Stary Gierałtów - W dolinie Białej Lądeckiej

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Stary Gierałtów jest jedną z najstarszych wsi na Ziemi Kłodzkiej. Był już wymieniany w dokumencie króla Jana Luksemburskiego, datowanym w Pradze na 1346 r., na mocy którego bracia von Glubosowie otrzymali w lenno Karpień wraz z okolicznymi osadami, wśród których wymienia się Stary Gierałtów. Ta urokliwie położona na wysokości 525-570 m.n.p.m. wieś w Gminie Stronie Śląskie początkowo nosiła nazwę Alt Girssdorff a po roku 1945 przyjęto obecną. Jest jedną z dłuższych wsi łańcuchowych na Ziemi Kłodzkiej, ciągnącą się blisko 4,5 km wzdłuż rzeki Biała Lądecka, której źródła znajdują się powyżej Bielic, pomiędzy Górami Bialskimi i Złotymi. Od zachodu graniczy z Goszowem, od wschodu natomiast z Nowym Gierałtowem. Leży na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, jest doskonałą bazą wypadową w Góry Bialskie i Złote zarówno dla pieszych turystów jak i dla rowerzystów. Okoliczne wzniesienia zbudowane z gnejsów gierałtowskich swą nazwę zawdzięczających wsi, są doskonałym miejscem do długich wędrówek, podczas których podziwiać można przepiękne panoramy górskie. Dno doliny zajmują użytki rolne, wyżej zbocza i grzbiety pokrywają rozległe lasy świerkowe i świerkowo-bukowe z domieszką modrzewia, grabu oraz sosny, w których można latem znaleźć mnóstwo grzybów, jagód, jeżyn oraz leśnych malin. Stary Gierałtów jest wsią rolniczo-letniskową, posiada znaczne walory turystyczne i krajobrazowe. W ostatnich latach powstało tutaj sporo nowych pensjonatów oraz kwater prywatnych a także gospodarstw agroturystycznych. Prężnie działa tutaj społeczność lokalna, remontując przydrożne kapliczki czy budując punkty widokowe w miejscach szczególnie ku temu stosownych. Do końca XVIII wieku wieś należała do parafii w Strachocinie wraz ze Stroniem Śląskim, Nowym Gierałtowem, Bielicami i Goszowem, po roku 1798 została wydzielona z parafii strachocińskiej a wiejską kaplicę modlitewną z końca XVIII wieku podniesiono do rangi kościoła parafialnego. Do roku 1838 wieś należała do hrabiego Von Magnisa a następnie do królewny Marianny Orańskiej. Była bardzo bogatą osadą, w której był kościół, szkoła katolicka, młyny wodne, tartaki, olejarnie oraz ponad 150 domostw. Działały liczne warsztaty lniarskie, zajmowano się sprzedażą drewna, większość mieszkańców w tym okresie utrzymywała się ze źródeł pozarolniczych. W 2 połowie XIX wieku przez wieś przebiegał szlak turystyczny w kierunku Bielic i Puszczy Jaworowej, bardzo popularny wśród lądeckich kuracjuszy. Prowadziły tamtędy zarówno kiedyś jak i obecnie różne drogi: jedna przez Przełęcz Dział i dalej Przełęcz Suchą lub wzdłuż doliny Kobylicy - kolejną doliną Białej Lądeckiej. Trasy te obecnie dobrze oznakowane głównie jako szlaki rowerowe oraz turystyczne piesze, doskonale nadają się do wędrówek oraz wyjazdów, można tam w ciszy i spokoju spacerować kilometrami, nie spotykając innych ludzi, obserwując licznie na tym terenie występujące dzikie zwierzęta oraz delektując się wspaniałymi panoramami górskimi.
    Od kilku lat Stary Gierałtów stale się rozwija i pięknieje. Ze wsi bardzo blisko jest do ruin Zamku Karpień oraz na Trojan. Można tam dotrzeć niebieskim szlakiem turystycznym a idąc w przeciwnym kierunku turysta dotrze (przechodząc w pobliżu kulminacji skałek gnejsowych o nazwie „Trzy Siostry”) do Przełęczy Dział oraz Przełęczy Suchej, skąd idąc dalej można wędrować aż do schroniska „Na Śnieżniku”. Przez wieś przechodzą trzy szlaki gminne rowerowe o numerach 5722, 5723 i 5724 jadąc którymi można okrążyć góry Bialskie lub Złote (w zależności od wybranego wariantu) i wrócić do Starego Gierałtowa. Stary Gierałtów to także liczne zabytki oraz ciekawi ludzie tutaj mieszkający. Zachęcamy do obejrzenia barokowego, pochodzącego z końca XVIII wieku kościoła pw. św. Michała Archanioła z barokowym, dość bogatym wyposażeniem. Przy drodze, w dolnej części wsi, wznosi się pochodząca z 2 połowy XVIII wieku kaplica domkowa natomiast przy szosie na granicy z Nowym Gierałtowem znajduje się kapliczka słupowa pochodząca z XIX wieku. Znajdują się tutaj liczne domy mieszkalne pochodzące z XVIII, XIX i początków XX wieku.

Комментарии • 1

  • @danutawasilewska-sztork3434
    @danutawasilewska-sztork3434 Год назад

    Witamy z Rodzinką z Czarnej Góry.Odpoczywamy i z pewnością zawitamy do Starego Gieraltowie.Pozdrawiamy Mije z domu Welyczko😊