„Mi magyarok” - kulturális túldetermináltság

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 апр 2023
  • A Friedrich Ebert Stiftung Budapest és az Új Egyenlőség magazin 2023. évi „Észlelések és valóság” című rendezvénysorozatának második pódiumbeszélgetése 2023. április 11-én a Kossuth Klubban, melynek témája
    „Mi magyarok” - kulturális túldetermináltság.
    Az idei rendezvényekkel a közelmúlt magyarországi politikai fejleményeinek mélyebb megértéséhez kívánunk hozzájárulni. Hosszú távon is hegemón pozícióját a Fidesz olyan mély társadalmi-gazdasági és kulturális valóság észlelésre építi, amelyeket a magyarok többsége is oszt, igazként fogad el. A legtöbb ilyen percepció az egyén és a társadalom kapcsolatára vonatkozik, számos közülük a valóság hamis felfogását tükrözi. A nyilvános előadás-sorozat célja, hogy azonosítsa e feltevéseket és bírálja őket, rámutatva arra, hogyan vezet a hamis valóságérzékelés igazságtalan, fenntarthatatlan és veszélyes politikához.
    Orbán Viktor miniszterelnök által gyakran használt „Mi, magyarok” hamis homogenizáló nemzet fogalmat takar. Egy adott nemzetfelfogás legitimál vagy delegitimál adott politikai cselekvéseket. A nemzetmeghatározás körülötti politikai viták és az ennek következményeképp megvalósuló intézményesülés lényegét tekintve nem más, mint annak meghatározása, hogy egy adott állam kit fogad be, illetve kit rekeszt ki. A sorozat második pódiumbeszélgetésén ezt a problémát járják körül a beszélgetők.
    Bíró Nagy András politológus, nemzetközi kapcsolatok szakértő, a Policy Solutions politikai elemző intézet igazgatója, szerkesztő, Új Egyenlőség
    Pogátsa Zoltán szociológus-közgazdász, habilitált egyetemi docens, Soproni Egyetem, főszerkesztő, Új Egyenlőség.

Комментарии • 56

  • @juhilla749
    @juhilla749 Год назад +4

    A magyarok fáziskésése egyébként a művészetekben is megnyilvánul. Bach azért alkothatott mert volt egy polgárság már az 1600 évek Németországában is aki értékelte őt és mecénások is akadtak közöttük. Nálunk Liszt 200 évvel később született de külföldön válhatott csak sikeressé. Shakespeare 1600 körül alkotott de az első magyar fordítása 1800 körül jelent csak meg, miközben Európa többi országában pár évtized alatt eljutottak a művei. Nálunk valamiért lassan formálódik ki a polgárság érett, olvasott gondolkodó rétege is. Sokan az értelmiségi ismerőseim közül sem értik pl hogyan működik jól egy demokrácia, hogyan néz az ki. Abszolút nem kíváncsiak más rendszerekre, struktúrákra amik előnyösebbek lehetnének a magyar többség számára. Mintha beszűkült volna az intellektuális érdeklődésük. A vidéknek pedig úgy kellenének a nagylelkű gesztusok, egyszerű szociális struktúrák pl szociális bolthálózat, elérhető tudás, mint a fuldoklónak a levegő. Ezt a fidesz sem adja meg nekik.

  • @user-dl2vz5zq1n
    @user-dl2vz5zq1n Год назад +4

    Nagyon tetszik a Csatorna,és az előadás is!

  • @jollyjoker8163

    Én egy IAT tesztet csináltatnék néhány sopronival...(is...+médiafogyasztási szokásokkal és azok tartalomelemzésével)

  • @istvanlovas7182
    @istvanlovas7182 Год назад +1

  • @lenas.3460
    @lenas.3460 Год назад

    Olyan gyorsan változnak a vélemények, amilyen gyorsan végbe ment a lakosság csere!

  • @zsuzsannaszilagyi537

    Ha megtenné, hogy 2 szó között nem "őzik" egyet?

  • @saroltatatai779
    @saroltatatai779 Год назад +4

    Az a probléma, hogy a fiatalok elmennek, akik tudnák befolyásolni a progresszív irányba való elmozdulást.

  • @GaborDrHavas
    @GaborDrHavas Год назад +3

    sok évi rossz folyamatok tehetretlenségén túl sokáig radar alatt tehette a NER a saját pecsenyéjének sütögetését ez kezd elmúlni

  • @bab775
    @bab775 Год назад

    Kösz

  • @balogh9015
    @balogh9015 Год назад +4

    Ez a “homogenizálás” inkább a vélemémyalkotók, ill. az elemzők egyszerűsítése. A magyar társadalom ugyanolyan sokféle, mint a többi. A videóban kiemelt homogenizálás szerintem bizonyos társadalmi folyamatok széleskörű megértetésének igényéből fakadnak. Inkább azzal a jelenséggel kéne foglalkozni, hogy bizonyos - az emberekben egyébként meglévő - természetes emberi reakciók miért nem kapnak közösségi képviseletet.

  • @tiborbojer693

    A vidék nem tud mit kezdeni a transz-lmbt-gender tematikával, amit a pesti liberális baloldal nyom. Egészen egyszerűen ott nem ezek a kérdések határozzák meg a napi problémákat...

  • @katakovacs8238
    @katakovacs8238 Год назад +1

    Én is csak abban reménykedem, nőnek fel az új nemzedékek, akik már beleszülettek az EU létbe, szabad utazás, nyelvtudás, stb. Remélem, a tapasztalataiknak hisznek, nem a propagandának.

  • @balazsgluck6458
    @balazsgluck6458 Год назад +5

    Kissé félremagyaráztátok hogy mi a homogenizáció a közbeszédben. Ha valaki azt mondja hogy "a magyarok" azt nyilvánvalóan nem azért mondja mert ne tudná, hogy nem mindenki olyan. Ez valójában a többségi véleményt jelenti. Erről pedig általánosítva beszélni mégis csak indokolt mert általában a többség akarata érvényesül. Pl. amikor az András úgy fogalmazott, hogy "alapvetően..." a Zoli megjegyezte hogy ne általánosítson. Pedig az "alapvetően" épp a többséget kifejező szóhasználat. Nem kellene túlkompenzálni szerintem.

  • @jmik7720
    @jmik7720 Год назад

    Gyerekek, elhatázoroltság - Magyarul.

  • @magnetostrikcio
    @magnetostrikcio Год назад +4

    Érdekes azt várjátok hogy ne skatújjázzunk be társadalmakat, de emberekkel zokszó nélkül megteszitek ;)

  • @balihb
    @balihb Год назад

    ehk. valaki törölte az 8valuest?

  • @norbertelek2334
    @norbertelek2334 Год назад +4

    Röviden tömören, : 3 millió barom országa. 🐏🐑🐏🐑🐏🐑