3:34 Nic się tam nie grzebie śrubokrętem!!!! Z boku kasety jest taki przycisk, który odsuwa blokadę. 3:55 tutaj widać ten przycisk przed palcem wskazującym z boku kasety.
Panie Jacku, jak rozumiem ogranicznik mocy znajduje się za licznikiem. Zazwyczaj za licznikiem znajduje się listwa zaciskowa do której podpięty jest WLZ i dalej do mieszkania bądź domu. Czy do tej listwy zaciskowej można podłączyć drugi obwód np. na działkę/garaż i wyjść tym przewodem z tyłu skrzynki elektrycznej?
4:54 Układ pomiarowo rozliczeniowy to także zabezpieczenie przedliczkowe lub ogranicznik mocy, a dlatego, że w taryfie Cx do faktur doliczane jest opłata za "moc". To o czym mówisz to Licznik energii elektrycznej.
Panie Jacku przy wymianie bezpieczników nożowych w RBK00 nie trzeba się bawić śrubokrętem z boku jest mały przezroczysty przycisk który odblokowóje zapadki które zabezpieczają wkładki bezpiecznikowe przed wypadnięciem
Oglądałem kilka filmów i nigdzie nie ma omówione ani poruszone ani pokazane temat skrzynki złącza kablowego linii napowietrznej na ścianie budynku i bednarki, gdze powinna kończyć się Bednarka przy uziemieniu szpilkowym czy wypuszczamy kable ze skrzynki i robimy połączenie bednarki i przewodów na ścianie pod skrzynką , czy wpuszczany bednarke bezpośrednio do skrzynki złącza , czy przewodami miedzianymi wychodzimy po ścianie do ziemi i do samej szpilki i w jaki sposób łączymy przewody miedziane linkowe w ziemi ze szpilką lub bednarką i jak je zabezpieczamy , i czy powinno być użyte specjalne złącze gsu , gsw czy może to być zwykła większa kostka
Mam pytanie dokonując pomiaru pętli zwarcia w tablicy budynku zasilanej ze złącza o o takim samym układzie czyli ogranicznik mocy 25A wkładka w rozłączniku 50A Gg jaki przyjąć współczynnik K dla czasu 0,2 czy 0,4 sekundy układ TN-C linia napowietrzna przechodząca w linie kablową ze słupa.
W przypadku kiedy kabel miedziany miał by zostać zastąpiony kablem aluminiowym ze względu na długość i koszt to czy ten ogranicznik mocy można zastąpić np. Zugami do nich wpiąć kabel zasilający w domu wpiąć np w blok rozdzielczy tak aby nie łączyć miedzi z aluminium ? I jak rozwiązać brak tego ogranicznika za licznikiem ?
Na żyły kabla YAKY można założyć tulejki Al-Cu i nie powinno być problemów z zaciskami aparatu, poza tym złącza u każdego dostawcy energii potrafią się różnić i może być normalna listwa zaciskowa na odpływie, a nie aparat (w tym przypadku na filmie ogranicznik mocy)
@@AsXSn Dzięki za odpowiedz. W moim rejonie akurat złącza wyglądają tak samo. Pierwszy raz coś takiego będę robił i chciałbym to zrobić dobrze. A odnośnie tulejki Al-Cu to brałem pod uwagę ale w tym wypadku musiał bym połączyć kabel np. metr przed szafką i do szafki wejść miedzianym a metr za szafką mufa i aluminiowy by już leciał dalej bo końcowych takich tulejek nie znalazłem mam na myśli to żeby można było przejść z aluminium na miedz i w ogranicznik od razu chyba że źle patrzyłem.
@@pawegaba2241 Pisząc tulejkę miałem na myśli te do zakuwania na żyłach kabla, aby nie było żadnych reakcji z materiałem, z którego jest wykonany zacisk lub nie było efektu "pełzania" żyły pod zaciskiem, bo wiadomo, że żyły aluminiowe są miększe w porównaniu do miedzianych i sama żyła po czasie mogła by się odkształcić pod wpływem nacisku zacisku i doszło by w końcu do jego upalenia.
W przypadku kiedy chcemy wykonać rozdział PEN, gdzie prawidłowo powinien być wpięty PE od WLZ? Do zuga obok ogranicznika mocy, czy do uziemienia na dole?
@@carlosg4537 A jak masz T-T to też będziesz rozdzielać? albo jak PEN podzielony jest już w złączu kablowym i zasilanie idzie w układzie TN-C/S to też będziesz rozdzielać PEN-a (którego w TN-C/S już nie ma)?
Dlaczego te dwa przewody niebieskie, które idą do licznika i od licznika są w kolorze niebieskim? Sugerowałoby to, że jest to już przewód neutralny(po jakimś podziale), a przecież jeśli dobrze zrozumiałem to przewody PEN zarówno od strony zasilania jak i wlz?
@@JacekH07elektryk na filmie wspomina Pan że to sieć T-C . W złączu kablowym przewód PEN jest funkcjonalnie uziemiony. Od strony zasilania domu w złączu kablowm jest zatem do podpięcia 3 przewody fazowe i PEN. I tutaj PEN podpina się pod niebieską kostkę do której jest podłączony niebieski przewód. Trochę to nielogicznie wygląda. Chyba że się mylę... Przewód PEN od strony zasilania domu podpiął Pan w tym przypadku z filmu pod tą kostkę noebieską, tak?
Będzie w przyszłości film o zabezpieczeniu instalacji przed uderzeniem pioruna gdy na działce znajduje się kilka budynków że wspólną instalacją elektryczną?
A budynki mają instalacje odgromowe? Nie wiesz, jak się zabezpiecza instalacje przed skutkami przepięć od wyładowań? Przede wszystkim zakłada się ograniczniki przepięć, w zależności od czynników, iskiernikowe, warystorowe bądź uniwersalne, iskiernikowo-warystorowe. A i tak nie masz gwarancji, że cię one w 100% ochronią, ale na pewno wyłapią i odprowadzą, gdzie trzeba, jakieś mniejsze przepięcia.
@@MrOprawca1978 tyle to chyba każdy wie. Temat jest bardziej złożony. Co w przypadku gdy znajdują się budynki z i bez instalacji odgromowej. Kiedy stosować dodatkowe ograniczniki przepięć w rozdzielnicach budynków poza tymi w rozdzielnicy głównej. Czy łączyć uziemienia różnych budynków itp.
@@zawszedrugi3522 Przecież na to wszystko są "normy" (które od prawie 20 lat są już, zresztą, nieobowiązkowe do stosowania, tak na marginesie). Przecież są jawne i powszechnie dostępne. Nie warto sobie je ściągnąć a potem zapoznać się z nimi? To na pewno rozwikłałoby wiele problemów i dylematów. Co nie zmienia faktu, że ograniczniki przepięć czy tak czy inaczej, należy stosować, tylko w zależności od warunków, odpowiedni ich rodzaj.
Jak rozumieć ten zapis, w standaryzacji nigdzie nie występuje słowo przystawka: "w zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji Wnioskodawcy: wykonania ze słupa sieci nN tymczasowej linii zasilającej poprzez przystawkę pomiarową zlokalizowaną na początku linii. Na słupie OSD zabudować zabezpieczenia"
@@JacekH07elektryk Otóż to! Nie tylko prąd maksymalny się liczy dla przekroju przewodnika, ale i jego długość, by właśnie owych spadków, nadmiernych, nie było.
Nie, ale po pierwsze, ZE zazwyczaj nie pozwoli ci korzystać z ich uziemienia, a po drugie, co ważniejsze, po co wydłużać sobie niepotrzebnie przewód PE? Robisz rozdział w rozdzielnicy, najlepiej doprowadzasz do niej własne uziemienie, punkt rozdziału uziemiasz i masz wszystko jak trzeba.
@@dlugi216 Nie wiem, kolego. U mnie do bloku zasilanie idzie ledwie po dwóch słupach, bo trafo widzę z okna i mógłbym spokojnie do niego z procy dostrzelić. Na trafie są nowe tabliczki, że toto jest w układzie TN-C. Idzie linia przewodem samonośnym, ale do niedawna były to gołe linki aluminiowe, na pewno TN-C. Czy porobione są uziomy PEN-a na tych słupach, to nie wiem, będę musiał toto wypatrzeć. Możliwe, że tak. Zmodyfikowali to gdzież w 2015 czy wcześniej. Bardziej martwi mnie wykonany od nowa pion WLZ w moim bloku i klatce, w 2016 roku, bo nie dość, że jest wykonany przewodem 5x4 mm^2, czyli o PEN nie ma już mowy (nie ma minimum 10 mm^2) to jeszcze żyła PE z WLZ-ta wykazuje bardzo "ciekawe" uziemienie, mierzyłem toto niedawno, przy obciążeniu pętli L-PE bardzo małym odbiornikiem, około 2W, mam spadek napięcia z 230V do 155. Boję się sprawdzić to czymś mocniejszym, bo przy tak wielkich spadkach napięcia przy ledwie 2 W (8,7 mA) z większą mocą będzie na pewno większy spadek, a zarazem, gdzieś na drugim końcu żyły PE może się po prostu coś zapalić. Oczywiście na wszystko jest projekt, wykonanie, odbiór, pomiary, pieczątki, podpisy, komisje, itd.. A jest jak jest. Będę musiał zadbać o własne uziemienie (a weź je i zrób na III piętrze bloku z 1963 roku) a następnie chyba zlikwidować mostek między moim PE a "PEN" z WLZ-ta, bo po prostu nie spełnia on wymogów i to mocno. I zrobię sobie, siłą rzeczy, instalację T-T ale z bezpiecznikami jak w TN-C/S (dałem u siebie trzy B16 i jeden B10 na oświetlenie). Ale do tego muszę w jakiś magiczny sposób mieć na prawdę porządny uziom. I w tym cała zabawa się ma.
Przewód pięciożyłowy sugeruje, że będziesz PE prowadzić od złącza kablowego, a czterożyłowy, że od ZK będzie w układzie TN-C i dopiero potem (pewnie) rozdział PEN-a w rozdzielnicy tudzież okolicy. Rozdział ten musisz zrobić (jeśli ZE daje TN-C), bo instalacja w obiekcie musi być z żyłą PE i to wszędzie. W pierwszym przypadku zazwyczaj zakład energetyczny nie pozwoli ci wykorzystać ich uziemienia i zrobić podziału PEN-a w ZK, z bardzo prostej przyczyny - ZE nie chce brać na siebie tego, co klient nawyprawia ze swoją instalacją. Ale możliwe, że ZE daje sieć w układzie T-T (na wiochach jeszcze idzie to spotkać i to jeszcze potrwa ładnych lat parę, zanim toto zniknie), wtedy nie ma żadnego podziału PEN-a bo go po prostu nie ma. Ale własne i to dobre, opomiarowane uziemienie mieć musisz, bo sieć w obiekcie musi mieć swoje PE, a bez uziemienia w przypadku T-T PE nie ma.
W tym wypadku nie ma takiej potrzeby. PEN nie przerywamy bo pełni funkcję ochronna także. Akurat w tej realizacji jest on traktowany jako przewód N bo jest zasilanie rezerwowe. 4p lub 3P+N używamy w sieci TT gdzie wymagane jest rozlaczanie wszystkich przewodów czynnych.
Po to, żeby chronić licznik i to co za nim, przed ewentualnymi przepięciami, o ile, oczywiście, przepięcie wejdzie od strony zasilania, bo może być i odwrotnie. Dla tego warto ograniczniki powtórzyć u siebie za licznikiem, chociażby w rozdzielnicy. Co nie zmienia faktu, że ogranicznik jest jakimś cudownym środkiem na przepięcia. On nie ma 100% sprawności, ale na pewno ochroni urządzenia przed dużą częścią przepięć, zwłaszcza pochodzenia technicznego, ale jak coś się stanie niedobrego i przywali gdzieś blisko domu, albo w linię zasilającą, tym bardziej, jeśli idzie ona gołym przewodem linią napowietrzną, to może być już różnie. Może ochron, a może i nie do końca. Sił natury nie przewidzisz.
Mateusz Barczak - od Zakładu Energetycznego zależy. Oni nie chcą zbytnio, aby w złączach umieszczać Ochronniki Przeciwprzepięciowe. Trochę z tego powodu, żeby Odbiorca, czy inne osoby, nie manipulowały przy ZK w przypadku przepalenia wkładek ochronnika.
No właśnie, gdzie? Wydaje się, że przy tym drugim przykładzie (napowietrzna) powinien być już przy złączu pomiarowym chociażby ze względu na odległość.
W ENEA słupek jest dwuczęściowy (góra i dół) i klient ma klucz do górnych drzwiczek z oplombowanym licznikiem a do dołu już nie ma bo tam jest klucz serwisowy i tam może grzebać tylko operator sieci. . Moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż to na filmie.
Czyli Jacku od ZK prowadzimy 4 przewodami do domu bo nie praktykuje się i ZE nie pozwala łączyć PE z uziomem w ZK. Czyli 4 przewodami do domu i tam podział PEN i uziemienie swoje.
no fajnie to opowiadasz ale to tak mowisz ksiazkowo wiem ze chcesz byc pro ale jak ktos potrzebuje cos podlaczyc na wlasna reke nie ogarnie tego slownictwa
Podczas czytania Panie Jacku proszę sobie wyobrazić że mówi Pan do ludzi. Merytorycznie spoko, ale nad beznamiętnym robotycznym głosem można popracować
To moje podejrzenie, ale Jacek najpewniej jest autystyczny. Wiem, po poznam swoich. Czyli ma takie cechy swoiste, na które nie ma zbytniego wpływu. Taki sposób mówienia jest dla Jacka najbardziej komfortowy, jako dla autysty.
Super filmik panie Jacku proszę o więcej takich filmików są warte uwagi a także niekiedy pomocne pozdrawiam ❤
3:34 Nic się tam nie grzebie śrubokrętem!!!! Z boku kasety jest taki przycisk, który odsuwa blokadę. 3:55 tutaj widać ten przycisk przed palcem wskazującym z boku kasety.
Panie Jacku, jak rozumiem ogranicznik mocy znajduje się za licznikiem. Zazwyczaj za licznikiem znajduje się listwa zaciskowa do której podpięty jest WLZ i dalej do mieszkania bądź domu. Czy do tej listwy zaciskowej można podłączyć drugi obwód np. na działkę/garaż i wyjść tym przewodem z tyłu skrzynki elektrycznej?
4:54 Układ pomiarowo rozliczeniowy to także zabezpieczenie przedliczkowe lub ogranicznik mocy, a dlatego, że w taryfie Cx do faktur doliczane jest opłata za "moc". To o czym mówisz to Licznik energii elektrycznej.
Panie Jacku przy wymianie bezpieczników nożowych w RBK00 nie trzeba się bawić śrubokrętem z boku jest mały przezroczysty przycisk który odblokowóje zapadki które zabezpieczają wkładki bezpiecznikowe przed wypadnięciem
Właśnie
Ja myślałem, że taki znawca jak Pan Jacek to wie, a tu masz gafa i to tak banalna 😊
Będę czekał na dalszą część.
2:11 Deska drzewnianna. To Tablica Licznikowa.
Zamiast szyny miedzianej PEN lepiej zastosować aluminiową z widocznym oznaczeniem PEN, Tauron zapewne doprowadzi kabel aluminiowy
Coś lekko ucięło końcówkę filmu.
Jak się spali wkładka topikowa (przed licznikiem) to trzeba samemu wymienić, czy wzywać Energę?
Oglądałem kilka filmów i nigdzie nie ma omówione ani poruszone ani pokazane temat skrzynki złącza kablowego linii napowietrznej na ścianie budynku i bednarki, gdze powinna kończyć się Bednarka przy uziemieniu szpilkowym czy wypuszczamy kable ze skrzynki i robimy połączenie bednarki i przewodów na ścianie pod skrzynką , czy wpuszczany bednarke bezpośrednio do skrzynki złącza , czy przewodami miedzianymi wychodzimy po ścianie do ziemi i do samej szpilki i w jaki sposób łączymy przewody miedziane linkowe w ziemi ze szpilką lub bednarką i jak je zabezpieczamy , i czy powinno być użyte specjalne złącze gsu , gsw czy może to być zwykła większa kostka
Panie Jacku z boku obudowy RBK jest taki dzyndzyk który trzeba nacisnąć paluszkiem a nie gmerać wkrętakiem ;)
Jest to racja. Ale wtedy odblokowujemy wszystkie wkladki
Taka właśnie będę montował w tym tyg. Standard Tauron.
Jaką zastosować szafkę jeśli nie chcę urządzenia pomiarowego tylko chcę mieć RBK00, ogranicznik mocy i ograniczniki przepięć na szynie din?
Mam pytanie dokonując pomiaru pętli zwarcia w tablicy budynku zasilanej ze złącza o o takim samym układzie czyli ogranicznik mocy 25A wkładka w rozłączniku 50A Gg jaki przyjąć
współczynnik K dla czasu 0,2 czy 0,4 sekundy układ TN-C linia napowietrzna przechodząca w linie kablową ze słupa.
WLZ ti jest obwód rozdzielczy i tu przyjmujemy czasy dłuższe nawet do 5s
Plusy od nas!
W przypadku kiedy kabel miedziany miał by zostać zastąpiony kablem aluminiowym ze względu na długość i koszt to czy ten ogranicznik mocy można zastąpić np. Zugami do nich wpiąć kabel zasilający w domu wpiąć np w blok rozdzielczy tak aby nie łączyć miedzi z aluminium ? I jak rozwiązać brak tego ogranicznika za licznikiem ?
Na żyły kabla YAKY można założyć tulejki Al-Cu i nie powinno być problemów z zaciskami aparatu, poza tym złącza u każdego dostawcy energii potrafią się różnić i może być normalna listwa zaciskowa na odpływie, a nie aparat (w tym przypadku na filmie ogranicznik mocy)
@@AsXSn Dzięki za odpowiedz. W moim rejonie akurat złącza wyglądają tak samo. Pierwszy raz coś takiego będę robił i chciałbym to zrobić dobrze. A odnośnie tulejki Al-Cu to brałem pod uwagę ale w tym wypadku musiał bym połączyć kabel np. metr przed szafką i do szafki wejść miedzianym a metr za szafką mufa i aluminiowy by już leciał dalej bo końcowych takich tulejek nie znalazłem mam na myśli to żeby można było przejść z aluminium na miedz i w ogranicznik od razu chyba że źle patrzyłem.
@@pawegaba2241 Pisząc tulejkę miałem na myśli te do zakuwania na żyłach kabla, aby nie było żadnych reakcji z materiałem, z którego jest wykonany zacisk lub nie było efektu "pełzania" żyły pod zaciskiem, bo wiadomo, że żyły aluminiowe są miększe w porównaniu do miedzianych i sama żyła po czasie mogła by się odkształcić pod wpływem nacisku zacisku i doszło by w końcu do jego upalenia.
Jaki powinien być rozłacznik nadprądowy przy tropikach 20A?
W przypadku kiedy chcemy wykonać rozdział PEN, gdzie prawidłowo powinien być wpięty PE od WLZ? Do zuga obok ogranicznika mocy, czy do uziemienia na dole?
A jaki masz układ sieci zasilającej? Jak TN-C to do punktu rozdziału PEN, a jak T-T to do uziemienia.
@@MrOprawca1978 no jeżeli chce rozdzielać to oczywiście, że TN-C :)
@@carlosg4537 A jak masz T-T to też będziesz rozdzielać? albo jak PEN podzielony jest już w złączu kablowym i zasilanie idzie w układzie TN-C/S to też będziesz rozdzielać PEN-a (którego w TN-C/S już nie ma)?
Gdybym musiał ogranicznik mocy na 50A zmienić to po prostu rozłączam ten bezpiecznik nożowy (to duże z czerwoną rączką) I mogę wymieniać?
Dlaczego te dwa przewody niebieskie, które idą do licznika i od licznika są w kolorze niebieskim?
Sugerowałoby to, że jest to już przewód neutralny(po jakimś podziale), a przecież jeśli dobrze zrozumiałem to przewody PEN zarówno od strony zasilania jak i wlz?
Tak zostało wykonane to nie wiem. To złącze co mam u siebie jest do sieci TT
@@JacekH07elektryk na filmie wspomina Pan że to sieć T-C . W złączu kablowym przewód PEN jest funkcjonalnie uziemiony. Od strony zasilania domu w złączu kablowm jest zatem do podpięcia 3 przewody fazowe i PEN. I tutaj PEN podpina się pod niebieską kostkę do której jest podłączony niebieski przewód. Trochę to nielogicznie wygląda. Chyba że się mylę...
Przewód PEN od strony zasilania domu podpiął Pan w tym przypadku z filmu pod tą kostkę noebieską, tak?
Tak. To zależy od producenta złącza jakie są przewody
Będzie w przyszłości film o zabezpieczeniu instalacji przed uderzeniem pioruna gdy na działce znajduje się kilka budynków że wspólną instalacją elektryczną?
A budynki mają instalacje odgromowe? Nie wiesz, jak się zabezpiecza instalacje przed skutkami przepięć od wyładowań? Przede wszystkim zakłada się ograniczniki przepięć, w zależności od czynników, iskiernikowe, warystorowe bądź uniwersalne, iskiernikowo-warystorowe. A i tak nie masz gwarancji, że cię one w 100% ochronią, ale na pewno wyłapią i odprowadzą, gdzie trzeba, jakieś mniejsze przepięcia.
@@MrOprawca1978 tyle to chyba każdy wie. Temat jest bardziej złożony. Co w przypadku gdy znajdują się budynki z i bez instalacji odgromowej. Kiedy stosować dodatkowe ograniczniki przepięć w rozdzielnicach budynków poza tymi w rozdzielnicy głównej. Czy łączyć uziemienia różnych budynków itp.
@@zawszedrugi3522 Przecież na to wszystko są "normy" (które od prawie 20 lat są już, zresztą, nieobowiązkowe do stosowania, tak na marginesie). Przecież są jawne i powszechnie dostępne. Nie warto sobie je ściągnąć a potem zapoznać się z nimi? To na pewno rozwikłałoby wiele problemów i dylematów. Co nie zmienia faktu, że ograniczniki przepięć czy tak czy inaczej, należy stosować, tylko w zależności od warunków, odpowiedni ich rodzaj.
@@MrOprawca1978 A ile błędów w tych normach (ogólnie) ...
Dziękuję
Jak rozumieć ten zapis, w standaryzacji nigdzie nie występuje słowo przystawka: "w zakresie przyłączanych urządzeń, instalacji Wnioskodawcy: wykonania ze słupa sieci nN tymczasowej linii zasilającej poprzez przystawkę pomiarową zlokalizowaną na początku linii. Na słupie OSD zabudować zabezpieczenia"
To zależy od ZE akurat Tauron ma złącza tego typu. Chodzi o wyposażenie złącza aby było tego samego typu w każdym złączu
Dla 32A ogranicznika mocy wystarczy 4x10 mm2 dla zasilania TN-C czy dać 16 mm2?
Zależy jaka jest odległość i spadki napiecia
@@JacekH07elektryk odległość od uchwytu linii napowietrznej 5 m.
@@JacekH07elektryk Otóż to! Nie tylko prąd maksymalny się liczy dla przekroju przewodnika, ale i jego długość, by właśnie owych spadków, nadmiernych, nie było.
U siebie jak dobrze policzyłem na przewodzie 4×10m² 22mb spadki wynoszą 0,18%
To wszystko jest dokładnie napisane w projekcie i p. Jacek o tym nie decyduje :)
Czy byłoby błędem rozdzielenie przewodu PEN na przewód PE i N już w złączu ?
Nie, ale po pierwsze, ZE zazwyczaj nie pozwoli ci korzystać z ich uziemienia, a po drugie, co ważniejsze, po co wydłużać sobie niepotrzebnie przewód PE? Robisz rozdział w rozdzielnicy, najlepiej doprowadzasz do niej własne uziemienie, punkt rozdziału uziemiasz i masz wszystko jak trzeba.
@@MrOprawca1978 u was tzn pod tauronem ZE robi uziemienia w złączu nawet jeśli przyłącze wykonane jest yaky 4x 35 ?
@@dlugi216 Nie wiem, kolego. U mnie do bloku zasilanie idzie ledwie po dwóch słupach, bo trafo widzę z okna i mógłbym spokojnie do niego z procy dostrzelić. Na trafie są nowe tabliczki, że toto jest w układzie TN-C. Idzie linia przewodem samonośnym, ale do niedawna były to gołe linki aluminiowe, na pewno TN-C. Czy porobione są uziomy PEN-a na tych słupach, to nie wiem, będę musiał toto wypatrzeć. Możliwe, że tak. Zmodyfikowali to gdzież w 2015 czy wcześniej. Bardziej martwi mnie wykonany od nowa pion WLZ w moim bloku i klatce, w 2016 roku, bo nie dość, że jest wykonany przewodem 5x4 mm^2, czyli o PEN nie ma już mowy (nie ma minimum 10 mm^2) to jeszcze żyła PE z WLZ-ta wykazuje bardzo "ciekawe" uziemienie, mierzyłem toto niedawno, przy obciążeniu pętli L-PE bardzo małym odbiornikiem, około 2W, mam spadek napięcia z 230V do 155. Boję się sprawdzić to czymś mocniejszym, bo przy tak wielkich spadkach napięcia przy ledwie 2 W (8,7 mA) z większą mocą będzie na pewno większy spadek, a zarazem, gdzieś na drugim końcu żyły PE może się po prostu coś zapalić. Oczywiście na wszystko jest projekt, wykonanie, odbiór, pomiary, pieczątki, podpisy, komisje, itd.. A jest jak jest. Będę musiał zadbać o własne uziemienie (a weź je i zrób na III piętrze bloku z 1963 roku) a następnie chyba zlikwidować mostek między moim PE a "PEN" z WLZ-ta, bo po prostu nie spełnia on wymogów i to mocno. I zrobię sobie, siłą rzeczy, instalację T-T ale z bezpiecznikami jak w TN-C/S (dałem u siebie trzy B16 i jeden B10 na oświetlenie). Ale do tego muszę w jakiś magiczny sposób mieć na prawdę porządny uziom. I w tym cała zabawa się ma.
To zależy kogo jest to złącze jak Twoje to można se podzielić w zlaczu przynajmniej osobna zyla PE będzie wtedy w całości bezpradowa
😁👍
Bardzo pomocne viewo. Jacku jak do takiego zlacza podpiac kabel WLZ 5X25MM PRZYKLADOWO A JAK 4X25MM
Przewód pięciożyłowy sugeruje, że będziesz PE prowadzić od złącza kablowego, a czterożyłowy, że od ZK będzie w układzie TN-C i dopiero potem (pewnie) rozdział PEN-a w rozdzielnicy tudzież okolicy. Rozdział ten musisz zrobić (jeśli ZE daje TN-C), bo instalacja w obiekcie musi być z żyłą PE i to wszędzie. W pierwszym przypadku zazwyczaj zakład energetyczny nie pozwoli ci wykorzystać ich uziemienia i zrobić podziału PEN-a w ZK, z bardzo prostej przyczyny - ZE nie chce brać na siebie tego, co klient nawyprawia ze swoją instalacją. Ale możliwe, że ZE daje sieć w układzie T-T (na wiochach jeszcze idzie to spotkać i to jeszcze potrwa ładnych lat parę, zanim toto zniknie), wtedy nie ma żadnego podziału PEN-a bo go po prostu nie ma. Ale własne i to dobre, opomiarowane uziemienie mieć musisz, bo sieć w obiekcie musi mieć swoje PE, a bez uziemienia w przypadku T-T PE nie ma.
Oj uważaj na palce.,)
Panzer ?!
dlaczego przez rozłącznik główny nie przechodzi PEN? Jest sens stosować przełącznik 4p ?
W tym wypadku nie ma takiej potrzeby. PEN nie przerywamy bo pełni funkcję ochronna także. Akurat w tej realizacji jest on traktowany jako przewód N bo jest zasilanie rezerwowe. 4p lub 3P+N używamy w sieci TT gdzie wymagane jest rozlaczanie wszystkich przewodów czynnych.
A co się stanie jak rozłączymy ten rozłącznik bezpiecznikowy powoli a nie szybko tak jak jest napisane? Chodzi o iskrzenie?
Między innymi
A OK
U nas ogranicznik montują przed licznikiem. Ciekawe od czego to zależy
Po to, żeby chronić licznik i to co za nim, przed ewentualnymi przepięciami, o ile, oczywiście, przepięcie wejdzie od strony zasilania, bo może być i odwrotnie. Dla tego warto ograniczniki powtórzyć u siebie za licznikiem, chociażby w rozdzielnicy. Co nie zmienia faktu, że ogranicznik jest jakimś cudownym środkiem na przepięcia. On nie ma 100% sprawności, ale na pewno ochroni urządzenia przed dużą częścią przepięć, zwłaszcza pochodzenia technicznego, ale jak coś się stanie niedobrego i przywali gdzieś blisko domu, albo w linię zasilającą, tym bardziej, jeśli idzie ona gołym przewodem linią napowietrzną, to może być już różnie. Może ochron, a może i nie do końca. Sił natury nie przewidzisz.
Mateusz Barczak - od Zakładu Energetycznego zależy. Oni nie chcą zbytnio, aby w złączach umieszczać Ochronniki Przeciwprzepięciowe. Trochę z tego powodu, żeby Odbiorca, czy inne osoby, nie manipulowały przy ZK w przypadku przepalenia wkładek ochronnika.
Witam kto wpina wlz do skrzynki.moj elektryk niema kluczy i ja też nie mam , aplanuje przyłącz
Ja tu miałem klucze do niej jak była kupiona. Jak nie ma kluczy trzeba zgłosić w ZE ten fakt powinni podpiąc
A gdzie ogranicznik przepięć?
Pewnie w domu
No właśnie, gdzie? Wydaje się, że przy tym drugim przykładzie (napowietrzna) powinien być już przy złączu pomiarowym chociażby ze względu na odległość.
W ENEA słupek jest dwuczęściowy (góra i dół) i klient ma klucz do górnych drzwiczek z oplombowanym licznikiem a do dołu już nie ma bo tam jest klucz serwisowy i tam może grzebać tylko operator sieci. . Moim zdaniem lepsze rozwiązanie niż to na filmie.
@@NozemGO a mi dali klucze do obu skrzynek 😄
I właśnie jeden bezpiecznik mi się spalił i nie wiem czy mam sam wymieniać, czy wzywać Energę 😮
😀Witam i😀✔POzdrawiam serdecznie😀😀✔
Dobry odcinek
Ten gość z tą gadką to idealny materiał na księdza 😃
Panie Jacku, proszę uważać na palce - bo widzę, że miał pan wypadek.
Witam powiedz czy na schemacie skrzynki ZK1 ciągniemy linie wzl pięcio czy czterożyłowym?
ok doczytałem niżej
Dostep do wlz zaplombowany..
Czyli Jacku od ZK prowadzimy 4 przewodami do domu bo nie praktykuje się i ZE nie pozwala łączyć PE z uziomem w ZK. Czyli 4 przewodami do domu i tam podział PEN i uziemienie swoje.
no fajnie to opowiadasz ale to tak mowisz ksiazkowo wiem ze chcesz byc pro ale jak ktos potrzebuje cos podlaczyc na wlasna reke nie ogarnie tego slownictwa
fatalny dzwięk!!!!!
Dobrze,że producent zachował kolorystyke faz hahahahahahhahahahahahhahahahahahahaha.I po co te wasze pier.... o kolorach?:D:D:D:D
Kolory ważne by były takie aby odpowiadały przeznaczeniu przewodu
@@JacekH07elektryk Niestety z tym już CHYBA nigdy nie będzie porządku.Za dużo farmaceutów zajmuje się elektryką i taki efekt.
@@JacekH07elektryk Zachowaj kolego kolory jak w przewodach są 3 takie same:D:D:D:D.Loteria i tyle.Bez sprawdzenia i tak się nie obejdzie:)
@@rafaokulicz-kozaryn5881 Od lewej, do prawej - L1, L2, L3, N - Zawsze jest to sprawdzane przed wysyłką! ;)
Podczas czytania Panie Jacku proszę sobie wyobrazić że mówi Pan do ludzi. Merytorycznie spoko, ale nad beznamiętnym robotycznym głosem można popracować
To moje podejrzenie, ale Jacek najpewniej jest autystyczny. Wiem, po poznam swoich.
Czyli ma takie cechy swoiste, na które nie ma zbytniego wpływu. Taki sposób mówienia jest dla Jacka najbardziej komfortowy, jako dla autysty.