Prawidłowe nakładanie kleju na styropian

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 окт 2018
  • Klejenie styropianu to z pozoru najbardziej banalny element ocieplania budynku. Sprawdź, ile precyzji rzeczywiście wymaga ten proces i jak ważna jest jego rola.
    Zacznij od przetestowania podłoża. Próbę przyczepności możesz przeprowadzić za pomocą specjalnego urządzenia pull off lub przy użyciu niewielkich kawałków styropianu. Przyklej do podłoża ok. 8-10 kostek o wymiarach 100x100 mm. Po 4-7 dniach oderwij je od ściany. Jeśli styropian ulegnie rozerwaniu, wynik testu możesz uznać za pozytywny. Oznacza to bowiem, że materiał dobrze wiąże się z podłożem.
    Przed rozpoczęciem przyklejania, płyty możesz przeciągnąć dodatkowo tarką do szlifowania lub grubym papierem ściernym. Pozwoli to zwiększyć ich przyczepność. Zaprawę klejącą rozrób starannie z wodą przy pomocy mieszadła wolnoobrotowego. Pamiętaj, by zastosować się do wszystkich zaleceń producenta: jednolitą masę pozostaw na ok. 5 min. i ponownie przemieszaj. Jeśli okaże się, że masa jest zbyt gęsta, dodaj odrobinę wody. Uważaj jednak, by nie przesadzić z ilością płynu - może to negatywnie wpłynąć na właściwości kleju. Wody nie dodawaj również w przypadku, gdy pozostawiona w pojemniku masa zastygnie. By odzyskała pożądaną konsystencję, wystarczy dokładnie ją wymieszać,.
    Zgodnie z zaleceniami producenta, klej najlepiej nakładać metodą pasmowo-punktową. Za pomocą gładkiej pacy, na brzegach płyty utwórz z zaprawy klejącej ramkę o szerokości co najmniej 6 cm. Na środek nałóż 6 symetrycznych placków kleju o średnicy ok. 8 cm. Po dociśnięciu do ściany warstwa masy powinna zajmować co najmniej 40% powierzchni płyty i mieć grubość nieprzekraczającą 10 mm. Nie powinna również wychodzić poza krawędzie styropianu. Po nałożeniu kleju dociśnij płytę do powierzchni ściany. Skorzystaj z poziomicy, by wyrównać poziom styropianu w stosunku do podłoża oraz pozostałych płyt. W razie nierówności, szybko oderwij materiał, usuń część zaprawy klejącej i spróbuj ponownie. Kolejne płyty przyklejaj poziomymi pasami, kierując się od dołu do góry. Planując prace dociepleniowe, pamiętaj o zaleceniach dotyczących temperatury i wilgotności powietrza.
    Po przyklejeniu styropianu starannie wypełnij szczeliny między płytami. W przypadku niewielkich szpar, skorzystaj z niskorozprężnej pianki poliuretanowej. Większe, do 2 cm, mogą wymagać zastosowania klina z tego samego materiału. Nadmiar materiału usuń przy pomocy noża i przeszlifuj całą powierzchnię.
    Styropian nie powinien być narażany na działanie promieni słonecznych, które szkodzą jego strukturze. Kolejne etapy prac dociepleniowych powinny być zatem przeprowadzane bezpośrednio po jego montażu.
    Potrzebne materiały i narzędzia:
    ✔ płyty styropianowa
    ✔ poziomica
    ✔ tarka do szlifowania lub gruby papier ścierny
    ✔ gładka paca ze stali nierdzewnej
    Produkty użyte w materiale:
    ✔ Zaprawa klejąca do styropianu Foveo Tech KS 10 - www.foveotech.pl/produkty/zap...
    Klejenie płyt styropianowych wymaga precyzji i staranności. Nie warto jednak szczędzić czasu i energii na ich właściwy montaż - to właśnie on stanowi podstawę trwałości i efektywności systemu termoizolacji.
    Powiązane porady:
    Prawidłowe nakładanie kleju na styropian - praktyczne porady eksperta - www.foveotech.pl/strefa-zawod...
    Obserwuj nas na Instagram: / foveotech

Комментарии • 21

  • @andrzejporeda7281
    @andrzejporeda7281 Год назад +1

    Świetna jest ta praca izolacyjna i to o utworzeniu ramki z kleju niezwykły jest ten cały pomysł z uszanowaniem i poważaniem pozdrawiam twórcę tego filmu 👍👍👍👍

  • @tomasztomasz1196
    @tomasztomasz1196 9 месяцев назад +1

    Tak przykleję próbki i tydzień zaczekam czy trzymają😂😂😂

  • @Leszek-xc1gk
    @Leszek-xc1gk 8 месяцев назад +1

    Ramkę z kleju po to się robi,aby w zimie wiatr nie hulał między ścianą a styropianem i nie mroził ściany.

  • @adissss4466
    @adissss4466 4 года назад +27

    Gratuluję obsadzania kołków, a później białe kółka się odznaczają, lipa film

    • @Krystianq362
      @Krystianq362 3 года назад +1

      jak nałożysz klej na kołek poczekasz aż wyschnie i potem dopiero siatka zatapiana w kleju to kołka nie widać przecież...

    • @Promilus1984
      @Promilus1984 2 года назад +3

      @@Krystianq362 widać gdy jest wilgoć i zmiany temperatur, charakterystyczne kropki. Po to się frezuje głębiej i daje później zaślepki z EPS żeby efekt ograniczyć/wykluczyć.

  • @jager23602
    @jager23602 5 лет назад +7

    10m2 i 3 dni później...

  • @olienergy2063
    @olienergy2063 2 года назад +2

    Tak się ociepla Kurnik w Polsce przecież. Liczy się klej na ścianę a resztę przyjdzie kit i będzie git.

  • @Ja_szczupak
    @Ja_szczupak 8 месяцев назад +2

    Co to za antyporadnik jest? Gdzie gruntowanie scian? Gdzie sa eleki z plyt styropianowych przy oknach w domu w tle? Gdzie wklejanie siatki na skos przy rogach okien i drzwi? A szpachlowanie klejem kolkow to prawie kryminal jest.

    • @Ja_szczupak
      @Ja_szczupak 8 месяцев назад

      ​@@MK-dx2xfKiedys standardem byly dachy ze strzechy, podlogi i sufity z uklepanej gliny i dalej stoja be zarzutu od 100lat. W skansenach... Ile ty masz lat?

  • @user-rp3qy2lu3m
    @user-rp3qy2lu3m 4 года назад +10

    Jak by tak miał dom budować to by nie zdążył przed śmiercią się wprowadzić.

  • @Mstrzu1
    @Mstrzu1 Месяц назад +1

    Ale lipe na tym filmie odwalacie🤦😂😂😂

  • @piotrsobiel3247
    @piotrsobiel3247 3 года назад +1

    Tyś kur...widział
    Toś to jakiś kucharz przy tym styropianie

  • @leszekl6022
    @leszekl6022 Год назад +3

    A ja uważam że ta ramka to nic więcej tylko naciąganie na większą ilość kleju inwestora i wykonawcę

    • @mateuszzalewski6554
      @mateuszzalewski6554 11 месяцев назад +2

      Nie do końca - byłem świadkiem jak zapalił się styropian na budynku 3-kondygnacyjnym. Robotnik dogrzewał sobie na dole papę do ściany ocieplonej styropianem, przegrzał materiał i zapalił się styropian. W ciągu 3-4 sekund!! ogień dosięgnął 3 piętra, osmolił okna i całą elewację na czarno. Styropian był tylko na szerokość ok 2m dlatego ogień nie przedostał się na większy obszar tylko dość szybko zgasł. Styropian był klejony na placki przez co płomień pięknie penetrował pod całą izolacją ku górze, zrobił się taki ciąg, że w ciągu kilku sekund płomień był już na górze.

    • @jedenznich6680
      @jedenznich6680 Месяц назад

      ​@@mateuszzalewski6554tylko dlatego mam robić ramkę żeby zabezpieczyć się przed partaczem z palnikiem który podpali styropian?

    • @waldemarsantorek3884
      @waldemarsantorek3884 14 дней назад

      To jestes w błędzie. Przyklej na ramke i na placki uderz po tygodniu i ta na placki odleci

  • @xpxp1195
    @xpxp1195 4 года назад +1

    Punktowo plackowo absurdalny pomysl! Tylko i wyłącznie na grzebień do np glazury kolki do epoka kamienia lupanego.

    • @epikii96
      @epikii96 Год назад

      Nie stosuje sie juz kolkow?

    • @arturkowalski2047
      @arturkowalski2047 10 месяцев назад

      Jak masz gola cegłę i piony to sobie możesz lecieć a grzebień, a jak masz stare budownictwo, nierówne tynki lub inne struktury to tylko zostaję ci obramowla i punktowe nakładanie kleju na styro