Світ ловив мене, та не спіймав (Сковорода)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 сен 2024
  • «Світ ловив мене, та не спіймав». Це надпис на надгробному камені Григорія Савича Сковороди - видатного українського філософа, поета та педагога, який став однією з ключових постатей українського Просвітництва у XVIII столітті.
    Національний банк України 22 листопада 2022року до 300-річчя від дня народження філософа Григорія Сковороди ввів в обіг монету "Сад божественних пісень".
    "Основна композиція аверсу - символічний стилізований фонтан, що є алегорією Бога, який наповнює водою різні посудини, метафори людини та людської душі.
    Це втілення малюнка Сковороди "Нерівна всім рівність...". Над фонтаном зображено "райські дерева", які формують сад божественних пісень, навколо яких розміщено рядки з однойменної збірки.
    На реверсі монети зображено композицію з юнаком, який грає на сопілці під вишневим деревцем. Навколо нього - символічні фігури, які намагаються схопити філософа. Поруч слова Сковороди: "Світ ловив мене, та не спіймав".
    Монету виготовлено зі срібла з локальною позолотою, її номінал - 20 грн. Художники - Володимир Таран, Олександр Харук та Сергій Харук.
    Ось декілька цікавх фактів про цю видатну людину:
    1.Почнемо з дати народження - вона стала відома світові через 200 років після, власне, народження Сковороди. Дослідники віднайшли в одному з листів Григорія Савича до свого учня та приятеля Михайла Ковалинського згадку про те, як він провів свій день народження. Досі це єдиний документ, який засвідчує цю дату.
    2.«До господарської роботи непридатний…» Саме так вважав про свого талановитого сина батько, Сава Сковорода. Тож посприяв тому, щоби він мав зовсім іншу долю. За свій неабиякий хист до науки Сковорода вже у 12 років вступив на навчання до Київської братської школи, яка пізніше стане Києво-Могилянською академією. Загалом Григорій вчився з перервами приблизно 15 років, так і не закінчивши повного курсу навчання.
    3.Філософ мав талант до співу та гри на сопілці. Цей музичний інструмент він завжди носив із собою за поясом. Мабуть, саме через це на більшості його портретів присутня сопілка. Також він володів скрипкою, флейтою, бандурою та лірою. Саме завдяки музичним здібностям його забрали до Петербургу для співу у придворній капелі цариці Єлизавети.
    4.Згодом Григорій вирішив пізнати для себе Європу, тому прийняв запрошення долучитися до комісії із закупівлі токайських вин для царського столу. Григорія взяли як перекладача та людину, яка добре обізнана в музиці. Так він потрапив до Угорщини, у місто Токай.
    Сковорода зображений не тільки на монеті, а також на купюрі 500 гривень.
    5. Працюючи педагогом у Харківському колегіумі, був незвичайним педагогом та мав власну систему оцінювання учнів. Замість балів за виконану роботу, вони отримували коротку характеристику. Ті, хто виконували завдання дуже добре, мали підпис «зверок вострий», «вельми вострий» та «вострий». Ті, хто вчилися на середньому рівні - «вельми тямкий», «досить тямкий», «тямкий». Найгірші учні отримували від Сковороди звання «тупуватий», «тупий», «вельми тупий» і «повне безглуздя».
    6.Григорій Сковорода працював викладачем поетики в Переяславському колегіумі. Він відрізнявся від інших педагогів, тому що ніколи не карав учнів, не примушував їх. Філософ вважав, що учні можуть мати хист до навчання тільки тоді, коли самі цього хочуть.
    7.Його називають першим українським байкарем.
    8.Писав твори переважно староукраїнською та латинською.
    9.За переказом, коли Катерина II перебувала з візитом на Харківщині, то вирішила поспілкуватися із Григорієм Сковородою. Під час зустрічі вона запитала, чому він їй не вклонився, на що Григорій Савич відповів: “Ти сама хотіла на мене подивитися. А як ти мене роздивишся, якщо я удвоє зігнуся”. Однак за переконанням дослідника Леоніда Ушкалова, це лише легенда.
    11.Надавав перевагу особистій духовній свободі. Філософські трактати присвячував переважно етиці. А головним сенсом людського існування вважав самопізнання.
    12.Сковорода не вживав м’яса, але не був цілковитим аскетом. Наприклад, він любив токайське вино, а друзів просив привезти з-за кордону шалено дорогий (на той час) пармезан.
    А це ще одна срібна монета, присвячена цьому видатному українцю. Вона випущена у 1996 номіналом один мільйон карбованців, хоча сам поет за життям був безсрібним.
    Підготовлено по матеріалам:
    gordonua.com/u...
    museum-portal....
    tamtour.com.ua...
    booxters.com/b...
    iprosvita.com/...
    bukischool.com...
    znayshov.com/N...
    www.museum-ukr...

Комментарии • 16

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    То у мене є шанс? Шо таке 200 років?😅😉
    Не відволікаюсь, слухаю👮‍♀️

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    7:07 не май сто гривників, а май сто друзяк ;)

  • @nadin22158
    @nadin22158 Месяц назад +1

    P.s.
    Перший раз пропустила пармезан!Аж в роті свіжіть присмаку відчула.🤤Ой, і пасту карбонара😅
    Так хто ж його не любить, а тим паче, я думаю він насолоджувався його присмаком і ароматом, як і годиться насолоджуватися пармезаном, по маленькому шматочку ммм з токайським вином. Все має бути в міру, тоді воно не йде в розтіч гармонії й не обтяжує й необкрадає світ.☯️

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      Абсолютно згоден з Вами. Скажу по секрету, що й сам дуже люблю насолоджуватись пармезаном, навіть без пасти карбонара ;)

  • @nadin22158
    @nadin22158 Месяц назад +2

    « З жаби ніколи не вийде соловій, ані з вола. Ні з черепахи чи гадини - орел. Ні з труса - воєначальник, ні з злодія - суддя, ні з черевоугодника і грошолюба - чернець. Пізнай свою породу: Чи ти є кінь? Вози їздця! Чи ти віл? Носи ярем! Чи ти є хорт? Лови зайця! Все добре на своїм місці!»
    «Матеріялістична цивілізація обернула людей або в скотів, або в звірів, не знаючих внутрішньої дисципліни, совісти чи божественного слова. Там, де нема дисципліни внутрішньої, - неминуче приходить дисципліна зовнішня, палка диктатура.»
    «Солодке пізнає пізніше той, хто може проковтнути неприємне…»
    «Не за обличчя судіть, а за серце». «Людина дивиться на лице, а Бог на серце».
    «З усіх утрат втрата часу найтяжча»
    Дякую!❤

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      Дякую!!!! Сковорода - сила! Колись мені вдалося побувати в одному з музеїв Сковороди і я був дуже вражений розповідями екскурсоводів, а частину інформаціі влучно доповнювали мої товарищі по екскурсії. Це була незабутня подорож!

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      @@nadin22158 💙💛

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    "Бог багатому подібний фонтану, що заповнює різні посуди за їх обсягом. Над фонтаном напис: нерівна усім рівність. Ллються із різних трубок різні токи в різні посудини, що стоять навколо фонтану. Менший посуд менше має, але в тому є рівний більшому, що однаково є повний"

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      Справді, Сковорода -український Сократ

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    Я думаю він не той веган, що криветку міг їсти, а курку ніт. Бо ж його дієта є продовженням його філосовії, як і у будизмі та індуїзмі.

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    3:17 красівий, але де ж ті попи поділися, що позаду ідуть переглядаючись. Ох не бачить художник, Ваші скорочення😜😉
    А то би різочкою просоленою, різочкою...на лаві, перед братчиками😄🙃

  • @КорицяРецепти
    @КорицяРецепти Месяц назад +1

    Мда...зато щиро, бо ж ну всі вчителі так називають про себе дітей, але позаочі, але водночас така собі педагогіка.
    Але згадаймо їх кількість в семінарії, і от тобі треба ділити, для загалтної дисципліни і посильних завдань🤷‍♀️
    Для мене це відкриття "30" і "300" раніше не звертала уваги.😮

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      Трохи похвалюся - у мене в колекції є купюра Сковорода "300 років" ))

    • @nadin22158
      @nadin22158 Месяц назад

      @@InterestingCoinsUA Хто би міг подумати?🤪

    • @InterestingCoinsUA
      @InterestingCoinsUA  Месяц назад

      @@nadin22158 🤣🤣🤣