Uzależnienie od jedzenia - dr Angelika Staszewska

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • Zarówno zachowania restrykcyjne, polegające np. na ograniczaniu jedzenia, jak i nadmierne jego spożywanie mogą prowadzić do zaburzeń związanych z jedzeniem i odżywianiem się. Na przestrzeni ostatnich lat istotny problem zdrowotny stanowi również otyłość, która dotyczy zarówno dorosłych kobiet, jak i mężczyzn, a także dzieci i młodzieży. Co istotne, przyczyny otyłości określamy jako złożone i obejmujące m.in. czynniki psychologiczne, środowiskowe oraz biologiczne. Właściwa diagnoza zaburzeń związanych z obszarem jedzenia i odżywiania się oraz ich poprawne różnicowanie zwiększa szanse na skuteczne leczenie pacjentów. Jak objawia się uzależnienie od pożywienia? Czym są zaburzenia z napadami objadania się czy nadmierną masą ciała? Jakie są kryteria różnicowych, psychologicznych konsekwencji nadmiernej masy ciała? Na te i inne pytania odpowiada dr Angelika Staszewska, doktor nauk o zdrowiu, wykładowca, specjalista w zakresie psychodietetyki, dietetyki i promocji zdrowia.
    dr Angelika Staszewska - Doktor nauk o zdrowiu, wykładowca, specjalistka w zakresie psychodietetyki, dietetyki i promocji zdrowia, z tytułem MBA dla kadr medycznych. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Uniwersytetu SWPS. Założycielka Poradni Dietetyki i Psychodietetyki w Poznaniu. Pracuje w interdyscyplinarnych zespołach specjalistów. Koordynator projektów edukacyjnych i szkoleniowych z obszaru zdrowia. Autorka publikacji oraz redaktor serii wydawniczej Nowe oblicza ochrony zdrowia, w ramach której ukazały się trzy pozycje książkowe dotyczące ochrony zdrowia. Obszary działania: promocja zdrowego stylu życia i racjonalnych zachowań żywieniowych, zmiana nawyków żywieniowych, praca z pacjentami m.in. z nadwagą, otyłością, zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia). Z Uniwersytetem SWPS związana od 2011 roku.
    Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji „Uzależnienia behawioralne” organizowanej przez Koło Naukowe Psychologii Klinicznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.
    “Uzależnienia” to cykl podcastów Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS, w którym wraz z psychologami, psychoterapeutami i innymi specjalistami mówimy o różnych aspektach uzależnień. Poruszamy zagadnienia takie jak: neurobiologiczne podłoże uzależnień, pracoholizm i praca emocjonalna, uzależnienie od alkoholu, konopii, pornografii, seksu i gamingu, jedzenia, badania własne nad psychodelikami, syndrom DDA oraz wolontariat studencki w ośrodkach uzależnień.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: www.psyche.swps.pl
    Interesujesz się psychologią? Dołącz do nas w grupie Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS na Facebooku ( / strefapsyche .
    #uzależnienia #uzależnienieodjedzenia #uzależnieniebehawioralne

Комментарии • 60

  • @m.3709
    @m.3709 2 года назад +48

    Ważny temat, bo jedzenie to jedno z nielicznych uzależnień, którego nie możemy się całkowicie pozbyć. Dlatego tak trudno je przezwyciężyć.

  • @yolandagrenouille8827
    @yolandagrenouille8827 2 года назад +9

    Pani jest niesamowita, bez zająknięcia, bez "yyy", głośno i wyraźnie przekazywane niesamowicie dobrze ujęte treści merytoryczne.

  • @weronikaitylenatenteman5670
    @weronikaitylenatenteman5670 2 года назад +19

    Mam marzenie by wykłady do internetu (z każdego uniwersytetu lub instytucji poświęconej nauce) były nagrywane dostatecznie dobrym mikrofonem.
    Tu jest wrażenie przestrzeni, głos się od czegoś odbija, jak na sali, nie jest zebrany. Przez to trzeba pod głosić żeby rozumieć, a wtedy jest za głośno by słuchać po cichu do relaksu.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 года назад +5

      Dziękujemy za uwagę, postaramy się w przyszłości realizować nagrania jeszcze lepiej.

    • @annamucha308
      @annamucha308 9 месяцев назад +1

      Póki co cieszmy się, że mamy dostęp do tego typu materiałów i wiedzy ekspertów za darmo 😊

  • @mariolajola3225
    @mariolajola3225 Год назад +5

    Ratunku. Jak mam zatrzymać niekontrolowane obżarstwo? Każdego dnia chcę czysto i bez obżarstwa przeżyć dzień ale łamię się i zaczynam się objadać. Potem się nienawidzę i obiecuję że od jutra. A jutro nadchodzi i jest to samo. Pomocy

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Год назад +1

      Przykro nam, że przeżywasz takie trudności. Najlepiej będzie, jeśli skonsultujesz się z lekarzem specjalistą - psychologiem, terapeutą lub psychodietetykiem.

  • @dorotawilkanowicz2959
    @dorotawilkanowicz2959 2 года назад +16

    Bardzo niefortunna ilustracja, zwłaszcza gdy jedzenioholik na nią patrzy!

  • @hannawagner440
    @hannawagner440 Год назад +4

    Jak byliśmy mali z bratem
    To babcia zawsze mówiła ,kto pierwszy zje ,ten będzie Królem, a później miałam problemy z wagą

  • @katarzynagorska2463
    @katarzynagorska2463 2 года назад +3

    bardzo dobry wykład

  • @Kiendy
    @Kiendy 2 года назад +2

    Cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania .👍👏

  • @PanSiwizna
    @PanSiwizna 2 года назад +12

    temat super, wykład typu czytanie z kartki jak automat czyli samym sobą zniechęca…. szkoda

    • @roseleinwolf1847
      @roseleinwolf1847 2 года назад +1

      Zgodzę się z tym automatycznym przekazem, dopiero za trzecim razem prawie udało mi się nie zgubić wątku😄

  • @grazynawilk9050
    @grazynawilk9050 2 года назад +8

    Przez wielu lekarzy i badaczy odchodzi się od śniadania. Nie jest to już błąd żywieniowy.

    • @sawekk.4136
      @sawekk.4136 2 года назад

      Zgadza się, nie trzeba spożywać śniadań

    • @beatag.1637
      @beatag.1637 2 года назад +5

      🙂 zabawne, że tak się zmieniają weryfikacje tego, co trzeba i nie trzeba. Zasady na jakich zalecenia są wydawane są wybierane z bazy wątpliwych jakościowo badań 😒

    • @claudiaiman4636
      @claudiaiman4636 2 года назад +1

      To zakeży od tego na jakiej kto jest diecie i nie mam na myśli odchudzającej. Kiedyś ganili tłuszcze teraz jest dużo diet opartych na tłuszczach.U nas w Polsce pionierem był Kwaśniewski. Piramidę żywieniową też zmienili. Z tego co obserwuję to najwięcej wątpliwości pozostało co do mleka i pochodnych.Czy wypłukuje wapń czy go dostarcza…

    • @a.g.a.t.a6326
      @a.g.a.t.a6326 2 года назад +4

      @@beatag.1637 dokładnie, kiedyś cukier krzepił, piło sie mleko żeby być wielkim, a na masło nie mozna było spojrzeć, bo tylko margaryna sie liczyła :-) Minęło parę lat i zmiana o 180 stopni. Teraz tylko dieta keto, vege... Człowiek ma tak naprawdę metlik w głowie. Jeszcze dobrze jak jest w miarę zdrowy, a co mają powiedzieć osoby chore dla których dobry jest raz jeden, raz drugi produkt... Cukier, syrop glukozowo-fruktozowy czy jedzenie przetworzone to faktycznie plaga, a spożywają je nawet całkiem małe dzieci...

    • @misiauek1
      @misiauek1 Год назад

      Z tymi śniadaniami to tak nie do końca. Wszystkie narzady związane z trawieniem najlepiej dzialają w godzinach rannych i południowych, więc omijanie śniadania jest w sumie wbrew fizjologii

  • @lapaczeslonca
    @lapaczeslonca 2 года назад +3

    ❤❤❤

  • @magorzatachodyapietsch5980
    @magorzatachodyapietsch5980 2 года назад

    Super materiał

  • @JuliaKrk-tf4id
    @JuliaKrk-tf4id 11 месяцев назад

    Bardzo dobry merytoryczny wykład. Może nie tak atrakcyjny wizualnie, jak większość materiałòw tutaj, ale za to przynajmniej zawiera porcję rzetelnej wiedzy, a nie skròt z wybranego podejścia do problemu.

  • @ewadziatkowska1059
    @ewadziatkowska1059 2 года назад +1

    Jem raz dziennie od pon do piątku , w sobotę i niedzielę dogadzam jeszcze sobie ,ale będę dążyć do perfekcji.

  • @kropla5
    @kropla5 2 года назад +2

    Ciekawy temat, fajny wykład

  • @didek666
    @didek666 8 месяцев назад

    Ja niestety jestem uzalezniony od jedzenia, terapie i diety tylko sprawiaja ze czuje sie coraz gorzej, ale nie poprawiaja mojego stanu zdrowia. Musze dodatkowo leczyc sie z depresji i bezsennosci, ze względu na ilość nieprzyjaznych kokentarzy pochodzących otoczenia. Ostatecznie wszyscy profesjonalisci, do ktorych sie zwrocilem o pomoc kończą wspolprace zdaniem "to Twój problem, sorry" :-(.

  • @ankaq4313
    @ankaq4313 2 года назад +1

    Nie potrawie obejrzeć tego całego, nic z tego nie rozumiem.
    Szukam czegoś co mi pomoże bo nie potrawie przestać jeść nawet gdy mam ochote wymiotować czy boli mnie brzuch.. do tego jak skończę jeść ciągle myślę co zjem jak mi przejdzie i czekam na to by zgłodnieć choć trochę..
    Nie mam tendencji do tycia nigdy nie miałam... ale od jakiegoś czasu jestem wycofana, i nie potrawie wstać z łóżka.
    Jem tak dużo jak nigdy i choć próbuje diet i innych zaraz znowu zjem tyle ile kiedyś...
    Zaczełam tyć tak bardzo że bolą mnie kości, a Moja Matka tylko mówi że to moja wina choć próbuje naprawdę mocno..
    Jeżeli ktoś sie na tym zna i dał by rade mi coś polecić naprawdę była bym wdzięczna...

    • @bosiamozgaa9564
      @bosiamozgaa9564 2 года назад

      Poszukaj innych wykładów skoro ten nie wniósł nic. Wilczoglodna - poszukaj

  • @mariolajola3225
    @mariolajola3225 Год назад

    Ja się też borykam z tym problemem i to bardzo

  • @Fruzia.
    @Fruzia. 2 года назад +11

    Przesłuchałam całe... ale jakim kosztem. Strasznie monotonne. W połowie wychodzi masło maślane. A szkoda bo temat bardzo ciekawy. Tak jakby ta pani całość czytała z kartki i nawet nie wiedziała sama o czym mówi. I lepiej przemilczeć niż mówić "yyyyy", bo to bardzo zniechęca, rozprasza i denerwuje.

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 2 года назад

      Zgadza sie

    • @a.g.a.t.a6326
      @a.g.a.t.a6326 2 года назад +3

      normalnie nie dogodzisz. Pani twierdzi, że lepiej przemilczeć niż mówić yyyyy. Dwie opinie wcześniej dziewczyna pisze "Pani jest niesamowita, bez zająknięcia, bez "yyy". Bądź tu madry i pisz wiersze :-)

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 2 года назад +11

    Interesujacy temat. Nudny wyklad

  • @przemekgesicki6021
    @przemekgesicki6021 2 года назад +1

    Temat to mikrobiota - nowe rozdanie

  • @sabbatcf
    @sabbatcf 2 года назад

    Alkohol to nie są puste kalorie ? Nie ma tam ani białka, ani węglowodanów, ani tłuszczy.

    • @sawekk.4136
      @sawekk.4136 2 года назад +1

    • @roseleinwolf1847
      @roseleinwolf1847 2 года назад +2

      Chodziło o grę słowa, bo każda kaloroa jest ładunkiem energetycznym, więc nie może być pusta. Tyle że w dietach stosuje się to pojęcie w celu wskazania, która żywność jest wartościowsza 😁

    • @sabbatcf
      @sabbatcf 2 года назад

      @@roseleinwolf1847 Pusta kaloria w tym sensie że nasz organizm nie zamienia jej na energię, ani nie odbudowuje z niej komórek. Wręcz przeciwnie traci energię żeby rozłożyć alkohol. Nikt jeszcze nie przytył spożywając nadmierne ilości alkoholu. Benzyna też ma kalorię, ale z punktu widzenia odżywiania nie ma to żadnego znaczenia. Chociaż zdarzają się przypadki jej spożywania.

    • @joannajot9239
      @joannajot9239 4 месяца назад

      Puste kalorie to gra słowna której nie rozumiesz poprostu

    • @sabbatcf
      @sabbatcf 4 месяца назад

      @@joannajot9239 To uświadom mnie jak nie rozumie.

  • @krzysztofschmeichel6059
    @krzysztofschmeichel6059 Год назад

    Poziom "wykładu" dość żenujący. Prawie nic z tego nie wynika, jest wiele błędów i wiedzy przestarzałej o kilkadziesiąt lat. Nie chce mi się wymieniać nawet tych rzeczy, bo jest ich tak dużo, że bym pisał chyba połowę trwania wykładu. Proponuje 20 posiłków dziennie żeby zajechać trzustkę i mieć cudowną glikemię.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Год назад

      Dziękujemy za wzięcie udziału w dyskusji i podzielenie się swoją opinią. Jesteśmy świadomi, że nasze treści nie będą odpowiadać wszystkim, ale nadal będziemy starać się, aby każdy znalazł coś dla siebie.

  • @beatakozowska6657
    @beatakozowska6657 2 года назад +4

    Coz to za pustoslowie? "Nasze zachowania w obszarze zywienia". Jako niedoszla polonistka, wychwytuje takie bledy I uwazam, ze ten wyklad jest nieciekawy

    • @bednar1991
      @bednar1991 2 года назад +18

      widać, że niedoszła

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 2 года назад +1

      @@bednar1991 😂

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 2 года назад

      @@Elercik mi nie idzie o zrozumialosc lub jej brak.

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 2 года назад

      @@bednar1991 niedoszla, poniewaz zmienila kierunek. A to nie znaczy "niedorobiona" lecz zajeta czyms innym.

    • @beatakozowska6657
      @beatakozowska6657 2 года назад +1

      @@bednar1991 wytlumacz mi prosze co konkretnie znaczy "Nasze zachowania w obszarze zywienia" (lepiej byloby powiedziec "Nasze zywieniowe nawyki, preferencje")