CIEPŁA WODA W DOMU - OGRZEWACZ POJEMNOŚCIOWY CZY PRZEPŁYWOWY ELEKTRYCZNY? PORADNIK INWESTORA

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Film omawiający wady i zalety przepływowych i pojemnościowych ogrzewaczy wody oraz jakie możliwości dają wymienione urządzenia w kwestii przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
    Ogrzewacze przepływowe mają dużą moc i pozwalają uzyskać ciepłą wodę praktycznie natychmiastowo zaś ogrzewacze pojemnościowe pozwalają uzyskać zapas ciepłej wody który może być zużywany w ciągu dnia. Ogrzewacze pojemnościowe cechuje mniejsza moc w porównaniu do ogrzewaczy przepływowych ale ciepła woda może zostać uzyskana dopiero po pewnym czasie od włączenia urządzenia co można wykorzystywać np do uzyskiwania ciepłej wody w drugiej taryfie. Ogrzewacze pojemnościowe z kolei odznaczają si dużymi rozmiarami co sprawia że trzeba wygospodarować odpowiednio dużą ilość miejsca na ich montaż.
    Decydując si na wykorzystywanie energii elektrycznej do przygotowania ciepłej wody użytkowej trzeba też zapewnić odpowiedni przydział mocy ponieważ ogrzewacze przepływowe mają moc przekraczającą nawet 20 kW.

Комментарии • 34

  • @simicidoru9525
    @simicidoru9525 4 года назад +1

    👍👍👍

  • @lukaskaraban5066
    @lukaskaraban5066 4 года назад +2

    Od 15 lat nie montowalismy przepływowego który by zaopatrzył cały dom w ciepła wodę. Bo jest to zwyczajnie nie na te czasy, brak cyrkulacji, duża bezwładbość, energochlonność, w okresie grzewczym przecież jest co z którego mamy cwu, a w okresie letnim lepiej zainwestować w zbiornik z zintegrowana pompa ciepła, w dobie fotowoltaiki lepiej dać kilka paneli więcej i nadwyżki buforowac do grzałki w zbiorniku cwu. Solariów już nie opłaca się zakładać.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 года назад

      czasy wiadomo sie zmieniają ale w zeszłym roku miałem ogrzewacz pojemnościowy i przygotowanie pod przepływowy. Ale taka możliwość jest i należało by o niej wspomnieć.

  • @zino7945
    @zino7945 21 день назад

    Najlepiej Gazem

  • @ukaszwrocawski8960
    @ukaszwrocawski8960 3 года назад

    Tak na chłopski rozum dla mnie fotowoltaikę powinno się łączyć z kablami grzejnymi/matami A wodę grzać właśnie bojlerami przeplywowymi, mamy wtedy darmowe ogrzewanie, pod warunkiem jak dobrze dobierzemy fotowoltaikę, i mało awaryjne urządzenia bo na kable gwarancji jest 25 lat

  • @jozefkarpeta2985
    @jozefkarpeta2985 4 года назад +1

    Ja proponował bym układ mieszany sprawdzi się w przypadku małej mocy przyłączeniowej, centralny zbiornik 80l pojemnościowy z grzałką 1500W a na wannie przeplywowy np 3500W jego zadanie to tylko dogrzać wodę

    • @pawechorab2807
      @pawechorab2807 3 года назад

      Próbowałeś już takiego rozwiązania?

  • @pawechorab2807
    @pawechorab2807 3 года назад

    U mnie jest taki problem łazienka jest około 20m od kotła i niestety trzeba czekać długo na ciepłą wodę czy (podgrzewacz przepływowy )sprawdzi się jako wstępny podgrzewacz na pierwsze kilka sekund a kiedy woda ciepła już dopłynie do urządzenia to wyłączy się automatycznie...?

  • @janwicher7837
    @janwicher7837 4 года назад +1

    nie masz mocy to nie instalujesz prądożernych odbiorników - koniec i kropka!

  • @Luksiuelektryk
    @Luksiuelektryk 4 года назад +7

    Chłopie nikt nie robi cwu na ogrzewaczach przepływowych ani pojemnościowych. Od tego są kotły C.O. albo pompy ciepła.
    Nikt przy zdrowym umyśle nie będzie grzał bezpośrednio za pomocą grzałek.
    Pozdrawiam

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 года назад

      różnie z tym bywa akurat. Zależy pewnie od rejonu. Choć fakt pompa ciepła czy klimakonwektor i po kłopocie:)

    • @lukaskaraban5066
      @lukaskaraban5066 4 года назад +2

      Luksiu masz rację podgrzewacze przepływowe to ostateczność, w dobie fotowoltaiki bardzo popularne jest kierowanie nadwyżek produkcji w grzalke cwu żeby zwiększyć autokonsumcje, ale jeśli jest pompa ciepła to nie ma o czym wogole dyskutować, cop z grzałki 1:1 a byle jaka pompa ma w okolicach 4. Od 15 lat nie montowalismy żadnego przepływowego ogrzewacz który by ogarniał cały dom.

    • @Luksiuelektryk
      @Luksiuelektryk 4 года назад +3

      @@JacekH07elektryk w życiu nie widziałem na nowym budynku żadnego rozwiązania o którym mówisz. Efektywność cieplna względem prądowej jest poniżej 0.7 gdzie w najtańszej pompie ciepła typu 0-1 to 2.

    • @robertj9730
      @robertj9730 4 года назад

      Mam pytanko znajomy ma domek letniskowy zasilania przewód 5 x 10 okolo 60 metrów myśli o podgrzewacz przepływowy czy można od licznika poprowadzi drugi WLZ 5 X 10 i podłączyć. Bo jeden już mu zakopali i powiedzieli za na moc 18 Kw w zupełności starczy. Czyli zasilanie było bo 5 x 20mm

    • @emihydro-elektro
      @emihydro-elektro 4 года назад

      Ja mam u siebie ogrzewacz przepływowy, zamontowany w 2015 roku. Ale też i bojler, z 2017go roku. W praktyce, dość często chodzi grzałka elektryczna 3F w bojlerze :P

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 4 года назад

    w nowych budynkach nie stosuje sie juz takich rozwiazan grzania wody ..raczej jest to zintegrowane z ogrzewaniem c.o. ..z pompami ciepla itp. Owszem spotykam sie z tym rozwiazaniem w malych domkach letniskowych...w malych slkepach kioskach handlowych itp.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 года назад

      Akurat miałem 2 lata temu taka realizację. Sam mam ogrzewacz pojemnościowy....

    • @KABELEK69
      @KABELEK69 4 года назад

      @@JacekH07elektryk ok w starszych domach bez jakis wielkich zmian inwestycyjnych w zakresie ogrzewania tak masz racje tzw. bojlery sa i nadal beda stosowane

  • @chicel2010
    @chicel2010 3 года назад

    Witaj jestem w trakcie zmieniania instalacji z 1 fazowej na 3 fazową, i mam już w domu instalacje podzieloną i np kocioł 3 fazowy działa ponieważ ma wejście na 5przewodów i mam pytanie ponieważ kupiłem podgrzewacz przepływowy kospel który ma wejście na 4 kable i nie podłącza się niebieskiego ? Dobrze rozumiem ?
    Czy to dlatego że on potrzebuje działać międzyfazowo ?

    • @raccoonbadger851
      @raccoonbadger851 3 года назад

      Podpinam się pod pytanie. Żeby nie było, podłączenie zleciłem elektrykowi.

  • @aneta5257
    @aneta5257 4 года назад

    Mieszkam w starym budownictwie. Jest nas 5 osób.jesli kupie 50 l bojler elektryczny czy starczy on na umycie się 4 osób? Czy bardzo duzo energi zuzyje? Czy lepiej kupić 80 litrowy.

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  4 года назад

      lepiej 80l

    • @aneta5257
      @aneta5257 4 года назад

      Czy moze mi pan zaproponować z jakiej firmy kupić taki bojler elektryczny

    • @aneta5257
      @aneta5257 4 года назад

      I po zamontowano myślę o zmienieniu taryfy z prądu na taryfę nocna. Podobno jest to tańsze zużycie. Czy pan coś na ten temat może powiedzieć?

    • @franki01mail
      @franki01mail 2 года назад +1

      Można przyjąć że z słuchawki prysznicowej leci 10 l/min. Z deszczownicy 11.5 l/min. 80 litrów + może w międzyczasie trochę dogrzać to powiedzmy 9-10 minut prysznica. Czy cztery osoby zdążą się umyć? :) Można też grzać wodę do wyższych temperatur (np. 70 C) i zamontować zawór trójdrożny termostatyczny i ustawić na nim 42 C. Zakładając, że zimna woda ma 10 C, starczy na prawie dwa razy dłużej, czyli np. 17-18 minut, a to już może wystarczyć na szybkie prysznice czterech osób.

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 4 года назад +2

    Sprawność elementu oporowego, grzałki elektrycznej jest rzeczywiście wysoka, bo rzędu prawie 100%. Ale cóż z tego, skoro w naszym kochanym kraju grzanie czegoś prądem jest wyzwaniem dla portfela. Jak ktoś chce grzać wodę tanio, a zarazem sprawnie, prosto i praktycznie - to nie ma innego wyboru, jak porządny piecyk gazowy przepływowy, ewentualnie gazowy kondensacyjny. Sprawność zwykłego piecyka gazowego, nawet starego poczciwego, czterdziestoletniego Termeta PG-6, jest rzędu ponad 80 paru procent, teoretycznie z 84, nowsze mają nieco wyższą, bo jakieś 86%, zaś piece gazowe kondensacyjne mają sprawność teoretyczną 100%, a niektórzy piszą, że nawet nieco wyższą od 100%. Ale minusem ich jest wyższa zawiłość konstrukcji, większa awaryjność i koszty napraw i konserwacji. Zaś prosty przepływowy piecyk gazowy, gdy się o niego dba, będzie prawować sprawnie całymi latami, a naprawy, jak się ma odpowiedni model z dostępnością części, również po kieszeni nie za mocno uderzą. Oczywiście piecyki na gaz ziemny, bo LPG jest już droższy. Mi koszt grzania ciepłej wody obecnie wychodzi, zużywam około 2 m^3 ciepłej, wynosi teraz jakieś 32 PLN, licząc, że 100% gazu idzie mi na piecyk, a odliczając gotowanie na kuchence na poziomie 10% zużycia ogólnego, to jeszcze mniej, jakieś niecałe 29 PLN, czyli koszt zagrzania metra wody wychodzi mi jakieś niecałe 15 PLN. A mój piecyk to nie król, stary Ariston GIWH, ma moc jakieś około 20 kW, zresztą kupiłem go jako uszkodzony za 50 PLN i sam naprawiłem. Taniej to się chyba już nie da.
    Poza tym - piecyk gazowy nie porazi cię i nie zabije. A podgrzewacz, bojer, to już może. Np. u kobity w mieszkaniu jest bojler Aristona 80l. Mieszkanie 3 pokoje, 56 m^2. A instalacja elektryczna - to zaledwie trzy bezpieczniki 16A. Ani rozłącznika, ani ochronnika, ani jednej różnicówki. Tylko czekać, aż grzałka przebije i będą jajka.

    • @marcinulinski5606
      @marcinulinski5606 4 года назад

      O pompach ciepła zapomniałeś

    • @janwicher7837
      @janwicher7837 4 года назад

      bojler 80l to grzałka max 2kW to niecałe 10A to pikuś wytrzyma nawet aluminium. A jak grzałka przebije to się przepali a często takie bojlery są podłączone "na metalu" do uziemionych rur więc masz ochronę. Piecyk to zagrożenie zaczadzenia, zagazowania a prąd jest ekologiczny, wygodny i bezpieczny.

    • @marcin7118
      @marcin7118 4 года назад

      Nie wszędzie gaz jest doprowadzony

    • @radekwoffgrid6872
      @radekwoffgrid6872 2 года назад

      Zato fajnie wybucha!!!