Zastanawiam się czyta słoma musi być tak mocno kompresowana,ale jeżeli to podnosi parametry cieplne to świetny pomysł i dziękuję Ci że dzielisz się tym z nami.
Buduj chłopie i na nic nie patrz twoje dzieci nie będą chorować w takim domu a i ty sam doczekasz puuuznej starości w dobrej kondycji pozdrawiam i życzę powodzenia.
Brawo. A tym znawcom od pustaków to możesz powiedzieć, że w dom z gliny leczy alergie i jest mega zdrowy. A dom z pustaków... szkoda gadać... widziałem domy z pustaków we Włoszech po trzęsieniu ziemi... masakra... popękane całe ściany, domy do rozbiórki. A obok stał dom z cegły, caly, a dalej stal strawballe, tez cały. Pozdrawiam
Niestety muszę skorygować dobre chęci intruktażowe. Pod żadnym pozorem nie wolno tak mocno dociskać słomy ponieważ!...... Struktura słomy się łamie i pusta przestrzeń która jest izolatorem już nie ma właściwości izolacyjnej. Są to badania potwierdzone przez Niemców, Austryiaków i Szwajcarów którzy mają bardzo dużą wiedzę i oraz są przodownikami w budowaniu tą technologią. Co do martwiących się mostkami termicznymi z drewna przy tej grubości ścianach...... Praktycznie ich nie ma ponieważ drewno jest również termicznym izolatorem. Ostateczną sprawą jest położenie na zewnętrznych ścianach domu od środka tynku glinianego 10 cm. Po 1 cm. Czekając koło tygodnia by wysechł lub krócej i nakładać następną warstwę. W takim wewnętrznym tynku jna ścianach jest opłacalne położenie rur do ogrzewania podłogowego, i podłączenie ich do słonecznych kolektorów wodnych na dachu w odpowiednio wyliczonej ilości. Nie zapominajmy jeszcze o kominku z płaszczem wodnym dającym uroku, oraz dużego zasobnika na grzaną wodę z energi odnawialnej i akumulowania jej. Nasze gliniane tynki będą nam służyły jako piec który akumuluje nam energię ze słońca przez cały dzień, nawet w ten pochmurny. Życzę powodzenia budowniczemu i otwartego i mądrego umysłu który już posiada.
Hej, dziękuję za podzielenie sie własną opinią. Długo by odpisywać szczegółowo na tak obszerny komentarz. Powiem tylko, że nawet jeśli spartaczyłem sprawę izolacji to dom nadal jest pieruńsko ciepły i przy małym mrozie można się obejść bez ogrzewania zupełnie. 10 cm tynku glinianego to jakaś bujda, ponieważ ściana ze słomy nie utrzyma takiego obciążenia (na każdy kilogram czystej gliny przypada przynajmniej 3 kg piasku). Dodatkowo 1 cm tynku glinianego schnie o wiele dłużej niż tydzień a przy każdej następnej warstwie jeszcze dłużej, więc musielibyśmy tynkować ze 3 lata by dojść do 10 cm :) Przy 3 centymetrowej warstwie na tynki wewnętrzne zużyłem w przybliżeniu 3 tony gliny oraz wiele ton piasku - więc akumulator ciepła mam potężny. Pozdrawiam
kilka lat wstecz widziałem jak takie bale ze słomy ,ale żytniej moczono w zbiorniku z wodą i cementem i troche piasku .Do tego zbiornika był włożony wąż z kompresora i nadmuchiwał powietrze żeby było równomiernie mieszane .Potem wyjmowali te bele i odstawiali do schnięcia .Materiał zupełnie niepalny i sztywny .Przenikalność termiczna też była zajebista i nie trzeba było nic ugniatać.tej technologii szukam
No wreszcie ktoś kto konkretnie pokazuje co i jak. Fajnie to nagrałeś. Mam od razu pytanie jaką szerokość ma u ciebie deska pionowa pomiędzy którą wciskasz belota? Daj znac
Jest taka technologia szwedzka bloków styropianowych nawierconych 2x pionowo. Ułożone jak cegła zalewa cie cementem uzbrojonym i masz słup betonowy. Co by było jakby kostki słomy tak na wiercić?
Gryzonie wejdą Ci prędzej przez okna i drzwi niż będą przegryzać się przez 50 cm ściankę, czy betonową ocieploną xps podłogę przykrytą panelami czy klepiskiem.
Cześć świetna robota! Mam pytania. Czy słomę należy czymś zaimpregnowac żeby była mniej palną? Drugie pytanie czy na warstwę gliny coś należy jeszcze nałożyć? Nie będzie ona z czasem odpadac kruszyć? Pozdrawiam
Czy ta deska poniżej lewarka zostaje już na stałe w konstrukcji ściany? Czy może jak już kostki postoją chwilę tak skompresowane to je Pan wyjmuje? Zasubskrybowane. 🙂 Jaki metraż ma mieć Pana domek?
@@Tffftf-zq6wu - słoma w naturalnym procesie ulega biodegradacji. Biorą w tym udział grzyby, pleśnie i inne robactwo. Wydzielają przy tym toksyny szkodliwe dla zdrowia. Jak wejdą w takie ściany to nic nie da się zrobić. Oczywiście impregnaty nie wchodzą w grę bo traci to sens
jaką macie strategię na złamanie mostków termicznych tworzonych przez konstrukcję drewnianą? czy warstwą szczelną powietrznie będzie warstwa tynku wewnętrznego i jeśli tak to czy na połączeniu tynku z konstrukcją drewnianą nie będą tworzyć się nieszczelności? a może konstrukcja w środku będzie cała przykryta tynkiem? jaka izolacja podłogi i dachu?
Cześć, dużo pytań :P Elementy drewniane przed tynkami są dosłownie 'zalepiane' gliną lekką. Technika ta jest stosowana przez wielu budowniczych w tej technologii. Poza czasochłonnością tego procesu w zasadzie nie ma on wad. Przy okazji właśnie na tym etapie formujemy okrągłe szpalety przy oknach czy drzwiach. Pozdrawiam
@@Wiesiek_Ciasny to, że Niemcy się z czegoś wycofali nie oznacza że nie mogli się mylić. Poza tym w dobrze zbudowanym słomiany domu, jak każdym zresztą, mostków termicznych nie ma :)
@@Wiesiek_Ciasny mój dom jest usytuowany na wzgórzu o wysokości 600 metrów nad poziomem morza, jest tutaj bardzo wietrznie a zima potrafi dać się we znaki w przeciwieństwie do niżej położonych terenów. Kiedy, tak jak w ciągu ostatniego tygodnia, temperatura zewnętrzna oscyluje w okolicach zera - wewnątrz utrzymuje się 18 stopni bez żadnego ogrzewania :). Ściana mojego domu ma łącznie z tynkami średnio około 46 cm grubości. Właściwości energochłonne tego domu, który dodatkowo ma duże okna umieszczone od strony południowej by wpadało do niego jak najwięcej słońca, są na bardzo wysokim poziomie. Domy z bala o średnicy 30 cm w naszej okolicy muszą być docieplane a nasz słomiak nie. W ubiegłym roku mieliśmy kilka tygodni z temperaturą poniżej -20 stopni i wystarczyło uruchamiać ogrzewanie na średnio 6 godzin dziennie. Dodatkowo chętnie dowiem się co miałeś na myśli pisząc, że taki dom jest "słabo" ekologiczny - obawiam si, że możesz błędnie rozumieć pojęcie ekologii.
Super, Hiper, Mega ! ...tylko po jakim czasie takie ściany ze słomy naciągną wodą i zaczną gnić, butwieć i śmierdzieć ??? ...i po jakim czasie zaczną pojawiać się różne pleśnie i wykwity ??? ... a co z owadami, gryzoniami i innymi bożymi stworzeniami ??? Ktoś, coś ??? ...jakieś sygnatury i linki do bibliotek politechnicznych, Sanepidu, PIHu, nadzoru budowlanego albo/i kontakt z ludźmi, którzy mają takie domy już jakieś 20,30,40 lat ???
Zabezpieczona tynkami, sucha słoma nie gnije bo jest odcięta od bezpośredniej wilgoci. Taki dom zabezpieczony jest też okapami min 60 cm. W starych kamienicach stropy były wygłuszane matami trzcinowymi i po 100 latach miały się dobrze więc sucha słoma też powinna wytrzymać 50 do 100 lat.
A co ma mówić?; robactwo i gryzonie pewne jak w BANKU. Widzę jeszcze dwa problemy, ogień i woda, wystarczy mały epizod z wilgocią lub podtopieniem np. rynna zatkana, lub cokolwiek innego ... , i "dom "nadaje się tylko do KOMPOSTOWNIKA.
Hej, niestety miałem wtedy problemy z lewą ręką i musiałem się czasami wspomagać prawą (jestem leworęczny). Natomiast wbijanie większych gwoździ obiema rękami to nic nadzwyczajnego (przy robieniu choćby więźby dachowej :)
No nie wiem czy na samym końcu te słowa o toksycznym domu byly potrzebne. To co budujesz to technologia z przed 30lat, tak właśnie stawiało się kiedyś kanadyjczyki, ale czy one są ekologiczne - raczej słabo. Mój dom który jest konstrukcja szkieletową ciężką jest bardziej ekologiczny niż ten który budujesz. To prawda mam MDF ale bez substancji toksycznych.
Brawo. Niesamowita energia. Coraz więcej młodych ludzi budzi się z bezsensu dzisiejszej narracji telewizora. Wielki szacunek.
Coraz więcej młodych ludzi po prostu widzi hajs z RUclips'a, tyle.
Super materiał! Dzięki!
Krótko konkretnie na temat i bez zbędnego pierdzielenia, klasa
Zgubiłem się kolego w internecie i nie żałuję super podejście do budowy domu,życzę wszystkiego dobrego 👍
Najważniejsze bardzo dobrze opowiadasz a to istotne! I super taki dom 🏡
Zastanawiam się czyta słoma musi być tak mocno kompresowana,ale jeżeli to podnosi parametry cieplne to świetny pomysł i dziękuję Ci że dzielisz się tym z nami.
Brawo swietna robota nie kazdy to wie jak zrobic sciane z slomy
Buduj chłopie i na nic nie patrz twoje dzieci nie będą chorować w takim domu a i ty sam doczekasz puuuznej starości w dobrej kondycji pozdrawiam i życzę powodzenia.
łapeczka 184 jeszcze pan nagrywa bo podoba mi się kanał pozdrawiam Olivier
Dzięki za fajny konkretny film
Świetny film! Nie mogę się doczekać aż rozpocznę budowę własnego domu ze słomy ;-)
@@interestingthings8598No co ty? Tylko spójż na jego kanał i te siwe egocentryczne oczka.
Brawo. A tym znawcom od pustaków to możesz powiedzieć, że w dom z gliny leczy alergie i jest mega zdrowy. A dom z pustaków... szkoda gadać... widziałem domy z pustaków we Włoszech po trzęsieniu ziemi... masakra... popękane całe ściany, domy do rozbiórki. A obok stał dom z cegły, caly, a dalej stal strawballe, tez cały.
Pozdrawiam
Ciepły zdrowy dom
Świetny, bardzo praktyczny film. Dzięki! 👍💪
Więcej takich ludzi!
Wielkiego szczęścia
Gdzie jesteś żelazny wodzu, od 2 lat czekam na nowg film. Pozdro 😁
Gdzie jesteś Mordeczko, czekam również już 2 lata
szkoda ze skonczylem swpolprace z youtube , zapowiadało sie rewelacyjnie
Witam
Jak idzie budowa?
Może nagrał by pan film jak to wygląda od strony formalnej .
Projekt , pozwolenia itp.
Pozdrawiam
Ps. Fajny filmik
No kurka robi wrażenie
Dawaj film co dalej. Bo stoję z robota
interesuje mnie ten temat, masz suba, pozdro
Brawo ty badz szczesliwy
Niestety muszę skorygować dobre chęci intruktażowe. Pod żadnym pozorem nie wolno tak mocno dociskać słomy ponieważ!......
Struktura słomy się łamie i pusta przestrzeń która jest izolatorem już nie ma właściwości izolacyjnej.
Są to badania potwierdzone przez Niemców, Austryiaków i Szwajcarów którzy mają bardzo dużą wiedzę i oraz są przodownikami w budowaniu tą technologią.
Co do martwiących się mostkami termicznymi z drewna przy tej grubości ścianach......
Praktycznie ich nie ma ponieważ drewno jest również termicznym izolatorem.
Ostateczną sprawą jest położenie na zewnętrznych ścianach domu od środka tynku glinianego 10 cm. Po 1 cm. Czekając koło tygodnia by wysechł lub krócej i nakładać następną warstwę. W takim wewnętrznym tynku jna ścianach jest opłacalne położenie rur do ogrzewania podłogowego, i podłączenie ich do słonecznych kolektorów wodnych na dachu w odpowiednio wyliczonej ilości.
Nie zapominajmy jeszcze o kominku z płaszczem wodnym dającym uroku, oraz dużego zasobnika na grzaną wodę z energi odnawialnej i akumulowania jej.
Nasze gliniane tynki będą nam służyły jako piec który akumuluje nam energię ze słońca przez cały dzień, nawet w ten pochmurny.
Życzę powodzenia budowniczemu i otwartego i mądrego umysłu który już posiada.
Hej, dziękuję za podzielenie sie własną opinią. Długo by odpisywać szczegółowo na tak obszerny komentarz. Powiem tylko, że nawet jeśli spartaczyłem sprawę izolacji to dom nadal jest pieruńsko ciepły i przy małym mrozie można się obejść bez ogrzewania zupełnie. 10 cm tynku glinianego to jakaś bujda, ponieważ ściana ze słomy nie utrzyma takiego obciążenia (na każdy kilogram czystej gliny przypada przynajmniej 3 kg piasku). Dodatkowo 1 cm tynku glinianego schnie o wiele dłużej niż tydzień a przy każdej następnej warstwie jeszcze dłużej, więc musielibyśmy tynkować ze 3 lata by dojść do 10 cm :) Przy 3 centymetrowej warstwie na tynki wewnętrzne zużyłem w przybliżeniu 3 tony gliny oraz wiele ton piasku - więc akumulator ciepła mam potężny. Pozdrawiam
kilka lat wstecz widziałem jak takie bale ze słomy ,ale żytniej moczono w zbiorniku z wodą i cementem i troche piasku .Do tego zbiornika był włożony wąż z kompresora i nadmuchiwał powietrze żeby było równomiernie mieszane .Potem wyjmowali te bele i odstawiali do schnięcia .Materiał zupełnie niepalny i sztywny .Przenikalność termiczna też była zajebista i nie trzeba było nic ugniatać.tej technologii szukam
No wreszcie ktoś kto konkretnie pokazuje co i jak. Fajnie to nagrałeś. Mam od razu pytanie jaką szerokość ma u ciebie deska pionowa pomiędzy którą wciskasz belota?
Daj znac
Hejka żelazny ty i jak tam koniec budowy już masz ? Zrobisz kontynuację filmików? Bardzo proooosze
Petarda ...❤
A efekt końcowy się pojawił?
Jest taka technologia szwedzka bloków styropianowych nawierconych 2x pionowo. Ułożone jak cegła zalewa cie cementem uzbrojonym i masz słup betonowy. Co by było jakby kostki słomy tak na wiercić?
Witam. Super film ile kosztowała konstrukcja drewniana na ten dom który Pokazuje Pan w filmie? I ile to metrów kwadratowych domek?
W przyszłości chcialbym miec taki dom w zgodzie z natura,jak jest z przepisami, funkcjonuje to jak przy budowie zwyklego domu? Subik i pozdrawiam 🙂
Super💪👍
W tym roku zaczynam budowę swojego domu z kostek słomy .
A kolega skąd pochodzi ?
Pozdrawiam serdecznie .
Super aktywność na ekologicznym polu kobieta.interia.pl/porady/news-ekosposoby-na-dom-bez-kurzu,nId,4333818
Gratulacje!!!
Gdzie i po ile kupujesz wapno?
Dzień dobry. Świetny ten Pana dom. Czy może zna Pan kogoś kto będzie chciał wybudować taki mniejszy dom? Pozdrawiam
Kiedy film z końca budowy?
Cześć, mam nadzieję, że już niebawem. Zamieszkaliśmy kilka tygodni temu, ale nadal ostało kilka rzeczy do skończenia. Pozdrawiam
Gdzie jesteś??? Co się stało???💖
Co na zewnątrz i wewnątrz tej słomy, deską, czy tynk ?
Co z gryzoniami w takim domu? Jest na nie sposób, czy na piątkowy wieczór trzeba kupować jedną paczkę chipsów więcej, żeby mieć je czym poczęstować?
Gryzonie wejdą Ci prędzej przez okna i drzwi niż będą przegryzać się przez 50 cm ściankę, czy betonową ocieploną xps podłogę przykrytą panelami czy klepiskiem.
Gryzonie nie robią gniazd w żytniej słomie, nie jedzą jej i nie wynoszą jak styropian
Chcialbym zadeskuwac dach uzyc slomy jako izolacjii i zadeskowac jeszcze raz 2 warstwami co myslisz bedzie to dzialalo bo po mojemu tak
Panie Dawidzie jak realizacja budowy. lub wrażanie z mieszkania w środku? Pozdrawiam
Cześć świetna robota! Mam pytania. Czy słomę należy czymś zaimpregnowac żeby była mniej palną? Drugie pytanie czy na warstwę gliny coś należy jeszcze nałożyć? Nie będzie ona z czasem odpadac kruszyć? Pozdrawiam
Super
Wielka szkoda że przestałeś nagrywać. Gadu gadu na kanapie też było wspaniałą inicjatywą. Macie tak wiele do przekazania światu.
Czy ta deska poniżej lewarka zostaje już na stałe w konstrukcji ściany? Czy może jak już kostki postoją chwilę tak skompresowane to je Pan wyjmuje?
Zasubskrybowane. 🙂
Jaki metraż ma mieć Pana domek?
Ja już na swoim domku robię obrzutke wapienna. Jak tam Twoja budowa ?
Jak patrzę na tą solidną drewnianą konstrukcję to muszę stwierdzić, że amerykańskie domy buduje się z odpadów drewnianych.
ta deska co dociska słomę też ma 7 cm?
Rok od ostatniego filmu
Taniej z pustaka?? Nie przy tych cenach pustaków, styropianu :-), chyba że słoma też już taka droga??:-)
Ile to roboty…rok takie mury beda stawiane ze slomy
a jakieś skkonczone ?? masz coś gdzieś ....
Po co tak duża kompresja tej słomy?
Jaki koszt takiego domu Dawidzie
- czy jest tam w pobliżu OSP ?
Tynkujesz i OSP nie jest potrzebna 👍
@@Tffftf-zq6wu - słoma w naturalnym procesie ulega biodegradacji. Biorą w tym udział grzyby, pleśnie i inne robactwo. Wydzielają przy tym toksyny szkodliwe dla zdrowia. Jak wejdą w takie ściany to nic nie da się zrobić. Oczywiście impregnaty nie wchodzą w grę bo traci to sens
Kontowniki mają być po srodku
Mam pytanie jaki jest społecznik przenikania ciepła słomy przy takiej grubości paczki?
Opór cieplny słomy jest taki sam jak wełny mineralnej i styropianu. Tylko ze styropianu nie dasz 40cm bo drogi 👍
jaką macie strategię na złamanie mostków termicznych tworzonych przez konstrukcję drewnianą? czy warstwą szczelną powietrznie będzie warstwa tynku wewnętrznego i jeśli tak to czy na połączeniu tynku z konstrukcją drewnianą nie będą tworzyć się nieszczelności? a może konstrukcja w środku będzie cała przykryta tynkiem? jaka izolacja podłogi i dachu?
Cześć, dużo pytań :P Elementy drewniane przed tynkami są dosłownie 'zalepiane' gliną lekką. Technika ta jest stosowana przez wielu budowniczych w tej technologii. Poza czasochłonnością tego procesu w zasadzie nie ma on wad. Przy okazji właśnie na tym etapie formujemy okrągłe szpalety przy oknach czy drzwiach. Pozdrawiam
Właśnie dlatego niemcy wycofali się z tego typu budowy ze 30 lat temu :)
@@Wiesiek_Ciasny to, że Niemcy się z czegoś wycofali nie oznacza że nie mogli się mylić. Poza tym w dobrze zbudowanym słomiany domu, jak każdym zresztą, mostków termicznych nie ma :)
@@zelaznyjabydawidkozio4785 ja nie mówię o mostkach termicznych tylko o energochłonności takiego domu, jak zrobisz energochłonność domu to pogadamy.
@@Wiesiek_Ciasny mój dom jest usytuowany na wzgórzu o wysokości 600 metrów nad poziomem morza, jest tutaj bardzo wietrznie a zima potrafi dać się we znaki w przeciwieństwie do niżej położonych terenów. Kiedy, tak jak w ciągu ostatniego tygodnia, temperatura zewnętrzna oscyluje w okolicach zera - wewnątrz utrzymuje się 18 stopni bez żadnego ogrzewania :). Ściana mojego domu ma łącznie z tynkami średnio około 46 cm grubości. Właściwości energochłonne tego domu, który dodatkowo ma duże okna umieszczone od strony południowej by wpadało do niego jak najwięcej słońca, są na bardzo wysokim poziomie. Domy z bala o średnicy 30 cm w naszej okolicy muszą być docieplane a nasz słomiak nie. W ubiegłym roku mieliśmy kilka tygodni z temperaturą poniżej -20 stopni i wystarczyło uruchamiać ogrzewanie na średnio 6 godzin dziennie. Dodatkowo chętnie dowiem się co miałeś na myśli pisząc, że taki dom jest "słabo" ekologiczny - obawiam si, że możesz błędnie rozumieć pojęcie ekologii.
Adi
A jak skompresujesz pod górną belką ?
pod górną belką zazwyczaj robi się to pasami - kostkę wciska się na siłę i odpuszcza pasy - nie będzie to idealna kompresja, ale lepsze to niż nic
@@emceh A po co ta kompresja, żeby ścianą była sztywna ?
Super, Hiper, Mega ! ...tylko po jakim czasie takie ściany ze słomy naciągną wodą i zaczną gnić, butwieć i śmierdzieć ??? ...i po jakim czasie zaczną pojawiać się różne pleśnie i wykwity ??? ... a co z owadami, gryzoniami i innymi bożymi stworzeniami ??? Ktoś, coś ??? ...jakieś sygnatury i linki do bibliotek politechnicznych, Sanepidu, PIHu, nadzoru budowlanego albo/i kontakt z ludźmi, którzy mają takie domy już jakieś 20,30,40 lat ???
Zabezpieczona tynkami, sucha słoma nie gnije bo jest odcięta od bezpośredniej wilgoci. Taki dom zabezpieczony jest też okapami min 60 cm. W starych kamienicach stropy były wygłuszane matami trzcinowymi i po 100 latach miały się dobrze więc sucha słoma też powinna wytrzymać 50 do 100 lat.
Mam tynki na trzcinie w domu osiemdziesięcioletnim i trzyma się znakomicie.
Gwozdzie tansze to atut a wkrety nie pekna tylko musza byc dobre. My robiac domy drwwniane uzywamy Spax lub Wurth. Sa topowe
Kiedy coś nowego?
Szczury,myszy nie wgryzaja się w sciany takiego domu? Przegryzc gline to żaden problem dla szczura czy myszy nawet.
Dodając odrobinę wapna do gliny w dolnej części ściany ?
A co ma mówić?; robactwo i gryzonie pewne jak w BANKU. Widzę jeszcze dwa problemy, ogień i woda, wystarczy mały epizod z wilgocią lub podtopieniem np. rynna zatkana, lub cokolwiek innego ... , i "dom "nadaje się tylko do KOMPOSTOWNIKA.
Jeden podnosnik nie zrobi luk tylko trzeba miec wiedze
Szwedzkie wkręty do winkli nie pękną ale drogie są
I co dalej
Dużo zdówka
toksyczny pustak hmmm a na slome rolnik chemi nie pryska ciekawostka
Ta akurat nie pryskana😉
Pustak nie jest toksyczny, to przecież piasek, cement i wapno 👍
pierwszy raz widze zeby ktos wbijal gwozdzie dwoma rękami
Hej, niestety miałem wtedy problemy z lewą ręką i musiałem się czasami wspomagać prawą (jestem leworęczny). Natomiast wbijanie większych gwoździ obiema rękami to nic nadzwyczajnego (przy robieniu choćby więźby dachowej :)
to przykre ze we wlasnym kraju nie mozesz zbudowac normalnego domu...
Myszy go zezra.
Szkoda pieniędzy na taki dom który zgnije po 10 latach.
Mam stu letnie ile drewniane ocieplane sieczką żytnią i nie gniją. Po stu latach słoma wewnątrz sucha i pachnąca jak świerza 👍
No nie wiem czy na samym końcu te słowa o toksycznym domu byly potrzebne. To co budujesz to technologia z przed 30lat, tak właśnie stawiało się kiedyś kanadyjczyki, ale czy one są ekologiczne - raczej słabo. Mój dom który jest konstrukcja szkieletową ciężką jest bardziej ekologiczny niż ten który budujesz. To prawda mam MDF ale bez substancji toksycznych.
Dzięki za komentarz. Czy możesz wyjaśnić dlaczego taki dom jest jak to ująłeś 'słabo' ekologiczny?