Miałem sytuacje, gdzie projekt zakładał 15 cm styropianu pod posadzką, a kończyło się na 8 cm. Zaletą fi 100 na chudziaku jest możliwość bardzo precyzyjnego doprowadzenia pod odbiorniki. Często na etapie fundamentów inwestor/mieszkańcy nie mają kompletnie wyobrażenia o układzie funkcjonalnym domu. I jak się to zaczyna zmieniać, to ta kanalizacja wypuszczona z zasypki do niczego nie pasuje.
@@Stefan_Kawalec Dzięki za odpowiedź, a co do funkcjonalności to dlatego stosuje obejmy 200, że jak nawet coś się zmieni, to można sobie wymienić kolanka bez problemu, no i jeszcze nie wiem jakiej grubości będzie izolacja 15 czy może 20? To się jeszcze okaże. Pozdro
@@SimpleLifeofContractor Jeszcze z takich oczywistych rzeczy - każde kolano 90 stopni należy zamieniać na sumę kolan (2x45, 3x30, 45+2x22 itd.) Jak mogę to na pionach daję rury niskoszumowe, bo teraz często projekty przewidują przebiegi pionów w dziwnych miejscach. Jak inwestor dostarcza materiał, to trzeba mu na to zwrócić uwagę. Jak ty, to dobrze o tym pamiętać przy wycenie. Zresztą przy twoim doświadzczeniu i umiejętnościach, to wszystko to wiesz. Swoją drogą, załóż na jakimś portalu swój kanał i rób tutoriale i szkolenia. Szkoda, żeby taki fachman marnował się na samym RUclips.
Siemanko, dziękuję za kometarz, czytałem też wcześniejszy, postaram się zrobić filmik na ten temat, także proszę troche cierpliwości bo właśnie wróciłem z urlopu, więc jak się ogarnę to wrzucę, jeszcze raz dzieki za komentarz i Pozdro
Świetna robota aż miło popatrzeć👍
Komentarz taktyczny dla zasięgów ;) łapka za wytrwałość.
doceniam podkład muzyczny :) miło się oglądało/słuchało.
Taka sprytna zasada - spadki na rurach nie powinny być większe w stopniach niż średnica rury w calach. Co prawda przy kanalizacji z rur plastikowych ma to mniejsze znaczenie. Przepisy o maksymalnym spadku wzięły się z czasów rur żeliwnych, które nie były w środku tak gładkie, jak plastikowe. I zdarzało się, że przy za dużym spadku woda odpływała z rury zbyt szybko, nie zabierając ze sobą stałych nieczystości.
Zawsze uczulam swoich klientów, żeby nie przesadzali z oszczędzaniem wody do spłukiwania kanalizacji. Rury MUSZĄ być przepłukiwane odpowiednia ilością wody.
Może kiedyś doczekamy się rozwiązań technicznych i prawnych do użycia szarej wody w warunkach domowych czy wielomieszkaniowych.
Piasek mógłby być czystszy, ale rozumiem ograniczenia inwestora. Pod same rury ubiłbym zasypkę jeszcze bardziej, bo w perspektywie kilku lat mogą odrobinę usiąść.
Dobra robota. Twoja pieczołowitość jest godna naśladowania.
Dzięki za twój komentarz, czy to oznacza że rurę fi 160 ułożył byś że spadkiem 6,5 stopnia, jeżeli jest to poprawnie to czasem, ułatwiło by mi to pracę. Pozdro
@@SimpleLifeofContractor Ułożyłbym ze spadkiem NIE większym niż 6 stopni. Fi 160 to jest odpowiednik 6 cali, 110 - 4 cali, 75 - 3 cali 50 - 2 cali. Najlepiej przyjąć, że wszystko od fi 32 do fi 75 ma spadek minimum 2,5%, wszystko od fi 110 do fi 250 spadek w równowartości w calach nie mniejszy jednak niż 2,5%. Maksymalny spadek dla fi 110 do fi 250 nie może przekraczać 15%, bo przy takich wartościach nawet w plastiku woda popłynie a kupa zostanie.
Kierownicy budów często zakładają, że murarz czy tam wykonawca stanu surowego jest debilem i dają takie sztywne wytyczne, żeby nie było pola do interpretacji (kombinowania). Bo potem trzeba klientowi w dębowej podłodze w salonie wykopać dół 2x2x2m i odtykać zatykającą się co pół roku kanalizację.
Ja preferuję obejmy i montowanie fi 160 do ścian fundamentowych i potem odejścia fi 110 już w zasypce albo nawet na chudziaku. Przy prowadzeniu fi110 na chudziaku trzeba znać wcześniej grubość izolacji (nie może być mniejsza niż 10 cm) i przypilnować inwestora, żeby tak było. Miałem sytuacje, gdzie projekt zakładał 15 cm styropianu pod posadzką, a kończyło się na 8 cm.
Zaletą fi 100 na chudziaku jest możliwość bardzo precyzyjnego doprowadzenia pod odbiorniki. Często na etapie fundamentów inwestor/mieszkańcy nie mają kompletnie wyobrażenia o układzie funkcjonalnym domu. I jak się to zaczyna zmieniać, to ta kanalizacja wypuszczona z zasypki do niczego nie pasuje.
@@Stefan_Kawalec Dzięki za odpowiedź, a co do funkcjonalności to dlatego stosuje obejmy 200, że jak nawet coś się zmieni, to można sobie wymienić kolanka bez problemu, no i jeszcze nie wiem jakiej grubości będzie izolacja 15 czy może 20? To się jeszcze okaże. Pozdro
@@SimpleLifeofContractor Jeszcze z takich oczywistych rzeczy - każde kolano 90 stopni należy zamieniać na sumę kolan (2x45, 3x30, 45+2x22 itd.) Jak mogę to na pionach daję rury niskoszumowe, bo teraz często projekty przewidują przebiegi pionów w dziwnych miejscach. Jak inwestor dostarcza materiał, to trzeba mu na to zwrócić uwagę. Jak ty, to dobrze o tym pamiętać przy wycenie.
Zresztą przy twoim doświadzczeniu i umiejętnościach, to wszystko to wiesz. Swoją drogą, załóż na jakimś portalu swój kanał i rób tutoriale i szkolenia. Szkoda, żeby taki fachman marnował się na samym RUclips.
A może Pan wytłumaczyć czy można używać rur spienionych czy tylko i wyłącznie powinny być lite ? Jest jakaś zasada ?
Witam 👍👍👍
Ja robiłem z Bratem kanalizę, njbale samemu to naprawdę nieźle
160mm pod umywalkę :) kto to projektował?
Skąd wiadomo wysokość przepustów w murach ? :)
Siemanko, dziękuję za kometarz, czytałem też wcześniejszy, postaram się zrobić filmik na ten temat, także proszę troche cierpliwości bo właśnie wróciłem z urlopu, więc jak się ogarnę to wrzucę, jeszcze raz dzieki za komentarz i Pozdro
Ten piach to wygląda jak humus słabej jakości
Jaki to.projekt budujesz?
To będzie tytuł następnego filmiku, więc nie chcę psuć niespodzianki, Pozdro
Ta sloma w tej zasypce to takie zbrojenie rozproszone ekologiczne 😂😂😂?
Tak,tak, tak 😉
Bajeczka