Oszczędne ogrzewanie Przeróbka kotła na ekogroszek, modyfikacja. 20% taniej zasada działania

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • Filmik przedstawia sposób na zmniejszenie spalania ekogroszku, zasadę działania modyfikacji kotła (pieca) na ekogroszek po zastosowaniu cegieł, blachy i kratek ściekowych. Pokazano obieg spalin sposób na polepszenie spalania, mniejsze zużycie ekogroszku, zwiększenie, odbioru ciepła przez płaszcz wodny kotła (pieca).

Комментарии • 29

  • @diodadioda8312
    @diodadioda8312 3 года назад +3

    Super obszerne wyjaśnienie. Czekam na kolejne filmy

  • @irysbialski
    @irysbialski 3 года назад +3

    Ja też dziękuję za informacje, obejrzałem z zaciekawieniem. Będę próbował zmodyfikować swój piec (Galmet 17 kw z 2007 r) wykorzystując Twoje pomysły - jeśli nie masz nic przeciwko. Mój piec jest inaczej zbudowany, będę kombinował. Miałem zamiar zacząć od wymiany deflektora, ale chyba kupię kilka cegieł szamotowych i to będzie początek moich eksperymentów.
    Zdrowia!

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад

      Powodzenia. Opisz jak poszło

    • @irysbialski
      @irysbialski 3 года назад

      @@fenixkombinatorix1692 Nie poszło najlepiej. Mój piec to niemalże odbicie lustrzane Twojego. Ale mniejszy jak sądzę, bo próba ustawienia cegieł w sposób podobny do Twojego kończyła się tym, że zasłaniałem skutecznie widok na retortę - przez żadne drzwiczki nie dało się podejrzeć co się tam dzieje. Kilka dni mimo to piec tak pracował, obserwowałem co się dało. Efekt marny. Ale właśnie ten tzw okres przejściowy i niedogrzane cegły powodowały, że niedopalonej sadzy było bardzo dużo.
      Zrezygnowałem. W ramach eksperymentu zamieniłem oryginalny, wypukły żeliwny deflektor, na stalową miskę (chyba dla psa). Ma większą średnice o 3 cm, wisi na podobnej wysokości co oryginał - licząc do dolnej krawędzi. W piecu poszarzało wyraźnie, w czasie pracy palnika miska jest czerwona, sadzy nie ma, tylko pył.
      Na jakiś czas tak zostawię, poobserwuję.

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад

      @@irysbialski Ważne aby szamot był cienki bo wtedy mała pojemność cieplna powoduje że się szybko nagrzewa i w ogóle nie ma sadzy. Jak często jest w czuwaniu to podobnie jak u Ciebie było jesienią, zimą super. Ja mam za duży kocioł 20kW a potrzebuje około 15kW

  • @wojteklisiecki6978
    @wojteklisiecki6978 3 года назад

    świetny pomysł
    ja bym zrobił małą modyfikację tego pomysłu
    cegły szamotki przykręcił do drzwi co by ułatwiło czyszczenie pieca
    czysty piec lepsza jego wydajność

  • @ukaszw.7149
    @ukaszw.7149 24 дня назад

    Witam. Mam kocioł heiztechnik na ekogroszek. Niestety że sporo przesadzoną mocą 20 kw na około 120 M2 (z tym, że sufity na 3metry). Żre groszek jak koń owies więc chciałbym go trochę zmodyfikować wykorzystując Pana pomysł. W związku z tym mam pierwsze pytanie, bo u mnie pierwsza półka od retorty jest odwrotnie, czyli idzie od tyłu kotła a w przedniej części est otwarta. Zatem czy wówczas powinienem zrobić wylot płomienia spod konstrukcji z cegły również odwrotnie, czyli od tyłu a nie jak w przedstawionym przypadku od przodu?

  • @radosawrossati7042
    @radosawrossati7042 2 года назад

    Leprze rozwiązanie powiesić garnek dogorywa nogami nad paleniskiem 90 mniej sadzy jest filmik na tubie

  • @bernardkus984
    @bernardkus984 Год назад

    Proszę o głośniejsze nagranie. Słabo słychać co Pan mówi. Reszta ok

  • @stanisawprzystalski7156
    @stanisawprzystalski7156 3 года назад

    Dużo lepszy efekt można uzyskać stosując sferę kulistą np z rur ceramicnych nad rusztem czy to wodnym czy żeliwnym temperatura spalin w kotle na wyjściu u czopucha to max 60 stopni

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад

      Dzięki za sugestię, kocioł już zmieniony ruclips.net/video/8OWh9UY7NtE/видео.html

    • @mariuszbanacki5877
      @mariuszbanacki5877 3 года назад

      Jakie te rury trzeba zastosować i jak je ułożyć ?

  • @kacperxyz429
    @kacperxyz429 3 года назад +1

    Spalanie odbywa sie w retorcie a nie w komoze spalania-to troche inny rodzaj kotla ale pozdrawiam Pana Zduna.Ja te szamotki dalbym wkolo kotla bylby dogrzany i lepiej trzymal cieplo ;]

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад

      Na retorcie spala się część stała paliwa i pewna ilość części lotnych przechodząc przez żar. Co się tam nie spali powinno się dopalić "później". U mnie to w komorze ceglanej. Dzięki za zainteresowanie.

    • @kacperxyz429
      @kacperxyz429 3 года назад

      @@fenixkombinatorix1692 Bez ognia i temperatury nie ma spalania wiec jesli te cegly nie nagrzewaja sie do czerwonosci- to pomagaja jak vit c na grype .Na pewno nie zaszkodza i powodzenia z tymi 20%. Trzymam kciuki

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад +1

      @@kacperxyz429 ​ @Kacper Xyz Całkowicie się z Tobą zgadzam; Duży zysk jest zimą, gdy jest ciągły odbiór ciepła z budynku - pali się prawie cały czas. W okresie przejściowym (wiosna, jesień) nie pomogą gdy kocioł pracuje 5-10 min na godzinę. Montuję o tym filmik z podsumowania.
      P.S. Wit C to chyba pomaga w zwiększyć odporność.
      Dzięki za wypowiedź :)

    • @kacperxyz429
      @kacperxyz429 3 года назад

      @@fenixkombinatorix1692
      Pomaga jak jest jej deficyt a nie na zasadzie nie zaszkodzi bo na pewno nie pomoze moze jak te szamotki tu i owdzie.Ja nie jestem zasrany teoretyk ktory cieszy sie ze kociol gazowy moze miec sprawnosc 106% lub wiecej i moim zdaniem jakbys nie ocieplil palnika to nie wyda wiecej jak moze i jak chcesz to udowodnic to konkretami a nie swoim odczuciem , powonieniem albo kolorem kotla.Dopal co sie da,wyziebij na ile sie da i zobacz czy warto bylo.Wyraz na koniec w konkretach a ja przystawie Ci lajka-powodzenia;)

    • @fenixkombinatorix1692
      @fenixkombinatorix1692  3 года назад

      Oczywiście że palnik nie da więcej niż może i niż jest zawartej energii w paliwie, tylko w przypadku deflektora wypukłego, który miałem na wyposażeniu płomień się nie dopalał i powstawało więcej sadzy. To była jedna strata, Zwróć uwagę że to nie tylko izolacja płomienia, ale dłuższa droga oddania ciepła(blacha która "zmusza spaliny do "zejścia na dół tylnej ścianki), zwężenie strugi pomiędzy półkami, izolacja drzwiczek górnych i wydłużenie drogi spalin przed czopuchem. To drugi zysk. Rozwiązanie sprawdza się u mnie w starym kotle z dwoma półkami i dało mi około 4 kg na dobę w zimie. Jak już pisałem szamot w okresie przejściowym gdy kocioł się odstawia nie pomaga bo za bardzo się wychładza. Każdy ma swoje zdanie a temat może łatwo przetestować.
      Pozdrawiam

  • @Na_technicznym_patencie
    @Na_technicznym_patencie 3 года назад

    Super film. A jaka jest temp spalin?

  • @marcingruba5855
    @marcingruba5855 2 года назад +1

    Z tym szamotem to pomylka

  • @warhorn1234
    @warhorn1234 2 года назад

    Powinno niby działać . Oczywiście dłużej trzyma w podtrzymaniu , lecz szamot się ochładza i dłużej nagrzewa . Suma sumarum na jedno wychodzi lub nawet gorzej . Za niska temperatura idzie na górne wymienniki.

    • @ukaszw.7149
      @ukaszw.7149 23 дня назад

      Myślę, że możesz tą szczeliną w cegłach regulować ile chcesz puścić do góry i tak ustawić żeby było optymalnie

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 2 года назад

    Za mało jeszcze cegieł