🛴 Elektromos rollerek az utakon 🛴 Mit mond a KRESZ, és mi a megoldás? 🤔

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 ноя 2019
  • Szeretnél még több ilyen videót látni? Akkor iratkozz fel és likeold a videót. 😏
    Itt tudsz te is írni a Kreszprofesszornak, ha érdekes helyzeteket találsz: kreszklub.hu/ ✍️
    Az aktuális részben egy elég megosztó témában készítettünk videót. Ez nem más mint az elektromos roller. Sokan sokféleképpen vélekednek róla, valaki szereti, valaki kifejezetten utálja. Valaki azt mondja nem jármű, és valaki azt, hogy ez nem más mint segédmotoros kerékpár.
    Megpróbáltuk körüljárni a témát, már amennyire az aktuális szabályzás engedi. Megnéztük az aktuális KRESZ mit is mond róluk, illetve a videó végén néhány javaslattal is szolgálunk a probléma megoldására.
    Ne felejts el feliratkozni és a csengőre rányomni. Köszönjük! 😘
    Song: MBB - Clouds (Vlog No Copyright Music)
    Music provided by Vlog No Copyright Music.
    Video Link: • MBB - Clouds (Vlog No ...
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 322

  • @Zenedoboz
    @Zenedoboz 4 года назад +39

    6:59 - "Nem is nagyon látunk - főleg városi közlekedésben - fejvédő sisakkal közlekedő kerékpárosokat." Közben a bicajos a kormányon szállítja a sisakot - Zseniális a bevágás XD XD XD

  • @NegAtyazz
    @NegAtyazz 4 года назад +6

    Én 4 éve elektromos rollerezek. 2 évig kemény kerekűvel. Az csak a járdán vagy kerékpárúton használható. Nagy sebességnél (max 38 km/h) tönkre vágja a térd ízületet. Megállni vele lehetetlen! Ezért is cseréltem le egy felfújható kerekűre, elől-hátul tárcsa fék, elől hátul lámpa+féklámpa. (és csengő) Igaz csak 32 km/h a max sebesség, de ezzel lemerészkedek a közútra is mert tudom hogy bármikor megállok vele. Szóval teljesen úgy használom ahogy a kerékpárt, úgy is gondolok rá. Valami ilyesmi megkülönböztetés is kell, mert a filmben lévő rollerek java "gyerekjáték" kategória. Azok ne menjenek közútra.

  • @relativ69
    @relativ69 2 года назад +3

    Sikerült egy újabb agymenésbe torkollanom! Leüvöltött ismét egy rendőr. Miszerint feljelent, ha mégegyszer meglát bukó nélkül, mert amin vagyok az motor. Ezt szemrevételezéssel állapította meg. :D Mindezt úgy, hogy elszáguldott előtte egy álló rolleres úgy 40-el, és mivel én nem tűntem el a szeme elől, ezért rajtam töltötte ki az agresszív indulatát. Úgy jött felém, mint aki a helyszínen akar főbe lőni, de minimum náspángot alkalmazni. Igaz, el is úgy ment, mivel közben az út közepén állt meg, megkülönböztető jelzés nélkül, kipattanva a kocsiból, mintha valami drogos terítő lennék, és Ő lenne a kommandós, stb.stb. Szoszo... nem értek egyet a bukóval, sem kerékpáron sem máshol. A kötelező biztosítás egy dolog, mert mások jogait védi. A bukósisak azonban a saját döntésem kéne hogy legyen. Elvileg a demokráciában, nincs kötelező dolog, csak akkor ha más demokratikus jogait védéd vele. Amerikában pl. nem kötelező a biztonsági öv, hanem szabadon eldönthető, hogy alkalmazod-e. A másik, hogy nekem egy zárt bukóm van. Ha bukó van rajtam, a forgalomból annyit sem hallok, mintha agydugóból szólna a zene a fülemben. Szóval veszélyesebb, mint bukó nélkül elesni 20-al. Szóval szerintem nem azért kéne büntetni mit tud egy mozgást segítő eszköz, hanem azért, ha szabálytalanul közlekedik. Tessék tenni rá rendszámot, nyilvántartani a használót, kötelező biztosítást kialakítani és kötni rá, de tessék kerékpárnak tekinteni! Lakott on kívül 40, kerékpárúton 30, lakotton belül kerékpárúton 20, járdán 10, és nem lesz gond. Aki megszegi, azt kell büntetni, és nem a többi ZÖLD-elni igyekvő tisztességes felhasználót. Ott a videóban is volt egy platformváltó rolleres. Tessék büntetni, ahogy a járdáról rászáguld a gyalogátkelőhelyre, majd vált a közútra, mindezt állva a rolleren. Csak ez a jelenet pár másodperc alatt élből több kresz szabályt is felrúgott. Ezt kell büntetni, nem a jóhiszemű használókat! SZERINTEM!

    • @retrofan2264
      @retrofan2264 6 месяцев назад

      Nem kötelező Amerikában, de a nem használatát is büntetik több államban, ha másért (pl.: gyorshajtás) állítanak meg.

  • @noemibezdan232
    @noemibezdan232 4 года назад +4

    Köszönöm szépen az adásokat,sokat segített abban amit nem értettem és a kresz vizsgát sikeresen végeztem el!Továbbra is követem az adásokat,csak így tovább!

  • @kampokez4583
    @kampokez4583 4 года назад +63

    Végre egy értelmes ember!👏🏻👍🏻

  • @ComMando9100
    @ComMando9100 4 года назад +13

    A kerékpár is közúti jármű de a roller az nem. Szóval ha ütköztök, akkor az gyalogos gázolásnak minösül?

  • @Kobalta
    @Kobalta 4 года назад +18

    Két pontatlanság azt hiszem elhangzott a mostani adásban:
    1.) (Nagyobb és többször előforduló) Bár az elején még külön-külön került említésre a(z emberi erővel hajtott) roller és az elektromos roller, később már többször csak általánosságban rollerként voltak emlegetve az elektromos rollerek is, ami véleményem szerint könnyen félreérthető és kerülendő (bár szeretünk rövidíteni ha valamit többször kell kimondani).
    2.) (Kisebb) Ha jól tudom van olyan (ritkább) eset amikor kerékpárra is kötelező a sisak nálunk: lakott területen kívül, 40 km/h sebesség felett. (Talán a korábbi kerékpáros adásban is elhangzott.)
    Plusz megjegyzések:
    - Még a Budai palotanegyed előtt úgy emlékszem a pesti belvárosban (V. ker?) is be lettek tiltva bizonyos eszközök, de nem tudom, hogy ott az elektromos rollerek nevesítve lettek-e (több évvel ezelőtt, a tömeges megjelenésük előtt volt) és hogy elérhető-e valahol ennek a szövege.
    - A segédmotoros kerékpár kategória kapcsán a kötelező biztosítás is megemlíthető különbségként.
    - Én egy komolyabb (hazai gyártású) nem elektromos rollert használok munkába járásra (épp a Kockacukor környékén) és hasznos kiegészítőnek gondolom hozzá a "medveriasztó csengő"-t: ez egy eredetileg a hegyekben túrázóknak kitalált kis fémcsengő/csörgő ami rázkódásra halkan cseng, tépőzáras szíjjal rögzíthető a kormányra és egy szintén tépőzáras szíjon lévő mágnessel halkítható/némítható is, ezt használva jobban hallja a többi közlekedő, hogy (honnan) közeledek és nem annyira "agresszív" jelzés mint a hagyományos biciklicsengő (valamint folyamatosabb és nem kell külön kézzel működtetni (sima, rázkódásmentes úton is elég kicsit megmozgatni hozzá a kormányt)). Az ára is megfizethető (kb. 1500 Ft) bár a beszerzésnél lehet várni kell rá 1-2 hetet és nem mindenhol kapható. A 12 éven aluli, járdán (szabályosan) kerékpározó gyerekeknek is hasznos lehet. (Drágább svájci változata úgy néz ki és olyan hangja van mint egy mini kolompnak, ott a hegyikerékpárosok használják a gyalogos túrázókkal közös hegyi utakon.)
    A szabályozás kapcsán egyébként azt hiszem megemlíthető, hogy "minden szabály annyit ér amennyire betartatják", a már meglévő szabályok sincsenek sok esetben betartva így kételyeim vannak az újak jövőbeni hatékonyságáról is. Érdekes lenne még egy összefoglaló a téma külföldi szabályozási példáiról is (bár sok helyen lehet el kell mellé mondani a többi ottani szabályt és út/járdaviszonyokat, közlekedési kultúrát is a teljes képhez).

    • @sandorszabo6611
      @sandorszabo6611 3 года назад

      @BlueTrack Edm úgy gondolod? Egyforma szabályozást a közönséges rollerre és az elektromosra? Nem zavar, hogy az elektromos roller kétszer olyan gyors, mint a hagyományos? Ezen kívül látszik, hogy nem közlekedtél még egyikkel sem. Én hagyományos rollerrel járok munkába, és bizony ott tartok, hogy szinte jobban félek már az elektromos rolleresektől mint a cangásoktól, akik bármelyik pillanatban felbukkanhatnak hátulról. Rettentően gyorsak, szinte száguldanak hozzám képest, és hidd el nekem, hogy nem mindegy, hogy hagyományos rollerrel hajtok beléd csúcsra pörgetve, vagy elektromos rollerrel. Akkor azonnal megértenéd a kettő közti különbséget, nem szólván arról, hogy a hagyományos rollerek zörögnek mint Illés szekere, míg a sokkal gyorsabb elektromos változatuk olyan halk, hogy az már szinte életveszélyes. Épp ma reggel láttam egy esetet a Jászai felé menet, amikor egy elektromos rolleres ember majdnem elgázolt egy nőt, aki épp kilépett egy boltból. Nem, barátom, a kettő között igenis nagy a különbség. Egyszer próbáld ki mindkettőt, és látni fogod, hogy mi az. Ne a megszépítő messzeségből "okoskodj", hanem próbálgasd, ízlelgesd a dolgokat!

    • @sandorszabo6611
      @sandorszabo6611 3 года назад

      @BlueTrack Edmrollerrel szerinted hogyan lehetne akkor közlekedni? Azt mondod, a gyalogosokat zavarja, de hidd el, az autósokat még jobban, és a bringásokat is, mivel egy hagyományos rollerrel azért egy bringást csak hátráltatsz. Bárkit kérdezel, mindenki tudna mondani egy "jó okot" arra, hogy miért nincs keresnivalóm ott, ahol ő közlekedik, csak a bökkenő az, hogy az út mindenkié. Még a bringásoknak is megengedett a járdán való közlekedés 10 km/órás sebességgel, és azért egy hagyományos roller sem megy ennél gyorsabban (max. lejtőn lefelé). Az a helyzet, hogy el kéne fogadnunk egymást. Nem ellenséget kellene látnunk egymásban, mert ez jóra nem vezethet. Egyébiránt pedig a bunkó az mindig bunkó marad, akár gyalog, akár rollerrel, akár kerékpárral, akár BMW-vel közlekedik.

    • @Kobalta
      @Kobalta 3 года назад

      @BlueTrack Edm Véleményem szerint elektromos rollerrel sokkal könnyebb és gyakoribb a "nagyobb" (20-25 km/h ha jól emlékszem pl. a Lime limitjére) sebességgel való közlekedés ami a lábbal hajtott rollerre talán nem ennyire jellemző. Az elektromos és a kerékpársáv (ahol van) nekem is járható útnak tűnik a hasonlóbb sebesség miatt, de a hagyományos roller szerintem lassú hozzá. A járdával is az a gond, hogy nagy különbség tud lenni járda és járda között, ez lehet olyan szűk is ahol gyalog is alig fér el 2 ember egymás mellett meg olyan széles is ahol kb. 6 ember is kényelmesen ráadásul ritka a gyalogosforgalom is. Itt mindenképpen a gyalogosoknak kell az elsődlegeseknek lenniük és ahol elfér ott a nem elektromos roller mehetne max 10 km/h-al (mint a közös gyalogos/bringás útnál) meg talán itt is javasoltam már a medve(riasztó) csengő (csörgő) használatát a jobb hallhatósághoz.

    • @sandorszabo6611
      @sandorszabo6611 3 года назад +1

      @BlueTrack Edm szerintem az elektromos és a motoros roller odavaló, mert már elég gyorsak ahhoz, hogy ne a járdákon közlekedjenek, valahol pedig nekik is kell közlekedni.

    • @temp50
      @temp50 2 года назад

      @BlueTrack Edm Tehát mindenhol. Mármint, szerinted egy erékpáros számára mikor nem balesetveszélyes a közlekedés az úttesten az autók között?

  • @urmosicsaba
    @urmosicsaba Год назад +1

    Helló Ha nekem van egy biciklim és beleszereltem egy motort ami 50 ccm allatt van és gázkaral működik akkor az segéd motornak számít?

  • @YourNickIsTaken
    @YourNickIsTaken 4 года назад

    Ha nincs a moppeden ülés, máris nem kell rá jogsi?
    Vannak olyan kerékpárok (trial), amin egyáltalán nincs ülés. Akkor ezekre nem is kell jegyet váltanom szállításnál sem a vonaton?

  • @tundefodor5684
    @tundefodor5684 3 года назад +1

    Érdekes. 9:30-nál említi a kerékpárosok is használhatják a járdát... van kerékpár traffipax? Életszerű hogy a rendőr a nagykörút járdáján kiáll kerékpár sebességét mérni. Van tűrés határ? 12-vel még mehetek? Ennek a kreszszabálynak mi az értelme ha nincs rá ellenőrizhető készülék? Ha van sebesség korlátozás kerékpárra akkor miért nem kötelező a sebességmérő a kerékpárokra? ha baleset van akkor a kerékpáros érvelhet azzal hogy nem tudta mennyivel ment?

  • @zsuzsannakramer2226
    @zsuzsannakramer2226 3 года назад +2

    Nagyon hasznos és fontosz infók vannak ismét a videóban

  • @KRESZTV
    @KRESZTV  4 года назад +9

    Új lehetőséggel bővűlt a KRESZ TV RUclips csatorna! Ha szereted a csatornámat vagy érdekesnek találod a videóimat és szeretnéd támogatni munkásságomat, akkor a következő linken meg tudod ezt tenni: www.patreon.com/kresz
    Természtesen a támogatásodért cserébe értékes ajándékok is járnak. A legkissebb összeg is nagy segítség a videók elkészítésében. ;) Előre is köszönöm ha támogatsz!

    • @hg8ovi
      @hg8ovi 4 года назад

      Lehetne egy hasonló videót az elektromos / benzines kerékpárokról? Az is egy érdekes téma lehet, mert mindenki mást mondd, több rendőrt is láttam már youtube-on nyilatkozni, és abban is sok az ellentmondás. Köszönöm szépen!

    • @jagdtigger
      @jagdtigger 4 года назад +1

      @@hg8ovi Nem kell ide videó csak értelmezni a megfelelő jogszabályt ami meghatározza mi is az a kerékpár:"r/1. * Kerékpár: olyan, legalább kétkerekű jármű, amelyet emberi erő hajt, és ezt legfeljebb 300 W teljesítményű motor segíti."
      Tehát max 300 W lehet az elektromos rész és csak segíthet(magától nem indul el, nem halad).
      (Aninek nem világos az pedig vegye elő az értelmező szótárt. Ha továbbra se megy irány az általános iskola.)

    • @hg8ovi
      @hg8ovi 4 года назад

      @@jagdtigger azért ennyire nem egyszerű... Amit leírtál én is tudom, de amíg a rendőrök se tudnak egyértelműen beszélni a videókon, addig nem vagyok biztos benne...

    • @jagdtigger
      @jagdtigger 4 года назад

      @@hg8ovi A törvényt még ők sem bírálhatják felül ;) .

  • @istu82
    @istu82 4 года назад +9

    Aki használ vagy használt ilyen rollert az tudja hogy iránytjelezni legalább akkora kihívás főleg jobbra jobb kézzel mint figyelni a forgalmat és kátyukat kerülgetni a forgalomban! Csak járdán tudom elképzelni a közlekedést továbbra is!

    • @zsoltk4718
      @zsoltk4718 4 года назад +2

      A legtöbb elektromos rolleren NINCS irányjelző. Karjelzéssel jelezni pedig nem szabad, mert ha menet közben az egyik kezeddel elengeded a roller fogantyúját, rögtön elesel!

    • @Stolas9
      @Stolas9 3 года назад +1

      @@zsoltk4718 Erről beszélt.

  • @KF_official.
    @KF_official. 3 года назад

    Köszönöm

  • @laszlokocsis4348
    @laszlokocsis4348 2 года назад +1

    Nagyon tetszik az összefoglaló. Én alapvetően azt látom, hogy a jogalkotónak alapvetően nem a baleset elkerülése lesz a célja a jogszabály megalkotása esetén. Lesz kötelező, súlyadó, vagy teljesítményadó stb…

  • @MM-th4zu
    @MM-th4zu 4 года назад +1

    Nagyon jó lenne egy egyértelmű szabályozás az elektromos rollerekre. Nekem van egy elektromos rollerem üléssel. Mivel én már nem a tinédzserek közé tartozom, számomra településen belül ill. egyik faluból a másikba kiváló alternatíva lehet az autóhoz. A roller előnye, hogy be lehet dobni az autó csomagtartójába és ott elővenni, ahol az ember nem tud/akar autóval közlekedni. Számomra ez alternatíva a biciklihez, mivel azt nem annyira egyszerű az autóval szállítani. Vagy ha elmegyek vonattal valahova, vihetem magammal a rollert, különösebb helyigény nélkül és az utazási célomon felpattanok rá.
    Bizonyos szabályok betartása mellett (sebesség) nagyon elfogadhatónak tartanám, hogy az e-rollerrel a bicikliúton lehessen közlekedni.
    Azt tudom, hogy Németországban forgalmi engedély kell hozzá és biztosítás, hasonlóan a mopedekhez, de még ott se kiforrott dolog ez.

  • @Zollee_Squirrel
    @Zollee_Squirrel 2 года назад +1

    Üdvözletem Kresz Professzor !
    A videóban elhangozott információk jelen napokban is aktuálisak ?
    Úgy értem hogy esetleg érkezette valamilyen jogszabály a rollerekkel kapcsolatosan ami nem hangzott el a videóban.

    • @djjjozsi
      @djjjozsi 11 месяцев назад

      Nem, jelenleg még nincs kategorizálva és szabályozva. Tervezeteken ülnek rajta a döntéshozók, de nem merik még bevezetni, félnek attól hogy zavargások törnek ki miatta, esetleg nem szavaznak rájuk. Jelenleg aláírás alatt áll a dolog. Következő választás után vezetik majd be becsúztatva egy saláta törvény mellé. Üdv, egy időutazó 2026-ból :)

  • @rigofutty5172
    @rigofutty5172 4 года назад +12

    Az a baj, hogy az autónál jóval lassúbb, de a gyalogostól gyorsabb. Tehát a tempó különbség miatt is akadályozzák egymást. Én kötelezővé tenném mindenhol (lehetőség szerint) a kerékpár utak építését és oda terelném Őket (bele értve magamat is :D). Sok helyen indokolatlan 4 méter széles a járda, ott már festeném is. Azért azt mindenki beláthatja, hogy van létjogosultsága, hisz nem egészséges, hogy a városban az emberek 1-2-3-4 km erejéig autózgassanak. Meg kéne teremteni a megfelelő közlekedési feltételeket a zöld közlekedéshez, hajrá Karácsony Gergely! :D

  • @laszlozsoltnagyhazi6501
    @laszlozsoltnagyhazi6501 3 года назад

    super.gratulálok...

  • @hungarywarrior2476
    @hungarywarrior2476 Год назад

    És hogy lehet az hogy járdán megyek rollerel és megakar büntetni a rendőr mert átt hajtotam a zebrán ha nem jármű nem kerékpár akkor mi?

  • @zoltanolah9042
    @zoltanolah9042 4 года назад +5

    Igaza van az úttest még az autósok számára is veszélyes nem figyelnek még egymásra sem,száguldoznak a szabályok be nem tartása mellett.Ezért van a sok baleset

  • @krisztianborbely6743
    @krisztianborbely6743 3 года назад +5

    Bicikli út/ Járda + láthatósági mellény, biciklis bukósisak. Ez az én javaslatom. Autóval járok, eddig még nem ütöttem el egy rollerest sem, de azt elmondanám, hogy még a láthatatlannál is láthatatlanabbak. Százszor könnyebb észrevenni egy biciklist / robogóst.

    • @zoltankiss1505
      @zoltankiss1505 2 года назад +2

      Értjük, téged ott nem zavarnak...

    • @ketkerekuhajlektalan
      @ketkerekuhajlektalan Год назад +2

      Engem könnyű észrevenni bicajosként.
      Virítok, mint salamon töke.

    • @krisztianborbely6743
      @krisztianborbely6743 Год назад

      @@zoltankiss1505 Nem a zavarással van a gond, olvass csak vissza, hogy mi a problémám.

  • @ferencb1003
    @ferencb1003 4 года назад +7

    Nem lenne szabad az elektromos rollereket közutakra forgalomba engedni. A szabályozásnál eleve a kerékméretet is figyelembe kellene venni. Ezeket az apró kerekeket egy kisebb úthiba is olyan mértékben meg tudja vezetni, hogy azonnali felborulást eredményez. Használatát egyértelműen bicikliúton vagy ha ez nincs akkor járdán max. 5km/h sebességgel a gyalogosok biztonsága érdekében. De egy biztos... óriási hiba lenne közutakra korlátozni az elektromos rollerek használatát.

  • @sandorberkes1983
    @sandorberkes1983 4 года назад +1

    Nagyon aktuális a dolog. Érdemes foglalkozni vele.További kérdés,hogy a bérelhető rollerekkel foglalkozó cégek milyen keretek között kaptak működési engedélyt?

    • @Bob.Seishin
      @Bob.Seishin 4 года назад

      mivel nincsen rá törvényes szabályzás így gyakorlatilag semmilyen engedély nem kell, egy sima cég mint anno a z über volt volt egy über hungaria kft aki beszedte a lovét minden mást a "taxisofőrők" vállaltak, ebben az esetben te odamész fizetsz a roller bérlésért elmész a-ból b-be otthagyod kifizetted elmész a cég zsebre vágja a pénzed illetve kifizeti az áfát az államnak iparüzési adó formában... ENNYI
      még annyi megkötés sincsen mint acar sharing rendzserben hogy bemész regisztrálsz jogsi lakcim személyi stb és utánna mehetsz a dolgodra kresz szerint vagy a bubi bicikliknél ott is regisztrálsz személyivel és mehetsz a dolgodra ...

    • @noxvilll19890331
      @noxvilll19890331 4 года назад

      Az e lime kijelentette hogy nem vállal felelőséget hogyha megbüntetik a vezetőjét

  • @jozsefnemedi8472
    @jozsefnemedi8472 4 года назад +1

    Ezeket hogy lehet bérelni? Névvel, címmel; lenyomozható adatokkal, vagy pénzbedobással is?

    • @Illuminel
      @Illuminel 4 года назад

      tudtommal telefonos aplikációval.

    • @jozsefnemedi8472
      @jozsefnemedi8472 4 года назад

      Csak azért kérdem, hogy hogyan lehetne biztosítást kötni a béreltre. Amúgy rá nem szállnék(kis kerék, nagy kátyú és társai). 👍

    • @jacektomaszlepczynski6075
      @jacektomaszlepczynski6075 3 года назад

      akkor van száma lehet
      tudni ki vezeti pont- kihágás gyors hajtás stb

    • @csernus22
      @csernus22 3 года назад

      @@jozsefnemedi8472 ki kell kerülni. Aki ismeri a várost nem ott megy aho lszar az út. Ezt is tudni kel lhasználni. Elöl van kis rúgós csillapités Amit én vettem elöl hátúl van. Segway ninebot ES2.

  • @drprofesszor
    @drprofesszor 4 года назад +2

    Ámblokk a KRESZ és a KÖhém rendelet a jelenlegi formájában elavult és értelmetlen. Annó a Trike-okat se tudta hova rakni mert nem egy és nem két nyomon haladó jármű. A tömegközlekedés + emberi vagy elektromos roller mix budapesten az egyetlen amivel emberi idő alatt el lehet kaputol kapuig jutni.

  • @Ladis53
    @Ladis53 8 месяцев назад

    Mindegyik rolleren lehet a sebességet szabályozni úgy mint az autókon is, tehát aszerint kell használni ahogy a szabály megengedi. Ahol van kerékpárút, ott sokkal nagyobb a biztonság tehát a kerékpárok szabályai a mérvadóak ami max. 20-30-50 km/h helytől és gyalogosokkal közösen használt kerékpárúttól függően. Butaság a teljesítményalapú szabályozás, mert hegyes -dombos terepen minimum kell a 800 W! A másik veszélyes dolog ha teljesítményhez kötik egyrész a mókolások, a tuningolások miatt, ami tűzveszélyes is lehet a kisteljesítmény felhúzásával. A nagyobb rollerek biztonságosabbak a komolyabb fékek, rúgózások miatt, de pl. 1 fokozatba kapcsolva nem lehet 22 km-nél nagyobb sebességgel menni. A száguldozó idiótákkal mint a közutakon is közlekedővel pedig foglalkozzon a hatóság (találjanak ki rá megfelelő módszert). A közutakra pedig csak KRESZ vizsgával és olyan rollerekkel lehetne kimenni, amelyiken van visszapillantó tükör, irányjelző elől hátul, legalább kerékpárszintű világítás és féklámpa. A kormánystabilizáló pedig életet menthet egykezes kormányztásnál, mert kézzel történő irányjelzés esetén nem szitál be a kormány.

  • @r6hungary500
    @r6hungary500 3 года назад

    5:18 helyesbítek, nekem is van rollerem (elektromos) és igaz hogy csak hátul van rajta fék meg féktárcsa attól még fékez az első kerék is (leteszteltem).

  • @sgtben88hun17
    @sgtben88hun17 3 года назад +3

    A közutak biztonságát úgy lehetne javítani, ha nem csak valamilyen jogosítványhoz kötnénk a Kresz oktatást.
    Mindenkinek kötelezövé kellene tenni. Pl oktatási rendszerbe beépíteni.

    • @temp50
      @temp50 2 года назад +1

      Úgy is lehetne, ha az autókat kitiltanák a sűrűn lakott helyekről és akkor mindenki nyugodtan rollerezhete és biciklizhetne az úton a tiszta levegőn. :)

  • @freedomacademy888
    @freedomacademy888 4 года назад

    Nekem még az lenne a kérdésem hogy lakott területen kívül lehet-e elektromos rollerrel közlekedni, mert én nem látok olyan törvényt ami ezt nem engedélyezné?

  • @roberttoth1415
    @roberttoth1415 Год назад

    Szép napot. Balesetnél 1 hete láttam autóba több 10.ezrest kárt okozott vezető. És elszaladt.

  • @relativ69
    @relativ69 2 года назад

    Tisztelt Attila! Remek lenne, ha szakemberek és közlekedőket képviselő szervezetek segítségével alkotnák meg ezt a széles körben előretörő eszköz kategóriát, és annak közlekedési feltételeit, nem pedig egy politikai elit által kijelölt valamelyik rokon rémálma lenne, amit aztán aláír egy olyan rendőrfőnök, aki jobban ért az olajszőkítéshez, mint az elektromos eszközzel való közlekedéshez, ráadásul már rég nyugdíjban lenne a helye. Minden esetre az ország baja mindig is az volt, hogy aki kitalálja, sosem csinálja. Aki csinálja, soha nem alkothatja azt meg. Mindig minden vezető a végrehajtó micsodájával veri a csalánt. Csodálatos, hogy az egyik propaganda arra buzdít, hogy legyünk Zöldek, napenergia, szél energia, geotermikus energia, led technológia, akkumulátoros járműpark... aztán a másik oldalról meg ellehetetlenítik, és nehezítik az egészet. Külföldről mindig csak az árakat hozzák példának, a béreket soha. Pedig ott egyszerűen megoldották. Aminél a kerékpár képes jobban haladni, arra a kerékpár kresz vonatkozik. Ott a kihágásokat büntetik, nem a közlekedőket. Néha nem ártana mégiscsak tanulni!!! Lehet, hogy a Spanyol viaszt mégsem nekünk kéne kitalálni, hamár egyszer megvan. Inkább a kismotor kategóriát kéne 125 köbcentiig felvinni, de legalábbis B-vel engedni szabadon, mert egy autósnak lehet 50 segédmotorral menni, 45-el de nem lehet gyorsabban, vagy 2 személlyel?? Miért is?? Kreszt ismeri, motorozni tud... és sokan fizetnének és járnának 125-össel, ha lehetne motorozni autózás helyett...

  • @gaborhajdu4692
    @gaborhajdu4692 4 года назад

    Akkor vehet részt a közúti forgalomban, a rendelkezik tipusjóváhagyással, melyet a jármű gyártója kér meg a sorozatgyártás megkezdése elött. A közúti jármüként jóváhagyott jármű adattábláján fel kell tüntetni a jóváhagyási számot. A közúti közlekedésre jóváhagyott jármű a jármű kategoriájának megfelő szabályok alapján vehet részt a közlekedésben.

  • @csabaroland4448
    @csabaroland4448 10 месяцев назад

    Még a mai napig nincs szabály rá. De legalább már a tervezetben felmerült, hogy 25 km/h-ig kerékpár kategória, 25 km/h felett segédmotor amihez bukósisak,biztosítás és jogosítvány kell.

  • @robertvizler749
    @robertvizler749 3 года назад +1

    Jelenleg mi a helyzet az elektromos kerékpárokkal? Hogyan rendelkezik róluk a kresz?

    • @robertvizler749
      @robertvizler749 3 года назад

      @@gaborfabian2924 Kellene egy külön kategória az elektromos kerékpároknak, mert ha az ember szabálykövető akar lenni, akkor leteszi a jogsit a kismotorra, aminek meg semmi köze sincs az elektromoshoz. Olyan mintha buszvezetéshez darukezelőit raknánk le...

  • @gergoszabo5535
    @gergoszabo5535 9 месяцев назад

    E-rollerekből 2 féle van. Az első kategória az, amelyiknél 25km/óránál nem lehet többel menni sík terepen és a 2., amelyiknél akár 25km/óránál többel, akár 60-nal is lehet menni. Ezt a kettőt nem lehet összehasonlítani egymással, így külön matricázni kellene őket. Mert az elsőre a biciklire-, a 2.-ra a segédmotorosokra megfelelő szabályoknak kellene érvénybe lépniük. Ez az én véleményem.

  • @dellkort8123
    @dellkort8123 4 года назад +2

    ruclips.net/video/vezMGaXv4zM/видео.html pl.: ennél a "rollernél" 3-ik fokozatban 45km/h a vége. "Segédmotoros kerékpár: olyan két-, három- vagy négykerekű jármű, amelyet 50 cm3-t meg nem haladó lökettérfogatú belső égésű motor vagy legfeljebb 4 kW teljesítményű egyéb motor hajt, tervezési végsebessége a 45 km/óránál nem nagyobb és saját tömege legfeljebb 350 kg. " XD Az autó meg akármekkora végsebessége lehet stb., de a legszebb amikor városon belül nem, hogy 50-el, hanem 80km/h-val húz el az autós. Vagy körforgalomban a kerékpárosnak nevezett ....... szembejön velem XD. Az elektromos bicikliről nem is szólva. Érdekes, hogy a SM-at csesztetik. Eleve annyira korlátozva van. Lassan jobban megérné az elekrtomos roller ,vagy e bicikli. XD XD

  • @by-ronofficial
    @by-ronofficial 3 года назад +1

    2021-ben mi a helyzet az elektromos rollerekkel?Gondolom a 25 mk/h-s rollerekre nem kell jogsi.

    • @bobbyone4898
      @bobbyone4898 3 года назад +1

      a 70 mk/h+ ra sem

    • @by-ronofficial
      @by-ronofficial 3 года назад

      @@bobbyone4898 Hát én azért nem merek befektetni egy kugoo g2-re

    • @balintkende343
      @balintkende343 3 года назад

      @@by-ronofficial kugoo-t amúgy sem veszünk. A Xiaomi rollerek magasabb minőséget képviselnek azonos áron. Onnan meg igazából a Mantis és a magasabb R szériás rollerek azok amik megérik.

  • @szabolcsbalogh6830
    @szabolcsbalogh6830 3 года назад +1

    Csak egy észrevétel . Ha ezek az elektromos rollerek úgy közlekedhetnek mint a segédmotor kerékpár , akkor felelősség biztosítást is kötni kellene rájuk . De sajnos ez nem megoldható , hiszen nincsen alváz szám , motor szám , egy csomó rollerben , se adásvételi szerződés . Én is vettem magamnak egy elektromos rollert , semmi típus azonosító jelzés nincsen rajta . Csak egy kézikönyv .

  • @relativ69
    @relativ69 3 года назад +1

    Segédmotor kerékpár lett! Az enyém rendelkezik üléssel. A pillanatra bemutatott citycoco hasonlít a rolleremre, de az enyém jóval kisebb méretileg, és teljesítményben is. Most mégis minden rendőr rám van kattanva, hogy motorozom a kerékpárúton. Szerintem, próbáljon meg a Pintér úr egy ilyen rollerrel aminek az ülése 50 centi alatt van, bemenni a forgalomba! nem látsz be a kocsikba, nem vagy képes felvenni a szemkontaktust a sofőrrel. Fellöknek a lámpánál. Egy kamion állt meg mögöttem, és elfelejtette, hogy előtte vagyok a lámpánál. Nem látott mert túl alacsonyan vagyok. Ha a gyalogosok nem mutogattak és visítottak volna, átment volna rajtam. Később megállított, és üvöltözött, hogy mit keresek az úton! Hát kiabáljon a Pintérrel! Legutóbb el akarták kérni a kötelező biztosításomat. Mivel a rollerem normális esetben, ami nem a Pintéreset, csak egy gyermekjáték, így nincs is COC minősítése, és mivel nincs, ezért nem lehet jármű, és mivel nem jármű, ezért nincs is rá felelősségbiztosítás, legalábbis ezt mondta a biztosító üzletkötője, akivel beszéltem. Azt mondta, szívesen felajánl olyan biztosítást ami nem a rollerezérről szól, hanem egyfajta háztartási biztosítás, amolyan baleset biztosítás. Ez azonban szerintem nem felelősség biztosítás.

    • @laszloszabo7733
      @laszloszabo7733 3 года назад +1

      Nem kötekedés képpen, de pl. a citycoco tervezett végsebessége 40-48 km/óra.
      Ilyen sebességgel semmi keresnivalója a járdán a gyalogosok között, sem a kerékpárúton.
      De ez már nem is roller, hanem egy roller formájú kismotor.
      A tiéd nem tudom mit tud, de pont a gyalogosokhoz képest nagyobb sebesség miatt veszélyesek.
      Nem sokan tartják be a 10 km/órás limitet.
      A legnagyobb felelősség az eladóé, hogy mindenfélét hablatyolnak "nem kell jogsi" "a járdán is mehetsz vele" "kerékpárnak minősül", miközben egyik sem igaz.
      Úgy kellene, mint pl. a gyerek krossz motorok esetében, hogy felhívják rá a figyelmet, hogy gyerekjáték/sporteszköz, közúti forgalomban nem vehet részt.

    • @attilarattner2464
      @attilarattner2464 3 года назад

      Már van rá felelősség biztosítás, igen olcsón.

    • @polyaksandor8981
      @polyaksandor8981 3 года назад

      @@laszloszabo7733 Szerintem nem árulok el azzal titkot, hogy nem kötelező a végsebességével használni, lehet lassabban is menni vele, ugyanúgy ahogy egy autó sem 180 km/h-al közlekedik annak ellenére, hogy a gyári adatok között ez az érték szerepel.

    • @laszloszabo7733
      @laszloszabo7733 3 года назад +1

      @@polyaksandor8981
      Én is elárulok egy titkot:
      Ha egy roller 40 km/óra sebességre is képes, elég kevesen fognak megelégedni a 10 km/órás tempóval.
      Van "gyalogos traffipax" is, kíváncsi lennék, hányan mennek vele 10 km/óra sebesség alatt, illetve felette járdán.
      Amúgy magukat nyírják ki a rollerek, mert ha megelégednének a 10 km/órás tempóval senki még csak rájuk sem hederítene...

    • @relativ69
      @relativ69 2 года назад +1

      @@laszloszabo7733 Akkor én is elárulok egy titkot. Egy normál ember alatt (70kg) elvileg 38-al megy egy GPS-es mérés alapján. Én 120Kg vagyok. Alattam nem tud ennyit, de ne is várom el. Még ha sietek, akkor is elég a 20, ami tökéletes a kerékpárútra. Nem mellesleg, egy kapcsolóval szabályozható, ami 18-20-nál egyszerűen nem tud többet. Még arra is hajlandó lennék, hogy leminősíttessem a kapcsoló állandósításával. A súlyom miatt és a térdporcok miatt alkalmatlan a nekem tetsző MI roller, a maga 100Kg-os határával. amikor járdára kényszerülök épphogy gyorsabb vagyok, mint egy gyalogos, azaz úgy 5-7el szoktam menni... kerékpár úton 10-15.... néha ritkán 20. A teljesítményét összehasonlítottam egy robogó kinézetű kerékpárral, ami 350Watt-os. Úgy végsebességben, mint gyorsulásban és emelkedő mászásban teljesen egyformák voltak. A cimborám 80kg... volt a 300 Wattoson. Az enyém 800 Watt a kereskedő és a kiadott dokumentum szerint. Bár az azt is írja, hogy "Harley roller" Ez nem azonos a nagy testvérével, sem méretben sem teljesítményben.... csakis külalakban. Egy gyermekjátékokkal járművekkel foglalkozó kereskedésből származik, amely nem is forgalmaz felnőtt eszközöket, legalábbis nem 100+ kg-osoknak. Pedig van gyermek quad-tól kezdve minden. Igaznak gondolom azt, amire választ adtál, hogy nem kell a végsebességgel menni azaz marhaság arra alapozni az engedélyeket. Nem kell elmenni az autókig... A segédmotorkerékpárok jelentős része képes 60-80-100 km/h-ás sebességre. Még gyárilag is van amelyik tudja a 80-at. A kerékpárok zömével lehet közlekedni mindenhol. A kollégám 30-40km/h átlagot tartva kerékpározik, kizárólag emberi erővel hajtott kerékpáron, és mint ilyen túlléphető vele a sebesség, sőt, még ittasan is vezethető. Nem tartom korrektnek, ahogy egy elektromos hordeszközt segédmotorkerékpár kategóriába kényszerítik, amikor az akár gyengébb is lehet, mint egy kerékpár.

  • @csabakecskes2209
    @csabakecskes2209 3 года назад

    Jelzem, engem most büntettek 130000 forintra, vezetői engedély, becsatolt bukósisak, biztosítás nélküli vezetésért bicikliúton segédmotoros kerékpárral (elektromos rollerrel) + 4 büntetőpont, az apropó az volt, hogy elestem, kiment a térdem, uh mentőt kellett hívni, a rendőrség negyed órával a mentők előtt ott volt

  • @mrlujoak
    @mrlujoak 4 года назад +5

    pintér "úrnak" sok szeretettel!

    • @kiszeg
      @kiszeg 4 года назад

      Akarod mondani Palkovics László úrnak...a közlekedéspolitika az Innovációs és Technológiai minisztérium alá tartozik. Előtte a Fejlesztési minisztériumhoz tartozott, az előtt a Gazdasági és Közlekedési minisztériumhoz......először pedig a Közlekedési és Postaügyi minisztériumhoz. A BM alá tartozik a Rendőrség, ami a KRESZ esetében jogalkalmazó szerv, ergo nem lehet jogalkotó.

  • @asssaaao9220
    @asssaaao9220 3 года назад

    4:20 erre a eletromos rollerre kell jogosítvány azaz ha kell gondolom az AM kategória mert akarok venni olyat de nincs AM es jogsim?

  • @gabrielderdak6632
    @gabrielderdak6632 4 года назад +1

    Szerintem éppen hogy a KRESZ visszafejlődött. Ugyanis 2009. december 31-ig ezek az elektromos rollerek is szerepeltek a jogszabályban:
    "r/1) Kerékpár: olyan két- vagy háromkerekű jármű, amelyet egy vagy két személy emberi ereje, illetőleg legfeljebb 300 W teljesítményű motor hajt."
    Jó kérdés, miért kellett ezt a jelenlegire megváltoztatni? Mi a különbség egy lábban tekerő, emiatt girbegurbán haladó, időközben leeht már emiatt elfáradó így lankadó figyelmű biciklis és egy elektromos rolleres között?

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад

      Ha jól emlékszem valahol máshol még volt meghatározás a kerékpárra (talán a KÖHÉM rendelet) ami szűkítette az értelmezését, pl. a pedállal.

    • @istvanfrey4097
      @istvanfrey4097 4 года назад

      @@Kobalta , net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99000006.koh
      Csak itt sincs konkrét roller megnevezés. Pláne elektromos nincs. Azt vitatja a "professzor", hogy az elektromos roller egyáltalán jármű-e. Ha nem, akkor ez a rendelet sem vonatkozik rá.

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад

      Köszönöm pedálra vonatkozó előírást nem találtam benne, csak indirekten említi létezésüket pl. fényvisszaverő felszerelési lehetőségként (a fentebb is idézett KRESZ pedig csak az emberi erővel való hajtást említi). Ezek alapján nekem is kérdéses, hogy jármű-e, Pintér kijelentése kapcsán érdekes, hogy néhány héttel korábban Révész Máriusz még azt emlegette, hogy KRESZ változtatás várható hamarosan az elektromos rollerek kapcsán (tehát a KRESZ jelenlegi változata gondolom nem megfelelően szabályozza).
      (Még a görkorcsolya ugrott be, hogy azt sem nagyon találom de emlékszem, hogy tiltótábla létezik hozzá.)

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      Itt pont hogy nem szerepel az elektromos roller. A szövegben szereplő "emberi erővel hajtott" kitételnek nem felel meg, hogy motor hajtja...

    • @gabrielderdak6632
      @gabrielderdak6632 4 года назад

      @@54nd0r Annak valóban nem felel meg, az utolsó tagmondatnak azonban igen: "legfeljebb 300 W teljesítményű motor hajt"
      A magyar mondat értelmezéséhez: utolsó szó HAJT, nem SEGÍT!!

  • @The97bandy
    @The97bandy 3 года назад +1

    Nagyon támogatnám a jármű kategóriák és a rájuk vonatkozó szabályok újragondolását. Nevetséges, hogy az smkp szigorú megkötéseihez képest a bringások és a rolleresek azt csinálnak, amit akarnak. Egy mai elektromos bringa vagy roller simán fel tudja venni a sebességbeli versenyt a legtöbb segédmotoros géppel (és ezt sokan ki is használják), mégsem kell a használatukhoz semmi, még egy általános iskolai bizonyítvány sem...
    A sebességhatárokon is kellene gondolkodni. Szerintem mopedre megengedett 40 nevetséges, oda inkább az 50 lenne jogos, hogy azért autópályára ne akarjon felmászni, viszont városban tarthassa a közlekedés ritmusát. A kiskerekű rollerekre simán elférne a 30, bringára maradhat a 40 mondjuk és valami értelmes módon kitiltani őket legalább az olyan nagyforgalmú utakról, mint az üllői.
    Műszaki feltételeken is lehetne dolgozni. Szerintem minimum kéne hogy legyen elől-hátul egy-egy folyamatosan világító lámpa, illetve tükör és hangjelző mind rollerre mind kerékpárra.
    Ugyanakkor ha van elektromos fék egy rolleren, vagy kerékpáron fix hajtású a hátsó kerék, azt figyelembe lehetne venni, mint szabályos fékező berendezést.

    • @csernus22
      @csernus22 3 года назад

      Hivatalos EU-ba szánt rollereket bekorlátozzák 25km/órára. Enyém is ennyivel megy. Csak sajnos sok olyan rollert kapni ami megy akár 40-50-el is. Na ezt már nem való oda ahol a kis rollerek pl. a lime.

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 Год назад

      @@csernus22 DE!

  • @RRGarage2020
    @RRGarage2020 3 года назад +1

    Folyamatosan büntetnek mert jogsi nélkül vezetik !
    Már az applikációban is benne van hogy kell jogsi hozzá!

  • @gyron1791
    @gyron1791 11 месяцев назад

    ez egyre elszaporott a roller, amiből lassan végzetes baleset lehet belőle amikor képpesek az autósok elé hajtani, meg utakra képpes rollerezni és képpes 90-nel menni ami baleset veszélyes. nagyon nemértek vele egyet. a rollerekkel.

  • @pazmandipeter
    @pazmandipeter 4 года назад +3

    Jelen pillanatban az elektromos roller az sporteszköz. Salakmotort is lehet kapni boltban, mégsem kezd el utcán járkálni vele a nagyérdemű.. Ebben már ketten megegyeztünk, tehát igaz.

  • @viktike
    @viktike 4 года назад +2

    A két kereket fékező rendszer rész nem volt teljesen korrekt. A hátsó kerék manuális fékje oké, de az első kerék is sok esetben rendelkezik a kinetikus energiát visszatermelő fékrendszerrel (KERS, regenerative breaking).

  • @neuro82h
    @neuro82h 4 года назад

    Nem úgy van, hogy csak lakott területen/városhatár táblán kívül kötelező nappal is kivilágítani a járműveket DRL vagy tompított fénnyel? Az meg nem kifejezetten a rollerek terepe. Bár sötétben és/vagy rossz időben akkor is kell világítás.

    • @petati60
      @petati60 4 года назад +2

      A motor- és segédmotoros kerékpárokat városon belül is ki kell világítani nappal!

    • @neuro82h
      @neuro82h 4 года назад

      @@petati60 Ó, ezt nem tudtam (bár egyiket se használom).

  • @jurajgorcsos9421
    @jurajgorcsos9421 4 года назад

    gyalogos átkelőn nem kellene kézbe venni a rollert ?

    • @intuicio
      @intuicio 4 года назад +3

      Nem! A biciklis is csak akkor kap elsőbbséget a "zebrán" ha leszáll a bicikliről, és át tolja azt. Ugyanez igaz a rollerre. Én is át szoktam tolni a zebrán.

    • @ubul8616
      @ubul8616 4 года назад +4

      És az autósnak miért nem kell kézzel áttolni a kocsit minden kereszteződésen?

    • @jimnorth3904
      @jimnorth3904 3 года назад

      @@ubul8616 Mondjuk azért, mert az autós nem lesz gyalogos attól, hogy éppen nem vezeti, hanem tolja az autóját, viszont a kerékpáros azonnal gyalogossá válik, amint leszáll a kerékpárról és elkezdi tolni.

    • @ubul8616
      @ubul8616 3 года назад +2

      @@jimnorth3904 Oké, de ez egy jogi meghatározás. semmilyen jármű sem lett azért megalkotva, hogy tolják vagy cipeljék. A járművek azért vannak, hogy utazzanak rajtuk, közlekedjenek velük. A felvonuláson lehet poén a fejem fölé tartani a biciklit, de máshol nem az.

    • @csernus22
      @csernus22 3 года назад +1

      @@ubul8616 Plus sokkal gyorsabb. De végülés ráérnek az autósok mire át toljuk a szarunkat. :D Múltkor simán türelmetlen volt majdnem elvitte a hátsó lábam mert neki sietni kell és én szépen normális tempóba toltám magam mellett a rollert. No komment. Addig mig ilyen a morál nem is várjuk csodát.Aki nem autóval közlekedik le van nézve.

  • @szantolaszlo6601
    @szantolaszlo6601 2 года назад

    A technika ördöge provokálta az előbbi "aa" megjegyzést, másra hivnám fel a figyelmet: A KRESZ az utóbbi másfél évtizedben rendkivüli módon le lett züllesztve. Ismét téma lehet a kerékpáros_ kresz? Probléma, hogy a forgalomban mindenki felelős? Ez régen a legtermészetesebb volt. Ma megvan osztva a közlekedő társadalom az alattomos pszihózis által: van favorizált szereplő: a BRINGÁS (csupa nagybetüvel) és az un. "pofátlan autós" /jómagam is/ aki csak minden baj okozója. Előbbiek többsége szabálytalankodni is alig tud, mert már alig van velük szemben támasztott követelmény, utóbbiak alig tudnak, mert rossz esetben nincsen az a hajánál fogva elő nem rángatott kifogás (vád) amit ki kellene tudni védeni. Érdemes olvasni a Vezess . hu oldal eseteit pl. Külön kéne választani a szabály alkotás és alkalmazás szereplőit. Az előbbihez szakértelem, racionális gondolkodás és megoldásra való törekvés szükségeltetik.

  • @TaligasAttila
    @TaligasAttila 3 года назад

    Tisztelt Kreszprofesszor! Kérem, segítsen! Az elektromos egykerekűm minek számít? Kerékpárúton mentem vele 20-25 közötti tempóval és a benzinkútról kihajtó autós elütött a kerékpárutat keresztezve, mert figyelmen kívül hagyta a STOP táblát. Nem adott nekem elsőbbséget. Sisak, lámpa, protektor, minden volt rajtam, de így is 8 napon túl gyógyuló sérüléseket szenvedtem, a bal lábszáram ketté tört, fém rudat ültettek be a sípcsontomba. A rendőrség most találgatja, hogy milyen kategóriába való a 2.000 Wattos elektromos egykerekűm. Önnek mi a véleménye? Hálásan köszönöm a válaszát!

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 Год назад

      Elgázoltak! ...mindegy mivel voltál, -mindegy kinek volt elsőbbsége!!! A felelősség a gázoló gépkocsivezetőé!!! KRESZ!!!

  • @kiszeg
    @kiszeg 4 года назад +1

    A KRESZ-ben nincs olyan hogy "ha innen-onnan, vagy ennek-annak" nézzük! Teljesen egyértelműen fogalmaz, önerejéből közlekedni képes/nem képes. Ha képes akkor SMK, ha nem képes akkor még mindig ott van a teljesítmény, ami ha meghaladja a 300W-ot akkor is SMK. Az más kérdés hogy mennyire tartják/tartatják be a jogszabályt. 3:04 "Ez a jogszabály kimondja, a roller nem minősül járműnek" Nem ezt mondja, hanem "minden járműnek NEM minősülő" és a felsorolásban szerepel a roller is. Magyarán a járműnek nem minősülő roller, ami nem azt jelenti hogy egy 600w-os akár 50-60Km/h-t elérő önerejéből haladni képes elektromos roller nem minősül járműnek! De ez a kormányrendelet egyébként sem a járműmeghatározás okán született, hanem a "kiskapukat" zárta be egy bizonyos területre érvényesítve. Semmi köze a KRESZ-hez.

    • @djszido
      @djszido 4 года назад

      Akkor elektromos görkorival is csak az úton lehet közlekedni? Hova tegyük a lámpát? Hogy teszünk rá féket? Az persze más kérdés, hogy bármilyen fékkel minimum zakózás lenne.

    • @kiszeg
      @kiszeg 4 года назад

      @@djszido A görkorizás/deszkázás sport-szabadidős tevékenység, ezért ezek nem közlekedésre szánt és tervezett eszközök. Ergo KÖZÚTI forgalomban nem is használhatod. A KRESZ mégis kitér ezekre, pl. lakó-pihenő övezetben felhívja a közlekedésben résztvevők figyelmét a lehetséges jelenlétükre.

    • @esemve
      @esemve 4 года назад +2

      technikailag nem kepes onerobol menni, a legtobbet fel kell gyorsitani rendes rollerkent hasznalva 5km/h, a motor csak utana kepes hajtani. igazabol segiti az elso par lokest, hogy kitartson meg tovabbi 15km en... :D

  • @JozsefBorza
    @JozsefBorza 2 года назад

    Amit itt írok az csak a magánvéleményem, gondolatébresztő elmélkedés. Van autóm és sokat biciklizem sportcélból. Szerintem az "A" kategória alatti kategóriákat teljesen át kellene dolgozni a rájuk vonatkozó szabályozásokkal együtt. Pl. Segédmotoros kerékpár? Hosszú ideig szerintem nem is volt ilyen (Bicikli rászerelt segédmotorral, amely tényleg csak segéd). Az utóbbi évek elektromos rásegítéssel működő kerékpárjai az igazi segédmotorosok, sokszor rettentő veszélyesek a kerékpárutakon az erőfeszítés nélküli nagy sebességgel társuló felsőbbrendűségi érzéssel együtt (ez érvényes az összes e- "játékszerre"). Az 1.20 körül felsoroltaknak és társaiknak (e-rollereknek is) szerintem csak igen korlátozott helyük lehet a közlekedésben. Majdhogynem nincs az a közlekedési felület (járda, kerékpárút/sáv, közforgalmú út, stb), amelyen használatuk a vezetőjük, utasuk vagy a többi ott közlekedő biztonságát súlyosan ne veszélyeztetnék. A velük elérhető sebesség, mozgási energia a biztonsági berendezéseikkel és a lehetséges közlekedési körülményeikkel (pl. fék, testhelyzet, stabilitás) köszönőviszonyban sincsenek. Nem beszélve az általános közlekedési morálról és szabálykövetésről. Értem én, hogy ez súlyos megfogalmazás, de eddig csak olyan javaslatot láttam, hogy takarodjanak az utamból. A gyalogos, biciklis azt mondja menjenek az autók közé. Az autósok pedig, bárhová csak ne az úton közlekedjenek.
    Azt gondolom, hogy az elektromos rásegítésű biciklit (azok mehetnének a közutakon (ahol a segédmotorok ma is mehetnek) + ahol az e-"játékok”) leszámítva ezek mind szabadidős sporteszközök és a közutakon biztosan nincs helyük. De akkor hol? Én azt mondom, hogy közforgalomtól elzárt utakon, széles kerékpárutakon/sávokban (sajna ilyen talán nincs is Magyarországon), széles, gyérforgalmú járdákon. Az a gyér, ahol nem kell szlalomozni a gyalogos "bóják” között. A széles fogalmát szakemberek kell meghatározni. Én valami olyasmi alapján számolnám ki, hogy három max szélességű közlekedő elférjen egymás mellett biztonságos oldaltávval. A magyar kerékpárutakon általában nem lehet biztonságosan közlekedni szembeforgalom mellett a keskenységük miatt. A járdákat és egyéb gyalogosközlekedést szolgáló felületeket különösen védeném, mert a gyalogosnak teljes biztonság mellett kell tudnia közlekedni vagy szinte bármit csinálni rajtuk. Például, mert a rajuk közlekedő lehet bármilyen értelemben fogyatékos, részeg, gyerek, öreg, terhes, babakocsit toló, kis gyermeket sétáltató, bámészkodó, beszélgető, csoportban haladó, ezek kombinációi stb.
    Tudom, hogy nem érintettem minden lehetséges kapcsolatos témát. De ezek csak gondolatok a témáról.

    • @ebarnabp
      @ebarnabp 2 года назад

      Szerintem meg kéne tanulni kulturáltan közlekedni, az mindenki vérnyomásának jót tenne. :) Engem már többször megbámultak a gyalogosok, amiért NEM száguldoztam közöttük a járdán a rollerrel, hanem vagy mentem mögöttük lépésben (teszem hozzá, az új generációs rollereken egyre többször találkozni külön "walk" üzemmóddal), amíg le nem tudtam őket biztonságosan előzni, vagy ha szűk volt a járda, akkor leszálltam arra a szakaszra és toltam, amíg ismét helyem nem lett gurulni. Ja, és szerintem 15-nél többel még nem mentem vele sose (így viszont a bicikliutat is csak korlátozottan használom, mert őket se tartanám fel...) Ugyanakkor hasznos eszköznek tartom, de megvan a maga szerepe a közelekedésemben. Mivel a sajátom a járgány, így mondjuk nem is hagyom szanaszét a városban. :D

  • @attilabagi3389
    @attilabagi3389 2 года назад

    Nagyon korrekt és összeszedett magyarázat volt, kedves Professzor Bácsi! :)
    Megtennéd, hogy mikor végre kijön az ide vonatkozó szabályzás/KRESz-módosítás, arról is készítesz majd egy ismertető videót? ;)
    Előre is köszönjük :)

  • @jozsefgeges7573
    @jozsefgeges7573 7 месяцев назад

    Ki kell TALÁLNI A ROLLER UTAT

  • @szabopetya1
    @szabopetya1 4 года назад +1

    segédmotorokra tükör nem kell ?

    • @tamasacs3423
      @tamasacs3423 4 года назад +1

      Úgy tudom, hogy legalább baloldalra kötelező.

    • @noxvilll19890331
      @noxvilll19890331 4 года назад

      Tükör, index stb.... :D

    • @The97bandy
      @The97bandy 3 года назад +1

      @@noxvilll19890331 irányjelző csak akkor, ha gyárilag is volt rajta (Pl egy simsonra, babszira nem kell utólag felszerelned). Tükör kell, mindig is kellett.

  • @mrAq_pA
    @mrAq_pA 4 года назад +1

    és jött 2020 tavasza :) És tömegesen megjelentek..... Ja nem.... Vírusveszély !

  • @kissgabor2996
    @kissgabor2996 4 года назад +4

    Én a kerékpárost (roller, elektromos robogó stb.) is kötelezném bukósisak használatára és KRESZ alapismereteinek elsajátítására.
    Már általános iskola alsó tagozatban illene tanítani.

    • @kbuss10
      @kbuss10 4 года назад +2

      én meg leginkább a hozzád hasonló autós profilképpel rendelkezőket. gondolom mindig betartod a megengedett sebességet, előzési szabályokat, nem erőszakoskodsz, zebránál is mindig megállsz... :DDD

    • @kissgabor2996
      @kissgabor2996 4 года назад +1

      @@kbuss10 a kép nem véletlen.
      A kibontakozó kötözködésed távol áll a valóságtól.
      Köszönöm ezt a teljesen értelmetlen megnyilvánulásod.

    • @kbuss10
      @kbuss10 4 года назад +1

      @@kissgabor2996 tipikus ottós vagy, aki szerint a bunkó biciglisek miatt van dugó meg áll a forgalom a városban :D

    • @kissgabor2996
      @kissgabor2996 4 года назад +1

      @@kbuss10 ember Te fel fogod, hogy miket írsz???
      Értelmezted, hogy én mire gondoltam a videóhoz vonatkozó hozzászólástban?

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад +1

      Ausztráliában megpróbálták... az eredmény a kerékpáros balesetek számának jelentős növekedése lett. Szóval nem kellene növelni a balesetveszélyt...

  • @extrematti
    @extrematti 2 года назад +1

    Kedves Attila! Figyelembe hallgattam kis előadását. Tömegközlekedésben dolgozol egyértelműen állítom kollégáimmal egyetértésben úgy sem ezek a járművek, sem zömében az ezeket használó személyek nem alkalmasak arra, hogy az ön által említett területeken közlekedjenek. Ezek a járművek karakterisztikájúk felszerelésük alapján sem alkalmasak a budapesti utakon való közlekedésre. El tudnám képzelni a Margitszigeten vagy egyéb más forgalomtól elzárt területeken való bohóckodásra. Én megvizsgálnám azt, miért alakult ki ez a helyzet. Például a jogalkotók impotenciája, nemtörődömsége. Alulképzett, alulfizetett szakmailag támogatlak rendőrség közreműködése, illetve nem közreműködése miatt. Csak gondoljon bele abban, hogy ilyen szerkezet hirtelen fékezésre kényszerít egy tömegközlekedésben résztvevő jàrművet ahol álló utas potyognak. Nincs azonosító, nincs biztosítás, és sorolhatnám….. de én azt is megvizsgálnám, hogy kinek az érdekeltsége a bérbeadás! Boldog boldogtalan részegen két fővel száguldozhat járdán villamospályán gyalogátkelőhelyen. Üdvözlettel: Kovács Attila (attilakovacs@attilakovacs.com)

  • @szantolaszlo6601
    @szantolaszlo6601 2 года назад

    aa

  • @bokodit
    @bokodit 3 года назад

    5:20 az elektromos rollerek rendelkeznek az első kerékben motorfékkel

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 Год назад

      IS! De ahány annyi féle. Az enyém pl.mindkét kereke még E-ABS-szel is...

  • @josti631222
    @josti631222 2 года назад

    Jó dolog ez a roller de osztály idegen mert a járdán mégsem kéne 30-40km˛/h val közlekedni az autók közt meg cikázva menve szinte láthatatlanok, a kerékpár út lenne a jó megoldás nekik de az nincs mindenhol!!!! És a láthatósági mellény !!!!! életeket ment....legyen kötelező a használata!!!!!

  • @djszido
    @djszido 4 года назад +1

    Az idősek által használt elektromos "moped" sokkal lassabb ezeknél a rollereknél, mégis úttesten közlekedik az autók között. Az normális? Természetesen a legtöbb semmilyen biztonságot segítő berendezéssel (világítás, fék) nincsennek felszerelve, és még senkin nem láttam bukósisakban senkit ilyet vezetni. Ezek az eszközök a rollereknél sokkal régebb óta jelen vannak, mégsem tudjuk hova tenni őket.

    • @Balogh922
      @Balogh922 4 года назад

      Budapesten ilyet még nem láttam max 2x járdán! Vidéken viszont igen és elég jól el lehet vele közlekedni, az autósok ott figyelnek is az ily módon közlekedőkre.Arról nem beszélve hogy nem váltanak hirtelen irányt és nem vágtatnak át vele a zebrán,nem hagyják szerte szét a városban, szóval az elektromos rollereket egy egyszerű törvényel kukázni is kellene amint lehet!

  • @diagmozes
    @diagmozes 4 года назад +17

    #lifehack: playback speed - 1.25x

  • @andorattilakelemen7516
    @andorattilakelemen7516 4 года назад

    Javaslataim: Lehetne kerékpárnak minősíteni, de.... Autósként és kerékpárosként is az a meglátásom, hogy nagyon sok kerékpáros nincs tisztában az alapvető kresz szabályozással sem. Én bevezetnék egy úgynevezett Kerékpár kreszt, ami vizsgához kötné a kerékpár használatát. Ha szabályosak lennének a biciklisek, és a hozzuk hasonló járművek, mert lenne rá jogosítványuk, akkor sok kerékpáros és autós konfliktus szünne meg. Valószínüleg így is lennének akik elkövetnek szabálysértéseket, de lényegesen kevesebb lenne.
    Gyerekkoromban biciklizhettem a lakóövezetben, és gyereknapkor elmehettem az iskoláig a járdán. (nem volt átkelőhely az iskola és a lakásunk közt) Mikor 14 lettem, szüleim mondták, hogy mostmár az utakon is járhatok, de tartsam be ezt és ezt a szabályt. Betartottam és betartom. Ezért van az, hogy még soha nem volt számottevő balesetem bringával, kétszer nem kaptam elsőbséget, és lett kissebb koccanásom, de megúsztam. Minden sokkal egyszerűbb lenne, és a szabálytalan, "mindenhol, és mindenkor elsőbségem van" nyugdíjasok is kikopnának az utakról. Néha azt se tudja merre akar menni, de elsőséget követel, és kihajt eléd. ezek többnyire felnőttek, sőt általában nyuggerok. Nem bántom én őket, de sok esetben nincs igazuk...

    • @ubul8616
      @ubul8616 4 года назад +1

      Kerékpáros jogosítvány. Oké. De minden esetben? Biciklizni tanuló kisgyereknek is? Boltba tekerő néninek falun is? Mellék úton is? Lakó pihenő övezetben is? Teljesen elszeparált bicikli úton is?

    • @andorattilakelemen7516
      @andorattilakelemen7516 4 года назад

      @@ubul8616 Megválaszolhatom az összes kérdésedet is, de kezdjük azzal. hogy nem olvastad végig amit írtam. Tehát a lakó-pihenő övezetben tanuló gyereknek, és bárkinek aki bent marad nem lenne kötelező, amíg bent marad. De a tapasztalatom, hogy egyre több a "nem tudom a szabályt, és ez mentesít a betartása alól" című hozzáállás. Aki bent tanulgat, gurulgat azzal nincs is baj. A baj akkor jön, ha a tanuló elvágyódik onnan, és kihajt a forgalomba.
      Boltba tekerő néni, bácsi, falun is akár: Ezek a legveszélyesebbek a tapasztalataim szerint, sőt, még nem hallottam olyanról, hogy gyerek részegen árokba esett, és mentő vitte el, ne adj Isten meg is halt. Én már kettő ilyent is hallottam szük környezetemben, egyik egy boltba tekerő néni volt, másik egy kocsmából hazatekerő bácsi. A szomorú talán az, hogy mindkettő ittas volt. (Nem kicsit.)
      Teljesen elszeparált út: Előbb utóbb vége lesz és akkor a kedves közlekedő biciklis a forgalomba kerül, és ha nem tudja mit kellene csinálni akkor bajban van...
      És még valami. Azt is írtam, hogy 14 éves kortól lehetne ezt megszerezni. Addig a gyerek, csak nyugodtan tanulgasson a lakó-pihenő övezetben, vagy anyu, apu vigye el védett területre, ahol bátran, forgalomnélkül biciklizhet.
      A fenti javaslatom nem bunkóságból ered, hanem a biciklisek védelme érdekében, ugyanis az autóban nem tesz nagy kárt egy biciklisgázolás, de a biciklis az életével fizethet.

    • @ubul8616
      @ubul8616 4 года назад

      @@andorattilakelemen7516 Értem, amit írsz. Sok esetben még talán egyet is tudok érteni. De ha lenne kerékpáros jogsi, akkor az nagyon sok új kérdést vetne fel. Ha azt mondjuk, hogy csak főúton kellejen, akkor kérdés, hogy mindent főútnak tekintünk-e, ami fölé van rendelve egy másik útnak egy kereszteződésben? Ki fogja ezt ellenőrizni? És hogyan szankcionálják? Elveszi a rendőr a nénitől a biciklit a bolt előtt? És ha lesz jogsi, akkor kell vizsga is. De akkor tanfolyam is. Hogyan lesz az? A nénik falun beülnek az iskolapadba? Nem fog elmenni túl sok embernek a kedve emiatt a biciklitől? Nem lesz ennek a társadalmi kára nagyobb, mint a haszna? Meg lehet szervezni ez esetben egy általános iskolai biciklitúrát? A felvetés alapja jogos, de nagyon nem kéne a fürdővízzel együtt a gyereket is kiönteni.

    • @andorattilakelemen7516
      @andorattilakelemen7516 4 года назад

      @@ubul8616 Én úgy gondolom, hogy az iskolában szakkör keretén belül lehetne oktatni, és mondjuk a biciklitúra részvétel ettől még jobb érzés lenne. Az idősekhez azt tenném, hozzá, hogy elsétálgat mellette, meg eltekerget a boltig, mig el nem panaszolja, milyen nehéz, aztán kap egy elektromosat és megnyílik a világ 30km/órával 0 sebességtapasztalat, 0 kresszismeret, sőt általában az idősek meg vannak győződve, hogy a biciklisnek mindig, mindenhol elsőbbsége van, és ezt ki is harcolják maguknak a forgalomban. Mondom, az Ő érdekük lenne. És igen, legyen egy minimális költségű vizsga, egy minimális tudásanyaggal. A kresszben nagyon kevés dolog vonatkozik a bringásokra, és ezt szerintem egy nap alatt el lehet sajátítani. Pl gyalogátkelőn tolva szabályos, ezt szinte alig tartja be valaki. És ez gáz, mert onnan nem számítasz 20km/órával száguldó biciklire.

    • @ubul8616
      @ubul8616 4 года назад

      @@andorattilakelemen7516 Az elektromos bicikli más kérdés. Ahhoz tényleg lehet követelni vizsga szerűséget. Ma már sokféle vicek vacak eszközök képesek nagyon nagy sebességre. Ezért ezek tényleg veszélyesek. De egy néni tanyabájkon nem száguld. Azon nem lehet segíteni, hogy egy néni mit hisz. Gyalogosan is hihet bármit és úgy is lehet veszélyes. Gyalogos jogsi is legyen talán? A zebra meg egy sokat vitatott kérdés. De eleve ott kezdődik, hogy igazából a járdán nem is szabad biciklizni. A zebra két járdát köt össze. Ha nem mehetek a járdán, akkor hogy kerülök a kettőt összekötő akármire? Bizonyos esetekben engedik a járdán tekerést, de csak 10-zel és a gyalogok előnyével. Ha ezt betartom, akkor miért ne tekerhetnék át a zebrán? A zebrán csak a gyalognak van előnye. Ha én biciklivel ezt tudom, megáll vagy lassítok előtte és látom, hogy sehol senki, akkor miért szálljak le? Autós mikor és hol tolja az autóját kereszteződés miatt? Azt mondom, hogy lehet vizsga és jogsi, de csak bizonyos helyeken vagy bizonyos esetekben kelljen. Csak nem látom magam előtt azt, amikor a rendőr egy járdán méri a biciklis sebességét, hogy meghaladja-e a 10km/h-t. És ha lezavarjuk a járdáról a bicikliseket, akkor a bicikli útról is lezavarjuk a gyalogosokat? Az iskolai szakkörök eredményességéről meg eddig nincs túl sok jó tapasztalat. De a jogsi sem old meg mindent. Az autóhoz ugye kötelező. Ahhoz tanfolyam is van meg vizsga is. Ezzel együtt sok a béna sofőr, sok a nem törődöm sofőr, sok a túl sportos sofőr, stb. Nem kevesen vezetnek autót jogsi nélkül is. És a legtöbb balesetet még mindig autóval okozzák.

  • @Jack-Carver
    @Jack-Carver 4 года назад +2

    Addig jó, amíg nincs kitiltva az utcákról a Roller

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      De igen. Jelenleg -mivel nem járnű- nem vehet részt a közúti forgalomban. Ezen próbálnak változtatni azzal, hogy besorolják a többi smkp közé...

  • @noxvilll19890331
    @noxvilll19890331 4 года назад +1

    Szabályok..pl 18 év alatti ne használhassa illetve valamiféle vizsàt kelje lerakni hozzá.. de autók közt baleset veszélyes..

    • @attilatoth9707
      @attilatoth9707 4 года назад +4

      Már autót is lehet 17 évesen vezetni, nehogymár a roller legyen az amit 18 életévhez kössenek

    • @The97bandy
      @The97bandy 3 года назад +1

      Mondjuk a legjobb megoldás lenne egy kerékpáros/rolleres jogosítvány, vagy valami hasonló, ami nélkül nem használhatsz semmit a gyalogláson és a tömegközlekedésen kívül. Valahogy úgy bevezetve, hogy a jelenlegi 10 éveseknek és az utánuk születetteknek kötelező legyen általános iskolában ezt megszerezni.

    • @attilatoth9707
      @attilatoth9707 3 года назад +3

      @@The97bandy tök mindegy a jogosítvány. Nézz körül az autósok közt. A legtöbbnek van jogsija mégsem tud vezetni.
      Egyszerűen csak az emberekbe kéne jól beleerőszakolni a fejükbe, hogy ennyire fogyatékos nem lehet, hogy egy ilyen kis szart nem tud biztonságosan használni

    • @The97bandy
      @The97bandy 3 года назад

      @@attilatoth9707 Szerintem nagyságrendileg, szabálytalanságok tekintetében még mindig a bringások (meg ezek a rolleresek) viszik a prímet. Én azt veszem észre, hogy azért az autósok nagyjából észre veszik ha hibáznak, mert valamennyire ismerik a szabályokat, illetve a közlekedési etikettet. Akinek semmilyen papírja nincs, soha nem hallgatott végig akár egy bringás kresz oktatást sem, meg esetleg még a józan esze is hiányzik, az nem fogja észrevenni, hogy hibázott.

  • @zsoltmagyar720
    @zsoltmagyar720 2 года назад +1

    "Muszáj lesz elhelyezni a rendszerben!" Miért is? Szabályozzunk már le mindent! Van uborka is, ami nem a szabvány szerint hajlik! Itt a világvége!!!!

  • @TheSzaboZE
    @TheSzaboZE 4 года назад +2

    Nagyjából egyetértek, azonban nem tértünk ki a jármű teljesítményére, ezt is érdemes lenne belevenni a szabályokba. Mert egy 2-3kW-os teljesítményű roller már messze nem a járdára való (50-80km/h a lehetséges tempó). Lehetne mondjuk 500-600W-nál meghúzni a határt, ez nagyjából egy gyorsabb kerékpáros sebességét tudja nyújtani.

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад

      Igen, ahogy az elektromos (rásegítésű) kerékpárok is teljesítmény alapján vannak szétválasztva a szabályozásban (300W-ig kerékpár) .

    • @HunRedWitch
      @HunRedWitch 4 года назад +1

      Ha egykerekű jàrművem 500w-os lenne semmi erő nem lenne benne és lehet hogy orra is esnék .Vigyàzzunk a teljesítmény lovaglàssal nem teljesen úgy életszerű ahogy gondoljàtok.Ez a màsik gond vele..

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад

      Van esetleg valamilyen más olyan műszaki jellemző amit célszerűbb lehet ilyen célra? (a köbcentinek gondolom itt nem sok értelme lenne, de hirtelen más nem ugrik be)

    • @Netlogic.
      @Netlogic. 4 года назад

      18 km/h belső elektronikus/firmware sebesség korlát, és kész. Minden e-roller amúgy is tartalmazza ezt a saját "eco" módjában.

    • @TheSzaboZE
      @TheSzaboZE 4 года назад +1

      @@Netlogic. Látszik, hogy sosem használtál ilyen rollert. Az ugye megvan, hogy ennyivel egy ember is simán fut? Egy átlag kerékpáros 20-25-tel halad. Technikailag meg nem lehet megoldani, mert külön a magyar jogszabályok kedvéért nem fogják a gyártók ezt megcsinálni.

  • @odabax
    @odabax 4 года назад

    2019.11.29. "az elektromos rollert a hatályos szabályozás alapján, külön eltérő rendelkezés hiányában csak segédmotoros kerékpárnak lehet megfeleltetni. A rendőrség a jogszabályok alapján köteles eljárni." Mondta Pintér"főnök".

    • @istvanfrey4097
      @istvanfrey4097 4 года назад

      Csak a büntetést meg kell indokolni egy szabályra történő hivatkozással. Az meg ügye nem fog menni. Pintér beszélhet hülyeségeket, már megszoktuk.

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      @@istvanfrey4097 A smkp-k használata elég pontosan van szabályozva -erre hivatkozva nem okoz gondot az indoklás.

    • @istvanfrey4097
      @istvanfrey4097 4 года назад

      @@54nd0r , és egy gyalogost megbüntethetnek egy segédmotoros kerékpárra hivatkozó jogszabállyal? :-)

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      @@istvanfrey4097 a gyalogost nem. De itt nem a gyalogosról van szó, hanem aki egy, az smkp-k definíciójának megfelelő járművel közlekedik....

    • @istvanfrey4097
      @istvanfrey4097 4 года назад +1

      @@54nd0r , de most épp arról megy az értekezés hogy nem felel meg az smkp definiciójának az elektromos roller. Például mert nincs rajta ülés, például mert nincs rajta irányjelző. Gyárilag sincs, smkp-t nem veszel irányjelző és ülés nélkül. Annak a papírjaiban (műszaki leírás, számla) is benne van hogy az egy smkp.

  • @csernil1
    @csernil1 4 года назад +3

    Dobja magát az értelmes besorolás.
    Egyértelmű hogy a kerékpárral egy kategóriába kell besorolni.Ésszerű,logikus mind méret mind sebesség téren.

    • @ubul8616
      @ubul8616 4 года назад

      Konkrétan a roller esetében talán igen, bár érzek némi különbséget. Ugyanakkor rengeteg mikromobilitási eszköz jelent meg, ami azért mégsem kerékpár kategória.

    • @zsoltk4718
      @zsoltk4718 4 года назад +2

      Nem! Mert kerékpáron ülve tudsz jelezni, ha kanyarodni akarsz. Rolleren állva viszont nem, mert azonnal elesel.

    • @csernus22
      @csernus22 3 года назад

      @@zsoltk4718 Én simán ki teszem a karom jelzés céljából. tudom tartani a kormányt. Kanyarodás elött kell jelezni és akkor nem esik el az ember.

    • @laszloszabo7733
      @laszloszabo7733 3 года назад

      Azért nem teljesen. Lakott területen kívűl is kerékpározhatunk az úttesten, még a főútvonalon is, ha nincs kitiltva, mehetünk 50 km/órával, ha van bukósisakunk. Városban is mehetnek az úttesten. És a videóban is elhangzott, ezek a rollerek erre nem alkalmasak, csak a járdán riogatni az embereket.

  • @havelock.vetinari
    @havelock.vetinari 3 года назад +1

    Azért engem megfogott a zebrán keresztül száguldó rolleres snittje.
    Ha lehet rollerezni a járdán, akkor autósként hogyan kell ahhoz viszonyulni, mikor a sarok mögül előbukkanva aa videóban ajánlott 10km/h tempóval rongyol kersztbe a zebrán egy ilyen zseni?
    Mert hát ezt ugyebár nem fogja az ember úgy észlelni, mint egy gyalogost...
    És persze az is említést érdemel, hogy láttam (igaz csak felvételen) itt, Magyarországon 90 km/h tempó felett közlekedő rollert az M1/M7 közös szakaszán.
    Az effélékkel mi lesz? Ők is a zebrán mennek?
    Vagy egyáltalán... miért KELL ezeknek az eszközöknek részt venni a közlekedésben? Értem, divatos, értem valamennyire praktikus, de... de nem kéne valahol meghúzni a határt? Nem lehet hatóságilag kimondani, hogy az autók között veszélyes a használójára, a járdán meg a gyalogosokra, semmi keresnivalója az utakon?

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 Год назад

      Extrém esetek mindíg lesznek! A baj a fejekben van!

  • @gergogergo01
    @gergogergo01 10 месяцев назад

    Jó dolog a KRESZ, csak kb. 25 éve elavult az egész, rá férne már egy totális reformáció!

  • @Teksevans
    @Teksevans 4 года назад +2

    nem lehet segédmotoros mivel 45-el se tud menni a roller jó esetben 22-vel... így nem álná meg a helyét az utakon

    • @TheSzaboZE
      @TheSzaboZE 4 года назад +1

      Attól függ, milyen roller. Van amelyik megy akár 80-at....

    • @Teksevans
      @Teksevans 4 года назад +2

      @@TheSzaboZE én például erre a lime roller-ra gondolok. Néha használom de én biztonságosan és nem veszélyeztetek senkit direkt olyan útvonalon megyek. 22km-23km az átlag de van amelyik 21-el tud csak menni. Ezért írtam a kommentet a többire se kéne persze ami már 45km vagy annak gyorsabb arra kéne persze. De egy ilyen kis roller kis sebesség, inkább a felhasználók akik nem képesek normálisan használni, kivétel akik igen ahogy én is.

    • @TheSzaboZE
      @TheSzaboZE 4 года назад +2

      @@Teksevans Na ez a gond, hogy viszont a videó szerint egy kalap alatt van ezzel: www.nitroscooters.hu/elektromos-rollerek/nitro-scooters-monster-3500-ultra-li-ion-2020-detail

    • @Teksevans
      @Teksevans 4 года назад

      @@TheSzaboZE hát igen ezeket én is szabályoznám inkább. Sokkal veszélyesebb ez a fajta roller mint egy pár kilós darab ami nem képes gyorsan menni

    • @gyandras1
      @gyandras1 4 года назад

      @@TheSzaboZE az segédmotor okoska

  • @ExuleF11
    @ExuleF11 2 года назад

    Ft

  • @jozsefvagacs7183
    @jozsefvagacs7183 4 года назад +5

    A megoldás: az utakon külön sávot kell kialakítani, még egy sávot elvenni az autósoktól de még a klimaváltozás megérkezése előtt. KG

    • @koppanypalfalvi628
      @koppanypalfalvi628 4 года назад +1

      Szerintem meg kerékpárnak kéne számítani az ilyen járműveknek a kreszben és azzal meg is lenne oldva az egész

    • @zsoltk4718
      @zsoltk4718 4 года назад

      @@koppanypalfalvi628 Frászkarikát! Az elektromos rollereket - minimum - el kéne látni üléssel és irányjelző gombokkal. Akkor talán.... de így.....

  • @koppanypalfalvi628
    @koppanypalfalvi628 4 года назад +1

    Szerintem az elektromos rollerek és ehez hasonló járművek kerékpárnak számítanak (hivatalosan nem viszont a közlekedésben majdnem ugyan az a szerepük vagyis szerintem kerékpárnak számíthatnának amíg nincsenek külön jogszabályok ezekre a járművecskékre)

    • @zsoltk4718
      @zsoltk4718 4 года назад +1

      Hogyne. De ehhez fel kéne szerelni az elektromos rollereket azokkal a hozzávalókkal, melyek minden kerékpáron megtalálhatóak.

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 Год назад

      Nem! A roller az roller., Nem kerékpár!

  • @RRGarage2020
    @RRGarage2020 3 года назад +1

    Segédmotoros jogosítvány kell hozzá

  • @gabor4103
    @gabor4103 4 года назад

    Jelenlegi ügyészségi állásfoglalás szerint legalabb is kom-esztergom megyében igy járunk el. Itt most a robbanó motoros es elektromos kerékparrol van szo. A lényeg amit csak robbano motor vagy elektromos motor hajt es emberi erővel eredetileg sem lehet meghajtani arra kel vez.eng. es buko+biztositás. Amit emberi erovel is lehet hajtani arra nem kell felsoroltak kozul egyik sem

    • @attilanemeth6456
      @attilanemeth6456 4 года назад

      Butaság. Ha a pedál hajtásától függetlenül működik az elektromos motor, akkor segédmotoros kerékpár.

  • @professionalyamahastyles9034
    @professionalyamahastyles9034 4 года назад +1

    Szerintem kerékpár kategória ( De most csak a roller-ról beszélek ) hisz az elektromos kerékpár...Robogó is mehet a biciklis járdán amin ülni is lehet a rolleren meg állnak na és ....
    Hogy nincs hangja ? Egy komolyabb bringának sincs de legyen rajta csengő és jelezzen ha ki akar kerülni...Idővel muszáj lesz nekik külön sávot festeni mert annyira el fognak szaporodni...
    Viszont ezt az egykerekűt láttam minap FORGALOMBAN ezerrel ment !!!! Na ezt viszont több mint veszélyesnek tartom.....

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      Kerékpár semmiképpen. A definíció szerint ui. az emberi erővel hajtott jármű, amit max 300 Watt teljesítményű motor segíthet. Ezek viszont maguktól is képesek haladni...

    • @professionalyamahastyles9034
      @professionalyamahastyles9034 4 года назад

      @@54nd0r Ez logikátlan ...Emberi erő vagy egy hasonló teljesítményű villanymotor nem tökmindegy ?
      Forgalomba biztos nem engedném az autók közé.Kerékpárhoz áll közelebb vagy sebességhez kell kötni.

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      @@professionalyamahastyles9034 Miért logikátlan? Ha a rider hajtja: kerékpár. Ha motor hajtja, akkor nem. Mi lenne ennél logikusabb?

    • @professionalyamahastyles9034
      @professionalyamahastyles9034 4 года назад

      @@54nd0r Mert szerintem nem az a lényeg mi hajtja és nem is ez a probléma.

    • @54nd0r
      @54nd0r 4 года назад

      @@professionalyamahastyles9034 akkor egy CBR 1000 is kerékpár attól függetlenül, hogy motor hajtja?

  • @odabax
    @odabax 4 года назад +1

    Bár nem gépjármű.. de egy ősz halántékú szaki azt mondta: beépített erőgép hajtja..és nem te lábbal. 1-0. Teljesítménye: 300W és 4 kW közé kell hogy essen ezt folyamatosan leadhatja.. ha jól rémlik az aktuális jogállás. Nade. Tegyük fel.. de csak tegyük fel: Megveszi az ember a boltba. A műszaki leírásában ez szerepel: folyamatos 280W teljesítménye leadására képes, szükség esetén 500W teljesítményre képes. 120kg-ot bír el, és 40km/h.-val tud közlekedni... ez CSAK egy sima roller..? De legyen egy ilyen szituáció: kijelölt gyal. átkelő, mellett kerékpár út. Kerékpár út maci sajttal a közút felé. Lehajtok vele a kerékpár úton, majd ütközök az ön járművével.. mondjuk 38km/-val koppanok.. Mi a megfejtés..? hisz ez "csak" egy roller.. gyerek játék..

    • @hunscripter
      @hunscripter 4 года назад +4

      Ld Kugoo S1 pro, max sebesség (ami ugye 25km/h-ra van korlátozva, de ez könnyen feloldható) 30 km/h , a legelterjedtebb modelleknél kb ezek a számok, a teljesítmény 350W , de ezt a sebességet nem tudja végig maxon tartani, mert fogy az akksi szóval típustól, akksitól függően 8-10 km alatt max sebességen használva csak 20 km/h sebesség nyerhető ki belőle a 8-10 km után. Ugye rengeteg minden függvénye a max sebesség, milyen útburkolat, hány kilós ember használja, töltöttség stb.
      Sima lábbal hajtós roller esetén átlagban 15-17 km/h a max sebesség , persze ez teljesen egyénfüggő, az ember sétálási sebessége átlagban 4-5 km/h, a biciklisek sebessége pedig teljesen változó pl biciklisfutár persze, hogy siet, míg sokan lassan cammognak.
      Biciklivel is ugyanúgy kvázi nagy sebességgel lehet ütközni.
      Részemről ahol van bicikliút vagy külön rész, ott használom értelemszerűen figyelve, hogy ne zavarjam a bicikliseket, ha járdára kell hajtani gyalogosok közé MAX 10 km/h sebességgel haladok, motorfék, illetve taposófékkel nagyon gyorsan meg lehet állni. Ha nem forgalmas úton kell haladnom akkor ott kihozom belőle a maximumot.
      Szabályozás kell, tény, én mindenféleképpen úgy csinálnám hogy:
      - egy minimális biztosítást kötni rá (esetleges balesetek miatt,de akkor a bicikliseknek sem ártana hasonló)
      - maximalizálnám azt a sebességet amin járdás gyalogosok között lehet, illetve bicikliúton sávon
      - bukósisak kötelező
      - első lámpa, hátsó helyzetjelző (az irányjelző már komplikált, kézzel jelezni balesetveszélyes)
      Én személy szerint 2 féle elektromosroller felhasználót különböztetek meg, azokat akik bérlik és nincs sok tapasztalatuk, és sok esetben tényleg balesetveszélyes amit csinálnak, illetve olyanok akiknek van ilyen eszközük és ismerik a BIZTONSÁGOS használat mikéntjét.
      2 évig használtam lábbalhajtós rollert, pár hónapja elektromosat (lassan 700km lesz benne) , és sosem volt balesetem, pedig forgalmas helyen is használom (keresztül kasul Budapesten).

    • @odabax
      @odabax 4 года назад

      @@hunscripter én a másik oldalról nézem ;) a "de mi lesz ha". Ezeket az adatokat az eseti 500W, 120kg, és 40km/h max -ot a gyári, magyarforgalmazó által kiállított! papírjaiból idéztem ;) (miután a fent leírt feltételezett esethez hasonló történt.. ;) ) olvasd el azt az esetet.. képzeld el magad autósként... neked ütközött egy rolleres.. aki igazából egy gyalogos.. DE hasonló, amikor az egy keréken, az álló autók között suhanó "gyalogos" elüti a gyalogost.. két gyalogos. Csak az egyik gurult.. Csak elmélkedek.. semmi más ;)

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад +1

      A "gépjármű" kapcsán itt (közlekedési szabályozás) nem az számít, hogy ki mit gondol annak, hanem, hogy a KRESZ és a kapcsolódó más jogszabályok, rendeletek pontosan hogyan fogalmazzák meg. Hétköznapi nyelvben szerintem több dolgot hívunk már járműnek is mint amit a KRESZ annak minősít.

    • @odabax
      @odabax 4 года назад +1

      @@Kobalta magára a tényre, hogy beépített erőgép hajtja - mert a villany motor is az- erre alapozva..-nekem simán smkp lenne.. és úgy kezdtem, hogy nem gépjármű :)

    • @attilanemeth6456
      @attilanemeth6456 4 года назад

      A teljesítmény alja nincs meghatározva, csak a teteje: 4 kW. Segédmotoros kerékpár.

  • @zsoltk4718
    @zsoltk4718 4 года назад

    Elektromos rollert már csak azért sem szabad közúti forgalomban az úttestre vinni, mert - kevés kivételtől eltekintve - nincs rajtuk irányjelző. És ennek tudatában a rollerező személy nem képes közölni másokkal a haladási irányát. Mert ha leveszi a kezét a roller fogókarjáról (és karjelzéssel próbál jelezni), rögtön elesik.

  • @mateszabo5487
    @mateszabo5487 4 года назад +1

    Férfiembernek autó való nem roller érteeeem?

  • @kilincsorr9562
    @kilincsorr9562 3 года назад

    Smkp jogsi+biztosìtàs rà... Problem solved....

  • @Nrb009
    @Nrb009 4 года назад +1

    Megint a legegyszerűbb oldalát próbálják szabályozni, nem kezdünk el azon gondolkozni, hogyan lehetne létrehozni ez normális kerékpárút hálózatot az országban, nagyvárosokban! Azzal többet kellene foglalkozni, és lehet több pénzbe kerülne, ettől egyszerűbb egy törvényt módosítani, tiltani valamit! Sohasem lesz normális ez az ország!!

  • @zoltankiss1505
    @zoltankiss1505 2 года назад +1

    A jelenlegi kresz szerint, 300w-ig kerékpár. És ezzel olyan nagy gond nincs is. Nem smkp, és ne is legyen az, de köszönjük a profnak, hogy ezt hosszan is kifejtette...

  • @n.jozsef3291
    @n.jozsef3291 3 года назад +2

    Inkább a sofőröket kén agyon büntetni ő veszélyesek

    • @josti631222
      @josti631222 2 года назад

      Igazad van le a cipővel éljen a mezítláb!!!!!! (a közösségi irány elvek miatt nem írom ki melyik 4 lábú jutott eszembe) :) :) .....(Füvet eszik) :) :) :)

  • @profemeritus534
    @profemeritus534 4 года назад

    Nem értem miért abból indul ki mindenki, hogy minden egynyári divat miatt jogszabályokat kell módosítgatni. Az elektromos roller az új Mészáros Lőrinc, hogy hozzá igazítjuk a törvényeket? A gyártó feleljen meg az előírásoknak, ne azok neki! Nehogy már a nyúl vigye a puskát...

    • @KRESZTV
      @KRESZTV  4 года назад +2

      Ahhoz is "törvény" kell, hogy a gyártó tudja, milyen előírásoknak feleljen meg!

  • @csabaszabo7786
    @csabaszabo7786 Год назад

    Szabványosítani kell a roller tipusokat minőségi és felépítési szempontból

  • @endlosz
    @endlosz 4 года назад

    Semmibe nem telik erősebb lámpákkal, dupla fékkel, dudával, meg üléssel felszerelni egy rollert, nem jó irányból közelítik meg még mindig az emberek a járművekre vonatkozó szabályozást.

  • @cifi2011
    @cifi2011 2 года назад

    irányjelző sincs rajtuk ...

  • @madaraszi
    @madaraszi 4 года назад

    mikromobilitási eszköz - ez jó duma.

    • @temp50
      @temp50 2 года назад

      Csak akkor, ha eltekintesz a ténytől, hogy ő egy autóbuzi. "gyerekjáték", meg "járműszerű eszköz", stb... Egy elektromos rollerrel folyamatosabban lehet közlekedni (és sokszor gyorsabban is), mint egy dugóban álló tömegközlekedési eszközzel.

  • @jozsefvincze3615
    @jozsefvincze3615 4 года назад

    Jatek az utakon ?? Mer a kozut jatcoter ? A roller nem jarmu ! A roller jatek !

    • @m_marci3516
      @m_marci3516 2 года назад

      Nemtudom de szerintem egy 3000w os roller nem nagyon játék

  • @gergelyvarju6679
    @gergelyvarju6679 4 года назад +2

    Szerintem sok szempontból a videó fordítva ül a lovon. Elvárni, hogy bármi ilyet beillesszenek a jogszabályba, mert létezik, butaság. Nem véletlenül vannak a járművekkel szemben műszaki előírások. Egyszerűen azért, mert a világ nem úgy történik, hogy valamiről kijelentjük, régen nem volt, és most csiribú-csirábá starbucksmágia és a trendi hipszter kedvence biztonságos lesz, mert a többmilliárd éves természeti törvények nem érnek fel a progresszív Klárika modernségével.
    Hanem úgy, hogy amit általános iskolában tanultál a fizikából, vagy amit megpróbáltak tanítani neked, az továbbra is alapvetően igaz. A biológiai ismereteink is. Van egy csomó olyan eszköz ami segíti a közlekedést, akár gyerekjáték, akár mozgáskorlátozottat segíti, akár mást. Ezek továbbra sem járművek, mert egy gyalogos menetdinamikájával, sebességével használják őket. A használójuk gyalogosnak minősül. Ezek egy részét van ahol kitiltják van ahol nem, de alapvetően tisztázott a jogi helyzetük.
    Az elektromos roller ebben a körben nem értelmezhető. Mert a sebessége, menetdinamikája miatt szinte biztosan veszélyhelyzetet idéz elő. Ha a használóját gyalogosnak is tekintjük, akkor is igaz, hogy az ezzel való tempós és veszélyes haladás, aminél csak szerencsén múlik, hogy nincs baleset közúti veszélyeztetés. Aki ezt forgalomba hozza az egy eredendően veszélyes terméket hoz forgalomba, tevékenyen segít a hasonló veszélyeztetés létrejöttében, tud a problémáról, de ez nem nagyon zavarja, elfogadta a következményeket. Az ilyen magatartást a törvény szabályozza, csak nem feltétlenül a KRESZ környékén kell a szabályozást keresni. Az ilyesmire tervezett eszközök sorsáról is van törvényi rendelkezés. Csak nem a közúton (ideértve a járdát is) határozza meg a veszélyes kamikaze eszközök helyét...
    Marad a "B" opció. Ha megvan a menetdinamika, sebesség, teljesítmény, akkor a fizika, a biológia és a közlekedés során a társadalom által megszerzett tapasztalatok adottak. Tudjuk miért kell megfelelő lámpa, a két megfelelő fék. Értem én amit mondanak sokan: Ha ez rákerül akkor nagyobb, nehezebb lesz, ha pedig akarunk ugyanilyen dinamikát akkor erősebb lesz, nagyobb aksival. Értjük azt, hogy miért nem jó túl magasan a súlypont, miért jobb ülni. Ha ülés is kerül rá változnak az arányok. És vagy pedelecre fog hasonlítani, ha pedált is kap, az elektromos rásegítésnél visszalassul, stb... vagy egyre inkább elkezdi felvenni az elektromos robogók formáját.
    Az, hogyha egy termék a biztonság szempontjából kötelező szabályokat, amiket vérrel írtak, nem tartja be, arra nem az a megoldás, hogy létrehozunk tetszőleges számban kamikaze kategóriákat a KRESZben és tízszer ennyien megdögölhetnek az utakon, vagy akár százszor ennyien... Hanem az, hogy a termékek elkezdik betartani a biztonsági előírásokat, szabványokat. És akkor bizony eléggé robogó szerűek lesznek.
    Ugyanis az sem lenne reális elvárás, hogyha a BMWről leszerelem a lámpákat, akkor mivel már nincs rajta lámpa, van rajta illegális spoiler, stb. már nem fér bele az autó kategóriába, így vezessük be a sportkamikaze kategóriát, amire jelenleg nincs sebességkorlátozás és így repesszünk 200-zal az úton... Hanem az, hogy ami nem felel meg a vérrel írt alapvető biztonsági normáknak az nem vesz részt a közlekedésben. Pont.
    Ezeknek a tákolmányoknak a pedelec rásegítéses sebességnél nagyobb sebessége, emberi erő nélküli meghajtása, stb. viszont megmondja, hogy ilyen sebességhez, ilyen használati módhoz egy járműnek milyen műszaki követelményeknek kell megfelelni. Ha ebben benne van az ülés, akkor rá kell szerelni az ülést és nem azt mondani, hogy de az ülés nélküli veszélyesebb tákolmánnyal engedjék meg más életének a veszélyeztetését mert látjuk, hogy ez ülés nélküli...
    Ha ebből indulunk ki és azt nézzük meg, hogy melyik az a járműkategória amiből kilóg, mert nem felel meg a kötelező szabványoknak, de a sebessége, használati módja, stb. alapján egyértelműen ott lenne a helye az egy releváns információ. Ha belátjuk, hogy ezen az alapon életveszélyes, mindenki mást zavaró dolog használni, és elég antiszociális dolog ilyen tákolmánnyal másokat veszélyeztetni, akkor egyértelmű az, hogy ezek ebben a formában nem vehetnek részt a közlekedésben. Ha meg addig módosítjuk őket, míg beleférnek a biztonságos közlekedéshez szükséges előírásokba, tényleg biztonságosak lesznek (és itt a kerékméret és az úthibák kapcsolata is játszik) akkor meg bele fognak férni a kategóriába is. És van egy gyanúm, hogy úgy is fognak kinézni.

    • @petati60
      @petati60 4 года назад +1

      Sok mindenben jó a meglátásod, de példaként megemlíteném, hogy Németországban sikerült korrekt szabályzást létrehozni a Elektrokleinstfahrzeug -gal kapcsolatban. Én nem tartom ezt reménytelennek itthon sem.
      Mert aztán egyszer csak arra ébredünk, hogy mindennapos lesz a légdeszka... :-)
      de.wikipedia.org/wiki/Elektrokleinstfahrzeug

    • @gergelyvarju6679
      @gergelyvarju6679 4 года назад

      @@petati60 A német megoldás sajnos nem lep meg. Ha nem akarunk tiltani, akár a szavazók, akár zöld narratíva, akár más miatt valahogy lehet szabályozni.
      A gond csak az, hogy ettől még furcsa az, a Pedelec teljesítményének a többszörösét engedélyezik egy olyan járműnél, ami a kisebb kerék, magasabb súlypont, hiányzó fék, stb. miatt sokkal veszélyesebb.
      A hivatkozott szabályozásból viszont kimaradtak a biztonsági előírások. Ráadásul a maximum 20 km/h sebességre jó jármű a járdán balesetveszélyesen gyors. Máshol a kerékpárost is feltartja, így nem érzem a szabályozásukat biztonságosnak.
      És pont ez a probléma: Ezekről be tudtuk látni, hogy a gyalogosok között túl gyorsak és veszélyesek, bárhol máshol túl lassúak, ingatagok és veszélyesek. Amíg erre nincs technikai megoldás, hogy legalább az egyik helyen biztonságosak legyenek...

  • @jagdtigger
    @jagdtigger 4 года назад +2

    Igazság szerint az egész mizériát rövidre kéne zárni egy egységes betiltással... Emberek többsége sajnos képtelen normálisan használni ezeket így bármilyen más szabályozás csak ronthat a helyezeten.

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад +4

      Ez alapján az autókat is be kéne, nem?

    • @gabrielderdak6632
      @gabrielderdak6632 4 года назад +2

      @@Kobalta Na igen, érdekes lenne összevetni, melyik közlekedési jármű használatával haltak meg többen, autóval vagy rollerrel? Logikusabb lenne a betiltást azzal kezdeni, amelyikkel többen.

    • @jagdtigger
      @jagdtigger 4 года назад

      @@Kobalta Autóval nem szoktak járdán menni, ezzel viszont igen. És mivel jóval gyorsabb mint egy gyalogosok a végkimenet borítékolható. Ja és nme mellesleg ha egy autós elkövet valamit akkor azonosítható. Ezek nem, még csak vázszámuk sincs....

    • @jagdtigger
      @jagdtigger 4 года назад

      @@gabrielderdak6632 Ha ezzel balesetezel akkor a halálozás esélye szinte 100% a védőfelszerelés hiánya miatt. Ja és nem lenne fair hasonlat már csak abból adódóan sem hogy ezekből igen kevés van az autókhoz képest.

    • @Kobalta
      @Kobalta 4 года назад +3

      Autót ill. nagymotort is láttam már (személyesen) járdán közlekedni. A jóval gyorsabb mint a gyalogos nem mindig igaz, a vezetőtől is függ nem csak az eszköztől (mellettem már sokszor mentek el és nem volt semmilyen probléma, de persze nem zárom ki, hogy másnál lehet). Az azonosíthatóságot támogatom de úgy emlékszem, hogy ez pl. a robogók kapcsán sem történt még meg, pedig sok éve téma. Az autós valóban azonosítható és büntethető.. ha még életben marad a baleset után. Csak októberben 71-en haltak meg és nem is mindig a vétkesek (+ a súlyosan és könnyebben sérültek) amiről a rendőrség azt nyilatkozza, hogy többségében megelőzhetőek lettek volna, mégsem hallom, hogy annyit beszélnének róla mint az elektromos rollerekről. Normális ez így? (Néha az a benyomásom, hogy nálunk sokan nagyon szívesen szigorítanának, betiltanának kivéve ha a saját eszközükről van szó.)

  • @Bob.Seishin
    @Bob.Seishin 4 года назад

    nem az a gond ezekkel hogy járdán közlekednek vagy az úttesten hanem az hogy nem lehet kitalálni mikor merre fog manőverezni a legtöbb ilyen szar eléri az 50es tempót is és ahogy volt erre példa egyik pillanatban még a járdán van aztán hopp gyalogátkelőn kimegy valaki elé ha kamion elé akkor sanszosan nem lesz gondja a bérlés kifizetésével itt ez a baj, ezért lettek beszabályozva a biciklik is anno ahogy a robogók is mivel elérnek egy bizonyos sebességet és hirtelen helyváltoztatásra képesek...

    • @landergames_official4335
      @landergames_official4335 4 года назад +1

      Ez hülyeség, hogy 50-nnel megy. 25 km/h a max, és a megengedett. Merre fog manőverezni? Figyelni kell, meg lehet a rollerre indexet rakni. Nekem is van, én is szeretnék rá. Ennyire egyszerű.

  • @dodokukucs8488
    @dodokukucs8488 4 года назад +1

    Érdekes a 2/3-ad ezt a kreszt nem akarja módosítani. GYakorlatilag ez az egyetlen jogszabály, amely még kommunista... :)

  • @zeha2546
    @zeha2546 4 года назад

    Professzorom, olvasom az indexen/totalcaron a cikket. Állítod, nem láttál 10-15-nél gyorsabbat. Idén nyáron kétszer előzött meg ilyen szar, úgy 30-as tempónál, amihez min 35-40km/h sebességgel kellett mennie.
    A csordában közlekedő turisták akadályozzák főleg a bringás forgalmat, a többi meg... no comment. Részemről ezt betiltanám, mert ön- és közveszélyes eszköznek tartom őket.

    • @ebarnabp
      @ebarnabp 2 года назад

      A piroson lazán áthajtó kerékpáros legalább ennyire ön- és közveszélyes. Tiltsuk be őket is. :D (nem, inkább tanuljunk meg kulturáltan közlekedni... )