Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉 www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Dobrý den, ve videu mi chybí informace, jak se balancer chová při vybíjení. Popíšu svůj problém: Mám na elektrokole serioparalelní baterii (17 článků v sérii, 8 paralelně) Včera jsem jel, displej ukazoval ještě 2 dílky a baterie najednou vypnula. Předpokládám, že některý článek se vybil pod stanovenou hodnotu a balancer baterii vypnul. Potud v pořádku. Problém je v tom, že baterie nejde nabít. Otázkou je, co s tím? Má smysl baterii rozebrat a oměřit jednotlivé paralelní kombinace? Potom tu nejslabší pomalu dobít, že by se vzpamatovala, nebo rovnou najít vadný článek a vyměnit ho?
3,6 V je u Li-Ion nominální napětí, NE MINIMÁLNÍ. Minimální napětí je cca 2,5-3V a to podle vybíjecího proudu. Modeláři, kteří z 18650 "tahají" proudy několik C a po vybití ihned nabíjejí, mají vybíjecí napětí u té spodní hranice. Při použití v aplikacích s malým odběrem je konečné vybíjecí napětí u té horní hranice, cca 3V.
Řekl bych že tohle video je ideální. Většina lidí není v elektronice tak sběhlá, takže je zbytečné zabíhat do podrobností, jak tady někteří fanoušci říkali. Samozřejmě měli pravdu, o tom bez debat :-).
Poučný príspevok s príjemným podaním! Otázočka: Veľmi aktuálna téma je doplnenie externej batérie, napr. pre elektrokolobežky kvôli dlhšiemu dojazdu. Ja mám osobne pack 36v 6Ah (zapojenie 10S3P s článkami 18650) a idem k nemu paralelne pridať 36V 6,8Ah (zapojenie 10S2P s článkami 18650B). Samozrejme každý pack má svoj balancér. Videl som zopár videí, kde to už majú takto urobené. Jediné, čo sa musí dodržať, musí byť rovnaké napätie packov pri ich prepojení. Naopak niekde som sa dočítal, že takéto spájanie sa môže robiť iba pri úplne rovnakých packov (rovnaké články, kapacita, napätie, atď). Moja otázka je, či je v mojom prípade bezpečné paralelné zapojenie dvoch 36v packov s odlišnou kapacitou, prípadne odlišným počtom článkov?
mohl byste mi prosím poradit? Omylem jsem šoupnul li-on NP1 (14.4V) baterii do ni-cd nabíječky a baterie se úplně vybila, má teď pod 1V. Dá se s tím ještě něco dělat? Ta správná li-on nabíječka ji ani nezačne nabíjet. Nerad bych ji vyhodil, v nejhorším by se snad dala re-cell, ale pokud by se dala nějak, aspoŇ trochu oživit. Byl bych rád. Ty baterie jsou jinak skvělý (a taky dost drahý). Díky
Ano používat vždy ma to nednu výjimku kdyz ocekavam ze budu baterku mit v ruce jen obcas treba 1x-2x do roka a pak mi bude nekde ležet to pak bms nepouzivat ale musí byt pak clovek opateny Jaky bms používat je hodne individuální ale vetsinou se staci kounout jen na napětí (podle toho kolik baterek mam v sérii) a max vykon v Amperach to do jakeho stroje ho dávám nebudu davat 100A bms do akušroubobaku neni duvod
Dobrý den. Potřebuji zapojit 4 x 18650 v sérii. Pořídil jsem k nim balancer. Čím lze pak celý accupack nabíjet? Balancer řeší i nabíjení odpojením jednotlivých článků v případě že dosáhnou nabitého stavu? Děkuji za odpověď. Norbert Šimon
Je to podle typu balanceru a kolik do toho rvete Amper Ale jednoduše se da říct ano Pokud máte 4s baterku můžete ji nabijet 14,8-15V bezproblemu nejspis i 16V vic bych neriskovsl (vetsinou to je napsane na balanceru) Ale je nutne mit nabijecku ktera ma omezeni proudu tedy CC system abyste do baterek necpal X amper furt ale pomalu se snižovala Cela nabijecka musi mit jak CC tak CV system
Ahoj chtěl bych se zeptat jak je to u baterií v eletrokolech... Třeba konkrétní příklad moje baterie nabitá 42V 18Ah 720Wh... Při 15% kapacity ukazuje napětí 35V.
Dobrý den, je to tak, že balancer odpojí baterii až, když klesne napětí zhruba na 32v, což je míň, než 10% a napětí na každém článku je kolem 3,2v. Článek, dle výrobce, lze vybít i na 2,5v, ale z hlediska bezpečnosti je ochrana aktivní dříve. Baterie je sestava deseti bloků, zapojených sériově a každý blok tvoří 5 kusů paralelně spojených článků, jejich součet kapacit dává kapacitu baterie. Počet dosahuje 50Ks. proto i ceny jsou vysoké. Vybíjení je odlišné od elektrokoloběžky, jelikož baterie není soustavně zatěžována vyššími proudy. Na kole vydrží delší dobu, než u koloběžky. Tam je po ní do tří let. Balancer s ochrannou elektronikou, je přímo součástí baterie. Nabíječka dodává proud do balanceru, který se stará o bezpečné nabíjení, ale taky vybíjení baterie. Napětí je vyšší, než 30v ,z důvodu úbytků, ztrát a nižšího odběru proudu elektromotoru, při jeho nominálním příkonu./výkonu. Bude li motor jen 12v, potřeboval by velkou baterii s velkým proudovým zatížením, při stejném příkonu a baterie nevydrží větší nájezd km.
Mám otázku, u sérioparalerního zapojení musím pro každý sloupec dát jeden balancér, nebo stačí dát jeden balancér a články v jedné řadě vždy spojit? př. 3 články sériově - sloupec; ve 2 řadách - paralerně; takže máme sloupec A a sloupec B paralerně zapojený. V každém sloupci máme 3 články označené A1 A2 A3, B1 B2 B3. Můžu tedy použít jeden balancér a zapojit je takto: paralerně A1+B1,A2+B2,A3+B3 a sériově je k sobě připojit?
Je důležité, na jaké napětí a proudovou zátěž, máte celkovou baterii. Podle toho dáte články, nebo bloky, do serie. Pak od jejich počtu odečtěte 1 a vyjde vám počet měřicích odvodů mezi články. Tedy při třech: 3-1=2 . potřebujete balancer na napájecí i nabíjecí napětí 12,6v .Proud, dle zátěže z baterie. A se dvěma měřicími vývody, které se, ve správném pořadí, zapojí, mezi plusy a mínusy k sobě propojených článků, či bloků článků.
Rozhodně palec nahoru. Osvěty ohledne Li článků není nikdy dost, jen bych asi doplnil informace jak skladovat články (při jakém napětí, teplotě, atd.), vnitřní odpor článků, tzv. Céčka, vybíjecí proudy.
RC pilot Mám dotaz v nabíječce RayTronic C14 mi vyhořel tranzistor Q6 a odpor R54 nejdou přečíst hodnoty neporadí někdo jaka hodnota je na součástkách uvedena. Děkuji.
zdravim mám dotaz, mam akumulátor zn Ryobi 18v 2,5ah hlásí že je plně nabitý ale když ji dám do vrtačky tak nefunguje vubec, po změření má 20.2v, 4x 4,15v a jedna má 3,5v je možný že tento článek je vadný přesto že je voltážně v limitu ale nemá třeba kapacitu? moc tomu nerozumím díky za info.. bateky to jsou 18650 lithium.. :)
Sice to záleží na typu článku ale u většiny článků se uvádí spodní hranice napětí okolo 3 V a určitě ne těch 3,6 V (to je přeci napětí nominální a ne minimální). Klidně mě opravte pokud se pletu, rád se přiučím
@@Killeroz co je kapacita? Kapacita, kterou ti výrobce prodá. Ne která tam nikdy ani vzdáleně nebyla. Za pár let budeme kupovat 26 000 mAh a budou to třeba 5 000 ? protože kapacita je jen něco vycucaného z prstu? Klidně si lidi nechejte kakat na hlavu. Koupíš japonské 5000 mAh a mají 5100. Koupíš u nás třeba foxy 5000 mAh a má 3600 :-) a to jsem šel až na 3,0V, nafoukla se jak kopačák. Reklamace. Nikdy víc.
@@Killeroz Pár let jsem lipolky používal a vybíjel jsem je na 3,3V na článek což je ještě bezpečné a baterie vydržely i tohle zacházení po dobu 4 let. jednalo se o zippy 36V/10A (žluté). Že se nesmí vybíjet pod 40% kapacity je nesmysl.
Účel balanceru vysvětlen, avšak některé informace jsou ne úplně pravdivé - 4,2V je maximální nabíjecí napětí kdy nedochází k degradaci, 3,6 V je napětí nominální, nikoliv minimální! Lion članky je možné bezpečně provozovat v rozsahu napětí 2,4-4,2V - hodnoty kdy nedochází k výrazné degradaci... osobně se pohybuju v rozmezích 3,0V-4,0V, za tyto hodnoty už nemá cenu články vybíjet/nabíjet (viz nabíjecí křivka napětí/kapacita)... jinak ale hezky vysvětleno👍 zabloudil jsem... hledám video kde bude podrobně vysvětlen princip pasivního a aktivního balanceru, jak je řízen, jak ho diagnostikovat, nejlépe nějakou animaci abych to i já pochopil, nevíte o něčem takovém? Díky
Pekne video diky. Zajimalo by me zda budes delat video jak vyrobit akupack treba 5s ktery se da nabijet. Posledni dobou se zabivam vyrobou DIY bezdrat reproduktoru s bluetooth(partyboxy) Zde je treba 5s 6s clanky a tak resim ruzne BMS balancery a nabijeni hodne by mi pomohli informace jak nabijet tyto akupacky.Zatim delam tak ze na aku pridelam BMS desku a nabijim skrze ni. Urcite budu rad za dalsi moznosti atd. Diky
Napětí 3,7V je napětí při kterém se kapacita článku zmenší na 50% a zároveň je to napětí při kterém se nejdéle udrží kapacita článku. Proto výrobci prodávají lion články takto nabity. Jinak nejmenší napětí při kterém ještě nedojde k degradaci je 2,5V. To už je ale kapacita článku na 10%.
Dobrý den, hezky řečeno. Dodám jen, že článek lze, dle výrobců, vybít až na 2,5v, ale to bych neriskoval. Vybíjení provádím max. na 3,2v, a vždy se nabily . To, že baterie může začít hořet, že nevydrží ani 5 let, že tady jednou bude nedostatek energie a budeme jí kupovat., že více energie dodáte a méně z ní vemete, že klesá jeji kapacita, že v zimě budete rádi, jestli vůbec dojedete do práce, že budete mít starosti, kde ten krám nabít, že nejde uhasit jinak, než hodiny ve vodě, mě neuklidnuje. Proto jsem zásadně proti elektrosilenstvi, které bude mít dlouholeté důsledky. Je teď jasné, že může hořet nejen zkratem na článku, ale i selháním balanceru. Pokud jich je v těch vozech hodně, tak se tomu pochopitelně nedivím, že občas hoří i pri nabíjení.
Bylo by fajn natočit výrobu akupacku 5S do přenosnýho repráku, aby se dal nabíjet trafíčkem a aby na akupacku byl BMS charge-discharge ochranou s balancerem...A s ledkama na kontrolu stavu baterie. Držim palce k další tvorbě...Respektive otestovat balanční a ochranné desky z číny-BMS které by měli nahradit chytrou nabíječku. jeliukož u přenosnýho zařízení co se napájí 5S baterií je blbost dělat balanční konektory k nabíječce...Nepraktické.
Lithiové články nabíjíme na nominální napětí 3.6V nebo 3.7V, pokud je nepoužíváme a chceme je skladovat. Také mají tato napětí nové články, když je přineseme z obchodu. Minimální napětí je nižší 2.8V, maximální do 4.2V. Rozdíly 3.6/3.7V nebo 4.1/4.2V nezávisí na článcích, ale na normě, podle které se výrobce řídí.
Pri paralelnom radní článkov, aj keď sú medzi nimi pár deastin Voltové rozdiely, tak ja ich prepájam s 0,5 ohmovými odprormi, aby vyrovnávací prúd nepoškodil niektorú batériu. Síce batéria má nejaký vnútorný odpor, ale aj tak keby napäťový rozdiel medzi prepájanými batériami bol nejaký ten Volt, tak batérie sa môžu preťažiť a zničiť (desiatky Ampér pretekajúcich, keby natvrdo prepojené). Prepojím a nejaký čas nechám. Premeriam či sa vyrovnali potenciály na prijateľnú mieru. Až potom ich na tvrdo spojím do hromady. Paralelné radenie je vlastne, ako spojité nádoby s tekutinou. Je jedno, aký objem majú jednotlivé nádoby. Preteká medzi nimy tekutina , kým všade nedosiahne rovnakú výškovú úroveň. PS: už niekto písal, že si sa pomýlil, čo sa týka nominálneho napätia. Včera som dorobil akupak na bicykel. Meral som kapacitu. Môj balancér odpojil pri vybíjaní pri 2,95 V na článok. Batéria max.42V - 21 Ah, cca 800Ah. Od 41,5V po 29,5V.
Tvoje videa hodně pomohli rád bych se odvdecil jsem ,,též,, kutil a bastlir takže kdyby jsi měl cestu okolo benátek nad jizerou a chtěl se kouknout na moje poklady případně si nějaké vybrat samozřejmě ,,zadarmo,, už jsme od tebe dostal ,tak nevahej mně kontaktovat zrovna jsme přivezl svítila drupol 1960 a asi 500 ks objimek na zarovky a spousta jiných pokladů díky ales
nedávno se my pár baterek nafouklo kvůli tomu že mi nabíječka na mobil nabíjela 5 V a i když se baterka nabila na 4,2V tak nabíječka nepřestávala nabíjet.
a neni to nahodou tak ze ten 1000mah sa nabije prvy, vyleze mu napetie a vypne to ochrana lion packu? a vlastne sa to cele bude chovat ako 1000mah baterka... proste klasika ako ked odide clanok v akumulatore do auta. ja by som to skor vysvetlil takto: najjednoduchsi balancer i.stack.imgur.com/kTzFY.png z toho je jasny princip toku pudu pri prekroceni napetia. na nimh som to riesil dvomi diodami cca 1.3v :) a balancer nieje ochrana
Nabit mobil můžete jak chcete pro nejlepší a nejdelsi zivotnost baterie doporucuji nenechavat mobil v nabíječce pres noc, nepouzivat rychlonabiječku a nabijet cca od 20%do 80% Ale celkove to neni moc zasadni rozdil vydrti vam o par mesicu víc a kapacita se zvýší nebo nesnizi asi jen o 5-10% coz je zanedbatelne Nejvic dela ta rychlonabiječka ta kurvi baterku nejvic Jo a nenabijet telefon kdyz ho aktivne využíváte (hrani her a tak) kdyz se zvysuje teplota baterie
U LIPOL článků se opravdu nedoporučuje vybíjet pod 3,6V, takže jsem si to pamatoval správně. Tady je pěkný odkaz pokud to někoho zajímá. www.lipolbaterie.cz/navody/na-kolik-v-vybijet-lipol-baterie/
Ale ten článek který jste použil prostě nemá pravdu. Prosím necitujte mýty z jiných webů a řiďte se prosím vždy datasheetem výrobce akumulátoru. Ano jsou často nepřehledné (přesto exaktní) . Tak potom alespoň vycházejte z reálných testů, kdy se měří vybíjení a nabíjení při různých proudech. Podívejte se třeba na tento dokument: irp-cdn.multiscreensite.com/80106371/files/uploaded/file9.pdf i dalších člínků je to vždy obdobné. Sktečnost je takováto: Pokud by jste vybíjel proudem 1.0A například 18650 akumulátor SAMSUNG INR18650-29E s kapacitou 2900mAh z plně nabitého stavu a ukončil vybíjení na 3.7V tak využijete pouze 1100mAh! Při 3.3 by to bylo cca 1300mA. Obecně výrobci udávají kapacitu akumulátorů ve svých datasheetech při ukončení vybíjení někde na úrovni 2,5-2.8V (podle toho jak marketing výrobce honí mAh) Obecný úzus je, že vybíjení se ukončuje na 3.0V kdy se článek opravdu přiblíží výrobcem udávanemu počtu nabíjecích cyklů a stále je k dispozici cca 85-90% nominální kapacity. Pokud budete chtít v postapo světě šetřit své akumulátory a mít stále dost kapacity tak vybíjení ukončujte na 3.2V kdy vybíjecí křivka je v těchto místech ještě téměř lineární.
@@sourekpetr ano prvni elekteoauta myslím že i tesla protptypy jeli na 18650 Pak přešli na 21700 je to o neco výhodnější hlavne se o nejake %lepe chladi diky větší plose obalu maji pomerove lepsi kapacitu a lepe se vyrabeji vyšší vykony 40A atp kdezto 18650 sou realne stavěné do 20A-25A ano sou i 35A ale to je nestandartni kvalita
ahoj trochu sem experimentoval a chtel jsem zapojit clanky serio-paralerne aby docílil 12v ,clanky bylo vsechny v poradku promerené odzkousené ,nic mene po zapojení se mi články začali velmi hřat chtel jsem předejí vybuchu takže sem vše rychle odpojil nicmene dva clanky na to doplatily
Sou jen 2 moznosti bud byli v hodne jinak nabitem stavu (1clanek 3,5v 2 clanek 4,2V třeba) a nebo si zapojil špatně a v podstate sis je vyskratoval Neboli si uzavřel okruh
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉 www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉 www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉 www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉 www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉
www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf
pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Základní informace je správná. U té minimální hodnoty jsem také zppzorněl. Děkuji za doplnění informací.
Díky za video. Chtěl bych si sestavit časem akumulátor a tohle je moc příhodné :-)
dobrý triko a vysvětlení baterek pro laiky vyborně srozumitelné ;-)
Dobré tričko, dostal som chuť pozrieť si residenta
Dobrý den, ve videu mi chybí informace, jak se balancer chová při vybíjení. Popíšu svůj problém: Mám na elektrokole serioparalelní baterii (17 článků v sérii, 8 paralelně) Včera jsem jel, displej ukazoval ještě 2 dílky a baterie najednou vypnula. Předpokládám, že některý článek se vybil pod stanovenou hodnotu a balancer baterii vypnul. Potud v pořádku. Problém je v tom, že baterie nejde nabít. Otázkou je, co s tím? Má smysl baterii rozebrat a oměřit jednotlivé paralelní kombinace? Potom tu nejslabší pomalu dobít, že by se vzpamatovala, nebo rovnou najít vadný článek a vyměnit ho?
3,6 V je u Li-Ion nominální napětí, NE MINIMÁLNÍ. Minimální napětí je cca 2,5-3V a to podle vybíjecího proudu. Modeláři, kteří z 18650 "tahají" proudy několik C a po vybití ihned nabíjejí, mají vybíjecí napětí u té spodní hranice. Při použití v aplikacích s malým odběrem je konečné vybíjecí napětí u té horní hranice, cca 3V.
Správne
Řekl bych že tohle video je ideální. Většina lidí není v elektronice tak sběhlá, takže je zbytečné zabíhat do podrobností, jak tady někteří fanoušci říkali. Samozřejmě měli pravdu, o tom bez debat :-).
Poučný príspevok s príjemným podaním!
Otázočka: Veľmi aktuálna téma je doplnenie externej batérie, napr. pre elektrokolobežky kvôli dlhšiemu dojazdu. Ja mám osobne pack 36v 6Ah (zapojenie 10S3P s článkami 18650) a idem k nemu paralelne pridať 36V 6,8Ah (zapojenie 10S2P s článkami 18650B). Samozrejme každý pack má svoj balancér.
Videl som zopár videí, kde to už majú takto urobené. Jediné, čo sa musí dodržať, musí byť rovnaké napätie packov pri ich prepojení. Naopak niekde som sa dočítal, že takéto spájanie sa môže robiť iba pri úplne rovnakých packov (rovnaké články, kapacita, napätie, atď).
Moja otázka je, či je v mojom prípade bezpečné paralelné zapojenie dvoch 36v packov s odlišnou kapacitou, prípadne odlišným počtom článkov?
mohl byste mi prosím poradit? Omylem jsem šoupnul li-on NP1 (14.4V) baterii do ni-cd nabíječky a baterie se úplně vybila, má teď pod 1V. Dá se s tím ještě něco dělat? Ta správná li-on nabíječka ji ani nezačne nabíjet. Nerad bych ji vyhodil, v nejhorším by se snad dala re-cell, ale pokud by se dala nějak, aspoŇ trochu oživit. Byl bych rád. Ty baterie jsou jinak skvělý (a taky dost drahý). Díky
Laboratorni zdroj bych asi doporucil velmi maly proud tak 100mA max 2000mA a zkusit to nabit tak na tech 10V a pak soupnout do nabijecky na balancing
Vysvětleno výborně :)
Dobrý den,je možné tímto způsobem oživit i Hybridní baterii v Peugeotu 3008 H ??
Stručně a jasně vysvětleno.
skvele video!
A co BMS jaké používat když jsi chceš sestavit vlastní bat?
Ano používat vždy ma to nednu výjimku kdyz ocekavam ze budu baterku mit v ruce jen obcas treba 1x-2x do roka a pak mi bude nekde ležet to pak bms nepouzivat ale musí byt pak clovek opateny
Jaky bms používat je hodne individuální ale vetsinou se staci kounout jen na napětí (podle toho kolik baterek mam v sérii) a max vykon v Amperach to do jakeho stroje ho dávám nebudu davat 100A bms do akušroubobaku neni duvod
Dobrý den.
Potřebuji zapojit 4 x 18650 v sérii. Pořídil jsem k nim balancer. Čím lze pak celý accupack nabíjet? Balancer řeší i nabíjení odpojením jednotlivých článků v případě že dosáhnou nabitého stavu? Děkuji za odpověď.
Norbert Šimon
Je to podle typu balanceru a kolik do toho rvete Amper
Ale jednoduše se da říct ano
Pokud máte 4s baterku můžete ji nabijet 14,8-15V bezproblemu nejspis i 16V vic bych neriskovsl (vetsinou to je napsane na balanceru)
Ale je nutne mit nabijecku ktera ma omezeni proudu tedy CC system abyste do baterek necpal X amper furt ale pomalu se snižovala
Cela nabijecka musi mit jak CC tak CV system
Ahoj chtěl bych se zeptat jak je to u baterií v eletrokolech... Třeba konkrétní příklad moje baterie nabitá 42V 18Ah 720Wh... Při 15% kapacity ukazuje napětí 35V.
Dobrý den, je to tak, že balancer odpojí baterii až, když klesne napětí zhruba na 32v, což je míň, než 10% a napětí na každém článku je kolem 3,2v. Článek, dle výrobce, lze vybít i na 2,5v, ale z hlediska bezpečnosti je ochrana aktivní dříve. Baterie je sestava deseti bloků, zapojených sériově a každý blok tvoří 5 kusů paralelně spojených článků, jejich součet kapacit dává kapacitu baterie. Počet dosahuje 50Ks. proto i ceny jsou vysoké. Vybíjení je odlišné od elektrokoloběžky, jelikož baterie není soustavně zatěžována vyššími proudy. Na kole vydrží delší dobu, než u koloběžky. Tam je po ní do tří let. Balancer s ochrannou elektronikou, je přímo součástí baterie. Nabíječka dodává proud do balanceru, který se stará o bezpečné nabíjení, ale taky vybíjení baterie. Napětí je vyšší, než 30v ,z důvodu úbytků, ztrát a nižšího odběru proudu elektromotoru, při jeho nominálním příkonu./výkonu. Bude li motor jen 12v, potřeboval by velkou baterii s velkým proudovým zatížením, při stejném příkonu a baterie nevydrží větší nájezd km.
@@millanovak8061 a jak nabijet elektrokolobězku ? do 100% kvuli balancovani članku ? nebo porad do 85% aby vydržela co nejdele ?
Mám otázku, u sérioparalerního zapojení musím pro každý sloupec dát jeden balancér, nebo stačí dát jeden balancér a články v jedné řadě vždy spojit? př. 3 články sériově - sloupec; ve 2 řadách - paralerně; takže máme sloupec A a sloupec B paralerně zapojený. V každém sloupci máme 3 články označené A1 A2 A3, B1 B2 B3. Můžu tedy použít jeden balancér a zapojit je takto: paralerně A1+B1,A2+B2,A3+B3 a sériově je k sobě připojit?
Je důležité, na jaké napětí a proudovou zátěž, máte celkovou baterii. Podle toho dáte články, nebo bloky, do serie. Pak od jejich počtu odečtěte 1 a vyjde vám počet měřicích odvodů mezi články. Tedy při třech: 3-1=2 . potřebujete balancer na napájecí i nabíjecí napětí 12,6v .Proud, dle zátěže z baterie. A se dvěma měřicími vývody, které se, ve správném pořadí, zapojí, mezi plusy a mínusy k sobě propojených článků, či bloků článků.
Rozhodně palec nahoru.
Osvěty ohledne Li článků není nikdy dost, jen bych asi doplnil informace jak skladovat články (při jakém napětí, teplotě, atd.), vnitřní odpor článků, tzv. Céčka, vybíjecí proudy.
RC pilot
Mám dotaz v nabíječce RayTronic C14 mi vyhořel tranzistor Q6 a odpor R54 nejdou přečíst hodnoty neporadí někdo jaka hodnota je na součástkách uvedena. Děkuji.
zdravim mám dotaz, mam akumulátor zn Ryobi 18v 2,5ah hlásí že je plně nabitý ale když ji dám do vrtačky tak nefunguje vubec, po změření má 20.2v, 4x 4,15v a jedna má 3,5v je možný že tento článek je vadný přesto že je voltážně v limitu ale nemá třeba kapacitu? moc tomu nerozumím díky za info.. bateky to jsou 18650 lithium.. :)
Pokud nefunguje vubec tak to bude nejspis neco jineho doporucim dobit samostatny článek aspon na 4,1V a pak uvidite
Dobré. Ešte si mohol spomenúť napríklad funkciu CID protection.
Uviedol niekde aj batérie so vstavanou ochranou proti nadprúdu?
Sice to záleží na typu článku ale u většiny článků se uvádí spodní hranice napětí okolo 3 V a určitě ne těch 3,6 V (to je přeci napětí nominální a ne minimální). Klidně mě opravte pokud se pletu, rád se přiučím
Ano do toho videa dava killeroz jen nejake informace na ktere si vzpomnel na nic se nepripravoval
@ Ano je to tak, ovšem u zmiňovaných LIPOL mám ověřeno, že se nesmí vybíjet pod 40% kapacity a ono ty vychází kolem 3,6V, chyba ve videu
Připrava možna nulová ale divak taky neni připravenej aspon dobře pochopi mišlenkovej postup to je podstata zahady objasněna i pro elektrofobiky
@@Killeroz co je kapacita? Kapacita, kterou ti výrobce prodá. Ne která tam nikdy ani vzdáleně nebyla. Za pár let budeme kupovat 26 000 mAh a budou to třeba 5 000 ? protože kapacita je jen něco vycucaného z prstu? Klidně si lidi nechejte kakat na hlavu. Koupíš japonské 5000 mAh a mají 5100. Koupíš u nás třeba foxy 5000 mAh a má 3600 :-) a to jsem šel až na 3,0V, nafoukla se jak kopačák. Reklamace. Nikdy víc.
@@Killeroz Pár let jsem lipolky používal a vybíjel jsem je na 3,3V na článek což je ještě bezpečné a baterie vydržely i tohle zacházení po dobu 4 let. jednalo se o zippy 36V/10A (žluté). Že se nesmí vybíjet pod 40% kapacity je nesmysl.
Účel balanceru vysvětlen, avšak některé informace jsou ne úplně pravdivé - 4,2V je maximální nabíjecí napětí kdy nedochází k degradaci, 3,6 V je napětí nominální, nikoliv minimální! Lion članky je možné bezpečně provozovat v rozsahu napětí 2,4-4,2V - hodnoty kdy nedochází k výrazné degradaci... osobně se pohybuju v rozmezích 3,0V-4,0V, za tyto hodnoty už nemá cenu články vybíjet/nabíjet (viz nabíjecí křivka napětí/kapacita)... jinak ale hezky vysvětleno👍 zabloudil jsem... hledám video kde bude podrobně vysvětlen princip pasivního a aktivního balanceru, jak je řízen, jak ho diagnostikovat, nejlépe nějakou animaci abych to i já pochopil, nevíte o něčem takovém? Díky
Pekne video diky. Zajimalo by me zda budes delat video jak vyrobit akupack treba 5s ktery se da nabijet. Posledni dobou se zabivam vyrobou DIY bezdrat reproduktoru s bluetooth(partyboxy) Zde je treba 5s 6s clanky a tak resim ruzne BMS balancery a nabijeni hodne by mi pomohli informace jak nabijet tyto akupacky.Zatim delam tak ze na aku pridelam BMS desku a nabijim skrze ni. Urcite budu rad za dalsi moznosti atd. Diky
Dotaz, při paralelním zapojení není třeba dávat balanční konektor? dík za info
A kam byste ho chtěl připojit? Na paraleleně propojené vývody? Na všech bude vždy stejné napětí
Napětí 3,7V je napětí při kterém se kapacita článku zmenší na 50% a zároveň je to napětí při kterém se nejdéle udrží kapacita článku. Proto výrobci prodávají lion články takto nabity. Jinak nejmenší napětí při kterém ještě nedojde k degradaci je 2,5V. To už je ale kapacita článku na 10%.
Dobrý den, hezky řečeno. Dodám jen, že článek lze, dle výrobců, vybít až na 2,5v, ale to bych neriskoval. Vybíjení provádím max. na 3,2v, a vždy se nabily . To, že baterie může začít hořet, že nevydrží ani 5 let, že tady jednou bude nedostatek energie a budeme jí kupovat., že více energie dodáte a méně z ní vemete, že klesá jeji kapacita, že v zimě budete rádi, jestli vůbec dojedete do práce, že budete mít starosti, kde ten krám nabít, že nejde uhasit jinak, než hodiny ve vodě, mě neuklidnuje. Proto jsem zásadně proti elektrosilenstvi, které bude mít dlouholeté důsledky. Je teď jasné, že může hořet nejen zkratem na článku, ale i selháním balanceru. Pokud jich je v těch vozech hodně, tak se tomu pochopitelně nedivím, že občas hoří i pri nabíjení.
Jsou li-ion i na 4.35V :) Nevím tedy jestli v pouzdru 18650, ale jsou.. své o tom ví Samsung, když to lidem v kapsách vybuchovalo :D
Bylo by fajn natočit výrobu akupacku 5S do přenosnýho repráku, aby se dal nabíjet trafíčkem a aby na akupacku byl BMS charge-discharge ochranou s balancerem...A s ledkama na kontrolu stavu baterie. Držim palce k další tvorbě...Respektive otestovat balanční a ochranné desky z číny-BMS které by měli nahradit chytrou nabíječku. jeliukož u přenosnýho zařízení co se napájí 5S baterií je blbost dělat balanční konektory k nabíječce...Nepraktické.
Podbíjet můžeš střechu na baráku, ne baterii
Paráda..děkuji moc!
Lithiové články nabíjíme na nominální napětí 3.6V nebo 3.7V, pokud je nepoužíváme a chceme je skladovat. Také mají tato napětí nové články, když je přineseme z obchodu. Minimální napětí je nižší 2.8V, maximální do 4.2V. Rozdíly 3.6/3.7V nebo 4.1/4.2V nezávisí na článcích, ale na normě, podle které se výrobce řídí.
Pri paralelnom radní článkov, aj keď sú medzi nimi pár deastin Voltové rozdiely, tak ja ich prepájam s 0,5 ohmovými odprormi, aby vyrovnávací prúd nepoškodil niektorú batériu. Síce batéria má nejaký vnútorný odpor, ale aj tak keby napäťový rozdiel medzi prepájanými batériami bol nejaký ten Volt, tak batérie sa môžu preťažiť a zničiť (desiatky Ampér pretekajúcich, keby natvrdo prepojené).
Prepojím a nejaký čas nechám. Premeriam či sa vyrovnali potenciály na prijateľnú mieru. Až potom ich na tvrdo spojím do hromady.
Paralelné radenie je vlastne, ako spojité nádoby s tekutinou. Je jedno, aký objem majú jednotlivé nádoby. Preteká medzi nimy tekutina , kým všade nedosiahne rovnakú výškovú úroveň.
PS: už niekto písal, že si sa pomýlil, čo sa týka nominálneho napätia. Včera som dorobil akupak na bicykel. Meral som kapacitu. Môj balancér odpojil pri vybíjaní pri 2,95 V na článok. Batéria max.42V - 21 Ah, cca 800Ah. Od 41,5V po 29,5V.
Tvoje videa hodně pomohli rád bych se odvdecil jsem ,,též,, kutil a bastlir takže kdyby jsi měl cestu okolo benátek nad jizerou a chtěl se kouknout na moje poklady případně si nějaké vybrat samozřejmě ,,zadarmo,, už jsme od tebe dostal ,tak nevahej mně kontaktovat zrovna jsme přivezl svítila drupol 1960 a asi 500 ks objimek na zarovky a spousta jiných pokladů díky ales
nedávno se my pár baterek nafouklo kvůli tomu že mi nabíječka na mobil nabíjela 5 V a i když se baterka nabila na 4,2V tak nabíječka nepřestávala nabíjet.
a neni to nahodou tak ze ten 1000mah sa nabije prvy, vyleze mu napetie a vypne to ochrana lion packu? a vlastne sa to cele bude chovat ako 1000mah baterka... proste klasika ako ked odide clanok v akumulatore do auta.
ja by som to skor vysvetlil takto: najjednoduchsi balancer i.stack.imgur.com/kTzFY.png z toho je jasny princip toku pudu pri prekroceni napetia. na nimh som to riesil dvomi diodami cca 1.3v :) a balancer nieje ochrana
jak spravne mam nabyt mobil ? od 0% do 90/95÷ ?? dakujem
Nabit mobil můžete jak chcete pro nejlepší a nejdelsi zivotnost baterie doporucuji nenechavat mobil v nabíječce pres noc, nepouzivat rychlonabiječku a nabijet cca od 20%do 80%
Ale celkove to neni moc zasadni rozdil vydrti vam o par mesicu víc a kapacita se zvýší nebo nesnizi asi jen o 5-10% coz je zanedbatelne
Nejvic dela ta rychlonabiječka ta kurvi baterku nejvic
Jo a nenabijet telefon kdyz ho aktivne využíváte (hrani her a tak) kdyz se zvysuje teplota baterie
Mozna by bylo dobre zminit vnitrni odpor ;-)
15:42 .... Killeroz: ,,LOADING...,, :D
U LIPOL článků se opravdu nedoporučuje vybíjet pod 3,6V, takže jsem si to pamatoval správně. Tady je pěkný odkaz pokud to někoho zajímá. www.lipolbaterie.cz/navody/na-kolik-v-vybijet-lipol-baterie/
Ale ten článek který jste použil prostě nemá pravdu. Prosím necitujte mýty z jiných webů a řiďte se prosím vždy datasheetem výrobce akumulátoru. Ano jsou často nepřehledné (přesto exaktní) . Tak potom alespoň vycházejte z reálných testů, kdy se měří vybíjení a nabíjení při různých proudech. Podívejte se třeba na tento dokument: irp-cdn.multiscreensite.com/80106371/files/uploaded/file9.pdf i dalších člínků je to vždy obdobné. Sktečnost je takováto: Pokud by jste vybíjel proudem 1.0A například 18650 akumulátor SAMSUNG INR18650-29E s kapacitou 2900mAh z plně nabitého stavu a ukončil vybíjení na 3.7V tak využijete pouze 1100mAh! Při 3.3 by to bylo cca 1300mA. Obecně výrobci udávají kapacitu akumulátorů ve svých datasheetech při ukončení vybíjení někde na úrovni 2,5-2.8V (podle toho jak marketing výrobce honí mAh) Obecný úzus je, že vybíjení se ukončuje na 3.0V kdy se článek opravdu přiblíží výrobcem udávanemu počtu nabíjecích cyklů a stále je k dispozici cca 85-90% nominální kapacity. Pokud budete chtít v postapo světě šetřit své akumulátory a mít stále dost kapacity tak vybíjení ukončujte na 3.2V kdy vybíjecí křivka je v těchto místech ještě téměř lineární.
Tomáš Hovorka- dávám palec nahoru
Jo a perlicka, Tesla jezdi na cca 7000ks x 18650 ;-) baterek ktery jsou zmineny ve videu ..
Tuším, že už „aktualizovali“ na větší články. Tuším, že 21 x 70.
@@sourekpetr ano prvni elekteoauta myslím že i tesla protptypy jeli na 18650
Pak přešli na 21700 je to o neco výhodnější hlavne se o nejake %lepe chladi diky větší plose obalu maji pomerove lepsi kapacitu a lepe se vyrabeji vyšší vykony 40A atp kdezto 18650 sou realne stavěné do 20A-25A ano sou i 35A ale to je nestandartni kvalita
@@marigoldcz3060 Dík za doplnění.
No to je ale lož.......minimálne napätie je dané výrobcom 2,5 V a nie 3,7 V !!!
Svitkové Li-xx baterie tod komerčni shuvěřilost a drahá ekologická prasárna
ahoj trochu sem experimentoval a chtel jsem zapojit clanky serio-paralerne aby docílil 12v ,clanky bylo vsechny v poradku promerené odzkousené ,nic mene po zapojení se mi články začali velmi hřat chtel jsem předejí vybuchu takže sem vše rychle odpojil nicmene dva clanky na to doplatily
v čem byla chyba, v rozbalancování a v jiné kapacitě?
Sou jen 2 moznosti bud byli v hodne jinak nabitem stavu (1clanek 3,5v 2 clanek 4,2V třeba) a nebo si zapojil špatně a v podstate sis je vyskratoval
Neboli si uzavřel okruh
První 😀 úplně
CO nic nehrozí má to ochranu vypnou se bože běž se vzdělat
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉
www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf
pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉
www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf
pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉
www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf
pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html
Ahoj, no ja byť lajk tak v tom mám trocha chaos ;-), Jednu dôležitú vec chcem ale podotknúť. Každý akumulátorový článok bez ohľadu na konštrukciu (pb, nimh, lipo, life .....) má minimálne napätie, nominálne napätie a maximálne napätie. U článkov 18650 bavme sa že je to bežný článok je bežné minimálne napätie 3,3 alebo 3,2V nominálne napätie je 3,6 alebo 3,7V a maximálne napätie je bežne 4,2V „+/- 0,05V“. U toho minimálneho napätie sa to líši v závislosti od výrobcu. Napr. výrobcovia panasonic, sony ... uvádzajú minimálne napätie len 2,5V alebo 3V!!!. Všeobecne však platí tých 3,3 alebo 3,2V. (predĺžite tak životnosť akumulátora). Ale určite nie je pravda že minimálne napätie u 18650 je 3,6V ;-), ale inak videa máš super a aj som sa niečo máličko priučil hlavne čo sa týka zváračiek ;-) GL posielam pár datasheets 😉
www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
www.ineltro.ch/media/downloads/SAAItem/45/45958/36e3e7f3-2049-4adb-a2a7-79c654d92915.pdf
pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/597041/PANASONICBATTERY/NCR18650.html