Ahoj. Super video. Mám Atmos DC25GD a 2 aku 770L. Podle doporučení výrobce topím vždy na plný výkon. Párkrát jsem zkusil přes noc stáložár a na prd. Kotel i komín se okamžitě začali nalepovat dehtem (vlhkost dřeva kolem 12 %).Takže vyzkoušeno a jedu na plno.
Obyč kotel na uhlí, +AN 750 litrů, roční úspora spotřeby uhlí cca 1/2. Takže, zcela bez debat, má to smysl. Ekonomický, i komfort, kdy přes celou noc, do rána je teplo. Tečka.
Hezké video. Máme Atmos Dokogen 19kw+1,5m3 Reflex a do toho máme 3*2kw patrony kam jsou přebytky z 10kwp fotovoltaiky. Od podzimu do jara fungujeme bez přebytků do sítě.
Díky za video a zajímavé informace a zkušenosti. Osobně by mne zajímalo více informací na zapojení/využití akumulačky se solárníma kolektorama na ohřev vody v kombinaci ohřevu vody kotlem. Zvlášť když by se akumulačka využívala nejen na topení ale i pro teplou vodu do sprchy. Děkuji za případné další informace.
....největší chybou, kterou jsem udělal je bojler v akumulačce. Největší problém vidím v tom, že v době když netopíte musíte zpravidla elektřinou vyhřívat, celou akumulační nádrž, aby jste měli ohřátou vodu ve vloženém bojelru.
@@1107petr dve aku nadoby 2000 l + kotel drevo uhli+ elektro kotel(kdyz se nebude chtit prikladat, nebo pojedeme na vikend pryc). Bojler z kotle + elektrika. Uvidime, jak to bude fungovat po prvni zimne. Potom je v planu pridat samostatny sporak do nejvetsi mistnosti 40m2, fotovoltaika na ohrev vody a napajeni klimatizace v lete.
@@zajdlik1 no tak to muselo být ranec. Jinak akumulační nádrže nemám jak dostat do sklepa, málo místa a už vůbec nehodlám kvůli takovým věcem bourat dveře a zdi.
Diky za super video. To je co hledam delší dobu. Chtelo by to názorné zapojeni naor. Atmos - trubky - akumulační nádrž - a rozvody k radiátorům. Diky a dávám lajk a odběr. 👍
Zdravím a díky za poučné video. Myslím, že pro spousty z nás by bylo velmi přínosné video o akumulaci energie z fotovoltaiky-je to totiž nejlevnější ´´baterie´´ a celý systém může být i relativně levný a účinný. Díky! Vozy.
Ahoj Vozy, ta myšlenka o použití Aku jako baterie k FVE se mi právě taky líbí. Mluvím i tom v dalších videiích FVE jak to pojal topenář a ve videu FVE bojler 😉👍
Škoda že vůbec nemáte tušení, k čemu se vyjadřujete. Akumulace enegrie z FVE v zimě je utopie. Kdo tvrdí opak ji nemá. Jinak by to hned viděl v číslech výroby. Běžně v zimě za celý den i 500 W !!!! Smysl má pouze ohřev TUV FVE , žádná akumulačka. Pro 125 L vody na 60°C potřebujete cca 8kWh elektřiny. V současnosti 2,6kWp FVE dá denně i 20kWh. Ale ne v zimě.
Ja měl i plynový kotel do akumulace s vnorenym zasobnikem TUV. Společně s krbem. Na aukumulaci wifi spinane cerpadlo termostatem. Pozor na dlouhe sepnuti plynoveho kotle. Dodavatel mi musel poslat jinou zakladni desku kotle.
No ještě existuje možnost použít klasický plynový nebo naftový generátor jehož chladící okruh zavedete do té akumulační nádrže vyrobenou elektrickou energii použijete pro tepelné čerpadlo jež bude čerpat venku před domem , které bude topit nádrž druhou přebytek energie dáte do baterie a současně do baterie zapojíte FVE elektrárnu . Takto překlenete období kdy je málo sluneční energie typicky zima a účinnost tohoto systému bude až 5 násobná oproti jiným řešením . Jediný problém je pořizovací cena a otázkou je cena toho média do budoucna to jest plyn a nafta . V zásadě takto už nepotřebujete ani připojení na síť pokud máte septik a studnu tak už vás netrápí ani kanalizace a vodovod . Ono to možná nakonec tak dopadne že si to budeme pořizovat všichni pokud se v EU nenajde někdo normální co rozhodne že ty současné ceny jsou mimo reálnu hodnou těch produktů .
Zdravím, mám kotel u26 viadrus 3 článek na brikety jede cca na 10 kw. S radiátory funguje celkem ok. Nicméně chci k němu zkusit dát akumulační nádrž. Stačí mi obyčejná nádrž jen na radiátory, s víkem na elektrokotel. No a k mé otázce. Budu tam potřebovat nějakou řídící elektroniku? Popř. stačí nějaký 3 cesták? Jak by byla složitá realizace?
inspirativní video. Letos mi ceka prestavba otopneho systemu kdy budu menit kotel na pevna paliva (stary 30 let a stale funkcni) za Atmos. Akumulacka bude 850L. Jen se mi nechce kupovat termostaticke hlavice do celeho baraku (12ks) tak snad to pujde nejak zregulovat…
Termostatické kohouty s hlavicí - to je základ!! U mne to byla první věc, kterou jsem před x lety udělal. Je to jediná cesta k tepelné pohodě v různých místnostech podle skutečných potřeb obyvatel (mám patrový barák). Před 8 lety jsem šel do zelené úsporám - komplet zateplení baráku, výměna oken a nový kotel. Sice jsem se zadlužil (600 t), ale zato spotřeba všech energií šla dolů, takže dnes se to hodí😊. To že zelená nevyšla je samostatná kapitola. Každopádně nový kotel PK20 BIO od fy Rojek je super. Čistí se líp než Atmos (ten má švagr) a ve spojení s 1000 l Aku Dražice se dvěma výměníky naprostá pohoda - jeden je nevyužitý (dá se připojit např. termický panel). Druhý je zapojen jako předehřev pro bojler - v topné sezóně tak do bojleru nejde voda studená 12 st. ale již předehřátá např. na 50 (výměník je nerezový). Samotný bojler je kombinovaný (250l). Celou topnou sezónu tak nemusím používat služeb ČEZU 😅😅😅
Zdravím vás zo Slovenska mám na vás otázky riešim kotolňu na tuhé palivo mám 175m2 mám natiahnuté všade podlahovku mám na pláne kúpiť kotol Atmos DC 18 S a AKU nádrž 1000l s TVU160l s vymenikom na solár v nádrži vystačí mi 20kw kotol vopred vám ďakujem za odpoveď
Soused měl gigantickou akumulačku ve sklepě, 20 kubíku vody, fungovalo to na elektriku, na noční proud, hned jak přišel plyn tak to zrušil. V podstatě to byla obrovská žumpa s několika kójemi a voda se různě přelévala. Vytápělo to rodinný dům2x100 m2, přízemí a patro, my v té době bez izolace 20 metráků uhlí, nyní s izolací slabých deset kubíků dřeva.
Termostatické ventily ano ale jeden otvorený na max alebo bypass jeden škrtiaci ventil. Ako som uz napisal na vystup do radiatorov reg.ventil na teplotu(šupátkovy) .kotol moze valit a do radiatorov pôjde len kolko nastavíš a čím teplejšia spiatočka tým menej ťahá z akumulačky .
@@ferolukovsky5435 Máte pravdu, při použití klasického trojcesťáku na kotlovém okruhu se při hodně vybité AN nebo, než se začne vracet teplejší vratka z radiátorů kotel více ochlazuje, což není úplně výhodné jak pro účinnost spalování, tak výstupní teplotu kotle skrz nabíjení akumulace. V mém případě jsem to vyřešil po předělání systému zachováním ohřevu bojleru z radiátor. okruhu, takže po zátopu je po ohřátí kotle jeho vratka přihřívána přes bojler a jen při hodně vybitém bojleru klesne vratka kotle max na 66-67°C (patrona 70°C). Do radiátorů a tím pádem i bojleru pouštím v průměru 55°C.
Jen se toho neboj, pájení tvarovek není žádná věda ;) před rokem jsem si to taky dělal sám, nikdy před tím jsem to nedělal :D ....PS nekupuj trubky v místním železářství (víš které myslím :D ) jsou tam předražené, lepší objednat z netu :D kupoval jsem tam jen tvarovky a armatury, ty tam mají taky předražené ale jak nejsem topenář tak jsem si vše potřeboval poskládat dle potřeby a na to je kamenná prodejna nejlepší :D
Super videa👍, potřebují poradit. Chci dělat nové topení v domě, krb s výměníkem+tepelné čerpadlo země voda, Akumulační nádrž Dražice, ale nevím jakou zvolit. Koukal jsem na NADO V1 1000l+200l TUV + TPK NADO V2 1000l+200l TUV. + TPK Děkuji za každou radu.
Děkuji za podporu 😉. Tepelné čerpadlo zpravidla funguje na nižších teplotách než krb s výměníkem. Takže bych to spíš řešil s dodavatelem čerpadla. Resp. Jak to bude celé dál regulované. Jak říkám ve videu ideálně Aku bez bojleru a výměníku...
@@gegicz Děkuji,Ještě mám jednu ideu, Aku bez výměníku a ohřevu TUV. TUV v tepelném čerpadle, topit do nádrže nízká teplota a dobýt na vyšší teplotu krbem.
Záleží na tepelných ztrátách a výkonu čerpadla. Často dojíždím k tepelným čerpadlům dodělávat pomocný zdroj tepla... Ideálně mít rozděleny krb a čerpadlo a mixovat to do topení dle potřeby. Těžko víc radit takhle od boku.
Díky za fajn video... Máme 12let zapojené TČ řízené ekvitermou (Mitsubishi Ecodan) a k tomu krb s výměníkem a termostatem bez Akumulačky a vše nám šlape... Kolik je ztráta v Akumulační nádobě? Bojler je zapojen přes 3cestný ventil, bojler je priorita, v domě máme radiátory s termost.vent.(při -15st stačí, když TČ nahřívá na 37st, doma 23st)... ale teď přemýšlím, jak zapojit fotovoltaiku...
Akumulačka má ztrátu 1-8kWh za den, záleží na objemu a natápěné teplotě vody. Také lze Aku izolovat lepším materiálem... Ve vašem případě je na zvážení, jestli jít do baterie a el. pouštět do TČ nebo využít výhod akumulačky a zkombinovat zdroje tepla
super video, zrovna předělávám kotelnu doma, automat uhlí pelety,kondenzační plyn, akumulačka a dva okruhy podlahovka a patro radiátory, každé má své čerpadlo plus zónový ventil, no řeším pár věcí jako je trojcesťák k tomu atomatu, jakou použít akumulačku myslím kolik vstupů a hlavně jak připojit ten plynové tak aby když nebudu celou sezénu vůbec topit uhlím tak aby mě zbytečně neohříval tu akumulačku, která je v nezateplené kotelně mimo dům.
jo a ještě k tomu 500l bojler kterej má dva výměníky jeden připojen k vodnímu soláru, druhé je potřeba připojit ke kotlům, a 2 spirály stejně jako ty mám připojeny k FV jako vytěžovák
Děkuju za podporu 😉. K některým tématům co píšeš se chci propracovat. Úplně jednoduše to můžeš udělat tak, že na plynový kotel dáš zpětnou klapku a nebude se natápět, když v něm nebudeš topit. A zase když odstavíš uhlí, tak tam mít kulák, který zavřeš a odstavíš průtok třeba jak do kotle tak do akumulace 😉👍
Přesně tak. Ještě by mě zajímalo - dají se někde sehnat kotle na dřevo o malém výkonu (tzn. ne krbovky, co dávají větší podíl přímo do místnosti, neb na co vytápět kotelnu 😊)? Máme tepelné čerpadlo s 500l a.n., a u drevokotle (zejména u dřevoplynu) je nejméně efektivní zatápění. Tzn. pro dotopení v případě mrazů (pod řekněme -5) bych chtěl do a.n. připojit kotel, kterým bych to vytáhl ze 40 (od tepelného čerpadla) vytáhl na řekněme 80. Co jsem si počítal spotřeby (doteď byl 23kw dřevokotel a 13kw elektrokotel, obojí napřímo do topného okruhu), tak by mi jako ideál vycházel dřevokotel (e.n. 5) o výkonu do 10kw max. Jenže takový se mi nedaří najít 😢
Tak zrovna kombinace TČ a kotle na tuhá paliva není jen tak a doporučuji celou instalaci přenechat odborné firmě. Jedna věc je totiž to n jak propojit a druhá věc to zregulovat tak aby to fungovalo. Jinak kotel s nižším jmenovitým výkonem asi na trhu není. Na to by byl lepší automat na pelety... třeba Atmos dělá pěkné a kompaktní s hořákem o výkonu 3-10kW
@@gegicz moc děkuji za odpověď, tak trochu jsem to tušil. Instalace odbornou firmou je bez diskuze, spíše šlo o ten kotel na T.P. Pelety jsou zajímavý tip, ještě na to mrknu, ale asi to nebude to pravé, protože dřevo mám za hubičku (samovýroba od LČR mi v přímém nákladu vychází cca. 600-800 za m3 tvrdého) a dělat si sám pelety. Nicméně ještě jednou díky, zkusím si to přepočítat, třeba investice do lisu na pelety vyjde v celkovém součtu lépe 👍
Pokud to musí být kotel na dřevo, lze použít výkonnější kotel než je ztrátově potřeba (třeba 20kW). Je ale nutné použít další a vhodně velkou akumulaci a správnou regulaci.
@@gegicz Je to bohužel tak. Na 500l a.n. by byl ideální výkon kotle kolem 9kW (jestli správně počítám). Výkonnější kotel a další/větší nádrž mi nedává smysl z pohledu návratnosti investice (jde jen o "dotápění" při silnějších mrazech kdy již tepelné čerpadlo nefunguje efektivně (či vůbec, protože už jede jen jednotka přímého el. ohřevu). Nicméně jsem snad našel řešení - poláci něco takového vyrábí, našel jsem již dva dřevozplynovací kotle s výměníkem, jeden 9kw a druhý 12kw. A i cena je příznivá, ten 9kw se dá sehnat už od 40 tis. Kč. Takže asi vyřešeno ;-)
Zdravím asi už dlouho ale zkusím to ale lze řešit krbová kamna s výměníkem těmi přes noc na topit například 1000 litrovou akumulační nádrž a přes oběhové čerpadlo to potom vehnat do radiátorů v době kdy člověk není doma a popřípadě napojit na fotovoltaiku
Mam dotaz, jsou priklady kdy treba akumulacni nadrz cenu nema ? Mam starsi statek cca. 380m2, cca 22 radiatoru - kotel nyni novy na pelety - dekuji za kratkou odpoved predem 🙂
Aku se dá dát a má smysl u každého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. U těchto předělávek je většinou potřeba osadit oběhové čerpadlo a tím se vzdát samotíhy.
SUPER. Prosimte můžu mít dotaz? Několik let US nad akumulackou přemýšlím neznám v mim okolí nikoho kdo ji má tak nemám kde čerpat inspiraci. Ale co se. Chtěl vědět zdali by šla aku napojit jen na krbová kamna. Krbovky mám ABX Stockholm výkon jestli se nepletu tak udávají 7kw. NA rovinu ziju téměř v lese a ještě pracuji na na pile takže z palivem opravdu problém nemám. Ale je škoda to kdys přestanu v krbových kamnech topit tak stěny začnou chladnout. A co si Budem abych prohral byt krbovkama tak bych týden nemohl bejt v obýváku kde je mám. Rozvod vody mám pomocí čerpadla do dvou radiátorů v ložnici a dětském pokoji aa žebřík v koupelně a kdys chci tak si přepínam do bojleru na ohřev. Je to super topení a hlavně pro mne levný. Topim jen dřevem. Ale jak říkáš ve videu není to moc pohodlný. Kotel o proti krbová je masivnejsi tam se teplo aspoň chvíli nabije a po vyhasnuti sežere teplo z litiny co má kotel. Ale krbovky to má jen malej plechovej vymnenik to jak přestane hořet tak vše chladne. A topit lineárně je skoro nemožný. Z místem bych problém neměl bydlím v malé bytovce o 4 bytech sem v prvním patře a hned pod sebou mám 3 moje sklepy takze pohoda. Jen nevím kolik a jak ji instalovat. Samozřejmě svépomocí sice nejsem instalatér ale baví mne se učit nový věci. Skusenosti mám především z vodou ale topení sem US taky dělal. Prosím tě neměl bys nějak typ co by bylo možný spáchat? Asi bych se nebránil i naky elektrický patrone jako sekundární zdroj tepla. Dík moc
Jo jo nezlobte se, ale když už si to chcete udělat samo domo - tak si to i samo domo vymyslete... Já se to furt musím učit, platím za to, jezdím na školení a ještě to tady budu zadarmo vyprávět... Hezký den...
Zdravím mám akú ale zaujíma ma ta fotovoltaika či je lepšie do aku špirála alebo priamy ohrievač myslím že do aku je to komfortnejšie ale priamo do ohrievača my stačí menší výkon panelov lebo aku plus potrubie má straty a chcem sa opýtať koľko panelov máte a aký MPP regulátor prevádzkujete a koľko dní v roku vám ta fotovoltaika pomôže z vykurovaním čo robíte stou energiou v lete dik
To znamená, že topíte naplno i přesto , že už je natopená akumulačka a pak den nebo i víc netopíte ? Nám bylo řečeno, že když se nahřeje akumulační nádrž, máme přestat topit. Je to hloupost? Přišlo mi to divné, protože pak bych netopila když jsem doma a když mohu a v noci nebo když jsme v práci by to nemělo z čeho hřát.
Děkuji za Vaše zajímavé video. Mám kotel na tuhá paliva a elektrokotel, vše na samotíž. Zajímá mě, jak je řešeno, že ze zdroje se nestane spotřebič. Řešil jsem to šoupětem na zpátečce. Vytápím 6 místností a příslušenství. Objem vody je 150 m3. Kolik zhruba by mě objem akumulace. Děkuji Michal
@@michalprochazka7475 hmm, jestli jsou posledni 3 cisla na tom vodomeru cervena, tak je to 150 litru. Protoze 150m3 by bylo 150 000 litru, coz je bazen 15m dlouhej, 5m sirokej a 2m hlubokej. Ohledne velikosti AKU zalezi na tepelne ztrate: do 1000L vody ulozite v realu max cca 50kWh tepla.
Já mám v projektu TČ vzduch voda a objekt bude v nadmořské výšce 210 metrů nad mořem, vytápění podlahovkou. Nad akumulačkou se tady přemýšlel, ale nakonec jsem ji tam nedal. Zabere dost místa, což jsou peníze. Krb sice budu mít, ale bez výměníku. Nějak mi nedává smysl pálit kupy dřeva na natopení nádrže. Stejně tak mi nedává smysl napátět akumulačku pomocí TČ na vyšší teplotu - TČ má pak nižší účinnost a stejně při rozdílu teplot 35 a 55 stupňů se do akumulačky zase tolik energie nevejde. Cenově mi přijde výhodnější si dokoupit baterky k FVE (baterku si sestavit a pak je levnější) a tuto energii prohnat přes TČ.
210m je sranda... to je teplý území... Krb s teplovodní hlavou je super ale má to další specifika - co mám doma: Plynový kotel Krb s teplovodní hlavou Solární kolektory Podlahovka + konvektory + radiátory (žebřík je taky radiátor)... Takže: jedu na krb = natápím přímo vzduch (10kW) a k tomu jede i ta hlava (11,5kW) ta mi natápí podlahovku (není to ten hlavní výkon = je JEN teplá) a přebytky cpe do "akuboileru" od SK = jednak odtamtud mohu čerpat když krb zhasne (dokážu tam mít i 86°C) výkyvy teplot mi pokrejou jednak konvektory a druhak radiátory... jedu na kotel = jede do podlahovky (teplá) a ostrou do konvektorů/radiátorů Solár mi přitom umí předehřívat TUV takže ohřev TUV v boileru je třeba jen o 10-15°C v zimě (jaro léto podzim jede jen na kolektor) on je rozdíl v ohřevu TUV z 5°C v zimě na 45°C a když je tam ten předehřev kterej udělá i v zimě třeba 27°C ze soláru... delta T je asi jasná že... Dále mám v 2NP klimatizace, takže nějaké přechody jedu na principu TČ vzduch/vzduch... a v létě chladím... (mám tam i VZT z trubní jednotky do 1NP, ale zatím nezapojenou - chladím si s ní půdu kde je herna). Akumulace u TČ smysl má = je dobrá pro odmrazování - 10l / 1kW což pomáhá především u nízkoteplotních systémů s malou energetickou náročností - to čerpadlo si z třeba 29°C a mála vody fakt nic moc neodmrazí (zkušenost je k nezaplacení že za posledních 18měs jsem jich namontoval 120 jen pro LG) Akumulace energeticky má smysl v okamžiku kdy máte FV = velkou aku nabíjet přebytkama třeba na 93°C a pak to směšovat (vono je tam tý energie tak nějak daleko víc že) platí i pro TUV (a tam bych začal - vysokoteplotní systém)...' ALE KAŽDÝ DŮM JE JINÝ A POTŘEBUJE NĚCO JINÉHO = TO ŽE TO SOUSEDOVI FUNGUJE NEZNAMENÁ ŽE TO JE NEJLEPŠÍ I PRO VÁŠ DŮM!!! (pokud nejsou totožné - a i tak by se jistě dalo něco vylepšit)... Mám dům projektovaný v r.2008 od DOUBNERA a topení jsem dával dohromady s projektantem BÍLÝM a jeho ženou... elektriku mi dělal otec a MaR jsem si dělal sám... TEHDY BYLY TY DNEŠNÍ VĚCI JAKO SCI-FI A HELE MÁM TO NA TO PŘIPRAVENÝ!!! Jo a živím se tím od roku 1992... a ani nevíte co to je chodit několikrát ročně zpátky do školy a furt se učit něco nového!!!
@@jirimoc864No jak píšete. Každá nemovitost je trochu jiná z pohledu otopné soustavy a tepelné ztráty. Nesouhlasím však s tím, že se vyplatí natápět TUV nebo akumulačku tepelným čerpadlem na 45 a více stupňů. S při odmrazování si v případě potřeby pustí vestavěný elektrokotel na cca těch pět minut reverzního chodu. A to vás opravdu nesežere. Všechno je to podle mě o nastavení resp vyladění systému. Někomu sežere tč za rok klidně 6-8 MW a někomu jenom 3-4MW. Vytápím podlahovkou dům 200m2 obytné plochy a TUV elektrickou topnou tyčí 3kW a takto vyhřívaný nerezový 150l bojler pro 4 lidi sežere za rok lehce přes 2MW elektrické energie takže nemá dle mého názoru smysl za tuhle cenu nic řešit. Je to necelých 1000Kč měsíčně. A tepelné čerpadlo si vezme max. 4 MW za sezónu právě díky tomu, že ho provozuji nízkoteplotně pouze do podlahy. Je to o správné dimenzaci. Tč má výkon 6kW při A7W35. Takže mi většinu zimy jede zhruba na 4-5 kW výkonu když vezmu v úvahu průměrnou teplotu topné sezóny někde kolem 0-3 stupňů. Dům máme 620 m. nad mořem. Novostavba cihla plus PE 160mm, trojskla rehau, dobře zaizolovaná podlaha a střecha. Plocha podlahového vytápění 200 m2. Hezký den.
@@ondrejchylik8598 trošku problém je že já nehledím na peníze... ale až Vám dodavatel energie ty topné tyče vypne (třeba kvůli stabilizaci té dnes opěvované OZE energie = Občasné Zdroje Energie, tak neodmrazíte...) proč si myslíte že rozvoďáci trvají na tom, aby do Tep. Č. bylo zapojeno HDO??? Protože v případě nutnosti stabilizace sítě ty topné tyče odpojí... oni vědí proč... a vy ostatní to jednou také budete MUSET pochopit... Hezký den.
@@jirimoc864zdravím Vás, nemyslím si, že by byl problém v síti. Možná někde v ČR ano, ale nebude to dle mého relevantní. Já nemám Tepelko, které má maximální příkon kompresoru a oběhového čerpadla do 1,5kw ani 3 kW topnou tyč v bojleru napojeno na HDO. Mám dům zkolaudovaný s 12 kW elektrokotlem. Nemám vůbec strach z výpadků. Otázka: co myslíte, že se v nějaké E-krizi stane? Za A: vypnou lidem v zimě topení, nebo omezí, za B: omezí nabíjení elektrických automobilů??? Za mě je to jasné tedy za předpokladu, že nás nechtějí nechat pomrznout 😁
@@ondrejchylik8598 Dobrý den, oni nás nemohou nechat zmrznout = to je politicky neprůchodné a po tom co celá EU investovala 10 let politický kapitál do OZE tak nás moc naštvávat nemůžou... jenže... např. v sousedním Německu se jim letos stalo že jim OZE nic moc nadávaly... takže měli týden, kdy nefoukalo a nesvítilo = podle jejich vlastní statistiky byly výkony zdrojů následující: FVE - 1,8% Vítr - 1,6% Voda - 28% (myslím vodní elektrárny) Jádro - 0 (no bodejť po Fukušimě to zrušili) Plynovky - 30% Uhelky - 0% (je to fujka čmoudivá) no a zbytek = DOVOZ... uznávám že šlo jen o cca 5-6dní v roce... ale výsledkem je nový Německý energetický zákon, který narovinu říká, že dodavatel energie je povinen Vám dodat na jedno odběrné místo (= domácí NE PRŮMYSL) MINIMÁLNĚ 4,5kW... V okamžiku problému s nedostatkem sítě je to ale současně MAXIMUM toho co dostanete... kolik má Vaše rychlovarná konvice??? Dnes nám všichni ti POLITICI říkají že pokud dojde k výpadku OZE, tak tu energii dovezeme ... není problém že... ale když jí budou dovážet Němci, Holanďani, Slováci, Poláci, a dalších cca 20 států tak mi prosím řekněte ODKUD se to vezme??? Princip elektrické energetické sítě je opravdu jednoduchý (zjednodušeno): potřebný příkon = to co sežereme (čímkoliv co je v elektrice) dostatečný výkon = to co je potřeba produkovat na uspokojení příkonu vzorec: příkon = výkon pokud se Vám změní jedna strana rovnice = musí se změnit i ta druhá!!! To je fakt elementární fyzika ze základní školy... já samozřejmě vím že je tady i spousta dalších zákonů (desatero třeba) které se dají a i porušují... Jen jsem to ještě neslyšel o těch fyzikálních.... pokud máte pochybnosti račte někdy navštívit příslušnou přednášku na FEL... Poznámka pod čarou (ekonomická): Hele a co s stane s NEDOSTATKOVOU KOMODITOU??? Ekonomové si myslí že prudce zdraží... a co si myslíte Vy??? Politici v EU nám jasně oznámili že "vědci na něco přijdou" - jo jo ale KDY??? Stihnou to do té doby než to bude stát jako zlato??? Fakt najdou kámen mudrců na politickou objednávku??? Ze mě je řešením jádro... - a na ty ekopindy co s jaderným odpadem??? No tak to naložíme do rakety pošlem do slunce.... tam se toho vejde... a to slunce si toho ani nevšimne... na další cca miliardu let je vyřešeno že... Nevím proč to ještě nikoho nenapadlo...
Dobrý den, děkuji za zajímavé video. Chci se zeptat, jestli se zabýváte projektováním kotelen - a to právě konkrétně zapojením kotlů na pevná paliva s akumulační nádrží. Dana
Dobrý den Když mám automat tak si sám sníží výkon jak potřebuje, tak si říkám proč akumulačku. Nebudu zbytečně ohřívat více vody? Mám čerpadlo s autoadaptem a jede max na 4kw. Na každém radiátoru termostat a spotřeba supr. Automat přece nedusím. Jen přemýšlím proč akumulačku, kotlem natápím i bojler přes ventil. Není to jen další investice?! Kdy se to vrátí? Další věc jsou rozvody. Jestli má někdo železo a radiátory bez termostatu tak tu spotřebu přece nezachrání akumulačkou, ale předěláním toho otopného systému.
50 krát za den spíná kotel , to je ten důvod problému v nastavení termostatu a kotle ono je dobré taky na jaře nastavit kotel na menší výkon než v lednu , a taky nechat drobně kolísat teplotu v době , ani plynovému kotli nedělá dobře když spíná každých 5 minut , a když v domě bude teplota kolísat v rozmezí 2 až 3 stupnů tak je to z hlediska komfortu přijatelné ,a dá se to na termostatu nastavit že kotel bude se roztápět když teplota klesne na 20 C a přestane topit když je 23 C protože to držet přesně na půl stupně ničí kotel klidně plynový a zvyšuje nedopal uhlí .
Tak u plyňáku se s tím nic lepšího dělat nedá. U automatu na uhlí, který hoří prakticky celou zimu to problém takový taky není. U takovéhoto typu automatu na pelety to problém je, protože ten jede na svůj plný výkon nebo nic a dělat si doma diskomfort neustálím výkyvem teplot nezní jako dobré řešení.
Hezký den, chtěl bych se na něco zeptat jestli mohu. 🙂 Budu dělat rekonstrukci domu a v prvním patře mě napadlo že bych udělal podlahové topení které by bylo napojené na stávající otoponou soustavu. V přízemí radiátory. Musí tam být polystyren nebo třeba jen ta folie? Jak se prosím řeší regulace tepla ať tam nejde s kotle třeba 70 stupňů? Má tohle podle vás smysl? A o kolik by se musela zvednout podlahy 😕 děkuji moc a dobré video. 😊
Ano tato kombinace je možná. Do samotné fólie nepřipevníte topnou hadici. Minimálně bude potřeba použít systémové desky . Výška podlahy se zvedne dle zvoleného materiálu pro zalití potrubí. Počítejte cca 5cm. Teplota vody se bude regulovat na požadovanou teplotu cca 35°C ...
Díky, plánujeme jak budeme vytápět starý dům po kompletce.. zatím se nám nejvíce líbí varianta kamna s výměníkem v kombinaci s plyn. kotlem a vše do podlahovky. Pochopil jsem dobře, že díky akumulačce je možné teplo z krbu posílat do podlahy? Případně nějaké další info, které je dobré vědět? Díky
Ano. Teplo získané z krbu povede do akumulace a z akumulace přes čerpadlovou a regulační skupinu do podlahy.. plynový kotel se dá zapojit mimo akumulaci a kdykoliv i třeba na dálku sepnout ..
Akorád se na zapojení aku chystám. Naposledy jsem připojil kombi bojler a radiátor navíc do garáže ovšem právě mě zlobí ty špičky topení kdy hycuju kvuli bojleru a nahoře doma je horko.. jasné termoventily jsou základ to zvládnu ale trošku se ztrácím u zapojení aku, je více možností a základům docela rozumím jen nevím jak ovládat nejefektivněj přes pokojový termostat, jestli jen spínat oběhovku nebo dát servoventil nebo kombinaci v sestavě co lze koupit. Video na připojení aku a její regulace bych opravdu uvítal možná i s ukázkou kam do ní co připojit protože názory se trochu liší, někdo uplně horní na "stropě nádoby" dá na vztup a druhý horní ale boční na výstup další to má obráceně tomu nerozumím i když princip chápu. Díky!
Jejda... jako MaRáka mě rozsekal hned ten začátek!!! Takže když je místo a prachy tak šupky do toho!!! A dejte si to i k plynovýmu kotli (jestli na to teda máte)😅. A jinak pozdravuju
@@gegicz Fakt máte pocit že když vidím blábol hned na začátku tak to budu študovat až do konce??? Proboha proč??? Kdyby to mělo hlavu a patu hned tak je to dobrý... Já bych začal tím pro co je ta akumulace dobrá a kde se nehodí... aby ty lidi co se jim to nehodí nemuseli ztrácet čas... ale to by asi nebylo to správné "RUclipsrství" že... Hele Jste víc RUclipsr a nebo někdo kdo tomu fakt rozumí a snaží se poradit i když z toho nic nebude mít???
Bohužel, takhle to nefunguje. To je fyzika. V tomto videu neřeším konkrétní napojení na akumulačku, ale popisuji hlavně její funkci a využití. Na natápění akumulace nemůžeme mluvit o úspoře paliva... 😉
@@gegicz Jj, rozumím. Jen mě zajímá způsob zapojení protože mi to právě z hlediska fyziky nedává smysl. Ale tak nejsem z oborů vodo topo, takže se jen ptam😊
@@TehStudioVan Tady na této animaci to pochopíte. Stručně řečeno jde o to, že když nabíjíte AN z vrchu je teplá voda téměř ihned k dispozici. A jen na okraj nejsem instalatér. ruclips.net/video/2qfIclkACX0/видео.html
Ahoj, moc pěkný video, vším jsem prošel a podepisuji. Mám dvě 1000l aku nabíjené Atmosem 24KW s regulací Regulus BIO mix. a funguje to skvěle. Pro dobu kdy netopím mám TČ. Chtěl bych na střechu termické panely a jednu AKU nabíjet pro TV a případnou temperaci. Dal jsem do ní dva výměníky o směrné ploše 2,60m2, kolik by mělo být termických panelů? Držím palec nahoru a díky Ivo
Ahoj, jsem rád, že se video líbilo 😉 a že potvrzuješ co v něm říkám ... Termické panely mají nevýhodu v tom, že je nelze regulovat neboli vypnout. V kombinaci s akumulací a TČ to může být zbytečně náročné na regulaci. Již řadu let se jeví lepším řešením použití fotovoltaických panelů v kombinaci s topnou patronou.
Ahoj, velice dobry video, diky. Resim aktualne predelavku topny soustavy. Mam automat na uhli, bude se pro nej pridavat malej okruh. Nove bude podlahovka v prizemi a v patre zustanou radiatory. Chci jeste krbovky s vymenikem na prechodny obdobi. V prechodnym pobezi pouze krbovky. Budou mit take maly okruh aby mely osetrenou teplotu zpatecky. V prechodnym obdobi chci topit vodou prevazne do koupelny a bojleru. Chci zvolit male kw, cca do max 10kw. Dum je nezatepleny, chci se vyhnout AKU nadrzi, protoze aby mela jiny smysl nez spojeni vice zdroju, tak bych musel mit alespon 2000l. Resim ted otazku, jak rozumne provozovat tyhle dva zdroje v zime, kdy pojede automat na uhli, ale budu si chtit pro pohodu na par hodin zatopit i v krbovkach. Nejspis nemuzou bezet oba zdroje i prez to, ze automat by skocil do utlumu? Tak jsem vymyslel 4cestny ventil rizeni teplotou od krbovek. Jakmile zatopim v krbovkach, zavre se cesta od automatu, ten skoci do utlumu. Ochladi se voda v krbovkach,zavre se cesta od krbovek, automatu se probudi a pojede dal podle potreby. Jedine co me tam hapruje, ze automat generuje teplo i v utlumu a kdyz se natopi na vic nez jaka bude patrona na malem okruhu, tak teplo nebude mit kam utikat.
Nejsem zrovna topenář - odborník, ale osobně mi nedává moc smysl tohle řešit bez akumulace. Zejména pokud je tam podlahovka, ve které se standardně topí na nižší teplotu než do těles, vyrovnávání nějakých špiček bude asi docela na prd v takovém okruhu ... bál bych se, že to bude oscilovat mezi "přetopeno" a "netopí se" ...
Dá se zapojit akumulační nádrž na samotíž bez čerpadel? Ekologicky bez spotřeby elektrické energie nebo už dnes lidé které dokázali navrhnout samotíž nejsou?
Dobrý den prosím vás mám novostavbu 10x11m nízkoenergetický.V obýváku mám komín a přípravu pro zapojení krbovek do podlahy a nahoře radiátory.Pokukuji po interiérovém kotly VERNER 13/10.2 jaký je váš názor děkuji
Zdravím, Verner je dobrá volba... Tento typ "kotlů" má za mě hlavní nevýhodu v tom , že nedokážete efektivně regulovat teplotu v obýváku natož v kombinaci s podlahovkou.
Ahoj úderníku. Prosím mám kotel Dakon 4f18kw na uzavřenou samotíž,ted budu dělat bajpas včetně zpatecky.Chci a musím dělat akumulacku abych splňoval emisní normu,je tam předepsaná akumulacka 1000L.barák má 16 radiatorů a kombik bojler. Je reálné aby ten kotel natopil akumulacku dostatečně?je možné že to vydrží topit po vyhasnuti kotle třeba deset hodin?Nějak mi to neleze do hlavy co se týče teplot,chápu že do podlahovky nejde tolik tepla takže akumulacka asi super,ale radiator potřebuje více stupňů ne?jestli se pletu tam mě opravte.chci investovat ale bojim se aby to utahlo ty radiátory(plechové korado) Mockrát díky za odpověď
Ahoj, ano jistě, akumulačka má pro tebe smysl. Na kotel o výkonu 18kW je 1000l akorát. To jak dlouho ti to bude topit z akumulace záleží na aktuálních tepelných ztrátách domu. Je dost možné že deset hodin to topit bude. Radiátory nejsou problém.
Ahoj, díky za pěkný video a posílám námět. Jak prosím řešíš napojení AKU na bojler? Obzvláště v případě, kdy máš tepelné čerpadlo a teplovodní krb. Akumulaci chceš TČ asi natápět ekvitermně na co nejnižší potřebnou teplotu, abys šetřil čerpadlo. TUV chceš na teplotu vyšší. Zároveň ale chceš teplovodním krbem natápět jak akumulaci, tak bojler.
Dobrý zrovna řeším aku. Nádrž, děláme nové patro domu a řešíme , ze budeme mít hlavní zdroj krb s vymenikem, záložny zdroj ele.kotel a z aku. Rovnou do podlahovky, + musíme kvůli nějakým předpisům mít panely na ohřev vody, které chceme tady do Akumulacky, aku. Máme navrženou na 750L , bude to stačit a dá se to vůbec zprovoznit do fungujícího stavu? Popřípadě zda není lepší mít jednu aku. 500L s druhou třeba 250 nebo 300L ( nevím po kolika L se dela ), popřípadě 2x500 , díky za odpověď
Lze zkombinovat hodně věcí... na relevantní odpověď je málo informací a právě proto vám zde chci postupně dávat informace, které do sebe zapadají a na základě, kterých si můžete na dotazy zodpovědět sami :) Jediné co můžu říct jistě a vyplývá to z videa Topenařina 2. díl je to, že je lepší mít 750l bečku než nic a jestli to bude stačit závisí na tepelných ztrátách.
Zajímalo by mě, zdali využíváte fotovoltaiku pouze na dodatečné přitápění, či Vám na ni běží i domácnost? Kolik používáte FV panelů? Předpokládám, že k FVE máte i baterii. Kolik kWh se Vám daří posílat do akumulační nádrže? Díky :)
Vite pritapet FVE je bez plochy stadionu nemozne. A jeste dobijet akumulatory? To by energie musela vznikat sama od sebe, jinak nemuzete napajet v zime vse. Nesmysl.
Nejlepší videa. Diky za tebe! Seš skvělý týpek, pokračuj dál! Téma? Výměna žárovky? Hovězí stejk? A nebo.... Prostě cokoliv, se ráda jako ženská přiučim.
Nedovedete si představit kolik vnořených bojlerů v akumulačkách je nainstalovaných na Jesenicku Mimochodem perfektně vysvětlené především pro lidi, kteří o akumulaci pouze zaslechli. Můj argument od prvopočátku byl, že natápět 800l akumulace + 200l vnořený zásobník např: ele. nebo peletkama mě nepříjde vůbec ekonomické však? jinak to není špatná věc, ale chce to vždycky celý systém dobře promyslet :)
Dobrý den tento kotel nemá modulační výkon. Popravdě nejsem ani moc zastánce regulování neboli škrcení výkonu kotle. Vždy platí že uvedená účinnost kotle je hodnota stanovená při jeho jmenovitém výkonu to znamená regulujeme výkon kotle tak neběží na svoji jmenovitý výkon a tím pádem nemůže mít ani svojí uvedenou účinnost neboli účinnost se snižuje tím pádem má vyšší spotřebu paliva. Zapojení tak i automatického kotle na pelety v kombinaci s akumulační nádrží má význam nehledě na to že mi spíná jedenkrát za den a tak dále. myslím že o tom ve videu mluvím.
Ahoj,mam dotaz zda jde kombinovat elektro kotel a krbovky s výměníkem a akumulačka max 500L, lze to kombinovat aby to spolupracovalo a samo přepínalo pokud by vychladla akumulace tak aby sám naskočil elektrokotel?
Ano lze. Teď jsem dokončil přesně takovouhle kotelnu. Je to s regulací Timpex, ale pokud je člověk ochotný jít a zapnout el.kotel, tak v základu není potřeba ani ta řídící jednotka.
@@gegicz tak to je super,já bych to bral i tou řidiči jednotkou.A ještě jedna prosba,asi k tomu jde připojit i bojler na ohřev vody,ale mě spíš zajímá jestli je bojler který jde dát na půdu která není nijak zateplená a k tomu i espanzku a elektroniku co je k tomu potřeba, samozřejmě bych k tomu udělal nějaký zateplený kryt ,je to z důvodů málo prostoru.
Když pominu tepelnou ztrátu, která se dá řešit dodatečnou izolaci, tak bude potřeba správně nadimenzovat i izolaci potrubí. Expanzní nádobu a další armatury ideálně dát pod půdu.
10:30 ... ani ne, kdyby to fungovalo takhle, je to nanic. Ve skutecnosti to funguje tak, ze typicky o vikendu se fedruje kotel (a je jedno jestli rucne nebo automaticky) = vyuziva se na maximalni vykon (coz vede taky k vyssi efektivite topeni) a topi se cely den. Pri spravnym dimenzovani akumulacni kapacity pak neni treba pres tyden topit vubec - vpohode to pokreje prave ten jeden den tydne do akumulace. Pochopitelne to zavisi na izolaci domu, pocasi a dalsich aspektech, ale rozhodne se nezatapi denne. Naopak, zatapet po prichodu z prace v predstave, ze natopite neco do akumulace je naprosty nesmysl - ten kotel nezacne realne ani fungovat, nez pujdete spat. Potrebuje radove nejmin 2 hodiny, spis vic, provozu, aby se ustatalil na optimalnich provoznich parametrech. Ohrivat tu vodu elektricky je spis tak dokonala ekonomicka sebevrazda.
Určitě s tím máte svoji zkušenost a tak jak to popisujete to zní super :). Já mluvím obecně, kdy beru v potaz spoustu proměnných. Každý nemá nízké tepelné ztráty, aby mu třeba z 2000l aku topilo týden nebo nemá místo na aku velkou jak bazén a k tomu lokomotivu místo kotle, aby topil jen o víkendu :) Vycházím z praxe a né teorie od stolu. Topení elektřinou=FVE
Tak ten ohřev peleťákem do horní třetiny je pěknej systém. 👍. Na videa z veletrhu se těšim. Jinak mě u ohřevu bojleru z aku trochu zlobí, že vratka do bečky není dost ochlazená a míchá to nádrž. Na čerpadle jsem stáhnul otáčky na 1 a přivřel kulovej ventil na vratce za bojlerem. Trochu se to zlepšilo, ale stejně to je znát. Napadlo mě tam dát nějakej termostatickej ventil s příložnym termostatem na trubky tý vratky a škrtit to. Nevím ale, jestli tim nemůžu zbytečně namáhat to čerpadlo. :) Co ten ohřev fotovoltaikou? Pomáhá to hodně? A k těm výrobcům kotlů, co trochu zaspali, jsem myslel že je to mířený právě na atmosáky. Těm se docela na forech vytýká ta elektromechanická regulace. Že chybí regulace otáček ventilátoru podle tepoty. No nadruhou stranu je tam zas míň věcí na případnou opravu... 😊
Jedno z témat, které bych právě mohl zpracovat ke zapojení bojleru do topné sestavy, tak se v něm snad najdete. Čerpadlu určitě zásadně neškodíte. Vlastně o všem co píšete by se dalo zpracovat videjko... 😀 Takže postupně zde na kanále budou 😉 Ten ventilátor a jeho regulaci jste myslel na kterém typu kotle?
@@gegicz já mám dc25s s úpravou na peletky. Ale myslel jsem, že ani to gs nebo gd nereguluje otáčky ventilátoru? Já třeba občas něco do komentářů napíšu pro inspiraci na video :D ono toho bude ještě asi dost.
Tak ono regulovat odtahový ventilátor nemá význam ... V případě potřeby snížení výkonu se přivře primární vzduch a v další fázi se ventilátor prostě vypne 😀. Každopádně budu rád za každý komentář, reakci na video a natož za námět na další video 😉
@@gegicz někde si tim lidi pomáhaj při vysoky teplotě spalin. Asi když je velkej komínovej tah a nejsou to schopný ukočírovat nastavením primáru. Jen vim, že je pak podomácku osazujou regulacema pid od attacku. Kterej ty otáčky podle spalin reguluje :) Ale když je komín ok a nainstalovaná aku,btak to asi není moc třeba
Super, díky za video. Mohl bys udělat i video s praktickým popisem jak zapojit celou kotelnu? Tzn. kotel -> akumulacka - > rozvody, expanzka, atd. atd. To by bylo super.
Děkuju za podporu a námět :) To bych mohl. Jde o to, že každá aplikace je jiná a není dobré to slepě kopírovat ... je mnohem lepší pochopit problematiku a poskládat si to na svoji aplikaci :)
Když máte automatický kotel tak akumulační nádrž je tak na teplou vodu protože by to snižovalo efektivitu , automat umí plný výkon do 5 až 10 minut to je skoro jako plynový kotel .
Odkud jste? Nejaka sance, ze bychom spolupracovali na konkretni aplikaci u me na dome? (Severni Cechy). Ja mam FVE a tak chci bojler + akumulacku na 2x 3F ele patronu. Dospodu dat patronu z FVE, doprostred vysky patronu na spotove ceny ele v zime. Do toho bych chtel jeste 2x sneka - pro budouci aplikace. Jednak mam krb, ale bez vymeniku. To bych chtel predelat a zapojit jej taky do bojleru a akumulacky. A mozna, jeste nevim, nekdy v budocnu poridim tepelne cerpadlo, tak to by bylo dobre take pripojit na vlastniho sneka. Nebo delam nekde v uvahach chybu? Kazdopadne sehnat nekoho sikovneho, kdo vi o cem mluvi a prisel by to realne zapojit, trosku problem.
Zavolejte a připravte se na to že některé Vaše představy se nemusí setkat s realitou... Protože někdy je to na vážkách = co je výhodnější energeticky / enviromentálně / finančně... A fakt nevím co chcete!!!
Dobrý den, mohl byste udělat video zaměřené proti šetřičum co jsou lakomý pustit korunu a předelat zastaralý neefektivní způsob topení. Kdy dehtují že se nedá venku projít a doma mají stejně furt zimu. Zatápí i 3X denně. #protiZabšklímDůchodcům Jak je to s dotacemi a na kolik to cca vyjde. TO vše jako šíření osvěty pro lidi co zamořují okloí hned jak se ochaldí a doma mají stejně zimu když netopí.
Plně souhlasím , jen konstatuji že pro někoho je asi akumulační nádrž zbytečná , potom ale pro jeho sousedy není zbytečná plynová maska a rozsvícené mlhovky .
Pokud je to odhořívací , zplynovací , je to něco jiného protože tam je spodní hranice minimálního výkonu podstatně níž a záleží na tom jaký minimální výkon využíváte . Já jsem před asi třinácti lety naletěl na tříčlánkový Viadrus který když musím škrtit , ( topím dobře vysušeným dřevem ) je z něho dehtové hnojiště. Letos v říjnu prohnil zadní článek nebo to byla už z výroby taková ,, šlupka " a tak už s vyvložkovanou dírou dojíždí jako s umělým dýcháním a i kdyby se ještě vyráběl , už nikdy tenhle paskvil ani zadarmo . @@wendaa7069
kdo zvládl fyziku základní školy tak jsou tyhle movies pro něj zbytečná...ale co ...primitivů kopy...,tak jedem jako s medem jinak chválím za trpělivost,názornost autora ...to přece musí pochopit i koblížek
Děkuji za podporu :). Jen nemůžu souhlasit s tím, že člověk musí být primitiv, aby nerozuměl akumulačkám, jejich principům a využití :) Ale jestliže to z toho pochopí i koblížek, tak budu spokojenej :)
Akumulačka by měla smysl u levných zdrojů energie. To se ale nekoná a nahřívat zbytečně tisíce litrů vody další a další enegrií je čistá stupidita. Přenos tepla není beze ztrát a každý takový přenos ubere z účinnosti. 1kg pelet se prodával až za 16 Kč / 1kg. Denně se pro čisté topení dalo spotřebovat 15 kg pelet, pro ohřev s akumulačkou to bylo až 25 kg pelet. Je toto normální ? Není. Tedy akumulačka v řádech desítek tisíc Kč a zvýšených nákladů v palivu je logicky hovadina.
Ahoj. Super video. Mám Atmos DC25GD a 2 aku 770L. Podle doporučení výrobce topím vždy na plný výkon. Párkrát jsem zkusil přes noc stáložár a na prd. Kotel i komín se okamžitě začali nalepovat dehtem (vlhkost dřeva kolem 12 %).Takže vyzkoušeno a jedu na plno.
Pěkně a jednoduše vysvětleno Díky. Petr
Děkuju za podporu 😉
Obyč kotel na uhlí, +AN 750 litrů, roční úspora spotřeby uhlí cca 1/2. Takže, zcela bez debat, má to smysl. Ekonomický, i komfort, kdy přes celou noc, do rána je teplo. Tečka.
Hezké video. Máme Atmos Dokogen 19kw+1,5m3 Reflex a do toho máme 3*2kw patrony kam jsou přebytky z 10kwp fotovoltaiky. Od podzimu do jara fungujeme bez přebytků do sítě.
Díky za video a zajímavé informace a zkušenosti. Osobně by mne zajímalo více informací na zapojení/využití akumulačky se solárníma kolektorama na ohřev vody v kombinaci ohřevu vody kotlem. Zvlášť když by se akumulačka využívala nejen na topení ale i pro teplou vodu do sprchy. Děkuji za případné další informace.
Perfektní video... díky!
Super video, určitě bych nadále uvítal vše o topení+regulace a praktická videjka pro nás samouky. Díky moc 😉
Děkuju za podporu. Pracuju na tom :)
Jo jo samouci a MaR je moje zamilovaná kombinace. Taky se moc těším 😂
....největší chybou, kterou jsem udělal je bojler v akumulačce. Největší problém vidím v tom, že v době když netopíte musíte zpravidla elektřinou vyhřívat, celou akumulační nádrž, aby jste měli ohřátou vodu ve vloženém bojelru.
Ta energia sa ale nestrati a v pripade FVE je to super vec.
Díky. Právě řešíme rekonstrukci domu a topení. Těším se na video o kotlích...
Zdravím vás. Tak jak jste to nakonec vyřešil, zvolil za druh vytápění a typ kotle?
@@1107petr dve aku nadoby 2000 l + kotel drevo uhli+ elektro kotel(kdyz se nebude chtit prikladat, nebo pojedeme na vikend pryc). Bojler z kotle + elektrika. Uvidime, jak to bude fungovat po prvni zimne. Potom je v planu pridat samostatny sporak do nejvetsi mistnosti 40m2, fotovoltaika na ohrev vody a napajeni klimatizace v lete.
@@zajdlik1 no tak to muselo být ranec. Jinak akumulační nádrže nemám jak dostat do sklepa, málo místa a už vůbec nehodlám kvůli takovým věcem bourat dveře a zdi.
Diky za super video. To je co hledam delší dobu. Chtelo by to názorné zapojeni naor. Atmos - trubky - akumulační nádrž - a rozvody k radiátorům. Diky a dávám lajk a odběr. 👍
Super video
Zdravím a díky za poučné video.
Myslím, že pro spousty z nás by bylo velmi přínosné video o akumulaci energie z fotovoltaiky-je to totiž nejlevnější ´´baterie´´ a celý systém může být i relativně levný a účinný.
Díky! Vozy.
Ahoj Vozy, ta myšlenka o použití Aku jako baterie k FVE se mi právě taky líbí. Mluvím i tom v dalších videiích FVE jak to pojal topenář a ve videu FVE bojler 😉👍
Škoda že vůbec nemáte tušení, k čemu se vyjadřujete. Akumulace enegrie z FVE v zimě je utopie. Kdo tvrdí opak ji nemá. Jinak by to hned viděl v číslech výroby. Běžně v zimě za celý den i 500 W !!!! Smysl má pouze ohřev TUV FVE , žádná akumulačka. Pro 125 L vody na 60°C potřebujete cca 8kWh elektřiny. V současnosti 2,6kWp FVE dá denně i 20kWh. Ale ne v zimě.
Ja měl i plynový kotel do akumulace s vnorenym zasobnikem TUV. Společně s krbem. Na aukumulaci wifi spinane cerpadlo termostatem. Pozor na dlouhe sepnuti plynoveho kotle. Dodavatel mi musel poslat jinou zakladni desku kotle.
No ještě existuje možnost použít klasický plynový nebo naftový generátor jehož chladící okruh zavedete do té akumulační nádrže vyrobenou elektrickou energii použijete pro tepelné čerpadlo jež bude čerpat venku před domem , které bude topit nádrž druhou přebytek energie dáte do baterie a současně do baterie zapojíte FVE elektrárnu . Takto překlenete období kdy je málo sluneční energie typicky zima a účinnost tohoto systému bude až 5 násobná oproti jiným řešením . Jediný problém je pořizovací cena a otázkou je cena toho média do budoucna to jest plyn a nafta . V zásadě takto už nepotřebujete ani připojení na síť pokud máte septik a studnu tak už vás netrápí ani kanalizace a vodovod . Ono to možná nakonec tak dopadne že si to budeme pořizovat všichni pokud se v EU nenajde někdo normální co rozhodne že ty současné ceny jsou mimo reálnu hodnou těch produktů .
Super, líbí se mi jak přemýšlíte :)
Zdravím, mám kotel u26 viadrus 3 článek na brikety jede cca na 10 kw. S radiátory funguje celkem ok. Nicméně chci k němu zkusit dát akumulační nádrž. Stačí mi obyčejná nádrž jen na radiátory, s víkem na elektrokotel. No a k mé otázce. Budu tam potřebovat nějakou řídící elektroniku? Popř. stačí nějaký 3 cesták? Jak by byla složitá realizace?
inspirativní video. Letos mi ceka prestavba otopneho systemu kdy budu menit kotel na pevna paliva (stary 30 let a stale funkcni) za Atmos. Akumulacka bude 850L. Jen se mi nechce kupovat termostaticke hlavice do celeho baraku (12ks) tak snad to pujde nejak zregulovat…
Děkuji za reakci. Co to máte za 30_ti letý kotel? Ty termostatické hlavice ještě zvažte 😉
Kotel mozna bude i starsi nez 30let. Vyroba samo-domo.
Nedávno jsem měnil 30_ti lety Atmos(železo) 👌
Zvazuji topnou spiralu do akumulacky kterou bych pripojil na fotovoltaiku pres stridac 3kw . Jakou spiralu nejlepe pouzit, mate nejaky tip? Diky
Termostatické kohouty s hlavicí - to je základ!! U mne to byla první věc, kterou jsem před x lety udělal. Je to jediná cesta k tepelné pohodě v různých místnostech podle skutečných potřeb obyvatel (mám patrový barák). Před 8 lety jsem šel do zelené úsporám - komplet zateplení baráku, výměna oken a nový kotel. Sice jsem se zadlužil (600 t), ale zato spotřeba všech energií šla dolů, takže dnes se to hodí😊. To že zelená nevyšla je samostatná kapitola. Každopádně nový kotel PK20 BIO od fy Rojek je super. Čistí se líp než Atmos (ten má švagr) a ve spojení s 1000 l Aku Dražice se dvěma výměníky naprostá pohoda - jeden je nevyužitý (dá se připojit např. termický panel). Druhý je zapojen jako předehřev pro bojler - v topné sezóně tak do bojleru nejde voda studená 12 st. ale již předehřátá např. na 50 (výměník je nerezový). Samotný bojler je kombinovaný (250l). Celou topnou sezónu tak nemusím používat služeb ČEZU 😅😅😅
Zdravím vás zo Slovenska mám na vás otázky riešim kotolňu na tuhé palivo mám 175m2 mám natiahnuté všade podlahovku mám na pláne kúpiť kotol Atmos DC 18 S a AKU nádrž 1000l s TVU160l s vymenikom na solár v nádrži vystačí mi 20kw kotol vopred vám ďakujem za odpoveď
Z kotle to jde do AKU přes vrchní boční vstup a do radiátorů to jde z horní výstupu AKU , Tak jak je to nakresleno nevyužiješ celou kapacitu AKU .
To není schéma zapojení, říkám to tam aspoň dvakrát 😉
Krásné a inspirativní video. Jak zapojit nádrž a čtyřcestny ventil? Děkuji
Soused měl gigantickou akumulačku ve sklepě, 20 kubíku vody, fungovalo to na elektriku, na noční proud, hned jak přišel plyn tak to zrušil. V podstatě to byla obrovská žumpa s několika kójemi a voda se různě přelévala. Vytápělo to rodinný dům2x100 m2, přízemí a patro, my v té době bez izolace 20 metráků uhlí, nyní s izolací slabých deset kubíků dřeva.
super video díky
Děkuju za podporu :)
Trochu luďom vysvetlit prečo je lepší laddomat ako trojcestný ventil a ze je lepšie dať na výstup (do radiatorov) regulačný ventil na teplotu.
Termostatické ventily ano ale jeden otvorený na max alebo bypass jeden škrtiaci ventil. Ako som uz napisal na vystup do radiatorov reg.ventil na teplotu(šupátkovy) .kotol moze valit a do radiatorov pôjde len kolko nastavíš a čím teplejšia spiatočka tým menej ťahá z akumulačky .
@@ferolukovsky5435 Máte pravdu, při použití klasického trojcesťáku na kotlovém okruhu se při hodně vybité AN nebo, než se začne vracet teplejší vratka z radiátorů kotel více ochlazuje, což není úplně výhodné jak pro účinnost spalování, tak výstupní teplotu kotle skrz nabíjení akumulace. V mém případě jsem to vyřešil po předělání systému zachováním ohřevu bojleru z radiátor. okruhu, takže po zátopu je po ohřátí kotle jeho vratka přihřívána přes bojler a jen při hodně vybitém bojleru klesne vratka kotle max na 66-67°C (patrona 70°C). Do radiátorů a tím pádem i bojleru pouštím v průměru 55°C.
Už dva topenáři mi slíbili a nepřišli. Takže jedem bomby potřebuju si sám udělat topení 👍👍
Jen se toho neboj, pájení tvarovek není žádná věda ;) před rokem jsem si to taky dělal sám, nikdy před tím jsem to nedělal :D ....PS nekupuj trubky v místním železářství (víš které myslím :D ) jsou tam předražené, lepší objednat z netu :D kupoval jsem tam jen tvarovky a armatury, ty tam mají taky předražené ale jak nejsem topenář tak jsem si vše potřeboval poskládat dle potřeby a na to je kamenná prodejna nejlepší :D
@@filipstanek3751 Já potřebuji komplet topení od kotle k radiátorům.😎
@@zahradanarece no však to jsem dělal taky :D a ještě jsem to povýšil a dělal jsem si i vlastní výměník do horkovzdušných kamen 😎
@@filipstanek3751 Tak to klobouček👍
Super videa👍, potřebují poradit.
Chci dělat nové topení v domě, krb s výměníkem+tepelné čerpadlo země voda,
Akumulační nádrž Dražice, ale nevím jakou zvolit. Koukal jsem na
NADO V1 1000l+200l TUV + TPK
NADO V2 1000l+200l TUV. + TPK
Děkuji za každou radu.
Děkuji za podporu 😉. Tepelné čerpadlo zpravidla funguje na nižších teplotách než krb s výměníkem. Takže bych to spíš řešil s dodavatelem čerpadla. Resp. Jak to bude celé dál regulované. Jak říkám ve videu ideálně Aku bez bojleru a výměníku...
@@gegicz Děkuji,Ještě mám jednu ideu, Aku bez výměníku a ohřevu TUV. TUV v tepelném čerpadle, topit do nádrže nízká teplota a dobýt na vyšší teplotu krbem.
Záleží na tepelných ztrátách a výkonu čerpadla. Často dojíždím k tepelným čerpadlům dodělávat pomocný zdroj tepla... Ideálně mít rozděleny krb a čerpadlo a mixovat to do topení dle potřeby. Těžko víc radit takhle od boku.
Díky za fajn video... Máme 12let zapojené TČ řízené ekvitermou (Mitsubishi Ecodan) a k tomu krb s výměníkem a termostatem bez Akumulačky a vše nám šlape... Kolik je ztráta v Akumulační nádobě? Bojler je zapojen přes 3cestný ventil, bojler je priorita, v domě máme radiátory s termost.vent.(při -15st stačí, když TČ nahřívá na 37st, doma 23st)... ale teď přemýšlím, jak zapojit fotovoltaiku...
Akumulačka má ztrátu 1-8kWh za den, záleží na objemu a natápěné teplotě vody. Také lze Aku izolovat lepším materiálem... Ve vašem případě je na zvážení, jestli jít do baterie a el. pouštět do TČ nebo využít výhod akumulačky a zkombinovat zdroje tepla
Zbytečně složité a zdlouhavé vysvětlování, omg
Takže tím vlastně myslíš podrobně vysvětlené lajkům, kde to minimálně 1300 lidí ocenilo pozitivně. OMG 🤣
super video, zrovna předělávám kotelnu doma, automat uhlí pelety,kondenzační plyn, akumulačka a dva okruhy podlahovka a patro radiátory, každé má své čerpadlo plus zónový ventil, no řeším pár věcí jako je trojcesťák k tomu atomatu, jakou použít akumulačku myslím kolik vstupů a hlavně jak připojit ten plynové tak aby když nebudu celou sezénu vůbec topit uhlím tak aby mě zbytečně neohříval tu akumulačku, která je v nezateplené kotelně mimo dům.
jo a ještě k tomu 500l bojler kterej má dva výměníky jeden připojen k vodnímu soláru, druhé je potřeba připojit ke kotlům, a 2 spirály stejně jako ty mám připojeny k FV jako vytěžovák
Děkuju za podporu 😉. K některým tématům co píšeš se chci propracovat. Úplně jednoduše to můžeš udělat tak, že na plynový kotel dáš zpětnou klapku a nebude se natápět, když v něm nebudeš topit. A zase když odstavíš uhlí, tak tam mít kulák, který zavřeš a odstavíš průtok třeba jak do kotle tak do akumulace 😉👍
Přesně tak. Ještě by mě zajímalo - dají se někde sehnat kotle na dřevo o malém výkonu (tzn. ne krbovky, co dávají větší podíl přímo do místnosti, neb na co vytápět kotelnu 😊)? Máme tepelné čerpadlo s 500l a.n., a u drevokotle (zejména u dřevoplynu) je nejméně efektivní zatápění. Tzn. pro dotopení v případě mrazů (pod řekněme -5) bych chtěl do a.n. připojit kotel, kterým bych to vytáhl ze 40 (od tepelného čerpadla) vytáhl na řekněme 80. Co jsem si počítal spotřeby (doteď byl 23kw dřevokotel a 13kw elektrokotel, obojí napřímo do topného okruhu), tak by mi jako ideál vycházel dřevokotel (e.n. 5) o výkonu do 10kw max. Jenže takový se mi nedaří najít 😢
Tak zrovna kombinace TČ a kotle na tuhá paliva není jen tak a doporučuji celou instalaci přenechat odborné firmě. Jedna věc je totiž to n jak propojit a druhá věc to zregulovat tak aby to fungovalo. Jinak kotel s nižším jmenovitým výkonem asi na trhu není. Na to by byl lepší automat na pelety... třeba Atmos dělá pěkné a kompaktní s hořákem o výkonu 3-10kW
@@gegicz moc děkuji za odpověď, tak trochu jsem to tušil. Instalace odbornou firmou je bez diskuze, spíše šlo o ten kotel na T.P. Pelety jsou zajímavý tip, ještě na to mrknu, ale asi to nebude to pravé, protože dřevo mám za hubičku (samovýroba od LČR mi v přímém nákladu vychází cca. 600-800 za m3 tvrdého) a dělat si sám pelety. Nicméně ještě jednou díky, zkusím si to přepočítat, třeba investice do lisu na pelety vyjde v celkovém součtu lépe 👍
Pokud to musí být kotel na dřevo, lze použít výkonnější kotel než je ztrátově potřeba (třeba 20kW). Je ale nutné použít další a vhodně velkou akumulaci a správnou regulaci.
@@gegicz Je to bohužel tak. Na 500l a.n. by byl ideální výkon kotle kolem 9kW (jestli správně počítám). Výkonnější kotel a další/větší nádrž mi nedává smysl z pohledu návratnosti investice (jde jen o "dotápění" při silnějších mrazech kdy již tepelné čerpadlo nefunguje efektivně (či vůbec, protože už jede jen jednotka přímého el. ohřevu). Nicméně jsem snad našel řešení - poláci něco takového vyrábí, našel jsem již dva dřevozplynovací kotle s výměníkem, jeden 9kw a druhý 12kw. A i cena je příznivá, ten 9kw se dá sehnat už od 40 tis. Kč. Takže asi vyřešeno ;-)
Zdravím asi už dlouho ale zkusím to ale lze řešit krbová kamna s výměníkem těmi přes noc na topit například 1000 litrovou akumulační nádrž a přes oběhové čerpadlo to potom vehnat do radiátorů v době kdy člověk není doma a popřípadě napojit na fotovoltaiku
Úplně nerozumím, ale nějak v tom duchu by se to zapojit a využít dalo.
Mam dotaz, jsou priklady kdy treba akumulacni nadrz cenu nema ? Mam starsi statek cca. 380m2, cca 22 radiatoru - kotel nyni novy na pelety - dekuji za kratkou odpoved predem 🙂
Akumulačku má vždycky smysl dát... Co se týče aplikací v rodinných domech s kotlem na pevná paliva. I ke kotli na pelety ji výrobci doporučují.
Dá se přidat akumulační nádrž ke staršímu kotli Dakon v samotížném systému? Co je k tomu potřeba s nějaké minimální verzi
Aku se dá dát a má smysl u každého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním. U těchto předělávek je většinou potřeba osadit oběhové čerpadlo a tím se vzdát samotíhy.
SUPER. Prosimte můžu mít dotaz?
Několik let US nad akumulackou přemýšlím neznám v mim okolí nikoho kdo ji má tak nemám kde čerpat inspiraci. Ale co se. Chtěl vědět zdali by šla aku napojit jen na krbová kamna. Krbovky mám ABX Stockholm výkon jestli se nepletu tak udávají 7kw. NA rovinu ziju téměř v lese a ještě pracuji na na pile takže z palivem opravdu problém nemám. Ale je škoda to kdys přestanu v krbových kamnech topit tak stěny začnou chladnout. A co si Budem abych prohral byt krbovkama tak bych týden nemohl bejt v obýváku kde je mám. Rozvod vody mám pomocí čerpadla do dvou radiátorů v ložnici a dětském pokoji aa žebřík v koupelně a kdys chci tak si přepínam do bojleru na ohřev.
Je to super topení a hlavně pro mne levný. Topim jen dřevem.
Ale jak říkáš ve videu není to moc pohodlný. Kotel o proti krbová je masivnejsi tam se teplo aspoň chvíli nabije a po vyhasnuti sežere teplo z litiny co má kotel. Ale krbovky to má jen malej plechovej vymnenik to jak přestane hořet tak vše chladne. A topit lineárně je skoro nemožný. Z místem bych problém neměl bydlím v malé bytovce o 4 bytech sem v prvním patře a hned pod sebou mám 3 moje sklepy takze pohoda. Jen nevím kolik a jak ji instalovat. Samozřejmě svépomocí sice nejsem instalatér ale baví mne se učit nový věci. Skusenosti mám především z vodou ale topení sem US taky dělal. Prosím tě neměl bys nějak typ co by bylo možný spáchat? Asi bych se nebránil i naky elektrický patrone jako sekundární zdroj tepla. Dík moc
Jo jo nezlobte se, ale když už si to chcete udělat samo domo - tak si to i samo domo vymyslete...
Já se to furt musím učit, platím za to, jezdím na školení a ještě to tady budu zadarmo vyprávět...
Hezký den...
ocenil bych urcite druh zapojeni plus regulace diky
Zdravím mám akú ale zaujíma ma ta fotovoltaika či je lepšie do aku špirála alebo priamy ohrievač myslím že do aku je to komfortnejšie ale priamo do ohrievača my stačí menší výkon panelov lebo aku plus potrubie má straty a chcem sa opýtať koľko panelov máte a aký MPP regulátor prevádzkujete a koľko dní v roku vám ta fotovoltaika pomôže z vykurovaním čo robíte stou energiou v lete dik
Ahoj, v pátek snad vyjde video kde padne nějaká ta odpověď :)
To znamená, že topíte naplno i přesto , že už je natopená akumulačka a pak den nebo i víc netopíte ? Nám bylo řečeno, že když se nahřeje akumulační nádrž, máme přestat topit. Je to hloupost? Přišlo mi to divné, protože pak bych netopila když jsem doma a když mohu a v noci nebo když jsme v práci by to nemělo z čeho hřát.
Také bych chtěl Aku 770l , ale bohužel osvč jen slibují a pak se ani neozvou.
Děkuji za Vaše zajímavé video. Mám kotel na tuhá paliva a elektrokotel, vše na samotíž. Zajímá mě, jak je řešeno, že ze zdroje se nestane spotřebič. Řešil jsem to šoupětem na zpátečce. Vytápím 6 místností a příslušenství. Objem vody je 150 m3. Kolik zhruba by mě objem akumulace. Děkuji Michal
Wow, skutečně 150m3 topné vody na 6 místností? Není to nějak moc?
@@obajer Není. Napouštím přes vodoměr, roury 6/4", samotíž, patrový domek.
@@michalprochazka7475 hmm, jestli jsou posledni 3 cisla na tom vodomeru cervena, tak je to 150 litru. Protoze 150m3 by bylo 150 000 litru, coz je bazen 15m dlouhej, 5m sirokej a 2m hlubokej.
Ohledne velikosti AKU zalezi na tepelne ztrate: do 1000L vody ulozite v realu max cca 50kWh tepla.
@@obajer Děkuji za informaci.
Mam aku asi 18 let a jen pozitiva, atmos c18 +500L aku (vice mi do kotelny nevešlo)
Super, děkujeme za komentář se zkušeností z praxe 👍
Já mám v projektu TČ vzduch voda a objekt bude v nadmořské výšce 210 metrů nad mořem, vytápění podlahovkou. Nad akumulačkou se tady přemýšlel, ale nakonec jsem ji tam nedal. Zabere dost místa, což jsou peníze. Krb sice budu mít, ale bez výměníku. Nějak mi nedává smysl pálit kupy dřeva na natopení nádrže. Stejně tak mi nedává smysl napátět akumulačku pomocí TČ na vyšší teplotu - TČ má pak nižší účinnost a stejně při rozdílu teplot 35 a 55 stupňů se do akumulačky zase tolik energie nevejde. Cenově mi přijde výhodnější si dokoupit baterky k FVE (baterku si sestavit a pak je levnější) a tuto energii prohnat přes TČ.
210m je sranda... to je teplý území...
Krb s teplovodní hlavou je super ale má to další specifika - co mám doma:
Plynový kotel
Krb s teplovodní hlavou
Solární kolektory
Podlahovka + konvektory + radiátory (žebřík je taky radiátor)...
Takže:
jedu na krb = natápím přímo vzduch (10kW) a k tomu jede i ta hlava (11,5kW) ta mi natápí podlahovku (není to ten hlavní výkon = je JEN teplá) a přebytky cpe do "akuboileru" od SK = jednak odtamtud mohu čerpat když krb zhasne (dokážu tam mít i 86°C) výkyvy teplot mi pokrejou jednak konvektory a druhak radiátory...
jedu na kotel = jede do podlahovky (teplá) a ostrou do konvektorů/radiátorů
Solár mi přitom umí předehřívat TUV takže ohřev TUV v boileru je třeba jen o 10-15°C v zimě (jaro léto podzim jede jen na kolektor) on je rozdíl v ohřevu TUV z 5°C v zimě na 45°C a když je tam ten předehřev kterej udělá i v zimě třeba 27°C ze soláru... delta T je asi jasná že...
Dále mám v 2NP klimatizace, takže nějaké přechody jedu na principu TČ vzduch/vzduch... a v létě chladím... (mám tam i VZT z trubní jednotky do 1NP, ale zatím nezapojenou - chladím si s ní půdu kde je herna).
Akumulace u TČ smysl má = je dobrá pro odmrazování - 10l / 1kW což pomáhá především u nízkoteplotních systémů s malou energetickou náročností - to čerpadlo si z třeba 29°C a mála vody fakt nic moc neodmrazí (zkušenost je k nezaplacení že za posledních 18měs jsem jich namontoval 120 jen pro LG)
Akumulace energeticky má smysl v okamžiku kdy máte FV = velkou aku nabíjet přebytkama třeba na 93°C a pak to směšovat (vono je tam tý energie tak nějak daleko víc že) platí i pro TUV (a tam bych začal - vysokoteplotní systém)...'
ALE KAŽDÝ DŮM JE JINÝ A POTŘEBUJE NĚCO JINÉHO = TO ŽE TO SOUSEDOVI FUNGUJE NEZNAMENÁ ŽE TO JE NEJLEPŠÍ I PRO VÁŠ DŮM!!! (pokud nejsou totožné - a i tak by se jistě dalo něco vylepšit)...
Mám dům projektovaný v r.2008 od DOUBNERA a topení jsem dával dohromady s projektantem BÍLÝM a jeho ženou... elektriku mi dělal otec a MaR jsem si dělal sám...
TEHDY BYLY TY DNEŠNÍ VĚCI JAKO SCI-FI A HELE MÁM TO NA TO PŘIPRAVENÝ!!!
Jo a živím se tím od roku 1992... a ani nevíte co to je chodit několikrát ročně zpátky do školy a furt se učit něco nového!!!
@@jirimoc864No jak píšete. Každá nemovitost je trochu jiná z pohledu otopné soustavy a tepelné ztráty. Nesouhlasím však s tím, že se vyplatí natápět TUV nebo akumulačku tepelným čerpadlem na 45 a více stupňů. S při odmrazování si v případě potřeby pustí vestavěný elektrokotel na cca těch pět minut reverzního chodu. A to vás opravdu nesežere. Všechno je to podle mě o nastavení resp vyladění systému. Někomu sežere tč za rok klidně 6-8 MW a někomu jenom 3-4MW. Vytápím podlahovkou dům 200m2 obytné plochy a TUV elektrickou topnou tyčí 3kW a takto vyhřívaný nerezový 150l bojler pro 4 lidi sežere za rok lehce přes 2MW elektrické energie takže nemá dle mého názoru smysl za tuhle cenu nic řešit. Je to necelých 1000Kč měsíčně. A tepelné čerpadlo si vezme max. 4 MW za sezónu právě díky tomu, že ho provozuji nízkoteplotně pouze do podlahy. Je to o správné dimenzaci. Tč má výkon 6kW při A7W35. Takže mi většinu zimy jede zhruba na 4-5 kW výkonu když vezmu v úvahu průměrnou teplotu topné sezóny někde kolem 0-3 stupňů. Dům máme 620 m. nad mořem. Novostavba cihla plus PE 160mm, trojskla rehau, dobře zaizolovaná podlaha a střecha. Plocha podlahového vytápění 200 m2. Hezký den.
@@ondrejchylik8598 trošku problém je že já nehledím na peníze... ale až Vám dodavatel energie ty topné tyče vypne (třeba kvůli stabilizaci té dnes opěvované OZE energie = Občasné Zdroje Energie, tak neodmrazíte...) proč si myslíte že rozvoďáci trvají na tom, aby do Tep. Č. bylo zapojeno HDO??? Protože v případě nutnosti stabilizace sítě ty topné tyče odpojí... oni vědí proč... a vy ostatní to jednou také budete MUSET pochopit...
Hezký den.
@@jirimoc864zdravím Vás, nemyslím si, že by byl problém v síti. Možná někde v ČR ano, ale nebude to dle mého relevantní. Já nemám Tepelko, které má maximální příkon kompresoru a oběhového čerpadla do 1,5kw ani 3 kW topnou tyč v bojleru napojeno na HDO. Mám dům zkolaudovaný s 12 kW elektrokotlem. Nemám vůbec strach z výpadků. Otázka: co myslíte, že se v nějaké E-krizi stane? Za A: vypnou lidem v zimě topení, nebo omezí, za B: omezí nabíjení elektrických automobilů??? Za mě je to jasné tedy za předpokladu, že nás nechtějí nechat pomrznout 😁
@@ondrejchylik8598 Dobrý den,
oni nás nemohou nechat zmrznout = to je politicky neprůchodné a po tom co celá EU investovala 10 let politický kapitál do OZE tak nás moc naštvávat nemůžou...
jenže... např. v sousedním Německu se jim letos stalo že jim OZE nic moc nadávaly... takže měli týden, kdy nefoukalo a nesvítilo = podle jejich vlastní statistiky byly výkony zdrojů následující:
FVE - 1,8%
Vítr - 1,6%
Voda - 28% (myslím vodní elektrárny)
Jádro - 0 (no bodejť po Fukušimě to zrušili)
Plynovky - 30%
Uhelky - 0% (je to fujka čmoudivá)
no a zbytek = DOVOZ...
uznávám že šlo jen o cca 5-6dní v roce... ale výsledkem je nový Německý energetický zákon, který narovinu říká, že dodavatel energie je povinen Vám dodat na jedno odběrné místo (= domácí NE PRŮMYSL) MINIMÁLNĚ 4,5kW...
V okamžiku problému s nedostatkem sítě je to ale současně MAXIMUM toho co dostanete... kolik má Vaše rychlovarná konvice???
Dnes nám všichni ti POLITICI říkají že pokud dojde k výpadku OZE, tak tu energii dovezeme ... není problém že... ale když jí budou dovážet Němci, Holanďani, Slováci, Poláci, a dalších cca 20 států tak mi prosím řekněte ODKUD se to vezme???
Princip elektrické energetické sítě je opravdu jednoduchý (zjednodušeno):
potřebný příkon = to co sežereme (čímkoliv co je v elektrice)
dostatečný výkon = to co je potřeba produkovat na uspokojení příkonu
vzorec: příkon = výkon
pokud se Vám změní jedna strana rovnice = musí se změnit i ta druhá!!! To je fakt elementární fyzika ze základní školy... já samozřejmě vím že je tady i spousta dalších zákonů (desatero třeba) které se dají a i porušují...
Jen jsem to ještě neslyšel o těch fyzikálních.... pokud máte pochybnosti račte někdy navštívit příslušnou přednášku na FEL...
Poznámka pod čarou (ekonomická):
Hele a co s stane s NEDOSTATKOVOU KOMODITOU???
Ekonomové si myslí že prudce zdraží... a co si myslíte Vy???
Politici v EU nám jasně oznámili že "vědci na něco přijdou" - jo jo ale KDY??? Stihnou to do té doby než to bude stát jako zlato??? Fakt najdou kámen mudrců na politickou objednávku???
Ze mě je řešením jádro... - a na ty ekopindy co s jaderným odpadem??? No tak to naložíme do rakety pošlem do slunce.... tam se toho vejde... a to slunce si toho ani nevšimne... na další cca miliardu let je vyřešeno že...
Nevím proč to ještě nikoho nenapadlo...
Děkuji za video. v lete aby ziskat teplou vodu do sprchy a podobne mam topit jako v zime? nebo ekzistuji i jine zjednodušene moznosti?
Dobrý den, děkuji za zajímavé video. Chci se zeptat, jestli se zabýváte projektováním kotelen - a to právě konkrétně zapojením kotlů na pevná paliva s akumulační nádrží. Dana
Musel jsem se podívat znova. Systém se zapojením s akumulační nádrží máte dobře vymyšlené.
Možností je mnoho. Záleží na potřebách a možnostech každé aplikace.
Vymyslene? Tohle ma deda na baraku 30let...
Čau dávám like a odběr a koukám že je tady zahrada 🙂👍čau kamaráde 🙂
Ahoj, děkuju za podporu :)
Dobrý den
Když mám automat tak si sám sníží výkon jak potřebuje, tak si říkám proč akumulačku. Nebudu zbytečně ohřívat více vody? Mám čerpadlo s autoadaptem a jede max na 4kw. Na každém radiátoru termostat a spotřeba supr. Automat přece nedusím. Jen přemýšlím proč akumulačku, kotlem natápím i bojler přes ventil. Není to jen další investice?! Kdy se to vrátí? Další věc jsou rozvody. Jestli má někdo železo a radiátory bez termostatu tak tu spotřebu přece nezachrání akumulačkou, ale předěláním toho otopného systému.
Zdravím, pokud máte regulovatelný výkon zdroje tepla a nevyužijete další výhody akumulačky, tak pro váš případ aku nemá význam 😉
50 krát za den spíná kotel , to je ten důvod problému v nastavení termostatu a kotle ono je dobré taky na jaře nastavit kotel na menší výkon než v lednu , a taky nechat drobně kolísat teplotu v době , ani plynovému kotli nedělá dobře když spíná každých 5 minut , a když v domě bude teplota kolísat v rozmezí 2 až 3 stupnů tak je to z hlediska komfortu přijatelné ,a dá se to na termostatu nastavit že kotel bude se roztápět když teplota klesne na 20 C a přestane topit když je 23 C protože to držet přesně na půl stupně ničí kotel klidně plynový a zvyšuje nedopal uhlí .
Tak u plyňáku se s tím nic lepšího dělat nedá. U automatu na uhlí, který hoří prakticky celou zimu to problém takový taky není. U takovéhoto typu automatu na pelety to problém je, protože ten jede na svůj plný výkon nebo nic a dělat si doma diskomfort neustálím výkyvem teplot nezní jako dobré řešení.
Hezký den, chtěl bych se na něco zeptat jestli mohu. 🙂 Budu dělat rekonstrukci domu a v prvním patře mě napadlo že bych udělal podlahové topení které by bylo napojené na stávající otoponou soustavu. V přízemí radiátory. Musí tam být polystyren nebo třeba jen ta folie? Jak se prosím řeší regulace tepla ať tam nejde s kotle třeba 70 stupňů? Má tohle podle vás smysl? A o kolik by se musela zvednout podlahy 😕 děkuji moc a dobré video. 😊
Ano tato kombinace je možná. Do samotné fólie nepřipevníte topnou hadici. Minimálně bude potřeba použít systémové desky . Výška podlahy se zvedne dle zvoleného materiálu pro zalití potrubí. Počítejte cca 5cm. Teplota vody se bude regulovat na požadovanou teplotu cca 35°C ...
Ahoj, můžu ještě dotaz na tu akumulaci? Jde ta akumulace připojit až za radiátory a boiler jen jako záloha na přebytek z krbovek.
No ono to tak vlastně funguje... Do akumulace jdou přebytky, které dům aktuálně nepotřebuje.
Díky, plánujeme jak budeme vytápět starý dům po kompletce.. zatím se nám nejvíce líbí varianta kamna s výměníkem v kombinaci s plyn. kotlem a vše do podlahovky.
Pochopil jsem dobře, že díky akumulačce je možné teplo z krbu posílat do podlahy? Případně nějaké další info, které je dobré vědět?
Díky
Ano. Teplo získané z krbu povede do akumulace a z akumulace přes čerpadlovou a regulační skupinu do podlahy.. plynový kotel se dá zapojit mimo akumulaci a kdykoliv i třeba na dálku sepnout ..
Zdravím, nemáte video o TČ - FV - AKUMULAČNÍ NÁDOBA - PODLAHOVÉ TOPENÍ ? To nemůžu nikde najít. Dík za info.
A proč to hledáte??? Stačí oslovit příslušnou firmu co to umí a oni Vám to udělají tak jak to má být... - pokud to nejsou nějaký kopyta...
Akorád se na zapojení aku chystám. Naposledy jsem připojil kombi bojler a radiátor navíc do garáže ovšem právě mě zlobí ty špičky topení kdy hycuju kvuli bojleru a nahoře doma je horko.. jasné termoventily jsou základ to zvládnu ale trošku se ztrácím u zapojení aku, je více možností a základům docela rozumím jen nevím jak ovládat nejefektivněj přes pokojový termostat, jestli jen spínat oběhovku nebo dát servoventil nebo kombinaci v sestavě co lze koupit. Video na připojení aku a její regulace bych opravdu uvítal možná i s ukázkou kam do ní co připojit protože názory se trochu liší, někdo uplně horní na "stropě nádoby" dá na vztup a druhý horní ale boční na výstup další to má obráceně tomu nerozumím i když princip chápu. Díky!
Jejda... jako MaRáka mě rozsekal hned ten začátek!!! Takže když je místo a prachy tak šupky do toho!!! A dejte si to i k plynovýmu kotli (jestli na to teda máte)😅.
A jinak pozdravuju
Přesně tak. Nejlepší je k plynovému nebo elektro kotli, jak říkám dál ve videu ... 😉 Jinak zdravím do Mara
@@gegicz Fakt máte pocit že když vidím blábol hned na začátku tak to budu študovat až do konce???
Proboha proč??? Kdyby to mělo hlavu a patu hned tak je to dobrý...
Já bych začal tím pro co je ta akumulace dobrá a kde se nehodí... aby ty lidi co se jim to nehodí nemuseli ztrácet čas... ale to by asi nebylo to správné "RUclipsrství" že...
Hele Jste víc RUclipsr a nebo někdo kdo tomu fakt rozumí a snaží se poradit i když z toho nic nebude mít???
Zdravím kominovu rúru máte asi aj cez 2metri aký priemer máte komín a dĺžku máte napojené obidva kotle na jeden komín ? Dik
Není jednodušší a praktičtější nahřívat nádrž ze spodu? Nádrž se bude prohřívat mnohem dříve a ušetříme i palivo.
Bohužel, takhle to nefunguje. To je fyzika. V tomto videu neřeším konkrétní napojení na akumulačku, ale popisuji hlavně její funkci a využití. Na natápění akumulace nemůžeme mluvit o úspoře paliva... 😉
Skvělá otázka. Bohužel některé instalatérky dokážou napojit AN i tímto způsobem. 😂
@@radekoliva986😏
@@gegicz Jj, rozumím. Jen mě zajímá způsob zapojení protože mi to právě z hlediska fyziky nedává smysl. Ale tak nejsem z oborů vodo topo, takže se jen ptam😊
@@TehStudioVan Tady na této animaci to pochopíte. Stručně řečeno jde o to, že když nabíjíte AN z vrchu je teplá voda téměř ihned k dispozici. A jen na okraj nejsem instalatér. ruclips.net/video/2qfIclkACX0/видео.html
Ahoj, moc pěkný video, vším jsem prošel a podepisuji. Mám dvě 1000l aku nabíjené Atmosem 24KW s regulací Regulus BIO mix. a funguje to skvěle. Pro dobu kdy netopím mám TČ. Chtěl bych na střechu termické panely a jednu AKU nabíjet pro TV a případnou temperaci. Dal jsem do ní dva výměníky o směrné ploše 2,60m2, kolik by mělo být termických panelů? Držím palec nahoru a díky Ivo
Ahoj, jsem rád, že se video líbilo 😉 a že potvrzuješ co v něm říkám ...
Termické panely mají nevýhodu v tom, že je nelze regulovat neboli vypnout. V kombinaci s akumulací a TČ to může být zbytečně náročné na regulaci. Již řadu let se jeví lepším řešením použití fotovoltaických panelů v kombinaci s topnou patronou.
Ahoj, velice dobry video, diky. Resim aktualne predelavku topny soustavy. Mam automat na uhli, bude se pro nej pridavat malej okruh. Nove bude podlahovka v prizemi a v patre zustanou radiatory. Chci jeste krbovky s vymenikem na prechodny obdobi. V prechodnym pobezi pouze krbovky. Budou mit take maly okruh aby mely osetrenou teplotu zpatecky. V prechodnym obdobi chci topit vodou prevazne do koupelny a bojleru. Chci zvolit male kw, cca do max 10kw. Dum je nezatepleny, chci se vyhnout AKU nadrzi, protoze aby mela jiny smysl nez spojeni vice zdroju, tak bych musel mit alespon 2000l. Resim ted otazku, jak rozumne provozovat tyhle dva zdroje v zime, kdy pojede automat na uhli, ale budu si chtit pro pohodu na par hodin zatopit i v krbovkach. Nejspis nemuzou bezet oba zdroje i prez to, ze automat by skocil do utlumu? Tak jsem vymyslel 4cestny ventil rizeni teplotou od krbovek. Jakmile zatopim v krbovkach, zavre se cesta od automatu, ten skoci do utlumu. Ochladi se voda v krbovkach,zavre se cesta od krbovek, automatu se probudi a pojede dal podle potreby. Jedine co me tam hapruje, ze automat generuje teplo i v utlumu a kdyz se natopi na vic nez jaka bude patrona na malem okruhu, tak teplo nebude mit kam utikat.
Nejsem zrovna topenář - odborník, ale osobně mi nedává moc smysl tohle řešit bez akumulace. Zejména pokud je tam podlahovka, ve které se standardně topí na nižší teplotu než do těles, vyrovnávání nějakých špiček bude asi docela na prd v takovém okruhu ... bál bych se, že to bude oscilovat mezi "přetopeno" a "netopí se" ...
Dá se zapojit akumulační nádrž na samotíž bez čerpadel? Ekologicky bez spotřeby elektrické energie nebo už dnes lidé které dokázali navrhnout samotíž nejsou?
Spousta věcí jde... Málokdy samotíha funguje tak dobře jako nuceny oběh a tak i samotíhy se předělávají... Ale teoreticky by to šlo 😉
Dobrý den prosím vás mám novostavbu 10x11m nízkoenergetický.V obýváku mám komín a přípravu pro zapojení krbovek do podlahy a nahoře radiátory.Pokukuji po interiérovém kotly VERNER 13/10.2 jaký je váš názor děkuji
Zdravím, Verner je dobrá volba... Tento typ "kotlů" má za mě hlavní nevýhodu v tom , že nedokážete efektivně regulovat teplotu v obýváku natož v kombinaci s podlahovkou.
Ahoj úderníku.
Prosím mám kotel Dakon 4f18kw na uzavřenou samotíž,ted budu dělat bajpas včetně zpatecky.Chci a musím dělat akumulacku abych splňoval emisní normu,je tam předepsaná akumulacka 1000L.barák má 16 radiatorů a kombik bojler.
Je reálné aby ten kotel natopil akumulacku dostatečně?je možné že to vydrží topit po vyhasnuti kotle třeba deset hodin?Nějak mi to neleze do hlavy co se týče teplot,chápu že do podlahovky nejde tolik tepla takže akumulacka asi super,ale radiator potřebuje více stupňů ne?jestli se pletu tam mě opravte.chci investovat ale bojim se aby to utahlo ty radiátory(plechové korado)
Mockrát díky za odpověď
Jinak v systému mám cca 300litru vody
Ahoj, ano jistě, akumulačka má pro tebe smysl. Na kotel o výkonu 18kW je 1000l akorát. To jak dlouho ti to bude topit z akumulace záleží na aktuálních tepelných ztrátách domu. Je dost možné že deset hodin to topit bude. Radiátory nejsou problém.
@@gegicz já ti mockrát děkuju
@@gegicz ještě otázka,na kolik je ideální natápět akumulacku?
Ahoj, díky za pěkný video a posílám námět. Jak prosím řešíš napojení AKU na bojler? Obzvláště v případě, kdy máš tepelné čerpadlo a teplovodní krb. Akumulaci chceš TČ asi natápět ekvitermně na co nejnižší potřebnou teplotu, abys šetřil čerpadlo. TUV chceš na teplotu vyšší. Zároveň ale chceš teplovodním krbem natápět jak akumulaci, tak bojler.
Ahoj děkuji za reakci, podporu i námět :) Tepelné čerpadlo v tom vždycky dělá bordel, když to chceš kombinovat, jak píšeš. Dostaneme se k tomu :)
Dobrý zrovna řeším aku. Nádrž, děláme nové patro domu a řešíme , ze budeme mít hlavní zdroj krb s vymenikem, záložny zdroj ele.kotel a z aku. Rovnou do podlahovky, + musíme kvůli nějakým předpisům mít panely na ohřev vody, které chceme tady do Akumulacky, aku. Máme navrženou na 750L , bude to stačit a dá se to vůbec zprovoznit do fungujícího stavu? Popřípadě zda není lepší mít jednu aku. 500L s druhou třeba 250 nebo 300L ( nevím po kolika L se dela ), popřípadě 2x500 , díky za odpověď
Lze zkombinovat hodně věcí... na relevantní odpověď je málo informací a právě proto vám zde chci postupně dávat informace, které do sebe zapadají a na základě, kterých si můžete na dotazy zodpovědět sami :) Jediné co můžu říct jistě a vyplývá to z videa Topenařina 2. díl je to, že je lepší mít 750l bečku než nic a jestli to bude stačit závisí na tepelných ztrátách.
Zajímalo by mě, zdali využíváte fotovoltaiku pouze na dodatečné přitápění, či Vám na ni běží i domácnost? Kolik používáte FV panelů? Předpokládám, že k FVE máte i baterii. Kolik kWh se Vám daří posílat do akumulační nádrže? Díky :)
Mrkněte na moje videa s FVE 😉😁
Vite pritapet FVE je bez plochy stadionu nemozne. A jeste dobijet akumulatory? To by energie musela vznikat sama od sebe, jinak nemuzete napajet v zime vse. Nesmysl.
Nejlepší videa. Diky za tebe! Seš skvělý týpek, pokračuj dál! Téma? Výměna žárovky? Hovězí stejk? A nebo.... Prostě cokoliv, se ráda jako ženská přiučim.
Aha, mate tady pana za vseznalce. Trochu prehanite. Je to teoretik.
@@petr-5217 třeba je slečna nezadana a to mluví za vše 😉😁
😂😂😂za me ty si jednoducha sila🤣🤣
Nedovedete si představit kolik vnořených bojlerů v akumulačkách je nainstalovaných na Jesenicku Mimochodem perfektně vysvětlené především pro lidi, kteří o akumulaci pouze zaslechli. Můj argument od prvopočátku byl, že natápět 800l akumulace + 200l vnořený zásobník např: ele. nebo peletkama mě nepříjde vůbec ekonomické však? jinak to není špatná věc, ale chce to vždycky celý systém dobře promyslet :)
Dobrý den, proč připojujete automat na pelety do Aku. Kotel má určitě modulací výkonu. Mám skoro stejné zapojení. Bez uhlí a FVE. Video OK.
Dobrý den tento kotel nemá modulační výkon. Popravdě nejsem ani moc zastánce regulování neboli škrcení výkonu kotle. Vždy platí že uvedená účinnost kotle je hodnota stanovená při jeho jmenovitém výkonu to znamená regulujeme výkon kotle tak neběží na svoji jmenovitý výkon a tím pádem nemůže mít ani svojí uvedenou účinnost neboli účinnost se snižuje tím pádem má vyšší spotřebu paliva. Zapojení tak i automatického kotle na pelety v kombinaci s akumulační nádrží má význam nehledě na to že mi spíná jedenkrát za den a tak dále. myslím že o tom ve videu mluvím.
Ahoj,mam dotaz zda jde kombinovat elektro kotel a krbovky s výměníkem a akumulačka max 500L, lze to kombinovat aby to spolupracovalo a samo přepínalo pokud by vychladla akumulace tak aby sám naskočil elektrokotel?
Ano lze. Teď jsem dokončil přesně takovouhle kotelnu. Je to s regulací Timpex, ale pokud je člověk ochotný jít a zapnout el.kotel, tak v základu není potřeba ani ta řídící jednotka.
@@gegicz tak to je super,já bych to bral i tou řidiči jednotkou.A ještě jedna prosba,asi k tomu jde připojit i bojler na ohřev vody,ale mě spíš zajímá jestli je bojler který jde dát na půdu která není nijak zateplená a k tomu i espanzku a elektroniku co je k tomu potřeba, samozřejmě bych k tomu udělal nějaký zateplený kryt ,je to z důvodů málo prostoru.
Když pominu tepelnou ztrátu, která se dá řešit dodatečnou izolaci, tak bude potřeba správně nadimenzovat i izolaci potrubí. Expanzní nádobu a další armatury ideálně dát pod půdu.
Dobrá zpráva že to lze,to jsem potřeboval vědět. Odkud jste kdybych měl zájem o instalaci😀
Dobrý deň, mám otázku v ktorých mesiacoch sa dá vykurovať slnečnou energiou, alebo vám ako sa to podarilo?
U FVE vám nikdo neřekne, že se s ní dá vyloženě topit. Moje FVE je malá a způsob zapojení řeším v dalších videiích, která se FVE týkají 😉
@@gegicz Ďakujem za rýchlu odpoveď.
10:30 ... ani ne, kdyby to fungovalo takhle, je to nanic. Ve skutecnosti to funguje tak, ze typicky o vikendu se fedruje kotel (a je jedno jestli rucne nebo automaticky) = vyuziva se na maximalni vykon (coz vede taky k vyssi efektivite topeni) a topi se cely den. Pri spravnym dimenzovani akumulacni kapacity pak neni treba pres tyden topit vubec - vpohode to pokreje prave ten jeden den tydne do akumulace. Pochopitelne to zavisi na izolaci domu, pocasi a dalsich aspektech, ale rozhodne se nezatapi denne.
Naopak, zatapet po prichodu z prace v predstave, ze natopite neco do akumulace je naprosty nesmysl - ten kotel nezacne realne ani fungovat, nez pujdete spat. Potrebuje radove nejmin 2 hodiny, spis vic, provozu, aby se ustatalil na optimalnich provoznich parametrech.
Ohrivat tu vodu elektricky je spis tak dokonala ekonomicka sebevrazda.
Určitě s tím máte svoji zkušenost a tak jak to popisujete to zní super :). Já mluvím obecně, kdy beru v potaz spoustu proměnných. Každý nemá nízké tepelné ztráty, aby mu třeba z 2000l aku topilo týden nebo nemá místo na aku velkou jak bazén a k tomu lokomotivu místo kotle, aby topil jen o víkendu :) Vycházím z praxe a né teorie od stolu.
Topení elektřinou=FVE
je vhodná akumulace i u retortového hořáku?
Ve většině případů je zde úplně zbytečná
Zdravím,
taky prosím o detaily v kombinaci s FVE. Má to praktické využití cpát přebytky přes patronu do nádoby?
v pátek snad vyjde video kde se této otázky už dotknu ... :)
Dobrý den jee možné mít akumulační nádraž hranatou?
Ja mam robenu nadrž hranatu ale musí byť vystužená lebo ju deformuje tlak takže preto sú vyrábané ako valec
Dobrý kanál! Akumulačku nemám, není na ní místo, nebo by musela být někde vedle domu, jinak bych jí bral hned.
Děkuji za podporu 😉 Vždy je to velká škoda, když se na Aku nenajde místo 🤷🏻♂️
Tak ten ohřev peleťákem do horní třetiny je pěknej systém. 👍. Na videa z veletrhu se těšim.
Jinak mě u ohřevu bojleru z aku trochu zlobí, že vratka do bečky není dost ochlazená a míchá to nádrž. Na čerpadle jsem stáhnul otáčky na 1 a přivřel kulovej ventil na vratce za bojlerem. Trochu se to zlepšilo, ale stejně to je znát. Napadlo mě tam dát nějakej termostatickej ventil s příložnym termostatem na trubky tý vratky a škrtit to. Nevím ale, jestli tim nemůžu zbytečně namáhat to čerpadlo. :)
Co ten ohřev fotovoltaikou? Pomáhá to hodně?
A k těm výrobcům kotlů, co trochu zaspali, jsem myslel že je to mířený právě na atmosáky. Těm se docela na forech vytýká ta elektromechanická regulace. Že chybí regulace otáček ventilátoru podle tepoty. No nadruhou stranu je tam zas míň věcí na případnou opravu... 😊
Jedno z témat, které bych právě mohl zpracovat ke zapojení bojleru do topné sestavy, tak se v něm snad najdete. Čerpadlu určitě zásadně neškodíte. Vlastně o všem co píšete by se dalo zpracovat videjko... 😀 Takže postupně zde na kanále budou 😉 Ten ventilátor a jeho regulaci jste myslel na kterém typu kotle?
@@gegicz já mám dc25s s úpravou na peletky. Ale myslel jsem, že ani to gs nebo gd nereguluje otáčky ventilátoru?
Já třeba občas něco do komentářů napíšu pro inspiraci na video :D ono toho bude ještě asi dost.
Tak ono regulovat odtahový ventilátor nemá význam ... V případě potřeby snížení výkonu se přivře primární vzduch a v další fázi se ventilátor prostě vypne 😀. Každopádně budu rád za každý komentář, reakci na video a natož za námět na další video 😉
@@gegicz někde si tim lidi pomáhaj při vysoky teplotě spalin. Asi když je velkej komínovej tah a nejsou to schopný ukočírovat nastavením primáru.
Jen vim, že je pak podomácku osazujou regulacema pid od attacku. Kterej ty otáčky podle spalin reguluje :)
Ale když je komín ok a nainstalovaná aku,btak to asi není moc třeba
Ja som vysokú teplotu vratnej vody z bojlera do aku vyriešil jednoducho a za pár drobných.
Super, díky za video. Mohl bys udělat i video s praktickým popisem jak zapojit celou kotelnu? Tzn. kotel -> akumulacka - > rozvody, expanzka, atd. atd. To by bylo super.
Děkuju za podporu a námět :) To bych mohl. Jde o to, že každá aplikace je jiná a není dobré to slepě kopírovat ... je mnohem lepší pochopit problematiku a poskládat si to na svoji aplikaci :)
Když máte automatický kotel tak akumulační nádrž je tak na teplou vodu protože by to snižovalo efektivitu , automat umí plný výkon do 5 až 10 minut to je skoro jako plynový kotel .
No z mojí strany urcite!!!!
Jaké zapojení dvojbodové nebo čtyřbodové?
Jestli myslíš napojení do bečky, tak to je různé... dle potřeby.
A můžeš to v nějakém videu rozebrat? Díky
Skoda ze som toto video nevidel pred rokom pri celkovej rekonštrukcii domu.... Ale akumulacka sa urcite da aj ,,dodelat" 😊
Já bych potřeboval zapojit akumulaci ke kotli a nedokážu na to nikoho sehnat.. Je to neskutečné.
Odkud jste? Nejaka sance, ze bychom spolupracovali na konkretni aplikaci u me na dome? (Severni Cechy). Ja mam FVE a tak chci bojler + akumulacku na 2x 3F ele patronu. Dospodu dat patronu z FVE, doprostred vysky patronu na spotove ceny ele v zime. Do toho bych chtel jeste 2x sneka - pro budouci aplikace. Jednak mam krb, ale bez vymeniku. To bych chtel predelat a zapojit jej taky do bojleru a akumulacky. A mozna, jeste nevim, nekdy v budocnu poridim tepelne cerpadlo, tak to by bylo dobre take pripojit na vlastniho sneka. Nebo delam nekde v uvahach chybu? Kazdopadne sehnat nekoho sikovneho, kdo vi o cem mluvi a prisel by to realne zapojit, trosku problem.
Zavolejte a připravte se na to že některé Vaše představy se nemusí setkat s realitou...
Protože někdy je to na vážkách = co je výhodnější energeticky / enviromentálně / finančně...
A fakt nevím co chcete!!!
Dobrý den, mohl byste udělat video zaměřené proti šetřičum co jsou lakomý pustit korunu a předelat zastaralý neefektivní způsob topení. Kdy dehtují že se nedá venku projít a doma mají stejně furt zimu. Zatápí i 3X denně. #protiZabšklímDůchodcům Jak je to s dotacemi a na kolik to cca vyjde. TO vše jako šíření osvěty pro lidi co zamořují okloí hned jak se ochaldí a doma mají stejně zimu když netopí.
Neplacejte nesmysly. Hlavne nerozhodujte o penezich jinych.
16:00 !!!!!
:)
jak se píše "velké odhalení",tak to koukat nebudu 😎
Poučné video pro toho, kdo s akumulací nemá zkušenost.
Děkuji za podporu :)
Plně souhlasím , jen konstatuji že pro někoho je asi akumulační nádrž zbytečná , potom ale pro jeho sousedy není zbytečná plynová maska a rozsvícené mlhovky .
Ano i tak to může vypadat 😁
Kecáš. Mám kotel na dřevo. v 5 třídě a každý ví hovno jestli topím. nebo ne.@@gegicz
Pokud je to odhořívací , zplynovací , je to něco jiného protože tam je spodní hranice minimálního výkonu podstatně níž a záleží na tom jaký minimální výkon využíváte . Já jsem před asi třinácti lety naletěl na tříčlánkový Viadrus který když musím škrtit , ( topím dobře vysušeným dřevem ) je z něho dehtové hnojiště. Letos v říjnu prohnil zadní článek nebo to byla už z výroby taková ,, šlupka " a tak už s vyvložkovanou dírou dojíždí jako s umělým dýcháním a i kdyby se ještě vyráběl , už nikdy tenhle paskvil ani zadarmo . @@wendaa7069
kdo zvládl fyziku základní školy tak jsou tyhle movies pro něj zbytečná...ale co ...primitivů kopy...,tak jedem jako s medem
jinak chválím za trpělivost,názornost autora ...to přece musí pochopit i koblížek
Děkuji za podporu :). Jen nemůžu souhlasit s tím, že člověk musí být primitiv, aby nerozuměl akumulačkám, jejich principům a využití :) Ale jestliže to z toho pochopí i koblížek, tak budu spokojenej :)
Akumulačka by měla smysl u levných zdrojů energie. To se ale nekoná a nahřívat zbytečně tisíce litrů vody další a další enegrií je čistá stupidita. Přenos tepla není beze ztrát a každý takový přenos ubere z účinnosti. 1kg pelet se prodával až za 16 Kč / 1kg. Denně se pro čisté topení dalo spotřebovat 15 kg pelet, pro ohřev s akumulačkou to bylo až 25 kg pelet. Je toto normální ? Není. Tedy akumulačka v řádech desítek tisíc Kč a zvýšených nákladů v palivu je logicky hovadina.
Doporučuji více nastudovat problematiku a potom eventuálně psát o hovadinách 😉
@@gegicz asi to bude tim, ze ji mam. Tak studujte. A z principu s aku je vzdy vyssi spotreba paliva. To vas zapomeli naucit.