Ściana Wschodnia: arcydzieło modernizmu | Architecture is a good idea
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- Ściana Wschodnia to późnomodernistyczna odpowiedź na Pałac Kultury. Jak powstała i jakie idee za nią stoją?
Sprawdź też mój blog: goodidea.archi/
Subskrybuj kanał: www.youtube.com...
Odwiedź nas na / architectureisagoodidea
Architecture is a good idea - nasze tematy to architektura i dziedziny pokrewne: sztuka i technika.
Świetne jest to, jak Pana szkic przechodzi w obraz z filmu :)
Najlepszy kanał na youtube! Nieustająco zaskakuje mnie Pan swoja ogromną wiedzą. Niecierpliwie czekam na kazdy kolejny odcinek :)
I wszystko psują te ogromne reklamy... Mam nadzieję, że kiedyś władze miast dostaną w końcu narzędzia by walczyć z takim zaśmiecaniem przestrzeni publicznej. Bo razi to nie tylko w Warszawie, ale praktycznie w każdym polskim mieście.
***** Mam nadzieję, że ustawa okaże się być skuteczna i w końcu się uwolnimy od tych wszechobecnych reklam...
@@MrKeymil w Niemczech, niezależnie od landu jest reklam o trzy czwarte mniej niż w Polsce.
Dokładnie to samo pomyślałam. Ten kontrast w 3:23, kiedy od szkicu przechodzimy do widoku na warszawskie centrum... Smutny widok.
Ten program jest tak ciekawie prowadzony, że nawet osoba która nie zna sie na architekturze jest wręcz tym zafascynowana. Mówię o sobie :). Czuję jak moje horyzonty staję się szersze. Czekam z niecierpliwścią na kolejne odcinki.
Interesujący odcinek. Szczególnie dla mnie jako pasjonata historii Warszawy. Powodzenia w dalszej pracy nad filmikami
co do pasażu wiecha, to wbrew założeniom urbanistów, on nigdy (i nadal nie jest) nie stał się wielkomiejskim pasażem handlowym. Można powiedzieć, ze wbrew założeniu ściany wschodniej, takim deptakiem i taką przestrzenią miejską stała się ulica Chmielna. Dlaczego tak się stało ? Bo pasaż Wiecha ma właśnie strasznie mało powierzchni handlowej i usługowej. 1 pawilon(dzisiaj KFC) , kilka lokali w blokach, kino relaks(które było do pasażu odwrócone bokiem) i to by było na tyle ... Strasznie tego mało jak na parusetmetrowy odcinek. Dla porównania chmielna na o połowę mniejszej długości ma ponad 20 lokali usługowych w przyziemiu + kino(Atlantic). Pasaż z pasażu stał się "korytarzem" po którym się szybko przemyka bo nic tam nie ma. Dopiero w III RP powoli zaczęło się to zmieniać, i teraz na drobnym odcinku bezpośredni przy chmielnej faktycznie jest co robić poza jak najszybszym przejściem.
Brawo ! Film jak zwykle merytoryczny, widać dużo pracy włożonej w jego produkcję. Wcześniej myslałem, że tamten fragment Warszawy to była luźna kompozycja, która nie trzymała się żadnych norm i regu. Teraz otworzyłeś mi oczy na to, że to wszystko jest szerszym założeniem urbanistycznym. Następnym razem będąc w stolicy zupełnie inaczej będę spoglądać na północną część ul. Marszałkowskiej :) Dzięki !
Jeden z lepszych kanałów na YT. Jedyny jaki oglądam.
Szacunek za tę "popularyzację" wiedzy!
Kiedy odcinki o Nowej Hucie, Twierdzy Modlin, Wisłoujściu, Krynkach, Palma Nuova, Mińsku Mazowieckim, Podkowie Leśnej, Świdermajerach?
W tej formule ten kanał nigdy nie wyczerpie tematyki którą porusza.
Fajnie jakbyś wytrwał w tym co robisz. Dobra robota!
Jeśli to jedyny, jaki oglądasz/oglądałeś/oglądałaś, to skąd wiesz, czy jest jednym z lepszych (jest, ale skąd to wiesz, skoro nie oglądasz/oglądałeś/oglądałaś innych)?
Bardzo fajny odcinek.
Niedaleko znajduje się bardzo piękny budynek, którego jestem fanem czyli DH Smyk. Czekam z niecierpliwością jak zobaczę go po remoncie oraz bez reklam, jak zapowiedział inwestor.
Kawał dobrej roboty, jak każdy filmik :)
uwielbiam oglądać Pana filmiki - gratulacje za świetną "robotę"
Jak zwykle świetny odcinek! :)
+Radosław Gajda Czy wie pan jak przed wojną wyglądał ten odcinek ulicy marszałkowskiej? Moim zdaniem zamiast budować te domy towarowe i "dom pod sedesami" architekci tamtych czasów powinni odbudować przepiękne kamienice, na których fundamentach są teraz domy centrum.
+Radosław Gajda Nie mogę się z Panem zgodzić, po wojnie władze państwa na czele z BOS'em dążyły do zatarcia dawnej warszawskiej architektury, najlepszym przykładem jest powojenna "odbudowa" Domu Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Rosja", który przetrwał wojnę w bardzo dobrym stanie, a władze komunistyczne zamiast odbudować świetnie zachowany, piękny budynek, zniszczyły jego pozostałości (prawie 75%) i na jego fundamentach zbudowały "Dom pod sedesami". Na skrzyżowaniu ulicy Marszałkowskiej z Wilczą znajduje się kamienica, której zabytkowe ozdobienia po wojnie robotnicy niszczyli kilofami, wieżę zburzono, a całą resztę otynkowano. Na ścianę wschodnią, jak tylko jestem w centrum, patrzę z obrzydzeniem, ponieważ wiem jakie bydynki stały tam przed wojną i wiem, że dało się je odbudować. Widziałem Pana materiał na temat Drezna, Niemcy odbudowali to piękno architektury po zjednoczeniu, a my dalej czekamy i nie odbudowujemy pałacu Saskiego, pałacu Bruhla, a teraz nie przeszkadza nam w tym reżim.
+Radosław Gajda Jestem wielkim miłośnikiem Warszawy bardzo interesuję się historią tego miasta i może dlatego uważam, że domy centrum są ochydne, patrzę na nie bardziej historycznie niż architektonicznie. Faktycznie możliwe, iż przykład Drezna nie pasował do Warszawy, natomiast niewielie jest w Warszawie miejsc i budynków odbudowanych idealnie cdo tego jak wyglądały przed wojną, w sprawie odbudowy starego miasta zgadzam się, z wyjątkiem kościoła św. Marcina, który po odbudowie stracił wspaniałe zdobienia, mieszczące się wewnątrz. Większość budynków odbudowywano i celowo odbierano im piękno, estetykę. Miejsce, które w Warszawie zwiedza mnóstwo osób, ulica Nowy Świat jest zrekonstruowana fatalnie, kamienice, które przed wojną miały 6 pięter dzisiaj mają 2 i nie wyróżniają się, ich zdobienia są bardzo ubogie, a mało która ozdobiona jest neonami. Nie uważa Pan jako architekt, że jest to skandal?
Świetny filmik. Naprawdę rewelacja. Wiem, że to nie koncert życzeń ale chętnie obejrzałbym więcej o powojennym budownictwie w Warszawie. :) Niech to nawet będzie "Przyczółek Grochowski".
Chciałbym kiedyś zobaczyć film w którym będzie można zobaczyć miejsca związane z przedwojenną Warszawą albo to co po niej zostało. Ogólnie film świetny tak jak i cały kanał, oby tak dalej.
"RAD-POL Meble Tkaniny" to estetyczny baner reklamowy o dużej wartości narodowej który idealnie wpasowuje się w otoczenie!
Super odcinek, super kanał.
Po co szukać analogii aż w Sztokholmie? W Poznaniu powstały Domy Towarowe ALFA, zespół pięciu wysokościowców połączonych ciągłą dwukondygnacyjną częścią handlową. Projekt Jerzego Liśniewicza.
poznan.wikia.com/wiki/Plik:Biurowce_Alfa_lata_80te.jpg
Mnie te budynki zawsze się podobały. Pomimo wiedzy, że powstały w czasach socjalistycznych, to właśnie z kapitalizmem mi się kojarzą, a także z wierszem Tuwima o Warszawie. Niestety niezbyt się znam na sztuce, w tym też architekturze, ale zawsze podobał mi się pomysł tego "sufitu" nad chodnikiem przy Marszałkowskiej. Choćby i dlatego, że takie rozwiązanie chroni wielu ludzi przed deszczem, co jest dość ważną rzeczą dla osób, które oczekują tam na autobus.
W rotundzie natomiast nigdy nie widziałem większego sensu i nigdy mi się specjalnie nie podobała. Ale jeśli mam być szczery, to poza jakąś małą przestrzenią zieloną, nie widzę aktualnie nic, co mogłoby ją zastąpić
Ponownie po obejrzeniu Państwa filmu poczułam się jak takie architektoniczne ułomne dziecko ;/ Nigdy nie przepadałam za pałacem kultury, ale też i ten wielki plac przed nim nie przypadł mi do gustu. Ale wyjątkowo podobało mi się założenie ściany wsch. z 0:32, może mi osobiście to ułatwiło by przetrawienie wielkości Pałacu. Wygładziłabym troch ściany i prawdopodobnie przypominałoby mi to te nowojorskie, nowoczesne gładkie budynki ale z "marmuropodobnego czegoś". Całkowicie nie przemawia do mnie aktualny wygląd tej ściany, z wyjątkiem naprawdę fajnie wyglądającego centrum handlowego, ale to moze wynikać z tego, że w Warszawie była tylko de facto przejazdem i nie mogłam się z tym dłużej oswoić. Jak zwykle gratuluje wykonania filmu (ten rysunek nakładający się na film i przesuwanie wieżowców - bardzo pomogło w odbiorze), oglądało się miło i przyjemnie, jak zawsze :)
Agavve Problemem elewacji ściany wschodniej jest to, że transparętne wielkie przeszklenia zasąpiono jakimś mlecznym czymś. To podobny gwałt jak kiedyś na Smyku. Te budynki w założeniu miały być ultra lekkie w odbiorze, a teraz wydaja się ciężkie.
To są blaszane, szare płyty
Wszystkie te budynki są z żelbetu
Piękna kreska ;)
Bardzo ciekawe i piękna prezentacja. A skoro już jesteśmy w pobliżu, to może jakaś opowieść o domu pod sedesami?
Lubię Cię. Dzięki za wiedzę.
Panie Radosławie,
Jak zawsze świetny odciek. Co do moich osobistych odczuć związanych z tym miejscem, a dokładniej pasażem śródmiejskim to jest takie, że chyba człowiek nie czuje tego iż tuż obok, jest ruchliwa ulica Marszałkowska i tego, że znajduje się w centrum miasta.
Koncepcja pokazana w tym odcinku w jakiś sposób kojarz mi się z osiedlem "Manhattan" w Wrocławiu.
***** Panie Radosławie, może kiedyś warto nakręcić odcinek o Wrocławskim "Manhtattanie"? Bo historia tych budynków jest ciekawa, zwłaszcza jak się to zestawi z pierwotnymi założeniami- połączenie białego betonu z zielenią, kawiarnie na dach budynków, duża przestrzeń handlowa. Smutne jest to, że ten projekt poległ w wyniku tego, że narodził się w takim a nie innym systemie.
Mimo, że przechodzą budynki teraz renowację (dokładnie na jednym z nich jest jak na razie remontowana elewacja) to nie sądzę żeby odzyskały pierwotny wygląd (były dwa przetargi, jeden za 11 milionów złotych, drugi za 23 miliony złote. Oczywiście wybrany został pierwszy w którym niestety nie znalazły się owalne okna), cóż szkoda.
***** Najlepsze projekty rodzą się w bólach ;). Proszę się nie zniechęcać, akurat w Wrocławiu wiele osób Pana ogląda, szczególnie studentów.
***** Wrocław Wrocław!
Universal parę miesięcy temu wyburzony, na jego miejscu powstaje nowoczesny wieżowiec J44 (90 m), niewiele niższy niż Novotel Forum. Odbudowana będzie też rotunda. Jest też wybudowany nowy budynek Sezamu.
Ależ ciekawe! Dzięki!
Kolejny świetny odcinek, widać ogromną pasję i wiedzę :) Pozwól, że spytam - jesteś przeziębiony czy wystąpiły jakieś problemy z rejestracją dźwięku?
tyle komentarzy "warszawa jest brzydka", a mówią to najczęściej idioci którzy nigdy tu nawet swojej nogi nie postawili, jakie to jest irytujące.
Ja postawiłem wiele razy, i centrum wciąż szpeci.
@@sept2nplus172 masz WYSUBLIMOWANY gust, dla mnie Warszawa jest PIĘKNA cała
Odcinek jak zwykle bardzo dobry. Skąd Pan czerpię tę wiedzę? BTW, może by Pan nakręcił odcinek o architekturze Katowic? Niedawno oddano do użytku MCK i ciekawi mnie pańskie zdanie na ten temat.
Dzięki za odcinek! Jednak do mnie modernizm nie przemawia. Wśród tych abstrakcyjnych bloków betonu nie czuje się dobrze i z trudem uzyskuję wrażenie świetnej roboty architektów. To nie ignorancja, tylko taka natura:P
genialne
Świetna koszula! Gdzie taką dostanę?
Mi tez sie bardzo podoba cala seria! Czy nie myslales moze, aby nakrecic odcinek o prowincji? Albo architekturze typowej dla jakiegos regionu? Np. styl Karkonoski- takiej architektury nie widzialem nigdzie poza kotlina jeleniogorska, czy Sudetami, a jest piekna i oczywiscie zaprzepaszczana m.in. przez budowanie 'witkiewiczowek' w tym regionie, czy zbudowanie golebiewskiego, zamiast skupiac sie na korzystaniu z poniemieckiego potencjalu. Zapraszam wiec do kotliny, a sa tu i architektoniczne perelki jak kosciol Vang, czy obserwatorium na Sniezce dla fanow modernizmu. Zapraszam tez do Monachium gdzie obecnie mieszkam, tu tez jest co pokazac.. Pordrawiam i zycze powodzenia.
Żal mi tych wszystkich czopków którzy chcą rozebrać/zburzyć PKiN.Rudniew naprawdę postarał się projektując ten budynek. I tylko denne kmiotki nie potrafią tego zrozumieć.
Natomiast sama Ściana Wschodnia to po prostu perełka. Nigdzie indziej nie ma takiego modernistycznego układu w centrum miasta. Szkoda, że nie została zrealizowana w pełni.
Świetny materiał, pozdrawiam serdecznie
A mi żal młodego, niedouczonego z historii typka który nie rozumie, że pałac mordercy narodu polskiego Stalina to wrzód na mapie bohaterskiego miasta Warszawy za które tysiące Polaków ale i młodzieży oddały życie. Oni walczyli o wolną Polskę z polskimi symbolami a nie symbolami stalinowskiej dziczy która odrodziła się dzisiaj ostatni raz. Po zmianie Dupiarza bedzie można go wyburzyć! 😁
@@donpasquale3187 tlumaczenie ludzi z kompleksami i uwielbiajacych martyrologiczne podejscie do zycia....
@@voytach 😁Oby martyrologia nie zapukała do twoich drzwi.
W życiu tysiącletniego narodu są zdecydowanie ważniejsze rzeczy niż jakieś fiszbiny na gzymsie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości moi przodkowie nie mieli skrupułów żeby rozebrać w Warszawie ruski obcy naszej kulturze sobór. Dzisiaj ten pałac stalina tkwi jeszcze w sercu stolicy tylko dzięki silnej ruskiej agenturze a nie dlatego, że Polacy jego chcą. Masz ochotę pooglądać "wspaniałą architekturę" jedź jak "Łysy do Moskwy"! Поздравляю Вас!
a właśnie niedawno i też zwróciłem uwagę na te trzy punktowce, zadumałem się nad ich ideą. Miesiąc później, jest film. Jakby czytał mi pan w myślach.
Ale co z mojego zadumania wyszło, czy pan Karpiński mógł się inspirować serią wieżowców w samym centrum Chicago? Albo to architekt w Chicago inspirował się naszą produkcją.
Nie wiem jak się te wieżowce nazywają, ale mam zdjęcie:
s21.postimg.org/r99a5wlqv/100_7155.jpg
podobna bryła i także nie są w linii prostej.
3:58 - zaciekawiła mnie informacja o "biurowcu prasy" i umieszczeniu w podium budynku zecerni. Można ewentualnie prosić o kierunek gdzie dalej szukać informacji o tym pomyśle?
Dziękuję za kierunek, będę szukać.
Aż dziw bierze, że w Polsce są miejsca gdzie planuje się zagospodarowanie przestrzenne. Na dzień dzisiejszy przejeżdżając przez miejscowości w Pl można zauważyć tylko wszechobecny bałagan oblepiony reklamami i styropianem. I tu nasuwa się pytanie: Czy zamierzasz poświęcić odcinek (lub całą serie) i "wyśmiać" polski "dizajn"? :) (Jak np. makabryła) Zwróciłem też uwagę, że przy tworzeniu odcinków musisz się nieźle "nagimnastykować" ażeby przedstawiane budynki pokazać w dobrym świetle ( bez reklam itp.) choć tym razem banery aż biły po oczach. W odcinkach o Wenecji lub Amsterdamie tego typu problemów chyba nie było? Pozdrawiam
Zna Pan inne kanały o architekturze na youtube lub blogi godne polecenia, niekoniecznie polskie?
A czy przypadkiem projekt Ściany Wschodniej nie jest mocno inspirowany powojennym pasażem z Rotterdamu? Bo widać wiele podobieństw. Ja mam osobiście mocno mieszane uczucia co do tego założenia. Jest to przemyślana koncepcja - ale czy taka rewelacyjna? Urbanistycznie wypada to lepiej niż architektonicznie. Uniwersal i Sezam to bardzo słabe budynki (oba zresztą idą pod kilof), najlepiej bronią się punktowce mieszkalne (całe szczęście, bo je byłoby najtrudniej zastąpić). Rażą mnie też Domy Towarowe. Miała powstać niska, lekka tafla podkreślająca smukłość punktowców. Ale od samego początku brakowało tam konsekwencji. Dom Pod Sedesami trzyma przedwojenną wysokość Marszałkowskiej - tak samo jak socrealizm ciągnący się od Królewskiej. DTC ignorują tą linię zabudowy i są znacznie, znacznie niższe. Powstał zgrzyt, który mnie osobiście razi. Po wybudowaniu nowego Sezamu - DTC będą najniższymi budynkami na całej długości Marszałkowskiej. Osobiście jestem za ich podwyższeniem do wysokości Sedesowca - nawet za cenę zmiany proporcji całego założenia Ściany Wschodniej. A socrealistyczna wersja Ściany Wschodniej - cud, miód i orzeszki. Ja nie odczuwam żadnej ideologicznej niechęci do tej architektury. Jest znakomita pod względem urbanistycznym i do dzisiaj się broni. Wiele ludzi nawet myli ją z przedwojenną. Późny modernizm przyniósł stolicy (jak i całej Polsce) znacznie więcej szkód - pomimo szczytnych ideałów. Osobiście wolałbym drugi MDM w miejscu dzisiejszego Osiedla za Żelazną Bramą.
"Budynek uniwersalu jak wielkie architektoniczne tło":) spisały się formy i zrobiły tło reklamowe:) a tak nawiasem super koszula!:)
dobre!:)
Coś o brutalizmie może
Ja to bym bardzo się ucieszył na taki filmik
wielkie powierzchnie dla reklam :(
Wszystko fajnie, ale co z tego jak całe połacie budynków pokryte są reklamami, co na tym filmiku doskonale widać. Niestety polskie miasta tak wyglądają że każdy płot każda ściana pokryta jest reklamą.
Placyki są już zabudowane...
Ściana wschodnia nie robi na mnie dobrego wrażenia, z pewnością nie pomagają reklamy.
okropne jest otoczenie PKiN, moim zdaniem panuje tam koszmarny chaos!
smutno się to ogląda po realizacji Widok Towers i nowej Rotundy... Pozostaje liczyć, że piękno tego założenia zostanie kiedyś przywrócone
Dobrze by było pokazać stare zdjęcia, na których widać budynki bez wielkopowierzchniowych reklam:
images2.fotosik.pl/5/q1hrfcgptli3aoj9.jpg
nowawarszawa.pl/wp-content/uploads/2014/09/112.jpg
bi.gazeta.pl/im/5/10782/z10782375Q,DWORZEC-CENTRALNY-PO-REMONCIE-PRZED-ZAWIESZENIEM-W.jpg
nie jestem przekonany o wyjątkowości rotundy, ja bym tam raczej widział coś jak San-Oi w tokijskiej Ginzie, punktowce są pretensjonalne, a domy towarowe dwa razy za niskie
Na tym, że są nieudane w stosunku do postawionego problemu. Mają rzucać wyzwanie PKiN, a tymczasem są niczym trzy słupy soli, które architekt projektując tylko podkreślił dominację nastroszonego niczym Godzilla Pałacu. Słup soli w jaki zamieniła się żona Lota nie stanowi wyrazu biernej pasywnej siły tylko słabości. Tak i te punktowce są słabe. Więcej, punktowce wyglądają tak jak wiele innych budynków w Warszawie, które swoim wyglądem mówią wręcz, że w czasie wojny, gdy byli tu Niemcy działy się złe rzeczy. Czy to architekt niezamierzenie i podświadomie wyraził miast odpowiedzi na nowoczesność, ciekawe ? Teatralna iluzja wywierana wobec jadącego samochodem czy tramwajem od południa wzdłuż Marszałkowskiej to tylko tania imitacja. Zamiast tych obelisków czy gigantycznych stel, które wyglądają równie pretensjonalnie jak prawdziwe obeliski egipskie ustawione przy pylonach egipskich świątyń czy patykowate minarety ustawione wokół meczetów lepiej było postawić coś dynamicznego rzucającego wyzwanie. Lepiej wyglądałyby tam katowickie kolby kukurydzy czy gwiazdy, albo coś w kształcie modernistycznej japońskiej pagody, a zamiast rotundy o wiele lepiej pasowałby poznański Okrąglak. Nie jestem z Warszawy i w związku z tym nie jestem nabzdyczony na punkcie tego miasta, ale niech łaskawie ktoś mi pokaże porządny waterfront który przypomina Ścianę Wschodnią, a zostając przy Poznaniu Ściana Wschodnia jest dokładnie tak samo nieudana jak modernistyczna "pierzeja" ulicy Święty Marcin.
Brzydkie, ochydne, monotonne, szare. Nie moge na to patrzeć
To nie patrz kto ci broni. Jesteś daltonistą to jest szare
dla mnie cała ta okolica pachnie prl-em że aż się rzygać chce, szaro, buro, staro
Daltonista?
Brudno? Nie powiedział bym o wiele większy syf jest na chmielnej szaro? Taki jest modernizm szary i stonowany
Bosz... jak ta Warszawa jest brzydka
Bosz... Jaki nie wykształcony człowiek
Bosz… pewnie z Krakowa w którym poza starym miastem nic nie ma
Hahahahaha. Ani jedna ani druga wypowiedź nie ma nic wspólnego z prawdą. Pozdrawiam. Urbanista z wykształcenia, zawodu i zmiłowania
Jeżeli chodzi o ścianę wschodnią to jest ona strasznie nieasymetryczna do zachodniej i wyglada ona na bardzo pustą brakuje mi na niej wieżowców bo nie pasuje ona do krajobrazu Warszawy
Punktowce 78 metrowe były wysokie jak na swoje czasy jest jeszcze novotel 100 metrowy pamiętajmy że ściana wschodnia była budowana w latach 60tych a ściana zachodnia od lat 70tych do dzisiaj nie jest w pełni skończona na dodatek nie była projektowana jak ściana wschodnia czyli jeden wielki kompleks lecz każdy budynek projektowany był przez innego architekta i w innych czasach.
Cos moźe być albo symetryczne albo asymetryczne...