Budowa w technologii straw bale, czyli z gliny i słomy
HTML-код
- Опубликовано: 8 янв 2025
- dom-autonomiczn...
Krótka relacja z warsztatów budowy w technologii strawbale loadbearing, czyli samonośnych ścian z kostki słomianej, tynkowanych gliną. Warsztaty zorganizowane zostały przez grupę Cohabitat i SIBA | biohabitat (partner sprzętowy).
@naydah My przez cały czas budowy mieliśmy pogodę w kratkę. Kiedy padało, budowaliśmy pod prowizorycznym zadaszeniem z plandek. To rzeczywiście problem, jeśli słoma zamoknie i zostanie zabudowana w ścianie (nie pozwoli się jej wyschnąć).
@sombretoy Ściana jest zabezpieczona przed chłonięciem z powietrza tylko warstwą gliny. Fundamenty rzeczywiście należałoby zrobić wyżej, nam zabrakło na to czasu. Jeśli chodzi o koszty, nie potrafię ich podać.
My akurat mamy specjalnie wykonany agregat do mieszania gliny na tynk. Za pomoca umieszonych w srodku bani agregatu nozy mieszamy gline na tkz. "maslo" po czym zdejmuje noze i chlapiemy sciany ze slomy . Natomiast do scian z gliny ubijanej uzywamy glebogryzalki i mieszamy roznego koloru gline a nastepnie wrzucamy ja do szalunku i ubijamy skoczkiem spalinowym i wychodzi ladny efekt :))
Chcę wybudować dom w tej technologii. Czy jest pan w stanie wskazać architektów obeznanych w temacie? Znalazłem tylko jednego i nie podobają mi się jego projekty. Pisałem też do Cohabitat.net i earthhandsandhouses.org gdzie moja prośba o pomoc w znalezieniu architektów została zlana totalnie. Mam smutne wrażenie że te dwie organizacje zajmują się przede wszystkim organizacją drogich warsztatów...
Dokładnie to samo zauważyłem .Te wszystkie warsztaty śmiem wątpić ,że coś wnoszą w prawdziwe życie .
Ja wlasnie pracuje nad takim domem 280 m3 i jest przy czym sie narobic ciekawa kontrukcja fundamenty 2 metry nad ziemia
Jak wynika z filmu fundamentowanie było powyżej granicy przemarzania. W wypadku tak małego i lekkiego budynku to może nie być wielkim problemem ale gdyby był większy to po wiosennych roztopach mógłby po prostu 'spłynąć'. Czy rozważano fundamenty betonowe i dopiero na tym kotwienie podwalin pod mury? Gdzie można zobaczyć budynki wybudowane w tej technologii na terenie dolnego śląska?
... styk plastykowych toreb i drewna nawet zabezpieczonego choć w to wątpię w tym przypadku to babylon :) zdziwiłem się ile to ciężkiej roboty myślałem że słoma to lżej ale jak się na to patrzy to już chyba lepiej zwykły drewniak krzyżulcowy zrobić... czas zweryfikuje czy dobrze czy nie ale wygląda na ostrą partyzantkę , jakby ktoś weryfikował po raz pierwszy ryzykowne pomysły :) a co sądzisz o tych warsztatach kochabitatu... warto do nich jechać ?
Fajna inicjatywa
Film mi się podobał , tylko jest jedno ale hmm- ciężko jest uzyskać pozwolenie na budowę większego domku w tym systemie .
1. Jak pada to słoma nawet pod dachem nie łapie wilgoci z powietrza???
2. Czy fundamenty nie powinny byc wyzej ze wzgledu na mozliwe duze opady i zalanie terenu?
3. Jaki jest koszt takiego domu o pow. uzytkowej 60 m2??
Dlaczego większość filmów na tej playliście jest prywatnych?
Super.😍 Bauweise
mam pytanie do "DZB"?jakich składników używacie do gliny i,czy wymagane jest "prasowanie ścian"?i pytanie zasadnicze,czy zamiast słomy próbowano wykorzystać siano?
Ja akurat ekspertem od budownictwa gliniano-słomianego nie jestem, więc nie potrafię na te pytania odpowiedzieć.
Rozumiem.dzieki.
a co jesli w momencie budowy dopadła by was porządna ulewa ?
Nie do końca, są architekci, którzy projektują budynki mieszkalne w tej technologii i nie jest niczym nieosiągalnym zbudowanie takiego domu, z pozwoleniem na budowę, itd.
@Oktu14 there was 20-something of us.
adres widzę nie wchodzi zatem proszę w YTube wpisać "bogowie new age"
Fajne domki
ręce opadają same....
how many people bulding this house
7:25 - pękła mu decha w końcowej fazie dokręcania wkręta - połączenie znacznie osłabione i niepewne
Tak dla naszego bezpieczeństwa mam filmik dla odnoszący się do idei grupy organizującej te szkolenia: Cohabitat i Shiva:
ruclips.net/video/qCZ4p6w_SSE/видео.html&feature=player_embedded
Polecam
Szkielet stalowy
ne one remember the little pig that made his house out of straw ?
Oh, but we all do! It's still one of my son's favorite bedtime stories. But this house would not be blown away even by a serious wind, as the roof was loaded with dirt to plant grass on.
Tu cos podobnego
ruclips.net/video/i8dZW0Qw9SY/видео.html
o mój Boże ale fuszera
Czemu?