Ja po kilku rozmowach mogę powiedzieć, że według mnie poziom wiedzy na Juniora aktualnie znacząco wykracza poza to, o czym mówisz w filmie. Może to obecna sytuacja na to wpływa, może rynek się już przesycił. Mnie na rozmowach Juniorskich nikt nie pytał o takie podstawy, miałem pytania np. o tworzenie wielowątkowości, albo o działanie mechanizmów oczyszczania pamięci przez JVM.
No to są takie rozgrzewkowe pytania, na które powinien bez problemu odpowiedzieć każdy kandydat na Juniora, ale jednocześnie, żeby tym Juniorem zostać trzeba wiedzieć dużo, dużo więcej ; )
Co do naszych pytań do Ciebie: Widziałem już kilka odcinków w których tworzysz pełny system. Jeszcze ich nie oglądałem ale na pewno nadrobię zaległości niedługo jak siądę do nauki. I generalnie to jest content który mi się wydaje super - tworzenie przez doświadczonego programistę aplikacji od podstaw do jakiegoś działającego systemu. Oczywiście z wykorzystaniem wszystkich frameworków, tak jak w real pracy :D ale żeby było widać proces myślowy, pisanie clean code, nawet testowanie. To taki jeden głos z mojej strony, widziałem że takie odcinki już są i na pewno je nadrobię. Pozdro :)
Super filmik! Dodatkowo warto dodać, że przy overloading można podać te same parametry (dotyczy to różnych parametrów), ale w innej kolejności. Metoda show(String name, int age) oraz show(int age, String name) może zostać przeciążona, ale nie zaleca się tego sposobu, bo łatwo idzie się pogubić i pomylić :)
Bardzo fajnie wyjaśnione odpowiedzi na pytania :D W takiej ciekawostce powiem- wg mojego profesora na uczelni enkapsulacja i hermetyzacja to coś innego (to 1 to po prostu tylko i wyłącznie zamykanie kodu w klamrach) ;d
Zawsze na jakiejś uczelni znajdzie się jakiś profesor Informatyki, który ma jakąś tezę, której nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Słyszałem o Panu, który uważa, że klasa String została stworzona po to, żeby słabi programiści też mogli programować. Polecam czytanie dobrych książek na takich wykładach.
Niestety na uczelniach jest dość duże ryzyko trafienia na totalnie oderwanego od rzeczywistości albo zatrzymanego na technologiach sprzed 20 lat wykładowcę ; ) Grunt to czerpać ze studiów to, co jest istotne i potrzebne i odfiltrowywać bzdury :)
Świetny materiał fajnie jest rozumieć to o czym mówisz znajdac wiedzę podstawowa jak narazie, fajnie by było jak bym przedstawił zadanie java junior developera jakies przykłady pracy
Java to tak naprawdę tylko wstęp do programowania i jeśli znamy tylko Jave nawet w najlepszym stopniu bardzo prawdopodobne jest że nikt nas na rozmowę kwalifikacyjną nawet nie zaprosi. Od Juniorów wymaga się teraz najczęściej dodatkowo znajomości Springa a nie rzadko nawet jeszcze jakiegoś framework-a frontend-u Angular React ( nie wymieniłem nic z DevOps podstawy też zwiększają nasze szanse). Mówiłeś o wymaganiach na Juniora w innych filmikach i nawiązania do tego mi zabrakło z tego filmiku mogę odnieść wrażenie, że mogę coś mieć z samej Javy co nie jest prawdą. Oferty pracy już są takie że nie jest się Junior Java Developerem a tak naprawdę coraz częściej Junior Java Full Stack Developerem.
Ten odcinek dotyczy tylko pytań związanych z Javą, których możesz spodziewać się na rozmowie. Oczywiście aplikując na Juniora to nie wystarczy, bo to jedynie czubek góry lodowej. Wspomniany przez Ciebie Spring czy znajomość baz SQL to dwa praktycznie pewne tematy podczas rekrutacji. O nich też postaram się za jakiś czas coś nagrać :)
Dunno if you guys gives a shit but if you are bored like me during the covid times then you can stream pretty much all the new series on InstaFlixxer. Have been binge watching with my gf during the lockdown :)
Cześć bardzo dobry temat. Interesuje mnie jak skutecznie czytać biblioteki Java, by dobrze je zrozumieć i się nie gubić :) dotychczas sprawiało mi to trochę problemów.
@@JakNauczycSieProgramowania chodzi mi o sytuację w której np. potrzebuje ogarnąć nową bibliotekę, która służy do jakichś konkretnych zadań (np. do obsługi plików DWG - wiem dość nietypowa ale chciałbym zrobić coś do obecnej nie programistycznej pracy ;) ) ma odpowiednie stałe, metody itp. Wchodzę w dokumentację na stronie i nagle jak ściana, niby wszystko ładnie podane, co i jak dziedziczy/implementuje opis zmiennych - ale jak tu najlepiej zacząć żeby się nie pogubić i frustrować :) czy lepiej od klas, metod, zmiennych od czego zacząć czytanie dokumentacji żeby nie zatracić się w tych jakby nie było obszernych bibliotekach (zwłaszcza jeśli nie są nigdzie ładnie rozłożone na kawałki w nieraz darmowych materiałach bo o takie mi nie chodzi wiadomo :) ). Podsumowując - jaki jest Twój sposób na zapoznanie się z dokumentacją biblioteki tak żeby dobrze ją zrozumieć? :)
Tak w ogóle tworzysz bardzo dobre materiały, wiadomo są za krótkie żeby zgłębić temat i poznać. To już musimy robić we własnym zakresie z innych darmowych lub nie kursów, ale dobrze i prosto tłumaczysz pewne zagadnienia. Pewne definicje mimo, że znałem to dzięki Twoim materiałom dużo lepiej zrozumiałem.
Wyniki będą w poście na stronie kanału w sobotę lub niedzielę: ruclips.net/user/Jaknauczycsieprogramowaniacommunity Osoby, które otrzymają książki dostaną również ode mnie powiadomienie w postaci odpowiedzi na konkursowy komentarz. A we wtorkowym odcinku pojawi się jeszcze kilka słów podsumowania :)
Hej, fajny i dobrze wytłumaczony materiał. Mam tylko wątpliwość do sensowności drugiego pytania JDK vs JRE. Od Javy 11 nie ma już oddzielnego JRE i nie widzę sensu w zadawaniu tego pytania osobie na stanowisko juniora. Pozdrawiam!
Formalnie to co mamy w deklaracji metody to parametr, a konkretna wartość przekazana do metody w trakcie działania programu to argument: stackoverflow.com/questions/12709026/difference-between-arguments-and-parameters-in-java W praktyce nie ma to większego znaczenia, czy powiesz argument metody czy parametr metody i tak każdy będzie wiedział o co chodzi :) Ja zazwyczaj w każdej sytuacji używam terminu argument metody.
Cześć, chce zostać programistą ale tak naprawdę zaczynam od 0. Myślałem żeby zącząć coś działać w Pythonie ze względu na prostotę. Czy jak opanowałbym w miare dobrze Pythona a następnie chciałbym spróbować swoich sił w Javie to czy będzie aż taki duży przeskok jeśli chodzi o trudność i nauke nowego języka? Zaznacze, że jestem dość zdeterminowany aby przede wszystkim zrozumieć progrowanie i nauczyć się go.
Python to bardzo dobry wybór na początek. Jeżeli dobrze go opanujesz, to przejście na Javę nie będzie większym problemem - będą różnice w składni, ale mając już podstawy w programowaniu, szybko je ogarniesz. Także droga Python -> Java jest bardzo rozsądna, trzymam mocno kciuki!
Cześć, czy w rok korzystając z tylko darmowych źródeł mam szansę dostać pracę jako programista? Stoję obecnie przed wyborem miedzy studiami na PW na inżyniera i pytanie czy te studia koliduja z zostaniem programista? Mój pierwszy plan był taki żeby póki co nie iść na studia i spróbować swoich sił w rok jako programista. Druga opcja jest taka, że pójdę na studia i w międzyczasie będę sie uczył programować. Byłoby mi bardzo miło gdybyś napisał co o tym sądzisz i która opcję byś wybrał. Wiem że ciężko ocenic ale twoja opinia z pewnością by mi pomogła
Cześć, tak jak mówisz, ciężko ocenić, bo na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Same pomysły typu "pójdę na studia" albo "przez rok będę uczyć się programowania" jeszcze nic nie znaczą. To co się liczy to ich realizacja oraz sposób, w jaki to robimy. Bo można przejść sobie przez studia bez większych problemów, zaliczając to co jest do zaliczenia, a jednocześnie nie wynosząc z nich za wiele. Można przez rok uczyć się programowania, ale wciąż po upływie tego czasu niewiele potrafić. Można się uczyć przez rok, po 8 godzin dziennie, można się uczyć przez rok, ale nieregularnie i bez sprecyzowanego planu. Także postaraj się rozwinąć to co napisałeś - jak widzisz te dwie opcje? 1. Jak studia to jakie? Informatyka? I nauka programowania "w międczyczasie", czyli w jakim wymiarze? Jak często? Po ile godzin? 2. Nauka przez rok - też jak często? Jak dużo? W obu przypadkach pozostaje jeszcze pytanie, jaki masz plan na naukę programowania. Czego chcesz się nauczyć, z jakich materiałów planujesz korzystać, jakie projekty chcesz w tym czasie zrealizować?
@@JakNauczycSieProgramowania Jeśli chodzi o studia : Raczej nie zamierzałem iść na informatykę, lecz elektromobilność / telekomunikację. Z tego co patrzyłem w planie studiów nie ma zbyt dużo programowania, więc uczyłbym się go na własną rekę. * 1 semsestr to programowanie podstawy podstaw w c++ a drugi to programowanie obiektowe po 30 wykladow i cwiczen na semestr + jakies przedmioty obieralne z informatyki na 3 - 5 roku, również nie wiecej niż 30h na semestr. Studia chce przejść owocnie, na tych kierunkach jest dużo przedmiotów związanych z matematyką i fizyką. Z tego co rozmawiałem z kolegami ze starszych roczników tygodniwo na programowanie mógłbym poświęcić czasem godzinę dziennie czasem 3 w weekendy wiadomo więcej po 5h więc na tydzień powiedzmy, że przez te 3 lata licencjatu programowałbym 15-20 godzin tygodniowo, zależy jaki okres czy egzaminy etc. PW to jedna z lepszych uczelni więc poziom mają wysoki - byłby ten "bat nad głową" Jeśli chodzi o programowanie samodzielne to uczyłbym się również bardzo dużo. Myślę, że wymiar godzin byłby taki jak podawałeś w jednym z filmów 5-8 h dziennie. Wiadomo z odpowiednim planem ( 35 minut nauki + 5- 10 minut przerwy) aby ta nauka była efektywna. Obecnie uczę się pythona z dostępnych poradników w internecie i muszę przyznać, że mocno mnie to wciągnęło i jestem zdeterminowany by ciężko się uczyć. Chciałbym nauczyć sie podstaw do września i potem przejść na Javę. Jeśli chodzi o materiały czy projekty to niestety jestem w tym temacie dosyć "zielony", ponieważ dopiero zaczynam przygodę z programowaniem, ale stać mnie aby wydać te 50-150 zl miesięcznie na materiały pomocnicze. W tym planie mógłbym się spokojnie uczyć 40-55h tygodniowo tak jak napisałem wcześniej z przerwami na kawę, jedzenie, rozciąganie etc. Pytanie, które mnie najbardziej nurtuje to przy założeniach związanych z programowaniem w domu bez studiów jak szybko będę w stanie znaleźć pracę, ponieważ będę zmuszony ubezpieczyć się w Urzędzie Pracy i czy brak papieru nie będzie mi jakoś bardzo przeszkadzać, aby awansować i realizować sie coraz bardziej w zawodzie. Załóżmy, że : - mój plan nauki jest w 80% spełniony - mówię tu o dodaktowym czasie na zrozumienie, praktykę, opóźnienie związane z szukaniem materiałów czy choćby popełnianie błędów
@@freshtea767 Widząc Twoje podejście do tematu - bardzo poważne i z konkretnym planem - uważam, że warto pójść na studia. Oczywiście jest teraz taki trend, że studia są niepotrzebne, że to strata czasu, itd. ale według mnie studia to jednak coś więcej niż tylko papier i coś więcej niż sama wiedza, którą na nich zdobywamy. Prawda jest też taka, że tyle jest głosów, że nie warto studiować, a jednak większość osób w IT kończy studia: ruclips.net/video/Ghs7q7M-fbg/видео.html Poza tym studia to łatwiejszy dostęp do praktyk i staży, możliwość wyjazdów zagranicznych, budowanie sieci kontaktów: ruclips.net/video/ohhxZrWPPjI/видео.html Z tym, że ograniczyłbym się do studiów inżynierskich. Faktycznie drugi stopień nie jest specjalnie przydatny, lepiej w tym czasie już pracować, a jak ktoś bardzo chce, to zawsze tę magisterkę może wtedy zrobić zaocznie. Ja tak zrobiłem, chociaż z perspektywy czasu uważam, że nawet to nie było potrzebne ; )
@@freshtea767 Powodzenia w założeniach. Ogólnie to bardzo do tego tematu ambitnie pochodzisz, więc uważaj, bo potem możesz wpaść w monotonnię i takie jebanie kodu kilka godzin dziennie bardzo będzie obciążać. Osobiście uważam, że naukę lepiej rozłożyć jeszcze bardziej w czasie i uczyć tylko się poprzez robienie konkretnych projektów, które będą cię interesować. Ja tak skończyłem studia za granicą, gdzie teorii z programowania była bardzo, bardzo mało, bo reszta to było robienie różnych projektów przez całe studia. Głównie klepania Javy z mieszanką c# oraz pythona, więc dało mi to sporego kopa jeśli chodzi o znajomość języków jeszcze na etapie szukania pierwszej pracy po skończeniu studiów.
Jak zwykle znakomity film. Panie Kamilu od października zaczynam studia informatyczne. Czy uważa Pan ze nauka Pythona jest lepsza niż Javy jeśli chodzi o próg wejścia na rynek? (Mniejsza konkurencja). Materiały duża klasa, pozdrawiam!
Cześć, pisz do mnie normalnie po imieniu :) Uważam, że Python jest świetnym wyborem na początek, bo ma prostą składnię, dużą ilość przydatnych bibliotek, kod pisze się w nim bardzo przyjemnie, a efekty przychodzą szybko. Ale jeżeli myślimy o pierwszej pracy, to łatwiej będzie nam ją znaleźć ze znajomością Javy. Wynika to z tego, że w Javie realizuje się dużo więcej projektów, do których mogą dołączyć początkujący programiści. Komercyjne zastosowania Pythona to w dużym stopniu dziedziny takie jak AI, Machine Learning czy Data Science, czyli obszary, w których wymagane jest już spore doświadczenie. Dlatego według mnie idealnie jest poznać zarówno Pythona jak i Javę.
@@JakNauczycSieProgramowania Bardzo dziękuję za radę - w takim razie biorę się za oba na szczęście wakacje więc kod klepać można spokojnie po te 7/8h. Miłego popołudnia/wieczoru w zależności kiedy czytasz.
Kamil robisz świetną robotę. Materiały są profesjonalne, dbasz o szczegóły, motywujesz do rozwijania się, po prostu dobrze się Ciebie słucha. Dzięki!!
Dzięki bardzo. Dużo się dowiedziałam :) To bardzo wartościowa wiedza.
Dzieki Twoim filmom dowiedzialem sie wiecej na temat javy niz z wielu kursow czy ksiazek. Dzieki ;)
Mega mnie to cieszy :)
to prawda :)
Popieram! Sama ukończyłam kurs Java. Trwał codziennie w ciągu się 6 mieś, a tu z filmu dowiaduję się tyle ważnych szczegółów w 20 min.
1:11 -> Mistrz drugiego planu w lewym górnym rogu 😸
Ja po kilku rozmowach mogę powiedzieć, że według mnie poziom wiedzy na Juniora aktualnie znacząco wykracza poza to, o czym mówisz w filmie. Może to obecna sytuacja na to wpływa, może rynek się już przesycił. Mnie na rozmowach Juniorskich nikt nie pytał o takie podstawy, miałem pytania np. o tworzenie wielowątkowości, albo o działanie mechanizmów oczyszczania pamięci przez JVM.
No to są takie rozgrzewkowe pytania, na które powinien bez problemu odpowiedzieć każdy kandydat na Juniora, ale jednocześnie, żeby tym Juniorem zostać trzeba wiedzieć dużo, dużo więcej ; )
Mam pytanie gdzie uczyles się programować? Studia, czy samemu bo interesuje mnie ten temat, ale nie wiem jak najlepiej zaczac.
@@foxkarol Hej, znalazłeś coś? Bo ja też jestem w takiej sytuacji
Co do naszych pytań do Ciebie:
Widziałem już kilka odcinków w których tworzysz pełny system. Jeszcze ich nie oglądałem ale na pewno nadrobię zaległości niedługo jak siądę do nauki. I generalnie to jest content który mi się wydaje super - tworzenie przez doświadczonego programistę aplikacji od podstaw do jakiegoś działającego systemu. Oczywiście z wykorzystaniem wszystkich frameworków, tak jak w real pracy :D ale żeby było widać proces myślowy, pisanie clean code, nawet testowanie.
To taki jeden głos z mojej strony, widziałem że takie odcinki już są i na pewno je nadrobię. Pozdro :)
Będę starał się o więcej takich odcinków :)
Super filmik!
Dodatkowo warto dodać, że przy overloading można podać te same parametry (dotyczy to różnych parametrów), ale w innej kolejności.
Metoda show(String name, int age) oraz show(int age, String name) może zostać przeciążona, ale nie zaleca się tego sposobu, bo łatwo idzie się pogubić i pomylić :)
Ooo tak, to fatalna praktyka, która może przysporzyć nam wielu problemów i rzuconych w eter niecenzuralnych słów ; )
Jak zwykle super film! Cisnij dalej Kamil!
Dzięki!
Świetna sprawa, jak zawsze. Dzięki.
Bardzo fajnie wyjaśnione odpowiedzi na pytania :D
W takiej ciekawostce powiem- wg mojego profesora na uczelni enkapsulacja i hermetyzacja to coś innego (to 1 to po prostu tylko i wyłącznie zamykanie kodu w klamrach) ;d
Zawsze na jakiejś uczelni znajdzie się jakiś profesor Informatyki, który ma jakąś tezę, której nie znajdziesz w żadnym innym miejscu. Słyszałem o Panu, który uważa, że klasa String została stworzona po to, żeby słabi programiści też mogli programować. Polecam czytanie dobrych książek na takich wykładach.
Niestety na uczelniach jest dość duże ryzyko trafienia na totalnie oderwanego od rzeczywistości albo zatrzymanego na technologiach sprzed 20 lat wykładowcę ; ) Grunt to czerpać ze studiów to, co jest istotne i potrzebne i odfiltrowywać bzdury :)
Świetny materiał fajnie jest rozumieć to o czym mówisz znajdac wiedzę podstawowa jak narazie, fajnie by było jak bym przedstawił zadanie java junior developera jakies przykłady pracy
Tak, tego typu odcinek też planuję!
Świetny film! Akurat zacząłem uczyc sie Javy :P, takie filmy sa bardzo pomocne!
Mega, w najbliższym czasie planuję kilka odcinków powiązanych z Javą :)
Java to tak naprawdę tylko wstęp do programowania i jeśli znamy tylko Jave nawet w najlepszym stopniu bardzo prawdopodobne jest że nikt nas na rozmowę kwalifikacyjną nawet nie zaprosi. Od Juniorów wymaga się teraz najczęściej dodatkowo znajomości Springa a nie rzadko nawet jeszcze jakiegoś framework-a frontend-u Angular React ( nie wymieniłem nic z DevOps podstawy też zwiększają nasze szanse). Mówiłeś o wymaganiach na Juniora w innych filmikach i nawiązania do tego mi zabrakło z tego filmiku mogę odnieść wrażenie, że mogę coś mieć z samej Javy co nie jest prawdą. Oferty pracy już są takie że nie jest się Junior Java Developerem a tak naprawdę coraz częściej Junior Java Full Stack Developerem.
Ten odcinek dotyczy tylko pytań związanych z Javą, których możesz spodziewać się na rozmowie. Oczywiście aplikując na Juniora to nie wystarczy, bo to jedynie czubek góry lodowej. Wspomniany przez Ciebie Spring czy znajomość baz SQL to dwa praktycznie pewne tematy podczas rekrutacji. O nich też postaram się za jakiś czas coś nagrać :)
Prosty, ale dobry material. Wyrabiasz sie :)
Dunno if you guys gives a shit but if you are bored like me during the covid times then you can stream pretty much all the new series on InstaFlixxer. Have been binge watching with my gf during the lockdown :)
@Tristen Arjun definitely, I've been watching on InstaFlixxer for since november myself :D
przydatny filmik, dzięki
Jak zwykle super 👍
Dzięki!
super! dzięki za wyjaśnienie słówka static :D następnym razem może polimorfizm? coś o wątkach albo wyjątkach? pzdr
Polimorfizm na pewno będzie, wątki też się pojawią, a o wyjątkach planuję nawet zrobić osobny odcinek :)
Cześć bardzo dobry temat. Interesuje mnie jak skutecznie czytać biblioteki Java, by dobrze je zrozumieć i się nie gubić :) dotychczas sprawiało mi to trochę problemów.
A co rozumiesz przez czytanie biblioteki Java? Umiejętne korzystanie z tego co mamy w Javie, wiedzę, jakich wbudowanych klas możemy użyć i kiedy?
@@JakNauczycSieProgramowania chodzi mi o sytuację w której np. potrzebuje ogarnąć nową bibliotekę, która służy do jakichś konkretnych zadań (np. do obsługi plików DWG - wiem dość nietypowa ale chciałbym zrobić coś do obecnej nie programistycznej pracy ;) ) ma odpowiednie stałe, metody itp. Wchodzę w dokumentację na stronie i nagle jak ściana, niby wszystko ładnie podane, co i jak dziedziczy/implementuje opis zmiennych - ale jak tu najlepiej zacząć żeby się nie pogubić i frustrować :) czy lepiej od klas, metod, zmiennych od czego zacząć czytanie dokumentacji żeby nie zatracić się w tych jakby nie było obszernych bibliotekach (zwłaszcza jeśli nie są nigdzie ładnie rozłożone na kawałki w nieraz darmowych materiałach bo o takie mi nie chodzi wiadomo :) ).
Podsumowując - jaki jest Twój sposób na zapoznanie się z dokumentacją biblioteki tak żeby dobrze ją zrozumieć? :)
Tak w ogóle tworzysz bardzo dobre materiały, wiadomo są za krótkie żeby zgłębić temat i poznać. To już musimy robić we własnym zakresie z innych darmowych lub nie kursów, ale dobrze i prosto tłumaczysz pewne zagadnienia. Pewne definicje mimo, że znałem to dzięki Twoim materiałom dużo lepiej zrozumiałem.
Świetny film
A odcinek super :)
Dziękuję!
Kiedy i gdzie będą wyniki konkursu z książkami?
Wyniki będą w poście na stronie kanału w sobotę lub niedzielę: ruclips.net/user/Jaknauczycsieprogramowaniacommunity
Osoby, które otrzymają książki dostaną również ode mnie powiadomienie w postaci odpowiedzi na konkursowy komentarz.
A we wtorkowym odcinku pojawi się jeszcze kilka słów podsumowania :)
Hej, fajny i dobrze wytłumaczony materiał. Mam tylko wątpliwość do sensowności drugiego pytania JDK vs JRE. Od Javy 11 nie ma już oddzielnego JRE i nie widzę sensu w zadawaniu tego pytania osobie na stanowisko juniora.
Pozdrawiam!
Bardzo dobra uwaga, dzięki!
(Odnośnie przeciążania) Argumentami czy parametrami?
Formalnie to co mamy w deklaracji metody to parametr, a konkretna wartość przekazana do metody w trakcie działania programu to argument: stackoverflow.com/questions/12709026/difference-between-arguments-and-parameters-in-java
W praktyce nie ma to większego znaczenia, czy powiesz argument metody czy parametr metody i tak każdy będzie wiedział o co chodzi :) Ja zazwyczaj w każdej sytuacji używam terminu argument metody.
Cześć, chce zostać programistą ale tak naprawdę zaczynam od 0. Myślałem żeby zącząć coś działać w Pythonie ze względu na prostotę. Czy jak opanowałbym w miare dobrze Pythona a następnie chciałbym spróbować swoich sił w Javie to czy będzie aż taki duży przeskok jeśli chodzi o trudność i nauke nowego języka? Zaznacze, że jestem dość zdeterminowany aby przede wszystkim zrozumieć progrowanie i nauczyć się go.
Python to bardzo dobry wybór na początek. Jeżeli dobrze go opanujesz, to przejście na Javę nie będzie większym problemem - będą różnice w składni, ale mając już podstawy w programowaniu, szybko je ogarniesz. Także droga Python -> Java jest bardzo rozsądna, trzymam mocno kciuki!
@@JakNauczycSieProgramowania dziękuje!
Cześć, czy w rok korzystając z tylko darmowych źródeł mam szansę dostać pracę jako programista? Stoję obecnie przed wyborem miedzy studiami na PW na inżyniera i pytanie czy te studia koliduja z zostaniem programista? Mój pierwszy plan był taki żeby póki co nie iść na studia i spróbować swoich sił w rok jako programista. Druga opcja jest taka, że pójdę na studia i w międzyczasie będę sie uczył programować. Byłoby mi bardzo miło gdybyś napisał co o tym sądzisz i która opcję byś wybrał. Wiem że ciężko ocenic ale twoja opinia z pewnością by mi pomogła
Cześć, tak jak mówisz, ciężko ocenić, bo na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Same pomysły typu "pójdę na studia" albo "przez rok będę uczyć się programowania" jeszcze nic nie znaczą. To co się liczy to ich realizacja oraz sposób, w jaki to robimy.
Bo można przejść sobie przez studia bez większych problemów, zaliczając to co jest do zaliczenia, a jednocześnie nie wynosząc z nich za wiele. Można przez rok uczyć się programowania, ale wciąż po upływie tego czasu niewiele potrafić. Można się uczyć przez rok, po 8 godzin dziennie, można się uczyć przez rok, ale nieregularnie i bez sprecyzowanego planu.
Także postaraj się rozwinąć to co napisałeś - jak widzisz te dwie opcje?
1. Jak studia to jakie? Informatyka? I nauka programowania "w międczyczasie", czyli w jakim wymiarze? Jak często? Po ile godzin?
2. Nauka przez rok - też jak często? Jak dużo?
W obu przypadkach pozostaje jeszcze pytanie, jaki masz plan na naukę programowania. Czego chcesz się nauczyć, z jakich materiałów planujesz korzystać, jakie projekty chcesz w tym czasie zrealizować?
@@JakNauczycSieProgramowania
Jeśli chodzi o studia :
Raczej nie zamierzałem iść na informatykę, lecz elektromobilność / telekomunikację. Z tego co patrzyłem w planie studiów nie ma zbyt dużo programowania, więc uczyłbym się go na własną rekę. * 1 semsestr to programowanie podstawy podstaw w c++ a drugi to programowanie obiektowe po 30 wykladow i cwiczen na semestr + jakies przedmioty obieralne z informatyki na 3 - 5 roku, również nie wiecej niż 30h na semestr. Studia chce przejść owocnie, na tych kierunkach jest dużo przedmiotów związanych z matematyką i fizyką. Z tego co rozmawiałem z kolegami ze starszych roczników tygodniwo na programowanie mógłbym poświęcić czasem godzinę dziennie czasem 3 w weekendy wiadomo więcej po 5h więc na tydzień powiedzmy, że przez te 3 lata licencjatu programowałbym 15-20 godzin tygodniowo, zależy jaki okres czy egzaminy etc. PW to jedna z lepszych uczelni więc poziom mają wysoki - byłby ten "bat nad głową"
Jeśli chodzi o programowanie samodzielne to uczyłbym się również bardzo dużo. Myślę, że wymiar godzin byłby taki jak podawałeś w jednym z filmów 5-8 h dziennie. Wiadomo z odpowiednim planem ( 35 minut nauki + 5- 10 minut przerwy) aby ta nauka była efektywna. Obecnie uczę się pythona z dostępnych poradników w internecie i muszę przyznać, że mocno mnie to wciągnęło i jestem zdeterminowany by ciężko się uczyć. Chciałbym nauczyć sie podstaw do września i potem przejść na Javę. Jeśli chodzi o materiały czy projekty to niestety jestem w tym temacie dosyć "zielony", ponieważ dopiero zaczynam przygodę z programowaniem, ale stać mnie aby wydać te 50-150 zl miesięcznie na materiały pomocnicze. W tym planie mógłbym się spokojnie uczyć 40-55h tygodniowo tak jak napisałem wcześniej z przerwami na kawę, jedzenie, rozciąganie etc.
Pytanie, które mnie najbardziej nurtuje to przy założeniach związanych z programowaniem w domu bez studiów jak szybko będę w stanie znaleźć pracę, ponieważ będę zmuszony ubezpieczyć się w Urzędzie Pracy i czy brak papieru nie będzie mi jakoś bardzo przeszkadzać, aby awansować i realizować sie coraz bardziej w zawodzie.
Załóżmy, że :
- mój plan nauki jest w 80% spełniony - mówię tu o dodaktowym czasie na zrozumienie, praktykę, opóźnienie związane z szukaniem materiałów czy choćby popełnianie błędów
@@freshtea767 Widząc Twoje podejście do tematu - bardzo poważne i z konkretnym planem - uważam, że warto pójść na studia. Oczywiście jest teraz taki trend, że studia są niepotrzebne, że to strata czasu, itd. ale według mnie studia to jednak coś więcej niż tylko papier i coś więcej niż sama wiedza, którą na nich zdobywamy. Prawda jest też taka, że tyle jest głosów, że nie warto studiować, a jednak większość osób w IT kończy studia: ruclips.net/video/Ghs7q7M-fbg/видео.html
Poza tym studia to łatwiejszy dostęp do praktyk i staży, możliwość wyjazdów zagranicznych, budowanie sieci kontaktów: ruclips.net/video/ohhxZrWPPjI/видео.html
Z tym, że ograniczyłbym się do studiów inżynierskich. Faktycznie drugi stopień nie jest specjalnie przydatny, lepiej w tym czasie już pracować, a jak ktoś bardzo chce, to zawsze tę magisterkę może wtedy zrobić zaocznie. Ja tak zrobiłem, chociaż z perspektywy czasu uważam, że nawet to nie było potrzebne ; )
@@JakNauczycSieProgramowania Też tak myślałem dzięki serdecznie za odpowiedź i czekam na kolejne filmy !
@@freshtea767 Powodzenia w założeniach. Ogólnie to bardzo do tego tematu ambitnie pochodzisz, więc uważaj, bo potem możesz wpaść w monotonnię i takie jebanie kodu kilka godzin dziennie bardzo będzie obciążać. Osobiście uważam, że naukę lepiej rozłożyć jeszcze bardziej w czasie i uczyć tylko się poprzez robienie konkretnych projektów, które będą cię interesować. Ja tak skończyłem studia za granicą, gdzie teorii z programowania była bardzo, bardzo mało, bo reszta to było robienie różnych projektów przez całe studia. Głównie klepania Javy z mieszanką c# oraz pythona, więc dało mi to sporego kopa jeśli chodzi o znajomość języków jeszcze na etapie szukania pierwszej pracy po skończeniu studiów.
Czy te pytania nie są za łatwe nawet jak na juniorka ?
To takie rozgrzewkowe :D
@@JakNauczycSieProgramowania a masz jakieś mniej rozgrzewkowe może :)?
Jak zwykle znakomity film. Panie Kamilu od października zaczynam studia informatyczne. Czy uważa Pan ze nauka Pythona jest lepsza niż Javy jeśli chodzi o próg wejścia na rynek? (Mniejsza konkurencja). Materiały duża klasa, pozdrawiam!
Cześć, pisz do mnie normalnie po imieniu :) Uważam, że Python jest świetnym wyborem na początek, bo ma prostą składnię, dużą ilość przydatnych bibliotek, kod pisze się w nim bardzo przyjemnie, a efekty przychodzą szybko. Ale jeżeli myślimy o pierwszej pracy, to łatwiej będzie nam ją znaleźć ze znajomością Javy. Wynika to z tego, że w Javie realizuje się dużo więcej projektów, do których mogą dołączyć początkujący programiści. Komercyjne zastosowania Pythona to w dużym stopniu dziedziny takie jak AI, Machine Learning czy Data Science, czyli obszary, w których wymagane jest już spore doświadczenie. Dlatego według mnie idealnie jest poznać zarówno Pythona jak i Javę.
@@JakNauczycSieProgramowania Bardzo dziękuję za radę - w takim razie biorę się za oba na szczęście wakacje więc kod klepać można spokojnie po te 7/8h. Miłego popołudnia/wieczoru w zależności kiedy czytasz.
Danke Schoen ;-)
De nada :D
Taktyczny
kotka!
Siema
Siema : )
chodzilem na te same studia co james gosling, wszystko bylo w java ale gowno nie lubie
Podobno Java jest już przestarzała i dziurawa i nie opłaca się jej uczyć. To prawda?
Java ma się doskonale i cały czas bardzo mocno się rozwija :)