Poprawienie wyłącznie zimnych lutów wystarczy raptem na kilka prań. To co powoduje te zimne luty to przegrzewający się falownik silnika (w zależności od modelu: IKCM15F60GA lub IGCM15F60GA). Ciepło z falownika zamiast rozpraszać się na tym dużym czarnym radiatorze idzie na nóżki układu, które zbliżają się do temperatury topnienia cyny i w konsekwencji powodują zimne luty. Dzieje się to po ok. 2-5 lat od wymiany modułu. Przez ten czas pasta przewodząca pod tym radiatorem traci swoje właściwości i ciepło przestaje być rozpraszane na radiatorze. Ponieważ całość jest zalana silikonem, który w tym przypadku izoluje układ temperaturowo i jedyną drogą ucieczki ciepła (układ nie przylega do płytki tylko jest zamontowany kilka mm nad nią) są nóżki układu. Rozwiązaniem jest wymiana pasty przewodzącej pod radiatorem i przelutowanie układu. Niestety ze względu na to, że Samsung cały ten układ również zalał silikonem jest to bardzo trudne i wymaga dużej precyzji aby nie uszkodzić elektroniki dookoła radiatora. Naprawiając warto od razu zaopatrzyć się w nowy scalak falownika, bo wyjęcie tego zatopionego w silikonie prawdopodobnie i tak skończy się uszkodzeniem układu lub padów i ścieżek. Najlepiej od razu spisać scalak na straty i poodcinać mu nóżki, co ułatwi ich wylutowanie bez uszkodzenia PCB. Gdy silikon zostanie całkowicie usunięty spod radiatora i scalaka kolejna wymiana będzie bardzo łatwa. Aby odkręcić radiator należy wyłamać od spodu dwa okrągłe miejsca. Montując radiator należy pamiętać, że najpierw nakładamy na układ pastę przewodzącą i przykręcamy układ dwiema śrubkami do radiatora (w celu zagwarantowania dobrego styku z radiatorem), a dopiero potem lutujemy całość do płytki (radiator razem z przykręconym układem). Cyna na nóżkach układu po takiej naprawie powinna błyszczeć. Po naprawie temperatura radiatora w trakcie prania nie powinna przekraczać 70 stopni C. Silikon nie jest potrzebny na tej płytce. Są teorie, że Samsung umieścił go tam aby minimalizować wibracje, lub izolować od wody, ale moim zdaniem to totalna głupota, która tylko sprawia, że układ jest praktycznie nienaprawialny, a Samsung zarabia na sprzedaży nowych modułów do tej pralki - wartych ok. 700-900 zł co kilka lat produkując przy tym tony elektroodpadów. Mam nadzieję, że mój opis komuś pomoże samodzielnie naprawić tą pralkę. Dodam, że koszt układu: IKCM15F60GA lub IGCM15F60GA to ok. 70-110 zł za nowy. Na Aliexpress chodzą o połowę taniej ale można trafić na niesprawny lub taki z odzysku. Czasem nowe się trafiają na Allegro. Można też kupić je z gwarancją u dystrybutorów takich jak Mouser/TME.
Temperatura topnienia cyny to 230st, jest to wręcz niemożliwe aby sam falownik nagrzał się do takiej temperatury. Na pewno sam wiesz jak się poprawia luty w module samsung, chcesz postawić piekny lut lecz rośnie tobie bąbel gazu i polowa cyny została wypchnięta przez niego, jeśli są takie bable to na pewno może się ponownie uszkodzić i zrobić zimny lut. A masa sylikonowa jest również po to aby trzymać cala płytę sztywno, producent oszczędza na ołowiu w cynie przez co cyna na płycie samsunga jest krucha, bez sylikonu pewnie szybciej się uszkadzala. Do tej pory zrobiłem kilkanaście modułów samego samsunga i na szczęście nie wracają :) więc jeśli ktoś chce się bawić niech się bawi twoim czasochlonnym i kosztownym sposobem, to nic złego.
@@zlotymyk cyna bezołowiowa to temp topnienia 217 st., w przypadku ołowiowej 60/40 to 183 st. Gdy będziesz miał okazję to sprawdź jaką temperaturę osiąga układ falownika bez radiatora. Najłatwiej to sprawdzić na programie Super Eco - temperatura układu jest najwyższa tuż przed pierwszym wirowaniem podczas płukania (rośnie stopniowo mniej więcej do tego momentu). Układ np. IKCM15F60GA ma stratę mocy na poziomie nawet 27,4 W - to jest właśnie to co się odkłada w postaci ciepła na radiatorze, lub na nóżkach układu. Spokojnie wystarczy aby rozgrzać układ do takiej temperatury - zwłaszcza gdy jest otulony szczelnie silikonem. Moim zdaniem w przypadku przelutowywania warto wymienić na ołowiową właśnie ze względu na naprężenia o których mówisz. Producenci na rynek europejski od 2006 roku mają zakaz stosowania ołowiu w stopach do lutowania - więc sprzęt wyprodukowany po 2006 będzie miał cynę Pb free. Jeśli nie wymieniałeś w trakcie poprawy lutów cyny na ołowiową to pewnie w Twoim przypadku wytrzyma dłużej. Nie krytykuję samego przelutowywania i "Twojego sposobu". Problemy o których piszesz z bąblami mogą być spowodowane utlenieniem cyny - dodaj więcej czystego topnika, użyj grubego grota (duża pojemność cieplna) i temperatura ok. 350-400 st. a uformuje się błyszczący stożek. Nigdy nie miałem z tym problemu - to jeszcze nie są tak duże pola aby było wymagane użycie preheatera. Natomiast zimny lut nie powstał w procesie produkcji - to efekt temperatury i zużytej pasty termoprzewodzącej pod radiatorem (oraz izolacji silikonowej). Jeśli zrobiłeś kilkanaście modułów i nie wracają to super. W przypadku problemów z AGD gdzie często trzeba pralkę wymontować z zabudowy, przewieźć wiele kilometrów do serwisu tam i z powrotem ryzykowanie powrotu i reklamacji jest pewnie kosztowne. Tą poradę zamieściłem gdyby ktoś kto dokonywał takiej naprawy natknął się na problem powracających zimnych lutów.
Witam. Mam pralke ta sama tylko ze z add wash i jest uszkodzona blokada drzwiczek , czy da rade jakos to zmostkowac zeby poszedl impuls do głównej plyty ze drzwi zamknięte?
Mój ecobubble sam się zaczął wyłączać i włączać. Czasem zrobi pranie normalnie, a czasem po kilku minutach się wyłącza. Nie można jej wtedy włączyć spowrotem przyciskiem. Nie pomaga wyjęcie wtyczki z prądu. Musi po prostu sam zechcieć się włączyć i dokończyć pranie. Tragedia. Myśle, ze to tez zimne luty.
Witam, pralka po wybraniu programu nalewa wody jednak bęben tylko lekko się poruszy ale nie zakręci. Wodę wyciąga normalnie, usterka wystąpiła z dnia na dzień. Pralka ww70j5246fw. Proszę o podpowiedź co mogło się stać filtr czysty nic nie blokuje bębna.
Witam, mam taki problem że Samsung Eco bubble ma kłopot ze zwolnieniem blokady, słychać jak przeskakuje ale nie może jej zwolnić. Zazwyczaj potrzebuje trzech, czterech przeskoków. Może jakaś porada ?
Witam. W dniu wczorajszym moja pralko suszarka Samsung WD80J5A10AW przestała działać. Mianowicie wszystko jest ok do czasu wyboru programu następnie wciskam start/pauza i nic nie nie dzieje - drzwiczki się nie blokują, woda się nie nalewa, program nie rusza. Po wyłączeniem jej włącznikiem on/off nie da się jej włączyć ponownie. Pomaga tylko wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. I tak w kółko. Blokada wymieniona na nową nic nie pomogło. Gdzie szukać przyczyny problemu??? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Należy wezwać serwis, bez rozkręcenia pralki i pomiarów się nie obejdzie. Filtr może znajdować się w bębnie pod wentylatorem, lecz tego nie jestem pewien.
@@zlotymyk Dziękuję, ale to właśnie taka sama pralka jak na Pana filmie, filtr chyba powinien być w tym samym miejscu? Z rozkręceniem nie będzie problemu, niedawno wymieniałem zamek w tej pralce
U mnie Wibruje przy wirowaniu że aż podskakuje, amortyzatory wymienione i dalej to samo, jaka może być przyczyna? Sprężyny wizualnie wyglądają ok. Bęben raczej bez luzów i jest cichy.
@@zlotymyk robiłem. Zmieniło się tylko,że przy największym wirowaniu poprawiło się i pralka nie ucieka. Natomiast w połowie prania teraz podskakuje . Zastanawiam się czy nie wymienić sprężyn zawieszenia aczkolwiek wizualnie wyglądają ok
@@zlotymyk tak z pustym, tłumiki drgań wymienione na nowe oryginalne. Nie mam pojęcia czy jest czujnik , szukałem w częściach zamiennych to nie widzę tej części.
Mam podobne objawy podczas prania kręci potem 51 min do końca i stoi w miejscu próbuje zakręcić bębnem ale tylko widać drgania, podczas odwirowywania co chwilę załącza pompę i nie może zakręcić więc możliwe że problem jest ten Sam? Czym później zastąpiłeś ten silikon ?
Naj lepiej idzie palcami, jedynie co to trzeba bardzo uważać aby nie uszkodzić elementów na płycie głównej podczas odrywania od plastiku płytki z sylikonem.
Poprawienie wyłącznie zimnych lutów wystarczy raptem na kilka prań. To co powoduje te zimne luty to przegrzewający się falownik silnika (w zależności od modelu: IKCM15F60GA lub IGCM15F60GA). Ciepło z falownika zamiast rozpraszać się na tym dużym czarnym radiatorze idzie na nóżki układu, które zbliżają się do temperatury topnienia cyny i w konsekwencji powodują zimne luty. Dzieje się to po ok. 2-5 lat od wymiany modułu. Przez ten czas pasta przewodząca pod tym radiatorem traci swoje właściwości i ciepło przestaje być rozpraszane na radiatorze. Ponieważ całość jest zalana silikonem, który w tym przypadku izoluje układ temperaturowo i jedyną drogą ucieczki ciepła (układ nie przylega do płytki tylko jest zamontowany kilka mm nad nią) są nóżki układu. Rozwiązaniem jest wymiana pasty przewodzącej pod radiatorem i przelutowanie układu. Niestety ze względu na to, że Samsung cały ten układ również zalał silikonem jest to bardzo trudne i wymaga dużej precyzji aby nie uszkodzić elektroniki dookoła radiatora. Naprawiając warto od razu zaopatrzyć się w nowy scalak falownika, bo wyjęcie tego zatopionego w silikonie prawdopodobnie i tak skończy się uszkodzeniem układu lub padów i ścieżek. Najlepiej od razu spisać scalak na straty i poodcinać mu nóżki, co ułatwi ich wylutowanie bez uszkodzenia PCB. Gdy silikon zostanie całkowicie usunięty spod radiatora i scalaka kolejna wymiana będzie bardzo łatwa. Aby odkręcić radiator należy wyłamać od spodu dwa okrągłe miejsca. Montując radiator należy pamiętać, że najpierw nakładamy na układ pastę przewodzącą i przykręcamy układ dwiema śrubkami do radiatora (w celu zagwarantowania dobrego styku z radiatorem), a dopiero potem lutujemy całość do płytki (radiator razem z przykręconym układem). Cyna na nóżkach układu po takiej naprawie powinna błyszczeć. Po naprawie temperatura radiatora w trakcie prania nie powinna przekraczać 70 stopni C. Silikon nie jest potrzebny na tej płytce. Są teorie, że Samsung umieścił go tam aby minimalizować wibracje, lub izolować od wody, ale moim zdaniem to totalna głupota, która tylko sprawia, że układ jest praktycznie nienaprawialny, a Samsung zarabia na sprzedaży nowych modułów do tej pralki - wartych ok. 700-900 zł co kilka lat produkując przy tym tony elektroodpadów. Mam nadzieję, że mój opis komuś pomoże samodzielnie naprawić tą pralkę. Dodam, że koszt układu: IKCM15F60GA lub IGCM15F60GA to ok. 70-110 zł za nowy. Na Aliexpress chodzą o połowę taniej ale można trafić na niesprawny lub taki z odzysku. Czasem nowe się trafiają na Allegro. Można też kupić je z gwarancją u dystrybutorów takich jak Mouser/TME.
Temperatura topnienia cyny to 230st, jest to wręcz niemożliwe aby sam falownik nagrzał się do takiej temperatury. Na pewno sam wiesz jak się poprawia luty w module samsung, chcesz postawić piekny lut lecz rośnie tobie bąbel gazu i polowa cyny została wypchnięta przez niego, jeśli są takie bable to na pewno może się ponownie uszkodzić i zrobić zimny lut. A masa sylikonowa jest również po to aby trzymać cala płytę sztywno, producent oszczędza na ołowiu w cynie przez co cyna na płycie samsunga jest krucha, bez sylikonu pewnie szybciej się uszkadzala. Do tej pory zrobiłem kilkanaście modułów samego samsunga i na szczęście nie wracają :) więc jeśli ktoś chce się bawić niech się bawi twoim czasochlonnym i kosztownym sposobem, to nic złego.
@@zlotymyk cyna bezołowiowa to temp topnienia 217 st., w przypadku ołowiowej 60/40 to 183 st.
Gdy będziesz miał okazję to sprawdź jaką temperaturę osiąga układ falownika bez radiatora. Najłatwiej to sprawdzić na programie Super Eco - temperatura układu jest najwyższa tuż przed pierwszym wirowaniem podczas płukania (rośnie stopniowo mniej więcej do tego momentu). Układ np. IKCM15F60GA ma stratę mocy na poziomie nawet 27,4 W - to jest właśnie to co się odkłada w postaci ciepła na radiatorze, lub na nóżkach układu. Spokojnie wystarczy aby rozgrzać układ do takiej temperatury - zwłaszcza gdy jest otulony szczelnie silikonem.
Moim zdaniem w przypadku przelutowywania warto wymienić na ołowiową właśnie ze względu na naprężenia o których mówisz. Producenci na rynek europejski od 2006 roku mają zakaz stosowania ołowiu w stopach do lutowania - więc sprzęt wyprodukowany po 2006 będzie miał cynę Pb free. Jeśli nie wymieniałeś w trakcie poprawy lutów cyny na ołowiową to pewnie w Twoim przypadku wytrzyma dłużej. Nie krytykuję samego przelutowywania i "Twojego sposobu". Problemy o których piszesz z bąblami mogą być spowodowane utlenieniem cyny - dodaj więcej czystego topnika, użyj grubego grota (duża pojemność cieplna) i temperatura ok. 350-400 st. a uformuje się błyszczący stożek. Nigdy nie miałem z tym problemu - to jeszcze nie są tak duże pola aby było wymagane użycie preheatera.
Natomiast zimny lut nie powstał w procesie produkcji - to efekt temperatury i zużytej pasty termoprzewodzącej pod radiatorem (oraz izolacji silikonowej). Jeśli zrobiłeś kilkanaście modułów i nie wracają to super. W przypadku problemów z AGD gdzie często trzeba pralkę wymontować z zabudowy, przewieźć wiele kilometrów do serwisu tam i z powrotem ryzykowanie powrotu i reklamacji jest pewnie kosztowne. Tą poradę zamieściłem gdyby ktoś kto dokonywał takiej naprawy natknął się na problem powracających zimnych lutów.
W nowszych modelach ten moduł jest na dole na bocznej ścianie pralki? W okolicy silnika?
Pytanie jak wyciagnac taki modul z tego plastiku jak jest zalany żelem? Jak to oderwać?
Jest jakiś sposób aby zdjąć ten przeźroczysty ozdobny kołnierz z drzwi pralki? Pozdrawiam
Witam, co może być przyczyną trzęsienia się całej obudowy podczas wirowania ? Tak jak na filmie zostało pokazane .
Witam. Mam pralke ta sama tylko ze z add wash i jest uszkodzona blokada drzwiczek , czy da rade jakos to zmostkowac zeby poszedl impuls do głównej plyty ze drzwi zamknięte?
Chciałbym numer telefonu co naprawia pralkę samsung moduł
Mój ecobubble sam się zaczął wyłączać i włączać. Czasem zrobi pranie normalnie, a czasem po kilku minutach się wyłącza. Nie można jej wtedy włączyć spowrotem przyciskiem. Nie pomaga wyjęcie wtyczki z prądu. Musi po prostu sam zechcieć się włączyć i dokończyć pranie. Tragedia. Myśle, ze to tez zimne luty.
Obstawiam zabezpieczenie termiczne, lecz zimne luty również mogą być przyczyną.
Witam, pralka po wybraniu programu nalewa wody jednak bęben tylko lekko się poruszy ale nie zakręci. Wodę wyciąga normalnie, usterka wystąpiła z dnia na dzień. Pralka ww70j5246fw. Proszę o podpowiedź co mogło się stać filtr czysty nic nie blokuje bębna.
Rozwiązanie problemu w filmie.
A jaki jest sposób na wyjęcie tego układu z obudowy?
Musisz wszystko robić palcami, najpierw obudowę od żelu a później żel z płytki.
Witam, mam taki problem że Samsung Eco bubble ma kłopot ze zwolnieniem blokady, słychać jak przeskakuje ale nie może jej zwolnić. Zazwyczaj potrzebuje trzech, czterech przeskoków. Może jakaś porada ?
po kiego ta muzyka w tle ?
Witam. W dniu wczorajszym moja pralko suszarka Samsung WD80J5A10AW przestała działać. Mianowicie wszystko jest ok do czasu wyboru programu następnie wciskam start/pauza i nic nie nie dzieje - drzwiczki się nie blokują, woda się nie nalewa, program nie rusza. Po wyłączeniem jej włącznikiem on/off nie da się jej włączyć ponownie. Pomaga tylko wyciągnięcie wtyczki z gniazdka. I tak w kółko. Blokada wymieniona na nową nic nie pomogło. Gdzie szukać przyczyny problemu??? Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Włącz samodiagnoze i sprawdź czy coś wykryje.
@@zlotymyk Żadnych błędów. Sprawdziłem czy prąd dochodzi do programatora po tym jak ją wyłączę przyciskiem on/off i w kablu prąd jest.
Interesujący film, a czy można poprosić o info jak odkleić tą płytę zalaną silikonem ?
Nalezy odkleić boki, i delikatnie podważać. Pozdrswiam
Witam mam problem z rozkręceniem drzwi zeby wymienić zamek w tej pralce ma ktoś pomyśl?
Szukam i szukam, i nie mogę znaleźć. Suszarka przestała suszyć, gdzie w tej pralce znajduje się filtr suszarki? Byłbym wdzięczny za wskazanie :)
Należy wezwać serwis, bez rozkręcenia pralki i pomiarów się nie obejdzie. Filtr może znajdować się w bębnie pod wentylatorem, lecz tego nie jestem pewien.
@@zlotymyk Dziękuję, ale to właśnie taka sama pralka jak na Pana filmie, filtr chyba powinien być w tym samym miejscu? Z rozkręceniem nie będzie problemu, niedawno wymieniałem zamek w tej pralce
@@krisstof81 na filmie jest to Pralka a nie pralko suszarka.
U mnie Wibruje przy wirowaniu że aż podskakuje, amortyzatory wymienione i dalej to samo, jaka może być przyczyna? Sprężyny wizualnie wyglądają ok. Bęben raczej bez luzów i jest cichy.
Zrób adaptacje, wyważenia bębna, gdzieś na yt sa filmy jak to można zrobić i powinno pomóc.
@@zlotymyk robiłem. Zmieniło się tylko,że przy największym wirowaniu poprawiło się i pralka nie ucieka. Natomiast w połowie prania teraz podskakuje . Zastanawiam się czy nie wymienić sprężyn zawieszenia aczkolwiek wizualnie wyglądają ok
@@marcma3410 robiłeś oczywiście z pustym bębnem?. Sprężyna mało prawdopodobne, możesz zmienić tłumiki drgań, masz czujnik wychylenia bębna na wysokości kamienia ?
@@zlotymyk tak z pustym, tłumiki drgań wymienione na nowe oryginalne. Nie mam pojęcia czy jest czujnik , szukałem w częściach zamiennych to nie widzę tej części.
jeśli naprawiasz modułu to w moim ww7ek44205w spalił się zawór wpustowy lewy przyczyną jest ciągłe napięcie podawane na zawór czy coś można poradzić
Tak, oddaj moduł dla elektronika, powinien sobie poradzić. Do tego trzeba juz mieć pojęcie, nie dasz rady wytłumaczyć online.
Mam podobne objawy podczas prania kręci potem 51 min do końca i stoi w miejscu próbuje zakręcić bębnem ale tylko widać drgania, podczas odwirowywania co chwilę załącza pompę i nie może zakręcić więc możliwe że problem jest ten Sam? Czym później zastąpiłeś ten silikon ?
Składasz bez sylikonu
@@zlotymyk nie chciało mi się dłubać w galaretce zamówiłem moduł po regeneracji
Dzięki za film, ja jutro swoją rozbieram, będzie walka z tym silikonem, czym go najlepiej usuwać?
Naj lepiej idzie palcami, jedynie co to trzeba bardzo uważać aby nie uszkodzić elementów na płycie głównej podczas odrywania od plastiku płytki z sylikonem.
Ile pochodziła?
@@mendykowalski828 cały czas działa :)
Witajcie a co to może być jak pralka uruchamia się program normalnie można włączyć pompa działa jednak bęben nie daje oznak życia ?
Jest zapchana i nie odpompowana do końca, dlatego bęben nie ruszy.
@@danielbencik6949 Napisz poprawnym językiem, to wtedy coś z tego zrozumiem.
@@danielbencik6949 Napęd bebna może zły. Albo pasek klinowy, albo szczotki węglowe w silniku.
@@danielbencik6949 Jakiej jesteś narodowości? Gdzie chodziłeś do szkoły podstawowej?
@@danielbencik6949 Tak myślałem. Jestem cyganem, prawda?
szajsunga XD