W MPK Kraków jest taka numeracja: Od cyfry 1 to linie miejskie, od cyfry 2 to linie aglomeracyjne, od cyfry 3 to linie aglomeracyjne przyśpieszone, od cyfry 4 to linie miejskie wspomagające, od cyfry 5 to linie miejskie przyśpieszone, od cyfry 6 to linie miejskie nocne, od cyfry 7 to linie zastępcze (np. za tramwaj), od cyfry 8 to linie cmentarne, od cyfry 9 to linia aglomeracyjne nocne. Lin miejskich jest 65, lin aglomeracyjnych 66, lin aglomeracyjnych przyśpieszonych 2, lin miejskich wpomagających 11, lin miejskich przyśpieszonych 6, lin miejskich nocnych 12, lin zastępczych 7, lin aglomeracyjnych nocnych 8.
W Krakowie wygląda to tak: Linie 1xx to linie miejskie Linie 2xx aglomeracyjne Linie 3xx aglomeracyjne przyspieszone Linie 4xx wspomagające Linie 5xx miejskie przyspieszone Linie 6xx miejskie nocne Linie 7xx zastępcze Linie 8xx cmentarne Linie 9xx nocne aglomeracyjne Natomiast w przypadku tramwajów Od 1 do 52 miejskie 6x nocne 7x zastępcze 8x cmentarne Pozdrawiam
Jeszcze uściślenie co do linii tramwajowych w Krakowie, zakres 5x to linie tramwajowe "magistralne" o wysokiej częstotliwości odjazdów co 5 minut w godzinach szczytu.
we Wrocławiu numeracja wygląda tak: 0-33 - linie tramwajowe zwykłe 7x - linie tramwajowe zastępcze E1-E9 - linie tramwajowe cmentarne 1xx - linie autobusowe zwykłe 2xx - linie autobusowe nocne 3xx - linie autobusowe szczytowe oraz cmentarne 5xx - linie autobusowe komercyjne 6xx - linie autobusowe podmiejskie 7xx - linie autobusowe zastępcze (najczęściej ''za Tramwaj'') 8xx - linie autobusowe gminne 9xx - linie autobusowe strefowe A-N - linie autobusowe pospieszne A1-Z99 - linie tramwajowe i autobusowe specjalne
A propos byłego MZK Tychy: Dziś mamy wspomnianą pozostałość w postaci linii E-2 (Tychy Osiedle "Z1"-Gliwice Plac Piastów), która faktycznie na terenie Mikołowa obsługuje tylko jeden przystanek (Plac 750-lecia). Jeszcze kilka lat temu w relacji Tychy-Katowice kursowało pięć linii dawnego MZK Tychy: 1, 4, 14, 400, E-1. Z dniem 1 października 2012 linie 400 i E-1, będące liniami pośpiesznymi zostały zlikwidowane, na rzecz rozwijających się przewozów KŚ Tychy Lodowisko-Katowice-Sosnowiec Główny. Tak, więc w Tychach swego czasu kursowały dwie linie E-x, oraz jedna 4-setka. Taka ciekawostka w nawiązaniu do tego, co mówiłeś szczególnie o liniach zaczynającymi się od 4xx. Pozdrawiam!
I jak wsiadamy i wysiadamy na pętli kierowcy wjeżdżają od tyłu ustawiają się jak wszystkie i wypuszcza a jak wsiadamy to 5 minut lub ciągle ma drzwi otwarte i poprostu wsiadamy
A w Gdańsku to wygląda tak (przepraszam jeżeli czegoś nie dodam): od 1 - linie miejskie od 2 - podmiejskie od 6 - linie dodatkowe (często widuje się np w Święto Zmarłych) N-ka - nocne od 5 - istnieją 2 dodatkowe linie zaczynające się od 5ki. Gdzieś było w uchwale rady miasta szczegóły dot. numeracji ale nie potrafię teraz tego znaleźć. Autobusy nie GaiTu a BP Tour. W Gdańsku nie istnieją linie pospieszne i specjalne. Istnieje kilka linii sezonowych ale rozpoczynają się wtedy one od 6ki. Więcej linii ma Gdynia ale nie jestem aż tak zapoznany z numeracją w Gdynii. Wiem tylko że miejske trolejbusy to 2 cyfry od 2ki, zwykłe busy to 3 cyfry, podmiejskie to literowo.
To może to uzupełnię. W Trójmieście MZK ZG (z wyjątkiem Wejherowa) jest jeden system i sytuacja wygląda tak. 1-19 tramwaje 2-39 trolejbusy. 80-89 autobusy zwykłe gdyńskie na terenie powiatu wejherowskiego. 1XX i 2XX to linie miejskie i podmiejskie. Przy czym linia 1xx i 2xx mają coś wspólnego np. linia 110 i 210 prowadzą na lotnisko. Linie 164 i 264 prowadzą na Jasień 149 i 249 kursują w przeciwne strony. 3XX linie kursujące najczęściej wieczorem lub w weekendy i często jako połączenie kilku linii np. 315 to połączone ze sobą 115, 139 i 199. NXX linie noce (dawniej 4XX, w sterownikach nadal występują jako 4XX, ale wyświetlacz już pokazuje NXX) 5XX linie specjalne tworzone na potrzeby szkół np. 574, dużych zakładów pracy np. 526 oraz linie wewnątrz dzielnicowe np. 512. Obecnie większość zawieszona. 6XX oraz 6X linie specjalne i okolicznościowe. Najczęściej dostają numer związany z główną linią np. 63- obsługiwał tę samą pętlę co 3. 606 jedzie do tej samej pętli co 106. Ale są i linie, które nie mają swojego odpowiednika np. w 2012 jeździła linia 60. 7XX linie zjazdowe wykorzystywane tylko w Gdyni. 8XX linie darmowe do galerii handlowych. 9XX linie związane z remontami, w których nastąpiła dość duża ingerencja w trasę (obecnie brak). Literowe z wyjątkiem N i W linie przyspieszone, występują obecnie tylko w Gdyni, Gdańsku dostały numery zwykłe N i W linie zjazdowe do zajezdni N- Nowy Port, W - Wrzeszcz.
W zasadzie to tylko linie nocne xxN , pośpiesznie 8xx, za tramwajowe T-x, Specjalne Sx, Lotniskowe APx i Trolejbusowe A-F są logiczne... Ale jak się patrzy na twory typu 2A, 0 czy A4 to się człowiek zastanawia co oni na górze tam brali.... Chociaż A4 jest logiczne ze względu na to, że zastąpiła tramwaje 1 i 4. I tak jest lepiej niż kiedyś było, jak były wynalazki typu 8bis, albo skreślone 41,które raz w tygodniu jechało z dupy inną trasą...
1:10 Moim zdaniem numeracja ma znaczenie. Kilka lat temu korygowano w Dąbrowie Górniczej linie 803 i 806 na 603 i 606. Tłumaczono to faktem dostosowania się do jakiegoś schematu (nie pamiętam dokładnie jak to było tłumaczone - pewnie można taka informacje odszukać na sronie dawnego KZKGOPu). Proszę zauważyć, że (prawdopodobnie) wszystkie autobusy, które mają 800 w numerze dojeżdżają do Katowic.
f0rman Niekoniecznie, 910 jest najcześciej przegubowa, 900, 911 czy 920, 930 i 940 to 12-metrowe, a 950 to midi (tak z mojej obserwacji). Pozostałe być może są minibusami.
MAZ-y to jest dramat... Wsiadając do przegubowego MAZ-a trzeba uważać na zęby, bo można je stracić. Co do SORów - wyglądają, jakby ktoś mocno pijany chciał zaprojektować tramwaj...
W MPK Kraków jest taka numeracja:
Od cyfry 1 to linie miejskie,
od cyfry 2 to linie aglomeracyjne,
od cyfry 3 to linie aglomeracyjne przyśpieszone,
od cyfry 4 to linie miejskie wspomagające,
od cyfry 5 to linie miejskie przyśpieszone,
od cyfry 6 to linie miejskie nocne,
od cyfry 7 to linie zastępcze (np. za tramwaj),
od cyfry 8 to linie cmentarne,
od cyfry 9 to linia aglomeracyjne nocne.
Lin miejskich jest 65, lin aglomeracyjnych 66, lin aglomeracyjnych przyśpieszonych 2, lin miejskich wpomagających 11, lin miejskich przyśpieszonych 6, lin miejskich nocnych 12, lin zastępczych 7,
lin aglomeracyjnych nocnych 8.
Napisałem praktycznie to samo wcześniej, nie musiałeś kopiować ;-)
W Posen mamy podobnie teraz
W Krakowie wygląda to tak:
Linie 1xx to linie miejskie
Linie 2xx aglomeracyjne
Linie 3xx aglomeracyjne przyspieszone
Linie 4xx wspomagające
Linie 5xx miejskie przyspieszone
Linie 6xx miejskie nocne
Linie 7xx zastępcze
Linie 8xx cmentarne
Linie 9xx nocne aglomeracyjne
Natomiast w przypadku tramwajów
Od 1 do 52 miejskie
6x nocne
7x zastępcze
8x cmentarne
Pozdrawiam
Jeszcze uściślenie co do linii tramwajowych w Krakowie, zakres 5x to linie tramwajowe "magistralne" o wysokiej częstotliwości odjazdów co 5 minut w godzinach szczytu.
we Wrocławiu numeracja wygląda tak:
0-33 - linie tramwajowe zwykłe
7x - linie tramwajowe zastępcze
E1-E9 - linie tramwajowe cmentarne
1xx - linie autobusowe zwykłe
2xx - linie autobusowe nocne
3xx - linie autobusowe szczytowe oraz cmentarne
5xx - linie autobusowe komercyjne
6xx - linie autobusowe podmiejskie
7xx - linie autobusowe zastępcze (najczęściej ''za Tramwaj'')
8xx - linie autobusowe gminne
9xx - linie autobusowe strefowe
A-N - linie autobusowe pospieszne
A1-Z99 - linie tramwajowe i autobusowe specjalne
A propos byłego MZK Tychy: Dziś mamy wspomnianą pozostałość w postaci linii E-2 (Tychy Osiedle "Z1"-Gliwice Plac Piastów), która faktycznie na terenie Mikołowa obsługuje tylko jeden przystanek (Plac 750-lecia).
Jeszcze kilka lat temu w relacji Tychy-Katowice kursowało pięć linii dawnego MZK Tychy: 1, 4, 14, 400, E-1.
Z dniem 1 października 2012 linie 400 i E-1, będące liniami pośpiesznymi zostały zlikwidowane, na rzecz rozwijających się przewozów KŚ Tychy Lodowisko-Katowice-Sosnowiec Główny.
Tak, więc w Tychach swego czasu kursowały dwie linie E-x, oraz jedna 4-setka. Taka ciekawostka w nawiązaniu do tego, co mówiłeś szczególnie o liniach zaczynającymi się od 4xx.
Pozdrawiam!
I jak wsiadamy i wysiadamy na pętli kierowcy wjeżdżają od tyłu ustawiają się jak wszystkie i wypuszcza a jak wsiadamy to 5 minut lub ciągle ma drzwi otwarte i poprostu wsiadamy
A w Gdańsku to wygląda tak (przepraszam jeżeli czegoś nie dodam):
od 1 - linie miejskie
od 2 - podmiejskie
od 6 - linie dodatkowe (często widuje się np w Święto Zmarłych)
N-ka - nocne
od 5 - istnieją 2 dodatkowe linie zaczynające się od 5ki. Gdzieś było w uchwale rady miasta szczegóły dot. numeracji ale nie potrafię teraz tego znaleźć. Autobusy nie GaiTu a BP Tour.
W Gdańsku nie istnieją linie pospieszne i specjalne. Istnieje kilka linii sezonowych ale rozpoczynają się wtedy one od 6ki. Więcej linii ma Gdynia ale nie jestem aż tak zapoznany z numeracją w Gdynii. Wiem tylko że miejske trolejbusy to 2 cyfry od 2ki, zwykłe busy to 3 cyfry, podmiejskie to literowo.
To może to uzupełnię.
W Trójmieście MZK ZG (z wyjątkiem Wejherowa) jest jeden system i sytuacja wygląda tak.
1-19 tramwaje
2-39 trolejbusy.
80-89 autobusy zwykłe gdyńskie na terenie powiatu wejherowskiego.
1XX i 2XX to linie miejskie i podmiejskie. Przy czym linia 1xx i 2xx mają coś wspólnego np. linia 110 i 210 prowadzą na lotnisko. Linie 164 i 264 prowadzą na Jasień 149 i 249 kursują w przeciwne strony.
3XX linie kursujące najczęściej wieczorem lub w weekendy i często jako połączenie kilku linii np. 315 to połączone ze sobą 115, 139 i 199.
NXX linie noce (dawniej 4XX, w sterownikach nadal występują jako 4XX, ale wyświetlacz już pokazuje NXX)
5XX linie specjalne tworzone na potrzeby szkół np. 574, dużych zakładów pracy np. 526 oraz linie wewnątrz dzielnicowe np. 512. Obecnie większość zawieszona.
6XX oraz 6X linie specjalne i okolicznościowe. Najczęściej dostają numer związany z główną linią np. 63- obsługiwał tę samą pętlę co 3. 606 jedzie do tej samej pętli co 106. Ale są i linie, które nie mają swojego odpowiednika np. w 2012 jeździła linia 60.
7XX linie zjazdowe wykorzystywane tylko w Gdyni.
8XX linie darmowe do galerii handlowych.
9XX linie związane z remontami, w których nastąpiła dość duża ingerencja w trasę (obecnie brak).
Literowe z wyjątkiem N i W linie przyspieszone, występują obecnie tylko w Gdyni, Gdańsku dostały numery zwykłe
N i W linie zjazdowe do zajezdni N- Nowy Port, W - Wrzeszcz.
W szczecinie linie pośpieszne są oznaczane literkami od A-H
Dziś około 15 40 na przystanku Solidarności akurat ten autobus 219 linia 130 się zepsuł
A jak w Katowicach wygląda numeracja naborowa ponieważ są duże przeskoki w numerach ?
179 - 200, 207-221 M125M
205, 206 M181MB3
275-276 NL2x3
162-178 U12 II
235-239 NG313 LC
240-244 O530K
245-254 NG312
300-314 U18 III
4xx - testowe
500 - 509 O530
600-655 SU12 III (600-630) IV (631-655)
700-711 SU15 III
800-834 NL283 LC
1000-1014 O530G
1200-1204 NG323 LC
1315-1359 SU18 III
1400-1404 SU18 IV electric
A jak marka będzie w Olkuszu a tak o przewoźnikach mowa to w jakiej byś móg jeździć gdy nie w pkm Katowicach tylko w prywatnych
W zasadzie to tylko linie nocne xxN , pośpiesznie 8xx, za tramwajowe T-x, Specjalne Sx, Lotniskowe APx i Trolejbusowe A-F są logiczne... Ale jak się patrzy na twory typu 2A, 0 czy A4 to się człowiek zastanawia co oni na górze tam brali.... Chociaż A4 jest logiczne ze względu na to, że zastąpiła tramwaje 1 i 4. I tak jest lepiej niż kiedyś było, jak były wynalazki typu 8bis, albo skreślone 41,które raz w tygodniu jechało z dupy inną trasą...
Na początku chyba ciężko zapamiętać taką trasę jak np. 130, prawda? Takie małe uliczki, trzeba pamiętać gdzie skręcić, itp.
1:10 Moim zdaniem numeracja ma znaczenie. Kilka lat temu korygowano w Dąbrowie Górniczej linie 803 i 806 na 603 i 606. Tłumaczono to faktem dostosowania się do jakiegoś schematu (nie pamiętam dokładnie jak to było tłumaczone - pewnie można taka informacje odszukać na sronie dawnego KZKGOPu). Proszę zauważyć, że (prawdopodobnie) wszystkie autobusy, które mają 800 w numerze dojeżdżają do Katowic.
Tłumaczę w filmie, że 800 to linie przyspieszone. 803 i 806 przenumerowano na 603 i 606 bo nie były przyspieszonymi.
@@UrbanTransportSystems ahhh to musiałem coś niedosłyszeć ;)
@@punktg948
A 850?
Gliwice - M1 Zabrze - Bytom
Był taki fajny 810 Katowice Mikołów jeździłem w PKS Katowice 😉
Może być kamera po prawej stronie ?
Ja jestem z Halemby. Pozdrawiam
Na jakich liniach jeździ najmniej ludzi?
Na liniach lotniskowych XD
9xx to chyba minibusy. A stricte przyspieszonych u nas już nie ma. :(
f0rman Niekoniecznie, 910 jest najcześciej przegubowa, 900, 911 czy 920, 930 i 940 to 12-metrowe, a 950 to midi (tak z mojej obserwacji). Pozostałe być może są minibusami.
@@mioszkaczmarek489 974 jest obsługiwana tab. BN.
Zgadza się, 669 dwa, albo 3 razy dziennie na tą pętle zajeżdża
3
Jeździsz nieraz na linii 66?
Nie, bo 66 obsługuje "Bagno"
Ja też z halemby pozdro
MAZ-y to jest dramat...
Wsiadając do przegubowego MAZ-a trzeba uważać na zęby, bo można je stracić. Co do SORów - wyglądają, jakby ktoś mocno pijany chciał zaprojektować tramwaj...
Zgadzam sie.. skrzynie szarpią i maja agresywne retardery...
O amortyzacji w przegubowcach nie wspomnę... Ona nie występuje...